Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Test planarnosti
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Geliriell
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2005. (14:48:40)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 11:11 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Test planarnosti Citirajte i odgovorite

Treba mi neki algoritam za testiranje planarnosti grafova. Bilo bi odlicno ako netko zna web stranicu, ali moze i preporuka neke knjige.
Treba mi neki algoritam za testiranje planarnosti grafova. Bilo bi odlicno ako netko zna web stranicu, ali moze i preporuka neke knjige.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Maroje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 03. 2003. (08:49:56)
Postovi: (8F)16
Sarma = la pohva - posuda
51 = 55 - 4

PostPostano: 11:17 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://en.wikipedia.org/wiki/Planarity_testing
http://en.wikipedia.org/wiki/Planarity_testing



_________________
Crikey!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Geliriell
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2005. (14:48:40)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 12:02 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tu nema algoritama. Samo su navedene njihova imena i generalna ideja.
Takodjer, sve knjige koje sam do sada nasla o algoritmima ili o teoriji grafova, dodju do dijela o planarnosti i kazu nesto u stilu: "Ti algoritmi su prekomplicirani i necemo ih ovdje opisati."
Tu nema algoritama. Samo su navedene njihova imena i generalna ideja.
Takodjer, sve knjige koje sam do sada nasla o algoritmima ili o teoriji grafova, dodju do dijela o planarnosti i kazu nesto u stilu: "Ti algoritmi su prekomplicirani i necemo ih ovdje opisati."


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 12:04 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko se ja sjećam kod planarnosti, u svakom grafu tražiš neki podgraf koji bi bio nešto slično K_{3,3} recimo... izbacuješ neke vrhove, uzmeš samo neek vrhove pa inducirani podgraf i sl... ako postoji podgraf koji je k33 onda nije planaran... to je dosta često palilo.
Koliko se ja sjećam kod planarnosti, u svakom grafu tražiš neki podgraf koji bi bio nešto slično K_{3,3} recimo... izbacuješ neke vrhove, uzmeš samo neek vrhove pa inducirani podgraf i sl... ako postoji podgraf koji je k33 onda nije planaran... to je dosta često palilo.



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Maroje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 03. 2003. (08:49:56)
Postovi: (8F)16
Sarma = la pohva - posuda
51 = 55 - 4

PostPostano: 12:17 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Geliriell"]Tu nema algoritama. Samo su navedene njihova imena i generalna ideja.
Takodjer, sve knjige koje sam do sada nasla o algoritmima ili o teoriji grafova, dodju do dijela o planarnosti i kazu nesto u stilu: "Ti algoritmi su prekomplicirani i necemo ih ovdje opisati."[/quote]

Uz svaki algoritam piše i referenca. Imaš dosta jednostavan kriterij pomoću Hamiltonovog ciklusa ako ti treba za neki konkretan graf.
Geliriell (napisa):
Tu nema algoritama. Samo su navedene njihova imena i generalna ideja.
Takodjer, sve knjige koje sam do sada nasla o algoritmima ili o teoriji grafova, dodju do dijela o planarnosti i kazu nesto u stilu: "Ti algoritmi su prekomplicirani i necemo ih ovdje opisati."


Uz svaki algoritam piše i referenca. Imaš dosta jednostavan kriterij pomoću Hamiltonovog ciklusa ako ti treba za neki konkretan graf.



_________________
Crikey!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Geliriell
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2005. (14:48:40)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 13:24 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moram napisati program koji ispituje poizvoljan graf.
Moram napisati program koji ispituje poizvoljan graf.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:33 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možda da nekak Eulerovu formulu iskoristiš... ona vrijedi za planaran, pa ako tvoj graf nju ne zadovoljava onda nije.

Treba ti samo broj vrhova, bridova i područja... imaš i nju tamo na onom linku na wikipediju.

možda možeš s tim :D
Možda da nekak Eulerovu formulu iskoristiš... ona vrijedi za planaran, pa ako tvoj graf nju ne zadovoljava onda nije.

Treba ti samo broj vrhova, bridova i područja... imaš i nju tamo na onom linku na wikipediju.

možda možeš s tim Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:53 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Joj Luuka daj ne lupetaj. Kako mozes prebrojati broj podrucja u opcem grafu?

Kriterij planarnosti preko podgrafova K_5 i K_3,3 (i njihovih subdivizija) [b]zvuci[/b] jednostavno, ali nije nimalo jednostavan za provjeriti algoritamski. Jos ako se hoce napraviti efikasan program (koji radi u polinomijalnom vremenu - moze se postici linearno!) onda je zbilja "tehnicki zatjevno". Zato u vecini knjiga samo spomenu da se to moze i preskoce detalje.

Moj savjet je krenuti od Wikipedije i pogledati reference do kojih se moze doci. Mozda u nekoj ima razuman opis algoritma. Matematika koju citate u knjigama znatno je vise izbrusena od one iz clanaka. No ako zelite biti matematicari morate nauciti a) pretrazivati literaturu (tj. clanke - dok dodje do knjiga treba cekati puno godina) b) citati tekstove koji stilski nisu savrseni, koriste tehnicki zargon i pozivaju se na hrpu rezultata iz drugih clanaka.
Joj Luuka daj ne lupetaj. Kako mozes prebrojati broj podrucja u opcem grafu?

Kriterij planarnosti preko podgrafova K_5 i K_3,3 (i njihovih subdivizija) zvuci jednostavno, ali nije nimalo jednostavan za provjeriti algoritamski. Jos ako se hoce napraviti efikasan program (koji radi u polinomijalnom vremenu - moze se postici linearno!) onda je zbilja "tehnicki zatjevno". Zato u vecini knjiga samo spomenu da se to moze i preskoce detalje.

Moj savjet je krenuti od Wikipedije i pogledati reference do kojih se moze doci. Mozda u nekoj ima razuman opis algoritma. Matematika koju citate u knjigama znatno je vise izbrusena od one iz clanaka. No ako zelite biti matematicari morate nauciti a) pretrazivati literaturu (tj. clanke - dok dodje do knjiga treba cekati puno godina) b) citati tekstove koji stilski nisu savrseni, koriste tehnicki zargon i pozivaju se na hrpu rezultata iz drugih clanaka.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 13:59 pet, 13. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Joj Luuka daj ne lupetaj. Kako mozes prebrojati broj podrucja u opcem grafu?[/quote]

A šta ja znam... to mi je palo na pamet... zvuči jednostavnije nego tražiti K_5 ili K_3,3 u općem grafu... i napiso sam dvaput [b]možda[/b].

:D
krcko (napisa):
Joj Luuka daj ne lupetaj. Kako mozes prebrojati broj podrucja u opcem grafu?


A šta ja znam... to mi je palo na pamet... zvuči jednostavnije nego tražiti K_5 ili K_3,3 u općem grafu... i napiso sam dvaput možda.

Very Happy



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Geliriell
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2005. (14:48:40)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 11:16 ned, 15. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je v = |V|, e = |E|, da li vrijedi: v >= e => graf je planaran, s tim da ne dopustamo trivijalne vrhove (one koji ne sadrze bridove)?
Ako je v = |V|, e = |E|, da li vrijedi: v >= e => graf je planaran, s tim da ne dopustamo trivijalne vrhove (one koji ne sadrze bridove)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:15 ned, 15. 2. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne mora biti ako nemas povezanost. Mozes uzeti K_5 i nabiti kraj toga hrpu "stapica" (dva vrha i jedan brid nepovezani s ostatkom). Zapravo, trebalo bi ti neko ogranicenje na broj komponenti povezanosti (povezanost je prejak uvjet).
Ne mora biti ako nemas povezanost. Mozes uzeti K_5 i nabiti kraj toga hrpu "stapica" (dva vrha i jedan brid nepovezani s ostatkom). Zapravo, trebalo bi ti neko ogranicenje na broj komponenti povezanosti (povezanost je prejak uvjet).



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan