Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Sarussovo pravilo?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
guest
Gost





PostPostano: 23:50 sub, 21. 12. 2002    Naslov: Sarussovo pravilo? Citirajte i odgovorite

Više od pola naše grupe je riješilo 4. zadatak s determinantom preko Saurssovog pravila. Na vježbama nam nije rečeno da to vrijedi samo za matrice 2*2 i 3*3. Ostali su rješili preko Laplace-vog pravila ili putem transformacija i to samo zato što su to slučajno išli tako rješavati ili im je netko iz druge grupe rekao da to ne vrijedi za ostale matrice. [i]Mislim da to nije u redu da nas se zakine za 20 bodova samo zato što je asistentu to promaklo. Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
:( [/i]
Više od pola naše grupe je riješilo 4. zadatak s determinantom preko Saurssovog pravila. Na vježbama nam nije rečeno da to vrijedi samo za matrice 2*2 i 3*3. Ostali su rješili preko Laplace-vog pravila ili putem transformacija i to samo zato što su to slučajno išli tako rješavati ili im je netko iz druge grupe rekao da to ne vrijedi za ostale matrice. Mislim da to nije u redu da nas se zakine za 20 bodova samo zato što je asistentu to promaklo. Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
Sad


[Vrh]
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 5:47 ned, 22. 12. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Preći ćeš preko toga, ne brini se.
Meni je na analizi dva jednom uletio zadatak iz analize 3 i šta sad

Događa se.

A i što se tog sarussovog pravila tiče, svakome bi trebalo biti jasno da isto ne vrijedi za matrice reda većeg od 3 (razmisli malo i skontat ćeš odma)
Preći ćeš preko toga, ne brini se.
Meni je na analizi dva jednom uletio zadatak iz analize 3 i šta sad

Događa se.

A i što se tog sarussovog pravila tiče, svakome bi trebalo biti jasno da isto ne vrijedi za matrice reda većeg od 3 (razmisli malo i skontat ćeš odma)



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
bingo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2002. (18:03:08)
Postovi: (31)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 10:23 ned, 22. 12. 2002    Naslov: Re: Sarussovo pravilo ??!!!!??!! Citirajte i odgovorite

[quote="guest"] Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
:( [/quote]

Pa i nije FER nego FMZ (Jel je to po novom?). :lol:
I sad kad izlazish na sljedeci kolokvij, sjeti se da doma imash Horvaticevu trilogiju, pa ju i upotrijebi :wink:
guest (napisa):
Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
Sad


Pa i nije FER nego FMZ (Jel je to po novom?). Laughing
I sad kad izlazish na sljedeci kolokvij, sjeti se da doma imash Horvaticevu trilogiju, pa ju i upotrijebi Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 10:58 ned, 22. 12. 2002    Naslov: Re: Sarussovo pravilo ??!!!!??!! Citirajte i odgovorite

[quote="guest"]Više od pola naše grupe je riješilo 4. zadatak s determinantom preko Saurssovog pravila. Na vježbama nam nije rečeno da to vrijedi samo za matrice 2*2 i 3*3.[/quote]
Jesi siguran da uopce nije receno?Kada se u mojoj grupi uvodio Laplace-ov razvoj, i na vjezbama(Z.Milin Sipus) i na predavanjima(M.Polonijo) je spomenuto da Sarussovo pravilo opcenito ne vrijedi za n>3.

[quote="guest"]Ostali su rješili preko Laplace-vog pravila ili putem transformacija i to samo zato što su to slučajno išli tako rješavati ili im je netko iz druge grupe rekao da to ne vrijedi za ostale matrice.[/quote]
Mislim da je cilj 4. zadatka bio bas taj da se primjene transformacije da se vidi da li ih ljudi znaju koristiti ili samo znaju formulu kako se rjesava..ako pogledas malo prijasnje kolokvije vidjeti ces da se pola tih determinanti svodi na dijagonalnu ili trokutastu.Opcenito,Sarussovo pravilo je najkrvavije pravilo sto se tice rjesavanja determinanti tako da skoro pa nitko nece pomisliti na njega kada vidi neku vecu determinantu,tako da ljudi ne pomisljaju na transformacije ili Laplace-ov razvoj slucajno.

[quote="guest"]Mislim da to nije u redu da nas se zakine za 20 bodova samo zato što je asistentu to promaklo. Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
:([/quote]
Je li itko iz grupe sjetio se pogledati neku skriptu,knjigu ili zbirku jer tamo pise da Sarussovo pravilo ne vrijedi?Ili ako je vec netko nacuo od ljudi iz drugih grupa da Sarussovo pravilo ne vrijedi zasto nije pitao asistenta na vjezbama?
Evo,recimo ja sam imao takav slican primjer,rjesavao sam stare kolokvije i primjetio sam da se trazi trag matrice.Pojima nisam imao sta je to.Na vjezbama sam pitao asistenticu i ona je rekla da je totalno zaboravila na trag i slijedeci sat ga je definirala.A buduci da sam ja imao na kolokviju trag matrice (i dosta ljudi iz moje grupe)...sva sreca da sam se uopce sjetio pitati!
Ovo mozes koristiti kao argument u svoju korist,ali ipak,ako je netko iz tvoje grupe rjesio zadatak tocno,sumnjam da ce vam asistenti priznati zalbu.
guest (napisa):
Više od pola naše grupe je riješilo 4. zadatak s determinantom preko Saurssovog pravila. Na vježbama nam nije rečeno da to vrijedi samo za matrice 2*2 i 3*3.

Jesi siguran da uopce nije receno?Kada se u mojoj grupi uvodio Laplace-ov razvoj, i na vjezbama(Z.Milin Sipus) i na predavanjima(M.Polonijo) je spomenuto da Sarussovo pravilo opcenito ne vrijedi za n>3.

guest (napisa):
Ostali su rješili preko Laplace-vog pravila ili putem transformacija i to samo zato što su to slučajno išli tako rješavati ili im je netko iz druge grupe rekao da to ne vrijedi za ostale matrice.

Mislim da je cilj 4. zadatka bio bas taj da se primjene transformacije da se vidi da li ih ljudi znaju koristiti ili samo znaju formulu kako se rjesava..ako pogledas malo prijasnje kolokvije vidjeti ces da se pola tih determinanti svodi na dijagonalnu ili trokutastu.Opcenito,Sarussovo pravilo je najkrvavije pravilo sto se tice rjesavanja determinanti tako da skoro pa nitko nece pomisliti na njega kada vidi neku vecu determinantu,tako da ljudi ne pomisljaju na transformacije ili Laplace-ov razvoj slucajno.

guest (napisa):
Mislim da to nije u redu da nas se zakine za 20 bodova samo zato što je asistentu to promaklo. Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
Sad

Je li itko iz grupe sjetio se pogledati neku skriptu,knjigu ili zbirku jer tamo pise da Sarussovo pravilo ne vrijedi?Ili ako je vec netko nacuo od ljudi iz drugih grupa da Sarussovo pravilo ne vrijedi zasto nije pitao asistenta na vjezbama?
Evo,recimo ja sam imao takav slican primjer,rjesavao sam stare kolokvije i primjetio sam da se trazi trag matrice.Pojima nisam imao sta je to.Na vjezbama sam pitao asistenticu i ona je rekla da je totalno zaboravila na trag i slijedeci sat ga je definirala.A buduci da sam ja imao na kolokviju trag matrice (i dosta ljudi iz moje grupe)...sva sreca da sam se uopce sjetio pitati!
Ovo mozes koristiti kao argument u svoju korist,ali ipak,ako je netko iz tvoje grupe rjesio zadatak tocno,sumnjam da ce vam asistenti priznati zalbu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
anci
Gost





PostPostano: 17:40 ned, 22. 12. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nikoji argument vam nece koristiti, kada ga ni nemate.Nije kolokvij spemiti samo proci vjezbe, vec uzmes i druge knjige , zbirke i prodes ih!A to da vam nisu rekli da Sarussovo pravilo ne vrijede za racunanje determinati reda 4...itd.cisto sumnjam!
Zar ne mislis, da se ne bi onda rjesavale determinante na taj nacin!? :!:
Nikoji argument vam nece koristiti, kada ga ni nemate.Nije kolokvij spemiti samo proci vjezbe, vec uzmes i druge knjige , zbirke i prodes ih!A to da vam nisu rekli da Sarussovo pravilo ne vrijede za racunanje determinati reda 4...itd.cisto sumnjam!
Zar ne mislis, da se ne bi onda rjesavale determinante na taj nacin!? Exclamation


[Vrh]
Kasiopeja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2002. (18:19:29)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 0:29 pon, 23. 12. 2002    Naslov: Re: Sarussovo pravilo ??!!!!??!! Citirajte i odgovorite

[quote="guest"]Više od pola naše grupe je riješilo 4. zadatak s determinantom preko Saurssovog pravila. Na vježbama nam nije rečeno da to vrijedi samo za matrice 2*2 i 3*3. Ostali su rješili preko Laplace-vog pravila ili putem transformacija i to samo zato što su to slučajno išli tako rješavati ili im je netko iz druge grupe rekao da to ne vrijedi za ostale matrice. [i]Mislim da to nije u redu da nas se zakine za 20 bodova samo zato što je asistentu to promaklo. Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
:( [/i][/quote]

Gle, nama nitko nije nikad ni spomenuo to Saurussovo pravilo i ja nemam blage veze sta je to. To fino sve jako lako svedes na gornjotrokutastu (ili donjetrkutastu) matricu i izracunas. Sta uopce je to pravilo? I kad ce nama netko reci za to?
guest (napisa):
Više od pola naše grupe je riješilo 4. zadatak s determinantom preko Saurssovog pravila. Na vježbama nam nije rečeno da to vrijedi samo za matrice 2*2 i 3*3. Ostali su rješili preko Laplace-vog pravila ili putem transformacija i to samo zato što su to slučajno išli tako rješavati ili im je netko iz druge grupe rekao da to ne vrijedi za ostale matrice. Mislim da to nije u redu da nas se zakine za 20 bodova samo zato što je asistentu to promaklo. Cijela naša grupa je spremna potvrditi da nam to nije rečeno. NIJE FER!!!!!!
Sad


Gle, nama nitko nije nikad ni spomenuo to Saurussovo pravilo i ja nemam blage veze sta je to. To fino sve jako lako svedes na gornjotrokutastu (ili donjetrkutastu) matricu i izracunas. Sta uopce je to pravilo? I kad ce nama netko reci za to?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 1:37 pon, 23. 12. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sarusovo pravilo:

Imaš matricu tri puta tri:

[code:1]
a b c
d e f
g h i
[/code:1]
Determinanta toga je:
aei+bfg+cdh-ceg-bdi-afh
Dokaz:
[code:1]
a b c
d e f =a* e f - b* d f + c* d e
g h i h i g i g h[/code:1]
(laplaceov razvoj)
E sad, po laplaseovom razvoju je:
[code:1]
e f = e*i-f*h
h i [/code:1]
Što je ujedno i sarusovo pravilo za 2x2 matrice. Dakle imamo:
[code:1]
a*(ei-fh)-b(di-fg)+c*(dh-eg)=
=aei+bfg+cdh-ceg-bdi-afh[/code:1]
što je i trebalo dokazati.

Joše jednom napominjem: očito je da ovakvo množenje po dijagonalama neće važiti već za 4x4 matricu.
Sarusovo pravilo:

Imaš matricu tri puta tri:

Kod:

a b c
d e f
g h i

Determinanta toga je:
aei+bfg+cdh-ceg-bdi-afh
Dokaz:
Kod:

a b c   
d e f =a* e f - b* d f + c* d e
g h i     h i      g i      g h

(laplaceov razvoj)
E sad, po laplaseovom razvoju je:
Kod:

e f = e*i-f*h
h i

Što je ujedno i sarusovo pravilo za 2x2 matrice. Dakle imamo:
Kod:

a*(ei-fh)-b(di-fg)+c*(dh-eg)=
=aei+bfg+cdh-ceg-bdi-afh

što je i trebalo dokazati.

Joše jednom napominjem: očito je da ovakvo množenje po dijagonalama neće važiti već za 4x4 matricu.



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
seter
Gost





PostPostano: 23:19 sri, 14. 4. 2010    Naslov: kako? Citirajte i odgovorite

a zasto nebi vazilo za 4x4? nije mi jasno

a1A5
b2B6
c3C7
d4D8=a2C8+1B7d+A6c4+5b3D-5B3d-6C4a-7D1b-8A2c..
:?: :?:
a zasto nebi vazilo za 4x4? nije mi jasno

a1A5
b2B6
c3C7
d4D8=a2C8+1B7d+A6c4+5b3D-5B3d-6C4a-7D1b-8A2c..
Question Question


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:25 čet, 15. 4. 2010    Naslov: Re: kako? Citirajte i odgovorite

[quote="seter"]a zasto nebi vazilo za 4x4? nije mi jasno

a1A5
b2B6
c3C7
d4D8=a2C8+1B7d+A6c4+5b3D-5B3d-6C4a-7D1b-8A2c..
:?: :?:[/quote]
Zato što postoje 4x4 matrice čija determinanta se razlikuje od vrijednosti dobivene Sarrusovim pravilom. Npr. za

[latex]A=\left[
\begin{array}{cccc}
1 & 1 & 0 & 0\\
1 & 1 & 0 & 0\\
0 & 0 & 1 & 0\\
0 & 0 & 0 & 1
\end{array}
\right][/latex]

je detA=0, a po Sarrusovom pravilu bilo bi detA=1+0+0+0-0-0-0-0=1.
seter (napisa):
a zasto nebi vazilo za 4x4? nije mi jasno

a1A5
b2B6
c3C7
d4D8=a2C8+1B7d+A6c4+5b3D-5B3d-6C4a-7D1b-8A2c..
Question Question

Zato što postoje 4x4 matrice čija determinanta se razlikuje od vrijednosti dobivene Sarrusovim pravilom. Npr. za



je detA=0, a po Sarrusovom pravilu bilo bi detA=1+0+0+0-0-0-0-0=1.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan