Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Abelove grupe
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ananas182
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2009. (12:25:50)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 10:10 pet, 25. 3. 2011    Naslov: Abelove grupe Citirajte i odgovorite

Htjela bih nešto pitat...kako se određuju sve Abelove grupe nekog reda (npr.100)?znam da prvo moram broj na proste faktore rastavit ali ne znam što kasnije... hvala puno
Htjela bih nešto pitat...kako se određuju sve Abelove grupe nekog reda (npr.100)?znam da prvo moram broj na proste faktore rastavit ali ne znam što kasnije... hvala puno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Boris B.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2010. (18:01:54)
Postovi: (32)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 0

PostPostano: 12:50 pet, 25. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za jedan način trebaš napraviti sve moguće grupacije istih prostih faktora; npr. za n = 200 je rastav napisan bez potencija 2x2x2x5x5, pa prvo uzimaš Z/2Z + Z/2Z + Z/2Z + Z/5Z + Z/5Z (gdje je svakom prostom faktoru "pridružena" jedna grupa), pa onda Z/2Z + Z/4Z + Z/5Z + Z5/Z (gdje grupiraš dvije dvojke), pa Z/8Z + Z/5Z + Z/5Z, pa onda opet iste ove tri mogućnosti s dvojkama, samo sada sa Z/25Z u sumi umjesto Z/5Z + Z/5Z.
Za drugi način, u kojem se grupa prikazuje kao suma konačnih cikličkih grupa takvih da red prethodne uvijek dijeli red sljedeće, uzimaš jednu po jednu grupu zapisanu na prvi način i kao zadnji član direktne sume u njenom drugom prikazu pišeš Z/(produkt najviših potencija svih uključenih prostih faktora)Z, i zatim postupak ponajvljaš za predzadnji itd. (dakle iskorištavaš činjenicu da je [latex]\mathbb Z/m \mathbb Z \oplus \mathbb Z/n \mathbb Z \cong \mathbb Z/(mn) \mathbb Z[/latex] za (i samo za :)) relativno proste m i n), jer upravo tako dobivaš brojeve rastući sortirane po djeljivosti.
npr. [latex]\mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/5\mathbb Z \oplus \mathbb Z/5\mathbb Z \cong[/latex] (prosti faktori s kojima radimo su 2 i 5, a ovdje su upravo 2 i 5 njihove najviše potencije) [latex]\cong (\mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/5\mathbb Z) \oplus \mathbb Z/(2\cdot5)\mathbb Z \cong (\mathbb Z/2\mathbb Z) \oplus \mathbb Z/(2\cdot5)\mathbb Z \oplus \mathbb Z/10\mathbb Z \cong[/latex] (sada ostaju samo dvojke, ili je, ako hoćeš, najviša potencija petice 5^0 :)) [latex]\cong \mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/10\mathbb Z \oplus \mathbb Z/10\mathbb Z[/latex]
Ili npr. pretvorba jednoga prikaza jedne od Abelovih grupa reda 12000 u drugi :D
[latex]\mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/2^3\mathbb Z \oplus \mathbb Z/3\mathbb Z \oplus \mathbb Z/5\mathbb Z \oplus \mathbb Z/5^2\mathbb Z \cong (\mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/5\mathbb Z) \oplus \mathbb Z/(2^3\cdot3\cdot5^2)\mathbb Z \cong (\mathbb Z/2\mathbb Z) \oplus \mathbb Z/(2\cdot5)\mathbb Z \oplus \mathbb Z/600\mathbb Z \cong \mathbb Z/2\mathbb Z \oplus \mathbb Z/10\mathbb Z \oplus \mathbb Z/600\mathbb Z [/latex]

Nadam se da je jasno, postupci su zapravo vrlo jednostavno, samo što ih je malo teže (well, bar meni) opisati preko posta na forumu :)
Za jedan način trebaš napraviti sve moguće grupacije istih prostih faktora; npr. za n = 200 je rastav napisan bez potencija 2x2x2x5x5, pa prvo uzimaš Z/2Z + Z/2Z + Z/2Z + Z/5Z + Z/5Z (gdje je svakom prostom faktoru "pridružena" jedna grupa), pa onda Z/2Z + Z/4Z + Z/5Z + Z5/Z (gdje grupiraš dvije dvojke), pa Z/8Z + Z/5Z + Z/5Z, pa onda opet iste ove tri mogućnosti s dvojkama, samo sada sa Z/25Z u sumi umjesto Z/5Z + Z/5Z.
Za drugi način, u kojem se grupa prikazuje kao suma konačnih cikličkih grupa takvih da red prethodne uvijek dijeli red sljedeće, uzimaš jednu po jednu grupu zapisanu na prvi način i kao zadnji član direktne sume u njenom drugom prikazu pišeš Z/(produkt najviših potencija svih uključenih prostih faktora)Z, i zatim postupak ponajvljaš za predzadnji itd. (dakle iskorištavaš činjenicu da je za (i samo za Smile) relativno proste m i n), jer upravo tako dobivaš brojeve rastući sortirane po djeljivosti.
npr. (prosti faktori s kojima radimo su 2 i 5, a ovdje su upravo 2 i 5 njihove najviše potencije) (sada ostaju samo dvojke, ili je, ako hoćeš, najviša potencija petice 5^0 Smile)
Ili npr. pretvorba jednoga prikaza jedne od Abelovih grupa reda 12000 u drugi Very Happy


Nadam se da je jasno, postupci su zapravo vrlo jednostavno, samo što ih je malo teže (well, bar meni) opisati preko posta na forumu Smile



_________________
The lyf so short, the craft so long to lerne


Zadnja promjena: Boris B.; 14:53 pet, 25. 3. 2011; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ananas182
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2009. (12:25:50)
Postovi: (B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:56 pet, 25. 3. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala puno...shvatila sam sad... :D mi smo to na vježbama poprilično brzo preletjeli pa nisam baš shvatila... :?
hvala puno...shvatila sam sad... Very Happy mi smo to na vježbama poprilično brzo preletjeli pa nisam baš shvatila... Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan