Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Informatika, programiranje: kako dobiti sup(x) za neki x (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 21:08 pet, 31. 8. 2007    Naslov: Informatika, programiranje: kako dobiti sup(x) za neki x Citirajte i odgovorite

Ovako... recimo da moramo u varijablu zapisati supremum od nekog broja, naravno sto tocnije koliko zapis to dopusta. Da li netko zna kako to napraviti? Evo primjera:

zapisi sup(10/9) u float (4B) varijablu.... (10/9 = 1.111....)
buduci da su brojevi u racunali ionako ograniceni u svojoj velicini (manjini), za float mora postojati jedinstveni najmanji veci broj od tog

inace nije da mi treba, ali pomislio sam da bi ovo bilo korisno znati ako je lako izvedivo
Ovako... recimo da moramo u varijablu zapisati supremum od nekog broja, naravno sto tocnije koliko zapis to dopusta. Da li netko zna kako to napraviti? Evo primjera:

zapisi sup(10/9) u float (4B) varijablu.... (10/9 = 1.111....)
buduci da su brojevi u racunali ionako ograniceni u svojoj velicini (manjini), za float mora postojati jedinstveni najmanji veci broj od tog

inace nije da mi treba, ali pomislio sam da bi ovo bilo korisno znati ako je lako izvedivo



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 22:31 pet, 31. 8. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne razumijem baš što želiš. Što je to "supremum broja"? Ako se misli na najmanju gornju među skupa {x}, onda je to sam x.
Ne razumijem baš što želiš. Što je to "supremum broja"? Ako se misli na najmanju gornju među skupa {x}, onda je to sam x.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Markec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2003. (14:49:45)
Postovi: (134)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 37 - 40

PostPostano: 22:50 pet, 31. 8. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Melkor:

kolko ja vidim pitao je dali postoji nekakav jednostavan algoritam kojim se moze dobiti prvi prikaziv broj koji je veci od nekog neprikazivog...

@MKova:

to ti komp vise manje ionako radi, "zaokruzuje" na onaj prikaziv broj koji je najblizi pravom rezultatu... [b]neznam[/b], ali pretpostavljam da se nemoze bas lako doci do [u]tocno[/u] toga sta si ti pitao...
@Melkor:

kolko ja vidim pitao je dali postoji nekakav jednostavan algoritam kojim se moze dobiti prvi prikaziv broj koji je veci od nekog neprikazivog...

@MKova:

to ti komp vise manje ionako radi, "zaokruzuje" na onaj prikaziv broj koji je najblizi pravom rezultatu... neznam, ali pretpostavljam da se nemoze bas lako doci do tocno toga sta si ti pitao...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 23:33 pet, 31. 8. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Markec"]@Melkor:

kolko ja vidim pitao je dali postoji nekakav jednostavan algoritam kojim se moze dobiti prvi prikaziv broj koji je veci od nekog neprikazivog...
[/quote]
tocno to, samo ne mora biti neprikaziv broj... neka bude prikaziv, i meni treba broj veci od njega za najmanji zapisiv interval

[quote="Markec"]
@MKova:
to ti komp vise manje ionako radi, "zaokruzuje" na onaj prikaziv broj koji je najblizi pravom rezultatu... [b]neznam[/b], ali pretpostavljam da se nemoze bas lako doci do [u]tocno[/u] toga sta si ti pitao...[/quote]

da, i ja mislim da nije trivijalno
Markec (napisa):
@Melkor:

kolko ja vidim pitao je dali postoji nekakav jednostavan algoritam kojim se moze dobiti prvi prikaziv broj koji je veci od nekog neprikazivog...

tocno to, samo ne mora biti neprikaziv broj... neka bude prikaziv, i meni treba broj veci od njega za najmanji zapisiv interval

Markec (napisa):

@MKova:
to ti komp vise manje ionako radi, "zaokruzuje" na onaj prikaziv broj koji je najblizi pravom rezultatu... neznam, ali pretpostavljam da se nemoze bas lako doci do tocno toga sta si ti pitao...


da, i ja mislim da nije trivijalno



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:00 sub, 1. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znas kako se (realni) broj zapisuje u racunalu... u cemu je problem da nadjes najmanji s istim exponentom? :grebgreb: Mijenjas zadnju znamenku mantise. 8)
Znas kako se (realni) broj zapisuje u racunalu... u cemu je problem da nadjes najmanji s istim exponentom? Kotacici rade 100 na sat Mijenjas zadnju znamenku mantise. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 0:39 pon, 3. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Znas kako se (realni) broj zapisuje u racunalu... u cemu je problem da nadjes najmanji s istim exponentom? :grebgreb: Mijenjas zadnju znamenku mantise. 8)[/quote]

da, razmisljao sam o tome, to bi trebalo igrati se sa bit shiftevima ... istrazit cu nakratko nakon popravnih rokova kada cu imati vremena. Sada npr. sto mi pada na pamet je zasto bi posljednja znamenka mantise dala najmanji interval, mozda manji interval daje promjena eksponenta umjesto mantise, ili oboje...

evo, ipak sam u 10 min nasao nes, mijenjanje posljednjeg bita u zapisu daje najmanju zapisivu promjenu, vise u [url=http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_754]wiki IEEE standardu[/url]
vsego (napisa):
Znas kako se (realni) broj zapisuje u racunalu... u cemu je problem da nadjes najmanji s istim exponentom? Kotacici rade 100 na sat Mijenjas zadnju znamenku mantise. Cool


da, razmisljao sam o tome, to bi trebalo igrati se sa bit shiftevima ... istrazit cu nakratko nakon popravnih rokova kada cu imati vremena. Sada npr. sto mi pada na pamet je zasto bi posljednja znamenka mantise dala najmanji interval, mozda manji interval daje promjena eksponenta umjesto mantise, ili oboje...

evo, ipak sam u 10 min nasao nes, mijenjanje posljednjeg bita u zapisu daje najmanju zapisivu promjenu, vise u wiki IEEE standardu



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan