Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanja
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Ova tema je zaključana: ne možete uređivati postove niti odgovarati.   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
chinchi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 02. 2005. (00:15:30)
Postovi: (B2)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 5

PostPostano: 20:45 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

dva pitanja:

koji je minimalni uvjet za polozit prakticne zadatke? jel mi dovoljno ispravno rijesit dva zadatka za 5 bodova koja asistent izabere?

drugo: zast mi se u simulatoru, nakon RUN cesto javlja ovo za kodove za koje sam cula da drugima rade:

Line 1111 Emulator exception occurred at location 200e. Execution halted
i slicno...
dva pitanja:

koji je minimalni uvjet za polozit prakticne zadatke? jel mi dovoljno ispravno rijesit dva zadatka za 5 bodova koja asistent izabere?

drugo: zast mi se u simulatoru, nakon RUN cesto javlja ovo za kodove za koje sam cula da drugima rade:

Line 1111 Emulator exception occurred at location 200e. Execution halted
i slicno...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:00 sri, 26. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="chinchi"]dva pitanja:

koji je minimalni uvjet za polozit prakticne zadatke? jel mi dovoljno ispravno rijesit dva zadatka za 5 bodova koja asistent izabere?
[/quote]

da

[quote]

drugo: zast mi se u simulatoru, nakon RUN cesto javlja ovo za kodove za koje sam cula da drugima rade:

Line 1111 Emulator exception occurred at location 200e. Execution halted
i slicno...[/quote]

zato sto vjerojatno zaboravljas ono sa TRAPom ili ga krivo koristis
chinchi (napisa):
dva pitanja:

koji je minimalni uvjet za polozit prakticne zadatke? jel mi dovoljno ispravno rijesit dva zadatka za 5 bodova koja asistent izabere?


da

Citat:


drugo: zast mi se u simulatoru, nakon RUN cesto javlja ovo za kodove za koje sam cula da drugima rade:

Line 1111 Emulator exception occurred at location 200e. Execution halted
i slicno...


zato sto vjerojatno zaboravljas ono sa TRAPom ili ga krivo koristis



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
some_dude
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (16:23:13)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: Zd-Zg

PostPostano: 1:34 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel itko možda zna di ima objašnjen dio sa spajanjem memorijskog modula na sabirnicu računala? Tražim i tražim i nigdi nema :S
Jel itko možda zna di ima objašnjen dio sa spajanjem memorijskog modula na sabirnicu računala? Tražim i tražim i nigdi nema :S


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2007. (16:54:15)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 3 - 5

PostPostano: 12:32 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li netko riješiti zadatak sa popravnog kolokvija?
Ne razumije što se događa ako umjesto RTE koristimo
MOVE.W (SP) +, SR
RTS
Zna li netko riješiti zadatak sa popravnog kolokvija?
Ne razumije što se događa ako umjesto RTE koristimo
MOVE.W (SP) +, SR
RTS


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
some_dude
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (16:23:13)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: Zd-Zg

PostPostano: 13:01 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="eta"]Zna li netko riješiti zadatak sa popravnog kolokvija?
Ne razumije što se događa ako umjesto RTE koristimo
MOVE.W (SP) +, SR
RTS[/quote]

Ima pod a i pod b pitanje. Pod a kad si u nadglednom nacinu rada ce funkcionirati ta stvar, jer spremiš minimalni kontekst na nadgledni stog, i onda kad završiš sa prekidnim potprogram, prvo pokupiš 16 bita sa vrha stoga, to ti je statusni registar i pošto si bija u nadglednom načinu rada, kad se obavi RTS, onda će on uzeti 32 bita sa onog stoga u kojem načinu rada si, u ovom slučaju si u nadglednom, pa će sa nadglednog i uzeti tih 32 bita i spremiti će to u PC da se vrati tamo di je i sta program prije prekida.

Pod b, kad si u korisničkom načinu rada ova stvar neće funkcionirati. Dogodi se prekid, on će staviti minimalni kontekst na nadgledni stog i prijeći će u nadgledni način rada. Nakon što se obavi što se ima za obaviti treba se vratiti u korisnički način rada. Prvo će uzeti 16 bita sa vrha, i prijeći će u korisnički način rada (kako je bilo i prije prekida). I sada je fora u tome da će on kada izvodi RTS uzeti 32 bita sa korisničkog stoga, i neće uzeti dobru adresu na koju se treba vratiti.

Valjda je sad jasnije :)
eta (napisa):
Zna li netko riješiti zadatak sa popravnog kolokvija?
Ne razumije što se događa ako umjesto RTE koristimo
MOVE.W (SP) +, SR
RTS


Ima pod a i pod b pitanje. Pod a kad si u nadglednom nacinu rada ce funkcionirati ta stvar, jer spremiš minimalni kontekst na nadgledni stog, i onda kad završiš sa prekidnim potprogram, prvo pokupiš 16 bita sa vrha stoga, to ti je statusni registar i pošto si bija u nadglednom načinu rada, kad se obavi RTS, onda će on uzeti 32 bita sa onog stoga u kojem načinu rada si, u ovom slučaju si u nadglednom, pa će sa nadglednog i uzeti tih 32 bita i spremiti će to u PC da se vrati tamo di je i sta program prije prekida.

Pod b, kad si u korisničkom načinu rada ova stvar neće funkcionirati. Dogodi se prekid, on će staviti minimalni kontekst na nadgledni stog i prijeći će u nadgledni način rada. Nakon što se obavi što se ima za obaviti treba se vratiti u korisnički način rada. Prvo će uzeti 16 bita sa vrha, i prijeći će u korisnički način rada (kako je bilo i prije prekida). I sada je fora u tome da će on kada izvodi RTS uzeti 32 bita sa korisničkog stoga, i neće uzeti dobru adresu na koju se treba vratiti.

Valjda je sad jasnije Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2007. (16:54:15)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 3 - 5

PostPostano: 13:12 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala,sad kužim :)
Hvala,sad kužim Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 19:12 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Banalno pitanje, ali da ne ucim na pamet nesto ako ne moram - moramo li mi i na kolokvijima/ispitu svaki program zavrsavati s:

MOVE.B #9,D0
TRAP #15 ; halt simulator

END START

Ili je npr. dovoljno samo ovo END START (pod uvjetom da je pisalo "START" na pocetku programa, naravno :D)?
Banalno pitanje, ali da ne ucim na pamet nesto ako ne moram - moramo li mi i na kolokvijima/ispitu svaki program zavrsavati s:

MOVE.B #9,D0
TRAP #15 ; halt simulator

END START

Ili je npr. dovoljno samo ovo END START (pod uvjetom da je pisalo "START" na pocetku programa, naravno Very Happy)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 20:59 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Crazylamb1"]Banalno pitanje, ali da ne ucim na pamet nesto ako ne moram - moramo li mi i na kolokvijima/ispitu svaki program zavrsavati s:

MOVE.B #9,D0
TRAP #15 ; halt simulator

END START

Ili je npr. dovoljno samo ovo END START (pod uvjetom da je pisalo "START" na pocetku programa, naravno :D)?[/quote]

samo END START
Crazylamb1 (napisa):
Banalno pitanje, ali da ne ucim na pamet nesto ako ne moram - moramo li mi i na kolokvijima/ispitu svaki program zavrsavati s:

MOVE.B #9,D0
TRAP #15 ; halt simulator

END START

Ili je npr. dovoljno samo ovo END START (pod uvjetom da je pisalo "START" na pocetku programa, naravno Very Happy)?


samo END START



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
lalalala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2011. (22:08:33)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:12 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

gdje se mogu pronaci zad sa stogom (asembler,a ne teorijski)?
gdje se mogu pronaci zad sa stogom (asembler,a ne teorijski)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lanek
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2009. (21:51:48)
Postovi: (51)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 22:55 sub, 29. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url]http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali.html[/url]

funkcije...zadnja dva primjera.
http://brale.math.hr/nastava/gr/materijali.html

funkcije...zadnja dva primjera.



_________________
Boli glava
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lalalala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2011. (22:08:33)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:52 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="some_dude"]Jel itko možda zna di ima objašnjen dio sa spajanjem memorijskog modula na sabirnicu računala? Tražim i tražim i nigdi nema :S[/quote]

anyone???
some_dude (napisa):
Jel itko možda zna di ima objašnjen dio sa spajanjem memorijskog modula na sabirnicu računala? Tražim i tražim i nigdi nema :S


anyone???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2007. (16:54:15)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 3 - 5

PostPostano: 17:37 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da,i mene to zanima...htjela bi naučiti to,ali ne znam od kuda....
Da,i mene to zanima...htjela bi naučiti to,ali ne znam od kuda....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
some_dude
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2009. (16:23:13)
Postovi: (59)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
17 = 17 - 0
Lokacija: Zd-Zg

PostPostano: 17:53 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="eta"]Da,i mene to zanima...htjela bi naučiti to,ali ne znam od kuda....[/quote]

Profesor je to nešto kratko objašnjava na predavanjima, uglavnom ima jedino ona slika na slideu 8/45 u file-u Von Neumann. Al nema nikakvih objašnjenja uz sliku.

Recimo onaj zadatak sa popravnog od prošle godine. Tamo počinje sa adrese F0 00 00 00 taj memorijski modul. Modul je veličine 4 GB, pa će trebati 22 bita od 32 bita sabirnice da se mogu adresirati te lokacije na modulu. 31, 30, 29 i 28 bit tih memorijskih lokacija (najljeviji) su postavljeni uvijek na 1 (F0 00 00 00). Onda krećemo od najdesnijih bitova i uzmemo prva 22. Onaj ostatak između ta 22 bita i ovih najlijevijih nam je nebitan, to moze uvijek biti 0. To je valjda adresni prostor. Ne znam jel dobro ovako. :?

Kako to izgleda nacrtano, neman kameru da uslikan pa da stavin, al moze se skuziti sa one slike sa predavanja za MC 6800.
eta (napisa):
Da,i mene to zanima...htjela bi naučiti to,ali ne znam od kuda....


Profesor je to nešto kratko objašnjava na predavanjima, uglavnom ima jedino ona slika na slideu 8/45 u file-u Von Neumann. Al nema nikakvih objašnjenja uz sliku.

Recimo onaj zadatak sa popravnog od prošle godine. Tamo počinje sa adrese F0 00 00 00 taj memorijski modul. Modul je veličine 4 GB, pa će trebati 22 bita od 32 bita sabirnice da se mogu adresirati te lokacije na modulu. 31, 30, 29 i 28 bit tih memorijskih lokacija (najljeviji) su postavljeni uvijek na 1 (F0 00 00 00). Onda krećemo od najdesnijih bitova i uzmemo prva 22. Onaj ostatak između ta 22 bita i ovih najlijevijih nam je nebitan, to moze uvijek biti 0. To je valjda adresni prostor. Ne znam jel dobro ovako. Confused

Kako to izgleda nacrtano, neman kameru da uslikan pa da stavin, al moze se skuziti sa one slike sa predavanja za MC 6800.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
eta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2007. (16:54:15)
Postovi: (2F)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 3 - 5

PostPostano: 19:44 ned, 30. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako ovo znam?:
Modul je veličine 4 GB, pa će trebati 22 bita od 32 bita sabirnice da se mogu adresirati te lokacije na modulu.
Zašto ovo?:
31, 30, 29 i 28 bit tih memorijskih lokacija (najljeviji) su postavljeni uvijek na 1 (F0 00 00 00). Onda krećemo od najdesnijih bitova i uzmemo prva 22. Onaj ostatak između ta 22 bita i ovih najlijevijih nam je nebitan, to moze uvijek biti 0. To je valjda adresni prostor.

Kako bi onda išao 3. iz prvog kolokvija 2010?
Kako ovo znam?:
Modul je veličine 4 GB, pa će trebati 22 bita od 32 bita sabirnice da se mogu adresirati te lokacije na modulu.
Zašto ovo?:
31, 30, 29 i 28 bit tih memorijskih lokacija (najljeviji) su postavljeni uvijek na 1 (F0 00 00 00). Onda krećemo od najdesnijih bitova i uzmemo prva 22. Onaj ostatak između ta 22 bita i ovih najlijevijih nam je nebitan, to moze uvijek biti 0. To je valjda adresni prostor.

Kako bi onda išao 3. iz prvog kolokvija 2010?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 9:37 pon, 31. 1. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="eta"]Kako ovo znam?:
Modul je veličine 4 GB, pa će trebati 22 bita od 32 bita sabirnice da se mogu adresirati te lokacije na modulu.
[/quote]

Jer je 2^22 = 4G.

[quote]
Zašto ovo?:
31, 30, 29 i 28 bit tih memorijskih lokacija (najljeviji) su postavljeni uvijek na 1 (F0 00 00 00). Onda krećemo od najdesnijih bitova i uzmemo prva 22.
[/quote]

Napiši F0000000 u binarnom, iznad svakog bita s desna na lijevo napiši A0..A31 i trebalo bi ti biti očito zašto.

-n
eta (napisa):
Kako ovo znam?:
Modul je veličine 4 GB, pa će trebati 22 bita od 32 bita sabirnice da se mogu adresirati te lokacije na modulu.


Jer je 2^22 = 4G.

Citat:

Zašto ovo?:
31, 30, 29 i 28 bit tih memorijskih lokacija (najljeviji) su postavljeni uvijek na 1 (F0 00 00 00). Onda krećemo od najdesnijih bitova i uzmemo prva 22.


Napiši F0000000 u binarnom, iznad svakog bita s desna na lijevo napiši A0..A31 i trebalo bi ti biti očito zašto.

-n


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Ova tema je zaključana: ne možete uređivati postove niti odgovarati.   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Građa računala Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
Stranica 19 / 19.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan