Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

pitanje iz geometrije (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Nyrwock
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2011. (19:04:07)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:39 pet, 29. 4. 2011    Naslov: pitanje iz geometrije Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima!
Imam jedno, mislim da ne toliko teško pitanje, al mi trenutno mozak ne funkcionira :S
Pitanje je sljedeće:
Imam koordinatni sustav u ravnini, u njemu trokut. Poznate su koordinate dviju točaka trokuta, a koordinate treće treba izračunati. Poznate su također i udaljenosti ovih dviju točaka od te treće nepoznate. Te udaljenosti nisu jednake, dakle ne radi se o jednakostraničnom trokutu.
Probao sam preko formula za udaljenost, dobiju se dvije jednadžbe s dvije nepoznanice, no kvadratne, i sve se jako zakomplicira.. il mi se bar čini..
ugl. nadam se da ima lakši način i da mi netko može pomoći :D
Pozdrav svima!
Imam jedno, mislim da ne toliko teško pitanje, al mi trenutno mozak ne funkcionira :S
Pitanje je sljedeće:
Imam koordinatni sustav u ravnini, u njemu trokut. Poznate su koordinate dviju točaka trokuta, a koordinate treće treba izračunati. Poznate su također i udaljenosti ovih dviju točaka od te treće nepoznate. Te udaljenosti nisu jednake, dakle ne radi se o jednakostraničnom trokutu.
Probao sam preko formula za udaljenost, dobiju se dvije jednadžbe s dvije nepoznanice, no kvadratne, i sve se jako zakomplicira.. il mi se bar čini..
ugl. nadam se da ima lakši način i da mi netko može pomoći Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:14 pet, 29. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Možeš pojednostaviti račun tako da ishodište koordinatnog sustava pomakneš u jednu od poznatih točaka.

Npr. ako je A=(p,q), a B=(r,s), pomicanjem ishodišta koordinatnog sustava u točku A, koordinate točke A prelaze u A=(0,0) i B=(u,v), gdje je u=r-p, v=s-q.

Udaljenosti do treće točke neće se promijeniti pa imaš nešto jednostavniji sustav za riješiti:

[latex]x^2+y^2=d_1^2\\
(x-u)^2+(y-v)^2=d_2^2[/latex]
Možeš pojednostaviti račun tako da ishodište koordinatnog sustava pomakneš u jednu od poznatih točaka.

Npr. ako je A=(p,q), a B=(r,s), pomicanjem ishodišta koordinatnog sustava u točku A, koordinate točke A prelaze u A=(0,0) i B=(u,v), gdje je u=r-p, v=s-q.

Udaljenosti do treće točke neće se promijeniti pa imaš nešto jednostavniji sustav za riješiti:




_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nyrwock
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2011. (19:04:07)
Postovi: (2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:56 pet, 29. 4. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

E super!
Uspio sam rješiti na taj način.
Puno hvala
E super!
Uspio sam rješiti na taj način.
Puno hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan