Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

dva nesretna zadatka

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
oblak24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (20:48:46)
Postovi: (1B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 7:22 sri, 7. 10. 2009    Naslov: dva nesretna zadatka Citirajte i odgovorite

evo opet problema.. kak bi riješili??
lim koji teži u beskonačno od 2x+1 - sqrt(4x^2+5)
profač nam je neš objašnjavao kako je teško zamislit zadatak ako imamo situaciju beskonačno manje beskonačno
te da je lakše svesti na beskonačno kroz beskonačno,
samo ne razumijem kak da to uvrstim u zadatak

i još jedan
graf funkcije je y=|x^2-x|/ (1+x^2)
neki kažu da zadatak treba dalje rješavat kao da nazivnik ne postoji. tj rezultat nultočaka mora biti različit od 1+x^2
pošto je gore apsolutna vrijednost, trebam imati dva rješenja ili tako nešto?
evo opet problema.. kak bi riješili??
lim koji teži u beskonačno od 2x+1 - sqrt(4x^2+5)
profač nam je neš objašnjavao kako je teško zamislit zadatak ako imamo situaciju beskonačno manje beskonačno
te da je lakše svesti na beskonačno kroz beskonačno,
samo ne razumijem kak da to uvrstim u zadatak

i još jedan
graf funkcije je y=|x^2-x|/ (1+x^2)
neki kažu da zadatak treba dalje rješavat kao da nazivnik ne postoji. tj rezultat nultočaka mora biti različit od 1+x^2
pošto je gore apsolutna vrijednost, trebam imati dva rješenja ili tako nešto?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 7:52 sri, 7. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

prvi ide racionalizacijom kao sto mozes vidjet na [url=http://www16.wolframalpha.com/input/?i=lim+x--%3Einfinity+%282x%2B1+-+sqrt%284x^2%2B5%29%29]show steps[/url]

a drugi je trivijalan, napravis slucajeve i [url=http://www16.wolframalpha.com/input/?i=f%28x%29%3D|x^2-x|%2F%281%2Bx^2%29]usporedis rjesenje[/url]
prvi ide racionalizacijom kao sto mozes vidjet na show steps

a drugi je trivijalan, napravis slucajeve i usporedis rjesenje



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
oblak24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (20:48:46)
Postovi: (1B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 8:06 sri, 7. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

znam da je drugi trivijalan ali to me i muči hehe
ne znam odrediti područje definicije i nultočke i sve ono što mi treba kako bih uopće znala od kud da krenem sa skicom.
al ok..
hvala na pomoći :wink:
znam da je drugi trivijalan ali to me i muči hehe
ne znam odrediti područje definicije i nultočke i sve ono što mi treba kako bih uopće znala od kud da krenem sa skicom.
al ok..
hvala na pomoći Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 8:19 sri, 7. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]x^2 + 1 > 0 \quad \forall x \in \mathbb{R}[/latex], pa je podrucje definicije cijeli [latex]\mathbb{R}[/latex].

Ostaje ti naci gdje je [latex]x^2-x[/latex] manje, a gdje vece od nule, sto se dogadja oko nultocaka (jer je [latex]x^2-x[/latex] neprekidna funkcija).

Jednadzbu [latex]x^2-x = 0[/latex] valjda znas rijesiti. Rjesenja su 0 i 1, pa provjeris negativnost/pozitivnost od [latex]x^2-x[/latex] na [latex]\langle -\infty, 0\rangle[/latex], [latex]\langle 0, 1\rangle[/latex] i [latex]\langle 1, \infty\rangle[/latex] (to provjeris tako da uvrstis bilo koju tocku iz svakog od tih intervala i vidis je l' pozitivno ili negativno).

Kako graf funkcije izgleda, mozes vidjeti [url=http://www.wolframalpha.com/input/?i=|x^2-x|%2F(x^2%2B1)]ovdje[/url].

P.S. U prvom zadatku, krivi ti je tekst zadatka: "x" tezi u beskonacnost; za limes tek treba vidjeti cemu konvergira (ako limes postoji).
, pa je podrucje definicije cijeli .

Ostaje ti naci gdje je manje, a gdje vece od nule, sto se dogadja oko nultocaka (jer je neprekidna funkcija).

Jednadzbu valjda znas rijesiti. Rjesenja su 0 i 1, pa provjeris negativnost/pozitivnost od na , i (to provjeris tako da uvrstis bilo koju tocku iz svakog od tih intervala i vidis je l' pozitivno ili negativno).

Kako graf funkcije izgleda, mozes vidjeti ovdje.

P.S. U prvom zadatku, krivi ti je tekst zadatka: "x" tezi u beskonacnost; za limes tek treba vidjeti cemu konvergira (ako limes postoji).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan