Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

teorijski zadaci na 1.kol. (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
iuppiter
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2006. (12:15:51)
Postovi: (6A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 7
Lokacija: Nigdjezemska

PostPostano: 15:47 sub, 30. 6. 2007    Naslov: teorijski zadaci na 1.kol. Citirajte i odgovorite

Trebam malu pomoć u razjašnjavanju nekih stvari, pa ako netko ima vremena da mi malo pomogne...?

1.a Kompaktan podskup od R2 ima mjeru 0 akko ima površinu 0.

Prvo dokazujem smjer s lijeva na desno...
Dakle neka je S podskup od R2 kompaktan == ograničen i zatvoren; ima konačan podpokrivač... i neka ima mjeru == može se pokriti s prebrojivo mnogo pravokutnika ukupne površine manje od epsilon (proizvoljan i >0).
Imati površinu 0 znači da je skup pokriven s konačno mnogo pravokutnika uk.pov manje od epsilon.
Muči me kako priječi s prebrojivosti na konačnost? Dal trebam koristiti svojstvo s podpokrivačem ili ograničenost (zatvorenost)??
Probala sam s tima da potpokrivač prekrijem pravokutnicima, ali kak znam da je njihova površina manja od epsilon?
Trebam malu pomoć u razjašnjavanju nekih stvari, pa ako netko ima vremena da mi malo pomogne...?

1.a Kompaktan podskup od R2 ima mjeru 0 akko ima površinu 0.

Prvo dokazujem smjer s lijeva na desno...
Dakle neka je S podskup od R2 kompaktan == ograničen i zatvoren; ima konačan podpokrivač... i neka ima mjeru == može se pokriti s prebrojivo mnogo pravokutnika ukupne površine manje od epsilon (proizvoljan i >0).
Imati površinu 0 znači da je skup pokriven s konačno mnogo pravokutnika uk.pov manje od epsilon.
Muči me kako priječi s prebrojivosti na konačnost? Dal trebam koristiti svojstvo s podpokrivačem ili ograničenost (zatvorenost)??
Probala sam s tima da potpokrivač prekrijem pravokutnicima, ali kak znam da je njihova površina manja od epsilon?



_________________
Stultorum plena sunt omnia.

/Ciceron/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
m00nblade
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2005. (13:26:10)
Postovi: (54)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 20 - 0

PostPostano: 15:58 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka kompaktan skup [latex]C\subset\mathbb{R}^2[/latex] ima mjeru nula. To znaci da se [latex]\forall\epsilon>0[/latex] moze pokriti s najvise prebrojivo mnogo otvorenih pravokutnika cija je ukupna povrsina manja od [latex]\epsilon[/latex]. Ti pravokutnici cine pokrivac skupa C. Jer je C kompaktan, onda on ima konacan podpokrivac, tj. moze se pokriti s konacno mnogo pravokutnika cija je ukupna povrsina manja od [latex]\epsilon[/latex]...Buduci da je ukupna povrsina pravokutnika koji cine pokrivac manja od [latex]\epsilon[/latex], kad uzmes konacno mnogo pravokutnika iz pokrivaca i njihova ukupna povrsina je manja od [latex]\epsilon[/latex]. Dakle, C ima povrsinu nula.
Neka kompaktan skup ima mjeru nula. To znaci da se moze pokriti s najvise prebrojivo mnogo otvorenih pravokutnika cija je ukupna povrsina manja od . Ti pravokutnici cine pokrivac skupa C. Jer je C kompaktan, onda on ima konacan podpokrivac, tj. moze se pokriti s konacno mnogo pravokutnika cija je ukupna povrsina manja od ...Buduci da je ukupna povrsina pravokutnika koji cine pokrivac manja od , kad uzmes konacno mnogo pravokutnika iz pokrivaca i njihova ukupna povrsina je manja od . Dakle, C ima povrsinu nula.



_________________
Real programmers don't comment their code. If it was hard to write, it should be hard to read.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
iuppiter
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 01. 2006. (12:15:51)
Postovi: (6A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 7
Lokacija: Nigdjezemska

PostPostano: 17:40 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

@ m00nblade...hvala ti puno!!

1.b Ograničen skup u R2 ima površinu akko njegova granica ima mjeru 0.

Moj dokaz implikacije s lijeva na desno:
Neka C omeđen skup u R2 i ima površinu.
RubC je zatvoren jer je presjek zatvorenih skupova i ograničen jer je C ograničen. (mogu li to tek tako tvrditi?). Slijedi da je rubC kompaktan == svaki njegov otvoreni pokrivač ima konačan potpokrivač => rubC se može pokriti sa konačno mnogo pravokutnika uk pov manje od epsilon => površina ruba je 0=> mjera ruba je 0; Da li bi za takav dokaz mogla dobiti sve bodove (da se traži samo taj smjer) ili još nešto treba dodatno dokazati?

SAda me malo muči obrat ...

Dakle C je ograničen, rub mu je mjere 0. Sada hoću da C ima površinu.
Rub je kompaktan pa ima i površinu 0 => ...kako sad tu?...=>karakteristična funkcija od C je integrabilna.
@ m00nblade...hvala ti puno!!

1.b Ograničen skup u R2 ima površinu akko njegova granica ima mjeru 0.

Moj dokaz implikacije s lijeva na desno:
Neka C omeđen skup u R2 i ima površinu.
RubC je zatvoren jer je presjek zatvorenih skupova i ograničen jer je C ograničen. (mogu li to tek tako tvrditi?). Slijedi da je rubC kompaktan == svaki njegov otvoreni pokrivač ima konačan potpokrivač => rubC se može pokriti sa konačno mnogo pravokutnika uk pov manje od epsilon => površina ruba je 0=> mjera ruba je 0; Da li bi za takav dokaz mogla dobiti sve bodove (da se traži samo taj smjer) ili još nešto treba dodatno dokazati?

SAda me malo muči obrat ...

Dakle C je ograničen, rub mu je mjere 0. Sada hoću da C ima površinu.
Rub je kompaktan pa ima i površinu 0 => ...kako sad tu?...=>karakteristična funkcija od C je integrabilna.



_________________
Stultorum plena sunt omnia.

/Ciceron/
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
m00nblade
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2005. (13:26:10)
Postovi: (54)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 20 - 0

PostPostano: 18:03 sub, 30. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [latex]C \subset \mathbb{R}^2[/latex] ogranicen skup i neka je [latex]A \supset C[/latex] pravokutnik takav da je C sadrzan u unutrasnjosti od A. Pogledamo prosirenje nulom karakteristicne funkcije [latex]\chi_C[/latex] na A. Skup prekida karakteristicne funkcije [latex]\chi_C : A \rightarrow \mathbb{R}[/latex] je upravo [latex]\partial C[/latex]. Buduci da je [latex]\partial C[/latex] skup mjere nula, funkcija [latex]\chi_C[/latex] je integrabilna (po Lebesgueovom teoremu). Dakle, C ima povrsinu.


Edit: Pogledaj i Napomenu 6.7 s predavanja. Tamo je dokazano za 1. c), a iz toga direktno slijedi i b)
Neka je ogranicen skup i neka je pravokutnik takav da je C sadrzan u unutrasnjosti od A. Pogledamo prosirenje nulom karakteristicne funkcije na A. Skup prekida karakteristicne funkcije je upravo . Buduci da je skup mjere nula, funkcija je integrabilna (po Lebesgueovom teoremu). Dakle, C ima povrsinu.


Edit: Pogledaj i Napomenu 6.7 s predavanja. Tamo je dokazano za 1. c), a iz toga direktno slijedi i b)



_________________
Real programmers don't comment their code. If it was hard to write, it should be hard to read.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan