Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pitanje iz prošlogodišnjeg završnog (BTREE) (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Strukture podataka i algoritmi
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tidus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2009. (12:47:59)
Postovi: (A5)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 15 - 16

PostPostano: 17:24 čet, 4. 2. 2010    Naslov: pitanje iz prošlogodišnjeg završnog (BTREE) Citirajte i odgovorite

Može li mi netko reći na što se misli u zadnjem pitanju (plavo)? I koji bi bio odgovor?

ZADATAK:
Opisite rijecima implementaciju potpunog binarnog stabla pomocu polja. Koje su prednosti i mane te implementacije?
Nacrtajte dijagram odgovarajuce strukture podataka. Sto su imena cvorova binarnog stabla? [color=blue]U sto se pretvorio tip
BTREE iz apstraktnog tipa podataka?[/color]
Može li mi netko reći na što se misli u zadnjem pitanju (plavo)? I koji bi bio odgovor?

ZADATAK:
Opisite rijecima implementaciju potpunog binarnog stabla pomocu polja. Koje su prednosti i mane te implementacije?
Nacrtajte dijagram odgovarajuce strukture podataka. Sto su imena cvorova binarnog stabla? U sto se pretvorio tip
BTREE iz apstraktnog tipa podataka?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
malena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 03. 2009. (16:43:42)
Postovi: (62)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 8
Lokacija: ...

PostPostano: 17:48 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da je odgovor BTREE je kursor na korjen.

nego da ne otvaram novu temu... 5. zad proslogodisnji kolokvij: kako nacrtati stablo ako su zadani preorder i postorder, pogotovo ova druga grupa di je postorder CEB... znaci B nije korjen a Y je krajnji desni list :(
mislim da je odgovor BTREE je kursor na korjen.

nego da ne otvaram novu temu... 5. zad proslogodisnji kolokvij: kako nacrtati stablo ako su zadani preorder i postorder, pogotovo ova druga grupa di je postorder CEB... znaci B nije korjen a Y je krajnji desni list Sad



_________________
Titanic
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
maloka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 02. 2009. (22:00:18)
Postovi: (32)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 18:26 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na temi "termin završnog?" je Gino lijepo sve objasnio kako se rješava 5.zad. iz prošlogodišnjeg završnog, riješio je za prvu grupu ali se isto tako rješava i za drugu grupu.
Na temi "termin završnog?" je Gino lijepo sve objasnio kako se rješava 5.zad. iz prošlogodišnjeg završnog, riješio je za prvu grupu ali se isto tako rješava i za drugu grupu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 18:33 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="malena"]mislim da je odgovor BTREE je kursor na korjen.[/quote]
ma neznam ja... men se tu nis ne pretvara u nis :D

[quote="malena"]pogotovo ova druga grupa di je postorder CEB... [/quote]
a po cemu je ta grupa teza od one prve bas su iste :!: rijesi sljedeci zadatak

imas da su cvorovi [tt]1,2,3,4,5,6,7[/tt] da preorder daje [tt]...,7[/tt] i postorder [tt]2,3,1,...[/tt] onda uzmi proizvoljnu grupu od te dvje i sortiraj slova, najmanjem pridruzi 1 i dalje je jasno... :D i imat ces rjesenje te grupe ako imas rjesenja sa brojevima, onda to napravis za drugu grupu i opet gotovo

evo ja sam [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=132367#132367]tu[/url] rijesi bas ovu drugu grupu...

sad ako ti se neda skuzit, mos se nadat da ce ako bude tako nesto dat opet u istom stilu, 7 slova :D manje bi bilo pre lako, a vise previse slucajeva, i naucit ljepo postordere napamet, pa jer inorder znas, tamo samo rekonstruirat stablo :D

postordere dobis tak da na onom rjesenju vratis bijekciju sa brojevima :lol:

[quote="maloka"]Na temi "termin završnog?" je Gino lijepo sve objasnio kako se rješava 5.zad. iz prošlogodišnjeg završnog, riješio je za prvu grupu ali se isto tako rješava i za drugu grupu.[/quote]

e e tako je, a sad reko i kako cijelu stvar sablonizirat

doduse nisam probao... al ono... ocito je da je tak 8)
malena (napisa):
mislim da je odgovor BTREE je kursor na korjen.

ma neznam ja... men se tu nis ne pretvara u nis Very Happy

malena (napisa):
pogotovo ova druga grupa di je postorder CEB...

a po cemu je ta grupa teza od one prve bas su iste Exclamation rijesi sljedeci zadatak

imas da su cvorovi 1,2,3,4,5,6,7 da preorder daje ...,7 i postorder 2,3,1,... onda uzmi proizvoljnu grupu od te dvje i sortiraj slova, najmanjem pridruzi 1 i dalje je jasno... Very Happy i imat ces rjesenje te grupe ako imas rjesenja sa brojevima, onda to napravis za drugu grupu i opet gotovo

evo ja sam tu rijesi bas ovu drugu grupu...

sad ako ti se neda skuzit, mos se nadat da ce ako bude tako nesto dat opet u istom stilu, 7 slova Very Happy manje bi bilo pre lako, a vise previse slucajeva, i naucit ljepo postordere napamet, pa jer inorder znas, tamo samo rekonstruirat stablo Very Happy

postordere dobis tak da na onom rjesenju vratis bijekciju sa brojevima Laughing

maloka (napisa):
Na temi "termin završnog?" je Gino lijepo sve objasnio kako se rješava 5.zad. iz prošlogodišnjeg završnog, riješio je za prvu grupu ali se isto tako rješava i za drugu grupu.


e e tako je, a sad reko i kako cijelu stvar sablonizirat

doduse nisam probao... al ono... ocito je da je tak Cool



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
malena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 03. 2009. (16:43:42)
Postovi: (62)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 8
Lokacija: ...

PostPostano: 19:20 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

sorry, trebala sam malo bolje pogledat na forumu. gino, hvala na iscrpnom objasnjenju. mislim da sam shvatila :D
sorry, trebala sam malo bolje pogledat na forumu. gino, hvala na iscrpnom objasnjenju. mislim da sam shvatila Very Happy



_________________
Titanic
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 20:04 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Re: pitanje iz prošlogodišnjeg završnog (BTREE) Citirajte i odgovorite

[quote="tidus"] [color=blue]U sto se pretvorio tip
BTREE iz apstraktnog tipa podataka?[/color][/quote]

ja mislim da izraz "u što se pretvorio tip" znači koji je njegov stvarni tip u smislu - podatkom kojeg tipa u cu smo realizirali (taj zamišljeni)tip BTREE koji je apstraktan("lebdeći") u smislu da on nije standardni(ugrađeni) tip u cu.

Pa je onda odgovor valjda da je BTREE zapravo celltype pointer tj pointer na strukturu tipa celltype koja se sastoji od tri podatka(u memoriji pohranjenih na uzastopnim ćelijama(tri ćelije)):

dva pointera tipa celltype(leftchild i rightchild) i jedan podatak tipa labeltype(oznaka čvora).
tidus (napisa):
U sto se pretvorio tip
BTREE iz apstraktnog tipa podataka?


ja mislim da izraz "u što se pretvorio tip" znači koji je njegov stvarni tip u smislu - podatkom kojeg tipa u cu smo realizirali (taj zamišljeni)tip BTREE koji je apstraktan("lebdeći") u smislu da on nije standardni(ugrađeni) tip u cu.

Pa je onda odgovor valjda da je BTREE zapravo celltype pointer tj pointer na strukturu tipa celltype koja se sastoji od tri podatka(u memoriji pohranjenih na uzastopnim ćelijama(tri ćelije)):

dva pointera tipa celltype(leftchild i rightchild) i jedan podatak tipa labeltype(oznaka čvora).



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Drake
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2005. (11:32:33)
Postovi: (36)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 21:24 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da nije, jer se trazi prikaz potpunog binarnog stabla pomoću POLJA.

Dakle radi se o implementaciji di je oznaka i-tog cvora spremljena u i-tu ćeliju polja, korijen se uvijek nalazi u nultoj ćeliji, lijevo dijete cvora i je na 2i+1 oj poziciji a desnog na 2i+2 goj (ako te pozicije nisu vece od n-1 gdje je n broj cvorova stabla) dakle nema bas nikakvih pointera koliko sam ja shvatio. BTREE se valjda u ovoj implementaciji pretvorio u polje :P posto je cijelo stablo spremljeno u jednom polju ili ga mozda poistovjecujemo s pocetnom adresom polja ili nesto tako.
Mislim da nije, jer se trazi prikaz potpunog binarnog stabla pomoću POLJA.

Dakle radi se o implementaciji di je oznaka i-tog cvora spremljena u i-tu ćeliju polja, korijen se uvijek nalazi u nultoj ćeliji, lijevo dijete cvora i je na 2i+1 oj poziciji a desnog na 2i+2 goj (ako te pozicije nisu vece od n-1 gdje je n broj cvorova stabla) dakle nema bas nikakvih pointera koliko sam ja shvatio. BTREE se valjda u ovoj implementaciji pretvorio u polje Razz posto je cijelo stablo spremljeno u jednom polju ili ga mozda poistovjecujemo s pocetnom adresom polja ili nesto tako.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Gino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2008. (10:54:06)
Postovi: (370)16
Sarma = la pohva - posuda
-29 = 108 - 137
Lokacija: Pula

PostPostano: 21:31 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Drake"]BTREE se valjda u ovoj implementaciji pretvorio u polje :P posto je cijelo stablo spremljeno u jednom polju ili ga mozda poistovjecujemo s pocetnom adresom polja ili nesto tako.[/quote]

to nekako ima najvise smisla od svega navedenog :D al da je pitanje ono... koma, je :D
Drake (napisa):
BTREE se valjda u ovoj implementaciji pretvorio u polje Razz posto je cijelo stablo spremljeno u jednom polju ili ga mozda poistovjecujemo s pocetnom adresom polja ili nesto tako.


to nekako ima najvise smisla od svega navedenog Very Happy al da je pitanje ono... koma, je Very Happy



_________________
Mario Berljafa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 22:11 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Drake"]Mislim da nije, jer se trazi prikaz potpunog binarnog stabla pomoću POLJA.

Dakle radi se o implementaciji di je oznaka i-tog cvora spremljena u i-tu ćeliju polja, korijen se uvijek nalazi u nultoj ćeliji, lijevo dijete cvora i je na 2i+1 oj poziciji a desnog na 2i+2 goj (ako te pozicije nisu vece od n-1 gdje je n broj cvorova stabla) dakle nema bas nikakvih pointera koliko sam ja shvatio. BTREE se valjda u ovoj implementaciji pretvorio u polje :P posto je cijelo stablo spremljeno u jednom polju ili ga mozda poistovjecujemo s pocetnom adresom polja ili nesto tako.[/quote]

bravo i hvala, ma nisam čitao zadatak pažljivo, hvala.
Drake (napisa):
Mislim da nije, jer se trazi prikaz potpunog binarnog stabla pomoću POLJA.

Dakle radi se o implementaciji di je oznaka i-tog cvora spremljena u i-tu ćeliju polja, korijen se uvijek nalazi u nultoj ćeliji, lijevo dijete cvora i je na 2i+1 oj poziciji a desnog na 2i+2 goj (ako te pozicije nisu vece od n-1 gdje je n broj cvorova stabla) dakle nema bas nikakvih pointera koliko sam ja shvatio. BTREE se valjda u ovoj implementaciji pretvorio u polje Razz posto je cijelo stablo spremljeno u jednom polju ili ga mozda poistovjecujemo s pocetnom adresom polja ili nesto tako.


bravo i hvala, ma nisam čitao zadatak pažljivo, hvala.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Drake
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2005. (11:32:33)
Postovi: (36)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 22:12 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

U biti mozda bi bilo najpreciznije reci da se BTREE pretvorio u strukturu koja se sastoji od polja i kursora na zadnji element u polju, a to je ustvari kada se malo bolje pogleda lista implementirana pomocu polja jer : polje u kojem se nalaze elementi liste ( u ovom slucaju su to oznake BTREE-a ) i kursor na zadnji element liste. Da valjda je to odgovor :) BTREE se pretvorio u listu implementiranu poljem. Cak su im i definicije struktura iste:

za listu je:

typedef struct {
int last;
elementtype elements[MAX];
} LIST;

a za BTREE je :

typedef struct {
int last;
labeltype labels[MAX];
}BTREE;
U biti mozda bi bilo najpreciznije reci da se BTREE pretvorio u strukturu koja se sastoji od polja i kursora na zadnji element u polju, a to je ustvari kada se malo bolje pogleda lista implementirana pomocu polja jer : polje u kojem se nalaze elementi liste ( u ovom slucaju su to oznake BTREE-a ) i kursor na zadnji element liste. Da valjda je to odgovor Smile BTREE se pretvorio u listu implementiranu poljem. Cak su im i definicije struktura iste:

za listu je:

typedef struct {
int last;
elementtype elements[MAX];
} LIST;

a za BTREE je :

typedef struct {
int last;
labeltype labels[MAX];
}BTREE;


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 22:29 čet, 4. 2. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da bi bilo dovoljno napisati, baš gledam u skriptu, da se btree pretvorio u strukturu istog imena btree koju čine dvije ćelije bla-bla, tako se raspiše čisto da vide da znaš kako bi se ta struktura u cu realizirala.
Mislim da bi bilo dovoljno napisati, baš gledam u skriptu, da se btree pretvorio u strukturu istog imena btree koju čine dvije ćelije bla-bla, tako se raspiše čisto da vide da znaš kako bi se ta struktura u cu realizirala.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Strukture podataka i algoritmi Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan