Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

37% profesora nezadovoljno Bologna process-om
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Hulk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2008. (22:35:25)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 6 - 7

PostPostano: 18:41 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]@Hulk: Ne, ja govorim da je razmaženo zahtijevati skriptu iz svakog predmeta, a nepostojanje skripte nazvati pokušajem sprečavanja samostalnog učenja jer za sve već postoji literatura.[/quote]

U redu, nije sprečavanje samostalnog učenja, nego indiferentnost prema istome. Uostalom, naveo sam primjere dobrih skripti (Prog1 i 2, vježbe iz Vjerojatnost). Međutim, ja još uvijek imam problem da trebam neke predmete učiti, a uvjeti na vježbama ili predavanjima (s obzirom na prenatrpanost) su nikakvi. Primjerice na vježbe iz Vjerojatnosti nisam nego dva puta došao. Položio sam iz skripte. Isto tako tvrdnja da je traženje skripte razmaženost i komocija ne stoji zbog toga što sam dao link na primjer iz DIFVV u stranoj literaturi ili primjer Sipserove knjige. Netko tko ima takvo što kao prilog za učenje ima mogućnost boljeg obrazovanja. Nije to moja izmišljotina, nego nešto što je očito (iz danih primjera) opće mjesto. To nije razmaženost, osim ako se ne držiš apsurdne pozicije da je kvalitetna literatura koja [b]prati[/b] program zapravo komocija. Čudna teza.
Melkor (napisa):
@Hulk: Ne, ja govorim da je razmaženo zahtijevati skriptu iz svakog predmeta, a nepostojanje skripte nazvati pokušajem sprečavanja samostalnog učenja jer za sve već postoji literatura.


U redu, nije sprečavanje samostalnog učenja, nego indiferentnost prema istome. Uostalom, naveo sam primjere dobrih skripti (Prog1 i 2, vježbe iz Vjerojatnost). Međutim, ja još uvijek imam problem da trebam neke predmete učiti, a uvjeti na vježbama ili predavanjima (s obzirom na prenatrpanost) su nikakvi. Primjerice na vježbe iz Vjerojatnosti nisam nego dva puta došao. Položio sam iz skripte. Isto tako tvrdnja da je traženje skripte razmaženost i komocija ne stoji zbog toga što sam dao link na primjer iz DIFVV u stranoj literaturi ili primjer Sipserove knjige. Netko tko ima takvo što kao prilog za učenje ima mogućnost boljeg obrazovanja. Nije to moja izmišljotina, nego nešto što je očito (iz danih primjera) opće mjesto. To nije razmaženost, osim ako se ne držiš apsurdne pozicije da je kvalitetna literatura koja prati program zapravo komocija. Čudna teza.



_________________
If I had a nickel for every time I've written "for (i = 0; i < N; i++)" in C I'd be a millionaire.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 19:35 sub, 13. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hulk"]Međutim, ja još uvijek imam problem da trebam neke predmete učiti, a uvjeti na vježbama ili predavanjima (s obzirom na prenatrpanost) su nikakvi. Primjerice na vježbe iz Vjerojatnosti nisam nego dva puta došao. Položio sam iz skripte.[/quote]
Ja nekako imam dojam da se baš iz kolegija na kojima je gužva pojavljuju skripte. Npr. kad sam ja bio prva godina, nije bilo nikakve skripte ni iz jednog predmeta. Iz vježbi za tadašnji UVIS na drugoj godini također nije bilo skripte, a tadašnja Kombinatorika, te Diskretna matematika na trećoj su se učile iz Veljanove knjige. Tako da, materijala je očito iz godine u godinu sve više. Ne može baš sve odjednom nastati.

A prenatrpanost o kojoj govoriš, to je problem čije je pravo rješenje ili smanjivanje upisnih kvota, ili particioniranje u više grupa. Prvo je svakako jednostavnije, ali očito se ne želi napraviti. Za drugo je potrebno prostora koji će valjda osigurati nadogradnja zgrade, a i nastavnog kadra koji ne znam odakle će se stvoriti sa sadašnjom politikom ulaganja u obrazovanje i znanost.

[quote]Isto tako tvrdnja da je traženje skripte razmaženost i komocija ne stoji zbog toga što sam dao link na primjer iz DIFVV u stranoj literaturi ili primjer Sipserove knjige. Netko tko ima takvo što kao prilog za učenje ima mogućnost boljeg obrazovanja.[/quote]
Ali i našim studentima je Sipser dostupan kao prilog za učenje. Dapače, prije je postojao predmet Matematička teorija računarstva na kojem je Sipser bio osnovna literatura. S druge strane, stranim studentima zbog jezične barijere nisu dostupne neke naše kvalitetne skripte i knjige. Tako da, čini mi se da mi s te strane bolje prolazimo, barem u odnosu na studente s engleskog govornog područja.

I još jedna stvar, što se tiče kvalitete. Ne znam koliko je zahvalno isticati Sipsera kao mjerilo. Ipak je to THE knjiga. Naravno da bi svi trebali težiti što boljim skriptama, ali moraš priznati da neki ljudi imaju više dara za pisanje, a neki manje. Ljudi poput Sipsera su rijetkost u svjetskim razmjerima, tako da ne možemo baš očekivati da će sve skripte biti na toj razini kvalitete.

Ako iz nekog područja postoje materijali poput Sipserove knjige, onda treba njih koristiti, a ne pisati nešto svoje što će vjerojatno biti lošije. Tako da to što su na programiranju preporučili Sipserovu knjigu, to je dobra stvar.
Hulk (napisa):
Međutim, ja još uvijek imam problem da trebam neke predmete učiti, a uvjeti na vježbama ili predavanjima (s obzirom na prenatrpanost) su nikakvi. Primjerice na vježbe iz Vjerojatnosti nisam nego dva puta došao. Položio sam iz skripte.

Ja nekako imam dojam da se baš iz kolegija na kojima je gužva pojavljuju skripte. Npr. kad sam ja bio prva godina, nije bilo nikakve skripte ni iz jednog predmeta. Iz vježbi za tadašnji UVIS na drugoj godini također nije bilo skripte, a tadašnja Kombinatorika, te Diskretna matematika na trećoj su se učile iz Veljanove knjige. Tako da, materijala je očito iz godine u godinu sve više. Ne može baš sve odjednom nastati.

A prenatrpanost o kojoj govoriš, to je problem čije je pravo rješenje ili smanjivanje upisnih kvota, ili particioniranje u više grupa. Prvo je svakako jednostavnije, ali očito se ne želi napraviti. Za drugo je potrebno prostora koji će valjda osigurati nadogradnja zgrade, a i nastavnog kadra koji ne znam odakle će se stvoriti sa sadašnjom politikom ulaganja u obrazovanje i znanost.

Citat:
Isto tako tvrdnja da je traženje skripte razmaženost i komocija ne stoji zbog toga što sam dao link na primjer iz DIFVV u stranoj literaturi ili primjer Sipserove knjige. Netko tko ima takvo što kao prilog za učenje ima mogućnost boljeg obrazovanja.

Ali i našim studentima je Sipser dostupan kao prilog za učenje. Dapače, prije je postojao predmet Matematička teorija računarstva na kojem je Sipser bio osnovna literatura. S druge strane, stranim studentima zbog jezične barijere nisu dostupne neke naše kvalitetne skripte i knjige. Tako da, čini mi se da mi s te strane bolje prolazimo, barem u odnosu na studente s engleskog govornog područja.

I još jedna stvar, što se tiče kvalitete. Ne znam koliko je zahvalno isticati Sipsera kao mjerilo. Ipak je to THE knjiga. Naravno da bi svi trebali težiti što boljim skriptama, ali moraš priznati da neki ljudi imaju više dara za pisanje, a neki manje. Ljudi poput Sipsera su rijetkost u svjetskim razmjerima, tako da ne možemo baš očekivati da će sve skripte biti na toj razini kvalitete.

Ako iz nekog područja postoje materijali poput Sipserove knjige, onda treba njih koristiti, a ne pisati nešto svoje što će vjerojatno biti lošije. Tako da to što su na programiranju preporučili Sipserovu knjigu, to je dobra stvar.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 9:46 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hulk"][quote="vsego"][quote="Hulk"]Uspoređivati naše skripte i slajdove s time je smiješno.[/quote]
Onda bismo mogli usporedjivati i skolarine tamo i ovdje, kao i nastavno opterecenje osoblja na elitnim svjetskim sveucilistima i tu kod nas, te broj studenata po svakom zaposlenom.[/quote]
Ja to razumijem. Nije da mi nisu jasni razlozi zašto je stanje kakvo jest, samo mi nije jasno zašto se ne mijenja.[/quote]

Zato jer Ministarstvo, u skladu s opcom Vladinom populistickom politikom, gleda na visoko obrazovanje kao na socijalnu kategoriju. Vaznije je da sto vise ljudi studira uz sto manje zahtjeve na njihov angazman, nego da taj studij bude kvalitetan.

Zato nam financije donekle ovise o broju studenata, a nimalo o evaluacijama kvalitete studija kojih niti nema (ne pricam o gledanju suhe prolaznosti), zato ja mogu zaraditi na onim skriptama iz Prog samo ako sam nadjem izdavaca koji bi mislio da mu se to isplati stampati (sto znaci da objavljivanjem PDFa sam sebi skodim),... zato se kvaliteta nastave svodi na entuzijazam nastavnika i asistenata, bez mrkve i bez batine.
Hulk (napisa):
vsego (napisa):
Hulk (napisa):
Uspoređivati naše skripte i slajdove s time je smiješno.

Onda bismo mogli usporedjivati i skolarine tamo i ovdje, kao i nastavno opterecenje osoblja na elitnim svjetskim sveucilistima i tu kod nas, te broj studenata po svakom zaposlenom.

Ja to razumijem. Nije da mi nisu jasni razlozi zašto je stanje kakvo jest, samo mi nije jasno zašto se ne mijenja.


Zato jer Ministarstvo, u skladu s opcom Vladinom populistickom politikom, gleda na visoko obrazovanje kao na socijalnu kategoriju. Vaznije je da sto vise ljudi studira uz sto manje zahtjeve na njihov angazman, nego da taj studij bude kvalitetan.

Zato nam financije donekle ovise o broju studenata, a nimalo o evaluacijama kvalitete studija kojih niti nema (ne pricam o gledanju suhe prolaznosti), zato ja mogu zaraditi na onim skriptama iz Prog samo ako sam nadjem izdavaca koji bi mislio da mu se to isplati stampati (sto znaci da objavljivanjem PDFa sam sebi skodim),... zato se kvaliteta nastave svodi na entuzijazam nastavnika i asistenata, bez mrkve i bez batine.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Hulk
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2008. (22:35:25)
Postovi: (4F)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 6 - 7

PostPostano: 11:01 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]
Ali i našim studentima je Sipser dostupan kao prilog za učenje. Dapače, prije je postojao predmet Matematička teorija računarstva na kojem je Sipser bio osnovna literatura. S druge strane, stranim studentima zbog jezične barijere nisu dostupne neke naše kvalitetne skripte i knjige. Tako da, čini mi se da mi s te strane bolje prolazimo, barem u odnosu na studente s engleskog govornog područja.
[/quote]

Možda je došlo do nesporazuma. Dakle, ja nisam mislio na to da Sipser nije dostupan kao prilog za učenje, nego da se nečija privilegiranost u dobroj literaturi odnosi na to da je ima uz svoje gradivo. Recimo kao što na Prog 1 i 2 skripta prati gradivo. Meni je dostupna hrpa knjiga i mogu samostalno učiti kako god hoću, ali u većini slučajeva te knjige ne prate naše gradivo i stvar se svede na nešto kao da sam upisao dodatni kolegij, a ne na to da imam mogućnost bolje pratiti ovaj koji sam originalno upisao. U tome je privilegiran netko tko ima dobru literaturu za svoje gradivo. I ne vidim što je tu problematično i komodno. Ako je komocija imati veći standard, priznajem, kriv sam, ali vidim na stranim sveučilištima da često imaju knjigu po kojoj idu. Nije to bezveze (kao što neki misle) i postoje više nego dobri razlozi za to.


[quote="vsego"]Zato jer Ministarstvo, u skladu s opcom Vladinom populistickom politikom, gleda na visoko obrazovanje kao na socijalnu kategoriju. Vaznije je da sto vise ljudi studira uz sto manje zahtjeve na njihov angazman, nego da taj studij bude kvalitetan.

Zato nam financije donekle ovise o broju studenata, a nimalo o evaluacijama kvalitete studija kojih niti nema (ne pricam o gledanju suhe prolaznosti), zato ja mogu zaraditi na onim skriptama iz Prog samo ako sam nadjem izdavaca koji bi mislio da mu se to isplati stampati (sto znaci da objavljivanjem PDFa sam sebi skodim),... zato se kvaliteta nastave svodi na entuzijazam nastavnika i asistenata, bez mrkve i bez batine.[/quote]

Dakle, nije moguće smanjiti kvote zbog financija? Pa zar ne postoji nitko iz Ministarstva kome taj argument o nemogućnosti održavanju kvalitetne nastave zbog velikog broja studenta i potrebe za financiranjem zvuči kao smisleni prigovor? Meni je to fascinantno. Ha, ništa, složena stvar, organizirajte ljetne škole za polaganje ispita kao Ekonomski faks :D .

Inače, meni je također čudno to za skripte. U čemu je štos s time da ih se teško ikome može isplatiti štampati, jer to znači da sveučilište (tj. fakulteti) ne mogu imati dobre knjige. Vjerujem da kada bi postojao način da se štampaju, da bi se lakše motiviralo nastavnike da ih (dobro) rade umjesto da ih besplatno objavljuju na netu u često poludovršenom obliku.
Melkor (napisa):

Ali i našim studentima je Sipser dostupan kao prilog za učenje. Dapače, prije je postojao predmet Matematička teorija računarstva na kojem je Sipser bio osnovna literatura. S druge strane, stranim studentima zbog jezične barijere nisu dostupne neke naše kvalitetne skripte i knjige. Tako da, čini mi se da mi s te strane bolje prolazimo, barem u odnosu na studente s engleskog govornog područja.


Možda je došlo do nesporazuma. Dakle, ja nisam mislio na to da Sipser nije dostupan kao prilog za učenje, nego da se nečija privilegiranost u dobroj literaturi odnosi na to da je ima uz svoje gradivo. Recimo kao što na Prog 1 i 2 skripta prati gradivo. Meni je dostupna hrpa knjiga i mogu samostalno učiti kako god hoću, ali u većini slučajeva te knjige ne prate naše gradivo i stvar se svede na nešto kao da sam upisao dodatni kolegij, a ne na to da imam mogućnost bolje pratiti ovaj koji sam originalno upisao. U tome je privilegiran netko tko ima dobru literaturu za svoje gradivo. I ne vidim što je tu problematično i komodno. Ako je komocija imati veći standard, priznajem, kriv sam, ali vidim na stranim sveučilištima da često imaju knjigu po kojoj idu. Nije to bezveze (kao što neki misle) i postoje više nego dobri razlozi za to.


vsego (napisa):
Zato jer Ministarstvo, u skladu s opcom Vladinom populistickom politikom, gleda na visoko obrazovanje kao na socijalnu kategoriju. Vaznije je da sto vise ljudi studira uz sto manje zahtjeve na njihov angazman, nego da taj studij bude kvalitetan.

Zato nam financije donekle ovise o broju studenata, a nimalo o evaluacijama kvalitete studija kojih niti nema (ne pricam o gledanju suhe prolaznosti), zato ja mogu zaraditi na onim skriptama iz Prog samo ako sam nadjem izdavaca koji bi mislio da mu se to isplati stampati (sto znaci da objavljivanjem PDFa sam sebi skodim),... zato se kvaliteta nastave svodi na entuzijazam nastavnika i asistenata, bez mrkve i bez batine.


Dakle, nije moguće smanjiti kvote zbog financija? Pa zar ne postoji nitko iz Ministarstva kome taj argument o nemogućnosti održavanju kvalitetne nastave zbog velikog broja studenta i potrebe za financiranjem zvuči kao smisleni prigovor? Meni je to fascinantno. Ha, ništa, složena stvar, organizirajte ljetne škole za polaganje ispita kao Ekonomski faks Very Happy .

Inače, meni je također čudno to za skripte. U čemu je štos s time da ih se teško ikome može isplatiti štampati, jer to znači da sveučilište (tj. fakulteti) ne mogu imati dobre knjige. Vjerujem da kada bi postojao način da se štampaju, da bi se lakše motiviralo nastavnike da ih (dobro) rade umjesto da ih besplatno objavljuju na netu u često poludovršenom obliku.



_________________
If I had a nickel for every time I've written "for (i = 0; i < N; i++)" in C I'd be a millionaire.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:09 ned, 14. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hulk"]Dakle, nije moguće smanjiti kvote zbog financija?[/quote]

Sigurno je moguce, no ne znam kakvog bi efekta imalo na nase financije. Navodno negativnog, ali ne znam u kojoj mjeri. S obzirom da je MO znacajno smanjio kvote u zadnjih cca 5 godina, rekao bih da je razlog validan, jer se dobra volja pokazala.

[quote="Hulk"]Pa zar ne postoji nitko iz Ministarstva kome taj argument o nemogućnosti održavanju kvalitetne nastave zbog velikog broja studenta i potrebe za financiranjem zvuči kao smisleni prigovor?[/quote]

Krivo gledas na stvari, jer kreces od pretpostavke da oni zele kvalitetu (Zemlja znanja), a ne masovnost (Zemlja laznog socijalnog mira).

[quote="Hulk"]Inače, meni je također čudno to za skripte. U čemu je štos s time da ih se teško ikome može isplatiti štampati, jer to znači da sveučilište (tj. fakulteti) ne mogu imati dobre knjige. Vjerujem da kada bi postojao način da se štampaju, da bi se lakše motiviralo nastavnike da ih (dobro) rade umjesto da ih besplatno objavljuju na netu u često poludovršenom obliku.[/quote]

MO, inzenjeriju, godisnje upise 200 studenata. Uz kopiranje skripti na crno i prodaju koristenih skripti, pitanje je mogu li ja za skripte iz Prog dobiti (tj. prodati) godisnju nakladu od 100 primjeraka. A koji izdavac ce se gnjaviti oko tako neceg, pogotovo sto sam dao PDF u opticaj (sto je moj "propust")?

Ekonomija, recimo, iz svojih sredstava placa autorima skripti i udzbenika i to nezanemarive iznose, kao poticaj/nagradu. No, je l' te, oni i imaju od cega platiti...

Usput, napisane skripte mi se spominju u izvjestajima za izbore/napredovanja, ali zapravo se ne boduju (sto je ugradjeno u pravilnike).

Nemoj ovo shvatiti kao kuknjavu; pokusavam ti ukazati na to da vecina dobrih stvari koje imate visi iskljucivo na entuzijazmu, dobroj volji i slobodnom vremenu onih koji to rade. Moja placa, izbor u vise zvanje,... sve bi bilo isto i bez skripti iz Prog. Jedino bih ja - dok sam to pisao i uredjivao - imao vise vremena za sebe i/ili isplativije aktivnosti (npr. u ono doba pisanje doktorata koje mi je bilo nuzno za uopce zadrzati posao na faxu).
Hulk (napisa):
Dakle, nije moguće smanjiti kvote zbog financija?


Sigurno je moguce, no ne znam kakvog bi efekta imalo na nase financije. Navodno negativnog, ali ne znam u kojoj mjeri. S obzirom da je MO znacajno smanjio kvote u zadnjih cca 5 godina, rekao bih da je razlog validan, jer se dobra volja pokazala.

Hulk (napisa):
Pa zar ne postoji nitko iz Ministarstva kome taj argument o nemogućnosti održavanju kvalitetne nastave zbog velikog broja studenta i potrebe za financiranjem zvuči kao smisleni prigovor?


Krivo gledas na stvari, jer kreces od pretpostavke da oni zele kvalitetu (Zemlja znanja), a ne masovnost (Zemlja laznog socijalnog mira).

Hulk (napisa):
Inače, meni je također čudno to za skripte. U čemu je štos s time da ih se teško ikome može isplatiti štampati, jer to znači da sveučilište (tj. fakulteti) ne mogu imati dobre knjige. Vjerujem da kada bi postojao način da se štampaju, da bi se lakše motiviralo nastavnike da ih (dobro) rade umjesto da ih besplatno objavljuju na netu u često poludovršenom obliku.


MO, inzenjeriju, godisnje upise 200 studenata. Uz kopiranje skripti na crno i prodaju koristenih skripti, pitanje je mogu li ja za skripte iz Prog dobiti (tj. prodati) godisnju nakladu od 100 primjeraka. A koji izdavac ce se gnjaviti oko tako neceg, pogotovo sto sam dao PDF u opticaj (sto je moj "propust")?

Ekonomija, recimo, iz svojih sredstava placa autorima skripti i udzbenika i to nezanemarive iznose, kao poticaj/nagradu. No, je l' te, oni i imaju od cega platiti...

Usput, napisane skripte mi se spominju u izvjestajima za izbore/napredovanja, ali zapravo se ne boduju (sto je ugradjeno u pravilnike).

Nemoj ovo shvatiti kao kuknjavu; pokusavam ti ukazati na to da vecina dobrih stvari koje imate visi iskljucivo na entuzijazmu, dobroj volji i slobodnom vremenu onih koji to rade. Moja placa, izbor u vise zvanje,... sve bi bilo isto i bez skripti iz Prog. Jedino bih ja - dok sam to pisao i uredjivao - imao vise vremena za sebe i/ili isplativije aktivnosti (npr. u ono doba pisanje doktorata koje mi je bilo nuzno za uopce zadrzati posao na faxu).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tperkov
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 12. 2008. (15:17:18)
Postovi: (71)16
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 6

PostPostano: 8:45 pon, 15. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na forumu jednog drugog studija može se vidjeti ovako nešto:

[quote]Pa ček' malo, da sam htjeo čitat knjižurine i da to volim, onda bih upisao pravo pa čitao i štrebao[/quote]
Na forumu jednog drugog studija može se vidjeti ovako nešto:

Citat:
Pa ček' malo, da sam htjeo čitat knjižurine i da to volim, onda bih upisao pravo pa čitao i štrebao


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 10:23 pon, 15. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam prva generacija bolonje, nije bilo nikakvih skripti, neke su se pisale zajedno s nama kak je gradivo islo, sa zakasnjenjem od cca 2tjedna, a neke generacijama poslije.
Nije da se zalim, tako je bilo.
Kao sto je vec netko rekao, stvari se ne mijenjaju preko noci.
Ali ljudi ce uvijek naci razlog za svoj nerad/neuspjeh/prigovaranje.

Mogli bi tih 10% nagradit da predaju svojim kolegama koji to ne znaju ;)
Ja sam prva generacija bolonje, nije bilo nikakvih skripti, neke su se pisale zajedno s nama kak je gradivo islo, sa zakasnjenjem od cca 2tjedna, a neke generacijama poslije.
Nije da se zalim, tako je bilo.
Kao sto je vec netko rekao, stvari se ne mijenjaju preko noci.
Ali ljudi ce uvijek naci razlog za svoj nerad/neuspjeh/prigovaranje.

Mogli bi tih 10% nagradit da predaju svojim kolegama koji to ne znaju Wink



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Neno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2008. (20:03:15)
Postovi: (98)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-33 = 19 - 52
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 5:01 uto, 16. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Utorak je, 16.3.2010, [u]danas je to taj utorak[/u] u kojem će se na sjednici Senata u 12 sati odrediti upisne kvote. Tko prvi pronađe info-excel tablicu molim da ju ovdje zalijepi.
Do tada, možete malo čitati ovo štivo... http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/03/10/0159006.html
Utorak je, 16.3.2010, danas je to taj utorak u kojem će se na sjednici Senata u 12 sati odrediti upisne kvote. Tko prvi pronađe info-excel tablicu molim da ju ovdje zalijepi.
Do tada, možete malo čitati ovo štivo... http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/03/10/0159006.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Neno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2008. (20:03:15)
Postovi: (98)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-33 = 19 - 52
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 8:03 sub, 20. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pronašao sam rezultate sjednice Senata. U članku se na 2 mjesta spominje PMF... http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/03/17/0516006.html
Pronašao sam rezultate sjednice Senata. U članku se na 2 mjesta spominje PMF... http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/03/17/0516006.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tygy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2008. (15:27:08)
Postovi: (102)16
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 14

PostPostano: 14:21 sub, 20. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

tužno
tužno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krks
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 06. 2009. (06:57:05)
Postovi: (1D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 11:45 ned, 21. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Hulk"]Meni je dostupna hrpa knjiga i mogu samostalno učiti kako god hoću, ali u većini slučajeva te knjige ne prate naše gradivo i stvar se svede na nešto kao da sam upisao dodatni kolegij, a ne na to da imam mogućnost bolje pratiti ovaj koji sam originalno upisao. U tome je privilegiran netko tko ima dobru literaturu za svoje gradivo. I ne vidim što je tu problematično i komodno. Ako je komocija imati veći standard, priznajem, kriv sam, ali vidim na stranim sveučilištima da često imaju knjigu po kojoj idu. Nije to bezveze (kao što neki misle) i postoje više nego dobri razlozi za to.[/quote]
Da, imam dojam da se vani vise prati literatura i da se vise ide po udzbenicima koji su prilagodjeni potrebnoj razini. Jer tesko ces samostalno uciti iz literature kad ti prof. navede 3 biblije koje opsegom i dubinom visestruko premasuju kalibar kolegija. Onda ti opet trebaju skripte, biljeznice, rokovi, a literatura moze posluziti kao referenca kad zapnes.

Ali IMO. samostalno ucenje bi se moglo potaknuti i npr. detaljnim syllabusom, popisom pitanja za usmeni, relevantnim poglavljima u literaturi, okvirnim opisom zadataka koje se ocekuje da znamo, lako dostupnim starim rokovima itd..
Ovo je puno manji posao od sastavljanja materijala i mislim da bi svatko mogao izdvojiti par sati da napise 2 strane o svom kolegiju, a i produktivnije je nego pisati skriptu ako vec postoje dobri materijali. Mozda bi smanjilo posjecenost nastave, ali bi potaknulo ljude da budu samostalni i da nauce citati literaturu.
Hulk (napisa):
Meni je dostupna hrpa knjiga i mogu samostalno učiti kako god hoću, ali u većini slučajeva te knjige ne prate naše gradivo i stvar se svede na nešto kao da sam upisao dodatni kolegij, a ne na to da imam mogućnost bolje pratiti ovaj koji sam originalno upisao. U tome je privilegiran netko tko ima dobru literaturu za svoje gradivo. I ne vidim što je tu problematično i komodno. Ako je komocija imati veći standard, priznajem, kriv sam, ali vidim na stranim sveučilištima da često imaju knjigu po kojoj idu. Nije to bezveze (kao što neki misle) i postoje više nego dobri razlozi za to.

Da, imam dojam da se vani vise prati literatura i da se vise ide po udzbenicima koji su prilagodjeni potrebnoj razini. Jer tesko ces samostalno uciti iz literature kad ti prof. navede 3 biblije koje opsegom i dubinom visestruko premasuju kalibar kolegija. Onda ti opet trebaju skripte, biljeznice, rokovi, a literatura moze posluziti kao referenca kad zapnes.

Ali IMO. samostalno ucenje bi se moglo potaknuti i npr. detaljnim syllabusom, popisom pitanja za usmeni, relevantnim poglavljima u literaturi, okvirnim opisom zadataka koje se ocekuje da znamo, lako dostupnim starim rokovima itd..
Ovo je puno manji posao od sastavljanja materijala i mislim da bi svatko mogao izdvojiti par sati da napise 2 strane o svom kolegiju, a i produktivnije je nego pisati skriptu ako vec postoje dobri materijali. Mozda bi smanjilo posjecenost nastave, ali bi potaknulo ljude da budu samostalni i da nauce citati literaturu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 17:49 ned, 21. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Govoris o ovom: http://www.math.hr/Default.aspx?sec=307
Govoris o ovom: http://www.math.hr/Default.aspx?sec=307



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 21:40 pon, 22. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zar vi ne znate da mozes fino doci u skriptarnicu i pitat ocu stare rokove iz npr. Mjere i integrala i kopiras si koje hoces?
Zar vi ne znate da mozes fino doci u skriptarnicu i pitat ocu stare rokove iz npr. Mjere i integrala i kopiras si koje hoces?



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
duby
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 09. 2006. (19:31:17)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 20:00 pet, 26. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

slusam sad dnevnik nove tv i ne mogu vjerovat izjavi studenta s ekonomije- ima 8 ispita,2 seminara i diplomski na 5-toj godini i kako bi on to trebao stici rijesiti do 9.mj.-e pa odi uci,a nemoj se zaliti novinarima :lol:

a sto se tice skripti- ja sam faks upisala 2004.,profesorski smjer, bilo je jako puno preinaka kolegija,od linearne 1 i 2 koje se pretvorene u LA1 LA2 i analiticku, EM1 i 2 su bili Uvod u matematiku i Elementarna geom., analize su cudno rascjepkane na 4+1 'novu' analizu, kazem novu jer tzv. MA4 bila vise ODj,a kompleksna je bila poseban kolegij, i naravno da nisu postojale skripte koje su tocno pratile predavanja i naravno da su sel judi snalazili kak su znali i nitko nije kukao.'joj,nema skripte,kak cu ja sad uciti?'
nisam isla na sva predavanja,vjezbe su nesto bolje prosle :lol: pa sam ipak uspijela poloziti sve kolegije i nikad nisam 'plakala' sto nema skripte, ucila sam i po predavanjima i po vjezbama,po starim rokovima i po literaturi koju bi naveli profesori....i ne,nisam nista posebno pametna...
dakle ljudi sve se moze,samo treba malo zagrijati stolicu,a ne cekati sve na pladnju
a popis pitanja za usmeni- ma dajte molim vas,pa najbolje da vam jos kazu i tocno koje je pitanje za dva,mislim,ako netko nije u stanju samostalno zakljuciti sta je osnovna stvar u nekom kolegiju da je na krivom faksu,
ja radim kao profesor u školi i ne pada mi na pamet dati ucenicima pitanja po kojima bi oni trebali uciti,imaju knjigu,zbirku i biljeznicu u kojoj bi trebali imati sve lijepo raspisano i objasnjeno,kazem trebali jer nikad ne mozes biti siguran sta su sve i kako prepisali s ploce,dakle,ako se to ne radi u osnovnoj i srednjoj skoli,mislim da bi to na faksu bilo u najmanju ruku smijesno...
slusam sad dnevnik nove tv i ne mogu vjerovat izjavi studenta s ekonomije- ima 8 ispita,2 seminara i diplomski na 5-toj godini i kako bi on to trebao stici rijesiti do 9.mj.-e pa odi uci,a nemoj se zaliti novinarima Laughing

a sto se tice skripti- ja sam faks upisala 2004.,profesorski smjer, bilo je jako puno preinaka kolegija,od linearne 1 i 2 koje se pretvorene u LA1 LA2 i analiticku, EM1 i 2 su bili Uvod u matematiku i Elementarna geom., analize su cudno rascjepkane na 4+1 'novu' analizu, kazem novu jer tzv. MA4 bila vise ODj,a kompleksna je bila poseban kolegij, i naravno da nisu postojale skripte koje su tocno pratile predavanja i naravno da su sel judi snalazili kak su znali i nitko nije kukao.'joj,nema skripte,kak cu ja sad uciti?'
nisam isla na sva predavanja,vjezbe su nesto bolje prosle Laughing pa sam ipak uspijela poloziti sve kolegije i nikad nisam 'plakala' sto nema skripte, ucila sam i po predavanjima i po vjezbama,po starim rokovima i po literaturi koju bi naveli profesori....i ne,nisam nista posebno pametna...
dakle ljudi sve se moze,samo treba malo zagrijati stolicu,a ne cekati sve na pladnju
a popis pitanja za usmeni- ma dajte molim vas,pa najbolje da vam jos kazu i tocno koje je pitanje za dva,mislim,ako netko nije u stanju samostalno zakljuciti sta je osnovna stvar u nekom kolegiju da je na krivom faksu,
ja radim kao profesor u školi i ne pada mi na pamet dati ucenicima pitanja po kojima bi oni trebali uciti,imaju knjigu,zbirku i biljeznicu u kojoj bi trebali imati sve lijepo raspisano i objasnjeno,kazem trebali jer nikad ne mozes biti siguran sta su sve i kako prepisali s ploce,dakle,ako se to ne radi u osnovnoj i srednjoj skoli,mislim da bi to na faksu bilo u najmanju ruku smijesno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 9:59 sub, 27. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duby"]slusam sad dnevnik nove tv i ne mogu vjerovat izjavi studenta s ekonomije- ima 8 ispita,2 seminara i diplomski na 5-toj godini i kako bi on to trebao stici rijesiti do 9.mj.-e pa odi uci,a nemoj se zaliti novinarima :lol: [/quote]

Nemoj sudit samo prema novinama. Njima je (5.) godina pocela u 11.mjesecu, a diplomski moraju predat krajem petog jer imaju neku situaciju s birokracijom da barem mjesec dana prije pocetka neceg trebaju. A osim toga na nekim kolegijima iz 1.semestra nikako da profesori organiziraju rok(prvi).
Oni zele samo da im omoguce (birokratski) da do 12 mjeseca diplomiraju a da im se ne pise kao pad.
duby (napisa):
slusam sad dnevnik nove tv i ne mogu vjerovat izjavi studenta s ekonomije- ima 8 ispita,2 seminara i diplomski na 5-toj godini i kako bi on to trebao stici rijesiti do 9.mj.-e pa odi uci,a nemoj se zaliti novinarima Laughing


Nemoj sudit samo prema novinama. Njima je (5.) godina pocela u 11.mjesecu, a diplomski moraju predat krajem petog jer imaju neku situaciju s birokracijom da barem mjesec dana prije pocetka neceg trebaju. A osim toga na nekim kolegijima iz 1.semestra nikako da profesori organiziraju rok(prvi).
Oni zele samo da im omoguce (birokratski) da do 12 mjeseca diplomiraju a da im se ne pise kao pad.



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Neno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2008. (20:03:15)
Postovi: (98)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-33 = 19 - 52
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 18:43 ned, 28. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duby"]
ja radim kao profesor u školi i ne pada mi na pamet dati ucenicima pitanja po kojima bi oni trebali uciti,imaju knjigu,zbirku i biljeznicu ....[/quote]
Profesorice, možete mi napisati zašto više nema
a) kontrolni zadaci iz Matematike 5, 6, 7, 8 za osnovne škole. Postoji samo udžbenik sa zbirkom zadataka, a to ste i naveli u postu
b) radni listovi iz Matematike 1, 2 za srednje škole. Postoji samo udžbenik sa zbirkom zadataka, a to ste i naveli u postu
Da li je to zato što se u modernoj Metodici nastave matematike tumači da je to nepotrebno, da li je [i]kuršlus [/i]oko nakladničkih poduzeća ili neki treći ili četvrti razlog koji neznam navesti?
duby (napisa):

ja radim kao profesor u školi i ne pada mi na pamet dati ucenicima pitanja po kojima bi oni trebali uciti,imaju knjigu,zbirku i biljeznicu ....

Profesorice, možete mi napisati zašto više nema
a) kontrolni zadaci iz Matematike 5, 6, 7, 8 za osnovne škole. Postoji samo udžbenik sa zbirkom zadataka, a to ste i naveli u postu
b) radni listovi iz Matematike 1, 2 za srednje škole. Postoji samo udžbenik sa zbirkom zadataka, a to ste i naveli u postu
Da li je to zato što se u modernoj Metodici nastave matematike tumači da je to nepotrebno, da li je kuršlus oko nakladničkih poduzeća ili neki treći ili četvrti razlog koji neznam navesti?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duby
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 09. 2006. (19:31:17)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 19:59 ned, 28. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

za srednju skolu ne mogu odgovoriti jer ne znam,al za osnovnu nisam sigurna na sto mislis- na nastavne listice ili bas na pismene ispite? mogu ti reci konkretno za profilove udzbenike jer po njima radim pa znam da postoji i listici koji se mogu nabaviti u slobodnoj prodaji i gotovi pismeni ispiti koje je moguce nabaviti preko skole iskljucivo,oboje su dodatni materijali koje profesori mogu i ne moraju koristiti,odnosno mogu sami sastavljati dodatne zadatke ili pismene provjere znanja, a listice ucenici mogu slobodni sami kupiti pa doma vjezbati po njima,mogu ti reci da neki moji ucenici ih imaju i doma rijesavaju kao dodatne zadatke za vjezbanje/ucenje pa mi povremeno dodju s pitanjima vezanim uz njih

vidim da sam mozda malo krivo shvacena vezano uz ovaj popis pitanja,htjela sam reci da ne zelim ucenicima izvuci xy broj pitanja i reci im da iskljucivo po tome trebaju uciti,da im je to dovoljno za neku ocjenu,jer bi onda ispalo da nista drugo ne trebaju uciti,nego da trebaju uciti gradivo po redu kako je obradjeno iz udzbeniku,ako netko zeli dodatno uciti iz nekog drugog izvora,to je njegov osobni izbor,naravno ocjene su od 1 do 5 :)
za srednju skolu ne mogu odgovoriti jer ne znam,al za osnovnu nisam sigurna na sto mislis- na nastavne listice ili bas na pismene ispite? mogu ti reci konkretno za profilove udzbenike jer po njima radim pa znam da postoji i listici koji se mogu nabaviti u slobodnoj prodaji i gotovi pismeni ispiti koje je moguce nabaviti preko skole iskljucivo,oboje su dodatni materijali koje profesori mogu i ne moraju koristiti,odnosno mogu sami sastavljati dodatne zadatke ili pismene provjere znanja, a listice ucenici mogu slobodni sami kupiti pa doma vjezbati po njima,mogu ti reci da neki moji ucenici ih imaju i doma rijesavaju kao dodatne zadatke za vjezbanje/ucenje pa mi povremeno dodju s pitanjima vezanim uz njih

vidim da sam mozda malo krivo shvacena vezano uz ovaj popis pitanja,htjela sam reci da ne zelim ucenicima izvuci xy broj pitanja i reci im da iskljucivo po tome trebaju uciti,da im je to dovoljno za neku ocjenu,jer bi onda ispalo da nista drugo ne trebaju uciti,nego da trebaju uciti gradivo po redu kako je obradjeno iz udzbeniku,ako netko zeli dodatno uciti iz nekog drugog izvora,to je njegov osobni izbor,naravno ocjene su od 1 do 5 Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 20:41 ned, 28. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uf neno, kako li je samo tebe lako demantirati...

http://www.element.hr/knjige.asp?id=12210

Uf muke, u 3 klika sam našao na nešto za 1. razred gimnazije. :roll: + duby je dobro rekla - kontrolne zadaće se ni ne mogu naći u slobodnoj prodaji, a mislim da je razlog i više nego shvatljiv. :D

Google je tvoj prijatelj: google --> "kontrolna zadaća matematika" ili "antonija horvatek" (danas svi profesori matematike znaju za njene stranice, pa je isto tako preporučimo učenicima).

Uz to da napomenem - radni listići nisu dio obaveznog kompleta, dakle mi ne možemo učenike natjerati da ih kupe. Mi im to možemo preporučiti, ali hoće li ih oni kupiti ili ne nije na nama. Zbirka zadataka ima dosta zadataka, većinu njih ne stignemo rješiti na nastavi, a ni zadati sve za zadaću (hvala HNOSu), postoji i dio "Za one koji žele znati više", pa onaj koji zbilja želi dobro izvježbati, učinit će to i bez kupovanja dodatnih materijala.

Malo smo otišli u offtopic, pa da vratim na temu:

I posve se slažem sa duby - ne pada mi na pamet da dam popis pitanja svojim učenicima jer to vodi u poticanje na [b]kampanjsko učenje[/b]. Isto tako i na faxu... Samostalno učenje uz popis pitanja koji će doći na usmenom? Svašta! To nije "samostalno učenje", to je štreberaj dijelova gradiva. Tu dolazi do opasnosti da učenici/studenti naštrebaju samo ona pitanja koja su na popisu, a ostalo lagano zaobiđu. Kampanjstvo. Da im jedno pitanje malo preokreneš, ne bi znali na njega odgovoriti.
Uf neno, kako li je samo tebe lako demantirati...

http://www.element.hr/knjige.asp?id=12210

Uf muke, u 3 klika sam našao na nešto za 1. razred gimnazije. Rolling Eyes + duby je dobro rekla - kontrolne zadaće se ni ne mogu naći u slobodnoj prodaji, a mislim da je razlog i više nego shvatljiv. Very Happy

Google je tvoj prijatelj: google → "kontrolna zadaća matematika" ili "antonija horvatek" (danas svi profesori matematike znaju za njene stranice, pa je isto tako preporučimo učenicima).

Uz to da napomenem - radni listići nisu dio obaveznog kompleta, dakle mi ne možemo učenike natjerati da ih kupe. Mi im to možemo preporučiti, ali hoće li ih oni kupiti ili ne nije na nama. Zbirka zadataka ima dosta zadataka, većinu njih ne stignemo rješiti na nastavi, a ni zadati sve za zadaću (hvala HNOSu), postoji i dio "Za one koji žele znati više", pa onaj koji zbilja želi dobro izvježbati, učinit će to i bez kupovanja dodatnih materijala.

Malo smo otišli u offtopic, pa da vratim na temu:

I posve se slažem sa duby - ne pada mi na pamet da dam popis pitanja svojim učenicima jer to vodi u poticanje na kampanjsko učenje. Isto tako i na faxu... Samostalno učenje uz popis pitanja koji će doći na usmenom? Svašta! To nije "samostalno učenje", to je štreberaj dijelova gradiva. Tu dolazi do opasnosti da učenici/studenti naštrebaju samo ona pitanja koja su na popisu, a ostalo lagano zaobiđu. Kampanjstvo. Da im jedno pitanje malo preokreneš, ne bi znali na njega odgovoriti.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duby
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 09. 2006. (19:31:17)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 20:54 ned, 28. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala kenny :lol: iskreno nije mi se dalo trazit po googlu materijale za srednju skolu :oops:
koliko se ja sjecam ni 'zuta zbirka' iz fizike u srednjoj nije bila obavezna pa je ju svatko tko je malo ozbiljnije ucio fiziku barem jednom prolistao :)
a sto se tice pitanja za usmeni,na temelju vlastitog iskustva ti mogu reci da kad se dobiju unaprijed pitanja vecina studentata nauci samo to ili eventualno jos koju sitnicu koja im zatreba da bi shvatili i naucili odgovore na ta pitanja, odnosno da to potice kampanjsko ucenje dijela gradiva

naravno svaka cast rijetkim izuzecima koji su naucili cijeli kolegij :lol:
hvala kenny Laughing iskreno nije mi se dalo trazit po googlu materijale za srednju skolu Embarassed
koliko se ja sjecam ni 'zuta zbirka' iz fizike u srednjoj nije bila obavezna pa je ju svatko tko je malo ozbiljnije ucio fiziku barem jednom prolistao Smile
a sto se tice pitanja za usmeni,na temelju vlastitog iskustva ti mogu reci da kad se dobiju unaprijed pitanja vecina studentata nauci samo to ili eventualno jos koju sitnicu koja im zatreba da bi shvatili i naucili odgovore na ta pitanja, odnosno da to potice kampanjsko ucenje dijela gradiva

naravno svaka cast rijetkim izuzecima koji su naucili cijeli kolegij Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 23:12 ned, 28. 3. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="duby"]hvala kenny :lol: iskreno nije mi se dalo trazit po googlu materijale za srednju skolu :oops:
koliko se ja sjecam ni 'zuta zbirka' iz fizike u srednjoj nije bila obavezna pa je ju svatko tko je malo ozbiljnije ucio fiziku barem jednom prolistao :) [/quote]

nama u miocu je zuta zbirka bila obavezna, a generacije nakon mene su dobile neku zbirketinu od 2 kile, sto je nasa profa pisala, al ne znam jesu to trebali tegliti

no, mi smo fiziku i ucili po zutoj zbirci maltene - zbrika + profa
uzdbenike valjda nitko nije ni otvorio :D

[quote="duby"]
a sto se tice pitanja za usmeni,na temelju vlastitog iskustva ti mogu reci da kad se dobiju unaprijed pitanja vecina studentata nauci samo to ili eventualno jos koju sitnicu koja im zatreba da bi shvatili i naucili odgovore na ta pitanja, odnosno da to potice kampanjsko ucenje dijela gradiva

naravno svaka cast rijetkim izuzecima koji su naucili cijeli kolegij :lol:[/quote]

ovaj dio 'da bi shvatili' nazalost sve manje ljudi zeli samostalno napraviti...

btw, slaze se nekakav popis pitanja za diplomski, sad, za bolonjske studente, i ako sam dobro uhvatila - gradivo je sa - preddiplomskog studija.. ili tako nesto... totalno weird....

skroz potice ucenje i proucavanje... ne
duby (napisa):
hvala kenny Laughing iskreno nije mi se dalo trazit po googlu materijale za srednju skolu Embarassed
koliko se ja sjecam ni 'zuta zbirka' iz fizike u srednjoj nije bila obavezna pa je ju svatko tko je malo ozbiljnije ucio fiziku barem jednom prolistao Smile


nama u miocu je zuta zbirka bila obavezna, a generacije nakon mene su dobile neku zbirketinu od 2 kile, sto je nasa profa pisala, al ne znam jesu to trebali tegliti

no, mi smo fiziku i ucili po zutoj zbirci maltene - zbrika + profa
uzdbenike valjda nitko nije ni otvorio Very Happy

duby (napisa):

a sto se tice pitanja za usmeni,na temelju vlastitog iskustva ti mogu reci da kad se dobiju unaprijed pitanja vecina studentata nauci samo to ili eventualno jos koju sitnicu koja im zatreba da bi shvatili i naucili odgovore na ta pitanja, odnosno da to potice kampanjsko ucenje dijela gradiva

naravno svaka cast rijetkim izuzecima koji su naucili cijeli kolegij Laughing


ovaj dio 'da bi shvatili' nazalost sve manje ljudi zeli samostalno napraviti...

btw, slaze se nekakav popis pitanja za diplomski, sad, za bolonjske studente, i ako sam dobro uhvatila - gradivo je sa - preddiplomskog studija.. ili tako nesto... totalno weird....

skroz potice ucenje i proucavanje... ne



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 5 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan