Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Izometrije?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ways
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2004. (18:15:55)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:38 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Izometrije? Citirajte i odgovorite

Moze li mi tkogod pomoci pri ovom zadatku: :pray:

U E^3dan je simpleks s vrhovima A,b,C,D. Afino preslikavanje
f:E^3->E^3 preslikava točke A,B,C,D redom u B,A,D,C. Da li je istinita tvrdnja: " Ako je dani simpleks pravilan, onda je f izometrija." ? Obraložite.

Iako zadatak izgleda jednostavno, i vidim da f jest izometrija kako to zaprao dokazat tj, obrazložit? :noidea:
Nužnost se obma vidi jer da nije pravilan simpleks nebi bila ocuvana udaljenost ali to nista ne dokazuje u implikaciji. Cak i po teoremima iz elementarne znam i da su M(polovište AB) i N(polovište CD) fiksne točke pa je onda i pravac MN fiksan, i f je vjerojatno simetrija na taj pravac ali što je pravo obrazloženje? :wacky: :shocked!:
Moze li mi tkogod pomoci pri ovom zadatku: Pray

U E^3dan je simpleks s vrhovima A,b,C,D. Afino preslikavanje
f:E^3->E^3 preslikava točke A,B,C,D redom u B,A,D,C. Da li je istinita tvrdnja: " Ako je dani simpleks pravilan, onda je f izometrija." ? Obraložite.

Iako zadatak izgleda jednostavno, i vidim da f jest izometrija kako to zaprao dokazat tj, obrazložit? Danas nije moj dan
Nužnost se obma vidi jer da nije pravilan simpleks nebi bila ocuvana udaljenost ali to nista ne dokazuje u implikaciji. Cak i po teoremima iz elementarne znam i da su M(polovište AB) i N(polovište CD) fiksne točke pa je onda i pravac MN fiksan, i f je vjerojatno simetrija na taj pravac ali što je pravo obrazloženje? Tup, tup, tup,... #Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 22:10 sub, 21. 2. 2004    Naslov: Re: Izometrije? Citirajte i odgovorite

[quote="ways"]Moze li mi tkogod pomoci pri ovom zadatku: :pray:

U E^3dan je simpleks s vrhovima A,b,C,D. Afino preslikavanje
f:E^3->E^3 preslikava točke A,B,C,D redom u B,A,D,C. Da li je istinita tvrdnja: " Ako je dani simpleks pravilan, onda je f izometrija." ? Obraložite.

Iako zadatak izgleda jednostavno, i vidim da f jest izometrija kako to zaprao dokazat tj, obrazložit? :noidea:
Nužnost se obma vidi jer da nije pravilan simpleks nebi bila ocuvana udaljenost ali to nista ne dokazuje u implikaciji. Cak i po teoremima iz elementarne znam i da su M(polovište AB) i N(polovište CD) fiksne točke pa je onda i pravac MN fiksan, i f je vjerojatno simetrija na taj pravac ali što je pravo obrazloženje? :wacky: :shocked!:[/quote]

Koliko ja vidim (ali euklidski mi nisu jača strana, shvatite ovo kao disclaimer: ), nije "vjerojatno", već sigurno. Naime, f i ta simetrija su oba afina preslikavanja E^3 , koja se podudaraju u 4 točke. Dakle, moraju biti jednaki. Ok?
ways (napisa):
Moze li mi tkogod pomoci pri ovom zadatku: Pray

U E^3dan je simpleks s vrhovima A,b,C,D. Afino preslikavanje
f:E^3→E^3 preslikava točke A,B,C,D redom u B,A,D,C. Da li je istinita tvrdnja: " Ako je dani simpleks pravilan, onda je f izometrija." ? Obraložite.

Iako zadatak izgleda jednostavno, i vidim da f jest izometrija kako to zaprao dokazat tj, obrazložit? Danas nije moj dan
Nužnost se obma vidi jer da nije pravilan simpleks nebi bila ocuvana udaljenost ali to nista ne dokazuje u implikaciji. Cak i po teoremima iz elementarne znam i da su M(polovište AB) i N(polovište CD) fiksne točke pa je onda i pravac MN fiksan, i f je vjerojatno simetrija na taj pravac ali što je pravo obrazloženje? Tup, tup, tup,... #Shocked


Koliko ja vidim (ali euklidski mi nisu jača strana, shvatite ovo kao disclaimer: ), nije "vjerojatno", već sigurno. Naime, f i ta simetrija su oba afina preslikavanja E^3 , koja se podudaraju u 4 točke. Dakle, moraju biti jednaki. Ok?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ways
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2004. (18:15:55)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:54 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima smisla, ali jel to znaci bilo koje 4 tocke(ili pretpostavljam n+1 u
n-dim) ili moraju biti i linearno nezavisne? 8-[
U ovom zadatku vidim da i jesu lin nez, ali inace?
Ima smisla, ali jel to znaci bilo koje 4 tocke(ili pretpostavljam n+1 u
n-dim) ili moraju biti i linearno nezavisne? Anxious
U ovom zadatku vidim da i jesu lin nez, ali inace?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:10 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ways"]Ima smisla, ali jel to znaci bilo koje 4 tocke(ili pretpostavljam n+1 u
n-dim) ili moraju biti i linearno nezavisne? 8-[
U ovom zadatku vidim da i jesu lin nez, ali inace?[/quote]

Khm... da, naravno. :oops: Eto, zato onaj disclaimer gore. :-)
ways (napisa):
Ima smisla, ali jel to znaci bilo koje 4 tocke(ili pretpostavljam n+1 u
n-dim) ili moraju biti i linearno nezavisne? Anxious
U ovom zadatku vidim da i jesu lin nez, ali inace?


Khm... da, naravno. Embarassed Eto, zato onaj disclaimer gore. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ways
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 02. 2004. (18:15:55)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:51 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Thanks :worship:
Valjda će pomoć sutra.
:pavati:
Thanks I worship thee
Valjda će pomoć sutra.
Zijeeeeeev...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 23:14 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ways"]Valjda će pomoć sutra.[/quote]
Evo, jos je danas. Iako mi se cini da je Veky sve objasnio.

[quote="ways"]Nužnost se obma vidi jer da nije pravilan simpleks nebi bila ocuvana udaljenost ali to nista ne dokazuje u implikaciji. Cak i po teoremima iz elementarne znam i da su M(polovište AB) i N(polovište CD) fiksne točke pa je onda i pravac MN fiksan, i f je vjerojatno simetrija na taj pravac ali što je pravo obrazloženje?[/quote]
Simetrija na taj pravac (MN), je zapravo rotacija oko njega za 180 stupnjeva. A duzine AB odnosno CD su okomite na njega (i medjusobno) - to kazem samo da si to sto bolje predocite.

[quote="ways"]... ali jel to znaci bilo koje 4 tocke(ili pretpostavljam n+1 u n-dim) ili moraju biti i linearno nezavisne? 8-[
U ovom zadatku vidim da i jesu lin nez, ali inace?[/quote]

Da, u pravu ste. Veky zapravo ovdje
[quote="veky"]... Naime, f i ta simetrija su oba afina preslikavanja E^3 , koja se podudaraju u 4 točke. Dakle, moraju biti jednaki.[/quote]
koristi cinjenicu da je afino preslikavanje u A^n jednoznacno odredjeno slikama n+1 [u]nezavisne[/u] tocke. Nase tocke su vrhovi simpleksa, pa su dakle nezavisne.
Kad bi imali 4 tocke koje nisu lin. nezavisne, recimo vrhove kvadrata ABCD (4 tocke u jednoj 2-ravnini), i izometriju koja preslikava A<->C, B<->D, ona time nije odredjena. Odredjeno je sto se desava u toj ravnini - rotacija oko sredista kvadrata (S) za 180 stupnjeva. Medjutim, u E^3 postoji beskonacno mnogo takvih afinih preslikavanja, medju njima dvije izometrije:
1. simetrija (rotacija za 180 stupnjeva) u odnosu na pravac okomit na ravninu kroz tocku S,
2. centralna simetrija u odnosu na S.

Mea
ways (napisa):
Valjda će pomoć sutra.

Evo, jos je danas. Iako mi se cini da je Veky sve objasnio.

ways (napisa):
Nužnost se obma vidi jer da nije pravilan simpleks nebi bila ocuvana udaljenost ali to nista ne dokazuje u implikaciji. Cak i po teoremima iz elementarne znam i da su M(polovište AB) i N(polovište CD) fiksne točke pa je onda i pravac MN fiksan, i f je vjerojatno simetrija na taj pravac ali što je pravo obrazloženje?

Simetrija na taj pravac (MN), je zapravo rotacija oko njega za 180 stupnjeva. A duzine AB odnosno CD su okomite na njega (i medjusobno) - to kazem samo da si to sto bolje predocite.

ways (napisa):
... ali jel to znaci bilo koje 4 tocke(ili pretpostavljam n+1 u n-dim) ili moraju biti i linearno nezavisne? Anxious
U ovom zadatku vidim da i jesu lin nez, ali inace?


Da, u pravu ste. Veky zapravo ovdje
veky (napisa):
... Naime, f i ta simetrija su oba afina preslikavanja E^3 , koja se podudaraju u 4 točke. Dakle, moraju biti jednaki.

koristi cinjenicu da je afino preslikavanje u A^n jednoznacno odredjeno slikama n+1 nezavisne tocke. Nase tocke su vrhovi simpleksa, pa su dakle nezavisne.
Kad bi imali 4 tocke koje nisu lin. nezavisne, recimo vrhove kvadrata ABCD (4 tocke u jednoj 2-ravnini), i izometriju koja preslikava A↔C, B↔D, ona time nije odredjena. Odredjeno je sto se desava u toj ravnini - rotacija oko sredista kvadrata (S) za 180 stupnjeva. Medjutim, u E^3 postoji beskonacno mnogo takvih afinih preslikavanja, medju njima dvije izometrije:
1. simetrija (rotacija za 180 stupnjeva) u odnosu na pravac okomit na ravninu kroz tocku S,
2. centralna simetrija u odnosu na S.

Mea


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan