Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

problem s hard diskom

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
RaTiLja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2003. (23:04:59)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 1:47 pon, 23. 2. 2004    Naslov: problem s hard diskom Citirajte i odgovorite

Imam maxtorov hard 80 gb (6y080l0) i imam SMART error.. U stvari oko kompica se dosta kuzim, ali ovo još nisam vidio kod nekog drugog.. Kad startam komp javlja SMART error i moram stisnut f1 da nastavi bootat. Inace sve radi ok, al ovo me sa f1 me lagano živcira.. U aidi32 (program za system report) se vidi da imam realocation sector count malo ispod dopuštenog (15), pa ak neko zna jel se to može nekak uklonit i kak nek javi... Nema veze sa sustavom (da mi neko ne preporuči reinstalaciju windowsa bzv). Fala
Imam maxtorov hard 80 gb (6y080l0) i imam SMART error.. U stvari oko kompica se dosta kuzim, ali ovo još nisam vidio kod nekog drugog.. Kad startam komp javlja SMART error i moram stisnut f1 da nastavi bootat. Inace sve radi ok, al ovo me sa f1 me lagano živcira.. U aidi32 (program za system report) se vidi da imam realocation sector count malo ispod dopuštenog (15), pa ak neko zna jel se to može nekak uklonit i kak nek javi... Nema veze sa sustavom (da mi neko ne preporuči reinstalaciju windowsa bzv). Fala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:54 pon, 23. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imao sam to prije par godina na nekom disku, uz objasnjenje kako je SMART nesto jako pametno sto predvidja da je moj disk na izdisaju i da bih ga trebao zamijenjiti. :shock: Ne sjecam se kako je to zavrsilo, ali mislim da nisam mijenjao disk nego da se i danas veselo vrti u mom compu. :)

:idea: Probaj po BIOSu; mozda se to moze negdje zgasiti? :)

P.S. Kad bolje razmislim, mislim da je to mogao biti i onaj disk koji mi je bespovratno krepao prije cca godinu i pol... :-k
Imao sam to prije par godina na nekom disku, uz objasnjenje kako je SMART nesto jako pametno sto predvidja da je moj disk na izdisaju i da bih ga trebao zamijenjiti. Shocked Ne sjecam se kako je to zavrsilo, ali mislim da nisam mijenjao disk nego da se i danas veselo vrti u mom compu. Smile

Idea Probaj po BIOSu; mozda se to moze negdje zgasiti? Smile

P.S. Kad bolje razmislim, mislim da je to mogao biti i onaj disk koji mi je bespovratno krepao prije cca godinu i pol... Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 2:30 pon, 23. 2. 2004    Naslov: Re: problem s hard diskom Citirajte i odgovorite

[quote="RaTiLja"]Imam maxtorov hard 80 gb (6y080l0) i imam SMART error.. U stvari oko kompica se dosta kuzim, ali ovo još nisam vidio kod nekog drugog.. Kad startam komp javlja SMART error i moram stisnut f1 da nastavi bootat. [/quote]

imao sam i ja taj problem

ovako - jesi mozda dobio poseban kabel za spajanje hard diska sa maticnom (ima plavi kraj i jedan slot u maticnoj ti je plavi (moguce neke druge boje))?
kad sam slagao svoj kompjuter, prvo sam stavio najobicniji kabel - javljao mi je smart error - kad sam stavio taj drugi kabel, koji je ocito bio predviđen za spajanje hard diska, sve je bilo ok

ja u bios-u, kad mi prepozna hard disk, imam opciju "more info"
kada to odaberem, otvori mi novi meni u kojima su svakakve informacije o disku, izmeđuostalog je jedna

S.M.A.R.T. properties (i sad tu odaberes enabled ili disabled)

jedan frend je imao taj problem sa smartom, a posto mu je bio pod garancijom komp, nisam ga mogao otvarati da pogledam da li i on ima "poseban" kabel, nego sam samo u bios-u iskljucio taj smart (iako mislim da je prckanje po biosu isto krsenje garancije, ali kaj oni znaju kak default izgleda) i vise nije javljao gresku

[quote]Nema veze sa sustavom (da mi neko ne preporuči reinstalaciju windowsa bzv). Fala[/quote]
a to znas jer si vec reinstalirao windowse? :twisted: :)
RaTiLja (napisa):
Imam maxtorov hard 80 gb (6y080l0) i imam SMART error.. U stvari oko kompica se dosta kuzim, ali ovo još nisam vidio kod nekog drugog.. Kad startam komp javlja SMART error i moram stisnut f1 da nastavi bootat.


imao sam i ja taj problem

ovako - jesi mozda dobio poseban kabel za spajanje hard diska sa maticnom (ima plavi kraj i jedan slot u maticnoj ti je plavi (moguce neke druge boje))?
kad sam slagao svoj kompjuter, prvo sam stavio najobicniji kabel - javljao mi je smart error - kad sam stavio taj drugi kabel, koji je ocito bio predviđen za spajanje hard diska, sve je bilo ok

ja u bios-u, kad mi prepozna hard disk, imam opciju "more info"
kada to odaberem, otvori mi novi meni u kojima su svakakve informacije o disku, izmeđuostalog je jedna

S.M.A.R.T. properties (i sad tu odaberes enabled ili disabled)

jedan frend je imao taj problem sa smartom, a posto mu je bio pod garancijom komp, nisam ga mogao otvarati da pogledam da li i on ima "poseban" kabel, nego sam samo u bios-u iskljucio taj smart (iako mislim da je prckanje po biosu isto krsenje garancije, ali kaj oni znaju kak default izgleda) i vise nije javljao gresku

Citat:
Nema veze sa sustavom (da mi neko ne preporuči reinstalaciju windowsa bzv). Fala

a to znas jer si vec reinstalirao windowse? Twisted Evil Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
RaTiLja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2003. (23:04:59)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:21 pon, 23. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovako da prvo ispričam kak je do tog došlo, jer sam samo reko u čem je problem... komp imam reko godinu dana, sve je radilo ko beba do prije nekih 2-3 mjeseca i malo sam čistio komp od suvišnih datoteka, programa itd. i napravio defragmentaciju diska... otiso krmit i probudio se negdje na 90%... dođe do 96%, komp se sam zgasi,tj. restarta i tad je prvi put javio taj error...
Windowse sam reinstaliro, al ne zbog tog razloga, jer on i prije bootanja javlja error. u biosu imam tu opciju, probao sam vec prije ali razlike - NEMA... svaki put kad startam komp moram stistnut taj f1, nije neki problem al ono, iritira...
Garanciju za komp vise nemam jer kad sam ga kupio,otvorio sam ga prije nego sto sam ga upalio, jer su mi stavili unutra jos jednu mrežnu karticu (uz ovu na matičnoj), pa sam tak i zgubio garanciju, ali nije ni trebala jer je godina dana i tak prošla..
Kaj se tiče Ata Connectora, imam obične, al mislim da nije u tom problem jer je dosad (dobro, do prije par mjeseci) sve sljakalo sa istima...

I samo za informaciju, jel zna netko kaj je to "realocation sector count" ?
Ovako da prvo ispričam kak je do tog došlo, jer sam samo reko u čem je problem... komp imam reko godinu dana, sve je radilo ko beba do prije nekih 2-3 mjeseca i malo sam čistio komp od suvišnih datoteka, programa itd. i napravio defragmentaciju diska... otiso krmit i probudio se negdje na 90%... dođe do 96%, komp se sam zgasi,tj. restarta i tad je prvi put javio taj error...
Windowse sam reinstaliro, al ne zbog tog razloga, jer on i prije bootanja javlja error. u biosu imam tu opciju, probao sam vec prije ali razlike - NEMA... svaki put kad startam komp moram stistnut taj f1, nije neki problem al ono, iritira...
Garanciju za komp vise nemam jer kad sam ga kupio,otvorio sam ga prije nego sto sam ga upalio, jer su mi stavili unutra jos jednu mrežnu karticu (uz ovu na matičnoj), pa sam tak i zgubio garanciju, ali nije ni trebala jer je godina dana i tak prošla..
Kaj se tiče Ata Connectora, imam obične, al mislim da nije u tom problem jer je dosad (dobro, do prije par mjeseci) sve sljakalo sa istima...

I samo za informaciju, jel zna netko kaj je to "realocation sector count" ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Kamti
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2003. (22:30:39)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:37 uto, 24. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[color=darkblue]Koliko ja znam, s.m.a.r.t. je pojam koji omogućuje disku da pokrene računalo iz standby moda i tih i takvih power management gluposti. Mogao bi u biosu pogledat opciju power management i sve poisključivati, tj. staviti na no i off... Možda to riješi stvar, al teško.

Al opet, kako reče, defragmentacija do 96% nije konačna defragmentacija i igla je još na disku, a tebi se komp zgasio (ili restartao, svejedno). A to ne bi bilo bed da je bio, na recimo, 40%... Disk je možda oštećen. I to baš na mjestu gdje windows stavlja svoju virtualnu memoriju ili ti swap file tj. na kraj diska. Pripazi malo sa defragmentiranjem virtualne memorije... Rabi radije Norton Disk Defragmenter...

Pogledaj ovu stranicu i skini program za dijagnosticiranje diska:

http://www.maxtor.com/en/support/products/index.htm


Ako ne nađe ništa, probaj pokrenuti (ako imaš WinXP) Recovery Console i upiši naredbu chkdsk /r

Jer smart komunicira s diskom i nailazi na grešku koja zahtijeva ponovni pristup prije nego je CRC provjera bloka izvršena. To može biti samo bas sector u boot sectoru... A opet, i sam znaš kako je boot sector bitan.

Malo podataka o smartu:
http://www.siguardian.com/products/siguardian/on_line_help/s_m_a_r_t_attribute_meaning.html

Toliko ti ja mogu savjetovati... Garanciju nemaš i to je to. Budi sretan da ti ne piše "0"... Jer onda će ti bad sectori samo početi iskakati... Mislim da bi mogao početi razmišljati o backupu podataka na disku! [/color]
Koliko ja znam, s.m.a.r.t. je pojam koji omogućuje disku da pokrene računalo iz standby moda i tih i takvih power management gluposti. Mogao bi u biosu pogledat opciju power management i sve poisključivati, tj. staviti na no i off... Možda to riješi stvar, al teško.

Al opet, kako reče, defragmentacija do 96% nije konačna defragmentacija i igla je još na disku, a tebi se komp zgasio (ili restartao, svejedno). A to ne bi bilo bed da je bio, na recimo, 40%... Disk je možda oštećen. I to baš na mjestu gdje windows stavlja svoju virtualnu memoriju ili ti swap file tj. na kraj diska. Pripazi malo sa defragmentiranjem virtualne memorije... Rabi radije Norton Disk Defragmenter...

Pogledaj ovu stranicu i skini program za dijagnosticiranje diska:

http://www.maxtor.com/en/support/products/index.htm


Ako ne nađe ništa, probaj pokrenuti (ako imaš WinXP) Recovery Console i upiši naredbu chkdsk /r

Jer smart komunicira s diskom i nailazi na grešku koja zahtijeva ponovni pristup prije nego je CRC provjera bloka izvršena. To može biti samo bas sector u boot sectoru... A opet, i sam znaš kako je boot sector bitan.

Malo podataka o smartu:
http://www.siguardian.com/products/siguardian/on_line_help/s_m_a_r_t_attribute_meaning.html

Toliko ti ja mogu savjetovati... Garanciju nemaš i to je to. Budi sretan da ti ne piše "0"... Jer onda će ti bad sectori samo početi iskakati... Mislim da bi mogao početi razmišljati o backupu podataka na disku!



_________________
"A mi zbilja ne moramo ići na predavanja?", X.Y.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gogs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2002. (22:28:12)
Postovi: (155)16
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 11
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:49 sri, 25. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

S.M.A.R.T. - Self Monitoring and Analysis Reporting Tool
moze se iskljuciti u BIOS-u ali ne bih preporucio jer ocito nesto nije u redu sa diskom... vjerojatno ce raditi ako to iskljucis ali ce kad tad riknuti posteno... to je moje misljenje
S.M.A.R.T. - Self Monitoring and Analysis Reporting Tool
moze se iskljuciti u BIOS-u ali ne bih preporucio jer ocito nesto nije u redu sa diskom... vjerojatno ce raditi ako to iskljucis ali ce kad tad riknuti posteno... to je moje misljenje



_________________
Dvije stvari su beskonacne, svemir i ljudska glupost, ali sto se svemira tice nisam posve siguran.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
RaTiLja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2003. (23:04:59)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:11 sri, 25. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovo sa powermaxom sam probao i prije, al prođe sve testove, čak i burn in test. Probao sam i ostalo što ste preporučili ali, nažalost, nema mu spasa... Dobro, uglavnom sve imam na cd-ima, pa neće biti previše štete osim 500-injak kn za novi hard.. A ovaj dok ide, ide... Svejedno hvala na savjetima.
Ovo sa powermaxom sam probao i prije, al prođe sve testove, čak i burn in test. Probao sam i ostalo što ste preporučili ali, nažalost, nema mu spasa... Dobro, uglavnom sve imam na cd-ima, pa neće biti previše štete osim 500-injak kn za novi hard.. A ovaj dok ide, ide... Svejedno hvala na savjetima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan