Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Funkcija, slika, praslika, intervali rasta i pada,... (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
CROmpir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 09. 2009. (18:27:06)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 2

PostPostano: 16:09 pet, 22. 10. 2010    Naslov: Funkcija, slika, praslika, intervali rasta i pada,... Citirajte i odgovorite

Evo imam jedan problemcic, nisam sreo jos ovakav zadatak pa ako netko zna da mi pomogne rijesiti..

Funkija f:R-R t.d za svaki x vrijedi:

x^4 + 4x^3 + 5x^2 + 2x-2=f(x+1)

a). Izvedite formulu za f
b). Odredite sliku za f i skup f^-1 ([-9/4, 0])
c). Odredite intervale rasta i pada funkcije f i na svakom od njih nadite inverznu funkciju restrikcije od f na taj interval.
Evo imam jedan problemcic, nisam sreo jos ovakav zadatak pa ako netko zna da mi pomogne rijesiti..

Funkija f:R-R t.d za svaki x vrijedi:

x^4 + 4x^3 + 5x^2 + 2x-2=f(x+1)

a). Izvedite formulu za f
b). Odredite sliku za f i skup f^-1 ([-9/4, 0])
c). Odredite intervale rasta i pada funkcije f i na svakom od njih nadite inverznu funkciju restrikcije od f na taj interval.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 17:31 pet, 22. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro, s izuzetkom a) stvar je dosta tipična, makar, moram priznati, krajnje odvratna. :)

U svakom slučaju, hajde da izvedemo a). Umjesto [latex]x[/latex] ćemo uvrstiti u jednakost [latex]t-1[/latex]. Tako ćemo dobiti s desne strane [latex]f((t-1)+1)=f(t)[/latex], a to nam je tražena formula za [latex]f[/latex].

Dobro, dakle, imamo [latex]f(t)=(t-1)^4+4(t-1)^3+5(t-1)^2+2(t-1)-2[/latex]. Kad to raspišeš, što je posao koji se svakom iole razumnom građaninu ove zemlje gadi, dobijemo [latex]f(t)=t^4-t^2-2[/latex].

Sad b) vjerojatno znaš riješiti - naprosto se radi o kompoziciji funkcija [latex]f_1(x)=x^2-x-2=(x-2)(x+1)[/latex] i [latex]f_2(x)=x^2[/latex]. Stoga vjerojatno onda nije problem naći sliku i prasliku funkcije - reci ako treba pomoć.

Naposljetku, pogledajmo c), čime dolazimo do još jednog krajnje odvratnog podzadatka. Dobro, dakle, zanima nas kada je funkcija [latex]f(x)=x^4-x^2-2[/latex] rastuća. [latex]f[/latex] ponovno prikazujemo kao kompoziciju funkcija [latex]f_1[/latex] i [latex]f_2[/latex]. OK, sad, razlikovat ćemo nekoliko slučajeva:

Prvo, neka je [latex]x\geq 0[/latex]. Tada je [latex]f_2[/latex] rastuća funkcija. E, sad, ovaj dio je malo teško objasniti, a i malo smo neprecizni, but here it is. :) Dakle, neka je [latex]a\leq 1/2[/latex]. Tada imamo da je [latex]f_1(a)=a^2-a[/latex] padajuća funkcija (zato smo uzeli baš tu granicu za [latex]a[/latex]), to lako provjeriš s grafa ili kako već. E, sad, ako uzmemo [latex]a=x^2[/latex], tj. [latex]0\leq x\leq \sqrt{2}/2[/latex], imamo kompoziciju padajuće i rastuće (svugdje u ovom zadatku radi se o strogo padajućim i strogo rastućim funkcijama, zapravo... to nam treba da znamo da inverzi postoje) funkcije, pa je tu funkcija [latex]f[/latex] padajuća. Analogno, za [latex]a>1/2[/latex] imamo kompoziciju dvije rastuće funkcije, pa je stvar rastuća. Dakle, na [latex]\langle 0,\sqrt{2}/2\rangle[/latex] funkcija pada, a na [latex]\langle \sqrt{2}/2,+\infty\rangle[/latex] raste.

Ako je [latex]x<0[/latex], stvar ide potpuno analogno ([latex]f[/latex] je neparna funkcija, uostalom, pa možemo to direktno iskoristiti kao argument). Funkcija tu, dakle, (strogo) pada na [latex]\langle -\intfy,-\sqrt{2}/2\rangle[/latex], a (strogo) raste na [latex]\langle -\sqrt{2}/2, 0\rangle[/latex].

Sad ostaje još sitan element traženja inverza na tim intervalima. Pa dobro: rješavamo [latex]y=x^4-x^2-2=(x^2)^2-(x^2)-2[/latex]. Budući da s desne strane mi imamo kvadratnu jednadžbu po [latex]x^2[/latex], znamo da je [latex]x^2_{1,2}=\displaystyle\frac{1\pm\sqrt{1+4(2+y)}}{2}[/latex]. Dakle, [latex]x_{1,2,3,4}=\pm\sqrt{\displaystyle\frac{1\pm\sqrt{1+4(2+y)}}{2}}[/latex]. U ovom smo trenutku zapravo gotovi - našli smo sva četiri inverza. Sad nam samo ostaje pitanje koji pripada kojem intervalu. U intervalima [latex]\langle -\intfy,-\sqrt{2}/2\rangle[/latex] i [latex]\langle -\sqrt{2}/2, 0\rangle[/latex] [latex]x[/latex] je negativan, pa se prvi [latex]\pm[/latex] pretvara u minus. E, sad, u ovom intervalu koji ide iz minus beskonačnosti, [latex]x^2[/latex] je veći od [latex]1/2[/latex], pa drugi [latex]\pm[/latex] postaje plus. Razmišljanja su potpuno analogna za ostala tri intervala: za prvi [latex]\pm[/latex] gledaš je li [latex]x[/latex] pozitivan ili negativan, a za drugi gledaš je li [latex]x^2[/latex] veće ili manje od [latex]1/2[/latex]. Dakle, napokon smo došli do kraja, wee! :D

Sasvim je vjerojatno da nešto nije jasno... zaboga, pa nije ni meni u ovom trenutku. :D
Dobro, s izuzetkom a) stvar je dosta tipična, makar, moram priznati, krajnje odvratna. Smile

U svakom slučaju, hajde da izvedemo a). Umjesto ćemo uvrstiti u jednakost . Tako ćemo dobiti s desne strane , a to nam je tražena formula za .

Dobro, dakle, imamo . Kad to raspišeš, što je posao koji se svakom iole razumnom građaninu ove zemlje gadi, dobijemo .

Sad b) vjerojatno znaš riješiti - naprosto se radi o kompoziciji funkcija i . Stoga vjerojatno onda nije problem naći sliku i prasliku funkcije - reci ako treba pomoć.

Naposljetku, pogledajmo c), čime dolazimo do još jednog krajnje odvratnog podzadatka. Dobro, dakle, zanima nas kada je funkcija rastuća. ponovno prikazujemo kao kompoziciju funkcija i . OK, sad, razlikovat ćemo nekoliko slučajeva:

Prvo, neka je . Tada je rastuća funkcija. E, sad, ovaj dio je malo teško objasniti, a i malo smo neprecizni, but here it is. Smile Dakle, neka je . Tada imamo da je padajuća funkcija (zato smo uzeli baš tu granicu za ), to lako provjeriš s grafa ili kako već. E, sad, ako uzmemo , tj. , imamo kompoziciju padajuće i rastuće (svugdje u ovom zadatku radi se o strogo padajućim i strogo rastućim funkcijama, zapravo... to nam treba da znamo da inverzi postoje) funkcije, pa je tu funkcija padajuća. Analogno, za imamo kompoziciju dvije rastuće funkcije, pa je stvar rastuća. Dakle, na funkcija pada, a na raste.

Ako je , stvar ide potpuno analogno ( je neparna funkcija, uostalom, pa možemo to direktno iskoristiti kao argument). Funkcija tu, dakle, (strogo) pada na , a (strogo) raste na .

Sad ostaje još sitan element traženja inverza na tim intervalima. Pa dobro: rješavamo . Budući da s desne strane mi imamo kvadratnu jednadžbu po , znamo da je . Dakle, . U ovom smo trenutku zapravo gotovi - našli smo sva četiri inverza. Sad nam samo ostaje pitanje koji pripada kojem intervalu. U intervalima i je negativan, pa se prvi pretvara u minus. E, sad, u ovom intervalu koji ide iz minus beskonačnosti, je veći od , pa drugi postaje plus. Razmišljanja su potpuno analogna za ostala tri intervala: za prvi gledaš je li pozitivan ili negativan, a za drugi gledaš je li veće ili manje od . Dakle, napokon smo došli do kraja, wee! Very Happy

Sasvim je vjerojatno da nešto nije jasno... zaboga, pa nije ni meni u ovom trenutku. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
lavicha
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2010. (18:25:49)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:28 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam se pogubila malo....
dakle, kod praslike kompozicije.. u ovom slucaju, kompozicija je f=f1of2, dali trazim prvo prasliku na odredenom intervalu od f2, pa onda to sto dobim gledam u f1? ili prvo gledam prasliku od f1 na odredenom(zadanom) intervalu, pa sto dobim gledam u f2?
ja sam se pogubila malo....
dakle, kod praslike kompozicije.. u ovom slucaju, kompozicija je f=f1of2, dali trazim prvo prasliku na odredenom intervalu od f2, pa onda to sto dobim gledam u f1? ili prvo gledam prasliku od f1 na odredenom(zadanom) intervalu, pa sto dobim gledam u f2?



_________________
‎....I think about the little things that make life great!! Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Rufert
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2010. (17:58:52)
Postovi: (12)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Dubrava

PostPostano: 16:44 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li R(f) predstavlja interval u kojem se nalazi f(x), a D(f) interval u kojem se nalazi x, to me malo buni?
Da li R(f) predstavlja interval u kojem se nalazi f(x), a D(f) interval u kojem se nalazi x, to me malo buni?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 17:43 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Rufert"]Da li R(f) predstavlja interval u kojem se nalazi f(x), a D(f) interval u kojem se nalazi x, to me malo buni?[/quote]

D( f ) - domena funkcije f, tj. sve vrijednosti x za koje je definirano f( x ).
R( f ) - mislim da je to range ( doseg ) od f, tj. vrijednosti koje f postize za sve x - eve koje je definirana tj. za sve x - eve iz D( f ). Isto što i Im( f ) - slika od f
Rufert (napisa):
Da li R(f) predstavlja interval u kojem se nalazi f(x), a D(f) interval u kojem se nalazi x, to me malo buni?


D( f ) - domena funkcije f, tj. sve vrijednosti x za koje je definirano f( x ).
R( f ) - mislim da je to range ( doseg ) od f, tj. vrijednosti koje f postize za sve x - eve koje je definirana tj. za sve x - eve iz D( f ). Isto što i Im( f ) - slika od f


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 21:57 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanje!!!

ako je funkcija zadana f(x)=4. korijen iz X (nzm to ljepse zapisat)

trazi se slika na intervalu od [-4,0]...

koje je rjesnje?
pitanje!!!

ako je funkcija zadana f(x)=4. korijen iz X (nzm to ljepse zapisat)

trazi se slika na intervalu od [-4,0]...

koje je rjesnje?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 22:14 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slika je 0, jer funkcija nije definirana za niti jedan drugi element u zadanom intervalu, osim 0.
Slika je 0, jer funkcija nije definirana za niti jedan drugi element u zadanom intervalu, osim 0.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 22:18 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Joker"]pitanje!!!

ako je funkcija zadana f(x)=4. korijen iz X (nzm to ljepse zapisat)

trazi se slika na intervalu od [-4,0]...

koje je rjesnje?[/quote]



hmmm,,,ako je to f(x)=4korijenX ... onda po mom nekom misljenju ... slike uopce nema na tom intervalu... jer x mora biti veci ili jednak nuli... sliku mozemo promatrati samo iz domene x>=0.
valjda....
Joker (napisa):
pitanje!!!

ako je funkcija zadana f(x)=4. korijen iz X (nzm to ljepse zapisat)

trazi se slika na intervalu od [-4,0]...

koje je rjesnje?




hmmm,,,ako je to f(x)=4korijenX ... onda po mom nekom misljenju ... slike uopce nema na tom intervalu... jer x mora biti veci ili jednak nuli... sliku mozemo promatrati samo iz domene x>=0.
valjda....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 22:23 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

0 je element intervala [-4,0]. Tako da f(0) = 0, pa je slika intervala [-4,0] jedan jedini element, i to 0. Stvarno ne shvacam sto nije tu jasno...
0 je element intervala [-4,0]. Tako da f(0) = 0, pa je slika intervala [-4,0] jedan jedini element, i to 0. Stvarno ne shvacam sto nije tu jasno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Joker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 09. 2010. (10:19:16)
Postovi: (8C)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 11

PostPostano: 22:44 ned, 24. 10. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

blago tebi kad ne shvacas sta tu nije jasno,samo sam htjela biti sigurna u rjesenje...hvala na pomoci
blago tebi kad ne shvacas sta tu nije jasno,samo sam htjela biti sigurna u rjesenje...hvala na pomoci


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 16:02 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da ne otvaram novu temu... Malo pitanjce, možda glupo, ali me zbunjuje:
Ako tražim sliku funkcije [tex]f(x) = \sqrt x[/tex] na nekom pozitivnom intervalu, npr. [1,4], hoće li mi rješenje biti samo pozitivan interval, [1,2] ili oba intervala, [-2,-1]U[1,2]? Samo pozitivan, je l da?
Da ne otvaram novu temu... Malo pitanjce, možda glupo, ali me zbunjuje:
Ako tražim sliku funkcije [tex]f(x) = \sqrt x[/tex] na nekom pozitivnom intervalu, npr. [1,4], hoće li mi rješenje biti samo pozitivan interval, [1,2] ili oba intervala, [-2,-1]U[1,2]? Samo pozitivan, je l da?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 16:10 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Protupitanje: što je domena, a što kodomena funkcije [tex]f(x) = \sqrt{x}[/tex]? Time sam ti sve rekao... ;)
Protupitanje: što je domena, a što kodomena funkcije [tex]f(x) = \sqrt{x}[/tex]? Time sam ti sve rekao... Wink



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 16:56 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Domena sve pozitivno, kodomena isto... Jer u protivnom bi za isti x postojale 2 vrijednosti, a onda to nije funkcija. 8)
Domena sve pozitivno, kodomena isto... Jer u protivnom bi za isti x postojale 2 vrijednosti, a onda to nije funkcija. Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:44 sub, 29. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]Domena sve pozitivno, kodomena isto...[/quote]
Sve nenegativno. :wink: Sve pozitivno je [latex]\{x\in\mathbb{R}|x>0\}[/latex]. Sve nenegativno je [latex]\{x\in\mathbb{R}|x\geq 0\}[/latex].
PermutiranoPrase (napisa):
Domena sve pozitivno, kodomena isto...

Sve nenegativno. Wink Sve pozitivno je . Sve nenegativno je .



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 15:37 ned, 30. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

E, hvala na ispravku. Vezano uz to, sjetih se sada, R+ uključuje sve poz.realne brojeve, nulu ne?

I još jedan zadatak me mori, nešto slično tome smo radili na vježbama, ali ovaj je dosta kompliciraniji i čudno mi ispada:
Kolokvij 2009., 3. Odredi [tex]f^{-1}([0,1]), f(x) = |2x^2 + 2x - |x^2 - 1|[/tex]. Ovo se ne može napisati kao kompozicija nego bih trebala rastavljati na slučajeve, pa napraviti graf, pa iz grafa iščitati rješenje, ili?
E, hvala na ispravku. Vezano uz to, sjetih se sada, R+ uključuje sve poz.realne brojeve, nulu ne?

I još jedan zadatak me mori, nešto slično tome smo radili na vježbama, ali ovaj je dosta kompliciraniji i čudno mi ispada:
Kolokvij 2009., 3. Odredi [tex]f^{-1}([0,1]), f(x) = |2x^2 + 2x - |x^2 - 1|[/tex]. Ovo se ne može napisati kao kompozicija nego bih trebala rastavljati na slučajeve, pa napraviti graf, pa iz grafa iščitati rješenje, ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:35 ned, 30. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="PermutiranoPrase"]E, hvala na ispravku. Vezano uz to, sjetih se sada, R+ uključuje sve poz.realne brojeve, nulu ne?

I još jedan zadatak me mori, nešto slično tome smo radili na vježbama, ali ovaj je dosta kompliciraniji i čudno mi ispada:
Kolokvij 2009., 3. Odredi [tex]f^{-1}([0,1]), f(x) = |2x^2 + 2x - |x^2 - 1|[/tex]. Ovo se ne može napisati kao kompozicija nego bih trebala rastavljati na slučajeve, pa napraviti graf, pa iz grafa iščitati rješenje, ili?[/quote]

Da, tako sam i ja radio, a onda smo na vježbama radili i preko definicije praslike. Naravno, dobije se isti rezultat, a sad ti odaberi što ti više paše.
Ako odabereš po slučajevima onda moraš na kraju crtati graf, iz kojega se sve lako vidi, a ako ti ne paše to onda idi preko definicije i riješavaj nejednadžbe. To isto može biti problem jer moraš paziti koje intervale moraš presjeći, a koje zbrojiti (unija).
PermutiranoPrase (napisa):
E, hvala na ispravku. Vezano uz to, sjetih se sada, R+ uključuje sve poz.realne brojeve, nulu ne?

I još jedan zadatak me mori, nešto slično tome smo radili na vježbama, ali ovaj je dosta kompliciraniji i čudno mi ispada:
Kolokvij 2009., 3. Odredi [tex]f^{-1}([0,1]), f(x) = |2x^2 + 2x - |x^2 - 1|[/tex]. Ovo se ne može napisati kao kompozicija nego bih trebala rastavljati na slučajeve, pa napraviti graf, pa iz grafa iščitati rješenje, ili?


Da, tako sam i ja radio, a onda smo na vježbama radili i preko definicije praslike. Naravno, dobije se isti rezultat, a sad ti odaberi što ti više paše.
Ako odabereš po slučajevima onda moraš na kraju crtati graf, iz kojega se sve lako vidi, a ako ti ne paše to onda idi preko definicije i riješavaj nejednadžbe. To isto može biti problem jer moraš paziti koje intervale moraš presjeći, a koje zbrojiti (unija).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 16:38 ned, 30. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

apsolutna vrijednost je uvijek veca od nule a kako je vece ili jednako mozes naci samo nultocke, i onda rijesiti izraz pod apsolutnom vrijednoscu manje jednako 1, dobijes kao rezultat od -2 do -2/3 unija od 0 do 0.55 sve ukljceno. nultocke se nalaze u tom intervalu.
naravo moras promatrati izraz x^2-1 kad je pozitivno a kad negativno pa ima malo vise posla jer to moras napraviti za obje nejednazdbe kad je vece ili jednako od -1 i manje ili jednako od 1.
apsolutna vrijednost je uvijek veca od nule a kako je vece ili jednako mozes naci samo nultocke, i onda rijesiti izraz pod apsolutnom vrijednoscu manje jednako 1, dobijes kao rezultat od -2 do -2/3 unija od 0 do 0.55 sve ukljceno. nultocke se nalaze u tom intervalu.
naravo moras promatrati izraz x^2-1 kad je pozitivno a kad negativno pa ima malo vise posla jer to moras napraviti za obje nejednazdbe kad je vece ili jednako od -1 i manje ili jednako od 1.



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 18:42 ned, 30. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala! :D Riješila sam sad preko nejednadžbi, ne grafa, konačno, iz 3.pokušaja ispada normalno sigurno rješenje. (1.rješavanje propalo, u 2.rješavanju graf mi je nekako sumnjivo ispao, vjerojatno je bio dijelom kriv). :D
Hvala! Very Happy Riješila sam sad preko nejednadžbi, ne grafa, konačno, iz 3.pokušaja ispada normalno sigurno rješenje. (1.rješavanje propalo, u 2.rješavanju graf mi je nekako sumnjivo ispao, vjerojatno je bio dijelom kriv). Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sasha.f
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2011. (20:04:19)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 10:32 pon, 31. 10. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

4. zadatak, kolokvij 2005., može netko napisat koja je slike funkcije? :)
4. zadatak, kolokvij 2005., može netko napisat koja je slike funkcije? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 12:01 uto, 1. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć... kako se računski traži slika racionalnih funkcija?
npr. f(x)= (4x+1)/(2x+3)
Može pomoć... kako se računski traži slika racionalnih funkcija?
npr. f(x)= (4x+1)/(2x+3)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan