Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Konvergencija nizova (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
oblak24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (20:48:46)
Postovi: (1B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 0:42 pon, 18. 1. 2010    Naslov: Konvergencija nizova Citirajte i odgovorite

Zadatak glasi otprilike ovako:
Treba promotriti i dokazati da je niz (1+1/n)^(n+1) ograđen i monotono padajući.

Eh, sad, u udžbeniku se spominje par pravila koji govore o tome kada je niz padajući a kada rastući, no ne piše kako dokazati.
treba li možda izračunati nekoliko članova niza pa vidjeti, ili izračunati taj neki opći član? Ovo ograđen se odnosi na omeđenost niza? Ako niz ima limes on je valjda omeđen, ako nema onda nije?
zadatak je vjerojatno jako jednostavan ali ne znam otkud početi.

i još jedan:
treba izračunati lim gdje x teži u pozitivnu nulu, lim od broja e sa potencijom 1/x.
lim e^(1/x)

ako uvrstim nulu umjesto x dobijem e^(1/0) a kako se jedan ne može dijeliti s nulom tu mi pamet staje
ili se to može još napisati kao e^1/e^0 pa je to onda e/1 a limes od e/1 je kao limes od e? no, koliki je uopće limes od e,

evo, pa ako se kome da objasniti, bit ću jako zahvalna
Zadatak glasi otprilike ovako:
Treba promotriti i dokazati da je niz (1+1/n)^(n+1) ograđen i monotono padajući.

Eh, sad, u udžbeniku se spominje par pravila koji govore o tome kada je niz padajući a kada rastući, no ne piše kako dokazati.
treba li možda izračunati nekoliko članova niza pa vidjeti, ili izračunati taj neki opći član? Ovo ograđen se odnosi na omeđenost niza? Ako niz ima limes on je valjda omeđen, ako nema onda nije?
zadatak je vjerojatno jako jednostavan ali ne znam otkud početi.

i još jedan:
treba izračunati lim gdje x teži u pozitivnu nulu, lim od broja e sa potencijom 1/x.
lim e^(1/x)

ako uvrstim nulu umjesto x dobijem e^(1/0) a kako se jedan ne može dijeliti s nulom tu mi pamet staje
ili se to može još napisati kao e^1/e^0 pa je to onda e/1 a limes od e/1 je kao limes od e? no, koliki je uopće limes od e,

evo, pa ako se kome da objasniti, bit ću jako zahvalna


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:04 pon, 18. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za dokazati da je niz monotono padajući moraš provjeriti da je [latex]a_{n+1}\leq a_n[/latex], gdje je [latex]a_n=\left(1+\dfrac{1}{n}\right)^{n+1}[/latex].

To da je ograđen znači da postoji neki broj M takav da je [latex]|a_n|\leq M[/latex] za svaki prirodan broj n. Ne mora značiti da ako niz nema limes da onda nije omeđen. Npr. [latex]b_n=(-1)^n[/latex] nema limes, ali je omeđen jer je [latex]|b_n|\leq 1[/latex].

Što se tiče limesa niza [latex]e^{1/x}[/latex], tu se traži da nađeš limes kada x ide prema nuli zdesna. Pogledaj graf od 1/x i kuda on teži kada se x od beskonačnosti (pozitivne) približava k nuli.

Ne može se pisati kao e^1/e^0. Limes od e je e, jer je e konstanta.
Za dokazati da je niz monotono padajući moraš provjeriti da je , gdje je .

To da je ograđen znači da postoji neki broj M takav da je za svaki prirodan broj n. Ne mora značiti da ako niz nema limes da onda nije omeđen. Npr. nema limes, ali je omeđen jer je .

Što se tiče limesa niza , tu se traži da nađeš limes kada x ide prema nuli zdesna. Pogledaj graf od 1/x i kuda on teži kada se x od beskonačnosti (pozitivne) približava k nuli.

Ne može se pisati kao e^1/e^0. Limes od e je e, jer je e konstanta.



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 20:39 pon, 18. 1. 2010; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
oblak24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (20:48:46)
Postovi: (1B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 17:17 pon, 18. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ah, to sam si i mislila da ću morati računati s tom jedinicom. ima par zadataka na taj princip u udžbeniku i onda objašnjava taj postupak. samo što ja to sebi u glavi nikako ne mogu predočiti da mi logično izgleda. samo uvrstim n +1 svuda gdje mi piše n, zar ne?

ovaj broj koji pokazuje da li je niz omeđen, kako to računam? ima neka formula ili?

hvala na odgovoru! :D
ah, to sam si i mislila da ću morati računati s tom jedinicom. ima par zadataka na taj princip u udžbeniku i onda objašnjava taj postupak. samo što ja to sebi u glavi nikako ne mogu predočiti da mi logično izgleda. samo uvrstim n +1 svuda gdje mi piše n, zar ne?

ovaj broj koji pokazuje da li je niz omeđen, kako to računam? ima neka formula ili?

hvala na odgovoru! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 17:42 pon, 18. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="oblak24"]ah, to sam si i mislila da ću morati računati s tom jedinicom. ima par zadataka na taj princip u udžbeniku i onda objašnjava taj postupak. samo što ja to sebi u glavi nikako ne mogu predočiti da mi logično izgleda. samo uvrstim n +1 svuda gdje mi piše n, zar ne?[/quote]
Tako je. Moraš pokazati [latex]a_{n+1}\leq a_n[/latex] odnosno [latex] \left(1+\dfrac{1}{n+1}\right)^{n+2}\leq \left(1+\dfrac{1}{n}\right)^{n+1}[/latex]. S obzirom da su svi brojnici i nazivnici pozitivni, možeš ili pojednostaviti množenjem ili kako ti je već lakše.

[quote]ovaj broj koji pokazuje da li je niz omeđen, kako to računam? ima neka formula ili?[/quote]
Nema formule koja pokriva sve slučajeve. Ako se u zadatku izričito ne traži da nađeš taj M, dovoljno je pokazati da je konvergentan (naravno, u slučaju da je) jer to znači i da je omeđen.

Ali u slučaju kada je niz divergentan, nema nekog pravila.
oblak24 (napisa):
ah, to sam si i mislila da ću morati računati s tom jedinicom. ima par zadataka na taj princip u udžbeniku i onda objašnjava taj postupak. samo što ja to sebi u glavi nikako ne mogu predočiti da mi logično izgleda. samo uvrstim n +1 svuda gdje mi piše n, zar ne?

Tako je. Moraš pokazati odnosno . S obzirom da su svi brojnici i nazivnici pozitivni, možeš ili pojednostaviti množenjem ili kako ti je već lakše.

Citat:
ovaj broj koji pokazuje da li je niz omeđen, kako to računam? ima neka formula ili?

Nema formule koja pokriva sve slučajeve. Ako se u zadatku izričito ne traži da nađeš taj M, dovoljno je pokazati da je konvergentan (naravno, u slučaju da je) jer to znači i da je omeđen.

Ali u slučaju kada je niz divergentan, nema nekog pravila.



_________________
The Dude Abides


Zadnja promjena: goranm; 20:40 pon, 18. 1. 2010; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:46 pon, 18. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ti kaj znači, limes tvog niza je e, pa možeš sve ograničit s 2 recimo (gruba ocjena ali eto). Dakle, probaj dokazati da je za svaki n a_n >=2. A ostalo sve kako kaže gornm s napomenom da kad kaže da je niz padajuć da to znači da je [latex]a_n \geq a_{n+1}[/latex]. Kad je stroga nejjednakost onda je strogo padajuć.

Npr niz 2,2,2,2,2,2,2,2,2,2,... je i padajuć i rastuć, ali nije ni strogo padajuć ni strogo rastuć ;)

btw to e samo uputa za inače, ovdje je strogo padajuć, kad ispišeš prvih par članova to se lijepo vidi :D (baš kao i one ograde za ograničenost)
Ako ti kaj znači, limes tvog niza je e, pa možeš sve ograničit s 2 recimo (gruba ocjena ali eto). Dakle, probaj dokazati da je za svaki n a_n >=2. A ostalo sve kako kaže gornm s napomenom da kad kaže da je niz padajuć da to znači da je . Kad je stroga nejjednakost onda je strogo padajuć.

Npr niz 2,2,2,2,2,2,2,2,2,2,... je i padajuć i rastuć, ali nije ni strogo padajuć ni strogo rastuć Wink

btw to e samo uputa za inače, ovdje je strogo padajuć, kad ispišeš prvih par članova to se lijepo vidi Very Happy (baš kao i one ograde za ograničenost)



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
oblak24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (20:48:46)
Postovi: (1B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 12:35 ned, 31. 1. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

fala ljudi! odlični ste! :D
fala ljudi! odlični ste! Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan