Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3. zadaća (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
medonja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2009. (17:01:04)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 17:38 pet, 10. 12. 2010    Naslov: 3. zadaća Citirajte i odgovorite

[url]http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca3.pdf[/url]


Imam par pitanja u vezi zadaće:

Zad. 8 pod b) - jel mogu prvo razdvojit na 2 limesa(Po tm 2.4. 3. iz skripte) i onda ta 2 limesa razdvojit isto po tm 2.4.1.? jel to onda ok rjesenje?

Molila bih kolege koji su rješili ako imaju vrem da napišu rješenja i objašnjenja od zadataka- 2.(c), 9.(c), 12.(c), 15.(c) i 16.(d).

Hvala na pomoći!
http://web.math.hr/nastava/analiza/files/ma1-zadaca3.pdf


Imam par pitanja u vezi zadaće:

Zad. 8 pod b) - jel mogu prvo razdvojit na 2 limesa(Po tm 2.4. 3. iz skripte) i onda ta 2 limesa razdvojit isto po tm 2.4.1.? jel to onda ok rjesenje?

Molila bih kolege koji su rješili ako imaju vrem da napišu rješenja i objašnjenja od zadataka- 2.(c), 9.(c), 12.(c), 15.(c) i 16.(d).

Hvala na pomoći!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 19:11 pet, 10. 12. 2010    Naslov: Re: 3. zadaća Citirajte i odgovorite

[quote="medonja"]Zad. 8 pod b) - jel mogu prvo razdvojit na 2 limesa(Po tm 2.4. 3. iz skripte) i onda ta 2 limesa razdvojit isto po tm 2.4.1.? jel to onda ok rjesenje?[/quote]
Sorry, ne da mi se sad tražiti ta skripta. Prvo što mi pada na pamet je rješiti taj zadatak ovako: [latex]\displaystyle \lim_{n \to \infty} \frac{1 + \sqrt[4]{n}}{5 + \sqrt[3]{n}} : \frac{\sqrt[3]{n}}{\sqrt[3]{n}} = \lim_{n \to \infty} \frac{\frac{1}{\sqrt[3]{n}} + \frac{1}{\sqrt[12]{n}}}{\frac{5}{\sqrt[3]{n}} + 1} = \frac{0 + 0}{0 + 1} = 0[/latex]

[quote="medonja"]Molila bih kolege koji su rješili ako imaju vrem da napišu rješenja i objašnjenja od zadataka- 2.(c), 9.(c), 12.(c), 15.(c) i 16.(d).[/quote]
2.(c) [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=129226&highlight=\\frac{1}{\\arctan(-n)}#129226]Ovdje[/url] je to mornik lijepo objasnio.

9.(c) Teorem o sendviču. Iskoristi [latex]-1 \leq \cos n \leq 1[/latex].

12.(c) Pojavljuju se eksponencijalne funkcije. Prirodno je promatrati slučajeve [latex]|x| < 1[/latex], [latex]|x| = 1[/latex] i [latex]|x| > 1[/latex].

15.(c) [latex]\displaystyle \sum_{k = 1}^n k (k + 1) = \sum_{k = 1}^n (k^2 + k) = \sum_{k = 1}^n k^2 + \sum_{k = 1}^n k[/latex]. Svaku od tih suma bi trebala znati.

16.(d) Vrijedi [latex]\displaystyle \sum_{k = 1}^n k^3 = \frac{n^2 (n + 1)^2}{4}[/latex]. Može se dokazati indukcijom. Formula se može izvesti metodom zvanom teleskopiranje.

U 15.(c) i 16.(d) se može iskoristiti i Stolzov teorem.
medonja (napisa):
Zad. 8 pod b) - jel mogu prvo razdvojit na 2 limesa(Po tm 2.4. 3. iz skripte) i onda ta 2 limesa razdvojit isto po tm 2.4.1.? jel to onda ok rjesenje?

Sorry, ne da mi se sad tražiti ta skripta. Prvo što mi pada na pamet je rješiti taj zadatak ovako:

medonja (napisa):
Molila bih kolege koji su rješili ako imaju vrem da napišu rješenja i objašnjenja od zadataka- 2.(c), 9.(c), 12.(c), 15.(c) i 16.(d).

2.(c) Ovdje je to mornik lijepo objasnio.

9.(c) Teorem o sendviču. Iskoristi .

12.(c) Pojavljuju se eksponencijalne funkcije. Prirodno je promatrati slučajeve , i .

15.(c) . Svaku od tih suma bi trebala znati.

16.(d) Vrijedi . Može se dokazati indukcijom. Formula se može izvesti metodom zvanom teleskopiranje.

U 15.(c) i 16.(d) se može iskoristiti i Stolzov teorem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
medonja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2009. (17:01:04)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 14:22 sub, 11. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovaj 8 b)..mislim odma se vidi da mu je limes 0, al kak si dijelio sa dva različita n? Mislim jedino ak sam ja čorava- u brojnik si stavio 3 korjen iz n, a u nazivnik 5.korjen od n???

I,da - teskopiranje?! To je...? :oops:
Ovaj 8 b)..mislim odma se vidi da mu je limes 0, al kak si dijelio sa dva različita n? Mislim jedino ak sam ja čorava- u brojnik si stavio 3 korjen iz n, a u nazivnik 5.korjen od n???

I,da - teskopiranje?! To je...? Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 15:21 sub, 11. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="medonja"]Ovaj 8 b)..mislim odma se vidi da mu je limes 0, al kak si dijelio sa dva različita n? Mislim jedino ak sam ja čorava- u brojnik si stavio 3 korjen iz n, a u nazivnik 5.korjen od n???[/quote]
Piše 3, samo je taj latex mutan. Čak ni sa Ctrl+ nije jasnije.
Ako znaš čitati latex kod, možeš ga pročitati tako da staviš kursor na zelenog smajlija gore desno. :)

[quote="medonja"]I,da - teskopiranje?! To je...? :oops:[/quote]
Jednostavno rečeno, to je kad puno toga zbrojiš, pa se onda većina toga skrati. Sjećam se da smo radili tu fintu na vježbama, pa sam mislio da nisi prvi put čula za to.
No, ajmo izvesti [latex]\displaystyle \sum_{k = 1}^n k^3 = \frac{n^2 (n + 1)^2}{4}[/latex]. Uočimo da je [latex](k + 1)^4 - k^4 = 4 k^3 + 6 k^2 + 4 k + 1[/latex]. Sumirajmo to za sve [latex]k[/latex] td. [latex]1 \leq k \leq n[/latex]. Dobivamo
[latex]\displaystyle $\begin{align*}
\sum_{k = 1}^n \left( (k + 1)^4 - k^4 \right) & = \sum_{k = 1}^n \left( 4 k^3 + 6 k^2 + 4 k + 1 \right) \\
(n + 1)^4 - 1^4 & = 4 \sum_{k = 1}^n k^3 + 6 \sum_{k = 1}^n k^2 + 4 \sum_{k = 1}^n k + \sum_{k = 1}^n 1 \\
(n + 1)^4 - 1 & = 4 \sum_{k = 1}^n k^3 + 6 \cdot \frac{n (n + 1) (2 n + 1)}{6} + 4 \cdot \frac{n (n + 1)}{2} + n \\
4 \sum_{k = 1}^n k^3 & = (n + 1)^4 - n (n + 1) (2 n + 1) - 2 n (n + 1) - (n + 1) \\
4 \sum_{k = 1}^n k^3 & = (n + 1) \left[ (n + 1)^3 - n (2 n + 1) - 2 n - 1\right] \\
4 \sum_{k = 1}^n k^3 & = (n + 1) \left[ (n + 1)^3 - (2 n + 1)(n + 1) \right] \\
4 \sum_{k = 1}^n k^3 & = (n + 1)^2 \left[ (n + 1)^2 - (2 n + 1) \right] \\
\sum_{k = 1}^n k^3 & = \frac{n^2 (n + 1)^2}{4}
\end{align*}$[/latex]
Onaj maštoviti dio zvani teleskopiranje se zbio na lijevoj strani jednakosti kod prijelaza iz prvog u drugi redak. Sve ostalo je tehnički izvod.
Primijeti da smo morali iskoristiti sve sume s manjim potencijama, tako da ova metoda nije baš najefikasnija za veće potencije. Srećom, postoje još barem tri metode koje ne funkcioniraju tako.
medonja (napisa):
Ovaj 8 b)..mislim odma se vidi da mu je limes 0, al kak si dijelio sa dva različita n? Mislim jedino ak sam ja čorava- u brojnik si stavio 3 korjen iz n, a u nazivnik 5.korjen od n???

Piše 3, samo je taj latex mutan. Čak ni sa Ctrl+ nije jasnije.
Ako znaš čitati latex kod, možeš ga pročitati tako da staviš kursor na zelenog smajlija gore desno. Smile

medonja (napisa):
I,da - teskopiranje?! To je...? Embarassed

Jednostavno rečeno, to je kad puno toga zbrojiš, pa se onda većina toga skrati. Sjećam se da smo radili tu fintu na vježbama, pa sam mislio da nisi prvi put čula za to.
No, ajmo izvesti . Uočimo da je . Sumirajmo to za sve td. . Dobivamo

Onaj maštoviti dio zvani teleskopiranje se zbio na lijevoj strani jednakosti kod prijelaza iz prvog u drugi redak. Sve ostalo je tehnički izvod.
Primijeti da smo morali iskoristiti sve sume s manjim potencijama, tako da ova metoda nije baš najefikasnija za veće potencije. Srećom, postoje još barem tri metode koje ne funkcioniraju tako.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 11:55 uto, 14. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne znam riješiti 36. zadatak. malo sam programirao i slutim da je limes jednak [latex]a(\sqrt 2 - 1) + b(2-\sqrt 2)[/latex]. molio bih da netko potvrdi ili zaniječe ovu moju slutnju i dade mi neki naputak.
ne znam riješiti 36. zadatak. malo sam programirao i slutim da je limes jednak . molio bih da netko potvrdi ili zaniječe ovu moju slutnju i dade mi neki naputak.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 13:03 uto, 14. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim, ja ovo, formalno rečeno, jesam riješio (mislim da ti je dobro... ima nešto s korijenima iz [latex]2[/latex] u rješenju :D), ali nažalost ne mogu u ovome trenutku opravdati sve dijelove dokaza. :( Stoga ću tu napisati cijelo "rješenje", ali imaj na umu da stvar nije potpuna. Pogledat ću još mogu li negdje biti pametan, vuče me na to da postoji neko kombinatorno objašnjenje, ali eto.

Dakle, način na koji sam ja išao (ne jamčim da ne postoji bolji... dapače, začudio bih se da ne postoji :D): očito vrijedi [latex]a_{n+1}-a_n=\displaystyle\frac{1-2n}{2n}(a_n-a_{n-1})[/latex]. Teleskopiranjem, indukcijom ili kako već dolazimo lako do toga da je [latex]a_{n+1}-a_n=\displaystyle\frac{(1-2n)(3-2n)\cdots 3}{(2n)(2n-2)\cdots 4}(b-a)=\displaystyle\frac{2\cdot (-1)^{n-1}(2n-1)!!}{(2n)!!}[/latex]. (U ovom zapisu, [latex]k!!:=k\cdot (k-2)\cdot (k-4)\cdots[/latex], pri čemu je zadnji član u produktu [latex]2[/latex] ili [latex]1[/latex], ovisno o parnosti [latex]k[/latex]). Označimo, čisto radi lakšeg zapisa, s [latex]T(n)=\displaystyle\frac{2\cdot (-1)^n(2n+1)!!}{(2n+2)!!}[/latex].

E, sad, dolazi ovaj dio za koji baš i nemam objašnjenje. Kažem, moguće je da [latex]T_n[/latex] u sebi ima neki kombinatorni element, ali trenutno ga ne vidim. Nisam neko dulje vrijeme potrošio na ovo, pa je moguće da je očito, doduše.

U svakom slučaju, očito je dakle [latex]a_{n+1}=T(n-1)(b-a)+a_n=(T(n-1)+T(n-2))(b-a)+a_{n-1}[/latex]. Nastavljamo dalje, formalno indukcijom ili kako već, i dobivamo da je [latex]a_{n+1}=(T(n-1)+T(n-2)+\ldots+T(2)+T(1))(b-a)+a_2=(b-a)\displaystyle\sum_{i=1}^{n-1}T(i)+b[/latex].

No, sada ispada da je, iz meni trenutno nepoznatih razloga (iako je WolframAlpha uz minimalnu modifikaciju izbacila točan, simbolički, rezultat, pa pretpostavljam da se radi o nekoj verziji poznatog limesa koji možda ima, a možda nema veze s tzv. hipergeometrijskim funkcijama), [latex]\displaystyle\lim_{n}\sum_{i=1}^{n-1}T(i)=1-\sqrt{2}[/latex].

Stoga, ispada da je [latex]\displaystyle\lim_{n}a_n=(1-\sqrt{2})(b-a)+b=(2-\sqrt{2})b+(\sqrt{2}-1)a[/latex], baš kako si rekao. :)

Kažem, ja sam razumno uvjeren da je ovaj rezultat točan, ali u ovom trenutku ne mogu reći zašto je suma reda [latex]\sum T(n)[/latex] jednaka baš [latex]1-\sqrt{2}[/latex]. Ovaj prvi dio s gledanjem razlika susjednih članova niza mi se čini relativno bitnim za rješavanje ali, kažem, moguće, pa čak i vjerojatno, je da ima i boljih rješenja. :)
Mislim, ja ovo, formalno rečeno, jesam riješio (mislim da ti je dobro... ima nešto s korijenima iz u rješenju Very Happy), ali nažalost ne mogu u ovome trenutku opravdati sve dijelove dokaza. Sad Stoga ću tu napisati cijelo "rješenje", ali imaj na umu da stvar nije potpuna. Pogledat ću još mogu li negdje biti pametan, vuče me na to da postoji neko kombinatorno objašnjenje, ali eto.

Dakle, način na koji sam ja išao (ne jamčim da ne postoji bolji... dapače, začudio bih se da ne postoji Very Happy): očito vrijedi . Teleskopiranjem, indukcijom ili kako već dolazimo lako do toga da je . (U ovom zapisu, , pri čemu je zadnji član u produktu ili , ovisno o parnosti ). Označimo, čisto radi lakšeg zapisa, s .

E, sad, dolazi ovaj dio za koji baš i nemam objašnjenje. Kažem, moguće je da u sebi ima neki kombinatorni element, ali trenutno ga ne vidim. Nisam neko dulje vrijeme potrošio na ovo, pa je moguće da je očito, doduše.

U svakom slučaju, očito je dakle . Nastavljamo dalje, formalno indukcijom ili kako već, i dobivamo da je .

No, sada ispada da je, iz meni trenutno nepoznatih razloga (iako je WolframAlpha uz minimalnu modifikaciju izbacila točan, simbolički, rezultat, pa pretpostavljam da se radi o nekoj verziji poznatog limesa koji možda ima, a možda nema veze s tzv. hipergeometrijskim funkcijama), .

Stoga, ispada da je , baš kako si rekao. Smile

Kažem, ja sam razumno uvjeren da je ovaj rezultat točan, ali u ovom trenutku ne mogu reći zašto je suma reda jednaka baš . Ovaj prvi dio s gledanjem razlika susjednih članova niza mi se čini relativno bitnim za rješavanje ali, kažem, moguće, pa čak i vjerojatno, je da ima i boljih rješenja. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Togepi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2010. (14:31:41)
Postovi: (2B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 17:29 sri, 15. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može pomoć oko 10og pod b?
Može pomoć oko 10og pod b?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 21:58 sri, 15. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Iskoristi [latex]a^6 - b^6 = (a^3 - b^3)(a^3 + b^3) = (a - b)(a^2 + a b + b^2)(a^3 + b^3)[/latex].
Iskoristi .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pupi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 12. 2009. (11:03:15)
Postovi: (92)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5

PostPostano: 23:20 čet, 16. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može neki prijedlog za 32. pod b) ili c) ? :)
Može neki prijedlog za 32. pod b) ili c) ? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 0:14 pet, 17. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

U b) promatraj limes ovisno o ostatku pri dijeljenju n sa 7. Drugim riječima, uvrsti n=7k, pa n=7k+1, itd.
U b) promatraj limes ovisno o ostatku pri dijeljenju n sa 7. Drugim riječima, uvrsti n=7k, pa n=7k+1, itd.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tomislav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 10. 2010. (20:18:25)
Postovi: (181)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
23 = 116 - 93

PostPostano: 4:24 pet, 17. 12. 2010    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za 32.) c) Pogledaj sto se dogodi ako je [latex]3n=k^2[/latex] (lako dobijes inf), pa nakon toga promatraj sto se dogadja kada je [latex]3n=x^2-1[/latex], gdje je [latex]x[/latex] jako velik prirodan broj.
Za 32.) c) Pogledaj sto se dogodi ako je (lako dobijes inf), pa nakon toga promatraj sto se dogadja kada je , gdje je jako velik prirodan broj.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan