Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3.domaća zadaća
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tindariel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (00:49:03)
Postovi: (71)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:06 sri, 3. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"][quote="Tindariel"]a nikoga ne muči 5. zadatak? da se zabrinem? :?[/quote]
peti je trivijalan :) zezam se, i nije baš. provedi mat indukciju, kad ju dovedeš do pred kraj izluči onaj oblik iz pretpostavke i izračunaj kako prvih tri četiri pravca presječena djele ravninu. vidit ćeš odma da se neke stvari javljaju kao zakonitost :)[/quote]

ma, jasno mi je da vrijedi za prvih nekoliko... :wink: al ne znam kako da ga postavim... ili misliš da mi je dosta pokazati za prvih nekoliko?
Milojko (napisa):
Tindariel (napisa):
a nikoga ne muči 5. zadatak? da se zabrinem? Confused

peti je trivijalan Smile zezam se, i nije baš. provedi mat indukciju, kad ju dovedeš do pred kraj izluči onaj oblik iz pretpostavke i izračunaj kako prvih tri četiri pravca presječena djele ravninu. vidit ćeš odma da se neke stvari javljaju kao zakonitost Smile


ma, jasno mi je da vrijedi za prvih nekoliko... Wink al ne znam kako da ga postavim... ili misliš da mi je dosta pokazati za prvih nekoliko?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 21:57 sri, 3. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tindariel"]ili misliš da mi je dosta pokazati za prvih ekoliko?[/quote]nije dosta za prvih nekoliko, ako neznas kako rjesit korak, pa vidi sta imas i sta trebas dobit... pa zakljuci nesto iz toga... mislim to bi kao trebalo bit jasno, al ako neide... moras si znat pomoc...
Tindariel (napisa):
ili misliš da mi je dosta pokazati za prvih ekoliko?
nije dosta za prvih nekoliko, ako neznas kako rjesit korak, pa vidi sta imas i sta trebas dobit... pa zakljuci nesto iz toga... mislim to bi kao trebalo bit jasno, al ako neide... moras si znat pomoc...



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 22:33 sri, 3. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim, ja sam na taj svoj način to riješio, nisam siguran jel to valja sto posto, al, trebalo bi, bar mislim. tome i služe ovih prvih nekoliko, za pomoć. mislim da se to smije napraviti, i iz toga izvesti zaključak za svaki n.
mislim, ja sam na taj svoj način to riješio, nisam siguran jel to valja sto posto, al, trebalo bi, bar mislim. tome i služe ovih prvih nekoliko, za pomoć. mislim da se to smije napraviti, i iz toga izvesti zaključak za svaki n.



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Tindariel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (00:49:03)
Postovi: (71)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 22:57 sri, 3. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gino"][quote="Tindariel"]ili misliš da mi je dosta pokazati za prvih ekoliko?[/quote]nije dosta za prvih nekoliko, ako neznas kako rjesit korak, pa vidi sta imas i sta trebas dobit... pa zakljuci nesto iz toga... mislim to bi kao trebalo bit jasno, al ako neide... moras si znat pomoc...[/quote]

jel to znači da ga ni ti ne znaš riješiti? :lol: nije sramota ne znati :P šalim se :wink:
uostalom, nije problem u koraku, nego u postavljanju zadatka... :wink: trebam imati lijevu i desnu stranu jednakosti, a ne znam kako da napišem lijevu... a tako nešto sam napisala i gore (ali kome se još da čitati...)
Gino (napisa):
Tindariel (napisa):
ili misliš da mi je dosta pokazati za prvih ekoliko?
nije dosta za prvih nekoliko, ako neznas kako rjesit korak, pa vidi sta imas i sta trebas dobit... pa zakljuci nesto iz toga... mislim to bi kao trebalo bit jasno, al ako neide... moras si znat pomoc...


jel to znači da ga ni ti ne znaš riješiti? Laughing nije sramota ne znati Razz šalim se Wink
uostalom, nije problem u koraku, nego u postavljanju zadatka... Wink trebam imati lijevu i desnu stranu jednakosti, a ne znam kako da napišem lijevu... a tako nešto sam napisala i gore (ali kome se još da čitati...)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
JANKRI
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (02:30:58)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
97 = 132 - 35
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:04 sri, 3. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovdje baš i nemaš lijevu i desnu stranu, za n=1 tvrdnja očito vrijedi. Pretpostavi da vrijedi za BILO KOJIH n pravac u ravnini (naravno, koji zadovoljavaju uvjete zadatka).

Korak je: pokaži da kad dodaš BILO KOJI pravac grupi od n-pravaca koja zadovoljava uvjete zadatka (tako da ih i novodobivena grupa od n+1 pravaca zadovoljava), da dobiješ n+1 "novih" dijelova ravnine.

:-)
Ovdje baš i nemaš lijevu i desnu stranu, za n=1 tvrdnja očito vrijedi. Pretpostavi da vrijedi za BILO KOJIH n pravac u ravnini (naravno, koji zadovoljavaju uvjete zadatka).

Korak je: pokaži da kad dodaš BILO KOJI pravac grupi od n-pravaca koja zadovoljava uvjete zadatka (tako da ih i novodobivena grupa od n+1 pravaca zadovoljava), da dobiješ n+1 "novih" dijelova ravnine.

Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tindariel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 12. 2008. (00:49:03)
Postovi: (71)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:12 sri, 3. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala, JANKRI :D nije mi palo na pamet da se takvo nešto smije... valjda će mi sad uspjeti :)
hvala, JANKRI Very Happy nije mi palo na pamet da se takvo nešto smije... valjda će mi sad uspjeti Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mycky1111
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 05. 2008. (11:59:07)
Postovi: (D4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
14 = 15 - 1

PostPostano: 23:57 sri, 3. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni je rezultat 9. -3. jel to tocno? vi spominjete nesto 21... :?: :?: :?: :?
meni je rezultat 9. -3. jel to tocno? vi spominjete nesto 21... Question Question Question Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 0:01 čet, 4. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tindariel"]jel to znači da ga ni ti ne znaš riješiti?[/quote]ja sam ga rjesio...
Tindariel (napisa):
jel to znači da ga ni ti ne znaš riješiti?
ja sam ga rjesio...



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
markotron
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2008. (12:07:29)
Postovi: (95)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 28 - 28
Lokacija: Umag

PostPostano: 13:06 sub, 6. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ti si dobio da je najveca zajednica mjerea -3?

Pa po meni to i bas nema nekog smisla.. jer ako -3 dijeli dva broja onda dijeli i 3.. pa sigurno -3 nije najveca...
ti si dobio da je najveca zajednica mjerea -3?

Pa po meni to i bas nema nekog smisla.. jer ako -3 dijeli dva broja onda dijeli i 3.. pa sigurno -3 nije najveca...



_________________
reductio ad absurdum
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 15:54 sub, 6. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="markotron"]ti si dobio da je najveca zajednica mjerea -3?

Pa po meni to i bas nema nekog smisla.. jer ako -3 dijeli dva broja onda dijeli i 3.. pa sigurno -3 nije najveca...[/quote]

inace, njaveca zajednicka mjera se definira kao prirodan broj....
markotron (napisa):
ti si dobio da je najveca zajednica mjerea -3?

Pa po meni to i bas nema nekog smisla.. jer ako -3 dijeli dva broja onda dijeli i 3.. pa sigurno -3 nije najveca...


inace, njaveca zajednicka mjera se definira kao prirodan broj....



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 15:45 ned, 7. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Milojko"]ja taj deveti nemam pojma. dođem do 3*M(2^(2010)-1, 2^(2007)-1) i sad više ni u šta nisam siguran :([/quote]
ako sad trebas mjeru od ta dva broja (neka su oni a i b radi kraceg pisanja) primijeti da je a-8b=7 pa je m(a,b)=m(a-8b,b)=m(7,b). sad treba provjerit jel b djeljiv sa 7, pa napises 2^2007-1=8^669-1, i od tud lako vidis da b je djeljiv sa 7 pa je mjera ta dva broja 7 i onda ukupna mjera(bar kolko vidim jer nemam zadatak :D) je 3*7=21 :)
Milojko (napisa):
ja taj deveti nemam pojma. dođem do 3*M(2^(2010)-1, 2^(2007)-1) i sad više ni u šta nisam siguran Sad

ako sad trebas mjeru od ta dva broja (neka su oni a i b radi kraceg pisanja) primijeti da je a-8b=7 pa je m(a,b)=m(a-8b,b)=m(7,b). sad treba provjerit jel b djeljiv sa 7, pa napises 2^2007-1=8^669-1, i od tud lako vidis da b je djeljiv sa 7 pa je mjera ta dva broja 7 i onda ukupna mjera(bar kolko vidim jer nemam zadatak Very Happy) je 3*7=21 Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Milojko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2008. (14:57:52)
Postovi: (453)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 68 - 51
Lokacija: Hilbertov hotel

PostPostano: 15:20 pon, 8. 12. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goc"][quote="Milojko"]ja taj deveti nemam pojma. dođem do 3*M(2^(2010)-1, 2^(2007)-1) i sad više ni u šta nisam siguran :([/quote]
ako sad trebas mjeru od ta dva broja (neka su oni a i b radi kraceg pisanja) primijeti da je a-8b=7 pa je m(a,b)=m(a-8b,b)=m(7,b). sad treba provjerit jel b djeljiv sa 7, pa napises 2^2007-1=8^669-1, i od tud lako vidis da b je djeljiv sa 7 pa je mjera ta dva broja 7 i onda ukupna mjera(bar kolko vidim jer nemam zadatak :D) je 3*7=21 :)[/quote]
hvala ti, nešt tak sam i ja mislio, al, mislio i da treba stvar malo zakomplicirat binomnim računom pa me bilo trta to uopće i pokušavat raspisivat. al dobro, ja :donkey:
goc (napisa):
Milojko (napisa):
ja taj deveti nemam pojma. dođem do 3*M(2^(2010)-1, 2^(2007)-1) i sad više ni u šta nisam siguran Sad

ako sad trebas mjeru od ta dva broja (neka su oni a i b radi kraceg pisanja) primijeti da je a-8b=7 pa je m(a,b)=m(a-8b,b)=m(7,b). sad treba provjerit jel b djeljiv sa 7, pa napises 2^2007-1=8^669-1, i od tud lako vidis da b je djeljiv sa 7 pa je mjera ta dva broja 7 i onda ukupna mjera(bar kolko vidim jer nemam zadatak Very Happy) je 3*7=21 Smile

hvala ti, nešt tak sam i ja mislio, al, mislio i da treba stvar malo zakomplicirat binomnim računom pa me bilo trta to uopće i pokušavat raspisivat. al dobro, ja Magarcic



_________________
Sedam je prost broj Smile

Bolonja je smeće i to pod hitno treba mijenjat
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan