Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Izvođenje formule (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
sonyyy
Gost





PostPostano: 11:58 pon, 17. 1. 2011    Naslov: Izvođenje formule Citirajte i odgovorite

Kolega s kemije me zamolio da na nasem forumu postavim pitanje kako se izvodi formula za udaljenost dvije točke u unitarnom prostoru?
Kolega s kemije me zamolio da na nasem forumu postavim pitanje kako se izvodi formula za udaljenost dvije točke u unitarnom prostoru?


[Vrh]
sonyyy
Gost





PostPostano: 12:00 pon, 17. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispricavam se. Zaboravio sam napomenuti da je rijec o trodimenzionalnom unitarnom prostoru.
Ispricavam se. Zaboravio sam napomenuti da je rijec o trodimenzionalnom unitarnom prostoru.


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:48 pon, 17. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Udaljenost dvije točke može definirati kako god hoće ukoliko mu razdaljinska funkcija zadovoljava aksiome metrike.

No vjerojatno misli na induciranu (najčešće euklidsku) metriku koja je inducirana skalarnim produktom: ako je [latex](\cdot,\cdot)[/latex] skalarni produkt na unitarnom prostoru X, onda po Jordan-Von Neumannovom teoremu taj skalarni produkt inducira normu na X koja je dana sa [latex]|x|=\sqrt{(x,x)}[/latex], a ta norma inducira metriku koja je dana sa d(x,y)=|x-y|.

Nebitno je koliko dimenzija prostor ima, stvar vrijedi za sve (bes)konačne unitarne prostore.

Ako je potreban izvod formule za euklidsku udaljenost, to se svodi na primjenu Pitagorinog poučka i malo translacije, a trenutno mi se neda to raspisivati između ostalog zato što je ta tema dobro pokrivena na internetu. :)

EDIT: eto, ipak mi se da.[spoiler]Jednostavnosti radi, odrediti ćemo udaljenost neke točke (x1,y1,z1) od ishodišta (0,0,0) koordinatnog sustava pri čemu su x1,y1,z1>0. Ako točku (x1,y1,z1) projiciramo na ravninu određenu osima x i y, dobiti ćemo točku (x1,y1,0). Točke (0,0,0), (x1,y1,0) i (x1,y1,z1) čine pravokutan trokut s pravim kutem u točki (x1,y1,0). Nas zanima duljina hipotenuze tog trokuta.

Lako je vidjeti koja je duljina katete nasuprot ishodišta - ta duljina jednaka je z1. Duljinu preostale katete možemo izračunati Pitagorinim poučkom jer se točke (0,0,0) i (x1,y1,0) nalaze na istoj ravnini - ta duljina jednaka je [latex]\sqrt{x_1^2+y_1^2}[/latex].

Iz istog razloga i na isti način računamo duljinu hipotenuze: ta duljina biti će jednaka [latex]\sqrt{\left(\sqrt{x_1^2+y_1^2}\right)^2+z_1^2}=\sqrt{x_1^2+y_1^2+z_1^2}.[/latex]

Ono što preostaje napraviti je ponoviti račun kada umjesto ishodišta imamo neku točku (x2,y2,z2) - metoda računanja je ista, prvo se izračuna duljina katete koja je paralelna sa z osi, a zatim duljina preostale katete i nakraju duljina hipotenuze. Koordinate pravokutnog trokuta će biti nešto drugačije, ali ništa bitno kompliciranije.[/spoiler]
Udaljenost dvije točke može definirati kako god hoće ukoliko mu razdaljinska funkcija zadovoljava aksiome metrike.

No vjerojatno misli na induciranu (najčešće euklidsku) metriku koja je inducirana skalarnim produktom: ako je skalarni produkt na unitarnom prostoru X, onda po Jordan-Von Neumannovom teoremu taj skalarni produkt inducira normu na X koja je dana sa , a ta norma inducira metriku koja je dana sa d(x,y)=|x-y|.

Nebitno je koliko dimenzija prostor ima, stvar vrijedi za sve (bes)konačne unitarne prostore.

Ako je potreban izvod formule za euklidsku udaljenost, to se svodi na primjenu Pitagorinog poučka i malo translacije, a trenutno mi se neda to raspisivati između ostalog zato što je ta tema dobro pokrivena na internetu. Smile

EDIT: eto, ipak mi se da.
Spoiler [hidden; click to show]:



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
de Moivre
Gost





PostPostano: 21:09 uto, 18. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nažalost baza nije ortonormirana, nego neortonormirana. =) ("kolega s kemije")
Nažalost baza nije ortonormirana, nego neortonormirana. =) ("kolega s kemije")


[Vrh]
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 22:13 uto, 18. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka kolega s kemije napiše točno kako zadatak glasi, na što misli pod "formula za udaljenost dvije točke", svoj pokušaj rješenja i objasni što točno nije jasno pa ćemo onda dalje.
Neka kolega s kemije napiše točno kako zadatak glasi, na što misli pod "formula za udaljenost dvije točke", svoj pokušaj rješenja i objasni što točno nije jasno pa ćemo onda dalje.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan