Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Metodika matematike (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pitanje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 06. 2011. (08:33:32)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 8:46 čet, 30. 6. 2011    Naslov: Metodika matematike Citirajte i odgovorite

Zna li netko kako rijesiti ovaj problem:

Dokažite sljedeće poopćenje Pitagorinog poučka: Površina pravilnoga sedmerokuta konstruiranoga nad hipotenuzom pravokutnog trokuta jednaka je zbroju površina pravilnih sedmerokuta konstruiranih nad katetama istog pravokutnog trokuta.


hvala!
Zna li netko kako rijesiti ovaj problem:

Dokažite sljedeće poopćenje Pitagorinog poučka: Površina pravilnoga sedmerokuta konstruiranoga nad hipotenuzom pravokutnog trokuta jednaka je zbroju površina pravilnih sedmerokuta konstruiranih nad katetama istog pravokutnog trokuta.


hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 14:09 čet, 30. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zapravo se Pitagorin poučak može poopćiti još i više:

Površina lika konstruiranog nad hipotenuzom jednaka je sumi površina njemu sličnih likova konstruiranih nad katetama.

Evo jedan interaktivni applet rađen u GeoGebri koji pokazuje nekoliko slučajeva pravilnih mnogokuta: [url=http://kjosip.net.amis.hr/ggb/8razred/GeneralizacijaPitagora.html]link[/url].

Dokaza tvog zadatka je sljedeći...

Prvo treba izračunati površinu pravilnog sedmerokuta. On ima 7 karakterističnih (jednakokračnih) trokutova koji su međusobno sukladni i kojima je osnovica duljine a. Površinu sedmerokuta možemo prikazati kao sumu površina karakterističnih trokutova ili, jednostavnije, pomnožiti površinu trokuta brojem 7. Neka su kutovi u karakterističnom trokutu [latex]\alpha, \beta[/latex] te neka je [latex]\alpha[/latex] kut uz osnovicu. Visina tog trokuta je [latex]\displaystyle\tan \alpha = \frac{v}{\frac{a}{2}} = \frac{2v}{a} \implies v = \frac{a\cdot \tan \alpha}{2}[/latex]. Stoga je površina jednog karakterističnog trokuta [latex]P_t = \frac{av}{2} = \frac{a^2 \tan \alpha}{4}[/latex] te je konačno površina pravilnog sedmerokuta [latex]P_a = 7\cdot P_t = \frac{7}{4} \cdot a^2 \tan \alpha[/latex].

Naravno, znamo koliko je [latex]\alpha[/latex]! Iznosi [latex]\alpha = \frac{180^\circ - \frac{360^\circ}{7}}{2}[/latex]. Ovdje nije računato jer nam nije bitna točna mjera kuta. Zašto? Zato jer ćemo površinu druga dva sedmerokuta računati po analogiji, a kako su to sve pravilni sedmerokuti, tako su i slični. A slični likovi imaju jednake mjere kutova! Nećemo se zamarati time kolika je to točna mjera jer će nam se u računu to ionako pokratiti.

U konačnici imamo:

[latex]P_a + P_b = P_c \implies \frac{7}{4}a^2 \tan \alpha + \frac{7}{4}b^2 \tan \alpha = \frac{7}{4}c^2\tan \alpha[/latex] te dijeljenjem sa [latex]\frac{7}{4}\tan\alpha[/latex] ostaje [latex]a^2+b^2=c^2[/latex], čime je dokazano pooćenje Pitagorina poučka!

Eto, malo sam detaljnije sve to raspisao, nadam se da je jasno. Pisao sam direkt na kompu, bez papira, pa se nadam da se nigdje nije potkrala greška.
Zapravo se Pitagorin poučak može poopćiti još i više:

Površina lika konstruiranog nad hipotenuzom jednaka je sumi površina njemu sličnih likova konstruiranih nad katetama.

Evo jedan interaktivni applet rađen u GeoGebri koji pokazuje nekoliko slučajeva pravilnih mnogokuta: link.

Dokaza tvog zadatka je sljedeći...

Prvo treba izračunati površinu pravilnog sedmerokuta. On ima 7 karakterističnih (jednakokračnih) trokutova koji su međusobno sukladni i kojima je osnovica duljine a. Površinu sedmerokuta možemo prikazati kao sumu površina karakterističnih trokutova ili, jednostavnije, pomnožiti površinu trokuta brojem 7. Neka su kutovi u karakterističnom trokutu te neka je kut uz osnovicu. Visina tog trokuta je . Stoga je površina jednog karakterističnog trokuta te je konačno površina pravilnog sedmerokuta .

Naravno, znamo koliko je ! Iznosi . Ovdje nije računato jer nam nije bitna točna mjera kuta. Zašto? Zato jer ćemo površinu druga dva sedmerokuta računati po analogiji, a kako su to sve pravilni sedmerokuti, tako su i slični. A slični likovi imaju jednake mjere kutova! Nećemo se zamarati time kolika je to točna mjera jer će nam se u računu to ionako pokratiti.

U konačnici imamo:

te dijeljenjem sa ostaje , čime je dokazano pooćenje Pitagorina poučka!

Eto, malo sam detaljnije sve to raspisao, nadam se da je jasno. Pisao sam direkt na kompu, bez papira, pa se nadam da se nigdje nije potkrala greška.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pitanje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 06. 2011. (08:33:32)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:58 čet, 30. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super, i ja sam tako nekako, ali nisam bila sigurna je li to profesoru dovoljno, ali nema se vise sta napisat.

Hvala ti puno!
Super, i ja sam tako nekako, ali nisam bila sigurna je li to profesoru dovoljno, ali nema se vise sta napisat.

Hvala ti puno!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan