Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

sitnica
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 17:36 ned, 22. 2. 2004    Naslov: sitnica Citirajte i odgovorite

Cantorov teorem:DOKAZ:
ovaj dio me zbunjuje:
Tvrdnja:
a_n<=b_n (zašto bi to bila tvrdnja kad kad je tako definirana iz teorema familija zatvorenih intervala)
: m+n>=n
m+n>=m
-> a_n<=a_m+n<=b_m+n<=b_m
što bi mi ove linearne nejednakosti trebale reći (mislim na 'm+n>=n' i 'm+n>=m')i kako je moguće m+n=n ako su m i n prirodni brojevi.
Te nejednakosti su nepotrebne.
Mislim,da je a_n <= b_m se vidi iz same definicije teorema to je činjenica,a ne TVRDNJA.
Cantorov teorem:DOKAZ:
ovaj dio me zbunjuje:
Tvrdnja:
a_n<=b_n (zašto bi to bila tvrdnja kad kad je tako definirana iz teorema familija zatvorenih intervala)
: m+n>=n
m+n>=m
-> a_n<=a_m+n<=b_m+n<=b_m
što bi mi ove linearne nejednakosti trebale reći (mislim na 'm+n>=n' i 'm+n>=m')i kako je moguće m+n=n ako su m i n prirodni brojevi.
Te nejednakosti su nepotrebne.
Mislim,da je a_n <= b_m se vidi iz same definicije teorema to je činjenica,a ne TVRDNJA.


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 17:49 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Re: sitnica Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Cantorov teorem:DOKAZ:
ovaj dio me zbunjuje:[/quote]

(Napomena: ovo je samo my guess...)

[quote]Tvrdnja:
a_n<=b_n (zašto bi to bila tvrdnja kad kad je tako definirana iz teorema familija zatvorenih intervala)[/quote]

Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n<=b_m (za svaki n i m ).

[quote]: m+n>=n
m+n>=m
-> a_n<=a_m+n<=b_m+n<=b_m
što bi mi ove linearne nejednakosti trebale reći (mislim na 'm+n>=n' i 'm+n>=m')[/quote]

Poanta je u tome da imamo a_ž<=b_ž za svaki ž , te da a-ovi rastu, a b-ovi padaju. Dakle, da bismo dokazali a_n<=b_m , dovoljno nam je naći neki ž koji će biti veći i od m i od n . Tad će biti a_n<=a_ž (jer a-ovi rastu) , a_ž<=b_ž (što bi ti rekao, po definiciji zatvorenog intervala), te b_ž<=b_m (jer b-ovi padaju).

E sad... kako naći ž . Naravno, nije nikakav problem reći ž:=max{m,n} , i možda bi tako bilo i prirodnije, ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza se odlučio za ž:=m+n (valjda mu je + jednostavnija operacija od max : ). To naravno isto prolazi za prirodne brojeve: m+n je zaista veći i od m i od n .

[quote]i kako je moguće m+n=n ako su m i n prirodni brojevi.[/quote]

Pa sad... neki vole smatrati nulu prirodnim brojem, i to ima smisla u mathu, ali je ipak stvar dogovora. No ovdje sumnjam da se radi o tome... čovjek jednostavno želi naći neki prirodni broj koji je veći (ne treba strogo) od neka dva indeksa. U ocjeni te veličine ne treba uvijek uzeti najbolje što se može - ovdje nam je bilo dovoljno ž>=m & ž>=n .

[quote]Te nejednakosti su nepotrebne.
Mislim,da je a_n <= b_m se vidi iz same definicije teorema to je činjenica,a ne TVRDNJA.[/quote]

Right, ali, kao što rekoh, njušim da si je krivo prepisao. :-)
Anonymous (napisa):
Cantorov teorem:DOKAZ:
ovaj dio me zbunjuje:


(Napomena: ovo je samo my guess...)

Citat:
Tvrdnja:
a_n⇐b_n (zašto bi to bila tvrdnja kad kad je tako definirana iz teorema familija zatvorenih intervala)


Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n⇐b_m (za svaki n i m ).

Citat:
: m+n>=n
m+n>=m
→ a_n⇐a_m+n⇐b_m+n⇐b_m
što bi mi ove linearne nejednakosti trebale reći (mislim na 'm+n>=n' i 'm+n>=m')


Poanta je u tome da imamo a_ž⇐b_ž za svaki ž , te da a-ovi rastu, a b-ovi padaju. Dakle, da bismo dokazali a_n⇐b_m , dovoljno nam je naći neki ž koji će biti veći i od m i od n . Tad će biti a_n⇐a_ž (jer a-ovi rastu) , a_ž⇐b_ž (što bi ti rekao, po definiciji zatvorenog intervala), te b_ž⇐b_m (jer b-ovi padaju).

E sad... kako naći ž . Naravno, nije nikakav problem reći ž:=max{m,n} , i možda bi tako bilo i prirodnije, ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza se odlučio za ž:=m+n (valjda mu je + jednostavnija operacija od max : ). To naravno isto prolazi za prirodne brojeve: m+n je zaista veći i od m i od n .

Citat:
i kako je moguće m+n=n ako su m i n prirodni brojevi.


Pa sad... neki vole smatrati nulu prirodnim brojem, i to ima smisla u mathu, ali je ipak stvar dogovora. No ovdje sumnjam da se radi o tome... čovjek jednostavno želi naći neki prirodni broj koji je veći (ne treba strogo) od neka dva indeksa. U ocjeni te veličine ne treba uvijek uzeti najbolje što se može - ovdje nam je bilo dovoljno ž>=m & ž>=n .

Citat:
Te nejednakosti su nepotrebne.
Mislim,da je a_n ⇐ b_m se vidi iz same definicije teorema to je činjenica,a ne TVRDNJA.


Right, ali, kao što rekoh, njušim da si je krivo prepisao. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 18:35 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n<=b_m (za svaki n i m ).[/quote]
Da ide:'' a_n<=b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.

Cantorov teorem:
Neka je { [a_n,b_n] : n@IN } familija zatvorenih intervala SA SVOJSTVOM da vrijedi [a_n+1,b_n+1] podskup [a_n,b_n] .Tada vrijedi da je presjek svih takvih zatvorenih intervala neprazan.

[quote]…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…[/quote]

dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' :wink:
Citat:
Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n⇐b_m (za svaki n i m ).

Da ide:'' a_n⇐b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.

Cantorov teorem:
Neka je { [a_n,b_n] : n@IN } familija zatvorenih intervala SA SVOJSTVOM da vrijedi [a_n+1,b_n+1] podskup [a_n,b_n] .Tada vrijedi da je presjek svih takvih zatvorenih intervala neprazan.

Citat:
…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…


dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' Wink


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:42 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote]Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n<=b_m (za svaki n i m ).[/quote]
Da ide:'' a_n<=b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.[/quote]

Sad bi ti Veky rekao: "[i]U mathu nista nije ocito[/i]" ;) Ako nije ni axiom ni tvrdnja teorema, onda treba dokazati. 8)

[quote="Anonymous"]Cantorov teorem:
Neka je { [a_n,b_n] : n@IN } familija zatvorenih intervala SA SVOJSTVOM da vrijedi [a_n+1,b_n+1] podskup [a_n,b_n] .Tada vrijedi da je presjek svih takvih zatvorenih intervala neprazan.[/quote]

Iz ovoga nije [i]a priori[/i] ocito da je a_n <= b+m za svake m i n :!: Ti mozes mlatiti rukama i objasniti zasto je to tako, ali za valjanost matematickog dokaza, moras i taj detalj dokazati.

Evo ti primjer: da li je [b]ocito[/b] da [b]niti jedan skup[/b] nije disjunktan sa samim sobom? :-k

[quote="Anonymous"][quote]…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…[/quote]
dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' :wink:[/quote]

Pomalo grub izraz... Prije bih rekao "zubunjujuca"... ;)
Anonymous (napisa):
Citat:
Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n⇐b_m (za svaki n i m ).

Da ide:'' a_n⇐b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.


Sad bi ti Veky rekao: "U mathu nista nije ocito" Wink Ako nije ni axiom ni tvrdnja teorema, onda treba dokazati. Cool

Anonymous (napisa):
Cantorov teorem:
Neka je { [a_n,b_n] : n@IN } familija zatvorenih intervala SA SVOJSTVOM da vrijedi [a_n+1,b_n+1] podskup [a_n,b_n] .Tada vrijedi da je presjek svih takvih zatvorenih intervala neprazan.


Iz ovoga nije a priori ocito da je a_n ⇐ b+m za svake m i n Exclamation Ti mozes mlatiti rukama i objasniti zasto je to tako, ali za valjanost matematickog dokaza, moras i taj detalj dokazati.

Evo ti primjer: da li je ocito da niti jedan skup nije disjunktan sa samim sobom? Think

Anonymous (napisa):
Citat:
…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…

dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' Wink


Pomalo grub izraz... Prije bih rekao "zubunjujuca"... Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 18:57 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Evo ti primjer: da li je [b]ocito[/b] da [b]niti jedan skup[/b] nije disjunktan sa samim sobom? :-k[/quote]
Ovo stvarno nije ocito. Prazan skup je disjunktan sa samim sobom. :D
vsego (napisa):
Evo ti primjer: da li je ocito da niti jedan skup nije disjunktan sa samim sobom? Think

Ovo stvarno nije ocito. Prazan skup je disjunktan sa samim sobom. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:09 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"][quote="vsego"]Evo ti primjer: da li je [b]ocito[/b] da [b]niti jedan skup[/b] nije disjunktan sa samim sobom? :-k[/quote]
Ovo stvarno nije ocito. Prazan skup je disjunktan sa samim sobom. :D[/quote]

Grumble... Primjer je bio za kolegu, da se malo zamisli i da vidi kako nas "ocitosti" mogu odvesti u zabludu... :roll:

Anyway, mislim da je sada jasnije da nista nije ocito... 8)
vjekovac (napisa):
vsego (napisa):
Evo ti primjer: da li je ocito da niti jedan skup nije disjunktan sa samim sobom? Think

Ovo stvarno nije ocito. Prazan skup je disjunktan sa samim sobom. Very Happy


Grumble... Primjer je bio za kolegu, da se malo zamisli i da vidi kako nas "ocitosti" mogu odvesti u zabludu... Rolling Eyes

Anyway, mislim da je sada jasnije da nista nije ocito... Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 19:30 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"][quote]Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n<=b_m (za svaki n i m ).[/quote]
Da ide:'' a_n<=b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.[/quote]

Math se sastoji od:
* dokazivanja stvari koje su očite
* dokazivanja stvari za koje nije baš otprve očito da su očite, i
* dokazivanja stvari koje su očito netočne [size=5](iz krivih pretpostavki, dakako... onda to zovemo kontradikcija)[/size] ;-)

Dataljnije ti je raspisao vsego.

[quote]Cantorov teorem:
Neka je { [a_n,b_n] : n@IN } familija zatvorenih intervala SA SVOJSTVOM da vrijedi [a_n+1,b_n+1] podskup [a_n,b_n] .Tada vrijedi da je presjek svih takvih zatvorenih intervala neprazan.[/quote]

_tih_, ne _takvih_.

[quote][quote]…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…[/quote]

dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' :wink:[/quote]

Irrelevant. Nemam definiciju glupavosti u mathu koju bih uspješno primijenio ovdje. Taj pojam obično rezerviram za neke druge stvari;-).

BTW, naravno da ti nitko ne brani da dokažeš bolje, elegantnije, manje "glupavo"... sve dok je logički korektno.
Anonymous (napisa):
Citat:
Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n⇐b_m (za svaki n i m ).

Da ide:'' a_n⇐b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.


Math se sastoji od:
* dokazivanja stvari koje su očite
* dokazivanja stvari za koje nije baš otprve očito da su očite, i
* dokazivanja stvari koje su očito netočne (iz krivih pretpostavki, dakako... onda to zovemo kontradikcija) Wink

Dataljnije ti je raspisao vsego.

Citat:
Cantorov teorem:
Neka je { [a_n,b_n] : n@IN } familija zatvorenih intervala SA SVOJSTVOM da vrijedi [a_n+1,b_n+1] podskup [a_n,b_n] .Tada vrijedi da je presjek svih takvih zatvorenih intervala neprazan.


_tih_, ne _takvih_.

Citat:
Citat:
…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…


dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' Wink


Irrelevant. Nemam definiciju glupavosti u mathu koju bih uspješno primijenio ovdje. Taj pojam obično rezerviram za neke druge stvari;-).

BTW, naravno da ti nitko ne brani da dokažeš bolje, elegantnije, manje "glupavo"... sve dok je logički korektno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 19:32 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala vam što me osljepište :D :shocked!: :( :cry:
Hvala vam što me osljepište Very Happy #Shocked Sad Crying or Very sad


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 19:37 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Anonymous"][quote]Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n<=b_m (za svaki n i m ).[/quote]
Da ide:'' a_n<=b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.[/quote]

Sad bi ti Veky rekao: "[i]U mathu nista nije ocito[/i]" ;)[/quote]

Meni se sve čini da ja više i ne moram pisati po ovom Forumu... uvijek netko zna što ću odgovoriti. :-o :-)

[quote] Ako nije ni axiom ni tvrdnja teorema, onda treba dokazati. 8)[/quote]

I ako je tvrdnja teorema, također je treba dokazati. ;-) Samo ne odmah na početku - da ne pokvariš napetost. 8) :-)

[quote]Evo ti primjer: da li je [b]ocito[/b] da [b]niti jedan skup[/b] nije disjunktan sa samim sobom? :-k[/quote]

To spada u treću grupu u gornjoj klasifikaciji. Očito je netočno. ;-) I za to ne trebaš bit maher za skupove... to čak i vjekovac zna. :lol: (NHF, Vjeko: )

[quote][quote="Anonymous"][quote]…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…[/quote]
dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' :wink:[/quote]

Pomalo grub izraz... Prije bih rekao "zubunjujuca"... ;)[/quote]

Ja bih rekao "thought-provoking". Natjera te da se zamisliš što bi sve tu mogao staviti... :-) No okej, za brucoše, mislim da je taj detalj ipak nepotrebno zaobilazan.
vsego (napisa):
Anonymous (napisa):
Citat:
Krivo si je prepisao. Želi se dokazati da je a_n⇐b_m (za svaki n i m ).

Da ide:'' a_n⇐b_m''
Hvala!
Ali opet isto pitanje:zašto dokazivati taj odnos a-ova i b-ova kada je očit iz SVOJSTVA familije zatovrenih intervala.


Sad bi ti Veky rekao: "U mathu nista nije ocito" Wink


Meni se sve čini da ja više i ne moram pisati po ovom Forumu... uvijek netko zna što ću odgovoriti. Surprised Smile

Citat:
Ako nije ni axiom ni tvrdnja teorema, onda treba dokazati. Cool


I ako je tvrdnja teorema, također je treba dokazati. Wink Samo ne odmah na početku - da ne pokvariš napetost. Cool Smile

Citat:
Evo ti primjer: da li je ocito da niti jedan skup nije disjunktan sa samim sobom? Think


To spada u treću grupu u gornjoj klasifikaciji. Očito je netočno. Wink I za to ne trebaš bit maher za skupove... to čak i vjekovac zna. Laughing (NHF, Vjeko: )

Citat:
Anonymous (napisa):
Citat:
…ali iz nekih ne baš jako objašnjivih razlogâ, autor dokaza…

dakle slažeš se da je ta simbolika malko ''glupava'' Wink


Pomalo grub izraz... Prije bih rekao "zubunjujuca"... Wink


Ja bih rekao "thought-provoking". Natjera te da se zamisliš što bi sve tu mogao staviti... Smile No okej, za brucoše, mislim da je taj detalj ipak nepotrebno zaobilazan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:40 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Math se sastoji od:
* dokazivanja stvari koje su očite
* dokazivanja stvari za koje nije baš otprve očito da su očite, i
* dokazivanja stvari koje su očito netočne [size=5](iz krivih pretpostavki, dakako... onda to zovemo kontradikcija)[/size] ;-)[/quote]

Netko je citao [i]Blefsikon[/i]. 8)

[quote="Anonymous"]Hvala vam što me osljepište[/quote]

Ako to znaci da smo te oslijepili (onda bi bilo "[i]oslijepiste[/i], bez kvacica), to mi je zao. :( Sto nije jasno (ili sto je zbunjujuce)? :?

[quote="veky"]I ako je tvrdnja teorema, također je treba dokazati.[/quote]

Dok se ne dokaze, to je hipoteza, a ne teorem. :P
veky (napisa):
Math se sastoji od:
* dokazivanja stvari koje su očite
* dokazivanja stvari za koje nije baš otprve očito da su očite, i
* dokazivanja stvari koje su očito netočne (iz krivih pretpostavki, dakako... onda to zovemo kontradikcija) Wink


Netko je citao Blefsikon. Cool

Anonymous (napisa):
Hvala vam što me osljepište


Ako to znaci da smo te oslijepili (onda bi bilo "oslijepiste, bez kvacica), to mi je zao. Sad Sto nije jasno (ili sto je zbunjujuce)? Confused

veky (napisa):
I ako je tvrdnja teorema, također je treba dokazati.


Dok se ne dokaze, to je hipoteza, a ne teorem. Razz



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 19:46 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="veky"]Math se sastoji od:
* dokazivanja stvari koje su očite
* dokazivanja stvari za koje nije baš otprve očito da su očite, i
* dokazivanja stvari koje su očito netočne [size=5](iz krivih pretpostavki, dakako... onda to zovemo kontradikcija)[/size] ;-)[/quote]

Netko je citao [i]Blefsikon[/i]. 8)[/quote]

Jest... još jaako davno. ;-)

[quote][quote="veky"]I ako je tvrdnja teorema, također je treba dokazati.[/quote]

Dok se ne dokaze, to je hipoteza, a ne teorem. :P[/quote]

Eh... nesporazumi oko terminologije.:-) Ja sam logičar. Za mene je "teorem" ono za što postoji dokaz. Nije uopće bitno je li već pronađen, ili nije. Protok vremena je irrelevant. Skup teorema neke fiksne teorije jednak je danas, sutra i za 50 godina. Možemo samo reći da za neku tvrdnju ne znamo je li teorem ili nije. :-)
vsego (napisa):
veky (napisa):
Math se sastoji od:
* dokazivanja stvari koje su očite
* dokazivanja stvari za koje nije baš otprve očito da su očite, i
* dokazivanja stvari koje su očito netočne (iz krivih pretpostavki, dakako... onda to zovemo kontradikcija) Wink


Netko je citao Blefsikon. Cool


Jest... još jaako davno. Wink

Citat:
veky (napisa):
I ako je tvrdnja teorema, također je treba dokazati.


Dok se ne dokaze, to je hipoteza, a ne teorem. Razz


Eh... nesporazumi oko terminologije.Smile Ja sam logičar. Za mene je "teorem" ono za što postoji dokaz. Nije uopće bitno je li već pronađen, ili nije. Protok vremena je irrelevant. Skup teorema neke fiksne teorije jednak je danas, sutra i za 50 godina. Možemo samo reći da za neku tvrdnju ne znamo je li teorem ili nije. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:28 ned, 22. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]Ja sam logičar. Za mene je "teorem" ono za što postoji dokaz. Nije uopće bitno je li već pronađen, ili nije. Protok vremena je irrelevant. Skup teorema neke fiksne teorije jednak je danas, sutra i za 50 godina. Možemo samo reći da za neku tvrdnju ne znamo je li teorem ili nije. :-)[/quote]

A ja slazem seminar iz temporalne logike, pa meni protok vremena itekako [b]JE[/b] bitan. :PP ;)
veky (napisa):
Ja sam logičar. Za mene je "teorem" ono za što postoji dokaz. Nije uopće bitno je li već pronađen, ili nije. Protok vremena je irrelevant. Skup teorema neke fiksne teorije jednak je danas, sutra i za 50 godina. Možemo samo reći da za neku tvrdnju ne znamo je li teorem ili nije. Smile


A ja slazem seminar iz temporalne logike, pa meni protok vremena itekako JE bitan. Weeee-heeee!!! Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan