Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Anihilator
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 17:15 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Anihilator Citirajte i odgovorite

Kako se nalazi baza za anihilator nekog skupa?
Zanima me, dakle, METODA.
Npr. M={(1,2,-3,1),(0,1,4,-1)}.
Je li moguće odrediti bazu za anihilator skupa ako znamo bazu od M?
Npr. baza je {(1,0,-1/2,1/2),(0,1,1/4,1/4)}.
Hvala puno.
Kako se nalazi baza za anihilator nekog skupa?
Zanima me, dakle, METODA.
Npr. M={(1,2,-3,1),(0,1,4,-1)}.
Je li moguće odrediti bazu za anihilator skupa ako znamo bazu od M?
Npr. baza je {(1,0,-1/2,1/2),(0,1,1/4,1/4)}.
Hvala puno.


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 18:13 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Re: Anihilator Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Kako se nalazi baza za anihilator nekog skupa?
Zanima me, dakle, METODA.
Npr. M={(1,2,-3,1),(0,1,4,-1)}.
Je li moguće odrediti bazu za anihilator skupa ako znamo bazu od M?[/quote]

Nema potrebe znati bazu od M . M uopće ne mora biti potprostor - npr. gore je M samo dvočlani skup. No ako je potprostor, tada se isplati restringirati samo na gledanje baze - i tad sve ovo dolje napisano vrijedi.

[quote]Npr. baza je {(1,0,-1/2,1/2),(0,1,1/4,1/4)}.[/quote]

Khm... mislim da ovo nije baza za anihilator od M . Naime, funkcional (1,0,-1/2,1/2) ne poništava (0,1,4,-1) .

[quote]Hvala puno.[/quote]

Anihilator (u ovom značenju u kojem ga ti koristiš) je neki prostor linearnih funkcionala, odnosno potprostor dualnog prostora od onog u kojem su ti zadani početni vektori (kod tebe |R^4 , valjda). Definiran je tako da su u njemu točno oni funkcionali koji poništavaju sve dane vektore. U ovom slučaju npr., M^anih={f@|(R^4)^dual:f(1,2,-3,1)=f(0,1,4,-1)=0} . Znamo da je f zadan djelovanjem na bazi, a na svakom vektoru baze poprima jedan broj, pa je zadan s 4 broja. Znači, možemo ga pisati kao uređenu četvorku, ali taj zapis bi bilo dobro razlikovati od zapisa vektora iz |R^4 . Ipak, u slučaju realnog konačnodimenzionalnog prostora (kao što je |R^4 ), postoje i neke prednosti poistovjećivanja tih zapisâ: ako je f zadan s (a1,a2,a3,a4) , to znači da preslikava ei|->ai . Nek je x=(b1,b2,b3,b4)=sum b_i*e_i . f(x) je tada f(sum b_i*e_i)=sum f(b_i*e_i)=sum b_i*f(e_i)=sum b_i*a_i , što možemo lukavo zapisati kao "skalarni produkt" funkcionala f i vektora x . Zato se ponekad u starijim knjigama f(x) nađe zapisan kao <f|x> .

No vratimo se na temu. Tražim f=~(x1,x2,x3,x4) , takav da f(v1)=f(v2)=0 . Svaki od tih uvjeta je jedna homogena linearna jednadžba na x1..4 . Zajedno je sustav

x1+2x2-3x3+x4=0
x2+4x3-x4=0

koji ima rješenje (koje valjda znaš odrediti)
x1=11s-3t , x2=-4s+t , x3=s , x4=t .
Odnosno, f=~(11s-3t,-4s+t,s,t)=s*(11,-4,1,0)+t*(-3,1,0,1) .
Prikazali smo f kao linearnu kombinaciju dva funkcionala s porizvoljnim realnim parametrima. Oni su očito nezavisni, pa čine bazu za prostor od kojeg smo krenuli, M^anih .

HTH,
Anonymous (napisa):
Kako se nalazi baza za anihilator nekog skupa?
Zanima me, dakle, METODA.
Npr. M={(1,2,-3,1),(0,1,4,-1)}.
Je li moguće odrediti bazu za anihilator skupa ako znamo bazu od M?


Nema potrebe znati bazu od M . M uopće ne mora biti potprostor - npr. gore je M samo dvočlani skup. No ako je potprostor, tada se isplati restringirati samo na gledanje baze - i tad sve ovo dolje napisano vrijedi.

Citat:
Npr. baza je {(1,0,-1/2,1/2),(0,1,1/4,1/4)}.


Khm... mislim da ovo nije baza za anihilator od M . Naime, funkcional (1,0,-1/2,1/2) ne poništava (0,1,4,-1) .

Citat:
Hvala puno.


Anihilator (u ovom značenju u kojem ga ti koristiš) je neki prostor linearnih funkcionala, odnosno potprostor dualnog prostora od onog u kojem su ti zadani početni vektori (kod tebe |R^4 , valjda). Definiran je tako da su u njemu točno oni funkcionali koji poništavaju sve dane vektore. U ovom slučaju npr., M^anih={f@|(R^4)^dual:f(1,2,-3,1)=f(0,1,4,-1)=0} . Znamo da je f zadan djelovanjem na bazi, a na svakom vektoru baze poprima jedan broj, pa je zadan s 4 broja. Znači, možemo ga pisati kao uređenu četvorku, ali taj zapis bi bilo dobro razlikovati od zapisa vektora iz |R^4 . Ipak, u slučaju realnog konačnodimenzionalnog prostora (kao što je |R^4 ), postoje i neke prednosti poistovjećivanja tih zapisâ: ako je f zadan s (a1,a2,a3,a4) , to znači da preslikava ei|→ai . Nek je x=(b1,b2,b3,b4)=sum b_i*e_i . f(x) je tada f(sum b_i*e_i)=sum f(b_i*e_i)=sum b_i*f(e_i)=sum b_i*a_i , što možemo lukavo zapisati kao "skalarni produkt" funkcionala f i vektora x . Zato se ponekad u starijim knjigama f(x) nađe zapisan kao <f|x> .

No vratimo se na temu. Tražim f=~(x1,x2,x3,x4) , takav da f(v1)=f(v2)=0 . Svaki od tih uvjeta je jedna homogena linearna jednadžba na x1..4 . Zajedno je sustav

x1+2x2-3x3+x4=0
x2+4x3-x4=0

koji ima rješenje (koje valjda znaš odrediti)
x1=11s-3t , x2=-4s+t , x3=s , x4=t .
Odnosno, f=~(11s-3t,-4s+t,s,t)=s*(11,-4,1,0)+t*(-3,1,0,1) .
Prikazali smo f kao linearnu kombinaciju dva funkcionala s porizvoljnim realnim parametrima. Oni su očito nezavisni, pa čine bazu za prostor od kojeg smo krenuli, M^anih .

HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 18:39 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

sve mi je jasno, hvala. :D
sve mi je jasno, hvala. Very Happy


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan