Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rangiranje vrijednosti (zadatak)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:08 sub, 13. 8. 2011    Naslov: Rangiranje vrijednosti Citirajte i odgovorite

Pozdrav,
imam malo čudno pitanje... u nadi da će netko imati ne tako čudan odgovor :)

Moram rangirati vrijednosti u tablici. Vrijednosti se kreću od 0 do 5.91
0 je jednaka 0, dok je 5.91 jednako 100

Tablica bi onda izgledala ovako:

0 = 0
1 = ?
2 = ?
3 = ?
4 = ?
5 = ?
5.91 = 100
6 = ?

Kao što se može vidjeti moram izračunati koliko je onda jednako 1, pa 2, 3 itd... To ne bi bio problem da je razlika među njima jednaka (tada bi bilo 1=16.92, 2=33.84, 3=50.75 itd.) Ali, ono što meni treba je da je 0<1<2<3<4<5<5.91 a da se razlika među njima proporcionalno smanjuje (u jednakom omjeru) kako se ide prema 5.91.

Znam da je taj omjer moguće izračunati, vjerojatno postoji formula, ali ja ne znam kako :(
Pozdrav,
imam malo čudno pitanje... u nadi da će netko imati ne tako čudan odgovor Smile

Moram rangirati vrijednosti u tablici. Vrijednosti se kreću od 0 do 5.91
0 je jednaka 0, dok je 5.91 jednako 100

Tablica bi onda izgledala ovako:

0 = 0
1 = ?
2 = ?
3 = ?
4 = ?
5 = ?
5.91 = 100
6 = ?

Kao što se može vidjeti moram izračunati koliko je onda jednako 1, pa 2, 3 itd... To ne bi bio problem da je razlika među njima jednaka (tada bi bilo 1=16.92, 2=33.84, 3=50.75 itd.) Ali, ono što meni treba je da je 0<1<2<3<4<5<5.91 a da se razlika među njima proporcionalno smanjuje (u jednakom omjeru) kako se ide prema 5.91.

Znam da je taj omjer moguće izračunati, vjerojatno postoji formula, ali ja ne znam kako Sad




Zadnja promjena: Tetrapak37; 16:56 ned, 14. 8. 2011; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 22:34 sub, 13. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako razlika među njima nije jednaka? Razlika između 1 i 2 je 1, razlika između 2 i 3 je 1, razlika između 3 i 4 je 1..... Proporcionalni su!

Ako je 5.91 = 100, koliko je 1? Dobro si izračunao, on je 16.92. 2 je onda 33.84.....

Čak kad promatraš ovaj 5.91 koji te toliko zbunjuje, sve je u redu... 5 bi bilo 84.6. A gle sad...omjer 5.91 i 5 je 1.182, a omjer 100 i 84.6 je 1.182 (aproksimativno!).

U čemu je onda problem? :s
Kako razlika među njima nije jednaka? Razlika između 1 i 2 je 1, razlika između 2 i 3 je 1, razlika između 3 i 4 je 1..... Proporcionalni su!

Ako je 5.91 = 100, koliko je 1? Dobro si izračunao, on je 16.92. 2 je onda 33.84.....

Čak kad promatraš ovaj 5.91 koji te toliko zbunjuje, sve je u redu... 5 bi bilo 84.6. A gle sad...omjer 5.91 i 5 je 1.182, a omjer 100 i 84.6 je 1.182 (aproksimativno!).

U čemu je onda problem? :s



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:07 ned, 14. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na odgovoru.

Znam da je razlika među njima jednaka, i da je dobro izračunato (kada bi razmak između točaka uvijek bilo jednak), ali ja želim napraviti vlastito rangiranje kod kojeg bi razmak među točkama [u]opadao (u jednakom omjeru)[/u] kako se ide prema 5.91

http://imageshack.us/photo/my-images/542/unleduuc.jpg/

Na crtežu sam stavio omjer 2/3 samo za ilustraciju. Upravo taj omjer moram saznati da bih mogao izračunati vrijednost naznačenih točaka na pravcu, a imam samo tri podatka: točka 0=0, točka 5.91=100, razmak između dvije točke je manji od razmaka između njima prethodnih dvaju točaka u onom omjeru za koliko je razmak između tih dviju prethodnih točki manji od onoga između njima prethodnih točki (tj. razmak između 3 i 4 je manji od razmaka između 2 i 3 u onom omjeru za koliko je razmak između 2 i 3 manji od razmaka između 1 i 2, a razmak 1 i 2 je u istom omjeru manji od razmaka između 0 i 1... i tako bi moglo u beskonačnost.

Valjda je sad malo jasnije... :?
Hvala na odgovoru.

Znam da je razlika među njima jednaka, i da je dobro izračunato (kada bi razmak između točaka uvijek bilo jednak), ali ja želim napraviti vlastito rangiranje kod kojeg bi razmak među točkama opadao (u jednakom omjeru) kako se ide prema 5.91

http://imageshack.us/photo/my-images/542/unleduuc.jpg/

Na crtežu sam stavio omjer 2/3 samo za ilustraciju. Upravo taj omjer moram saznati da bih mogao izračunati vrijednost naznačenih točaka na pravcu, a imam samo tri podatka: točka 0=0, točka 5.91=100, razmak između dvije točke je manji od razmaka između njima prethodnih dvaju točaka u onom omjeru za koliko je razmak između tih dviju prethodnih točki manji od onoga između njima prethodnih točki (tj. razmak između 3 i 4 je manji od razmaka između 2 i 3 u onom omjeru za koliko je razmak između 2 i 3 manji od razmaka između 1 i 2, a razmak 1 i 2 je u istom omjeru manji od razmaka između 0 i 1... i tako bi moglo u beskonačnost.

Valjda je sad malo jasnije... Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 1:52 sri, 17. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako nisam zabrljao bilo sto oblika

[tex]100\frac{1-q^x}{1-q^5.91}[/tex] gdje q mozes varirati po volji,

bi trebalo funkcionirati.

Zapravo po tvojoj formulaciji bi trebao birati q-eve između 0 i 1.

Dakle na kraju ispada da imas jos jedan "stupanj slobode" u izboru pa tako onaj omjer koji si na pocetku trazio da ti se izracuna mozes po volji uzeti (q) i za bilo koji izmedju 0 i 1 ces dobiti urednu skalu. Druga opcija je da fiksiras rang vrijednost jedinice na neki određen broj pa time je problem potpuno određen.
Ako nisam zabrljao bilo sto oblika

[tex]100\frac{1-q^x}{1-q^5.91}[/tex] gdje q mozes varirati po volji,

bi trebalo funkcionirati.

Zapravo po tvojoj formulaciji bi trebao birati q-eve između 0 i 1.

Dakle na kraju ispada da imas jos jedan "stupanj slobode" u izboru pa tako onaj omjer koji si na pocetku trazio da ti se izracuna mozes po volji uzeti (q) i za bilo koji izmedju 0 i 1 ces dobiti urednu skalu. Druga opcija je da fiksiras rang vrijednost jedinice na neki određen broj pa time je problem potpuno određen.



_________________
Jedan je smjer očit, a drugi je trivijalan.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tetrapak37
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 12. 2009. (16:23:28)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:57 sri, 17. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, i ja sam tek sad shvatio da moram sam odrediti omjer...
To je to, hvala na odgovoru :D
Da, i ja sam tek sad shvatio da moram sam odrediti omjer...
To je to, hvala na odgovoru Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan