Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Specijalni limesi!
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 21:07 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Specijalni limesi! Citirajte i odgovorite

Može pojašnjenje što je limes superior i što je limes inferior.Definicije nemam. :roll:
Može pojašnjenje što je limes superior i što je limes inferior.Definicije nemam. Rolling Eyes


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 21:27 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Re: Specijalni limesi! Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Može pojašnjenje što je limes superior i što je limes inferior.Definicije nemam. :roll:[/quote]

Limes superior i limes inferior (niza) zapravo nisu generalizirani limesi (iako, ako su jednaki, tada je niz konvergentan, s tim limesom), već generalizirani supremum i infimum. Heuristički, to su infimum i supremum "u beskonačnosti", odnosno za njih nije bitno prvih par članova niza. Malo preciznije, limes inferior/superior (ograničenog) niza je najmanji/najveći limes nekog podniza tog niza. Još preciznije,
lim inf_n a_n:=sup{inf{a_k:k>n}:n@|N} ,
lim sup_n a_n:=inf{sup{a_k:k>n}:n@|N} .

Primjeri: niz je (zadan s) (-1)^n . Svi parcijalni infimumi u definiciji lim inf (dakle, od nekog člana nadalje) su -1 (od svakog nadalje postoji bar jedna minusjedinica), pa je i njihov supremum, lim inf danog niza, jednak -1 . Analogno, lim sup tog niza je 1 .
Niz je 1,1,2,1,3,1,4,1,.... . Parcijalni infimumi su svi jednaki 1 , pa je lim inf jednak 1 . Parcijalni supremumi ne postoje (od bilo kojeg člana nadalje niz je neograničen), pa ni lim sup ne postoji (u |R ... u |R^potez se može reći da je +oo ).
Niz je 1/n . Parcijalni infimumi su svi jednaki 0 (npr. inf{1/5,1/6,1/7,....}=0 ), pa je lim inf=0 . Parcijalni supremumi su od svakog člana nadalje jednaki upravo tom članu (jer je niz padajući, pa su supremumi zapravo maksimumi), dakle su 1,1/2,1/3,.... . Njihov infimum je 0 , dakle lim sup_n 1/n=0 . Ovdje su lim inf i lim sup jednaki, pa možemo zaključiti da je niz konvergentan i limes mu je 0 (što smo znali i prije: ).
Niz je -5,5,-1,1,-1,1,-1,1,-1,1,.... . Od trećeg člana nadalje niz je isti kao i u prvom primjeru, pa mu je lim inf jednak -1 , a lim sup jednak 1 (primijeti da mu je "obični" inf jednak -5 , a "obični" sup jednak 5 ).

HTH,
Anonymous (napisa):
Može pojašnjenje što je limes superior i što je limes inferior.Definicije nemam. Rolling Eyes


Limes superior i limes inferior (niza) zapravo nisu generalizirani limesi (iako, ako su jednaki, tada je niz konvergentan, s tim limesom), već generalizirani supremum i infimum. Heuristički, to su infimum i supremum "u beskonačnosti", odnosno za njih nije bitno prvih par članova niza. Malo preciznije, limes inferior/superior (ograničenog) niza je najmanji/najveći limes nekog podniza tog niza. Još preciznije,
lim inf_n a_n:=sup{inf{a_k:k>n}:n@|N} ,
lim sup_n a_n:=inf{sup{a_k:k>n}:n@|N} .

Primjeri: niz je (zadan s) (-1)^n . Svi parcijalni infimumi u definiciji lim inf (dakle, od nekog člana nadalje) su -1 (od svakog nadalje postoji bar jedna minusjedinica), pa je i njihov supremum, lim inf danog niza, jednak -1 . Analogno, lim sup tog niza je 1 .
Niz je 1,1,2,1,3,1,4,1,.... . Parcijalni infimumi su svi jednaki 1 , pa je lim inf jednak 1 . Parcijalni supremumi ne postoje (od bilo kojeg člana nadalje niz je neograničen), pa ni lim sup ne postoji (u |R ... u |R^potez se može reći da je +oo ).
Niz je 1/n . Parcijalni infimumi su svi jednaki 0 (npr. inf{1/5,1/6,1/7,....}=0 ), pa je lim inf=0 . Parcijalni supremumi su od svakog člana nadalje jednaki upravo tom članu (jer je niz padajući, pa su supremumi zapravo maksimumi), dakle su 1,1/2,1/3,.... . Njihov infimum je 0 , dakle lim sup_n 1/n=0 . Ovdje su lim inf i lim sup jednaki, pa možemo zaključiti da je niz konvergentan i limes mu je 0 (što smo znali i prije: ).
Niz je -5,5,-1,1,-1,1,-1,1,-1,1,.... . Od trećeg člana nadalje niz je isti kao i u prvom primjeru, pa mu je lim inf jednak -1 , a lim sup jednak 1 (primijeti da mu je "obični" inf jednak -5 , a "obični" sup jednak 5 ).

HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:20 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Laicki, limes superior je "najvece" gomiliste niza. 8) Treba biti oprezan s ovim [i]"najvece" gomiliste[/i], jer skup gomilista ne mora nuzno biti konacan. Preciznije bi bilo reci da je limes superior supremum skupa svih gomilista niza. 8)

Dakle, slusaj Vekyja; ovo moje je samo da pomogne u shvacanju, nikako ne za koristiti. ;)

Ponesto mozes naci [url=http://www.google.com/search?q=limes+superior+definition]ovdje[/url]. :) Prvi link (ako znas njemacki) ili njegov "[i]Translate[/i]" (za los engleski). :)

Lijepo raspisano (na engleskom) imas u [url=http://maths.dur.ac.uk/~dma0wh/anumber/limsup.pdf]ovom PDF fileu[/url] (53kB).
Laicki, limes superior je "najvece" gomiliste niza. Cool Treba biti oprezan s ovim "najvece" gomiliste, jer skup gomilista ne mora nuzno biti konacan. Preciznije bi bilo reci da je limes superior supremum skupa svih gomilista niza. Cool

Dakle, slusaj Vekyja; ovo moje je samo da pomogne u shvacanju, nikako ne za koristiti. Wink

Ponesto mozes naci ovdje. Smile Prvi link (ako znas njemacki) ili njegov "Translate" (za los engleski). Smile

Lijepo raspisano (na engleskom) imas u ovom PDF fileu (53kB).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:44 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala vam,bi li mi mogli još dokazat da kompozicija funkcija nije komutativna ali je asocijativna!
Hvala vam,bi li mi mogli još dokazat da kompozicija funkcija nije komutativna ali je asocijativna!


[Vrh]
Gost






PostPostano: 22:46 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

btw,jel fin portirev špekec :lol: :lol: :lol: :wink:
btw,jel fin portirev špekec Laughing Laughing Laughing Wink


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:11 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]btw,jel fin portirev špekec :lol: :lol: :lol: :wink:[/quote]

Zakon! 8) Ljubomoran? :P

Da kompozicija nije komutativna dokazes trivijalno - primjerom: f(x) = 1, g(x) = 2
f(g(x)) = f(2) = 1, g(f(x)) = g(1) = 2. :D

Asocijativnost: neka su f, g, h funkcije (s domenama i kodomenama takvima da sve dalje odgovara 8)). Tada je:

((f o g) o h) (x) = (f o g)(h(x)) = f(g(h(x)) = f((g o h)(x)) = (f o (g o h)) (x), naravno, za svaki x iz domene. 8)
Anonymous (napisa):
btw,jel fin portirev špekec Laughing Laughing Laughing Wink


Zakon! Cool Ljubomoran? Razz

Da kompozicija nije komutativna dokazes trivijalno - primjerom: f(x) = 1, g(x) = 2
f(g(x)) = f(2) = 1, g(f(x)) = g(1) = 2. Very Happy

Asocijativnost: neka su f, g, h funkcije (s domenama i kodomenama takvima da sve dalje odgovara Cool). Tada je:

((f o g) o h) (x) = (f o g)(h(x)) = f(g(h(x)) = f((g o h)(x)) = (f o (g o h)) (x), naravno, za svaki x iz domene. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:24 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Zakon! Ljubomoran? [/quote]

naprotiv,sam' ti uživaj...al' čuvaj prstiće,sjekira nije zanemariva ma koliko on šutio o tome :evilbat:

fala na dokazima!
Citat:
Zakon! Ljubomoran?


naprotiv,sam' ti uživaj...al' čuvaj prstiće,sjekira nije zanemariva ma koliko on šutio o tome #Evil Bat

fala na dokazima!


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 0:20 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Laicki, limes superior je "najvece" gomiliste niza. 8) Treba biti oprezan s ovim [i]"najvece" gomiliste[/i], jer skup gomilista ne mora nuzno biti konacan. Preciznije bi bilo reci da je limes superior supremum skupa svih gomilista niza. 8)

Dakle, slusaj Vekyja; ovo moje je samo da pomogne u shvacanju, nikako ne za koristiti. ;)[/quote]

(-: Fora je u tome da si u pravu više nego što misliš... ;-)
((a tako nešto sam i ja rekao, uzevši u obzir da je gomilište zapravo limes podniza))

Naime, zaista jest _najveće_ gomilište (osim kad skup gomilišta nije ograničen, što se tiče |R-a ), jer je supremum zapravo maksimum. Neka je npr. L limes superior. Tad za svaki m@|N , za eps:=1/m imam podniz (a_n(k,m))_k , takav da mu je limes (označimo ga s L_m ) veći od L-1/m (i manji od L , jer L je supremum gomilištâ). Sad, svaki od tih nizova (nizovi su po k , familija nizova je po m ), za svaki eps pa i za eps_m:=1/m (isti), ima prirodni broj k0_m takav da za sve k>k0_m vrijedi |a_n(k,m)-L_m|<1/m . Specijalno, vrijedi k>k0_m => a_n(k,m)>L_m-1/m>(L-1/m)-1/m=L-2/m . (Također, a_n(k,m)<L_m+1/m<L+1/m<L+2/m , odnosno |a_n(k,m)-L|<2/m za k>k0_m (*) .)

Sad konstruiramo rastući niz prirodnih brojeva (r_s)_s , ovako:
r_0:=k0_1 , r_{s+1}:=1+max{n(r_s,s),k0_{s+1} } . Prvo, jer je (a_n(k,m))_k podniz od (a_n)_n , (n(k,m))_k je strogo rastući niz prirodnih brojeva, pa je n(k,m)>=k . Specijalno, r_{s+1}>=1+n(r_s,s)>n(r_s,s)>r_s , pa je (r_s)_s također strogo rastući niz u |N . Drugo, ako označimo p_s:=n(r_s,s) , vidimo da je r_{s+1}=1+max{p_s,k0_{s+1} } , a također i p_s>=r_s . Dakle, p_{s+1}>=r_{s+1}>max{p_s,k0_{s+1} }>=p_s , pa je i (p_s)_s strogo rastući niz prirodnih brojeva. I treće, budući da je r_s>=1+k0_s>k0_s , po [ * ] (za m:=s , k:=r_s ) vrijedi |a_n(r_s,s)-L|<2/s , odnosno |a_p_s-L|<2/s za svaki s . To znači da podniz (a_p_s)_s konvergira k L (sendvič).

Jupi. Dakle, L je također limes nekog podniza, pa je gomilište. Nema većeg od njega (jer je supremum), pa je to zaista najveće gomilište.
Hjuh. :-) HTH,
vsego (napisa):
Laicki, limes superior je "najvece" gomiliste niza. Cool Treba biti oprezan s ovim "najvece" gomiliste, jer skup gomilista ne mora nuzno biti konacan. Preciznije bi bilo reci da je limes superior supremum skupa svih gomilista niza. Cool

Dakle, slusaj Vekyja; ovo moje je samo da pomogne u shvacanju, nikako ne za koristiti. Wink


(-: Fora je u tome da si u pravu više nego što misliš... Wink
((a tako nešto sam i ja rekao, uzevši u obzir da je gomilište zapravo limes podniza))

Naime, zaista jest _najveće_ gomilište (osim kad skup gomilišta nije ograničen, što se tiče |R-a ), jer je supremum zapravo maksimum. Neka je npr. L limes superior. Tad za svaki m@|N , za eps:=1/m imam podniz (a_n(k,m))_k , takav da mu je limes (označimo ga s L_m ) veći od L-1/m (i manji od L , jer L je supremum gomilištâ). Sad, svaki od tih nizova (nizovi su po k , familija nizova je po m ), za svaki eps pa i za eps_m:=1/m (isti), ima prirodni broj k0_m takav da za sve k>k0_m vrijedi |a_n(k,m)-L_m|<1/m . Specijalno, vrijedi k>k0_m ⇒ a_n(k,m)>L_m-1/m>(L-1/m)-1/m=L-2/m . (Također, a_n(k,m)<L_m+1/m<L+1/m<L+2/m , odnosno |a_n(k,m)-L|<2/m za k>k0_m (*) .)

Sad konstruiramo rastući niz prirodnih brojeva (r_s)_s , ovako:
r_0:=k0_1 , r_{s+1}:=1+max{n(r_s,s),k0_{s+1} } . Prvo, jer je (a_n(k,m))_k podniz od (a_n)_n , (n(k,m))_k je strogo rastući niz prirodnih brojeva, pa je n(k,m)>=k . Specijalno, r_{s+1}>=1+n(r_s,s)>n(r_s,s)>r_s , pa je (r_s)_s također strogo rastući niz u |N . Drugo, ako označimo p_s:=n(r_s,s) , vidimo da je r_{s+1}=1+max{p_s,k0_{s+1} } , a također i p_s>=r_s . Dakle, p_{s+1}>=r_{s+1}>max{p_s,k0_{s+1} }>=p_s , pa je i (p_s)_s strogo rastući niz prirodnih brojeva. I treće, budući da je r_s>=1+k0_s>k0_s , po [ * ] (za m:=s , k:=r_s ) vrijedi |a_n(r_s,s)-L|<2/s , odnosno |a_p_s-L|<2/s za svaki s . To znači da podniz (a_p_s)_s konvergira k L (sendvič).

Jupi. Dakle, L je također limes nekog podniza, pa je gomilište. Nema većeg od njega (jer je supremum), pa je to zaista najveće gomilište.
Hjuh. Smile HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:32 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote]Zakon! Ljubomoran? [/quote]
naprotiv,sam' ti uživaj...al' čuvaj prstiće,sjekira nije zanemariva ma koliko on šutio o tome :evilbat:[/quote]

To cu rijesiti kao i nas lik iz [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=1111]price u nastavcima[/url]. 8)

[quote="Anonymous"]fala na dokazima![/quote]

Sluzimo nar... :oops: Ovaj... Nema problema, kolega! 8) ;)

[quote="veky"]Fora je u tome da si u pravu više nego što misliš...[/quote]

To mi je jasno, ali ako se netko pozove na takvu tvrdnju, treba ju znati i dokazati, pa stvar ispadne kompliciranija od obicne definicije. :) Zato sam napisao da "nije za koristiti". ;)

- Kolega, sto je to limes superior?

- To je supremum skupa svih gomislista niza.

- Znate li to dokazati?

- :???: :-s Paaa... ovaj... pise na tamo nekom cudnom forumu... :?

- Zao mi je, kolega, ali to bas i nije korektan dokaz. Spremite to malo bolje za drugi put...

- :bigcry: :2gunfire: vsego

To bi bilo nezgodno, ne? ;)
Anonymous (napisa):
Citat:
Zakon! Ljubomoran?

naprotiv,sam' ti uživaj...al' čuvaj prstiće,sjekira nije zanemariva ma koliko on šutio o tome #Evil Bat


To cu rijesiti kao i nas lik iz price u nastavcima. Cool

Anonymous (napisa):
fala na dokazima!


Sluzimo nar... Embarassed Ovaj... Nema problema, kolega! Cool Wink

veky (napisa):
Fora je u tome da si u pravu više nego što misliš...


To mi je jasno, ali ako se netko pozove na takvu tvrdnju, treba ju znati i dokazati, pa stvar ispadne kompliciranija od obicne definicije. Smile Zato sam napisao da "nije za koristiti". Wink

- Kolega, sto je to limes superior?

- To je supremum skupa svih gomislista niza.

- Znate li to dokazati?

- Confused Eh? Paaa... ovaj... pise na tamo nekom cudnom forumu... Confused

- Zao mi je, kolega, ali to bas i nije korektan dokaz. Spremite to malo bolje za drugi put...

- Very sad #2gunfire vsego

To bi bilo nezgodno, ne? Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan