Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Polinomi (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Summoning
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2009. (16:54:13)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 13:07 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Polinomi Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima. Jučer sam proučavao polinome i palo mi je na pamet jedno pitanje al trenutno ne mogu naći odgovor na njega pa ako mi netko želi pomoći bio bih mu/joj zahvalan a pitanje glasi:

Postoji li polinom sa cjelobrojnim koeficijentima stupnja većeg ili jednakog 1 koji ima iracionalan broj kao svoju nultočku?

Hvala unaprijed.
Pozdrav svima. Jučer sam proučavao polinome i palo mi je na pamet jedno pitanje al trenutno ne mogu naći odgovor na njega pa ako mi netko želi pomoći bio bih mu/joj zahvalan a pitanje glasi:

Postoji li polinom sa cjelobrojnim koeficijentima stupnja većeg ili jednakog 1 koji ima iracionalan broj kao svoju nultočku?

Hvala unaprijed.



_________________
Long lost to where no pathway goes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 14:03 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel ti se ovaj svida; [latex]p(x)=x^2-2[/latex] ?



Ja sam bio najbrzi...to je jedino vazno :lol: .
Jel ti se ovaj svida; ?



Ja sam bio najbrzi...to je jedino vazno Laughing .




Zadnja promjena: Mr.Doe; 17:08 sri, 16. 12. 2009; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 14:03 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postoji, npr. [latex]x^2-2[/latex].
Postoji, npr. .



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 14:04 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa kako ne! npr. x^2 - 2 :cupkam:

[size=9][color=#999999]Added after 40 seconds:[/color][/size]

ahahahah! ovo je genijalno!!! dobar dan kolege, bilo mi je drago :D
pa kako ne! npr. x^2 - 2 Cupkam na mjestu...

Added after 40 seconds:

ahahahah! ovo je genijalno!!! dobar dan kolege, bilo mi je drago Very Happy



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 14:11 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

:anigrouphug:
Group hug



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Summoning
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2009. (16:54:13)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 14:19 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

E hvala vam ljudi, zbilja je trivijalno, sad vidim da takvih polinoma ima prebrojivo, samo se stavi p(x)=x^n - 2 i rješenje je n-ti korijen iz 2 a to je uvijek iracionalan broj, za svaki n>1, ali ovaj vaš primjer me potaknuo da zadatak modificiram i pomalo otežam i sada pitanje glasi:

Postoji li polinom sa koeficijentima iz skupa Z/{0} stupnja većeg ili jednakog 1 kojem je iracionalan broj nultočka?
E hvala vam ljudi, zbilja je trivijalno, sad vidim da takvih polinoma ima prebrojivo, samo se stavi p(x)=x^n - 2 i rješenje je n-ti korijen iz 2 a to je uvijek iracionalan broj, za svaki n>1, ali ovaj vaš primjer me potaknuo da zadatak modificiram i pomalo otežam i sada pitanje glasi:

Postoji li polinom sa koeficijentima iz skupa Z/{0} stupnja većeg ili jednakog 1 kojem je iracionalan broj nultočka?



_________________
Long lost to where no pathway goes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 14:34 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Summoning"]
Postoji li polinom sa koeficijentima iz skupa Z/{0} stupnja većeg ili jednakog 1 kojem je iracionalan broj nultočka?[/quote]

x^2 + 3x + 1
veselim se idućem pitanju! :D
Summoning (napisa):

Postoji li polinom sa koeficijentima iz skupa Z/{0} stupnja većeg ili jednakog 1 kojem je iracionalan broj nultočka?


x^2 + 3x + 1
veselim se idućem pitanju! Very Happy



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:37 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]p(x) = (x-1)^n-2, \quad n > 1[/latex]
Vjerujem da je ocito da su svi koeficijenti razliciti od nule. :)

Vjerujem da je ocito da su svi koeficijenti razliciti od nule. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Summoning
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2009. (16:54:13)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 15:49 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

E odlično ljudi, izgleda da pitanja uopće nisu toliko teška kad tako brzo i efikasno odgovarate na njih, smislio sam još jedno koje je MOŽDA teže od preostala dva a glasi:

Neka za polinom p vrijedi a(k+1)=a(k) + m, pri čemu je a(k) koeficijent uz potenciju x^k, k ide od 0 do n-1, a a(0) i m su cijeli brojevi. Neka je taj polinom također stupnja većeg ili jednakog 1. Postoji li konačno mnogo ili prebrojivo mnogo uređenih parova (a(0),m) takvih da polinom p ima barem jednu iracionalnu nultočku?

:)
E odlično ljudi, izgleda da pitanja uopće nisu toliko teška kad tako brzo i efikasno odgovarate na njih, smislio sam još jedno koje je MOŽDA teže od preostala dva a glasi:

Neka za polinom p vrijedi a(k+1)=a(k) + m, pri čemu je a(k) koeficijent uz potenciju x^k, k ide od 0 do n-1, a a(0) i m su cijeli brojevi. Neka je taj polinom također stupnja većeg ili jednakog 1. Postoji li konačno mnogo ili prebrojivo mnogo uređenih parova (a(0),m) takvih da polinom p ima barem jednu iracionalnu nultočku?

Smile



_________________
Long lost to where no pathway goes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
behemont
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 02. 2008. (21:21:19)
Postovi: (124)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-8 = 53 - 61

PostPostano: 17:28 sri, 16. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

neka je a_0 prost, tada za nultocku (racionalnu) p/q vrijedi p | a_0...uzimanjem polinoma stupnja >4 ocito mora postojati bar jedna iracionalna nultocka...znaci parova ima beskonacno...
neka je a_0 prost, tada za nultocku (racionalnu) p/q vrijedi p | a_0...uzimanjem polinoma stupnja >4 ocito mora postojati bar jedna iracionalna nultocka...znaci parova ima beskonacno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Summoning
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2009. (16:54:13)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 20:27 uto, 22. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="behemont"]neka je a_0 prost, tada za nultocku (racionalnu) p/q vrijedi p | a_0...uzimanjem polinoma stupnja >4 ocito mora postojati bar jedna iracionalna nultocka...znaci parova ima beskonacno...[/quote]

Oprosti ali dosta mi toga tu nije jasno, prvo, ako je a(0) prost zar to nužno kao posljedicu povlači to da ima racionalnu nultočku p/q? Drugo, kako p može dijelit a(0) ako je a(0) prost, to bi moralo značit da je a(0)=p ili p=-a(0), a to, kako mi se čini, ne mora biti tako? I treće, zašto zahtijevaš da polinom bude stupnja većeg od 4? Ako mi sve to možeš pojasniti, molio bih te?
behemont (napisa):
neka je a_0 prost, tada za nultocku (racionalnu) p/q vrijedi p | a_0...uzimanjem polinoma stupnja >4 ocito mora postojati bar jedna iracionalna nultocka...znaci parova ima beskonacno...


Oprosti ali dosta mi toga tu nije jasno, prvo, ako je a(0) prost zar to nužno kao posljedicu povlači to da ima racionalnu nultočku p/q? Drugo, kako p može dijelit a(0) ako je a(0) prost, to bi moralo značit da je a(0)=p ili p=-a(0), a to, kako mi se čini, ne mora biti tako? I treće, zašto zahtijevaš da polinom bude stupnja većeg od 4? Ako mi sve to možeš pojasniti, molio bih te?



_________________
Long lost to where no pathway goes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Glupko_3.14
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 09. 2007. (10:32:16)
Postovi: (77)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 24 - 5

PostPostano: 1:00 sri, 23. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Summoning"]

Oprosti ali dosta mi toga tu nije jasno, prvo, ako je a(0) prost zar to nužno kao posljedicu povlači to da ima racionalnu nultočku p/q? Drugo, kako p može dijelit a(0) ako je a(0) prost, to bi moralo značit da je a(0)=p ili p=-a(0), a to, kako mi se čini, ne mora biti tako? I treće, zašto zahtijevaš da polinom bude stupnja većeg od 4? Ako mi sve to možeš pojasniti, molio bih te?[/quote]

to da je a(0) prost ne povlaci da ima racionalnu nultocku, nego samo idemo vidjet kolko najvise moze imat racionalnih zato sto zelis da ima barem jednu iracionalnu, ne
i onda je bas fora u tome da p dijeli a(0), a a(0) je prost pa p moze biti 1, a(0) i to s minusom, uglavnom imamo ogranicen broj mogucnosti za p/q koji mogu biti nultocke, i onda svaki polinom stupnja veceg od tog najveceg racionalnog broja nultocaka (4) ima ocito iracionalnu nultocku (jer ima sveukupno nultocaka tolko kolko je stupanj polinoma)
Summoning (napisa):


Oprosti ali dosta mi toga tu nije jasno, prvo, ako je a(0) prost zar to nužno kao posljedicu povlači to da ima racionalnu nultočku p/q? Drugo, kako p može dijelit a(0) ako je a(0) prost, to bi moralo značit da je a(0)=p ili p=-a(0), a to, kako mi se čini, ne mora biti tako? I treće, zašto zahtijevaš da polinom bude stupnja većeg od 4? Ako mi sve to možeš pojasniti, molio bih te?


to da je a(0) prost ne povlaci da ima racionalnu nultocku, nego samo idemo vidjet kolko najvise moze imat racionalnih zato sto zelis da ima barem jednu iracionalnu, ne
i onda je bas fora u tome da p dijeli a(0), a a(0) je prost pa p moze biti 1, a(0) i to s minusom, uglavnom imamo ogranicen broj mogucnosti za p/q koji mogu biti nultocke, i onda svaki polinom stupnja veceg od tog najveceg racionalnog broja nultocaka (4) ima ocito iracionalnu nultocku (jer ima sveukupno nultocaka tolko kolko je stupanj polinoma)



_________________
Nov, još gluplji.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Summoning
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2009. (16:54:13)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 14:19 sri, 23. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Glupko_3.14"][quote="Summoning"]

Oprosti ali dosta mi toga tu nije jasno, prvo, ako je a(0) prost zar to nužno kao posljedicu povlači to da ima racionalnu nultočku p/q? Drugo, kako p može dijelit a(0) ako je a(0) prost, to bi moralo značit da je a(0)=p ili p=-a(0), a to, kako mi se čini, ne mora biti tako? I treće, zašto zahtijevaš da polinom bude stupnja većeg od 4? Ako mi sve to možeš pojasniti, molio bih te?[/quote]

to da je a(0) prost ne povlaci da ima racionalnu nultocku, nego samo idemo vidjet kolko najvise moze imat racionalnih zato sto zelis da ima barem jednu iracionalnu, ne
i onda je bas fora u tome da p dijeli a(0), a a(0) je prost pa p moze biti 1, a(0) i to s minusom, uglavnom imamo ogranicen broj mogucnosti za p/q koji mogu biti nultocke, i onda svaki polinom stupnja veceg od tog najveceg racionalnog broja nultocaka (4) ima ocito iracionalnu nultocku (jer ima sveukupno nultocaka tolko kolko je stupanj polinoma)[/quote]

Kako imamo ograničen broj mogućnosti za p/q, imamo za p ograničen broj mogućnosti ali zar q ne može varirati koliko god mi to želimo ili q isto zadovoljava neko pravilo koje mi nije poznato u slučaju da polinom ima cjelobrojne koeficijente, to prvo? Drugo, polinom ima nultočaka koliki mu je stupanj ali neke nultočke mogu biti kompleksni brojevi a ja sam ciljao da polinom ima realan iracionalan broj kao nultočku, sad treba odrediti m i a(0) tako da polinom nema samo osim racionalnih kompleksne nultočke, ako me shvaćaš?
Glupko_3.14 (napisa):
Summoning (napisa):


Oprosti ali dosta mi toga tu nije jasno, prvo, ako je a(0) prost zar to nužno kao posljedicu povlači to da ima racionalnu nultočku p/q? Drugo, kako p može dijelit a(0) ako je a(0) prost, to bi moralo značit da je a(0)=p ili p=-a(0), a to, kako mi se čini, ne mora biti tako? I treće, zašto zahtijevaš da polinom bude stupnja većeg od 4? Ako mi sve to možeš pojasniti, molio bih te?


to da je a(0) prost ne povlaci da ima racionalnu nultocku, nego samo idemo vidjet kolko najvise moze imat racionalnih zato sto zelis da ima barem jednu iracionalnu, ne
i onda je bas fora u tome da p dijeli a(0), a a(0) je prost pa p moze biti 1, a(0) i to s minusom, uglavnom imamo ogranicen broj mogucnosti za p/q koji mogu biti nultocke, i onda svaki polinom stupnja veceg od tog najveceg racionalnog broja nultocaka (4) ima ocito iracionalnu nultocku (jer ima sveukupno nultocaka tolko kolko je stupanj polinoma)


Kako imamo ograničen broj mogućnosti za p/q, imamo za p ograničen broj mogućnosti ali zar q ne može varirati koliko god mi to želimo ili q isto zadovoljava neko pravilo koje mi nije poznato u slučaju da polinom ima cjelobrojne koeficijente, to prvo? Drugo, polinom ima nultočaka koliki mu je stupanj ali neke nultočke mogu biti kompleksni brojevi a ja sam ciljao da polinom ima realan iracionalan broj kao nultočku, sad treba odrediti m i a(0) tako da polinom nema samo osim racionalnih kompleksne nultočke, ako me shvaćaš?



_________________
Long lost to where no pathway goes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:38 sri, 23. 12. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je p polinom kakav trazis (mislim da nije tesko naci [b]jednog[/b], tj. pokazati da takav postoji). Tada i polinom
[latex]c \cdot p[/latex],
gdje je c proizvoljna cjelobrojna konstanta razlicita od nule, zadovoljva uvjete koje si dao (samo se a-ovi i m pomnoze sa c), a nultocke su jednake onima od p.

Dakle, takvih polinoma ima barem prebrojivo mnogo (jer c-ova ima prebrojivo mnogo).
Neka je p polinom kakav trazis (mislim da nije tesko naci jednog, tj. pokazati da takav postoji). Tada i polinom
,
gdje je c proizvoljna cjelobrojna konstanta razlicita od nule, zadovoljva uvjete koje si dao (samo se a-ovi i m pomnoze sa c), a nultocke su jednake onima od p.

Dakle, takvih polinoma ima barem prebrojivo mnogo (jer c-ova ima prebrojivo mnogo).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Summoning
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2009. (16:54:13)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 17:01 uto, 5. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Neka je p polinom kakav trazis (mislim da nije tesko naci [b]jednog[/b], tj. pokazati da takav postoji). Tada i polinom
[latex]c \cdot p[/latex],
gdje je c proizvoljna cjelobrojna konstanta razlicita od nule, zadovoljva uvjete koje si dao (samo se a-ovi i m pomnoze sa c), a nultocke su jednake onima od p.

Dakle, takvih polinoma ima barem prebrojivo mnogo (jer c-ova ima prebrojivo mnogo).[/quote]


Da, lako je naći jednog i vidljivo je iz tvoje konstrukcije novih polinoma množenjem sa cjelobrojnom konstantom da ih ima barem prebrojivo mnogo, i ne samo barem prebrojivo mnogo već "točno" prebrojivo mnogo jer ne može biti neprebrojivo polinoma s cjelobrojnim koeficijentima budući da se skup svih polinoma sa cjelobrojnim koeficijentima može identificirat sa skupom Z U Z^2 U Z^3 U ... U Z^n U...a svaki od skupova koji čine tu uniju je prebrojiv pa je i njihova unija prebrojiva.

P.S. Hvala na pomoći. :wink:
vsego (napisa):
Neka je p polinom kakav trazis (mislim da nije tesko naci jednog, tj. pokazati da takav postoji). Tada i polinom
,
gdje je c proizvoljna cjelobrojna konstanta razlicita od nule, zadovoljva uvjete koje si dao (samo se a-ovi i m pomnoze sa c), a nultocke su jednake onima od p.

Dakle, takvih polinoma ima barem prebrojivo mnogo (jer c-ova ima prebrojivo mnogo).



Da, lako je naći jednog i vidljivo je iz tvoje konstrukcije novih polinoma množenjem sa cjelobrojnom konstantom da ih ima barem prebrojivo mnogo, i ne samo barem prebrojivo mnogo već "točno" prebrojivo mnogo jer ne može biti neprebrojivo polinoma s cjelobrojnim koeficijentima budući da se skup svih polinoma sa cjelobrojnim koeficijentima može identificirat sa skupom Z U Z^2 U Z^3 U ... U Z^n U...a svaki od skupova koji čine tu uniju je prebrojiv pa je i njihova unija prebrojiva.

P.S. Hvala na pomoći. Wink



_________________
Long lost to where no pathway goes...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan