Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Dokaz drugog svojstva limesa!
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 19:51 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Dokaz drugog svojstva limesa! Citirajte i odgovorite

Svojstvo limesa:
Ako su (a_n) i (b_n) konvergentni nizovi realnih brojeva tada je niz (a_n*b_n) konvergentan i vrijedi:
lim(a_n*b_n)=lima_n * limb_n
Dokaz:
lima_n=L,limb_n=V

podsjetimo se,svaki konvergentan niz je ograničen, prema tome postoji M>0 takav da [color=blue]|a_n|<=M[/color],An@IN

BSO uzmimo V različit od 0 :

Postoji n_o=n_o(epsilon/(2*|V|))takav da vrijedi (n>=n_o -> |a_n-L|<epsilon/(2*|V|) )
Postoji n_1=n_1(epsilon/(2*M)) takav da vrijedi (n>=n_1 -> |b_n-V|<epsilon/(2*M) )

Uzmimo n_2=max(n_o,n_1)
n@IN i n>=n_2

|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
[color=red]<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon[/color]

ova [color=red]crvenkasti dio [/color]me zanima:
-kada je |a_n|=M tada imamo … …<=epsilon/2 + epsilon/2=epsilon
jer se M i M pokrate baš kao i |V| i |V|.
-kada je |a_n|<M tada imamo… …<epsilon
jer umjesto |a_n| pišem neki broj manji od M,primjerice P pa imam P*epsilon/(2*M) kako je P<M onda je izraz P*epsilon/(2*M) strogo manji od epsilon/2.|V| i |V| se opet pokrate pa mi ostaje ''nešto manje od epsilon/2''*epsilon/2 ,a to je sigurno manje od epsilon.
Imam dva pitanja:
1.Jesam li to dobro interpretirao ?
2.Kako je moguće da vrijedi ova nejednakost|a_n*b_n – L*V|<=epsilon kada bi po definiciji konvergencije niza trebalo vrijediti |a_n*b_n – L*V|<epsilon ?
Svojstvo limesa:
Ako su (a_n) i (b_n) konvergentni nizovi realnih brojeva tada je niz (a_n*b_n) konvergentan i vrijedi:
lim(a_n*b_n)=lima_n * limb_n
Dokaz:
lima_n=L,limb_n=V

podsjetimo se,svaki konvergentan niz je ograničen, prema tome postoji M>0 takav da |a_n|⇐M,An@IN

BSO uzmimo V različit od 0 :

Postoji n_o=n_o(epsilon/(2*|V|))takav da vrijedi (n>=n_o → |a_n-L|<epsilon/(2*|V|) )
Postoji n_1=n_1(epsilon/(2*M)) takav da vrijedi (n>=n_1 → |b_n-V|<epsilon/(2*M) )

Uzmimo n_2=max(n_o,n_1)
n@IN i n>=n_2

|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon

ova crvenkasti dio me zanima:
-kada je |a_n|=M tada imamo … …⇐epsilon/2 + epsilon/2=epsilon
jer se M i M pokrate baš kao i |V| i |V|.
-kada je |a_n|<M tada imamo… …<epsilon
jer umjesto |a_n| pišem neki broj manji od M,primjerice P pa imam P*epsilon/(2*M) kako je P<M onda je izraz P*epsilon/(2*M) strogo manji od epsilon/2.|V| i |V| se opet pokrate pa mi ostaje ''nešto manje od epsilon/2''*epsilon/2 ,a to je sigurno manje od epsilon.
Imam dva pitanja:
1.Jesam li to dobro interpretirao ?
2.Kako je moguće da vrijedi ova nejednakost|a_n*b_n – L*V|⇐epsilon kada bi po definiciji konvergencije niza trebalo vrijediti |a_n*b_n – L*V|<epsilon ?


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 21:14 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Re: Dokaz drugog svojstva limesa! Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Svojstvo limesa:
Ako su (a_n) i (b_n) konvergentni nizovi realnih brojeva tada je niz (a_n*b_n) konvergentan i vrijedi:
lim(a_n*b_n)=lima_n * limb_n
Dokaz:
lima_n=L,limb_n=V

podsjetimo se,svaki konvergentan niz je ograničen, prema tome postoji M>0 takav da [color=blue]|a_n|<=M[/color],An@IN

BSO uzmimo V različit od 0 :

Postoji n_o=n_o(epsilon/(2*|V|))takav da vrijedi (n>=n_o -> |a_n-L|<epsilon/(2*|V|) )
Postoji n_1=n_1(epsilon/(2*M)) takav da vrijedi (n>=n_1 -> |b_n-V|<epsilon/(2*M) )

Uzmimo n_2=max(n_o,n_1)
n@IN i n>=n_2

|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
[color=red]<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon[/color]

ova [color=red]crvenkasti dio [/color]me zanima:
-kada je |a_n|=M tada imamo … …<=epsilon/2 + epsilon/2=epsilon
jer se M i M pokrate baš kao i |V| i |V|.
-kada je |a_n|<M tada imamo… …<epsilon
jer umjesto |a_n| pišem neki broj manji od M,primjerice P pa imam P*epsilon/(2*M) kako je P<M onda je izraz P*epsilon/(2*M) strogo manji od epsilon/2.|V| i |V| se opet pokrate pa mi ostaje ''nešto manje od epsilon/2''*epsilon/2[/quote]

Misliš, '+' (umjesto '*' )?

[quote] ,a to je sigurno manje od epsilon.
Imam dva pitanja:
1.Jesam li to dobro interpretirao ?
2.Kako je moguće da vrijedi ova nejednakost|a_n*b_n – L*V|<=epsilon kada bi po definiciji konvergencije niza trebalo vrijediti |a_n*b_n – L*V|<epsilon ?[/quote]

Hm. Kao prvo, koliko ja vidim, ovo će zaista biti strogo manje od epsilon uvijek, jer čak i ako je |a_n|=M,>0 , još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 .

A kao drugo, dobro je vidjeti u širem kontekstu da se <epsilon uvijek u tkavim naštimavanjima može zamijeniti s <=epsilon , jer tvrdnja mora vrijediti univerzalno po epsilon. Drugim riječima, sve što smo napravili za epsilon>0 napravimo za npr. epsilon/2,>0 , i na kraju kažemo:
...<=epsilon/2<epsilon . Fine.

Ok?
Anonymous (napisa):
Svojstvo limesa:
Ako su (a_n) i (b_n) konvergentni nizovi realnih brojeva tada je niz (a_n*b_n) konvergentan i vrijedi:
lim(a_n*b_n)=lima_n * limb_n
Dokaz:
lima_n=L,limb_n=V

podsjetimo se,svaki konvergentan niz je ograničen, prema tome postoji M>0 takav da |a_n|⇐M,An@IN

BSO uzmimo V različit od 0 :

Postoji n_o=n_o(epsilon/(2*|V|))takav da vrijedi (n>=n_o → |a_n-L|<epsilon/(2*|V|) )
Postoji n_1=n_1(epsilon/(2*M)) takav da vrijedi (n>=n_1 → |b_n-V|<epsilon/(2*M) )

Uzmimo n_2=max(n_o,n_1)
n@IN i n>=n_2

|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon

ova crvenkasti dio me zanima:
-kada je |a_n|=M tada imamo … …⇐epsilon/2 + epsilon/2=epsilon
jer se M i M pokrate baš kao i |V| i |V|.
-kada je |a_n|<M tada imamo… …<epsilon
jer umjesto |a_n| pišem neki broj manji od M,primjerice P pa imam P*epsilon/(2*M) kako je P<M onda je izraz P*epsilon/(2*M) strogo manji od epsilon/2.|V| i |V| se opet pokrate pa mi ostaje ''nešto manje od epsilon/2''*epsilon/2


Misliš, '+' (umjesto '*' )?

Citat:
,a to je sigurno manje od epsilon.
Imam dva pitanja:
1.Jesam li to dobro interpretirao ?
2.Kako je moguće da vrijedi ova nejednakost|a_n*b_n – L*V|⇐epsilon kada bi po definiciji konvergencije niza trebalo vrijediti |a_n*b_n – L*V|<epsilon ?


Hm. Kao prvo, koliko ja vidim, ovo će zaista biti strogo manje od epsilon uvijek, jer čak i ako je |a_n|=M,>0 , još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 .

A kao drugo, dobro je vidjeti u širem kontekstu da se <epsilon uvijek u tkavim naštimavanjima može zamijeniti s ⇐epsilon , jer tvrdnja mora vrijediti univerzalno po epsilon. Drugim riječima, sve što smo napravili za epsilon>0 napravimo za npr. epsilon/2,>0 , i na kraju kažemo:
...⇐epsilon/2<epsilon . Fine.

Ok?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 23:21 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[color=darkred]Misliš, '+' (umjesto '*' )?[/color]
-----------------------------
reply:ovo nisam razumio?!
------------------------------
[color=red]još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 .[/color]-----------------------------
reply:kako to dokazati ?
----------------------------
moje mišljenje:
Ja zapravo ni ne smijem u izrazu '' M * epsilon/(2*M) '' pokratiti M sa M,
jer je |b_n-V|<epsilon/(2*M) pa je stoga broj M*epsilon/(2*M) samo tako napisan da imamo predođbu,mi zapravo imamo manji broj od toga u našem izrazu ?
Zato si ti vjerojatno i napisao da množiš pozitivan broj s nečim što je strogo manje od epsilon/(2*M),jeltak?
Ista stvar vrijedi i za izraz '' |V|*epsilon/(2*|V|'' ?
Jesam li u pravu ?
-----------------------------
[color=red]A kao drugo, dobro je vidjeti u širem kontekstu da se <epsilon uvijek u tkavim naštimavanjima može zamijeniti s <=epsilon , jer tvrdnja mora vrijediti univerzalno po epsilon. Drugim riječima, sve što smo napravili za epsilon>0 napravimo za npr. epsilon/2,>0 , i na kraju kažemo:
...<=epsilon/2<epsilon . Fine.[/color]-----------------------------
reply:možeš još jednom pojasniti ovo gore,mislim još ne razumijem to ''<=epsilon'' ?
:wink:
Misliš, '+' (umjesto '*' )?
-----------------------------
reply:ovo nisam razumio?!
------------------------------
još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 .-----------------------------
reply:kako to dokazati ?
----------------------------
moje mišljenje:
Ja zapravo ni ne smijem u izrazu '' M * epsilon/(2*M) '' pokratiti M sa M,
jer je |b_n-V|<epsilon/(2*M) pa je stoga broj M*epsilon/(2*M) samo tako napisan da imamo predođbu,mi zapravo imamo manji broj od toga u našem izrazu ?
Zato si ti vjerojatno i napisao da množiš pozitivan broj s nečim što je strogo manje od epsilon/(2*M),jeltak?
Ista stvar vrijedi i za izraz '' |V|*epsilon/(2*|V|'' ?
Jesam li u pravu ?
-----------------------------
A kao drugo, dobro je vidjeti u širem kontekstu da se <epsilon uvijek u tkavim naštimavanjima može zamijeniti s ⇐epsilon , jer tvrdnja mora vrijediti univerzalno po epsilon. Drugim riječima, sve što smo napravili za epsilon>0 napravimo za npr. epsilon/2,>0 , i na kraju kažemo:
...⇐epsilon/2<epsilon . Fine.
-----------------------------
reply:možeš još jednom pojasniti ovo gore,mislim još ne razumijem to ''⇐epsilon'' ?
Wink


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 23:47 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][color=darkred]Misliš, '+' (umjesto '*' )?[/color]
-----------------------------
reply:ovo nisam razumio?![/quote]

Imaš '*' u gornjem postu između dvije polovice epsilona. Vjerojatno tipfeler, look again.

[quote][color=red]još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 .[/color]-----------------------------
reply:kako to dokazati ?[/quote]

Što kako dokazati? Da strogu nejednadžbu možeš pomnožiti pozitivnim brojem i da se smjer nejednakosti ne mijenja? Well...
a<b . Dodaš (-a) na obje strane, dobiješ 0<b-a , odnosno b-a je pozitivan. Ako je c pozitivan, umnožak dva pozitivna broja je pozitivan: 0<c(b-a) . Po distributivnosti, 0<cb-ca . Dodaš ca na obje strane, i imaš ca<cb . kved.

[quote]moje mišljenje:
Ja zapravo ni ne smijem u izrazu '' M * epsilon/(2*M) '' pokratiti M sa M,
jer je |b_n-V|<epsilon/(2*M)[/quote]

Miješaš izraze. _U izrazu_ M*eps/(2M) _smiješ_ pokratiti M sa M . U izrazu M*|b_n-V| ne smiješ, jer M uopće nema u nazivniku. Nitko nigdje ne kaže da su ta dva izraza jedan te isti izraz, čak ni da su jednaki - štoviše, kao što gore dokazasmo, nikad i nisu jednaki jer je jedan uvijek strogo manji od drugog (za M>0 ).

[quote] pa je stoga broj M*epsilon/(2*M) samo tako napisan da imamo predođbu,mi zapravo imamo manji broj od toga u našem izrazu ?[/quote]

Ovisi kojem izrazu. Privikni se na to da je gore napisano puno izrazâ, ne samo jedan. Jedan nas prvenstveno zanima, onaj |a_n*b_n-lim a*lim b| , ali u njegovom proučavanju smijemo se služiti i drugim izrazima.

[quote]Zato si ti vjerojatno i napisao da množiš pozitivan broj s nečim što je strogo manje od epsilon/(2*M),jeltak?
Ista stvar vrijedi i za izraz '' |V|*epsilon/(2*|V|'' ?
Jesam li u pravu ?[/quote]

Otprilike. Pročitaj sad moj gornji komentar. :-)

[quote][color=red]A kao drugo, dobro je vidjeti u širem kontekstu da se <epsilon uvijek u tkavim naštimavanjima može zamijeniti s <=epsilon , jer tvrdnja mora vrijediti univerzalno po epsilon. Drugim riječima, sve što smo napravili za epsilon>0 napravimo za npr. epsilon/2,>0 , i na kraju kažemo:
...<=epsilon/2<epsilon . Fine.[/color]-----------------------------
reply:možeš još jednom pojasniti ovo gore,mislim još ne razumijem to ''<=epsilon'' ?
:wink:[/quote]

Npr. imaš dokaz da za svaki pozitivni epsilon (...sad tu ide još kvantifikatorâ...) neki blabla manji ili jednak od epsilon. Želiš dobiti tu istu tvrdnju, samo sa strogo manje. To uvijek (u situaciji poput gornje) možeš učiniti ovako: Prvo prepišeš taj isti dokaz da je blabla<=epsilon , samo umjesto epsilon staviš epsilon/2 . "Za svaki pozitivni" ostaje "za svaki pozitivni", jer je eps>0 <=> eps/2>0 . I drugo, na kraju tog dokaza sad ćeš dobiti blabla=...<=(...npr...)=...<=epsilon/2 . Na kraj toga samo još dopišeš, "a to je manje od epsilon ", odnosno blabla<=epsilon/2<epsilon . Jer naravno, za eps>0 , vrijedi eps/2<eps .

Sve jasno?
Anonymous (napisa):
Misliš, '+' (umjesto '*' )?
-----------------------------
reply:ovo nisam razumio?!


Imaš '*' u gornjem postu između dvije polovice epsilona. Vjerojatno tipfeler, look again.

Citat:
još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 .-----------------------------
reply:kako to dokazati ?


Što kako dokazati? Da strogu nejednadžbu možeš pomnožiti pozitivnim brojem i da se smjer nejednakosti ne mijenja? Well...
a<b . Dodaš (-a) na obje strane, dobiješ 0<b-a , odnosno b-a je pozitivan. Ako je c pozitivan, umnožak dva pozitivna broja je pozitivan: 0<c(b-a) . Po distributivnosti, 0<cb-ca . Dodaš ca na obje strane, i imaš ca<cb . kved.

Citat:
moje mišljenje:
Ja zapravo ni ne smijem u izrazu '' M * epsilon/(2*M) '' pokratiti M sa M,
jer je |b_n-V|<epsilon/(2*M)


Miješaš izraze. _U izrazu_ M*eps/(2M) _smiješ_ pokratiti M sa M . U izrazu M*|b_n-V| ne smiješ, jer M uopće nema u nazivniku. Nitko nigdje ne kaže da su ta dva izraza jedan te isti izraz, čak ni da su jednaki - štoviše, kao što gore dokazasmo, nikad i nisu jednaki jer je jedan uvijek strogo manji od drugog (za M>0 ).

Citat:
pa je stoga broj M*epsilon/(2*M) samo tako napisan da imamo predođbu,mi zapravo imamo manji broj od toga u našem izrazu ?


Ovisi kojem izrazu. Privikni se na to da je gore napisano puno izrazâ, ne samo jedan. Jedan nas prvenstveno zanima, onaj |a_n*b_n-lim a*lim b| , ali u njegovom proučavanju smijemo se služiti i drugim izrazima.

Citat:
Zato si ti vjerojatno i napisao da množiš pozitivan broj s nečim što je strogo manje od epsilon/(2*M),jeltak?
Ista stvar vrijedi i za izraz '' |V|*epsilon/(2*|V|'' ?
Jesam li u pravu ?


Otprilike. Pročitaj sad moj gornji komentar. Smile

Citat:
A kao drugo, dobro je vidjeti u širem kontekstu da se <epsilon uvijek u tkavim naštimavanjima može zamijeniti s ⇐epsilon , jer tvrdnja mora vrijediti univerzalno po epsilon. Drugim riječima, sve što smo napravili za epsilon>0 napravimo za npr. epsilon/2,>0 , i na kraju kažemo:
...⇐epsilon/2<epsilon . Fine.
-----------------------------
reply:možeš još jednom pojasniti ovo gore,mislim još ne razumijem to ''⇐epsilon'' ?
Wink


Npr. imaš dokaz da za svaki pozitivni epsilon (...sad tu ide još kvantifikatorâ...) neki blabla manji ili jednak od epsilon. Želiš dobiti tu istu tvrdnju, samo sa strogo manje. To uvijek (u situaciji poput gornje) možeš učiniti ovako: Prvo prepišeš taj isti dokaz da je blabla⇐epsilon , samo umjesto epsilon staviš epsilon/2 . "Za svaki pozitivni" ostaje "za svaki pozitivni", jer je eps>0 ⇔ eps/2>0 . I drugo, na kraju tog dokaza sad ćeš dobiti blabla=...⇐(...npr...)=...⇐epsilon/2 . Na kraj toga samo još dopišeš, "a to je manje od epsilon ", odnosno blabla⇐epsilon/2<epsilon . Jer naravno, za eps>0 , vrijedi eps/2<eps .

Sve jasno?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 1:32 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[color=darkred]''...Imaš '*' u gornjem postu između dvije polovice epsilona. Vjerojatno tipfeler, look again...''[/color]

reply:da,thanx!

moje mišljenje:

|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon

Što smo uopće pisali izraz '' M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)'' ako on zapravo nije sasvim točan jer nemam brojeve ''epsilon/(2*M)'' i '' epsilon/(2*|V|)'' već brojeve takvog oblika_ali_ manjih vrijednosti.

[color=darkred]''…Hm. Kao prvo, koliko ja vidim, ovo će zaista biti strogo manje od epsilon uvijek, jer čak i ako je |a_n|=M,>0 , još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 …''[/color]

evo,to što si rekao razumijem,pa ako smo zaključili sve iz izraza''…<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|'' čemu onda potreba za dodavanjem izraza ''<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon '' ako nam je stvar jasna?

Taj izraz je samo izazvao problem:

[color=darkred]''…_U izrazu_ M*eps/(2M) _smiješ_ pokratiti M sa M…''[/color]

,pa pokratim te M-ove i imam …<=eps/2+eps/2 i dakle …<=eps i time sam dobio:
|a_n*b_n – L*V|<=eps ,a nigdje u definiciji konvergencije niza ne piše ''='' već stroga nejednakost !!!
''...Imaš '*' u gornjem postu između dvije polovice epsilona. Vjerojatno tipfeler, look again...''

reply:da,thanx!

moje mišljenje:

|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon

Što smo uopće pisali izraz '' M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)'' ako on zapravo nije sasvim točan jer nemam brojeve ''epsilon/(2*M)'' i '' epsilon/(2*|V|)'' već brojeve takvog oblika_ali_ manjih vrijednosti.

''…Hm. Kao prvo, koliko ja vidim, ovo će zaista biti strogo manje od epsilon uvijek, jer čak i ako je |a_n|=M,>0 , još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 …''

evo,to što si rekao razumijem,pa ako smo zaključili sve iz izraza''…⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|'' čemu onda potreba za dodavanjem izraza ''⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon '' ako nam je stvar jasna?

Taj izraz je samo izazvao problem:

''…_U izrazu_ M*eps/(2M) _smiješ_ pokratiti M sa M…''

,pa pokratim te M-ove i imam …⇐eps/2+eps/2 i dakle …⇐eps i time sam dobio:
|a_n*b_n – L*V|⇐eps ,a nigdje u definiciji konvergencije niza ne piše ''='' već stroga nejednakost !!!


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:04 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo, molio bih cijenjenog gosta da pise citate kako je to obicaj na ovom Forumu i kako se i mi ostali trudimo. 8) Takodjer, ako nije problem, da koristi neku drugu boju osim [color=darkred]darkred[/color] i [color=blue]blue[/color]: njih obicno koriste Admini i modovi. :)

[quote="Anonymous"]moje mišljenje:
|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon
Što smo uopće pisali izraz '' M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)'' ako on zapravo nije sasvim točan jer nemam brojeve ''epsilon/(2*M)'' i '' epsilon/(2*|V|)'' već brojeve takvog oblika_ali_ manjih vrijednosti.[/quote]

Da li je tebi odmah ocito da je |a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L| <=epsilon :?: Vecini nije, pa onda radi ovako:

[code:1]|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L| <= epsilon
|a_n-L| < epsilon/(2*|V|)
|b_n-V| < epsilon/(2*M)[/code:1]

Sad se zadnje dvije nejednakosti uvrste u prvu, pa se dobije:

[code:1]|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L| <
M*epsilon/(2*M) + |V| * epsilon/(2*|V|) = epsilon[/code:1]

Eto, da si tako odmah raspisao, vidio bi da se odmah dobije strogo manje. 8)

Ovi [i]nesto[/i]*epsilon/(2*[i]nesto[/i]) su samo pomocni izrazi. [b]Primjer[/b]: Kao kad rjesavas jednadzbu:

[code:1]x^2 = 2x - 1 =>
x^2 - 2x + 1 = 0 =>
(x-1)^2 = 0 =>
x = 1[/code:1]

Mozes odmah napisati i:

[code:1]x^2 = 2x - 1 =>
x = 1[/code:1]

ali to bas i nije tako ocito, ne? :) A kod tezih izraza je, naravno, jos gore... :)

[quote="Anonymous"]evo,to što si rekao razumijem,pa ako smo zaključili sve iz izraza''…<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|'' čemu onda potreba za dodavanjem izraza ''<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon '' ako nam je stvar jasna?
...
,pa pokratim te M-ove i imam …<=eps/2+eps/2 i dakle …<=eps i time sam dobio:
|a_n*b_n – L*V|<=eps ,a nigdje u definiciji konvergencije niza ne piše ''='' već stroga nejednakost !!![/quote]

Vidi ovako...

Imas dva niza. Uzmes proizvoljni epsilon i definiras:

epsilon1 = epsilon/(2*|V|)
epsilon2 = epsilon/(2*M)

Posto su nizovi [i]a[/i] i [i]b[/i] konvergentni, za te epsilone nadjes one n_0 i n_1, pa je n_2 veci od njih dvojice, itd. Zakljucak svega je da ti vrijedi

|a_n*b_n – L*V| <= |V| * epsilon1 + M * epsilon2 = epsilon

Zanemari sto smo pokazali da je strogo manje; pokazujem ti kako bi se rijesili ovog "[i]jednako[/i]" da smo stvarno dobili "[i]manje ili jednako[/i]". :shock:

Ok, sto bi sad bilo da si u formulu za epsilon1 i epsilon2 stavio epsilon/2 umjesto epsilon?

epsilon1 = (epsilon/2)/(2*|V|)
epsilon2 = (epsilon/2)/(2*M)

:arrow:

|a_n*b_n – L*V| <= |V| * epsilon1 + M * epsilon2 = epsilon/2 [b][u]< epsilon[/u][/b]

Je l' sada jasnije? :D

Ti ne trazis odnos izmedju "[i]epsilonova od nizova a i b[/i]" i "[i]epsilona od niza a*b[/i]", nego te samo zanima da li na nizu a*b vrijedi svojstvo da su "[i]od nekog clana na dalje, [b]svi elementi[/b] u epsilon okolini[/i]". A taj pocetni clan izaberes kako ti pase (dakle uzmes [b]proizvoljnu[/b] okolinu od L i V)!
Prvo, molio bih cijenjenog gosta da pise citate kako je to obicaj na ovom Forumu i kako se i mi ostali trudimo. Cool Takodjer, ako nije problem, da koristi neku drugu boju osim darkred i blue: njih obicno koriste Admini i modovi. Smile

Anonymous (napisa):
moje mišljenje:
|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon
Što smo uopće pisali izraz '' M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)'' ako on zapravo nije sasvim točan jer nemam brojeve ''epsilon/(2*M)'' i '' epsilon/(2*|V|)'' već brojeve takvog oblika_ali_ manjih vrijednosti.


Da li je tebi odmah ocito da je |a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L| ⇐epsilon Question Vecini nije, pa onda radi ovako:

Kod:
|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L| <= epsilon
|a_n-L| < epsilon/(2*|V|)
|b_n-V| < epsilon/(2*M)


Sad se zadnje dvije nejednakosti uvrste u prvu, pa se dobije:

Kod:
|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L| <
M*epsilon/(2*M) + |V| * epsilon/(2*|V|) = epsilon


Eto, da si tako odmah raspisao, vidio bi da se odmah dobije strogo manje. Cool

Ovi nesto*epsilon/(2*nesto) su samo pomocni izrazi. Primjer: Kao kad rjesavas jednadzbu:

Kod:
x^2 = 2x - 1 =>
x^2 - 2x + 1 = 0 =>
(x-1)^2 = 0 =>
x = 1


Mozes odmah napisati i:

Kod:
x^2 = 2x - 1 =>
x = 1


ali to bas i nije tako ocito, ne? Smile A kod tezih izraza je, naravno, jos gore... Smile

Anonymous (napisa):
evo,to što si rekao razumijem,pa ako smo zaključili sve iz izraza''…⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|'' čemu onda potreba za dodavanjem izraza ''⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon '' ako nam je stvar jasna?
...
,pa pokratim te M-ove i imam …⇐eps/2+eps/2 i dakle …⇐eps i time sam dobio:
|a_n*b_n – L*V|⇐eps ,a nigdje u definiciji konvergencije niza ne piše ''='' već stroga nejednakost !!!


Vidi ovako...

Imas dva niza. Uzmes proizvoljni epsilon i definiras:

epsilon1 = epsilon/(2*|V|)
epsilon2 = epsilon/(2*M)

Posto su nizovi a i b konvergentni, za te epsilone nadjes one n_0 i n_1, pa je n_2 veci od njih dvojice, itd. Zakljucak svega je da ti vrijedi

|a_n*b_n – L*V| ⇐ |V| * epsilon1 + M * epsilon2 = epsilon

Zanemari sto smo pokazali da je strogo manje; pokazujem ti kako bi se rijesili ovog "jednako" da smo stvarno dobili "manje ili jednako". Shocked

Ok, sto bi sad bilo da si u formulu za epsilon1 i epsilon2 stavio epsilon/2 umjesto epsilon?

epsilon1 = (epsilon/2)/(2*|V|)
epsilon2 = (epsilon/2)/(2*M)

Arrow

|a_n*b_n – L*V| ⇐ |V| * epsilon1 + M * epsilon2 = epsilon/2 < epsilon

Je l' sada jasnije? Very Happy

Ti ne trazis odnos izmedju "epsilonova od nizova a i b" i "epsilona od niza a*b", nego te samo zanima da li na nizu a*b vrijedi svojstvo da su "od nekog clana na dalje, svi elementi u epsilon okolini". A taj pocetni clan izaberes kako ti pase (dakle uzmes proizvoljnu okolinu od L i V)!



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 11:03 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]moje mišljenje:
|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon

Što smo uopće pisali izraz '' M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)'' ako on zapravo nije sasvim točan jer nemam brojeve ''epsilon/(2*M)'' i '' epsilon/(2*|V|)'' već brojeve takvog oblika_ali_ manjih vrijednosti.[/quote]

Nema točnih i netočnih izrazâ (u mathu, that is. Fizika je druga stvar: ). Tek odnosi između izrazâ mogu biti točni ili netočni. Ako ja kažem "|a_n-L|" , to nije ni točno ni netočno. Ako kažem "|a_n-L|<eps", to još uvijek nije ni točno ni netočno, jer ovisi o nizu a , brojevima n , L i eps . No ako kažem nešto poput " za svaki L , ako za svaki eps>0 skoro svi a_n-ovi imaju svojstvo da je |a_n-L|<=eps , tada za svaki eps1>0 skoro svi a_n-ovi imaju svojstvo da je |a_n-L|<eps1 ", tada to može biti točno ili netočno, i u ovom slučaju je točno.

Jednostavniji primjer: neka su a i b neki izrazi. Ni a ni b nisu "točni" ni "netočni". Čak ni "a<b" nije ni točno ni netočno ako a i b ovise o tzv. slobodnim varijablama. No izjava (podrazumijevano univerzalno kvantificirana) "a<b & c>0 => ac<bc" je točna (istinita, bolje rečeno).

Ne moraju svi izrazi koje napišemo biti jednaki. Pogotovo ako trebamo konačno dokazati da je jedan izraz manji od drugoga. :-)

[quote][color=darkred]''…Hm. Kao prvo, koliko ja vidim, ovo će zaista biti strogo manje od epsilon uvijek, jer čak i ako je |a_n|=M,>0 , još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 …''[/color]

evo,to što si rekao razumijem,pa ako smo zaključili sve iz izraza''…<=|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|'' čemu onda potreba za dodavanjem izraza ''<=M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon '' ako nam je stvar jasna?[/quote]

U mathu, sve je jasno kad se jednom objasni.;-) Čemu potreba za raspisivanjem dokaza Velikog Fermatovog teorema na 120 stranica? (Skombiniraj s onim što ti je vsego odgovorio.)

[quote]Taj izraz je samo izazvao problem:[/quote]

_Tebi_. Nismo svi jednaki. :-)

[quote][color=darkred]''…_U izrazu_ M*eps/(2M) _smiješ_ pokratiti M sa M…''[/color]

,pa pokratim te M-ove i imam …<=eps/2+eps/2 i dakle …<=eps[/quote]

Preciznije, <eps/2+eps/2 i dakle <eps .

[quote] i time sam dobio:
|a_n*b_n – L*V|<=eps ,a nigdje u definiciji konvergencije niza ne piše ''='' već stroga nejednakost !!![/quote]

Da, ali isto tako piše _za svaki pozitivni epsilon_, a ti to uporno zanemaruješ.
Anonymous (napisa):
moje mišljenje:
|a_n*b_n – L*V|=|a_n*b_n – a_n*V + a_n*V – L*V |⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|
⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon

Što smo uopće pisali izraz '' M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)'' ako on zapravo nije sasvim točan jer nemam brojeve ''epsilon/(2*M)'' i '' epsilon/(2*|V|)'' već brojeve takvog oblika_ali_ manjih vrijednosti.


Nema točnih i netočnih izrazâ (u mathu, that is. Fizika je druga stvar: ). Tek odnosi između izrazâ mogu biti točni ili netočni. Ako ja kažem "|a_n-L|" , to nije ni točno ni netočno. Ako kažem "|a_n-L|<eps", to još uvijek nije ni točno ni netočno, jer ovisi o nizu a , brojevima n , L i eps . No ako kažem nešto poput " za svaki L , ako za svaki eps>0 skoro svi a_n-ovi imaju svojstvo da je |a_n-L|⇐eps , tada za svaki eps1>0 skoro svi a_n-ovi imaju svojstvo da je |a_n-L|<eps1 ", tada to može biti točno ili netočno, i u ovom slučaju je točno.

Jednostavniji primjer: neka su a i b neki izrazi. Ni a ni b nisu "točni" ni "netočni". Čak ni "a<b" nije ni točno ni netočno ako a i b ovise o tzv. slobodnim varijablama. No izjava (podrazumijevano univerzalno kvantificirana) "a<b & c>0 ⇒ ac<bc" je točna (istinita, bolje rečeno).

Ne moraju svi izrazi koje napišemo biti jednaki. Pogotovo ako trebamo konačno dokazati da je jedan izraz manji od drugoga. Smile

Citat:
''…Hm. Kao prvo, koliko ja vidim, ovo će zaista biti strogo manje od epsilon uvijek, jer čak i ako je |a_n|=M,>0 , još uvijek će se pozitivan broj množiti s nečim (strogo) manjim od epsilon/(2*M) , pa će rezultat biti manji od epsilon/2 …''

evo,to što si rekao razumijem,pa ako smo zaključili sve iz izraza''…⇐|a_n|*|b_n – V| + |V|*|a_n – L|'' čemu onda potreba za dodavanjem izraza ''⇐M*epsilon/(2*M) + |V|*epsilon/(2*|V|)=epsilon '' ako nam je stvar jasna?


U mathu, sve je jasno kad se jednom objasni.Wink Čemu potreba za raspisivanjem dokaza Velikog Fermatovog teorema na 120 stranica? (Skombiniraj s onim što ti je vsego odgovorio.)

Citat:
Taj izraz je samo izazvao problem:


_Tebi_. Nismo svi jednaki. Smile

Citat:
''…_U izrazu_ M*eps/(2M) _smiješ_ pokratiti M sa M…''

,pa pokratim te M-ove i imam …⇐eps/2+eps/2 i dakle …⇐eps


Preciznije, <eps/2+eps/2 i dakle <eps .

Citat:
i time sam dobio:
|a_n*b_n – L*V|⇐eps ,a nigdje u definiciji konvergencije niza ne piše ''='' već stroga nejednakost !!!


Da, ali isto tako piše _za svaki pozitivni epsilon_, a ti to uporno zanemaruješ.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 16:44 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve rećeno-upijeno!
Hvala vam od srca...
Sve rećeno-upijeno!
Hvala vam od srca...


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:46 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

U mathu, sve je jasno kad se jednom objasni. Čemu potreba za raspisivanjem dokaza Velikog Fermatovog teorema na 120 stranica? (Skombiniraj s onim što ti je vsego odgovorio.)[quote]

Ima li osobe koja razumije taj dokaz,120 stranica!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: [/quote]
U mathu, sve je jasno kad se jednom objasni. Čemu potreba za raspisivanjem dokaza Velikog Fermatovog teorema na 120 stranica? (Skombiniraj s onim što ti je vsego odgovorio.)
Citat:


Ima li osobe koja razumije taj dokaz,120 stranica!!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:47 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedonstavnim transponiranjem će citat sjesti na pravo mjesto :oops: :lol:
Jedonstavnim transponiranjem će citat sjesti na pravo mjesto Embarassed Laughing


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:32 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote="veky"]U mathu, sve je jasno kad se jednom objasni. Čemu potreba za raspisivanjem dokaza Velikog Fermatovog teorema na 120 stranica? (Skombiniraj s onim što ti je vsego odgovorio.)[/quote]

Ima li osobe koja razumije taj dokaz,120 stranica!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: [/quote]

Ima osobâ koje tvrde da ga razumiju. A mi ostali ih ne želimo provjeravati. ;-)

Ne, zbilja, sâm dokaz by Wiles je puno kraći... ovo 120 stranica je grubi estimate kad bi se unutra išlo utrpavat sve rezultate o eliptičkim krivuljama i sličnom, koji su, istina, vrijedni i sami za sebe, ali su mnogi od njih napravljeni s primarnom svrhom dokazivanja FLTa.
Anonymous (napisa):
veky (napisa):
U mathu, sve je jasno kad se jednom objasni. Čemu potreba za raspisivanjem dokaza Velikog Fermatovog teorema na 120 stranica? (Skombiniraj s onim što ti je vsego odgovorio.)


Ima li osobe koja razumije taj dokaz,120 stranica!!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Ima osobâ koje tvrde da ga razumiju. A mi ostali ih ne želimo provjeravati. Wink

Ne, zbilja, sâm dokaz by Wiles je puno kraći... ovo 120 stranica je grubi estimate kad bi se unutra išlo utrpavat sve rezultate o eliptičkim krivuljama i sličnom, koji su, istina, vrijedni i sami za sebe, ali su mnogi od njih napravljeni s primarnom svrhom dokazivanja FLTa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:38 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Jedonstavnim transponiranjem će citat sjesti na pravo mjesto :oops: :lol:[/quote]

Hint: Možeš editirati svoj post.

A kako zaista izgleda transponirani post, to radije ne bih ovdje pokazivao. :-)
Anonymous (napisa):
Jedonstavnim transponiranjem će citat sjesti na pravo mjesto Embarassed Laughing


Hint: Možeš editirati svoj post.

A kako zaista izgleda transponirani post, to radije ne bih ovdje pokazivao. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:40 čet, 12. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"][quote="Anonymous"]Jedonstavnim transponiranjem će citat sjesti na pravo mjesto :oops: :lol:[/quote]
Hint: Možeš editirati svoj post.[/quote]

Antihint: Gosti nemaju tu mogucnost jer phpBB ne moze provjeriti da je post zaista njihov. :P 8)
veky (napisa):
Anonymous (napisa):
Jedonstavnim transponiranjem će citat sjesti na pravo mjesto Embarassed Laughing

Hint: Možeš editirati svoj post.


Antihint: Gosti nemaju tu mogucnost jer phpBB ne moze provjeriti da je post zaista njihov. Razz Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan