Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Učenje matematike

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 17:38 ned, 16. 5. 2004    Naslov: Učenje matematike Citirajte i odgovorite

Kako vi ljudi učite matematiku?Dajte mi svoju taktiku.
Naravno da je matematika znanost koja se prije svega mora shvaćati ali kada studiraš matematiku moraš i nažalost-učiti napamet.
Kad malo razmislim smatram da se matematika(barem prve godine) dosta štreba jer teoreme moraš nabiflati doslovce(detalji u matematici su presudni) stoga što ih velika većina nije nimalo očita.
Ista stvar i s dokazivanjem,moraš kroz dokaz proći desetak puta i onda ga lagano pamtiš,mislim shvaćaš ti logičke korake dokaza ali sama ideja dokaza i trikovi kroz dokaz su upravo ti koje si morao upamtiti/nabiflati da bi dokaz uspješno reproducirao na ploči.
Dajte neke savjete!Dajte svoje recepture,kako vi sa viših godina(a i vi brucoši) učite.

Znam da je najbolji dokaz da si gradivo uspješno i smisleno savladao upravo u vremenu trajanja toga gradiva u glavi bez ponavljanja istoga.
Kako vi ljudi učite matematiku?Dajte mi svoju taktiku.
Naravno da je matematika znanost koja se prije svega mora shvaćati ali kada studiraš matematiku moraš i nažalost-učiti napamet.
Kad malo razmislim smatram da se matematika(barem prve godine) dosta štreba jer teoreme moraš nabiflati doslovce(detalji u matematici su presudni) stoga što ih velika većina nije nimalo očita.
Ista stvar i s dokazivanjem,moraš kroz dokaz proći desetak puta i onda ga lagano pamtiš,mislim shvaćaš ti logičke korake dokaza ali sama ideja dokaza i trikovi kroz dokaz su upravo ti koje si morao upamtiti/nabiflati da bi dokaz uspješno reproducirao na ploči.
Dajte neke savjete!Dajte svoje recepture,kako vi sa viših godina(a i vi brucoši) učite.

Znam da je najbolji dokaz da si gradivo uspješno i smisleno savladao upravo u vremenu trajanja toga gradiva u glavi bez ponavljanja istoga.


[Vrh]
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 12:20 pon, 17. 5. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Gost"]Kako vi ljudi učite matematiku?Dajte mi svoju taktiku.[/quote]
To ti je skroz jednostavno. Uzmes jednu zbirku iz Analize (npr. Demidovic) i rijesis sve zadatke, onda uzmes jos jednu (npr. Minorski) da to jos malo utvrdis, a onda (opcionalno) rijesis 100-tinjak starih rokova i kolokvija. Zatim predjes na Linearnu (pa sve isto tako) pa na Elementarnu itd. (Studij matematike ima svega 40-tak kolegija.) Uspjeh je zagarantiran. :lol:

Princip je isti kao i sa engleskom travom/zivicom. Kako postizu da je tako ravna, gusta i jednaka? Jednostavno, samo je svakih tjedan dana malo podsisaju - i tako 500-tinjak godina. :wink:
Gost (napisa):
Kako vi ljudi učite matematiku?Dajte mi svoju taktiku.

To ti je skroz jednostavno. Uzmes jednu zbirku iz Analize (npr. Demidovic) i rijesis sve zadatke, onda uzmes jos jednu (npr. Minorski) da to jos malo utvrdis, a onda (opcionalno) rijesis 100-tinjak starih rokova i kolokvija. Zatim predjes na Linearnu (pa sve isto tako) pa na Elementarnu itd. (Studij matematike ima svega 40-tak kolegija.) Uspjeh je zagarantiran. Laughing

Princip je isti kao i sa engleskom travom/zivicom. Kako postizu da je tako ravna, gusta i jednaka? Jednostavno, samo je svakih tjedan dana malo podsisaju - i tako 500-tinjak godina. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 13:08 pon, 17. 5. 2004    Naslov: Re: Učenje matematike Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Kako vi ljudi učite matematiku?Dajte mi svoju taktiku.[/quote]

Mislim je, živim, dišem i sanjam. :-)

[quote]Naravno da je matematika znanost koja se prije svega mora shvaćati ali kada studiraš matematiku moraš i nažalost-učiti napamet.[/quote]

Ne. Evo citat iz jednog mog davnog maila...
>Mozes zaboraviti koliko je 2+2 , kao sto mozes zaboraviti
>i koliko je 314159+26536 , ali sam koncept zbrajanja,
>cije su ovo gore samo platonisticke sjene, ne mozes
>zaboraviti, jer se tu zapravo nema sto zaboraviti
>(osim imena "zbrajanje"). To nije informacija, vec
>template u koji se kasnije efikasno ugraduju informacije."
Koliko god ti se trenutno ne činilo tako, math je iznad hrpe informacijâ.

> inace izbjegavam frazu "ucenje mathematike"
> upravo zato sto se tu i nema sto nauciti (u knowledge
> smislu)... pricao sam tamo dolje [*c] o tome...
>
> ono sto postoji je ucenje u skill-smislu (i to, iako je
> bitno, se ipak IMO previse forsira u skolama,
> pogotovo na racun ovog sljedeceg), i ucenje u
> wisdom-smislu, koje ne moze biti ni tesko, ni dosadno,
> jer posjeduje nevjerojatnu mogucnost prilagodavanja
> umu koji ga prima...

[quote]Kad malo razmislim smatram da se matematika(barem prve godine) dosta štreba jer teoreme moraš nabiflati doslovce(detalji u matematici su presudni) stoga što ih velika većina nije nimalo očita.[/quote]

Au. Ako ti teorem nije očit, _najgore_ što možeš učiniti (ne računajući mogućnost da jednostavno odmahneš rukom) je naučiti ga napamet. To ne rješava problem, već ga produbljuje.

[quote]Ista stvar i s dokazivanjem,moraš kroz dokaz proći desetak puta i onda ga lagano pamtiš,mislim shvaćaš ti logičke korake dokaza ali sama ideja dokaza i trikovi kroz dokaz su upravo ti koje si morao upamtiti/nabiflati da bi dokaz uspješno reproducirao na ploči.[/quote]

Zaista, "ista stvar" što bi ti rekao. Zamisli da moraš zapamtiti neku staroegipatsku priču, ispričanu hijeroglifima - ali tako da je treba prenijeti preko puno stoljeća, bićima koja će znati što s njenom porukom, koja se tebi čini mutna i neuhvatljiva. Koliko ja vidim, imaš tri izbora:

1. "prevesti" priču. Vidjeti o čemu se tu radi, i prenijeti dalje svojim riječima. _Nedostatak_: Nakon što se tri puta ovako prenese, priča postaje potpuno neprepoznatljiva. Bitni detalji se izgube dok si rekao keks, iz jednostavnog razloga što ljudi koji je prenose nisu svjesni toga koji su detalji bitni.

2. "zapamtiti" priču, onako slikovno (čak ni kao tekst, jer hijeroglife možeš pamtiti jedino kao slike). Raw bmp. I prenijeti piksel po piksel, pa neka ovaj na drugom kraju misli što bi s tim. _Nedostatak_: poludjet ćeš. Možda ne odmah, ali nakon nekoliko tako prenesenih pričâ definitivno. To nije način na koji ljudski mozak funkcionira, i prirodno je da se opire takvom 'učenju'.

3. _razumjeti_ priču. Provesti malo više vremena nad njom, obilaziti egiptologe i gnjaviti ih (njima) trivijalnim pitanjima, uživjeti se u staroegipatsku kulturu i pokušati shvatiti ne samo priču, nego i ono što stoji iza nje, što je dovelo do njenog nastanka i zašto je na kraju krajeva ta priča zanimljiva i vrijedna pričanja. Prenijeti je sad možeš i mijenjajući neke detalje, ali poštujući činjenicu da je kroz tisuće godina, dok je došla do tebe, poprimila ovaj oblik u kojem si je ti vidio. Vjerojatno postoji dobar razlog za to. "Nedostatak": zahtijeva puuno vremena, truda i rada.

Sad izaberi jednu od te 3 metode. A onda preslikaj stvar na svoj studij. Analogija je još dublja nego što ti se trenutno čini...

[quote]Znam da je najbolji dokaz da si gradivo uspješno i smisleno savladao upravo u vremenu trajanja toga gradiva u glavi bez ponavljanja istoga.[/quote]

Između ostalog. No to ti trenutno baš i nije neki kriterij... to ćeš znati tek za nekih 5 godinâ... :-)
Anonymous (napisa):
Kako vi ljudi učite matematiku?Dajte mi svoju taktiku.


Mislim je, živim, dišem i sanjam. Smile

Citat:
Naravno da je matematika znanost koja se prije svega mora shvaćati ali kada studiraš matematiku moraš i nažalost-učiti napamet.


Ne. Evo citat iz jednog mog davnog maila...
>Mozes zaboraviti koliko je 2+2 , kao sto mozes zaboraviti
>i koliko je 314159+26536 , ali sam koncept zbrajanja,
>cije su ovo gore samo platonisticke sjene, ne mozes
>zaboraviti, jer se tu zapravo nema sto zaboraviti
>(osim imena "zbrajanje"). To nije informacija, vec
>template u koji se kasnije efikasno ugraduju informacije."
Koliko god ti se trenutno ne činilo tako, math je iznad hrpe informacijâ.

> inace izbjegavam frazu "ucenje mathematike"
> upravo zato sto se tu i nema sto nauciti (u knowledge
> smislu)... pricao sam tamo dolje [*c] o tome...
>
> ono sto postoji je ucenje u skill-smislu (i to, iako je
> bitno, se ipak IMO previse forsira u skolama,
> pogotovo na racun ovog sljedeceg), i ucenje u
> wisdom-smislu, koje ne moze biti ni tesko, ni dosadno,
> jer posjeduje nevjerojatnu mogucnost prilagodavanja
> umu koji ga prima...

Citat:
Kad malo razmislim smatram da se matematika(barem prve godine) dosta štreba jer teoreme moraš nabiflati doslovce(detalji u matematici su presudni) stoga što ih velika većina nije nimalo očita.


Au. Ako ti teorem nije očit, _najgore_ što možeš učiniti (ne računajući mogućnost da jednostavno odmahneš rukom) je naučiti ga napamet. To ne rješava problem, već ga produbljuje.

Citat:
Ista stvar i s dokazivanjem,moraš kroz dokaz proći desetak puta i onda ga lagano pamtiš,mislim shvaćaš ti logičke korake dokaza ali sama ideja dokaza i trikovi kroz dokaz su upravo ti koje si morao upamtiti/nabiflati da bi dokaz uspješno reproducirao na ploči.


Zaista, "ista stvar" što bi ti rekao. Zamisli da moraš zapamtiti neku staroegipatsku priču, ispričanu hijeroglifima - ali tako da je treba prenijeti preko puno stoljeća, bićima koja će znati što s njenom porukom, koja se tebi čini mutna i neuhvatljiva. Koliko ja vidim, imaš tri izbora:

1. "prevesti" priču. Vidjeti o čemu se tu radi, i prenijeti dalje svojim riječima. _Nedostatak_: Nakon što se tri puta ovako prenese, priča postaje potpuno neprepoznatljiva. Bitni detalji se izgube dok si rekao keks, iz jednostavnog razloga što ljudi koji je prenose nisu svjesni toga koji su detalji bitni.

2. "zapamtiti" priču, onako slikovno (čak ni kao tekst, jer hijeroglife možeš pamtiti jedino kao slike). Raw bmp. I prenijeti piksel po piksel, pa neka ovaj na drugom kraju misli što bi s tim. _Nedostatak_: poludjet ćeš. Možda ne odmah, ali nakon nekoliko tako prenesenih pričâ definitivno. To nije način na koji ljudski mozak funkcionira, i prirodno je da se opire takvom 'učenju'.

3. _razumjeti_ priču. Provesti malo više vremena nad njom, obilaziti egiptologe i gnjaviti ih (njima) trivijalnim pitanjima, uživjeti se u staroegipatsku kulturu i pokušati shvatiti ne samo priču, nego i ono što stoji iza nje, što je dovelo do njenog nastanka i zašto je na kraju krajeva ta priča zanimljiva i vrijedna pričanja. Prenijeti je sad možeš i mijenjajući neke detalje, ali poštujući činjenicu da je kroz tisuće godina, dok je došla do tebe, poprimila ovaj oblik u kojem si je ti vidio. Vjerojatno postoji dobar razlog za to. "Nedostatak": zahtijeva puuno vremena, truda i rada.

Sad izaberi jednu od te 3 metode. A onda preslikaj stvar na svoj studij. Analogija je još dublja nego što ti se trenutno čini...

Citat:
Znam da je najbolji dokaz da si gradivo uspješno i smisleno savladao upravo u vremenu trajanja toga gradiva u glavi bez ponavljanja istoga.


Između ostalog. No to ti trenutno baš i nije neki kriterij... to ćeš znati tek za nekih 5 godinâ... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 22:12 pon, 17. 5. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Veky,vjerojatno si svjestan da sloviš za vrlo inteligentnu osobu,nekako je to čovjeku jasno samo po sebi, isto kako je manekenu jasno da dobro izgleda,hajde pustimo lažnu skromnost :wink:
Ajde se ti sad fino prisjeti svojih studentskih dana,barem te prve,svima pamtljive godine,pa reci koliko si dnevno vremena provodio učeći?
Iskreno! :wink:
Jer kada kažeš da je potrebno puno truda i pišeš to ovako:puuno vremena,onda bih ja vjerojatno morao pisati ovako puuuuuuuuuuuuuuuuuno _više_ vremena. :D
S obzirom da si izgradio cjelokupnu matematiku u glavi bez imalo štrebanja pretpostavljam da nikako u svojim(nedavnim) studentskim danima nisi bio kampanjac već redoviti učenik.Pretpostavljam da su i srednjoškolski dani bili usmjereni prema matematici na ozbiljan način,tako da si ti kao mali Hun,veliki ratnik koji takvim postaje odgajan od malena. :wink:
Vjerojatno namjeravaš jednoga dana zasjesti na jedan od ''kolegijskih tronova'' i nadmašiti svoga velikoga učitelja prof.Kurepu o kojimu je rečeno tako puno ''lijepih'' hvalospjeva.Zamišljam ga kako sjedi pored vatre i poput sijedog Gandalfa uz salve duhanske radosti prepričava unucima dogodovštine sa ispita. :roll:
Nekako mi se čini da češ i ti na usmenima biti (pre)tvrd orah i sloviti kao strah i trepet usmenih ispita. :twisted:
Zube,ti još uvijek vodiš velike bitke za diplomu,pa koliko i ti vremena provodiš učeći? :wink:
LJudi,želim vidjeti brojke,''vremenske brojke''...

P.S:ispričajte moju otvorenost i maštovitost,namjerno je.
Veky,vjerojatno si svjestan da sloviš za vrlo inteligentnu osobu,nekako je to čovjeku jasno samo po sebi, isto kako je manekenu jasno da dobro izgleda,hajde pustimo lažnu skromnost Wink
Ajde se ti sad fino prisjeti svojih studentskih dana,barem te prve,svima pamtljive godine,pa reci koliko si dnevno vremena provodio učeći?
Iskreno! Wink
Jer kada kažeš da je potrebno puno truda i pišeš to ovako:puuno vremena,onda bih ja vjerojatno morao pisati ovako puuuuuuuuuuuuuuuuuno _više_ vremena. Very Happy
S obzirom da si izgradio cjelokupnu matematiku u glavi bez imalo štrebanja pretpostavljam da nikako u svojim(nedavnim) studentskim danima nisi bio kampanjac već redoviti učenik.Pretpostavljam da su i srednjoškolski dani bili usmjereni prema matematici na ozbiljan način,tako da si ti kao mali Hun,veliki ratnik koji takvim postaje odgajan od malena. Wink
Vjerojatno namjeravaš jednoga dana zasjesti na jedan od ''kolegijskih tronova'' i nadmašiti svoga velikoga učitelja prof.Kurepu o kojimu je rečeno tako puno ''lijepih'' hvalospjeva.Zamišljam ga kako sjedi pored vatre i poput sijedog Gandalfa uz salve duhanske radosti prepričava unucima dogodovštine sa ispita. Rolling Eyes
Nekako mi se čini da češ i ti na usmenima biti (pre)tvrd orah i sloviti kao strah i trepet usmenih ispita. Twisted Evil
Zube,ti još uvijek vodiš velike bitke za diplomu,pa koliko i ti vremena provodiš učeći? Wink
LJudi,želim vidjeti brojke,''vremenske brojke''...

P.S:ispričajte moju otvorenost i maštovitost,namjerno je.


[Vrh]
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 22:30 pon, 17. 5. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :lol: :D :rotfl:
Veky, kunem se, ovo nismo pisali ni defar ni ja :rotfl: :D

[quote="Anonymous"]Zube,ti još uvijek vodiš velike bitke za diplomu,pa koliko i ti vremena provodiš učeći? :wink:
LJudi,želim vidjeti brojke,''vremenske brojke''...[/quote]
Moje su vremenske brojke obeshrabrujuci malene sto se dobro vidi iz cinjenice da sam 2. godina 2.put, u pravilu ucim ono sto mi se svidja, ono sto mi zbilja ne ide i ono sto nisam zbilja dugo vidio. Imam paklenu tendenciju tjedan dana razbijati glavu bizarlucima iz teorije skupova samo da bi roknuo ispit iz kombinatorike na najglupljim pitanjima. Inace, imam sposobnost zeznuti sve sto se ikako zeznuti moze i zeznuti ne moze koja je savrseno balansirana sa sposobnoscu da dobijem 45 bodova i niti jedan vise kada je to zbilja nuzno, ali to nikako nije mojom zaslugom :)
S druge strane, imam fantasticnu sposobnost neocekivano rasturiti pismene ispite onda kada bih to najmanje zelio, tako da unistavam iluzije dobrocudnim profesorima koji me salju doma "da se vratim za dva tjedna i odgovaram za 4" jer misle "da je mogu toliko vise" (..i redovito razocaranje kada shvate da sam vise znao 2 tjedna ranije) a ja u biti samo trazim jednoga maaloga labuda indeksu jer mi se zbilja vise ne da biti na ovoj godini koliko je god super iz 2. puta :D
[quote="Anonymous"]P.S:ispričajte moju otvorenost i maštovitost,namjerno je.[/quote]
Pohvalno je iako je namjerno ;)

BTW: ne trebaju ti savjeti o ucenju od mene, slusaj vekya, zna sta govori ;)

[color=darkblue]PS modovi, mozda bi ovo trebalo biti negdje drugdje ?[/color]
Valjam se po podu od smijeha Valjam se po podu od smijeha Valjam se po podu od smijeha Laughing Very Happy Valjam se po podu od smijeha
Veky, kunem se, ovo nismo pisali ni defar ni ja Valjam se po podu od smijeha Very Happy

Anonymous (napisa):
Zube,ti još uvijek vodiš velike bitke za diplomu,pa koliko i ti vremena provodiš učeći? Wink
LJudi,želim vidjeti brojke,''vremenske brojke''...

Moje su vremenske brojke obeshrabrujuci malene sto se dobro vidi iz cinjenice da sam 2. godina 2.put, u pravilu ucim ono sto mi se svidja, ono sto mi zbilja ne ide i ono sto nisam zbilja dugo vidio. Imam paklenu tendenciju tjedan dana razbijati glavu bizarlucima iz teorije skupova samo da bi roknuo ispit iz kombinatorike na najglupljim pitanjima. Inace, imam sposobnost zeznuti sve sto se ikako zeznuti moze i zeznuti ne moze koja je savrseno balansirana sa sposobnoscu da dobijem 45 bodova i niti jedan vise kada je to zbilja nuzno, ali to nikako nije mojom zaslugom Smile
S druge strane, imam fantasticnu sposobnost neocekivano rasturiti pismene ispite onda kada bih to najmanje zelio, tako da unistavam iluzije dobrocudnim profesorima koji me salju doma "da se vratim za dva tjedna i odgovaram za 4" jer misle "da je mogu toliko vise" (..i redovito razocaranje kada shvate da sam vise znao 2 tjedna ranije) a ja u biti samo trazim jednoga maaloga labuda indeksu jer mi se zbilja vise ne da biti na ovoj godini koliko je god super iz 2. puta Very Happy
Anonymous (napisa):
P.S:ispričajte moju otvorenost i maštovitost,namjerno je.

Pohvalno je iako je namjerno Wink

BTW: ne trebaju ti savjeti o ucenju od mene, slusaj vekya, zna sta govori Wink

PS modovi, mozda bi ovo trebalo biti negdje drugdje ?



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 23:10 pon, 17. 5. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Veky,vjerojatno si svjestan da sloviš za vrlo inteligentnu osobu,nekako je to čovjeku jasno samo po sebi, isto kako je manekenu jasno da dobro izgleda,hajde pustimo lažnu skromnost :wink: [/quote]

Svjestan sam toga da me takvim _smatraju_. Isto kao što sam svjestan da me smatraju najgorim asistentom koji je ikada postojao na ovom faksu, pa svejedno ne mislim da sam takav. :-)

A što se tiče "sirove" inteligencije", Mensin Internet IQ test mi je rekao 156 . No sasvim je jasno da im je u interesu govoriti ljudima bar 10% veće rezultate. :-)

[quote]Ajde se ti sad fino prisjeti svojih studentskih dana,barem te prve,svima pamtljive godine,pa reci koliko si dnevno vremena provodio učeći?
Iskreno! :wink: [/quote]

Rekoh već gore, mrzim takve pojmove. Ako smijem učenje definirati kako bih ja htio, 24 sata. Ako se to svodi na neke izvana nametnute kriterije, jako malo. Vjerojatno manje nego ti.

Ja sam pojam "učenje za ispit" rezervirao za nešto drugo. Kad krenem "učiti za LA1", to znači da sve ostale knjige, papiri, čak i misli i mentalne ekstrapolacije (da, um se može kontrolirati) idu u kut percepcije, i u fokusu, na stolu, krevetu, wherever, ostaje samo LA1 . I dalje o !math-stvarima mislim jednako kao i prije, samo math-dio svog uma koncentriram na taj pojedini ispit.

[quote]Jer kada kažeš da je potrebno puno truda i pišeš to ovako:puuno vremena,onda bih ja vjerojatno morao pisati ovako puuuuuuuuuuuuuuuuuno _više_ vremena. :D [/quote]

Ti si gospodar svog vremena. Koliko god ti civilizacija pokušala utuviti suprotno u glavu. ;-)

[quote]S obzirom da si izgradio cjelokupnu matematiku u glavi bez imalo štrebanja pretpostavljam da nikako u svojim(nedavnim) studentskim danima nisi bio kampanjac već redoviti učenik.[/quote]

Pa sad... svi smo mi bili mladi i ludi. :-) Radio sam i ja svakakve eksperimente, čisto da vidim dokle mogu ići (ali tek kasnije - _ne_ na prvoj i drugoj godini!); uglavnom razmišljajući kako sam pametniji od sustava (ovo što gore pišeš, "nekako je to čovjeku jasno samo po sebi": ) - i obilo mi se o glavu. Ne uvijek, ali sasvim dovoljno često. I upravo zato danas mogu reći sa sigurnošću: Redoviti rad se isplati. Odlazak na predavanja i vježbe se isplati. Shvatiti _svaki_ izlazak na ispit vrlo ozbiljno se isplati. Baš zato što sam bio i na drugoj strani.

[quote]Pretpostavljam da su i srednjoškolski dani bili usmjereni prema matematici na ozbiljan način,tako da si ti kao mali Hun,veliki ratnik koji takvim postaje odgajan od malena. :wink: [/quote]

Recimo. Tamo negdje od 4. godine, kad sam skužio da su razlike uzastopnih kvadrata uzastopni neparni brojevi, math had me. :-)

[quote]Vjerojatno namjeravaš jednoga dana zasjesti na jedan od ''kolegijskih tronova'' i nadmašiti svoga velikoga učitelja prof.Kurepu o kojimu je rečeno tako puno ''lijepih'' hvalospjeva.[/quote]

Uf... nije da se hvalim, ali pogledavši količinu "lijepih hvalospjevâ" samo po ovom Forumu o meni, mogu komotno reći da sam ga već nadmašio. :PP

Postoje ljudi o kojima se priča. Svakakve priče - i pozitivne, i negativne, i bizarne... budući da (pretpostavljam) prof. Kurepu nikad nisi vidio u akademskom kontekstu, možeš se samo osloniti na vlastiti razum pri prosuđivanju što je od toga istina, a što ne.

[quote]Zamišljam ga kako sjedi pored vatre i poput sijedog Gandalfa uz salve duhanske radosti prepričava unucima dogodovštine sa ispita. :roll: [/quote]

Da, maštovit si. To ti priznajem. :-)

[quote]Nekako mi se čini da češ i ti na usmenima biti (pre)tvrd orah i sloviti kao strah i trepet usmenih ispita. :twisted: [/quote]

I meni se tako čini. :-| Nego, ovo "(pre)" je tvoj komentar, ili komentar tadašnjih mojih potencijalnih studenata?

[quote]LJudi,želim vidjeti brojke,''vremenske brojke''...[/quote]

Nećeš ih dobiti, bar od mene. Jer mislim da su besmislene. Pokušati izraziti angažiranost vremenom je upravo ona vrsta krivog svođenja na zajednički nazivnik koja vodi do izrekâ "Vrijeme je novac", "Muškarci misle na s*ks svakih 8 sekundi (dok žene ne moraju koristiti time sharing jer imaju true multitasking, valjda: ))", i sličnih. Vjerujem da su mathematičari iznad toga.

[quote]P.S:ispričajte moju otvorenost i maštovitost,namjerno je.[/quote]

Vsego, ovaj put se neću zaletjeti i reći da je isprika irelevantna. ;-)
Anonymous (napisa):
Veky,vjerojatno si svjestan da sloviš za vrlo inteligentnu osobu,nekako je to čovjeku jasno samo po sebi, isto kako je manekenu jasno da dobro izgleda,hajde pustimo lažnu skromnost Wink


Svjestan sam toga da me takvim _smatraju_. Isto kao što sam svjestan da me smatraju najgorim asistentom koji je ikada postojao na ovom faksu, pa svejedno ne mislim da sam takav. Smile

A što se tiče "sirove" inteligencije", Mensin Internet IQ test mi je rekao 156 . No sasvim je jasno da im je u interesu govoriti ljudima bar 10% veće rezultate. Smile

Citat:
Ajde se ti sad fino prisjeti svojih studentskih dana,barem te prve,svima pamtljive godine,pa reci koliko si dnevno vremena provodio učeći?
Iskreno! Wink


Rekoh već gore, mrzim takve pojmove. Ako smijem učenje definirati kako bih ja htio, 24 sata. Ako se to svodi na neke izvana nametnute kriterije, jako malo. Vjerojatno manje nego ti.

Ja sam pojam "učenje za ispit" rezervirao za nešto drugo. Kad krenem "učiti za LA1", to znači da sve ostale knjige, papiri, čak i misli i mentalne ekstrapolacije (da, um se može kontrolirati) idu u kut percepcije, i u fokusu, na stolu, krevetu, wherever, ostaje samo LA1 . I dalje o !math-stvarima mislim jednako kao i prije, samo math-dio svog uma koncentriram na taj pojedini ispit.

Citat:
Jer kada kažeš da je potrebno puno truda i pišeš to ovako:puuno vremena,onda bih ja vjerojatno morao pisati ovako puuuuuuuuuuuuuuuuuno _više_ vremena. Very Happy


Ti si gospodar svog vremena. Koliko god ti civilizacija pokušala utuviti suprotno u glavu. Wink

Citat:
S obzirom da si izgradio cjelokupnu matematiku u glavi bez imalo štrebanja pretpostavljam da nikako u svojim(nedavnim) studentskim danima nisi bio kampanjac već redoviti učenik.


Pa sad... svi smo mi bili mladi i ludi. Smile Radio sam i ja svakakve eksperimente, čisto da vidim dokle mogu ići (ali tek kasnije - _ne_ na prvoj i drugoj godini!); uglavnom razmišljajući kako sam pametniji od sustava (ovo što gore pišeš, "nekako je to čovjeku jasno samo po sebi": ) - i obilo mi se o glavu. Ne uvijek, ali sasvim dovoljno često. I upravo zato danas mogu reći sa sigurnošću: Redoviti rad se isplati. Odlazak na predavanja i vježbe se isplati. Shvatiti _svaki_ izlazak na ispit vrlo ozbiljno se isplati. Baš zato što sam bio i na drugoj strani.

Citat:
Pretpostavljam da su i srednjoškolski dani bili usmjereni prema matematici na ozbiljan način,tako da si ti kao mali Hun,veliki ratnik koji takvim postaje odgajan od malena. Wink


Recimo. Tamo negdje od 4. godine, kad sam skužio da su razlike uzastopnih kvadrata uzastopni neparni brojevi, math had me. Smile

Citat:
Vjerojatno namjeravaš jednoga dana zasjesti na jedan od ''kolegijskih tronova'' i nadmašiti svoga velikoga učitelja prof.Kurepu o kojimu je rečeno tako puno ''lijepih'' hvalospjeva.


Uf... nije da se hvalim, ali pogledavši količinu "lijepih hvalospjevâ" samo po ovom Forumu o meni, mogu komotno reći da sam ga već nadmašio. Weeee-heeee!!!

Postoje ljudi o kojima se priča. Svakakve priče - i pozitivne, i negativne, i bizarne... budući da (pretpostavljam) prof. Kurepu nikad nisi vidio u akademskom kontekstu, možeš se samo osloniti na vlastiti razum pri prosuđivanju što je od toga istina, a što ne.

Citat:
Zamišljam ga kako sjedi pored vatre i poput sijedog Gandalfa uz salve duhanske radosti prepričava unucima dogodovštine sa ispita. Rolling Eyes


Da, maštovit si. To ti priznajem. Smile

Citat:
Nekako mi se čini da češ i ti na usmenima biti (pre)tvrd orah i sloviti kao strah i trepet usmenih ispita. Twisted Evil


I meni se tako čini. Neutral Nego, ovo "(pre)" je tvoj komentar, ili komentar tadašnjih mojih potencijalnih studenata?

Citat:
LJudi,želim vidjeti brojke,''vremenske brojke''...


Nećeš ih dobiti, bar od mene. Jer mislim da su besmislene. Pokušati izraziti angažiranost vremenom je upravo ona vrsta krivog svođenja na zajednički nazivnik koja vodi do izrekâ "Vrijeme je novac", "Muškarci misle na s*ks svakih 8 sekundi (dok žene ne moraju koristiti time sharing jer imaju true multitasking, valjda: ))", i sličnih. Vjerujem da su mathematičari iznad toga.

Citat:
P.S:ispričajte moju otvorenost i maštovitost,namjerno je.


Vsego, ovaj put se neću zaletjeti i reći da je isprika irelevantna. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 23:15 pon, 17. 5. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]:rotfl: :rotfl: :rotfl: :lol: :D :rotfl:
Veky, kunem se, ovo nismo pisali ni defar ni ja :rotfl: :D[/quote]

Sad ste mi tek postali sumnjivi. ;-)

Neovisno o tome, zabavno mi je kako si siguran da defar nije. ;-)

[quote][color=darkblue]PS modovi, mozda bi ovo trebalo biti negdje drugdje ?[/color][/quote]

Mda. Možda u "Bisere". :-)
Ok, ajmo ozbiljno. Naravno da ne mogu objektivno procjenjivati vrijednost ovakve rasprave, ali mislim da bi mogla pomoći i nekim ljudima koji baš i ne zalaze u ovaj dio foruma... dakle, ja sam za.
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
Valjam se po podu od smijeha Valjam se po podu od smijeha Valjam se po podu od smijeha Laughing Very Happy Valjam se po podu od smijeha
Veky, kunem se, ovo nismo pisali ni defar ni ja Valjam se po podu od smijeha Very Happy


Sad ste mi tek postali sumnjivi. Wink

Neovisno o tome, zabavno mi je kako si siguran da defar nije. Wink

Citat:
PS modovi, mozda bi ovo trebalo biti negdje drugdje ?


Mda. Možda u "Bisere". Smile
Ok, ajmo ozbiljno. Naravno da ne mogu objektivno procjenjivati vrijednost ovakve rasprave, ali mislim da bi mogla pomoći i nekim ljudima koji baš i ne zalaze u ovaj dio foruma... dakle, ja sam za.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:14 uto, 18. 5. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]I upravo zato danas mogu reći sa sigurnošću: Redoviti rad se isplati. Odlazak na predavanja i vježbe se isplati.[/quote]

Za one koji zele konkretne brojke, na zadnjem kolokviju iz C-a smo slozili statistiku: prosjecan broj bodova po asistentima. :shock: Ispalo je da su studenti sva 4 asistenta napisali podjednako (izmedju "najboljeg" i "najlosijeg" je manje od 2 boda!). 8) Jedini koji su [b]jako podbacili[/b] (za vise od 10 bodova!!!) su bili oni koji nisu znali napisati ime asistenta i/ili profesora! :lol: 'nuff said. 8)

[quote="veky"]Postoje ljudi o kojima se priča. Svakakve priče - i pozitivne, i negativne, i bizarne...[/quote]

Npr. da onaj strashni Shego rushi ljude na komisiji... :shock:
(hint za brucose: bar do doktorata ne mogu biti niti clan komisija ;))

[quote="veky"]zabavno mi je kako si siguran da defar nije. ;-)[/quote]

Da, taj detalj sam (cak) i ja primijetio... :twisted:

[quote="veky"][quote=""][color=darkblue]PS modovi, mozda bi ovo trebalo biti negdje drugdje ?[/color][/quote]
Mda. Možda u "Bisere". :-)
Ok, ajmo ozbiljno. Naravno da ne mogu objektivno procjenjivati vrijednost ovakve rasprave, ali mislim da bi mogla pomoći i nekim ljudima koji baš i ne zalaze u ovaj dio foruma... dakle, ja sam za.[/quote]

Ok, ide u "[i]Cumez[/i]". 8) Ipak mi nije za Fax.opc, a s Analizama nema neke veze... :)
veky (napisa):
I upravo zato danas mogu reći sa sigurnošću: Redoviti rad se isplati. Odlazak na predavanja i vježbe se isplati.


Za one koji zele konkretne brojke, na zadnjem kolokviju iz C-a smo slozili statistiku: prosjecan broj bodova po asistentima. Shocked Ispalo je da su studenti sva 4 asistenta napisali podjednako (izmedju "najboljeg" i "najlosijeg" je manje od 2 boda!). Cool Jedini koji su jako podbacili (za vise od 10 bodova!!!) su bili oni koji nisu znali napisati ime asistenta i/ili profesora! Laughing 'nuff said. Cool

veky (napisa):
Postoje ljudi o kojima se priča. Svakakve priče - i pozitivne, i negativne, i bizarne...


Npr. da onaj strashni Shego rushi ljude na komisiji... Shocked
(hint za brucose: bar do doktorata ne mogu biti niti clan komisija Wink)

veky (napisa):
zabavno mi je kako si siguran da defar nije. Wink


Da, taj detalj sam (cak) i ja primijetio... Twisted Evil

veky (napisa):
(napisa):
PS modovi, mozda bi ovo trebalo biti negdje drugdje ?

Mda. Možda u "Bisere". Smile
Ok, ajmo ozbiljno. Naravno da ne mogu objektivno procjenjivati vrijednost ovakve rasprave, ali mislim da bi mogla pomoći i nekim ljudima koji baš i ne zalaze u ovaj dio foruma... dakle, ja sam za.


Ok, ide u "Cumez". Cool Ipak mi nije za Fax.opc, a s Analizama nema neke veze... Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 0:37 uto, 18. 5. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="veky"]Postoje ljudi o kojima se priča. Svakakve priče - i pozitivne, i negativne, i bizarne...[/quote]

Npr. da onaj strashni Shego rushi ljude na komisiji... :shock:
[/quote]

:rotfl: :bow: ;-)

I nakon ovoga, ti bi kod mene na instrukcije? :-)
vsego (napisa):
veky (napisa):
Postoje ljudi o kojima se priča. Svakakve priče - i pozitivne, i negativne, i bizarne...


Npr. da onaj strashni Shego rushi ljude na komisiji... Shocked


Valjam se po podu od smijeha I bow before you Wink

I nakon ovoga, ti bi kod mene na instrukcije? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Jack
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 07. 2003. (09:00:59)
Postovi: (27)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:27 uto, 18. 5. 2004    Naslov: Re: Učenje matematike Citirajte i odgovorite

[quote="veky"]>Mozes zaboraviti koliko je 2+2 , kao sto mozes zaboraviti
>i koliko je 314159+26536 , ali sam koncept zbrajanja,
>cije su ovo gore samo platonisticke sjene, ne mozes
>zaboraviti, jer se tu zapravo nema sto zaboraviti
>(osim imena "zbrajanje"). To nije informacija, vec
>template u koji se kasnije efikasno ugraduju informacije."
Koliko god ti se trenutno ne činilo tako, math je iznad hrpe informacijâ. [/quote]
Ovo ti je 200% točno.

Ja prošao cijeli fax sa samo par template-a :lol:

npr. ako ne pucaš baš na petice, cijelu kombinatoriku i vjerojatnost možeš progurati sa običnim [color=darkblue][b]m/n [/b][/color]

:lol: :lol: :lol: Dokazano!
veky (napisa):
>Mozes zaboraviti koliko je 2+2 , kao sto mozes zaboraviti
>i koliko je 314159+26536 , ali sam koncept zbrajanja,
>cije su ovo gore samo platonisticke sjene, ne mozes
>zaboraviti, jer se tu zapravo nema sto zaboraviti
>(osim imena "zbrajanje"). To nije informacija, vec
>template u koji se kasnije efikasno ugraduju informacije."
Koliko god ti se trenutno ne činilo tako, math je iznad hrpe informacijâ.

Ovo ti je 200% točno.

Ja prošao cijeli fax sa samo par template-a Laughing

npr. ako ne pucaš baš na petice, cijelu kombinatoriku i vjerojatnost možeš progurati sa običnim m/n

Laughing Laughing Laughing Dokazano!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:19 uto, 18. 5. 2004    Naslov: Re: Učenje matematike Citirajte i odgovorite

[quote="Jack"][quote="veky"]>Mozes zaboraviti koliko je 2+2 , kao sto mozes zaboraviti
>i koliko je 314159+26536 , ali sam koncept zbrajanja,
>cije su ovo gore samo platonisticke sjene, ne mozes
>zaboraviti, jer se tu zapravo nema sto zaboraviti
>(osim imena "zbrajanje"). To nije informacija, vec
>template u koji se kasnije efikasno ugraduju informacije."
Koliko god ti se trenutno ne činilo tako, math je iznad hrpe informacijâ. [/quote]
Ovo ti je 200% točno.

Ja prošao cijeli fax sa samo par template-a :lol:

npr. ako ne pucaš baš na petice, cijelu kombinatoriku i vjerojatnost možeš progurati sa običnim [color=darkblue][b]m/n [/b][/color]

:lol: :lol: :lol: Dokazano![/quote]

Ako _pucaš_ na petice, možeš i s manje. :!: ;-)
Jack (napisa):
veky (napisa):
>Mozes zaboraviti koliko je 2+2 , kao sto mozes zaboraviti
>i koliko je 314159+26536 , ali sam koncept zbrajanja,
>cije su ovo gore samo platonisticke sjene, ne mozes
>zaboraviti, jer se tu zapravo nema sto zaboraviti
>(osim imena "zbrajanje"). To nije informacija, vec
>template u koji se kasnije efikasno ugraduju informacije."
Koliko god ti se trenutno ne činilo tako, math je iznad hrpe informacijâ.

Ovo ti je 200% točno.

Ja prošao cijeli fax sa samo par template-a Laughing

npr. ako ne pucaš baš na petice, cijelu kombinatoriku i vjerojatnost možeš progurati sa običnim m/n

Laughing Laughing Laughing Dokazano!


Ako _pucaš_ na petice, možeš i s manje. Exclamation Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan