Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Studenti krecu u bojkot fakulteta - prosvjed na Filozofskom (studij)
Idite na Prethodno  1, 2, 3, ... 30, 31, 32  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Khabir iz Fizike
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2005. (13:30:14)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
16 = 16 - 0

PostPostano: 23:10 sub, 18. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="filipnet"]Imam pitanje, zakaj niste to prijavili? Valjda postoje mehanizmi da se to kazni.[/quote]

Čak i kad nazivno postoji nekakav "mehanizam" za takvo što on je najčešće potrgan "beyond repair" tako da ga zapravo i nema. A i ako se nešto povoljno napravi, što je rijetko, tome treba toliko vremena (ponekad godina-dvije, ponekad i više) da osoba koja se žalila nema baš nikakvu zadovoljštinu od toga, nego joj zapravo pozli zbog neiskrenosti i nepoštenja. A da bi se na kraju maksimalno zamazale oči uvedu se nazovi "studentske ankete" koje ne dovode do nikakvog popravka kvalitete studija.

To mogu posvjedočiti na svojoj koži kako studentske žalbe često završe u bespućima obrazovne zanemarenosti. Od toga da se ne poštuje pravo na rokove, do toga da se ukidaju smjerovi i kolegiji zbog toga što ih studenti vole i upisuju u velikom broju. Stvar je da bez obzira kakav god da je stanje na PMF-MO, stanje na PMF-u je u masi stvari grozno i bilo bi ljudski u vidu minimalne solidarnosti podržati kolege u potrebi.

Napominjem da nisam relevantan za PMF-MO, ali smatram da jesam za njegovo susjedstvo...
filipnet (napisa):
Imam pitanje, zakaj niste to prijavili? Valjda postoje mehanizmi da se to kazni.


Čak i kad nazivno postoji nekakav "mehanizam" za takvo što on je najčešće potrgan "beyond repair" tako da ga zapravo i nema. A i ako se nešto povoljno napravi, što je rijetko, tome treba toliko vremena (ponekad godina-dvije, ponekad i više) da osoba koja se žalila nema baš nikakvu zadovoljštinu od toga, nego joj zapravo pozli zbog neiskrenosti i nepoštenja. A da bi se na kraju maksimalno zamazale oči uvedu se nazovi "studentske ankete" koje ne dovode do nikakvog popravka kvalitete studija.

To mogu posvjedočiti na svojoj koži kako studentske žalbe često završe u bespućima obrazovne zanemarenosti. Od toga da se ne poštuje pravo na rokove, do toga da se ukidaju smjerovi i kolegiji zbog toga što ih studenti vole i upisuju u velikom broju. Stvar je da bez obzira kakav god da je stanje na PMF-MO, stanje na PMF-u je u masi stvari grozno i bilo bi ljudski u vidu minimalne solidarnosti podržati kolege u potrebi.

Napominjem da nisam relevantan za PMF-MO, ali smatram da jesam za njegovo susjedstvo...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:10 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Solidarnost je ok; znas i sam da sam upucen kako se zajednicka prijateljica provodi na svojim odsjecima. :? Mene smeta - i na to sam reagirao i uvijek cu reagirati - da se ekipu na Matematici trpa u isti kosh s onima koji ne valjaju. :x U konacnici, nisu niti svi profesori PMF-a losi... vjerujem da cak niti vecina nije takva. :) Dakle, tvrditi da vas - opcenito - sikaniramo, nije nam stalo do vas,... (da sad ne ponavljam sve), nije u redu niti na MO niti na PMF, a usudio bih se reci i niti na vecini drugih fakulteta u Zg. :)

Sto se sluzbenih prigovora tice, razumijem frustraciju nefunkcioniranjem sustava, no ako nitko ne pokusava, onda se ne mozete buniti da vas se ne uvazava. :( Kod nas je prije godinu dana bio pisani prigovor na izvodjenje jednog kolegija vise godine (pretezito protiv asistenata). :o Papir je prosao kroz ruke tadasnje prodekanice i nadleznog nastavnika, a studentima koji su se zalili je odgovoreno; zadovoljavajuce ili ne, moze se raspravljati, no nije odignorirano, a ponesto od studentskih "optuzbi" je profesor priznao i obecao ispraviti. :) Studenti koji su potpisali prigovor nisu zbog toga imali nikakvih problema oko polaganja ispita. :) Dakle, da je bilo vise prigovora, logicno je pretpostaviti da bi i reakcija bila ozbiljnija i da bi se prigovorima - ako su opravdani - posvetilo jos vise paznje. 8) No, ako se nitko "ne zeli zamjerati" i svi odluce "ne talasati", ne mozete prigovarati da nista ne valja i da nitko ne bi razmotrio prigovore. :ccc: U pocetku gotovo sigurno ne bi, ali bez toga nema smisla ici u prosvjedovanje, koje je tek iduca instanca trazenja svojih prava. :|

Ema je izvukla savrseno ispravan zakljucak: ako dizanjem uvjeta ukinemo mogucnost ikakvog obrazovanja za one koji sada placaju, dobit cemo "besplatno obrazovanje za sve koji zadovolje uvjete". :D Ja bih to svakako podrzao, jer mislim da bih s 10ak studenata (mislim da ih i manje rijesi 90% prijemnog) mogu stvarno kvalitetno raditi da mi niti ne trebaju kolokviji, zadace i ispiti da ih ocijenim, ali hoce li to zadovoljiti prosvjednike? :P

[quote="HijenA"]apsolutno ne ocekujem da ce mi profesor/asistent uliti znanje u moju glavu, ali ocekujem da svaki asistent i profesor usavrsava svoj nacin predavanja i da nije konstantno na jednoj razini...da se te razine drzi kao pijan plota.[/quote]

Ako usporedim "neobrazovane" predavace na fakultetu s "obrazovanima" koji su mi drzali nastavu u srednjoj skoli... nekako su mi ovi "neobrazovani" drazi. :PP Dapace, za nekolicinu kolega bih jako rado da ne mijenjaju svoj nacin predavanja. :D

[quote="HijenA"]sto se tice anketa - kako ti znas koliko one utjecu na profesora i asistenta?[/quote]

Dobro pitanje. Malo. Ali pocinju utjecati. Kad se za natjecaj javi vise kandidata nego ima mjesta, gleda se nastavni ucinak - jer su znanstveni kriteriji odvojeni od nastavnih. 8) Ako studenti zele da se slusa njihov glas, trebaju anketama pristupiti ozbiljno. :) Stav "mi necemo to ozbiljno popunjavati dok vi ne pocnete ozbiljno uvazavati te ankete" je naopak; valjda prvo anketa (tj. njeni rezultati) treba biti ozbiljna, pa tek onda mi mozemo istu stvarno uvazavati. 8)

[quote="HijenA"]znaci, po tvom, asistent i profesor (koji rade na fakultetu) se ne bi trebali uopce doskolavati u pogledu toga kako predaju znanje, dovoljno je biti znanstvenikom?![/quote]

To nisam napisao; [b]TI[/b] si povukao argument "nemaju polozene pedagogije, bla, bla,..." - nisi povukao argument "ne drze kvalitetno nastavu" (koji ocekujem da argumentiras). :|

[quote="HijenA"]poanta rasprave je da se omoguci [b]besplatno obrazovanje[/b] i pod tim [b]besplatno[/b] da drzava pokriva trosak obrazovanja svih studenata, a da student sam po sebi ne mora davati jos ne znam koliko tisuca kuna samo za takse svakakve pa jos onda uz to platiti i faksu da ga ovaj nauci ono sto ovaj zeli uciti.[/quote]

Vidis, meni se to ne cini pravedno. :| Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi (placas samo ECTS koje ponovno upises, do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? :-k Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. 8)

[quote="HijenA"]@krcko: moje studiranje je moj problem, nije problem foruma niti tebe niti svetog petra. iznositi moj status van, a da pri tom nemas pojma nista o mojoj proslosti i koliko sam rada u zadnjih par godina ulozio u popularizaciju fakulteta i nacina razmisljanja, je krajnje neukusno.[/quote]

Generalno bih se cak i slozio, no kad netko optuzuje nastavnike za nekorektnost i trazi bezuvjetno besplatno studiranje, onda je za raspravu relevantno kako sam studira. :) A o svom angazmanu na "popularizaciji fakulteta i nacinu razmisljanja" bi trebao promisliti, posto ti nije prvi put da ulazis u konflikt i s njim i sa mnom, a cini mi se da je malo teze dovoditi u sumnju Krckov i moj pozitivni (i neobavezni!) angazman za dobrobit studenata. :|

[quote="HijenA"]primjer koji uvijek uzimam u ovakvim slucajevima su nordijske zemlje, pogotovo Svedska. Svedska ima [b]besplatno skolovanje za sve[/b], ukljucujuci i fakultet. Danska vlada svim svojim studentima osigurava [b]smjestaj[/b] i jos im daje 1000 danskih kruna mjesecno (svakom od njih) za njihov zivot kao stimulaciju sto su otisli na fakultet. da li treba spomenuti da je fakultet besplatan? odnosno da je obrazovanje besplatno? mozemo ici i blize. Slovenija ima besplatno skolovanje. koji je sad argument protiv ovakve inicijative? hocete jos? Ceska ima besplatno skolovanje....the list goes on.[/quote]

U Svedskoj i Danskoj se inace studij upisuje zbog studentskih prava, padanje godina i ispita je uobicajenije od prolazenja, a gore spomenuti dzeparac, smjestaj i ostala prava zadrzavaju se i nakon padova, jer je osigurano "za sve", ne? :lol: Proseci malo ovim [b]nastavnim[/b] forumom u doba kolokvija, pa usporedi koliko ima pitanja tipa "kako ovo rijesim", a koliko pitanja tipa "sto nece biti na kolokviju" i "sto treba znati za dva". :(

[quote="HijenA"]neki kolegiji inzistiraju na tome da kolokviji budu uvjet za potpis, sto oni sami po sebi ne mogu biti, jer se za potpis kolegija ne moze traziti nesto sto sluzi kao provjera studentovih znanja. takodjer, time se krsi studentovo pravo da izlazi 3 puta na ispit i 1. na komisiju.[/quote]

Sad me jako zanima da mi citiras pravni akt, clanak i stavku koja to kaze, jer Statut Sveucilista u Zagrebu jasno kaze da rokovi nisu nuzni za one kolegije koji se ispituju kroz nastavu - dakle kolokvijima, seminarima, zadacama,... i (ne nuzno, ali smije) zavrsnim ispitom. :) Dakle, molim tocnu referencu koja pobija moj navod. :D
Solidarnost je ok; znas i sam da sam upucen kako se zajednicka prijateljica provodi na svojim odsjecima. Confused Mene smeta - i na to sam reagirao i uvijek cu reagirati - da se ekipu na Matematici trpa u isti kosh s onima koji ne valjaju. Mad U konacnici, nisu niti svi profesori PMF-a losi... vjerujem da cak niti vecina nije takva. Smile Dakle, tvrditi da vas - opcenito - sikaniramo, nije nam stalo do vas,... (da sad ne ponavljam sve), nije u redu niti na MO niti na PMF, a usudio bih se reci i niti na vecini drugih fakulteta u Zg. Smile

Sto se sluzbenih prigovora tice, razumijem frustraciju nefunkcioniranjem sustava, no ako nitko ne pokusava, onda se ne mozete buniti da vas se ne uvazava. Sad Kod nas je prije godinu dana bio pisani prigovor na izvodjenje jednog kolegija vise godine (pretezito protiv asistenata). Surprised Papir je prosao kroz ruke tadasnje prodekanice i nadleznog nastavnika, a studentima koji su se zalili je odgovoreno; zadovoljavajuce ili ne, moze se raspravljati, no nije odignorirano, a ponesto od studentskih "optuzbi" je profesor priznao i obecao ispraviti. Smile Studenti koji su potpisali prigovor nisu zbog toga imali nikakvih problema oko polaganja ispita. Smile Dakle, da je bilo vise prigovora, logicno je pretpostaviti da bi i reakcija bila ozbiljnija i da bi se prigovorima - ako su opravdani - posvetilo jos vise paznje. Cool No, ako se nitko "ne zeli zamjerati" i svi odluce "ne talasati", ne mozete prigovarati da nista ne valja i da nitko ne bi razmotrio prigovore. Ccc.... Sram te bilo... U pocetku gotovo sigurno ne bi, ali bez toga nema smisla ici u prosvjedovanje, koje je tek iduca instanca trazenja svojih prava. Neutral

Ema je izvukla savrseno ispravan zakljucak: ako dizanjem uvjeta ukinemo mogucnost ikakvog obrazovanja za one koji sada placaju, dobit cemo "besplatno obrazovanje za sve koji zadovolje uvjete". Very Happy Ja bih to svakako podrzao, jer mislim da bih s 10ak studenata (mislim da ih i manje rijesi 90% prijemnog) mogu stvarno kvalitetno raditi da mi niti ne trebaju kolokviji, zadace i ispiti da ih ocijenim, ali hoce li to zadovoljiti prosvjednike? Razz

HijenA (napisa):
apsolutno ne ocekujem da ce mi profesor/asistent uliti znanje u moju glavu, ali ocekujem da svaki asistent i profesor usavrsava svoj nacin predavanja i da nije konstantno na jednoj razini...da se te razine drzi kao pijan plota.


Ako usporedim "neobrazovane" predavace na fakultetu s "obrazovanima" koji su mi drzali nastavu u srednjoj skoli... nekako su mi ovi "neobrazovani" drazi. Weeee-heeee!!! Dapace, za nekolicinu kolega bih jako rado da ne mijenjaju svoj nacin predavanja. Very Happy

HijenA (napisa):
sto se tice anketa - kako ti znas koliko one utjecu na profesora i asistenta?


Dobro pitanje. Malo. Ali pocinju utjecati. Kad se za natjecaj javi vise kandidata nego ima mjesta, gleda se nastavni ucinak - jer su znanstveni kriteriji odvojeni od nastavnih. Cool Ako studenti zele da se slusa njihov glas, trebaju anketama pristupiti ozbiljno. Smile Stav "mi necemo to ozbiljno popunjavati dok vi ne pocnete ozbiljno uvazavati te ankete" je naopak; valjda prvo anketa (tj. njeni rezultati) treba biti ozbiljna, pa tek onda mi mozemo istu stvarno uvazavati. Cool

HijenA (napisa):
znaci, po tvom, asistent i profesor (koji rade na fakultetu) se ne bi trebali uopce doskolavati u pogledu toga kako predaju znanje, dovoljno je biti znanstvenikom?!


To nisam napisao; TI si povukao argument "nemaju polozene pedagogije, bla, bla,..." - nisi povukao argument "ne drze kvalitetno nastavu" (koji ocekujem da argumentiras). Neutral

HijenA (napisa):
poanta rasprave je da se omoguci besplatno obrazovanje i pod tim besplatno da drzava pokriva trosak obrazovanja svih studenata, a da student sam po sebi ne mora davati jos ne znam koliko tisuca kuna samo za takse svakakve pa jos onda uz to platiti i faksu da ga ovaj nauci ono sto ovaj zeli uciti.


Vidis, meni se to ne cini pravedno. Neutral Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi (placas samo ECTS koje ponovno upises, do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? Think Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. Cool

HijenA (napisa):
@krcko: moje studiranje je moj problem, nije problem foruma niti tebe niti svetog petra. iznositi moj status van, a da pri tom nemas pojma nista o mojoj proslosti i koliko sam rada u zadnjih par godina ulozio u popularizaciju fakulteta i nacina razmisljanja, je krajnje neukusno.


Generalno bih se cak i slozio, no kad netko optuzuje nastavnike za nekorektnost i trazi bezuvjetno besplatno studiranje, onda je za raspravu relevantno kako sam studira. Smile A o svom angazmanu na "popularizaciji fakulteta i nacinu razmisljanja" bi trebao promisliti, posto ti nije prvi put da ulazis u konflikt i s njim i sa mnom, a cini mi se da je malo teze dovoditi u sumnju Krckov i moj pozitivni (i neobavezni!) angazman za dobrobit studenata. Neutral

HijenA (napisa):
primjer koji uvijek uzimam u ovakvim slucajevima su nordijske zemlje, pogotovo Svedska. Svedska ima besplatno skolovanje za sve, ukljucujuci i fakultet. Danska vlada svim svojim studentima osigurava smjestaj i jos im daje 1000 danskih kruna mjesecno (svakom od njih) za njihov zivot kao stimulaciju sto su otisli na fakultet. da li treba spomenuti da je fakultet besplatan? odnosno da je obrazovanje besplatno? mozemo ici i blize. Slovenija ima besplatno skolovanje. koji je sad argument protiv ovakve inicijative? hocete jos? Ceska ima besplatno skolovanje....the list goes on.


U Svedskoj i Danskoj se inace studij upisuje zbog studentskih prava, padanje godina i ispita je uobicajenije od prolazenja, a gore spomenuti dzeparac, smjestaj i ostala prava zadrzavaju se i nakon padova, jer je osigurano "za sve", ne? Laughing Proseci malo ovim nastavnim forumom u doba kolokvija, pa usporedi koliko ima pitanja tipa "kako ovo rijesim", a koliko pitanja tipa "sto nece biti na kolokviju" i "sto treba znati za dva". Sad

HijenA (napisa):
neki kolegiji inzistiraju na tome da kolokviji budu uvjet za potpis, sto oni sami po sebi ne mogu biti, jer se za potpis kolegija ne moze traziti nesto sto sluzi kao provjera studentovih znanja. takodjer, time se krsi studentovo pravo da izlazi 3 puta na ispit i 1. na komisiju.


Sad me jako zanima da mi citiras pravni akt, clanak i stavku koja to kaze, jer Statut Sveucilista u Zagrebu jasno kaze da rokovi nisu nuzni za one kolegije koji se ispituju kroz nastavu - dakle kolokvijima, seminarima, zadacama,... i (ne nuzno, ali smije) zavrsnim ispitom. Smile Dakle, molim tocnu referencu koja pobija moj navod. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Antonija
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 11. 2007. (09:38:06)
Postovi: (139)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 18 - 2

PostPostano: 7:59 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Vidis, meni se to ne cini pravedno. :| Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi ([b]placas samo ECTS koje ponovno upises[/b], do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? :-k Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. 8)[/quote]

ovo mi nije jasno... ako upadas na fax sa potporom ministarstva i to ministarstvo financira tvoje skolovanje, zasto nakon pada moramo placati te ECTS bodove da bismo opetmogli slusati taj predmet? kaj nije pravilo da ministarstvo financira 2 godine?
malo me zbunjuje sve to pa... :roll:
vsego (napisa):
Vidis, meni se to ne cini pravedno. Neutral Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi (placas samo ECTS koje ponovno upises, do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? Think Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. Cool


ovo mi nije jasno... ako upadas na fax sa potporom ministarstva i to ministarstvo financira tvoje skolovanje, zasto nakon pada moramo placati te ECTS bodove da bismo opetmogli slusati taj predmet? kaj nije pravilo da ministarstvo financira 2 godine?
malo me zbunjuje sve to pa... Rolling Eyes



_________________
Capa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 9:02 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jer ministarstvo placa da studiras i izvrsavas svoje obveze. Nece placati to da ne polazes ispite. Sve sto sam zeznes, sam ces i platiti
Jer ministarstvo placa da studiras i izvrsavas svoje obveze. Nece placati to da ne polazes ispite. Sve sto sam zeznes, sam ces i platiti



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:42 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]@krcko: moje studiranje je moj problem, nije problem foruma niti tebe niti svetog petra. iznositi moj status van, a da pri tom nemas pojma nista o mojoj proslosti i koliko sam rada u zadnjih par godina ulozio u popularizaciju fakulteta i nacina razmisljanja, je krajnje neukusno.[/quote]

Meni je jako puno onoga sto pises krajnje neukusno. Npr. kad napises da zbog nepostojanja ispitnih rokova za bolonjce MO krsi Statut, a dobro znas sto pise u Statutu (da fakulteti koji provode kontinuiranu provjeru ne moraju imati rokove). Tvoje studiranje odn. aktivnosti kojima se bavis umjesto da studiras jesu tvoj problem, ali kad javno zahtijevas da ti to bude besplatno onda smatram da imam pravo komentirati.

Sto se tice teme odn. prosvjeda, meni se zahtjev "zaustavljanje komercijalizacije obrazovanja" cini podjednako razumnim i realisticnim kao npr. "vracanje tvornica radnicima". Komercijalizacija obrazovanja i naplata skolarina [b]ne[/b] znaci prodavanje diploma. Najbolja sveucilista na svijetu jesu privatna i potpuno komercijalna. Naravno da u procesu komercijalizacije obrazovanja kao uostalom i privatizacije tvornica ima losih poteza pa cak i kriminala, ali dovoditi u pitanje cijeli proces moze samo netko tko je pao s Marsa.

IMO sadasnji princip naplate skolarina na MO najposteniji je koji smo ikada imali. Na prvoj godini skolarinu odredjuje mjesto na rang listi, a nakon toga svima je besplatan prvi upis i svi placaju ponavljanje. Problem je u tome sto je sistem uveden tek nakon 3 generacije bolonjaca pa postoji hrpa iznimaka i specijalnih slucajeva.
HijenA (napisa):
@krcko: moje studiranje je moj problem, nije problem foruma niti tebe niti svetog petra. iznositi moj status van, a da pri tom nemas pojma nista o mojoj proslosti i koliko sam rada u zadnjih par godina ulozio u popularizaciju fakulteta i nacina razmisljanja, je krajnje neukusno.


Meni je jako puno onoga sto pises krajnje neukusno. Npr. kad napises da zbog nepostojanja ispitnih rokova za bolonjce MO krsi Statut, a dobro znas sto pise u Statutu (da fakulteti koji provode kontinuiranu provjeru ne moraju imati rokove). Tvoje studiranje odn. aktivnosti kojima se bavis umjesto da studiras jesu tvoj problem, ali kad javno zahtijevas da ti to bude besplatno onda smatram da imam pravo komentirati.

Sto se tice teme odn. prosvjeda, meni se zahtjev "zaustavljanje komercijalizacije obrazovanja" cini podjednako razumnim i realisticnim kao npr. "vracanje tvornica radnicima". Komercijalizacija obrazovanja i naplata skolarina ne znaci prodavanje diploma. Najbolja sveucilista na svijetu jesu privatna i potpuno komercijalna. Naravno da u procesu komercijalizacije obrazovanja kao uostalom i privatizacije tvornica ima losih poteza pa cak i kriminala, ali dovoditi u pitanje cijeli proces moze samo netko tko je pao s Marsa.

IMO sadasnji princip naplate skolarina na MO najposteniji je koji smo ikada imali. Na prvoj godini skolarinu odredjuje mjesto na rang listi, a nakon toga svima je besplatan prvi upis i svi placaju ponavljanje. Problem je u tome sto je sistem uveden tek nakon 3 generacije bolonjaca pa postoji hrpa iznimaka i specijalnih slucajeva.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:51 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Antonija"][quote="vsego"]Vidis, meni se to ne cini pravedno. :| Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi ([b]placas samo ECTS koje ponovno upises[/b], do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? :-k Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. 8)[/quote]
ovo mi nije jasno... ako upadas na fax sa potporom ministarstva i to ministarstvo financira tvoje skolovanje, zasto nakon pada moramo placati te ECTS bodove da bismo opetmogli slusati taj predmet? kaj nije pravilo da ministarstvo financira 2 godine?[/quote]

Za pocetak, Bolonja ne priznaje "godine", nego "upisujes sto mozes" (tj. za sto imas prethodnike), pa ne mozes vise nista definirati preko "godina". 8)

Ovo sto si napisala je naopako gledanje, u skladu s nekadasnjim nacinima financiranja i - na zalost - dokazano je lose. :( Taj sistem je znacio: "Ministarstvo mi plati [i]n[/i] godina, bez obzira sto ja za to vrijeme (ne) radim". :/ No, ono sto bi Ministarstvo, u skladu sa zahtjevima [i]besplatnog[/i] studiranja trebalo platiti je [b]studij[/b]. :-s E, pa studij se sastoji od niza kolegija. :) Dakle, kad ti Ministastvo plati studij, zapravo ti plati kolegije... i onda, kad neki kolegij padnes (i upises ponovno), potrosila si ono sto je bilo besplatno i placas za novi pokusaj (koji je iskljucivo tvoja krivnja, osim ako formalnom zalbom dokazes da si bila zakinuta na ispitu). :D

Kao i Krcku, i meni se aktualni sustav placanja cini najpravedniji do sada. =D> Cak bih se usudio reci da je prakticki besplatan, jer je stvarno besplatan (do na prvu godinu) za sve koji redovito rjesavaju svoje ob(a)veze. :D

IMO, problem je da se kod nas na studij gleda kao na izvor privilegija bez odgovornosti, a trebalo bi se gledati kao na privilegiju stjecanja znanja, uz odgovornost da se jedini posao kojim se student tada treba baviti - studiranje - radi kako spada. :) To ne znaci da ne smijes raditi i "sa strane", ali znaci da trebas snositi posljedice kad ti studij zbog toga ispasta, jer Ministarstvo ne placa tvoj dom, mjesto na faxu i sl. dok ti radis, nego placa tvoje stjecanje znanja! 8)

Naravno, postoji problem da ne dobiju svi smjestaj u domu, pa moraju placati privatni smjestaj, da neke literature nisu dostupne (ili nisu dostupne u dovoljnom broju), no to je vec druga prica i nema veze s fakultetima i njihovim blokiranjem. ;)

I zato "za sve koji zadovolje uvjete upisa" u zahtjevima studenata FF smatram nebuloznim, jer se trazi da studentova odgovornost stane na upisu, dok odgovornost Ministarstva - prema tom zahtjevu - treba ici jos godinama, neovisno o ucinku studenta. :ccc:

Takodjer, smatram da je timing promasen... prije cca mjesec dana isao je rebalans proracuna koji je znacajno reducirao sredstva Ministartsva znanosti, obrazovanja i sporta. :x [b]TADA[/b], ako ikada, trebalo je prosvjedovati, a ne to odsutiti i sada se buniti kako se hrpa toga ne placa. :ccc: Od cega da se plati? :grebgreb:

Za kraj, nisam cuo prigovore (a kamoli da sam vidio prosvjede) zbog ovih stvari:
[url=http://www.tomislavcity.com/content/view/1221/1/]Duvnjacima 250.000 kuna za školu djeci s posebnim potrebama[/url]
[url=http://www.slobodnadalmacija.hr/BiH/tabid/68/articleType/ArticleView/articleId/43336/Default.aspx]Budući agronomi dolazit će iz Livna[/url]: Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku da za ovaj izdvojeni studij agronomije u Livnu izdvoji 500 tisuća kuna,...
[url=http://euroinfo.ba/opsirnije.php?id=8870]Hrvatski ministar Primorac donirao 700 tisuća ljubuškom vrtiću[/url]
[url=http://www.poslovni.hr/4745.aspx]Za sveučilište u Mostaru Hrvatska daje 20 mil. kuna[/url]
[url=http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2006,6,5,mostarsko_sveuciliste,29775.jl]Mostarskom sveučilištu duplo više nego osječkom[/url]: Hrvatska će iz proračuna izdvojiti 360 milijuna kuna za gradnju i obnovu kampusa u Mostaru
I sad se tu netko buni za skolarine koje iznose oko 200kn po studentu. :lol: Na 50ak tisuca studenata, to je oko 10 milijuna kuna... pozbrajajte malo po gornjim linkovima koliko je Ministar dao (i daje) susjednoj drzavi (gdje je slucajno njegova izborna baza, jer je on bio nositelj liste za dijasporu), pa mi recite da je bijes prema fakultetima ispravno usmjeren. :? Nama su ukinuli pretplate na neke od najuglednijih casopisa, redovito kasne obnove licenci za software, od 1.4. ukinuta je pomoc asistentima za odlazak na jednu konferenciju godisnje, rezu nam placu 6%,... a vi prosvjedujete protiv nas, umjesto da ponudite solidarnost znanstveno-nastavnom osoblju u najavljenom strajku javnih sluzbi. :nuts2:
Antonija (napisa):
vsego (napisa):
Vidis, meni se to ne cini pravedno. Neutral Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi (placas samo ECTS koje ponovno upises, do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? Think Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. Cool

ovo mi nije jasno... ako upadas na fax sa potporom ministarstva i to ministarstvo financira tvoje skolovanje, zasto nakon pada moramo placati te ECTS bodove da bismo opetmogli slusati taj predmet? kaj nije pravilo da ministarstvo financira 2 godine?


Za pocetak, Bolonja ne priznaje "godine", nego "upisujes sto mozes" (tj. za sto imas prethodnike), pa ne mozes vise nista definirati preko "godina". Cool

Ovo sto si napisala je naopako gledanje, u skladu s nekadasnjim nacinima financiranja i - na zalost - dokazano je lose. Sad Taj sistem je znacio: "Ministarstvo mi plati n godina, bez obzira sto ja za to vrijeme (ne) radim". Ehm? No, ono sto bi Ministarstvo, u skladu sa zahtjevima besplatnog studiranja trebalo platiti je studij. Eh? E, pa studij se sastoji od niza kolegija. Smile Dakle, kad ti Ministastvo plati studij, zapravo ti plati kolegije... i onda, kad neki kolegij padnes (i upises ponovno), potrosila si ono sto je bilo besplatno i placas za novi pokusaj (koji je iskljucivo tvoja krivnja, osim ako formalnom zalbom dokazes da si bila zakinuta na ispitu). Very Happy

Kao i Krcku, i meni se aktualni sustav placanja cini najpravedniji do sada. Applause Cak bih se usudio reci da je prakticki besplatan, jer je stvarno besplatan (do na prvu godinu) za sve koji redovito rjesavaju svoje ob(a)veze. Very Happy

IMO, problem je da se kod nas na studij gleda kao na izvor privilegija bez odgovornosti, a trebalo bi se gledati kao na privilegiju stjecanja znanja, uz odgovornost da se jedini posao kojim se student tada treba baviti - studiranje - radi kako spada. Smile To ne znaci da ne smijes raditi i "sa strane", ali znaci da trebas snositi posljedice kad ti studij zbog toga ispasta, jer Ministarstvo ne placa tvoj dom, mjesto na faxu i sl. dok ti radis, nego placa tvoje stjecanje znanja! Cool

Naravno, postoji problem da ne dobiju svi smjestaj u domu, pa moraju placati privatni smjestaj, da neke literature nisu dostupne (ili nisu dostupne u dovoljnom broju), no to je vec druga prica i nema veze s fakultetima i njihovim blokiranjem. Wink

I zato "za sve koji zadovolje uvjete upisa" u zahtjevima studenata FF smatram nebuloznim, jer se trazi da studentova odgovornost stane na upisu, dok odgovornost Ministarstva - prema tom zahtjevu - treba ici jos godinama, neovisno o ucinku studenta. Ccc.... Sram te bilo...

Takodjer, smatram da je timing promasen... prije cca mjesec dana isao je rebalans proracuna koji je znacajno reducirao sredstva Ministartsva znanosti, obrazovanja i sporta. Mad TADA, ako ikada, trebalo je prosvjedovati, a ne to odsutiti i sada se buniti kako se hrpa toga ne placa. Ccc.... Sram te bilo... Od cega da se plati? Kotacici rade 100 na sat

Za kraj, nisam cuo prigovore (a kamoli da sam vidio prosvjede) zbog ovih stvari:
Duvnjacima 250.000 kuna za školu djeci s posebnim potrebama
Budući agronomi dolazit će iz Livna: Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku da za ovaj izdvojeni studij agronomije u Livnu izdvoji 500 tisuća kuna,...
Hrvatski ministar Primorac donirao 700 tisuća ljubuškom vrtiću
Za sveučilište u Mostaru Hrvatska daje 20 mil. kuna
Mostarskom sveučilištu duplo više nego osječkom: Hrvatska će iz proračuna izdvojiti 360 milijuna kuna za gradnju i obnovu kampusa u Mostaru
I sad se tu netko buni za skolarine koje iznose oko 200kn po studentu. Laughing Na 50ak tisuca studenata, to je oko 10 milijuna kuna... pozbrajajte malo po gornjim linkovima koliko je Ministar dao (i daje) susjednoj drzavi (gdje je slucajno njegova izborna baza, jer je on bio nositelj liste za dijasporu), pa mi recite da je bijes prema fakultetima ispravno usmjeren. Confused Nama su ukinuli pretplate na neke od najuglednijih casopisa, redovito kasne obnove licenci za software, od 1.4. ukinuta je pomoc asistentima za odlazak na jednu konferenciju godisnje, rezu nam placu 6%,... a vi prosvjedujete protiv nas, umjesto da ponudite solidarnost znanstveno-nastavnom osoblju u najavljenom strajku javnih sluzbi. Nuts



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Neno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2008. (20:03:15)
Postovi: (98)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-33 = 19 - 52
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:13 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"] predlazem da odes studirati na FF.[/quote]
Da li je istina da su predavanja javna, tj. da ja mogu otići odslušati jedno ili dva predavanja u velikoj predavaoni na bilo kojem, nekom drugom faksu?
krcko (napisa):
predlazem da odes studirati na FF.

Da li je istina da su predavanja javna, tj. da ja mogu otići odslušati jedno ili dva predavanja u velikoj predavaoni na bilo kojem, nekom drugom faksu?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 15:36 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebalo bi tako biti, i kod nas je dfinitivno moguce
Trebalo bi tako biti, i kod nas je dfinitivno moguce



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 16:52 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Neno"][quote="krcko"] predlazem da odes studirati na FF.[/quote]
Da li je istina da su predavanja javna, tj. da ja mogu otići odslušati jedno ili dva predavanja u velikoj predavaoni na bilo kojem, nekom drugom faksu?[/quote]

Da, ukoliko svojim prisustvom ne ometas studente koji su to upisali. Mozes slusati i sva predavanja nekog kolegija. Mozda cak mozes zamoliti i polaganje nakon toga :) Svasta se moze :D

Pri tome se ometanjem smatra i zauzimanje sjedeceg mjesta ako istih ima na broj koliko i studenata koji su upisali, te pogotovo ako oni koji su kolegij upisali nemaju gdje sjediti. Vrlo vidljivo na praktikumskim kolegijima.
Nadalje, ukoliko postoji preduvjet za uci u predavaonu - onda i ti to moras ispuniti. Tipa, ako treba poloziti ulazni test i slicno. (npr na kemiji postoje takve stvari)
Neno (napisa):
krcko (napisa):
predlazem da odes studirati na FF.

Da li je istina da su predavanja javna, tj. da ja mogu otići odslušati jedno ili dva predavanja u velikoj predavaoni na bilo kojem, nekom drugom faksu?


Da, ukoliko svojim prisustvom ne ometas studente koji su to upisali. Mozes slusati i sva predavanja nekog kolegija. Mozda cak mozes zamoliti i polaganje nakon toga Smile Svasta se moze Very Happy

Pri tome se ometanjem smatra i zauzimanje sjedeceg mjesta ako istih ima na broj koliko i studenata koji su upisali, te pogotovo ako oni koji su kolegij upisali nemaju gdje sjediti. Vrlo vidljivo na praktikumskim kolegijima.
Nadalje, ukoliko postoji preduvjet za uci u predavaonu - onda i ti to moras ispuniti. Tipa, ako treba poloziti ulazni test i slicno. (npr na kemiji postoje takve stvari)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 17:01 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
[quote="HijenA"]apsolutno ne ocekujem da ce mi profesor/asistent uliti znanje u moju glavu, ali ocekujem da svaki asistent i profesor usavrsava svoj nacin predavanja i da nije konstantno na jednoj razini...da se te razine drzi kao pijan plota.[/quote]

Ako usporedim "neobrazovane" predavace na fakultetu s "obrazovanima" koji su mi drzali nastavu u srednjoj skoli... nekako su mi ovi "neobrazovani" drazi. :PP Dapace, za nekolicinu kolega bih jako rado da ne mijenjaju svoj nacin predavanja. :D[/quote]

usporedjujes kruske i jabuke. dobar dio krivnje za lose profesore u srednjim skolama (pa cak i u osnovnim skolama) pada na fakultet i na njegovu neprilagodjenost. no to svejedno ne pobija moju tezu da bi svaki asistent i profesor morao teziti razvoju svojih predavanja i svojih komunikacijskih vjestina.

[quote]
[quote="HijenA"]sto se tice anketa - kako ti znas koliko one utjecu na profesora i asistenta?[/quote]

Dobro pitanje. Malo. Ali pocinju utjecati. Kad se za natjecaj javi vise kandidata nego ima mjesta, gleda se nastavni ucinak - jer su znanstveni kriteriji odvojeni od nastavnih. 8) Ako studenti zele da se slusa njihov glas, trebaju anketama pristupiti ozbiljno. :) Stav "mi necemo to ozbiljno popunjavati dok vi ne pocnete ozbiljno uvazavati te ankete" je naopak; valjda prvo anketa (tj. njeni rezultati) treba biti ozbiljna, pa tek onda mi mozemo istu stvarno uvazavati. 8)[/quote]

dobro, to se slazem. ali svejedno, da bi se to moglo pocet shvacat ozbiljno (cini mi se da smo vec negdje imali diskusiju o anketama), sustav samog anketiranja se mora promijeniti. i rezultati se moraju objavljivati.

[quote]
[quote="HijenA"]znaci, po tvom, asistent i profesor (koji rade na fakultetu) se ne bi trebali uopce doskolavati u pogledu toga kako predaju znanje, dovoljno je biti znanstvenikom?![/quote]

To nisam napisao; [b]TI[/b] si povukao argument "nemaju polozene pedagogije, bla, bla,..." - nisi povukao argument "ne drze kvalitetno nastavu" (koji ocekujem da argumentiras). :|[/quote]

ne, ja sam rekao da upravo zato sto nemaju osnovne komunikacijske vjestine, metodike nastave, psihologiju, pedagogiju i slicno, da ne mogu kvalitetno drzati nastavu. barem vecina profesora/asistenata to ne moze.

[quote]
[quote="HijenA"]poanta rasprave je da se omoguci [b]besplatno obrazovanje[/b] i pod tim [b]besplatno[/b] da drzava pokriva trosak obrazovanja svih studenata, a da student sam po sebi ne mora davati jos ne znam koliko tisuca kuna samo za takse svakakve pa jos onda uz to platiti i faksu da ga ovaj nauci ono sto ovaj zeli uciti.[/quote]

Vidis, meni se to ne cini pravedno. :| Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi (placas samo ECTS koje ponovno upises, do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? :-k Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. 8)[/quote]

a sta znaci studirati kako spada? da li to znaci ne imati zivot osim fakulteta? jer tako se neki fakulteti prema tome odnose. tako se i dobar dio naseg fakulteta odnosi prema nama.

[quote="HijenA"]primjer koji uvijek uzimam u ovakvim slucajevima su nordijske zemlje, pogotovo Svedska. Svedska ima [b]besplatno skolovanje za sve[/b], ukljucujuci i fakultet. Danska vlada svim svojim studentima osigurava [b]smjestaj[/b] i jos im daje 1000 danskih kruna mjesecno (svakom od njih) za njihov zivot kao stimulaciju sto su otisli na fakultet. da li treba spomenuti da je fakultet besplatan? odnosno da je obrazovanje besplatno? mozemo ici i blize. Slovenija ima besplatno skolovanje. koji je sad argument protiv ovakve inicijative? hocete jos? Ceska ima besplatno skolovanje....the list goes on.[/quote]

U Svedskoj i Danskoj se inace studij upisuje zbog studentskih prava, padanje godina i ispita je uobicajenije od prolazenja, a gore spomenuti dzeparac, smjestaj i ostala prava zadrzavaju se i nakon padova, jer je osigurano "za sve", ne? :lol: Proseci malo ovim [b]nastavnim[/b] forumom u doba kolokvija, pa usporedi koliko ima pitanja tipa "kako ovo rijesim", a koliko pitanja tipa "sto nece biti na kolokviju" i "sto treba znati za dva". :([/quote]

ovo prvo sve da. naime, razgovarao sam sa kolegom sa danskog sveucilista iz Kopenhagena, on ima 23 godine i trenutno je 3. godina (zavrsava Bsc.). bavi se uz faks projektom popularizacije fizike, a upoznali smo se u Zenevi na konferenciji projekata popularizacije fizike Show Physics 2009. to znaci da je proveo na faksu 5 godina da bi dosao tek do 3. i svake je godine dobivao ono sto sam ti gore naveo. bez pitanja.

[quote]
[quote="HijenA"]neki kolegiji inzistiraju na tome da kolokviji budu uvjet za potpis, sto oni sami po sebi ne mogu biti, jer se za potpis kolegija ne moze traziti nesto sto sluzi kao provjera studentovih znanja. takodjer, time se krsi studentovo pravo da izlazi 3 puta na ispit i 1. na komisiju.[/quote]

Sad me jako zanima da mi citiras pravni akt, clanak i stavku koja to kaze, jer Statut Sveucilista u Zagrebu jasno kaze da rokovi nisu nuzni za one kolegije koji se ispituju kroz nastavu - dakle kolokvijima, seminarima, zadacama,... i (ne nuzno, ali smije) zavrsnim ispitom. :) Dakle, molim tocnu referencu koja pobija moj navod. :D[/quote]

statut PMF-a u svojim clancima 117, 118, 119 i 120 definira nacin polaganja ispita na fakultetu. primjeti da se u tom dokumentu nigdje ne spominje polaganje kroz kontinuirano pracenje. takodjer, odsjeci nemaju pravo na svoj statut, a OV mogu donositi samo i iskljucivo pravilnike koji ne mogu biti u koliziji sa statutom PMFa. buduci da je takvo pravno stanje stvari, zakljucak je sljedeci: svi studenti na PMFu, bilo da su sa matematike, fizike, kemije, biologije, geologije, geografije ili geofizike, [b]imaju pravo[/b] izlaziti na ispit 4 puta unutar jedne akademske godine, s tim da im je 4. puta ispit pred komisijom. ukoliko ne poloze kolegij iz 4. puta, moraju taj kolegij upisati ponovo iduce godine. clanak 115. govori da se kontinuirano pracenje moze provoditi tijekom trajanja semestra, ali da se konacna ocjena iz kolegija utvrdjuje na zavrsnom ispitu. iz toga ona gornja diskusija od 4 puta.

@krcko: da, tocno, ali nemas nikakvo pravo niti dozvolu moju da iznosis pausalne ocjene o mojem nacinu studiranja i sa kakvim sam se problemima susreo otkad sam otisao sa matematike. i da, krsi se statut jer statut PMFa izricito kaze da se znanje utvrdjuje na zavrsnom ispitu. primjeti da u statutu sveucilista stoji da [b]sastavnice[/b] sveucilista mogu svojim pravnim aktom odrediti da u nekom slucaju ima ili nema potrebe za zavrsnim ispitom. matematika [b]nije[/b] sastavnica sveucilista. sastavnica sveucilista je PMF.

nadalje, dovoditi kao problem komercijalizaciju znanja je nesto sto jest problem. naveo sam nekoliko mogucnosti gdje to funkcionira. nisam nasao neki teski kontraargument (slovenci primjerice drze 12. mjesto na "Programme for international student assessment", projekt koji vodi OECD "Organisation for economic cooperation and development" - trenutno na projektu sudjeluje 67 drzava svijeta). komercijalizacijom znanja dovodimo u pitanje slobodu kolanja informacija, slobodu kolanja znanja. jer se znanje komercijalizacijom dovodi do toga da tome samo malobrojni imaju pristup. spomenuo si najbolja sveucilista. velika vecina njih dolazi iz SADa. no, ajde malo napravi statistiku geneze studenata. velika vecina postdiplomaca na sveucilistima u americi dolazi izvana, i to vrlo cesto iz onih dijelova svijeta gdje se obrazovanje ne naplacuje tako mnogo kao u SADu. koliko amera studira? koliko amera dogura do doktorskog studija?
vsego (napisa):

HijenA (napisa):
apsolutno ne ocekujem da ce mi profesor/asistent uliti znanje u moju glavu, ali ocekujem da svaki asistent i profesor usavrsava svoj nacin predavanja i da nije konstantno na jednoj razini...da se te razine drzi kao pijan plota.


Ako usporedim "neobrazovane" predavace na fakultetu s "obrazovanima" koji su mi drzali nastavu u srednjoj skoli... nekako su mi ovi "neobrazovani" drazi. Weeee-heeee!!! Dapace, za nekolicinu kolega bih jako rado da ne mijenjaju svoj nacin predavanja. Very Happy


usporedjujes kruske i jabuke. dobar dio krivnje za lose profesore u srednjim skolama (pa cak i u osnovnim skolama) pada na fakultet i na njegovu neprilagodjenost. no to svejedno ne pobija moju tezu da bi svaki asistent i profesor morao teziti razvoju svojih predavanja i svojih komunikacijskih vjestina.

Citat:

HijenA (napisa):
sto se tice anketa - kako ti znas koliko one utjecu na profesora i asistenta?


Dobro pitanje. Malo. Ali pocinju utjecati. Kad se za natjecaj javi vise kandidata nego ima mjesta, gleda se nastavni ucinak - jer su znanstveni kriteriji odvojeni od nastavnih. Cool Ako studenti zele da se slusa njihov glas, trebaju anketama pristupiti ozbiljno. Smile Stav "mi necemo to ozbiljno popunjavati dok vi ne pocnete ozbiljno uvazavati te ankete" je naopak; valjda prvo anketa (tj. njeni rezultati) treba biti ozbiljna, pa tek onda mi mozemo istu stvarno uvazavati. Cool


dobro, to se slazem. ali svejedno, da bi se to moglo pocet shvacat ozbiljno (cini mi se da smo vec negdje imali diskusiju o anketama), sustav samog anketiranja se mora promijeniti. i rezultati se moraju objavljivati.

Citat:

HijenA (napisa):
znaci, po tvom, asistent i profesor (koji rade na fakultetu) se ne bi trebali uopce doskolavati u pogledu toga kako predaju znanje, dovoljno je biti znanstvenikom?!


To nisam napisao; TI si povukao argument "nemaju polozene pedagogije, bla, bla,..." - nisi povukao argument "ne drze kvalitetno nastavu" (koji ocekujem da argumentiras). Neutral


ne, ja sam rekao da upravo zato sto nemaju osnovne komunikacijske vjestine, metodike nastave, psihologiju, pedagogiju i slicno, da ne mogu kvalitetno drzati nastavu. barem vecina profesora/asistenata to ne moze.

Citat:

HijenA (napisa):
poanta rasprave je da se omoguci besplatno obrazovanje i pod tim besplatno da drzava pokriva trosak obrazovanja svih studenata, a da student sam po sebi ne mora davati jos ne znam koliko tisuca kuna samo za takse svakakve pa jos onda uz to platiti i faksu da ga ovaj nauci ono sto ovaj zeli uciti.


Vidis, meni se to ne cini pravedno. Neutral Zasto "besplatno za sve", a ne "besplatno za one koji studiraju kako spada", sto aktualni sustav radi (placas samo ECTS koje ponovno upises, do na prvu godinu gdje opet stvar ovisi o tvom uspjehu... onom na prijemnom ispitu)? Think Ako netko to ne provodi, prijavi ga Sveucilistu, jer je taj sustav njihov. Cool


a sta znaci studirati kako spada? da li to znaci ne imati zivot osim fakulteta? jer tako se neki fakulteti prema tome odnose. tako se i dobar dio naseg fakulteta odnosi prema nama.

HijenA (napisa):
primjer koji uvijek uzimam u ovakvim slucajevima su nordijske zemlje, pogotovo Svedska. Svedska ima besplatno skolovanje za sve, ukljucujuci i fakultet. Danska vlada svim svojim studentima osigurava smjestaj i jos im daje 1000 danskih kruna mjesecno (svakom od njih) za njihov zivot kao stimulaciju sto su otisli na fakultet. da li treba spomenuti da je fakultet besplatan? odnosno da je obrazovanje besplatno? mozemo ici i blize. Slovenija ima besplatno skolovanje. koji je sad argument protiv ovakve inicijative? hocete jos? Ceska ima besplatno skolovanje....the list goes on.


U Svedskoj i Danskoj se inace studij upisuje zbog studentskih prava, padanje godina i ispita je uobicajenije od prolazenja, a gore spomenuti dzeparac, smjestaj i ostala prava zadrzavaju se i nakon padova, jer je osigurano "za sve", ne? Laughing Proseci malo ovim nastavnim forumom u doba kolokvija, pa usporedi koliko ima pitanja tipa "kako ovo rijesim", a koliko pitanja tipa "sto nece biti na kolokviju" i "sto treba znati za dva". Sad[/quote]

ovo prvo sve da. naime, razgovarao sam sa kolegom sa danskog sveucilista iz Kopenhagena, on ima 23 godine i trenutno je 3. godina (zavrsava Bsc.). bavi se uz faks projektom popularizacije fizike, a upoznali smo se u Zenevi na konferenciji projekata popularizacije fizike Show Physics 2009. to znaci da je proveo na faksu 5 godina da bi dosao tek do 3. i svake je godine dobivao ono sto sam ti gore naveo. bez pitanja.

Citat:

HijenA (napisa):
neki kolegiji inzistiraju na tome da kolokviji budu uvjet za potpis, sto oni sami po sebi ne mogu biti, jer se za potpis kolegija ne moze traziti nesto sto sluzi kao provjera studentovih znanja. takodjer, time se krsi studentovo pravo da izlazi 3 puta na ispit i 1. na komisiju.


Sad me jako zanima da mi citiras pravni akt, clanak i stavku koja to kaze, jer Statut Sveucilista u Zagrebu jasno kaze da rokovi nisu nuzni za one kolegije koji se ispituju kroz nastavu - dakle kolokvijima, seminarima, zadacama,... i (ne nuzno, ali smije) zavrsnim ispitom. Smile Dakle, molim tocnu referencu koja pobija moj navod. Very Happy


statut PMF-a u svojim clancima 117, 118, 119 i 120 definira nacin polaganja ispita na fakultetu. primjeti da se u tom dokumentu nigdje ne spominje polaganje kroz kontinuirano pracenje. takodjer, odsjeci nemaju pravo na svoj statut, a OV mogu donositi samo i iskljucivo pravilnike koji ne mogu biti u koliziji sa statutom PMFa. buduci da je takvo pravno stanje stvari, zakljucak je sljedeci: svi studenti na PMFu, bilo da su sa matematike, fizike, kemije, biologije, geologije, geografije ili geofizike, imaju pravo izlaziti na ispit 4 puta unutar jedne akademske godine, s tim da im je 4. puta ispit pred komisijom. ukoliko ne poloze kolegij iz 4. puta, moraju taj kolegij upisati ponovo iduce godine. clanak 115. govori da se kontinuirano pracenje moze provoditi tijekom trajanja semestra, ali da se konacna ocjena iz kolegija utvrdjuje na zavrsnom ispitu. iz toga ona gornja diskusija od 4 puta.

@krcko: da, tocno, ali nemas nikakvo pravo niti dozvolu moju da iznosis pausalne ocjene o mojem nacinu studiranja i sa kakvim sam se problemima susreo otkad sam otisao sa matematike. i da, krsi se statut jer statut PMFa izricito kaze da se znanje utvrdjuje na zavrsnom ispitu. primjeti da u statutu sveucilista stoji da sastavnice sveucilista mogu svojim pravnim aktom odrediti da u nekom slucaju ima ili nema potrebe za zavrsnim ispitom. matematika nije sastavnica sveucilista. sastavnica sveucilista je PMF.

nadalje, dovoditi kao problem komercijalizaciju znanja je nesto sto jest problem. naveo sam nekoliko mogucnosti gdje to funkcionira. nisam nasao neki teski kontraargument (slovenci primjerice drze 12. mjesto na "Programme for international student assessment", projekt koji vodi OECD "Organisation for economic cooperation and development" - trenutno na projektu sudjeluje 67 drzava svijeta). komercijalizacijom znanja dovodimo u pitanje slobodu kolanja informacija, slobodu kolanja znanja. jer se znanje komercijalizacijom dovodi do toga da tome samo malobrojni imaju pristup. spomenuo si najbolja sveucilista. velika vecina njih dolazi iz SADa. no, ajde malo napravi statistiku geneze studenata. velika vecina postdiplomaca na sveucilistima u americi dolazi izvana, i to vrlo cesto iz onih dijelova svijeta gdje se obrazovanje ne naplacuje tako mnogo kao u SADu. koliko amera studira? koliko amera dogura do doktorskog studija?



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:33 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

HijenA, opet namjerno krivo interpretiras stvari da bi obranio svoju laznu tezu. Prvo, u Statutu Sveucilista, clanku 72 (2) pise:

[quote]Ako se iz određenog predmeta provodi kontinuirana provjera znanja studenata tijekom semestra, sastavnice ne moraju imati navedene ispitne rokove te mogu definirati broj i raspored ispitnih rokova svojim općim aktom.[/quote]

Drugo, u Statutu PMF-a, clanku 112 pise:

[quote](...) Izvedbenim planom nastave utvrđuju se: (...) način polaganja ispita, ispitni rokovi i mjerila ispitivanja (...)[/quote]

Procitaj si izvedbene planove studija koje izvodi PMF-MO [url=http://www.math.hr/Default.aspx?sec=408]ovdje[/url]. Ako PMF za ostale studije nije donijeo izvedbene planove, prekrsio je vlastiti Statut. Trece, u clanku 117 Statuta PMF-a pise:

[quote]Ispitu iz pojedinog predmeta može pristupiti student koji je zadovoljio sve propisane obveze utvrđene izvedbenim planom nastave.[/quote]

Koliko je meni poznato svi kolegiji na PMF-MO osim tjelesnog i pojedinih praktikuma i seminara imaju zavrsne ispite, ali im pristupaju samo oni studenti koji zadovolje propisane uvjete (tipa minimalni broj bodova na kolokviju).

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="HijenA"]spomenuo si najbolja sveucilista. velika vecina njih dolazi iz SADa. no, ajde malo napravi statistiku geneze studenata. velika vecina postdiplomaca na sveucilistima u americi dolazi izvana, i to vrlo cesto iz onih dijelova svijeta gdje se obrazovanje ne naplacuje tako mnogo kao u SADu.[/quote]

OK, i sto zakljucujes iz cinjenice da studenti odlaze studirati u SAD gdje moraju placati vise nego kod kuce? Da je komercijalizacija obrazovanja losa stvar?
HijenA, opet namjerno krivo interpretiras stvari da bi obranio svoju laznu tezu. Prvo, u Statutu Sveucilista, clanku 72 (2) pise:

Citat:
Ako se iz određenog predmeta provodi kontinuirana provjera znanja studenata tijekom semestra, sastavnice ne moraju imati navedene ispitne rokove te mogu definirati broj i raspored ispitnih rokova svojim općim aktom.


Drugo, u Statutu PMF-a, clanku 112 pise:

Citat:
(...) Izvedbenim planom nastave utvrđuju se: (...) način polaganja ispita, ispitni rokovi i mjerila ispitivanja (...)


Procitaj si izvedbene planove studija koje izvodi PMF-MO ovdje. Ako PMF za ostale studije nije donijeo izvedbene planove, prekrsio je vlastiti Statut. Trece, u clanku 117 Statuta PMF-a pise:

Citat:
Ispitu iz pojedinog predmeta može pristupiti student koji je zadovoljio sve propisane obveze utvrđene izvedbenim planom nastave.


Koliko je meni poznato svi kolegiji na PMF-MO osim tjelesnog i pojedinih praktikuma i seminara imaju zavrsne ispite, ali im pristupaju samo oni studenti koji zadovolje propisane uvjete (tipa minimalni broj bodova na kolokviju).

Added after 4 minutes:

HijenA (napisa):
spomenuo si najbolja sveucilista. velika vecina njih dolazi iz SADa. no, ajde malo napravi statistiku geneze studenata. velika vecina postdiplomaca na sveucilistima u americi dolazi izvana, i to vrlo cesto iz onih dijelova svijeta gdje se obrazovanje ne naplacuje tako mnogo kao u SADu.


OK, i sto zakljucujes iz cinjenice da studenti odlaze studirati u SAD gdje moraju placati vise nego kod kuce? Da je komercijalizacija obrazovanja losa stvar?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 20:59 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]HijenA, opet namjerno krivo interpretiras stvari da bi obranio svoju laznu tezu. Prvo, u Statutu Sveucilista, clanku 72 (2) pise:

[quote]Ako se iz određenog predmeta provodi kontinuirana provjera znanja studenata tijekom semestra, sastavnice ne moraju imati navedene ispitne rokove te mogu definirati broj i raspored ispitnih rokova svojim općim aktom.[/quote]

Drugo, u Statutu PMF-a, clanku 112 pise:

[quote](...) Izvedbenim planom nastave utvrđuju se: (...) način polaganja ispita, ispitni rokovi i mjerila ispitivanja (...)[/quote]

Procitaj si izvedbene planove studija koje izvodi PMF-MO [url=http://www.math.hr/Default.aspx?sec=408]ovdje[/url]. Ako PMF za ostale studije nije donijeo izvedbene planove, prekrsio je vlastiti Statut. Trece, u clanku 117 Statuta PMF-a pise:

[quote]Ispitu iz pojedinog predmeta može pristupiti student koji je zadovoljio sve propisane obveze utvrđene izvedbenim planom nastave.[/quote]

Koliko je meni poznato svi kolegiji na PMF-MO osim tjelesnog i pojedinih praktikuma i seminara imaju zavrsne ispite, ali im pristupaju samo oni studenti koji zadovolje propisane uvjete (tipa minimalni broj bodova na kolokviju).
[/quote]

e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju. jel vidis o cemu se radi? studentu se [b]garantira[/b] izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit. kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da [b]pomaze[/b] studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta. sad ce ponovo netko reci da je to izbor prioriteta i ja se slazem da fakultet treba biti jedan od prioriteta. netko ga je valjda upisao zato sto zeli nesto nauciti. ali postoje brdo olakotnih okolnosti. IMHO zadace te dolazak na predavnja i vjezbe su dovoljno za zadovoljiti taj uvjet.

[quote]
[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="HijenA"]spomenuo si najbolja sveucilista. velika vecina njih dolazi iz SADa. no, ajde malo napravi statistiku geneze studenata. velika vecina postdiplomaca na sveucilistima u americi dolazi izvana, i to vrlo cesto iz onih dijelova svijeta gdje se obrazovanje ne naplacuje tako mnogo kao u SADu.[/quote]

OK, i sto zakljucujes iz cinjenice da studenti odlaze studirati u SAD gdje moraju placati vise nego kod kuce? Da je komercijalizacija obrazovanja losa stvar?[/quote]

ne, vec zakljucujem da je amerima placati studij uglavnom preskup, a da ljudi izvana mogu lakse dobiti stipendiju za odlazak tamo. poanta je u skupoci, u americi se dogadja danas ono sto ce se u hrvatskoj dogoditi ako se ovakve stvari nastave: fakulteti ce postati iznimno skupi i samo oni koji imaju pare ce moci platiti svoje obrazovanje.
krcko (napisa):
HijenA, opet namjerno krivo interpretiras stvari da bi obranio svoju laznu tezu. Prvo, u Statutu Sveucilista, clanku 72 (2) pise:

Citat:
Ako se iz određenog predmeta provodi kontinuirana provjera znanja studenata tijekom semestra, sastavnice ne moraju imati navedene ispitne rokove te mogu definirati broj i raspored ispitnih rokova svojim općim aktom.


Drugo, u Statutu PMF-a, clanku 112 pise:

Citat:
(...) Izvedbenim planom nastave utvrđuju se: (...) način polaganja ispita, ispitni rokovi i mjerila ispitivanja (...)


Procitaj si izvedbene planove studija koje izvodi PMF-MO ovdje. Ako PMF za ostale studije nije donijeo izvedbene planove, prekrsio je vlastiti Statut. Trece, u clanku 117 Statuta PMF-a pise:

Citat:
Ispitu iz pojedinog predmeta može pristupiti student koji je zadovoljio sve propisane obveze utvrđene izvedbenim planom nastave.


Koliko je meni poznato svi kolegiji na PMF-MO osim tjelesnog i pojedinih praktikuma i seminara imaju zavrsne ispite, ali im pristupaju samo oni studenti koji zadovolje propisane uvjete (tipa minimalni broj bodova na kolokviju).


e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju. jel vidis o cemu se radi? studentu se garantira izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit. kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da pomaze studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta. sad ce ponovo netko reci da je to izbor prioriteta i ja se slazem da fakultet treba biti jedan od prioriteta. netko ga je valjda upisao zato sto zeli nesto nauciti. ali postoje brdo olakotnih okolnosti. IMHO zadace te dolazak na predavnja i vjezbe su dovoljno za zadovoljiti taj uvjet.

Citat:

Added after 4 minutes:

HijenA (napisa):
spomenuo si najbolja sveucilista. velika vecina njih dolazi iz SADa. no, ajde malo napravi statistiku geneze studenata. velika vecina postdiplomaca na sveucilistima u americi dolazi izvana, i to vrlo cesto iz onih dijelova svijeta gdje se obrazovanje ne naplacuje tako mnogo kao u SADu.


OK, i sto zakljucujes iz cinjenice da studenti odlaze studirati u SAD gdje moraju placati vise nego kod kuce? Da je komercijalizacija obrazovanja losa stvar?


ne, vec zakljucujem da je amerima placati studij uglavnom preskup, a da ljudi izvana mogu lakse dobiti stipendiju za odlazak tamo. poanta je u skupoci, u americi se dogadja danas ono sto ce se u hrvatskoj dogoditi ako se ovakve stvari nastave: fakulteti ce postati iznimno skupi i samo oni koji imaju pare ce moci platiti svoje obrazovanje.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:06 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]
e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju. jel vidis o cemu se radi? studentu se [b]garantira[/b] izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit. kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da [b]pomaze[/b] studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta. sad ce ponovo netko reci da je to izbor prioriteta i ja se slazem da fakultet treba biti jedan od prioriteta. netko ga je valjda upisao zato sto zeli nesto nauciti. ali postoje brdo olakotnih okolnosti.
[/quote]

Da li studenti koji na ostalim faxevima ne zadovolje uvjet za potpis imaju pravo na 4 izlaska na ispit -nemaju. Nisi dobio potpis, slušaj ponovo. Kod nas je uvjet za potpis nekakva mizerija na kolokvijima, i ako netko nema 10,15% na kolokviju onda on očito nije ni prstom mrdnuo za taj kolegij i nema pravo na potpis, tj na izlazak na ispit te ga upisuje ponovo. I točka.

[quote="HijenA"]
IMHO zadace te dolazak na predavnja i vjezbe su dovoljno za zadovoljiti taj uvjet.[/quote]

A ako nakon dolazaka na sva predavanja i vježbe (ili 70% ili kolko je već propisno) i riješenih zadaća nisi naučio dovoljno za 15% na kolokviju onda stvarno :roll:
HijenA (napisa):

e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju. jel vidis o cemu se radi? studentu se garantira izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit. kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da pomaze studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta. sad ce ponovo netko reci da je to izbor prioriteta i ja se slazem da fakultet treba biti jedan od prioriteta. netko ga je valjda upisao zato sto zeli nesto nauciti. ali postoje brdo olakotnih okolnosti.


Da li studenti koji na ostalim faxevima ne zadovolje uvjet za potpis imaju pravo na 4 izlaska na ispit -nemaju. Nisi dobio potpis, slušaj ponovo. Kod nas je uvjet za potpis nekakva mizerija na kolokvijima, i ako netko nema 10,15% na kolokviju onda on očito nije ni prstom mrdnuo za taj kolegij i nema pravo na potpis, tj na izlazak na ispit te ga upisuje ponovo. I točka.

HijenA (napisa):

IMHO zadace te dolazak na predavnja i vjezbe su dovoljno za zadovoljiti taj uvjet.


A ako nakon dolazaka na sva predavanja i vježbe (ili 70% ili kolko je već propisno) i riješenih zadaća nisi naučio dovoljno za 15% na kolokviju onda stvarno Rolling Eyes



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:23 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"]e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju.[/quote]

Gdje pise da kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu i/ili uvjet za potpis? Naravno da se prijeci izlazak na ispit 4 puta. U tome je bit price - ili ces poloziti odmah, ili ces slusati ponovo iduce godine. Cijela ideja reforme je ubrzati prolazak kroz studij.

[quote="HijenA"]jel vidis o cemu se radi? studentu se [b]garantira[/b] izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit.[/quote]

Ne garantira se. Gdje to pise?

[quote="HijenA"]kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da [b]pomaze[/b] studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta.[/quote]

U prosjeku itekako pomaze - pogledaj statistike prolaznosti prije i poslije bolonje. Ako netko ima drugih obaveza i zbog toga ne uspije napraviti sto se od njega trazi, tj. savladati gradivo [b]tokom[/b] semestra, nece mu se dogoditi nista strasno. Iduce godine imat ce priliku proci cijeli proces ponovo. Njegova je stvar kako ce si posloziti prioritete.

Gle HijenA, tvoj problem je sto mislis da si pametniji od pola Sveucilista. Tehnicki fakulteti imaju isti nacin ispitivanja kao MO. IMO pitanje je vremena kad ce na njega preci i prirodoslovni odsjeci PMF-a. Na BO se u dobroj mjeri vec provodi. Ne mozes imati stvari kao semestralni upis ako ispitivanje traje mjesecima ili godinama nakon sto odslusas kolegij. Ajde pls procitaj statute i pravilnike prije nego sto lupnes da je semestralni upis protiv nekih pravila.

[quote="HijenA"]ne, vec zakljucujem da je amerima placati studij uglavnom preskup, a da ljudi izvana mogu lakse dobiti stipendiju za odlazak tamo.[/quote]

Stipendije dobivaju oni koji su dobri, bez obzira odakle dolaze. To pridonosi kvaliteti sveucilista za koja se odlucuju. Nitko ti nece dati stipendiju da bi se umjesto studiranja godinama bavio "popularizacijom fakulteta" ili cime vec, a bome ja mislim da ti to ne bi trebala placati ni drzava. Stvari koje pises bas mi ne izgledaju kao popularizacija.
HijenA (napisa):
e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju.


Gdje pise da kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu i/ili uvjet za potpis? Naravno da se prijeci izlazak na ispit 4 puta. U tome je bit price - ili ces poloziti odmah, ili ces slusati ponovo iduce godine. Cijela ideja reforme je ubrzati prolazak kroz studij.

HijenA (napisa):
jel vidis o cemu se radi? studentu se garantira izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit.


Ne garantira se. Gdje to pise?

HijenA (napisa):
kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da pomaze studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta.


U prosjeku itekako pomaze - pogledaj statistike prolaznosti prije i poslije bolonje. Ako netko ima drugih obaveza i zbog toga ne uspije napraviti sto se od njega trazi, tj. savladati gradivo tokom semestra, nece mu se dogoditi nista strasno. Iduce godine imat ce priliku proci cijeli proces ponovo. Njegova je stvar kako ce si posloziti prioritete.

Gle HijenA, tvoj problem je sto mislis da si pametniji od pola Sveucilista. Tehnicki fakulteti imaju isti nacin ispitivanja kao MO. IMO pitanje je vremena kad ce na njega preci i prirodoslovni odsjeci PMF-a. Na BO se u dobroj mjeri vec provodi. Ne mozes imati stvari kao semestralni upis ako ispitivanje traje mjesecima ili godinama nakon sto odslusas kolegij. Ajde pls procitaj statute i pravilnike prije nego sto lupnes da je semestralni upis protiv nekih pravila.

HijenA (napisa):
ne, vec zakljucujem da je amerima placati studij uglavnom preskup, a da ljudi izvana mogu lakse dobiti stipendiju za odlazak tamo.


Stipendije dobivaju oni koji su dobri, bez obzira odakle dolaze. To pridonosi kvaliteti sveucilista za koja se odlucuju. Nitko ti nece dati stipendiju da bi se umjesto studiranja godinama bavio "popularizacijom fakulteta" ili cime vec, a bome ja mislim da ti to ne bi trebala placati ni drzava. Stvari koje pises bas mi ne izgledaju kao popularizacija.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Incognito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2005. (20:25:09)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 12:29 pon, 20. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bilo to u statutu ili ne, nigdje nije normalno imati 5 usmenih ispita u 2 tjedna.
A ovi kolegiji prethodnici su katastrofa, to je netko bas izmislio pa kud puklo.

A sto se tice strucnosti asistenata, koliko sam ja shvatio kod nas se asistenti biraju samo na osnovu ocjena, ako nije nesto jos gore.

Zato mislim da bezveze napadate Hijenu u nekim stvarima.
Bilo to u statutu ili ne, nigdje nije normalno imati 5 usmenih ispita u 2 tjedna.
A ovi kolegiji prethodnici su katastrofa, to je netko bas izmislio pa kud puklo.

A sto se tice strucnosti asistenata, koliko sam ja shvatio kod nas se asistenti biraju samo na osnovu ocjena, ako nije nesto jos gore.

Zato mislim da bezveze napadate Hijenu u nekim stvarima.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 15:44 pon, 20. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="HijenA"]e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju.[/quote]

Gdje pise da kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu i/ili uvjet za potpis? Naravno da se prijeci izlazak na ispit 4 puta. U tome je bit price - ili ces poloziti odmah, ili ces slusati ponovo iduce godine. Cijela ideja reforme je ubrzati prolazak kroz studij.[/quote]

ne slazem se bas do kraja. da, to je jedan od ciljeva, ali jedan od glavnih ciljeva bolonjskog studija je i olaksavanje gradiva. jedan od ciljeva bolonje je i stvaranje osnovnih uvjeta potrebnih za studiranje. jedan od ciljeva bolonje je i omogucavanje priznavanja diploma i olaksavanje studentske mobilnosti. nista od toga nije ispunjeno, to znas i sam. ali se inzistira na ubrzavanju prolaska kroz studij. oprosti, ali to nije ubrzavanje prolaska, to je poruka "vi se imate baviti jedino i iskljucivo fakultetom za vrijme vaseg studiranja", i nista vise.

[quote]
[quote="HijenA"]jel vidis o cemu se radi? studentu se [b]garantira[/b] izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit.[/quote]

Ne garantira se. Gdje to pise?[/quote]

clanci 115. i 116. govore o tome koliko student moze puta polagati jedan ispit. to nije vezano za kontinuirano pracenje nastave, to je pravo svakog studenta koji studira na PMFu.

[quote]
[quote="HijenA"]kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da [b]pomaze[/b] studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta.[/quote]

U prosjeku itekako pomaze - pogledaj statistike prolaznosti prije i poslije bolonje. Ako netko ima drugih obaveza i zbog toga ne uspije napraviti sto se od njega trazi, tj. savladati gradivo [b]tokom[/b] semestra, nece mu se dogoditi nista strasno. Iduce godine imat ce priliku proci cijeli proces ponovo. Njegova je stvar kako ce si posloziti prioritete.[/quote]

pa da, izgubit ce godinu zbog toga sto se usudio raditi nesto uz fakultet. po meni, to nije normalno. jer onda to znaci da na fakultetima slobode vise nema. molio bi sad samo da se sloboda ne poveze sa duzinom studiranja, duzina studiranja je puno vise povezana sa kvalitetom nastave, predavaca i asistenta, nego sa bilocim drugim. pa kako se to desava da masa ljudi gubi vec nakon prve godine bilokakav entuzijazam za studiranje?

[quote]
Gle HijenA, tvoj problem je sto mislis da si pametniji od pola Sveucilista. Tehnicki fakulteti imaju isti nacin ispitivanja kao MO. IMO pitanje je vremena kad ce na njega preci i prirodoslovni odsjeci PMF-a. Na BO se u dobroj mjeri vec provodi. Ne mozes imati stvari kao semestralni upis ako ispitivanje traje mjesecima ili godinama nakon sto odslusas kolegij. Ajde pls procitaj statute i pravilnike prije nego sto lupnes da je semestralni upis protiv nekih pravila.[/quote]

apsolutno sam protiv da se fundamentalne znanosti svrstavaju na isti nivo kao i tehnicke znanosti, jer to dvoje nije ni na koji nacin usporedivo. biolozi imaju kao i svi ostali ukupno 5 rokova, u 11. mjesecu, 2. mjesecu, 4. mjesecu, 6. mjesecu i u 9. mjesecu. a semestralni upis mozes imati i sa rokovima, nitko me ne moze uvjeriti da za upis kolegija iz ljetnog semestra nisu dovoljni potpisi iz kolegija iz zimskog semestra.

[quote]
[quote="HijenA"]ne, vec zakljucujem da je amerima placati studij uglavnom preskup, a da ljudi izvana mogu lakse dobiti stipendiju za odlazak tamo.[/quote]

Stipendije dobivaju oni koji su dobri, bez obzira odakle dolaze. To pridonosi kvaliteti sveucilista za koja se odlucuju. Nitko ti nece dati stipendiju da bi se umjesto studiranja godinama bavio "popularizacijom fakulteta" ili cime vec, a bome ja mislim da ti to ne bi trebala placati ni drzava. Stvari koje pises bas mi ne izgledaju kao popularizacija.[/quote]

ma ovo nije popularizacija. ovo je sprecavanje da nam drzava i sveuciliste stavi jos jedan namet, kao da nismo dovoljno optereceni opcenito (u financijskom smislu). popularizacija se radi na neke druge nacine, recimo kao sto radi projekt "Fizika Ekspres" (kojem sam do nedavno bio voditelj - otisao dalje i prepustio taj projekt nekim novim entuzijastima).
krcko (napisa):
HijenA (napisa):
e, tu je stvar...naime, kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu. jer, ako oni to jesu, onda su oni u principu uvjet za potpis iz pojedinog kolegija. ako student slucajno ne zadovolji to sto vi trazite, onda se njemu prijeci da izlazi 3 puta na ispit, odnosno 4. put na komisiju.


Gdje pise da kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu i/ili uvjet za potpis? Naravno da se prijeci izlazak na ispit 4 puta. U tome je bit price - ili ces poloziti odmah, ili ces slusati ponovo iduce godine. Cijela ideja reforme je ubrzati prolazak kroz studij.


ne slazem se bas do kraja. da, to je jedan od ciljeva, ali jedan od glavnih ciljeva bolonjskog studija je i olaksavanje gradiva. jedan od ciljeva bolonje je i stvaranje osnovnih uvjeta potrebnih za studiranje. jedan od ciljeva bolonje je i omogucavanje priznavanja diploma i olaksavanje studentske mobilnosti. nista od toga nije ispunjeno, to znas i sam. ali se inzistira na ubrzavanju prolaska kroz studij. oprosti, ali to nije ubrzavanje prolaska, to je poruka "vi se imate baviti jedino i iskljucivo fakultetom za vrijme vaseg studiranja", i nista vise.

Citat:

HijenA (napisa):
jel vidis o cemu se radi? studentu se garantira izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit.


Ne garantira se. Gdje to pise?


clanci 115. i 116. govore o tome koliko student moze puta polagati jedan ispit. to nije vezano za kontinuirano pracenje nastave, to je pravo svakog studenta koji studira na PMFu.

Citat:

HijenA (napisa):
kontinuirana provjera znanja - apsolutno da, ali tako da pomaze studentu, a ne da mu odmogne ako se desi da on ima i neke druge obaveze osim fakulteta.


U prosjeku itekako pomaze - pogledaj statistike prolaznosti prije i poslije bolonje. Ako netko ima drugih obaveza i zbog toga ne uspije napraviti sto se od njega trazi, tj. savladati gradivo tokom semestra, nece mu se dogoditi nista strasno. Iduce godine imat ce priliku proci cijeli proces ponovo. Njegova je stvar kako ce si posloziti prioritete.


pa da, izgubit ce godinu zbog toga sto se usudio raditi nesto uz fakultet. po meni, to nije normalno. jer onda to znaci da na fakultetima slobode vise nema. molio bi sad samo da se sloboda ne poveze sa duzinom studiranja, duzina studiranja je puno vise povezana sa kvalitetom nastave, predavaca i asistenta, nego sa bilocim drugim. pa kako se to desava da masa ljudi gubi vec nakon prve godine bilokakav entuzijazam za studiranje?

Citat:

Gle HijenA, tvoj problem je sto mislis da si pametniji od pola Sveucilista. Tehnicki fakulteti imaju isti nacin ispitivanja kao MO. IMO pitanje je vremena kad ce na njega preci i prirodoslovni odsjeci PMF-a. Na BO se u dobroj mjeri vec provodi. Ne mozes imati stvari kao semestralni upis ako ispitivanje traje mjesecima ili godinama nakon sto odslusas kolegij. Ajde pls procitaj statute i pravilnike prije nego sto lupnes da je semestralni upis protiv nekih pravila.


apsolutno sam protiv da se fundamentalne znanosti svrstavaju na isti nivo kao i tehnicke znanosti, jer to dvoje nije ni na koji nacin usporedivo. biolozi imaju kao i svi ostali ukupno 5 rokova, u 11. mjesecu, 2. mjesecu, 4. mjesecu, 6. mjesecu i u 9. mjesecu. a semestralni upis mozes imati i sa rokovima, nitko me ne moze uvjeriti da za upis kolegija iz ljetnog semestra nisu dovoljni potpisi iz kolegija iz zimskog semestra.

Citat:

HijenA (napisa):
ne, vec zakljucujem da je amerima placati studij uglavnom preskup, a da ljudi izvana mogu lakse dobiti stipendiju za odlazak tamo.


Stipendije dobivaju oni koji su dobri, bez obzira odakle dolaze. To pridonosi kvaliteti sveucilista za koja se odlucuju. Nitko ti nece dati stipendiju da bi se umjesto studiranja godinama bavio "popularizacijom fakulteta" ili cime vec, a bome ja mislim da ti to ne bi trebala placati ni drzava. Stvari koje pises bas mi ne izgledaju kao popularizacija.


ma ovo nije popularizacija. ovo je sprecavanje da nam drzava i sveuciliste stavi jos jedan namet, kao da nismo dovoljno optereceni opcenito (u financijskom smislu). popularizacija se radi na neke druge nacine, recimo kao sto radi projekt "Fizika Ekspres" (kojem sam do nedavno bio voditelj - otisao dalje i prepustio taj projekt nekim novim entuzijastima).



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 16:08 pon, 20. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"][quote="krcko"]Gdje pise da kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu i/ili uvjet za potpis? Naravno da se prijeci izlazak na ispit 4 puta. U tome je bit price - ili ces poloziti odmah, ili ces slusati ponovo iduce godine. Cijela ideja reforme je ubrzati prolazak kroz studij.[/quote]

ne slazem se bas do kraja. da, to je jedan od ciljeva, ali jedan od glavnih ciljeva bolonjskog studija je i olaksavanje gradiva. jedan od ciljeva bolonje je i stvaranje osnovnih uvjeta potrebnih za studiranje. jedan od ciljeva bolonje je i omogucavanje priznavanja diploma i olaksavanje studentske mobilnosti. nista od toga nije ispunjeno, to znas i sam. ali se inzistira na ubrzavanju prolaska kroz studij. oprosti, ali to nije ubrzavanje prolaska, to je poruka "vi se imate baviti jedino i iskljucivo fakultetom za vrijme vaseg studiranja", i nista vise.[/quote]

Ja nisam govorio o bolonji opcenito nego o reformi studija na MO. Ona je pocela dosta godina prije bolonje kad su uvedeni kolokviji. Razlog je bila katastrofalno niska prolaznost (otprilike kao sada na FO). Ta reforma je definitivno uspjela jer sada u pravilu prolazi oko 70% studenata koji upisu pojedini kolegij. I to bez ikakvih ispitnih rokova, dakle odmah po zavrsetku semestra.

Pls odgovori na pitanje gdje si procitao da kolokviji ne mogu biti uvjet za zavrsni ispit i potpis.

[quote="HijenA"][quote="krcko"][quote="HijenA"]jel vidis o cemu se radi? studentu se [b]garantira[/b] izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit.[/quote]

Ne garantira se. Gdje to pise?[/quote]

clanci 115. i 116. govore o tome koliko student moze puta polagati jedan ispit. to nije vezano za kontinuirano pracenje nastave, to je pravo svakog studenta koji studira na PMFu.[/quote]

HijenA, fantaziras. U clanku 116 pise ovo:

[quote]Ispit se iz istoga predmeta može polagati najviše četiri puta.[/quote]

To ti je gornja ograda, a ne garancija da imas pravo pristupati cetiri puta. Ako je izvedbenim planom nastave predvidjen drugi nacin polaganja ili ako ne zadovoljis uvjete za potpis, nemas!

[quote="HijenA"]apsolutno sam protiv da se fundamentalne znanosti svrstavaju na isti nivo kao i tehnicke znanosti, jer to dvoje nije ni na koji nacin usporedivo.[/quote]

Ali su zato usporedive s indologijom :roll: Tvoji kolege na FER-u i strojarstvu polazu vise-manje iste matematike kao ti na FO. Koji su razlozi da nastava i ispiti ne bi mogli biti organizirani na isti nacin? O tome govorimo, a ne o "svrstavanju na neku razinu".
HijenA (napisa):
krcko (napisa):
Gdje pise da kolokviji ne mogu biti uvjet za pristupanje zavrsnom ispitu i/ili uvjet za potpis? Naravno da se prijeci izlazak na ispit 4 puta. U tome je bit price - ili ces poloziti odmah, ili ces slusati ponovo iduce godine. Cijela ideja reforme je ubrzati prolazak kroz studij.


ne slazem se bas do kraja. da, to je jedan od ciljeva, ali jedan od glavnih ciljeva bolonjskog studija je i olaksavanje gradiva. jedan od ciljeva bolonje je i stvaranje osnovnih uvjeta potrebnih za studiranje. jedan od ciljeva bolonje je i omogucavanje priznavanja diploma i olaksavanje studentske mobilnosti. nista od toga nije ispunjeno, to znas i sam. ali se inzistira na ubrzavanju prolaska kroz studij. oprosti, ali to nije ubrzavanje prolaska, to je poruka "vi se imate baviti jedino i iskljucivo fakultetom za vrijme vaseg studiranja", i nista vise.


Ja nisam govorio o bolonji opcenito nego o reformi studija na MO. Ona je pocela dosta godina prije bolonje kad su uvedeni kolokviji. Razlog je bila katastrofalno niska prolaznost (otprilike kao sada na FO). Ta reforma je definitivno uspjela jer sada u pravilu prolazi oko 70% studenata koji upisu pojedini kolegij. I to bez ikakvih ispitnih rokova, dakle odmah po zavrsetku semestra.

Pls odgovori na pitanje gdje si procitao da kolokviji ne mogu biti uvjet za zavrsni ispit i potpis.

HijenA (napisa):
krcko (napisa):
HijenA (napisa):
jel vidis o cemu se radi? studentu se garantira izlazak na 4 ispita u jednoj akademskoj godini, a onda ga se sprecava da to napravi jer mu se nesto sto provjerava njegovo znanje stavlja kao uvjet za izlazak na ispit.


Ne garantira se. Gdje to pise?


clanci 115. i 116. govore o tome koliko student moze puta polagati jedan ispit. to nije vezano za kontinuirano pracenje nastave, to je pravo svakog studenta koji studira na PMFu.


HijenA, fantaziras. U clanku 116 pise ovo:

Citat:
Ispit se iz istoga predmeta može polagati najviše četiri puta.


To ti je gornja ograda, a ne garancija da imas pravo pristupati cetiri puta. Ako je izvedbenim planom nastave predvidjen drugi nacin polaganja ili ako ne zadovoljis uvjete za potpis, nemas!

HijenA (napisa):
apsolutno sam protiv da se fundamentalne znanosti svrstavaju na isti nivo kao i tehnicke znanosti, jer to dvoje nije ni na koji nacin usporedivo.


Ali su zato usporedive s indologijom Rolling Eyes Tvoji kolege na FER-u i strojarstvu polazu vise-manje iste matematike kao ti na FO. Koji su razlozi da nastava i ispiti ne bi mogli biti organizirani na isti nacin? O tome govorimo, a ne o "svrstavanju na neku razinu".



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 17:45 pon, 20. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Incognito"]Bilo to u statutu ili ne, nigdje nije normalno imati 5 usmenih ispita u 2 tjedna.
[/quote]
Ma je li? Vidi kako to rade Ameri:
[url]http://www.cameron.edu/info/calendars/spring-finals.html[/url]
[url]http://www.pct.edu/registrar/scheduling/spring/finals.htm[/url]
Znaci 4-5 ispita u [b]tjedan dana[/b] - zato se to zove "finals week".

[quote]
A ovi kolegiji prethodnici su katastrofa, to je netko bas izmislio pa kud puklo.
[/quote]
Ma je li? Again, vidi kako to rade Ameri (i to ni manje ni vise nego MIT):
Npr. uvjeti za upis kolegija [url=http://ocw.mit.edu/OcwWeb/Electrical-Engineering-and-Computer-Science/6-046JFall-2005/CourseHome/index.htm]Introduction to Algorithms[/url] su:
[quote="gore linkani web"]
You are expected to have taken 6.001 Structure and Interpretation of Computer Programs and 6.042J / 18.062J Mathematics for Computer Science, and received a grade of C or higher in both classes.
[/quote]
Znaci, ne samo da postoje kolegiji prethodnici, nego u slucaju da upisujes izborni kolegij imas i uvjet s kojom minimalnom ocjenom moras poloziti te prethodnike.

[quote]
A sto se tice strucnosti asistenata, koliko sam ja shvatio kod nas se asistenti biraju samo na osnovu ocjena, ako nije nesto jos gore.
[/quote]
A kako bi nas ti to birao? BTW, meni u ugovoru o radu pise:
[quote="ugovor o radu"]
Članak 1.
Ugovor o radu sklapa se na određeno vrijeme (...) u svrhu stjecanja akademskog stupnja doktora znanosti.

Članak 2.
Zaposlenik je raspoređen kao znanestveni novak (...) na [i]suradničko[/i] radno mjesto [i]asistent[/i] u sjedištu PMF-Matematičkog odjela, Zagreb, Bijenička c. 30.
[/quote]
Prema tome - svrha mog radnog mjesta je da ja steknem doktorat. Za to vrijeme sam raspoređen kao asistent na PMF-MO (@HijenA (jer si nesto slicno pitao vsegu): pod poslodavac mi je naveden PMF-Matematički odjel). Dakle, moja primarna dužnost nije držanje vježbi, nego "stjecanje akademskog stupnja doktora znanosti".

Sada ponovo pitam, po kojem kriteriju bi ti, Incognito, zaposljavao ljude u svrhu stjecanja doktorata? Zar nije razumno da su ocjene tokom studija uzete kao jedan od osnovnih kriterija?
Incognito (napisa):
Bilo to u statutu ili ne, nigdje nije normalno imati 5 usmenih ispita u 2 tjedna.

Ma je li? Vidi kako to rade Ameri:
http://www.cameron.edu/info/calendars/spring-finals.html
http://www.pct.edu/registrar/scheduling/spring/finals.htm
Znaci 4-5 ispita u tjedan dana - zato se to zove "finals week".

Citat:

A ovi kolegiji prethodnici su katastrofa, to je netko bas izmislio pa kud puklo.

Ma je li? Again, vidi kako to rade Ameri (i to ni manje ni vise nego MIT):
Npr. uvjeti za upis kolegija Introduction to Algorithms su:
gore linkani web (napisa):

You are expected to have taken 6.001 Structure and Interpretation of Computer Programs and 6.042J / 18.062J Mathematics for Computer Science, and received a grade of C or higher in both classes.

Znaci, ne samo da postoje kolegiji prethodnici, nego u slucaju da upisujes izborni kolegij imas i uvjet s kojom minimalnom ocjenom moras poloziti te prethodnike.

Citat:

A sto se tice strucnosti asistenata, koliko sam ja shvatio kod nas se asistenti biraju samo na osnovu ocjena, ako nije nesto jos gore.

A kako bi nas ti to birao? BTW, meni u ugovoru o radu pise:
ugovor o radu (napisa):

Članak 1.
Ugovor o radu sklapa se na određeno vrijeme (...) u svrhu stjecanja akademskog stupnja doktora znanosti.

Članak 2.
Zaposlenik je raspoređen kao znanestveni novak (...) na suradničko radno mjesto asistent u sjedištu PMF-Matematičkog odjela, Zagreb, Bijenička c. 30.

Prema tome - svrha mog radnog mjesta je da ja steknem doktorat. Za to vrijeme sam raspoređen kao asistent na PMF-MO (@HijenA (jer si nesto slicno pitao vsegu): pod poslodavac mi je naveden PMF-Matematički odjel). Dakle, moja primarna dužnost nije držanje vježbi, nego "stjecanje akademskog stupnja doktora znanosti".

Sada ponovo pitam, po kojem kriteriju bi ti, Incognito, zaposljavao ljude u svrhu stjecanja doktorata? Zar nije razumno da su ocjene tokom studija uzete kao jedan od osnovnih kriterija?



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
marijap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2006. (19:04:40)
Postovi: (209)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
33 = 49 - 16
Lokacija: zg

PostPostano: 18:19 pon, 20. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Em se slažem sa vsegom i krckom, a usto je i mdoko neke usporedne činjenice izložio...
Sustav prethodnika je po meni koristan i za redovne i za manje redovne studente i za nastavno osoblje,
a plaćanje je isto tako (barem na pmf-mo i fer-u) dobro organizirano
jer čak i da se upišeš s plaćanjem, ako sve daješ iz prve, dalje ne plaćaš,
a oni koji ne ispune sve obaveze, moraju plaćati, a i to po zaslugama...

ekstremni slučajevi (bolest, životna situacija) se mogu riješiti zamrzavanjem godine i neupisivanjem (i samim time neopadanjem) nekih kolegija pa osoba opet plaća samo ono što ne uspije položiti, a ionako svi imaju po godinu extra za preddiplomski i diplomski studij pa si može malo olakšati koju godinu...

i nikak nemrem skužit u čem je problem, valjda na drugim odsjecima i fakultetima...
Em se slažem sa vsegom i krckom, a usto je i mdoko neke usporedne činjenice izložio...
Sustav prethodnika je po meni koristan i za redovne i za manje redovne studente i za nastavno osoblje,
a plaćanje je isto tako (barem na pmf-mo i fer-u) dobro organizirano
jer čak i da se upišeš s plaćanjem, ako sve daješ iz prve, dalje ne plaćaš,
a oni koji ne ispune sve obaveze, moraju plaćati, a i to po zaslugama...

ekstremni slučajevi (bolest, životna situacija) se mogu riješiti zamrzavanjem godine i neupisivanjem (i samim time neopadanjem) nekih kolegija pa osoba opet plaća samo ono što ne uspije položiti, a ionako svi imaju po godinu extra za preddiplomski i diplomski studij pa si može malo olakšati koju godinu...

i nikak nemrem skužit u čem je problem, valjda na drugim odsjecima i fakultetima...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Khabir iz Fizike
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2005. (13:30:14)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
16 = 16 - 0

PostPostano: 18:29 pon, 20. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]Sada ponovo pitam, po kojem kriteriju bi ti, Incognito, zaposljavao ljude u svrhu stjecanja doktorata? Zar nije razumno da su ocjene tokom studija uzete kao jedan od osnovnih kriterija?[/quote]

To stvarno ovisi na kojem si "planetu" završio faks. Recimo u Europi je daleko bitnije što ti pokažeš na radnom interviewu (znanje, interes, ideje) nego kakve su ti ocjene. Dakako poželjno je da nisi zadnja "šlapa" u ocjenama, no to nije toliko esencijalno. Također se često desi da ljudi sa relativno nižim (naravno ne pretjerano nižim) ocjenama pokažu daleko više znanja i razumijevanja od onih kojima ocjene blistaju u indeksu.

Također mnogim ljudima strada prosjek samo zbog toga što pokazuju veći interes za znanost (rade u sklopu znanstvenih istraživanja itd...), pa ne stignu učiti sve iz predmeta kod profesora kojji misle da su centar svijeta, te da je bitno znati i najmanju, a zapravno nebitnu, sitnicu iz njihovih kolegija. Dok se vani znannstveni rad studenata cijeni, poštuje i još s time potiče. Ovdje kod nas je valjda cilj napraviti zbiflane ovce koje znaju milijardu podataka, ali ne razumiju njihovo značenje.

Mom najboljem prijatelju koji ima dobar, ali ne preveć blistav prosjek ocjena, njegovi suradnici daleko više vjeruju zato što pokazuje blistavo esencijalno razumijevanje problematike nego recimo neki koji imaju blistavi prosjek i "divne" ocjene sa ispita o istoj temi...

Ocjena bi bila jako dobar pokazatelj znanja, ali za to je potrebno napraviti dobar sustav prijenosa znanja (koji nije sveprisutan, nego je nažalost i jako rijedak), imati objektivni sistem ocjenjivanja (da ne ovisi o tome na koju se nogu taj dan profesor digao), te imati u vidu da studenti nisu IBM-ova superračunala nego ljudska bića... Biflanje nije znanje, za znati napisati Schrodingerovu jednadžbu ne treba puno pameti, ni znanja, no za njeno korjenito shvaćanje potrebno je izuzetno puno razumijevanja.

Meni osobno cijeli taj sustav izvrsnosti je jedna velika parodija, ljude se gleda kao konstantne strojeve, te se uopće ne uzima u obzir da možda u nekome to ima životnih problema sa poslom, novcem, obitelji itd... čuči jedan genijalni um koji može zabezeknuti cijeli svijet svojom genijalnošću, također da netko kome ide savršeno ne mora ići cijelo vrijeme savršeno, te da im se može desiti tisuću problema za koja oni nemaju nikakvu krivicu... Meni je veliki problem što se duhovno pretvaramo u tvornicu racionalne "paštete" umjesto da zadržimo ljudsko lice i malo poslušamo neke glasove koji zastanu, ne zbog toga što su lijeni ili nemotivirani, nego zato što im je život bio nemilosrdan...

Malo si pogledajte psihijatrijske statistike koliko ima depresivnih i bolesnih studenata, pa mi onda pričajte o tome kako ljudi dangube i ne daju ispite. Ima ljudi koji su izuzetni mislioci, vole znanost koju uče, ali jednostavnu puknu i to vrlo često zbog sistema koji ih "obrazuje"... Zamrzavanje godine neće ništa pomoć u slučaju bolesti/stresa ako je izvor stresa sama institucija...
mdoko (napisa):
Sada ponovo pitam, po kojem kriteriju bi ti, Incognito, zaposljavao ljude u svrhu stjecanja doktorata? Zar nije razumno da su ocjene tokom studija uzete kao jedan od osnovnih kriterija?


To stvarno ovisi na kojem si "planetu" završio faks. Recimo u Europi je daleko bitnije što ti pokažeš na radnom interviewu (znanje, interes, ideje) nego kakve su ti ocjene. Dakako poželjno je da nisi zadnja "šlapa" u ocjenama, no to nije toliko esencijalno. Također se često desi da ljudi sa relativno nižim (naravno ne pretjerano nižim) ocjenama pokažu daleko više znanja i razumijevanja od onih kojima ocjene blistaju u indeksu.

Također mnogim ljudima strada prosjek samo zbog toga što pokazuju veći interes za znanost (rade u sklopu znanstvenih istraživanja itd...), pa ne stignu učiti sve iz predmeta kod profesora kojji misle da su centar svijeta, te da je bitno znati i najmanju, a zapravno nebitnu, sitnicu iz njihovih kolegija. Dok se vani znannstveni rad studenata cijeni, poštuje i još s time potiče. Ovdje kod nas je valjda cilj napraviti zbiflane ovce koje znaju milijardu podataka, ali ne razumiju njihovo značenje.

Mom najboljem prijatelju koji ima dobar, ali ne preveć blistav prosjek ocjena, njegovi suradnici daleko više vjeruju zato što pokazuje blistavo esencijalno razumijevanje problematike nego recimo neki koji imaju blistavi prosjek i "divne" ocjene sa ispita o istoj temi...

Ocjena bi bila jako dobar pokazatelj znanja, ali za to je potrebno napraviti dobar sustav prijenosa znanja (koji nije sveprisutan, nego je nažalost i jako rijedak), imati objektivni sistem ocjenjivanja (da ne ovisi o tome na koju se nogu taj dan profesor digao), te imati u vidu da studenti nisu IBM-ova superračunala nego ljudska bića... Biflanje nije znanje, za znati napisati Schrodingerovu jednadžbu ne treba puno pameti, ni znanja, no za njeno korjenito shvaćanje potrebno je izuzetno puno razumijevanja.

Meni osobno cijeli taj sustav izvrsnosti je jedna velika parodija, ljude se gleda kao konstantne strojeve, te se uopće ne uzima u obzir da možda u nekome to ima životnih problema sa poslom, novcem, obitelji itd... čuči jedan genijalni um koji može zabezeknuti cijeli svijet svojom genijalnošću, također da netko kome ide savršeno ne mora ići cijelo vrijeme savršeno, te da im se može desiti tisuću problema za koja oni nemaju nikakvu krivicu... Meni je veliki problem što se duhovno pretvaramo u tvornicu racionalne "paštete" umjesto da zadržimo ljudsko lice i malo poslušamo neke glasove koji zastanu, ne zbog toga što su lijeni ili nemotivirani, nego zato što im je život bio nemilosrdan...

Malo si pogledajte psihijatrijske statistike koliko ima depresivnih i bolesnih studenata, pa mi onda pričajte o tome kako ljudi dangube i ne daju ispite. Ima ljudi koji su izuzetni mislioci, vole znanost koju uče, ali jednostavnu puknu i to vrlo često zbog sistema koji ih "obrazuje"... Zamrzavanje godine neće ništa pomoć u slučaju bolesti/stresa ako je izvor stresa sama institucija...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, ... 30, 31, 32  Sljedeće
Stranica 2 / 32.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan