Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Scena iz filma

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:45 pon, 3. 11. 2008    Naslov: Scena iz filma Citirajte i odgovorite

Pozdrav matematičari,

neki dan sam gledao jedan noviji film, ne mogu se sjetiti naslova, uglavnom radi se o nekom lumenu koji može brojati karte i da bi si platio školarinu, odlučio je otići u Vegas i u Black Jacku brojat karte i tako zaraditi novac.

Pitanje glasi, u jednoj sceni mu profesor ovako kaže:

Profesor: Ja sam sad voditelj kviza u kojem ti igraš, iza mene su troja vrata i iza jednih je automobil ostala su prazna. Ja znam iza kojih je automobil i nudim ti da izabereš jedna i ako je iza tih automobil, tvoj je.
student: Biram vrata broj 1
prfesor: Ja odlučujem otvoriti vrata broj 3 i pokazujem ti da iza njih nema ništa, ostala su vrata broj 1 i broj 2 i ja te pitam da li želiš promjeniti svoje mišljenje i odabrati vrata broj 2, ali da pazi jer on zna iza kojih vrata je auto i možda ga namjerno nagovara da promjeni odabir?
student: da, želim i zavljujem vam se na tom jer mi se sad povećala šansa za dobitak (mislim da je spomenuo promjenu varijable ili tako nešto).
profesor potvrđuje njegovu izjavu i kaže da sad ima 67% (ili tako nešto uglavnom više od 50% za dobitak) i da je dobro što nije emotivno ostao pri vratima broj 1, gdje većina ljudi griješi.
Pozdrav matematičari,

neki dan sam gledao jedan noviji film, ne mogu se sjetiti naslova, uglavnom radi se o nekom lumenu koji može brojati karte i da bi si platio školarinu, odlučio je otići u Vegas i u Black Jacku brojat karte i tako zaraditi novac.

Pitanje glasi, u jednoj sceni mu profesor ovako kaže:

Profesor: Ja sam sad voditelj kviza u kojem ti igraš, iza mene su troja vrata i iza jednih je automobil ostala su prazna. Ja znam iza kojih je automobil i nudim ti da izabereš jedna i ako je iza tih automobil, tvoj je.
student: Biram vrata broj 1
prfesor: Ja odlučujem otvoriti vrata broj 3 i pokazujem ti da iza njih nema ništa, ostala su vrata broj 1 i broj 2 i ja te pitam da li želiš promjeniti svoje mišljenje i odabrati vrata broj 2, ali da pazi jer on zna iza kojih vrata je auto i možda ga namjerno nagovara da promjeni odabir?
student: da, želim i zavljujem vam se na tom jer mi se sad povećala šansa za dobitak (mislim da je spomenuo promjenu varijable ili tako nešto).
profesor potvrđuje njegovu izjavu i kaže da sad ima 67% (ili tako nešto uglavnom više od 50% za dobitak) i da je dobro što nije emotivno ostao pri vratima broj 1, gdje većina ljudi griješi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tihana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 06. 2006. (13:26:54)
Postovi: (30D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
134 = 153 - 19
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 13:57 pon, 3. 11. 2008    Naslov: Re: Scena iz filma Citirajte i odgovorite

[quote="goranbaxy"]neki dan sam gledao jedan noviji film, ne mogu se sjetiti naslova[/quote]

zove se [url=http://www.imdb.com/title/tt0478087/]21[/url]


a taj problem koji spominješ smo radili na vjerojatnosti :D
goranbaxy (napisa):
neki dan sam gledao jedan noviji film, ne mogu se sjetiti naslova


zove se 21


a taj problem koji spominješ smo radili na vjerojatnosti Very Happy



_________________
I aim to misbehave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:13 pon, 3. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel može malo više detalja o tom "problemu", baš me zanima kako je to moguće?

Hvala.
Jel može malo više detalja o tom "problemu", baš me zanima kako je to moguće?

Hvala.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
SickJedi
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 01. 10. 2004. (16:41:56)
Postovi: (3BC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 42 - 30
Lokacija: Esperantija

PostPostano: 14:16 pon, 3. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url=http://en.wikipedia.org/wiki/Monty_Hall_problem]Mony Hall problem[/url]
Mony Hall problem



_________________
Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy) I bow before youVeliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left Marvin (from Hitchhiker's Guide to the Galaxy)
Depression is merely anger without enthusiasm.
There's no place like 127.0.0.1
Ken Lee je zakon!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:27 pon, 3. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako sam dobro skužio to je nekako ovako:

šansa da je auto iza vrata br. 1 koje je on odabrao (prvotno) je 33,3% a vrata broj 2 i br. 3 je 66,6%.
Kad se vrata broj 3 otvore, tih 66,6% ostaje na vratima broj 2, iako mi to baš i nije logično tako mi izgleda na ovom objašnjenju iz wiki pedie
ako sam dobro skužio to je nekako ovako:

šansa da je auto iza vrata br. 1 koje je on odabrao (prvotno) je 33,3% a vrata broj 2 i br. 3 je 66,6%.
Kad se vrata broj 3 otvore, tih 66,6% ostaje na vratima broj 2, iako mi to baš i nije logično tako mi izgleda na ovom objašnjenju iz wiki pedie


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 15:11 pon, 3. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranbaxy"]ako sam dobro skužio to je nekako ovako:

šansa da je auto iza vrata br. 1 koje je on odabrao (prvotno) je 33,3% a vrata broj 2 i br. 3 je 66,6%.
Kad se vrata broj 3 otvore, tih 66,6% ostaje na vratima broj 2, iako mi to baš i nije logično tako mi izgleda na ovom objašnjenju iz wiki pedie[/quote]

upravo tako.
možda intuitivno nije najjasnije. ako igrač na početku bira između troja vrata, šansa da je nagrada iza vrata njegova odabira iznosi [latex]\frac{1}{3}[/latex]. nakon, što je odabrao jedna vrata, voditelj, koji zna gdje je nagrada, otvara jedna od preostalih vrata iza kojih sigurno nije nagrada. u tom trenutku, vjerojatnost od [latex]\frac{2}{3}[/latex] da natjecatelj nije izabrao nagradu, svaljuje je samo na zatvorena od dvoja preostalih vrata. zato se isplati promijeniti mišljenje.
a psihologija bi trebala riješiti slučaj natjecatelja koji je promijenio izbor i - fulao :D

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

razmisli o tome i ovako:
neka je u istoj igri sto vrata. biraš jedna. vjerojatnost da si pogodio je [latex]\frac{1}{100}[/latex]. ako sada voditelj koji zna gdje je nagrada, od preostalih 99 vrata, otvori njih 98, hoćeš li promijeniti mišljenje? :wink:
goranbaxy (napisa):
ako sam dobro skužio to je nekako ovako:

šansa da je auto iza vrata br. 1 koje je on odabrao (prvotno) je 33,3% a vrata broj 2 i br. 3 je 66,6%.
Kad se vrata broj 3 otvore, tih 66,6% ostaje na vratima broj 2, iako mi to baš i nije logično tako mi izgleda na ovom objašnjenju iz wiki pedie


upravo tako.
možda intuitivno nije najjasnije. ako igrač na početku bira između troja vrata, šansa da je nagrada iza vrata njegova odabira iznosi . nakon, što je odabrao jedna vrata, voditelj, koji zna gdje je nagrada, otvara jedna od preostalih vrata iza kojih sigurno nije nagrada. u tom trenutku, vjerojatnost od da natjecatelj nije izabrao nagradu, svaljuje je samo na zatvorena od dvoja preostalih vrata. zato se isplati promijeniti mišljenje.
a psihologija bi trebala riješiti slučaj natjecatelja koji je promijenio izbor i - fulao Very Happy

Added after 3 minutes:

razmisli o tome i ovako:
neka je u istoj igri sto vrata. biraš jedna. vjerojatnost da si pogodio je . ako sada voditelj koji zna gdje je nagrada, od preostalih 99 vrata, otvori njih 98, hoćeš li promijeniti mišljenje? Wink



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranbaxy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2008. (13:25:08)
Postovi: (C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:17 pon, 3. 11. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

skužio sam, hvala svima na odgovorima
skužio sam, hvala svima na odgovorima


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan