Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

2.Kolokvij 2011
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Statistika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
nike
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2010. (13:05:01)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 17:36 ned, 26. 12. 2010    Naslov: 2.Kolokvij 2011 Citirajte i odgovorite

Dakle,imam pitanje vezano uz neke zadatke iz prošlogodišnjih kolokvija.
Konkretno,naišao sam par puta na slijedeću stvar: U zadatku trebamo ispitat neku hipotezu uz razinu značajnosti,uz danu neku količninu numeričkih podataka bez informacije iz koje razdiobe dolaze. Kako onda možemo provest neki statistički test koji u pretpostavci zahtijeva da podatci dolaze iz normalne razdiobe?
Npr zadatak broj 4.b.) iz prošlogodišnjeg kolokvija druga grupa (strana 4):

http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol2_rj.pdf

U rješenjima piše da provodimo jednostrani t test,ali u zadatku nigdje nema pretpostavke da podatci dolaze iz normalne razdiobe. ja sam koristio centralni granični teorem i dobio sam jednako rješenje kao da bi išao jednostranim t testom (tj.odbacio sam hipotezu H0 u koristi H1).
Dakle,imam pitanje vezano uz neke zadatke iz prošlogodišnjih kolokvija.
Konkretno,naišao sam par puta na slijedeću stvar: U zadatku trebamo ispitat neku hipotezu uz razinu značajnosti,uz danu neku količninu numeričkih podataka bez informacije iz koje razdiobe dolaze. Kako onda možemo provest neki statistički test koji u pretpostavci zahtijeva da podatci dolaze iz normalne razdiobe?
Npr zadatak broj 4.b.) iz prošlogodišnjeg kolokvija druga grupa (strana 4):

http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0910-kol2_rj.pdf

U rješenjima piše da provodimo jednostrani t test,ali u zadatku nigdje nema pretpostavke da podatci dolaze iz normalne razdiobe. ja sam koristio centralni granični teorem i dobio sam jednako rješenje kao da bi išao jednostranim t testom (tj.odbacio sam hipotezu H0 u koristi H1).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 17:09 pon, 3. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

da, pretpostavka je da podaci dolaze iz normalne razdiobe. ponekad je iz samog tipa podataka jasno iz koje distribucije oni dolaze, no ukoliko nije navedeno u tekstu zadatka uvijek možete pitati asistenta.

testove koji se temelje na CGT-u možete primjenjivati tek ukoliko imate uzorak velike duljine, što u ovom zadatku nije slučaj.
da, pretpostavka je da podaci dolaze iz normalne razdiobe. ponekad je iz samog tipa podataka jasno iz koje distribucije oni dolaze, no ukoliko nije navedeno u tekstu zadatka uvijek možete pitati asistenta.

testove koji se temelje na CGT-u možete primjenjivati tek ukoliko imate uzorak velike duljine, što u ovom zadatku nije slučaj.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 15:11 čet, 6. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam problema u razlikovanju konstrukcije pouzdanih intervala Za E[Y|x=xo] I konstrukcije int Za Y u x=xo.
Konkretno, 5 zadatak kolokvija 2009.god. Pod c. Koji dio teksa tog zadatka meni kaze sta da koristim? I kod zad 6.1 iz skripte ne vidim razliku kod d) i e) ??
Hvala
Imam problema u razlikovanju konstrukcije pouzdanih intervala Za E[Y|x=xo] I konstrukcije int Za Y u x=xo.
Konkretno, 5 zadatak kolokvija 2009.god. Pod c. Koji dio teksa tog zadatka meni kaze sta da koristim? I kod zad 6.1 iz skripte ne vidim razliku kod d) i e) ??
Hvala


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:03 čet, 6. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanje za asistenticu.. vezano za zadatak 4 iz 2009 godine (sa zaruljama)

zasto je u rijesenjima koristen test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka,
a ne test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka na temelju VELIKOG uzorka..
jedan n=100, drugi n=75.

I zanima me, onda bi se u kolokviju priznalo rijesenje i na jedan i na drugi nacin?
pitanje za asistenticu.. vezano za zadatak 4 iz 2009 godine (sa zaruljama)

zasto je u rijesenjima koristen test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka,
a ne test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka na temelju VELIKOG uzorka..
jedan n=100, drugi n=75.

I zanima me, onda bi se u kolokviju priznalo rijesenje i na jedan i na drugi nacin?


[Vrh]
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 16:06 čet, 6. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Razlika između (d) i (e) podzadatka je u tome što se traže pouzdani intervali za različite slučajne varijable.

U (d) zadatku tražite pouzdani inteval za SREDNJU CIJENU pet godina starog automobila, tj uvjetno očekivanje cijene automobila Y starog X=5 godina, E[Y|X=5]. Pri tome koristite statistiku navedenu u rješenju zadatka koja uključuje uvjetno očekivanje [latex]E[Y|X=x]=\alpha+\beta\cdot x[/latex];

[latex]\sqrt{\frac{n-2}{SSE}}\cdot\frac{\hat\alpha+\hat\beta\cdot X-(\alpha+\beta\cdot X)}{\sqrt{\frac 1 n + \frac{(X-\bar X)^2}{S_{xx}}}}
\sim t(n - 2)[/latex].

U (e)dijelu zadatka sada tražite pouzdani interval za CIJENU automobila starog 5 godina, tj. slučajnu varijablu Y za X=5. Sada ćete za procjenu pouzdanog intervala koristiti statistiku iz rješenja zadatka koja u sebi sadrži slučajnu varijablu [latex]Y=\alpha+\beta\cdot X+\epsilon[/latex];

[latex]\sqrt{\frac{n-2}{SSE}}\cdot\frac{\hat\alpha+\hat\beta\cdot X-(\alpha+\beta\cdot X+\epsilon)}{\sqrt{1+\frac 1 n + \frac{(X-\bar X)^2}{S_{xx}}}}
\sim t(n - 2)[/latex].

U zadatku s kolokvija traži se pouzdani interval za BROJ BODOVA pa ćete koristiti statistiku pod (e). Da je riječ o srednjem broju bodova koristili biste statistiku pod (d).

Ako imate dodatnih pitanja, konzultacije su u ponedjeljak u 11h.
Razlika između (d) i (e) podzadatka je u tome što se traže pouzdani intervali za različite slučajne varijable.

U (d) zadatku tražite pouzdani inteval za SREDNJU CIJENU pet godina starog automobila, tj uvjetno očekivanje cijene automobila Y starog X=5 godina, E[Y|X=5]. Pri tome koristite statistiku navedenu u rješenju zadatka koja uključuje uvjetno očekivanje ;

.

U (e)dijelu zadatka sada tražite pouzdani interval za CIJENU automobila starog 5 godina, tj. slučajnu varijablu Y za X=5. Sada ćete za procjenu pouzdanog intervala koristiti statistiku iz rješenja zadatka koja u sebi sadrži slučajnu varijablu ;

.

U zadatku s kolokvija traži se pouzdani interval za BROJ BODOVA pa ćete koristiti statistiku pod (e). Da je riječ o srednjem broju bodova koristili biste statistiku pod (d).

Ako imate dodatnih pitanja, konzultacije su u ponedjeljak u 11h.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:38 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanje za asistenticu.. vezano za zadatak 4 iz 2009 godine (sa zaruljama)

zasto je u rijesenjima koristen test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka,
a ne test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka na temelju VELIKOG uzorka..
jedan n=100, drugi n=75.

I zanima me, onda bi se u kolokviju priznalo rijesenje i na jedan i na drugi nacin?
pitanje za asistenticu.. vezano za zadatak 4 iz 2009 godine (sa zaruljama)

zasto je u rijesenjima koristen test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka,
a ne test za usporedbu ocekivanja dvaju uzoraka na temelju VELIKOG uzorka..
jedan n=100, drugi n=75.

I zanima me, onda bi se u kolokviju priznalo rijesenje i na jedan i na drugi nacin?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 16:47 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koji test provodim u 6. zad iz http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol2.pdf ? :(
Koji test provodim u 6. zad iz http://web.math.hr/nastava/stat/files/stat-0809-kol2.pdf ? Sad


[Vrh]
nike
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2010. (13:05:01)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 17:38 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li netko napisat kako određujemo z(alfa) kada imamo normalnu razdiobu? Npr. alfa iznosi 0.05 ili 0.01...
Može li netko napisat kako određujemo z(alfa) kada imamo normalnu razdiobu? Npr. alfa iznosi 0.05 ili 0.01...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lorozic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 12. 2008. (17:11:14)
Postovi: (50)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 19:01 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@gost:
koristis hi-kvadrat test homogenosti. to ti je skroz zadnji zadatak u skripti.

@nike:
za H1: mi > mi0 oces da ti je povrsina gausove krivulje desno od z(alfa) jednaka alfa. to gledas ko da trazis z(alfa) takav da ti je povrsina lijevo od z(alfa) jednaka 1-alfa, a to ti pise u tablicama (pogledaj sliku u tablici normalne distrib i jasno bude). za H1: mi < mi0 radis potpuno isto ali ti je kriticni interval onda od <-beskonacno,-z(alfa)>. kad je H1: mi != mi0 onda radis oboje, tj kriticno podrucje je manje od -z(alfa/2) i vece od z(alfa/2).
@gost:
koristis hi-kvadrat test homogenosti. to ti je skroz zadnji zadatak u skripti.

@nike:
za H1: mi > mi0 oces da ti je povrsina gausove krivulje desno od z(alfa) jednaka alfa. to gledas ko da trazis z(alfa) takav da ti je povrsina lijevo od z(alfa) jednaka 1-alfa, a to ti pise u tablicama (pogledaj sliku u tablici normalne distrib i jasno bude). za H1: mi < mi0 radis potpuno isto ali ti je kriticni interval onda od <-beskonacno,-z(alfa)>. kad je H1: mi != mi0 onda radis oboje, tj kriticno podrucje je manje od -z(alfa/2) i vece od z(alfa/2).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
konjina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 04. 2010. (21:55:18)
Postovi: (2C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 19 - 14
Lokacija: po livadama i šumama

PostPostano: 20:15 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@lorozic

mislim da si u krivu što se tiče zadnjeg zadatka iz kolokvija...taj test govori da li dvije različite populacije imaju iste razdiobe....ovdje gore imaš postotke odnosno zamisliš da su vjerojatnosti i zadana ti je distribucija...
onda provodiš test o pripadnosti distribuciji....
@lorozic

mislim da si u krivu što se tiče zadnjeg zadatka iz kolokvija...taj test govori da li dvije različite populacije imaju iste razdiobe....ovdje gore imaš postotke odnosno zamisliš da su vjerojatnosti i zadana ti je distribucija...
onda provodiš test o pripadnosti distribuciji....



_________________
NJIIIIHAAA
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lorozic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 12. 2008. (17:11:14)
Postovi: (50)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 3

PostPostano: 20:40 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

u pravu si :)
mislil sam da se radi o dve razlicite distribucije, a radi se o podacima za populaciju i onda za uzorak. hi-kvadrat pripadnosti distribuciji onda?

[size=9][color=#999999]Added after 5 minutes:[/color][/size]

imam pitanje...

u poglavlju "testiranje stat hipoteza", zadatak 5.14; kojim testom bi to mogli ispitati? cini mi se da nema u tablici nijedan koji odgovara pa me usput zanima dal neko zna ak bi se mogle pojaviti stvari kojih nema u tablici na kolokviju...
u pravu si Smile
mislil sam da se radi o dve razlicite distribucije, a radi se o podacima za populaciju i onda za uzorak. hi-kvadrat pripadnosti distribuciji onda?

Added after 5 minutes:

imam pitanje...

u poglavlju "testiranje stat hipoteza", zadatak 5.14; kojim testom bi to mogli ispitati? cini mi se da nema u tablici nijedan koji odgovara pa me usput zanima dal neko zna ak bi se mogle pojaviti stvari kojih nema u tablici na kolokviju...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 20:48 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

U zadatku 4 iz 2009 pretpostavlja se da je zivot zarulje normalno distribuiran. Bez te pretpostavke koristili biste asimptotski rezultat. U kolokviju ce biti jasno naznaceno kada pretpostavljamo normalnu distribuciju, ali ako ste u nedoumici slobodno pitajte asistenta.

U zadatku 6 iz 2009 rijec je [latex]\chi^2[/latex]-testu pripadnosti distribuciji, u prvoj tablici dana je distribucija populacije.

Kvantile normalne distribucije odredujete tako da u tablici normalne distribucije nadete vrijednost jednaku (ili najblizu ali manju od) 1-[latex]\alpha[/latex] i ocitate za koji se kvantil postize, [latex]\alpha[/latex] kvantil normalne distribucije je najveci [latex]z_\alpha[/latex] za koji je [latex]\Phi(z_\alpha)\leq 1-\alpha[/latex].
U zadatku 4 iz 2009 pretpostavlja se da je zivot zarulje normalno distribuiran. Bez te pretpostavke koristili biste asimptotski rezultat. U kolokviju ce biti jasno naznaceno kada pretpostavljamo normalnu distribuciju, ali ako ste u nedoumici slobodno pitajte asistenta.

U zadatku 6 iz 2009 rijec je -testu pripadnosti distribuciji, u prvoj tablici dana je distribucija populacije.

Kvantile normalne distribucije odredujete tako da u tablici normalne distribucije nadete vrijednost jednaku (ili najblizu ali manju od) 1- i ocitate za koji se kvantil postize, kvantil normalne distribucije je najveci za koji je .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 21:09 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

2009. 5.zadatak pod b)
kak su u rješenjima dobili t=-3.67? koji se uopće tu test koristi?
2009. 5.zadatak pod b)
kak su u rješenjima dobili t=-3.67? koji se uopće tu test koristi?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Alisa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2008. (15:34:59)
Postovi: (4E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 23:45 uto, 11. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pogledaj u formule pod "Linearni regresijski model"--->konstrukcija pouzdanih intervala za alpha i beta--->to su zapravo i testne statistike/ statistički testovi. Uzmi ovu s alphama i dobivaš rezultat.
Samo pripazi kad određuješ kritčno područje C...stupanj slobode je n-2
Pogledaj u formule pod "Linearni regresijski model"--->konstrukcija pouzdanih intervala za alpha i beta--->to su zapravo i testne statistike/ statistički testovi. Uzmi ovu s alphama i dobivaš rezultat.
Samo pripazi kad određuješ kritčno područje C...stupanj slobode je n-2


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 0:41 sri, 12. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

joooooj,uvrštavala sam sigma^2 umjesto sigma :oops:

sad sve štima ,tnx enivej! :D

[size=9][color=#999999]Added after 8 minutes:[/color][/size]

e,a kaj je sa zadatkom 6.iz 2008?
kak da procijenim thetu?kad nije zadano o kojoj se razdiobi radi u zadatku... :?
joooooj,uvrštavala sam sigma^2 umjesto sigma Embarassed

sad sve štima ,tnx enivej! Very Happy

Added after 8 minutes:

e,a kaj je sa zadatkom 6.iz 2008?
kak da procijenim thetu?kad nije zadano o kojoj se razdiobi radi u zadatku... Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 21:59 čet, 13. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Rezultati drugog kolokvija, kao i zadaci, su na službenom webu. Rješenja kolokvija ću također uskoro staviti na web.

Uvidi u kolokvij su u utorak 18.01. u 14:15h (prostoriju ću naknadno javiti).
Rezultati drugog kolokvija, kao i zadaci, su na službenom webu. Rješenja kolokvija ću također uskoro staviti na web.

Uvidi u kolokvij su u utorak 18.01. u 14:15h (prostoriju ću naknadno javiti).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 11:13 pet, 14. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

nisam zapisala sifru :(
nisam zapisala sifru Sad


[Vrh]
Gost






PostPostano: 11:15 pet, 14. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne mogu ucitati file, pise da je protected xls file. Svaka cast da nas ucite provaljivati u office dokumente, ali najbolje sto sam uspio je skinuti Office recovery pro koji sa free verzijom pokaze sam prva dva covjeka po abecedi (bravo decki, imate 75 i 80 bodova :P )
Moze netko maknuti taj password?!!!?
Ne mogu ucitati file, pise da je protected xls file. Svaka cast da nas ucite provaljivati u office dokumente, ali najbolje sto sam uspio je skinuti Office recovery pro koji sa free verzijom pokaze sam prva dva covjeka po abecedi (bravo decki, imate 75 i 80 bodova Razz )
Moze netko maknuti taj password?!!!?


[Vrh]
lucika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (17:52:27)
Postovi: (12F)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
24 = 34 - 10

PostPostano: 12:14 pet, 14. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

šifra je datum pisanja kolokvija :D bez točaka između,afkors!
šifra je datum pisanja kolokvija Very Happy bez točaka između,afkors!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
w
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 02. 2005. (19:34:36)
Postovi: (168)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
41 = 48 - 7

PostPostano: 14:19 pet, 14. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zbog zaštite podataka, rezultati se odsada na webu objavljuju ili pod šifrom ili pod JMBAGom.

Naravno da je office password lako razbiti ali nekako mislim da vaši rezultati nisu stvar nacionalne sigurnosti pa će i to poslužiti :)
Zbog zaštite podataka, rezultati se odsada na webu objavljuju ili pod šifrom ili pod JMBAGom.

Naravno da je office password lako razbiti ali nekako mislim da vaši rezultati nisu stvar nacionalne sigurnosti pa će i to poslužiti Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Statistika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan