Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Peticija za vraćanje besplatnih pokaza

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
SZPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2010. (01:37:26)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0

PostPostano: 19:46 pet, 8. 7. 2011    Naslov: Peticija za vraćanje besplatnih pokaza Citirajte i odgovorite

Dragi studenti, kao što znamo, ukiut je besplatni prijevoz studentima u gradu Zagrebu.

Povodom toga, Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu je organizirao peticiju za vraćanje te kategorije i pozivamo vas da se pridružite potpisivanju te peticije. Za to vam je potreban AAI@edu račun koji ste dobili od svojeg fakulteta. Ako niste dobili, možete ga zatražiti.

Peticija se može potpisati na:

http://peticija.szzg.hr/
Dragi studenti, kao što znamo, ukiut je besplatni prijevoz studentima u gradu Zagrebu.

Povodom toga, Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu je organizirao peticiju za vraćanje te kategorije i pozivamo vas da se pridružite potpisivanju te peticije. Za to vam je potreban AAI@edu račun koji ste dobili od svojeg fakulteta. Ako niste dobili, možete ga zatražiti.

Peticija se može potpisati na:

http://peticija.szzg.hr/


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 0:09 sub, 9. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Procitao sam peticiju i mislim da promasena rubrika "ostalo -> ozbiljno". :?

Naime, shvacam da postoje odredjene kategorije studenata kojima bi trebalo omoguciti popust u voznji, ali 83 kn mjesecno i nije neki iznos, vecina ljudi vise potrosi na gluposti mjesecno.

Ono sto me zanima dal su se predstavnici studenskog zbora sastali s predstavnicima grada i raspravili o ovom pitanju?
Procitao sam peticiju i mislim da promasena rubrika "ostalo -> ozbiljno". Confused

Naime, shvacam da postoje odredjene kategorije studenata kojima bi trebalo omoguciti popust u voznji, ali 83 kn mjesecno i nije neki iznos, vecina ljudi vise potrosi na gluposti mjesecno.

Ono sto me zanima dal su se predstavnici studenskog zbora sastali s predstavnicima grada i raspravili o ovom pitanju?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
nike
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 02. 2010. (13:05:01)
Postovi: (58)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 12:54 sub, 9. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

83 kn možda nije veliki iznos mjesečno,al što je sa 270 kn mjesečno za pokaz za HŽ?? Jer ima studenata (kao ja recimo) koji putuju vlakom i tramvajem i busom na fax (sva tri prijevozna sredstva svakodnevno), oni bi trebali izdvojit 270+83 = 353 kn mjesečno za pokaz,što je jako puno ,a na godišnjoj razini za te novce bi mogao uplatit pet dana ljetovanja.
83 kn možda nije veliki iznos mjesečno,al što je sa 270 kn mjesečno za pokaz za HŽ?? Jer ima studenata (kao ja recimo) koji putuju vlakom i tramvajem i busom na fax (sva tri prijevozna sredstva svakodnevno), oni bi trebali izdvojit 270+83 = 353 kn mjesečno za pokaz,što je jako puno ,a na godišnjoj razini za te novce bi mogao uplatit pet dana ljetovanja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
piccola
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2009. (15:39:50)
Postovi: (D7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 8

PostPostano: 16:18 sub, 9. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni, kao i većini nije problem plaćanje tih 80ak kuna mjesečno, ali što je npr. sa studentima koji nemaju prebivalište u zagrebu, a imaju prihode manje od 2000kn po kućanstvu? na njih se isto ne misli...
meni, kao i većini nije problem plaćanje tih 80ak kuna mjesečno, ali što je npr. sa studentima koji nemaju prebivalište u zagrebu, a imaju prihode manje od 2000kn po kućanstvu? na njih se isto ne misli...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 19:35 sub, 9. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve sto se rekli vezano za one koji se voze vlakom stoji. Ali krajnje je neozbilno da se trazi [b]besplatno[/b].

Bilo bi puno ozbiljnije da su sveuciliste i studenski zbor, nasli se s gradom,
izradili analizu:
- koliko studenata koristi prijevoz
- koliko njih koristi HZ, koliko ZET (realna procjena, jer su do sad mnogi uzimali sve jer je bilo besplatno)
- koliko novca treba
- koliko je grad spreman dati
i da se onda u okviru realnih mogucnosti, napravi
cijena i popust za one kojima je potreban, a ne ovako.
'Hocemo besplatno' je najbolji put do toga da se nista ne postigne.
Sve sto se rekli vezano za one koji se voze vlakom stoji. Ali krajnje je neozbilno da se trazi besplatno.

Bilo bi puno ozbiljnije da su sveuciliste i studenski zbor, nasli se s gradom,
izradili analizu:
- koliko studenata koristi prijevoz
- koliko njih koristi HZ, koliko ZET (realna procjena, jer su do sad mnogi uzimali sve jer je bilo besplatno)
- koliko novca treba
- koliko je grad spreman dati
i da se onda u okviru realnih mogucnosti, napravi
cijena i popust za one kojima je potreban, a ne ovako.
'Hocemo besplatno' je najbolji put do toga da se nista ne postigne.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
bnikola
Mali od Foruma
(Administrator)
Mali od Foruma<br>(Administrator)


Pridružen/a: 04. 06. 2005. (12:41:23)
Postovi: (38D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
11 = 19 - 8
Lokacija: Ri-Zg

PostPostano: 21:49 sub, 9. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mozda je realnije da se trazi cijena od prije nekoliko godina kad je godisnji pokaz za zet bio nesto manje od 400 kn. Besplatno je tesko ocekivati.
Mozda je realnije da se trazi cijena od prije nekoliko godina kad je godisnji pokaz za zet bio nesto manje od 400 kn. Besplatno je tesko ocekivati.



_________________
Život je lijep, tako kažu...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
tihana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 06. 2006. (13:26:54)
Postovi: (30D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
134 = 153 - 19
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 23:03 sub, 9. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ono što meni nije jasno (za one koji imaju besplatan) - kaj ćemo pokaz vaditi mjesečno? i svaki mjesec ćemo morati vaditi potvrde o plaći/stanovanju....? jesu li oni normalni?!?

ps. za besplatan mi treba i index odnosno potvrda o redovitom studiranju - kako da do te potvrde dođem kada mi je index na faxu? imali li netko ideju?
ono što meni nije jasno (za one koji imaju besplatan) - kaj ćemo pokaz vaditi mjesečno? i svaki mjesec ćemo morati vaditi potvrde o plaći/stanovanju....? jesu li oni normalni?!?

ps. za besplatan mi treba i index odnosno potvrda o redovitom studiranju - kako da do te potvrde dođem kada mi je index na faxu? imali li netko ideju?



_________________
I aim to misbehave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
lepi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 06. 2007. (17:04:06)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 1

PostPostano: 11:39 ned, 10. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

trazi potvrdu da ti je index u referadi na obradi. dobijes to.. it works :)
trazi potvrdu da ti je index u referadi na obradi. dobijes to.. it works Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 13:24 ned, 10. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="nike"]a na godišnjoj razini za te novce bi mogao uplatit pet dana ljetovanja.[/quote]

Da se ide sa argumentom da se za tih 3883 kune godišnje (godišnji se putni troškovi uvijek računaju za 11 mjeseci, a ne 12) mogu kupiti udžbenici i ostali materijali za fax ili - u krajnjem slučaju - dio ŠKOLARINE, a ne spominjati ljetovanje, onda bi možda i prošlo.
nike (napisa):
a na godišnjoj razini za te novce bi mogao uplatit pet dana ljetovanja.


Da se ide sa argumentom da se za tih 3883 kune godišnje (godišnji se putni troškovi uvijek računaju za 11 mjeseci, a ne 12) mogu kupiti udžbenici i ostali materijali za fax ili - u krajnjem slučaju - dio ŠKOLARINE, a ne spominjati ljetovanje, onda bi možda i prošlo.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:03 ned, 10. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

kenny, je l' ti tvrdis da je nelogicno traziti od ZETa da studentima placa ljetovanje? :lol: ;)
kenny, je l' ti tvrdis da je nelogicno traziti od ZETa da studentima placa ljetovanje? Laughing Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 21:14 ned, 10. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hm, kad bolje razmislim...čini mi se nelogično od ZETa tražiti da studentima plate školarine. Neka im radije plati ljetovanje. Čujem da je Ugljan prekrasan ljeti. ;)
Hm, kad bolje razmislim...čini mi se nelogično od ZETa tražiti da studentima plate školarine. Neka im radije plati ljetovanje. Čujem da je Ugljan prekrasan ljeti. Wink



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 9:40 pon, 11. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nabasao na jedan interesantni protu-peticijski komentar, pa ga prenosim, blago editiranog (maknuo psovke :D):

[quote="[url=http://www.cmar-net.org/forum/viewtopic.php?t=59485]Panurg[/url]"]Idemo redom:
Prvi odlomak je činjenica, osim zadnje rečenice, koja je potpuni promašaj:
Ta odluka štiti baš NAJugroženije, jer oni i dalje imaju pravo na besplatni pokaz. To kaj je mogla bit malo šira, tipa da pokrije i vrlo ugrožene, a ne samo najugroženije, to već je bed.

Drugi odlomak je super. U mislima vidim sliku gnjevnog studenta filozofskog fakulteta kako nakon popijene kave od 9 kn u subotageu i prelistanog "Zareza" dolazi nabrušen u svoj podstanarski stan, gdje ljutit piše ove rečenice.
Krenimo sada pogledati što je mladi revolucionar napisao:

[quote]Iznos od 83 kune koliko bi jedan student trebao mjesečno izdvajati za pokaz ili 830 kuna za godišnji pokaz (samo ZET) te 247 kuna mjesečno ili 2676 kuna za godišnji pokaz (ZET + HŽ), izravan je udarac na ionako loše financijsko stanje studentske populacije.[/quote]

83 kune puno? To je 2kn i 67 lipa po danu, koje trebate odvojiti. To se da skupiti. 83 kune su devet kava tijekom mjeseca. ili 7 pivi. malo manje se napiješ, malo manje kava popiješ ili kavu kuhaš doma.
A još dobiješ i dva mjeseca gratis ak uzmeš godišnju tj. kao ona dva dok si na moru, al šta sad. HŽ je pljačka. Slažem se, gro traže za to, ali ionako većini studenata ne treba HŽ.
[i]Ionako loše financijsko stanje studentske populacije...[/i]
Kaj, studentska populacija bi trebala živjeti kraljevski? Studiraš da si nađeš posao, da se osposobiš za nešto. To su tzv. tough times dok se nečega odričeš, malo ti je teže, ali kasnije radiš neki bolji posao (osim ak nisi odabrao neki bezvezni studij), tak da mi od spomena lošeg financijskog stanja studenata pada mrak na oči. Zaposlite se dečki i cure. Počnite raditi, pa vam financijsko stanje neće biti toliko loše.
Ali ovom krešendu mrčenja virtualnog prostora nema kraja:
[quote]Nedopustivi su pokušaji krpanja proračunskih rupa dokidanjem naših prava, tim više što zagrebački studenti ( iz svih dijelova Hrvatske) svojim studiranjem i boravkom u ovom gradu pridonose punjenju tog proračuna.[/quote]

Dajte molim vas, ovo je toliko djetinjasto da ne znam, uistinu ne znam što bih rekao.

Hajmo pogledati brojke: uzmimo daleko pretjeranu brojku od 50 000 studenata u zagrebu. i uzmimo sad da svatko od njih mjesečno troši 1000 kuna. to je potrošnja od 50 M kuna. Od čega bi Grad Zagreb dobio oko 3M. Dakle, 3M mjesečno od "potrošnje" "studenata koji pune Gradski proračun (!)".
To je godišnje 36M kuna, a dug ZET-a je ukupno, nešto manje od milijardu kuna tj. nešto manje od 1000 M kuna.
Uzmimo sad da svih tih 50 000 studenata plaća mjesečni pokaz 80 kn. To je 4 M mjesečno i već je više nego što nam studenti nakrcaju proračun svojim nevjerojatnim radom i doprinosima i plaćanjima prireza na džeparac koji dobiju od roditelja.

Ali dobro: Uprava dokida njihova(naša) prava. E, ovo je već bezobrazno. Koje je to "pravo", koje treba zaštiti, koja je to općeljudska vrijednost u besplatnomo javnom prijevozu za studente?
Ne, prijatelji, to nije pravo. To je beneficija. Povlastica koju je bilo lijepo koristiti dok smo si ju mogli priuštiti.

Pogledajmo još jednu malo nefer stvar. Prirez (i to bome dobar prirez) plaća samo ekipa kojia živi i radi u Zagrebu. Zašto bi, pobogu, oni odvajali mjesečno dobar iznos novaca, koji se s druge strane može relativno lagano kompenzirati učešćem studenata, za neke ljude koji uopće nisu iz zagreba, nego su tu na pet-šest-osam godina?

[quote]Spomenuta odluka Skupštine ne samo da izravno utječe na ionako loš socijalni status svih studenata nego otvoreno diskriminira studente s prebivalištem izvan Zagreba.[/quote]
Zašto se onda ja ne smijem voziti kao student besplatno po Splitu za vrijeme sezone? Jel to diskriminatorno? Ljudi se malo previše razbacuju riječima kojima očito ne znaju značenje.
Ili će prijevoz biti besplatan za studente u cijeloj Hrvatskoj, ili neće u Zagrebu (iako je dosad bio).

[quote]S obzirom na uočene socio-ekonomske posljedice ovakve odluke i njene diskriminatorne osnove zahtijevamo da javni gradski prijevoz bude doista javan i dostupan, dakle besplatan, svim studentima grada Zagreba.[/quote]
Da, socio-ekonomske posljedice su ove: gradski proračun će biti rasterećen za veliki iznos novaca, stari ljudi će se možda malo manje voziti tramvajem, studenti će možda popiti 5 pivi i dvije kave manje mjesečno, ali grad neće potonuti u dugove.
Osnova nije diskriminatorna. Ali, autor se u ovoj rečenici izdao, pokazavši da je vjerojatno druga godina filozofije i sociologije, jer nema pojma ni o značenju riječi, što se ipak, njegovom starijem kolegi vjerojatno ne bi omaklo:
"[i]...doista javan i dostupan, dakle besplatan...[/i]"
Sintagma "javni gradski prijevoz" znači da je javan i dostupan načelno bilo kome. Ne da je besplatan za sve. Kino je javna ustanova recimo. Pa nitko ne huči oko prava na besplatne projekcije srijedom i takvih stvari.
Dajte se saberite ljudi, to je ogroman pogon koji zahtijeva održavanje. Plaće hrpi vozača, mehaničari, dijelovi, općenito održavanje mreže i vozila, benzin, struja. Ne budite naivni filozofi, podržite plaćanje javnog prijevoza. Jer ga netko mora platiti, što očito "studenti" ne shvaćaju.
S druge strane, ne bih se žalio da besplatan prijevoz ostane svim studentima s prebivalištem (ne boravištem) u Zagrebu, jer bi to bilo okej.[/quote]

Osobno, ne podrzavam neke objede koje autor olako nabacuje, ali osnovno rezoniranje je - IMO - jako dobro.

A i ta praksa, "mi zahtijevamo", bez da se pokusa nesto dogovoriti... iritantno, djetinjasto i neodgovorno, od populacije koja bi za koju godinu morala poceti obavljati i najodgovornije poslove u drzavi.
Nabasao na jedan interesantni protu-peticijski komentar, pa ga prenosim, blago editiranog (maknuo psovke Very Happy):

Panurg (napisa):
Idemo redom:
Prvi odlomak je činjenica, osim zadnje rečenice, koja je potpuni promašaj:
Ta odluka štiti baš NAJugroženije, jer oni i dalje imaju pravo na besplatni pokaz. To kaj je mogla bit malo šira, tipa da pokrije i vrlo ugrožene, a ne samo najugroženije, to već je bed.

Drugi odlomak je super. U mislima vidim sliku gnjevnog studenta filozofskog fakulteta kako nakon popijene kave od 9 kn u subotageu i prelistanog "Zareza" dolazi nabrušen u svoj podstanarski stan, gdje ljutit piše ove rečenice.
Krenimo sada pogledati što je mladi revolucionar napisao:

Citat:
Iznos od 83 kune koliko bi jedan student trebao mjesečno izdvajati za pokaz ili 830 kuna za godišnji pokaz (samo ZET) te 247 kuna mjesečno ili 2676 kuna za godišnji pokaz (ZET + HŽ), izravan je udarac na ionako loše financijsko stanje studentske populacije.


83 kune puno? To je 2kn i 67 lipa po danu, koje trebate odvojiti. To se da skupiti. 83 kune su devet kava tijekom mjeseca. ili 7 pivi. malo manje se napiješ, malo manje kava popiješ ili kavu kuhaš doma.
A još dobiješ i dva mjeseca gratis ak uzmeš godišnju tj. kao ona dva dok si na moru, al šta sad. HŽ je pljačka. Slažem se, gro traže za to, ali ionako većini studenata ne treba HŽ.
Ionako loše financijsko stanje studentske populacije...
Kaj, studentska populacija bi trebala živjeti kraljevski? Studiraš da si nađeš posao, da se osposobiš za nešto. To su tzv. tough times dok se nečega odričeš, malo ti je teže, ali kasnije radiš neki bolji posao (osim ak nisi odabrao neki bezvezni studij), tak da mi od spomena lošeg financijskog stanja studenata pada mrak na oči. Zaposlite se dečki i cure. Počnite raditi, pa vam financijsko stanje neće biti toliko loše.
Ali ovom krešendu mrčenja virtualnog prostora nema kraja:
Citat:
Nedopustivi su pokušaji krpanja proračunskih rupa dokidanjem naših prava, tim više što zagrebački studenti ( iz svih dijelova Hrvatske) svojim studiranjem i boravkom u ovom gradu pridonose punjenju tog proračuna.


Dajte molim vas, ovo je toliko djetinjasto da ne znam, uistinu ne znam što bih rekao.

Hajmo pogledati brojke: uzmimo daleko pretjeranu brojku od 50 000 studenata u zagrebu. i uzmimo sad da svatko od njih mjesečno troši 1000 kuna. to je potrošnja od 50 M kuna. Od čega bi Grad Zagreb dobio oko 3M. Dakle, 3M mjesečno od "potrošnje" "studenata koji pune Gradski proračun (!)".
To je godišnje 36M kuna, a dug ZET-a je ukupno, nešto manje od milijardu kuna tj. nešto manje od 1000 M kuna.
Uzmimo sad da svih tih 50 000 studenata plaća mjesečni pokaz 80 kn. To je 4 M mjesečno i već je više nego što nam studenti nakrcaju proračun svojim nevjerojatnim radom i doprinosima i plaćanjima prireza na džeparac koji dobiju od roditelja.

Ali dobro: Uprava dokida njihova(naša) prava. E, ovo je već bezobrazno. Koje je to "pravo", koje treba zaštiti, koja je to općeljudska vrijednost u besplatnomo javnom prijevozu za studente?
Ne, prijatelji, to nije pravo. To je beneficija. Povlastica koju je bilo lijepo koristiti dok smo si ju mogli priuštiti.

Pogledajmo još jednu malo nefer stvar. Prirez (i to bome dobar prirez) plaća samo ekipa kojia živi i radi u Zagrebu. Zašto bi, pobogu, oni odvajali mjesečno dobar iznos novaca, koji se s druge strane može relativno lagano kompenzirati učešćem studenata, za neke ljude koji uopće nisu iz zagreba, nego su tu na pet-šest-osam godina?

Citat:
Spomenuta odluka Skupštine ne samo da izravno utječe na ionako loš socijalni status svih studenata nego otvoreno diskriminira studente s prebivalištem izvan Zagreba.

Zašto se onda ja ne smijem voziti kao student besplatno po Splitu za vrijeme sezone? Jel to diskriminatorno? Ljudi se malo previše razbacuju riječima kojima očito ne znaju značenje.
Ili će prijevoz biti besplatan za studente u cijeloj Hrvatskoj, ili neće u Zagrebu (iako je dosad bio).

Citat:
S obzirom na uočene socio-ekonomske posljedice ovakve odluke i njene diskriminatorne osnove zahtijevamo da javni gradski prijevoz bude doista javan i dostupan, dakle besplatan, svim studentima grada Zagreba.

Da, socio-ekonomske posljedice su ove: gradski proračun će biti rasterećen za veliki iznos novaca, stari ljudi će se možda malo manje voziti tramvajem, studenti će možda popiti 5 pivi i dvije kave manje mjesečno, ali grad neće potonuti u dugove.
Osnova nije diskriminatorna. Ali, autor se u ovoj rečenici izdao, pokazavši da je vjerojatno druga godina filozofije i sociologije, jer nema pojma ni o značenju riječi, što se ipak, njegovom starijem kolegi vjerojatno ne bi omaklo:
"...doista javan i dostupan, dakle besplatan..."
Sintagma "javni gradski prijevoz" znači da je javan i dostupan načelno bilo kome. Ne da je besplatan za sve. Kino je javna ustanova recimo. Pa nitko ne huči oko prava na besplatne projekcije srijedom i takvih stvari.
Dajte se saberite ljudi, to je ogroman pogon koji zahtijeva održavanje. Plaće hrpi vozača, mehaničari, dijelovi, općenito održavanje mreže i vozila, benzin, struja. Ne budite naivni filozofi, podržite plaćanje javnog prijevoza. Jer ga netko mora platiti, što očito "studenti" ne shvaćaju.
S druge strane, ne bih se žalio da besplatan prijevoz ostane svim studentima s prebivalištem (ne boravištem) u Zagrebu, jer bi to bilo okej.


Osobno, ne podrzavam neke objede koje autor olako nabacuje, ali osnovno rezoniranje je - IMO - jako dobro.

A i ta praksa, "mi zahtijevamo", bez da se pokusa nesto dogovoriti... iritantno, djetinjasto i neodgovorno, od populacije koja bi za koju godinu morala poceti obavljati i najodgovornije poslove u drzavi.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 21:59 pon, 11. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]A i ta praksa, "mi zahtijevamo", bez da se pokusa nesto dogovoriti... iritantno, djetinjasto i neodgovorno, od populacije koja bi za koju godinu morala poceti obavljati i najodgovornije poslove u drzavi.[/quote]

hm, da ne govorim da postojanje besplatnog prijevoza kroz par godina isti taj besplatni prijevoz čini pravom? ta tvrdnja je uistinu nadobudna, prošao sam cijelu srednju i dio faksa bez tog "prava". možda da se krenem plakati nad činjenicom da je pokaz za autobus na relaciji Jastrebarsko-Zagreb porastao sa 75kn (kad sa bio 1. srednje) na preko 500kn koliko je sada?

također peticija ima malo neobičan izračun cijene godišnje karte. prije godišnja karta nije bila mjesečna cijena godišnje X broj mjeseci godišnje, već je bila manja, tako da je za očekivati tako nešto opet (npr. to bi se moglo pregovarati sa ZETom).pokaz sa HŽom je dosta jeftiniji od pokaza pojedinih autobusnih mjesečnih pokaza koji su također odletili glavom pod oblake, tako da kad stavite to u kontekst iznos nije toliko astronomski.
vsego (napisa):
A i ta praksa, "mi zahtijevamo", bez da se pokusa nesto dogovoriti... iritantno, djetinjasto i neodgovorno, od populacije koja bi za koju godinu morala poceti obavljati i najodgovornije poslove u drzavi.


hm, da ne govorim da postojanje besplatnog prijevoza kroz par godina isti taj besplatni prijevoz čini pravom? ta tvrdnja je uistinu nadobudna, prošao sam cijelu srednju i dio faksa bez tog "prava". možda da se krenem plakati nad činjenicom da je pokaz za autobus na relaciji Jastrebarsko-Zagreb porastao sa 75kn (kad sa bio 1. srednje) na preko 500kn koliko je sada?

također peticija ima malo neobičan izračun cijene godišnje karte. prije godišnja karta nije bila mjesečna cijena godišnje X broj mjeseci godišnje, već je bila manja, tako da je za očekivati tako nešto opet (npr. to bi se moglo pregovarati sa ZETom).pokaz sa HŽom je dosta jeftiniji od pokaza pojedinih autobusnih mjesečnih pokaza koji su također odletili glavom pod oblake, tako da kad stavite to u kontekst iznos nije toliko astronomski.



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan