Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kružnice i lukovi nad dužinom (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
google34567
Gost





PostPostano: 8:05 pet, 23. 10. 2009    Naslov: Kružnice i lukovi nad dužinom Citirajte i odgovorite

Krajnje točke dužine AB, AB=a središta su dvaju kruznih lukova s polumjerom a koji se sjeku u točki C. Nad AB konstruirane su dvije sukladne polukruznice, a potom je u dio ravnine omedjen lukovima i polukruznicama upisana kruznica. Koliki je polumjer te kruznice?
Krajnje točke dužine AB, AB=a središta su dvaju kruznih lukova s polumjerom a koji se sjeku u točki C. Nad AB konstruirane su dvije sukladne polukruznice, a potom je u dio ravnine omedjen lukovima i polukruznicama upisana kruznica. Koliki je polumjer te kruznice?


[Vrh]
google34567
Gost





PostPostano: 9:40 pet, 23. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da pokusao sam rjesiti zadatak vise puta ali mi je zapelo.
Da pokusao sam rjesiti zadatak vise puta ali mi je zapelo.


[Vrh]
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 19:34 pet, 23. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moram priznati da mi je zadatak apsolutno nejasan. Ja sam dosao do zakljucka da se trazi polumjer upisane kruznice u jednakostranicnom trokutu. Dakle r= A/2

Nebi skodilo da napises do kud si dosao i sta ti je nejasno. Mozda dobijemo kakvu ideju pa ti mozemo pomoc...
Moram priznati da mi je zadatak apsolutno nejasan. Ja sam dosao do zakljucka da se trazi polumjer upisane kruznice u jednakostranicnom trokutu. Dakle r= A/2

Nebi skodilo da napises do kud si dosao i sta ti je nejasno. Mozda dobijemo kakvu ideju pa ti mozemo pomoc...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
google34567
Gost





PostPostano: 12:50 sub, 24. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo slika
Evo slika


[Vrh]
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 2:50 ned, 25. 10. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Poanta: izrazi |SD| na dva načina - jednom iz trokuta ADS, a drugi puta iz trokuta EDS. (Oba su pravokutna trokuta s kutom u vrhu D)

Pomogneš si tako da sa npr x označiš radijus tražene kružnice, te |AE| sa npr b, i onda gledaš tako (da izbjegnes razlomke, jer a = 4b, pa to koliko je b uvrstiš na kraju)

|SD| izraziš pomoću npr Pitagorinog poučka, i onda te dobivene vrijednosti (izraze) izjednačiš. To će ti biti izrazi s korijenima, ali obzirom da su duljine stranica pozitivni brojevi, jednakost smiješ kvadrirati bez štete :wink:

Dobih rješenje [b]x = 3/10 a[/b], i vjerujem da je točno. Ako zapneš, napiši do kuda si došao pa će već netko pomoći :wink:

Pazi, ima puno mjesta za zaboraviti promijeniti predznak, zaboraviti sve kvadrirati i slično.

I dodatna opaska - trebat će ti: pravac kroz središta dvaju kružnica koje se diraju - prolazi kroz diralište tih kružnica.
Poanta: izrazi |SD| na dva načina - jednom iz trokuta ADS, a drugi puta iz trokuta EDS. (Oba su pravokutna trokuta s kutom u vrhu D)

Pomogneš si tako da sa npr x označiš radijus tražene kružnice, te |AE| sa npr b, i onda gledaš tako (da izbjegnes razlomke, jer a = 4b, pa to koliko je b uvrstiš na kraju)

|SD| izraziš pomoću npr Pitagorinog poučka, i onda te dobivene vrijednosti (izraze) izjednačiš. To će ti biti izrazi s korijenima, ali obzirom da su duljine stranica pozitivni brojevi, jednakost smiješ kvadrirati bez štete Wink

Dobih rješenje x = 3/10 a, i vjerujem da je točno. Ako zapneš, napiši do kuda si došao pa će već netko pomoći Wink

Pazi, ima puno mjesta za zaboraviti promijeniti predznak, zaboraviti sve kvadrirati i slično.

I dodatna opaska - trebat će ti: pravac kroz središta dvaju kružnica koje se diraju - prolazi kroz diralište tih kružnica.



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
google2345
Gost





PostPostano: 10:16 čet, 29. 10. 2009    Naslov: 978833 Citirajte i odgovorite

Hvala Nesi !!!
Hvala Nesi !!!


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan