Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Huffman
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Sk@łR
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2004. (19:55:24)
Postovi: (12)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:16 sri, 25. 2. 2004    Naslov: Huffman Citirajte i odgovorite

Dakle, mi imamo neku abecedu od n znakova, kodiramo je s bitovima pomocu stabla, ali gledamo koliko se puta u poruci pojavljuje neki znak i tako najucestalije kodiramo najjednostavnije itd.

Sada ja nekome posaljem npr. :
100110101100111001101 (bezveze sam napiso), i on treba skuziti o cemu se radi? Dakle, kako on to dekodira?

Moze li se to malo pojasniti?
Dakle, mi imamo neku abecedu od n znakova, kodiramo je s bitovima pomocu stabla, ali gledamo koliko se puta u poruci pojavljuje neki znak i tako najucestalije kodiramo najjednostavnije itd.

Sada ja nekome posaljem npr. :
100110101100111001101 (bezveze sam napiso), i on treba skuziti o cemu se radi? Dakle, kako on to dekodira?

Moze li se to malo pojasniti?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero Peric
Gost





PostPostano: 14:48 sri, 25. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ne znas abecedu, nikako. Ako ti je najfrekventnije A, onda je ideja da se a zapise najkracim zapisom, slijedeci znak po frekvenciji nesto duzim itd. Na taj nacin dobijes ustedu ako imas frekvencijski debalans :-) Uglavnom, ideja je da ne postoji mogucnost dvostruke interpretacije. Ako si A ukodirao nulom i iskoristio 1 bit za njega, svi ostali kodovi moraju pocinjati jedinicom (jer ako bi pocinjali nulom nisi siguran jel to a ili neki duzi znak). Dakle recimo onda je 10 B, 110 C a 111 D. Binarna stabla ti sluze kod dekodiranja, usporedis s korijenom i vidis, ako je nula ides lijevo gdje ti cuci a i stvar rijesena jer A nema djece. Ako je jedinica ides na nize dijete, opet usporedjujes i ides lijevo ili desno. Ako je nula, dosao si u B, b nema djece, dekodirao si...

Lose objasnjavam, citaj na netu :-)
Ako ne znas abecedu, nikako. Ako ti je najfrekventnije A, onda je ideja da se a zapise najkracim zapisom, slijedeci znak po frekvenciji nesto duzim itd. Na taj nacin dobijes ustedu ako imas frekvencijski debalans Smile Uglavnom, ideja je da ne postoji mogucnost dvostruke interpretacije. Ako si A ukodirao nulom i iskoristio 1 bit za njega, svi ostali kodovi moraju pocinjati jedinicom (jer ako bi pocinjali nulom nisi siguran jel to a ili neki duzi znak). Dakle recimo onda je 10 B, 110 C a 111 D. Binarna stabla ti sluze kod dekodiranja, usporedis s korijenom i vidis, ako je nula ides lijevo gdje ti cuci a i stvar rijesena jer A nema djece. Ako je jedinica ides na nize dijete, opet usporedjujes i ides lijevo ili desno. Ako je nula, dosao si u B, b nema djece, dekodirao si...

Lose objasnjavam, citaj na netu Smile


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 14:50 sri, 25. 2. 2004    Naslov: Re: Huffman Citirajte i odgovorite

[quote="Sk@łR"]Dakle, mi imamo neku abecedu od n znakova, kodiramo je s bitovima pomocu stabla, ali gledamo koliko se puta u poruci pojavljuje neki znak i tako najucestalije kodiramo najjednostavnije itd.

Sada ja nekome posaljem npr. :
100110101100111001101 (bezveze sam napiso), i on treba skuziti o cemu se radi? Dakle, kako on to dekodira?

Moze li se to malo pojasniti?[/quote]

Moraš mu ili poslati tablicu (stablo) kodiranja, ili zapravo samo listu frekvencijâ pojedinih slovâ (iz toga može jednoznačno rekonstruirati stablo kodiranja, uz dogovor da 0 odgovara stringu koji je leksikografski prije, a 1 onom koji je poslije). Treća varijanta je da jednostavno zna jezik kojim je poruka pisana - za većinu svjetskih jezikâ postoje standardne tablice frekvencijâ, koje se onda mogu upotrijebiti i na jednom i na drugom kraju za izgradnju stabla. Npr. za engleski:
http://www.central.edu/homepages/LintonT/classes/spring01/cryptography/letterfreq.html .
HTH,
Sk@łR (napisa):
Dakle, mi imamo neku abecedu od n znakova, kodiramo je s bitovima pomocu stabla, ali gledamo koliko se puta u poruci pojavljuje neki znak i tako najucestalije kodiramo najjednostavnije itd.

Sada ja nekome posaljem npr. :
100110101100111001101 (bezveze sam napiso), i on treba skuziti o cemu se radi? Dakle, kako on to dekodira?

Moze li se to malo pojasniti?


Moraš mu ili poslati tablicu (stablo) kodiranja, ili zapravo samo listu frekvencijâ pojedinih slovâ (iz toga može jednoznačno rekonstruirati stablo kodiranja, uz dogovor da 0 odgovara stringu koji je leksikografski prije, a 1 onom koji je poslije). Treća varijanta je da jednostavno zna jezik kojim je poruka pisana - za većinu svjetskih jezikâ postoje standardne tablice frekvencijâ, koje se onda mogu upotrijebiti i na jednom i na drugom kraju za izgradnju stabla. Npr. za engleski:
http://www.central.edu/homepages/LintonT/classes/spring01/cryptography/letterfreq.html .
HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 14:50 sri, 25. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

moras mu poslati i stablo ili niz frekvencija...
moras mu poslati i stablo ili niz frekvencija...



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan