Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Normalna raspodjela (informacija)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
TuLE
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 06. 2010. (14:54:40)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 15:16 pon, 29. 8. 2011    Naslov: Normalna raspodjela Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

E ovako, potrebna mi je samo mala informacija u vezi simbola šta predstavlja u formuli od normalne gausove distribucije.

Normalna se svodi na "standardnu" normalnu funkciju raspodjele vjerovatnoce ako je E(X)=0, a [size=14][tex]\sigma=1[/tex][/size]
[img]http://upload.wikimedia.org/math/7/7/6/7766c341333eb3848af31e41f926eec5.png[/img]

U ovoj literaturi sto sada imam (zbirka), dati su obrasci gdje
imam dakla kao gore, nesta

[img]http://upload.wikimedia.org/math/1/3/0/130a296efe2b12deae42cd9200ab04f2.png[/img]

Interesuje me šta predstavlja ovo [size=14][tex] \phi[/tex][/size]?
Da li se odnosi na vrijednost [size=14][tex]\phi=1-P(D)[/tex][/size] ili je to nešta sasvim drugacije. Between kako vi određujete vjerovatnocu preko ove funkcije... rješavate integral??? (prekomplikovan je :roll:)

Što se tice standardne normalne raspodjele za nju imam tabelu i nije mi problem naci vrijednosti.

Samo nestandardna stvara probleme, kada dobijem srednju vrijednost E(x) i varijansu V(X) ili [size=14][tex]\sigma[/tex][/size]... evo ako nije problem kroz primjer samo... Neka je sredina E(x)=-2 i varijansa V(X)=0,25... X slucajna velicina normalno distribuirana tako da vrijedi P(X>C1)=0,2...
Pozdrav,

E ovako, potrebna mi je samo mala informacija u vezi simbola šta predstavlja u formuli od normalne gausove distribucije.

Normalna se svodi na "standardnu" normalnu funkciju raspodjele vjerovatnoce ako je E(X)=0, a [tex]\sigma=1[/tex]


U ovoj literaturi sto sada imam (zbirka), dati su obrasci gdje
imam dakla kao gore, nesta



Interesuje me šta predstavlja ovo [tex] \phi[/tex]?
Da li se odnosi na vrijednost [tex]\phi=1-P(D)[/tex] ili je to nešta sasvim drugacije. Between kako vi određujete vjerovatnocu preko ove funkcije... rješavate integral??? (prekomplikovan je Rolling Eyes)

Što se tice standardne normalne raspodjele za nju imam tabelu i nije mi problem naci vrijednosti.

Samo nestandardna stvara probleme, kada dobijem srednju vrijednost E(x) i varijansu V(X) ili [tex]\sigma[/tex]... evo ako nije problem kroz primjer samo... Neka je sredina E(x)=-2 i varijansa V(X)=0,25... X slucajna velicina normalno distribuirana tako da vrijedi P(X>C1)=0,2...



_________________
.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 15:57 pon, 29. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa mislim da bi ti ta funkcija fi (ne znam upisivati grčka slova, nadam se da ćeš se snaći :) ) trebala biti upravo ta tabelirana, samo trebaš umjesto x uvrstiti taj izraz koji ti je u zagradi. dakle, taj integral ne treba računati. za očekivanje i varijancu se ipak bojim da ćeš morati, nije ni nama svima to bilo toliko lako... pa sretno!

bravo ja, ono najbitnije uvijek zaboravim: poanta i jest da pokušaš svesti na jediničnu normalnu pomoću tih korekcija sa mi i sigma
pa mislim da bi ti ta funkcija fi (ne znam upisivati grčka slova, nadam se da ćeš se snaći Smile ) trebala biti upravo ta tabelirana, samo trebaš umjesto x uvrstiti taj izraz koji ti je u zagradi. dakle, taj integral ne treba računati. za očekivanje i varijancu se ipak bojim da ćeš morati, nije ni nama svima to bilo toliko lako... pa sretno!

bravo ja, ono najbitnije uvijek zaboravim: poanta i jest da pokušaš svesti na jediničnu normalnu pomoću tih korekcija sa mi i sigma



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
TuLE
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 06. 2010. (14:54:40)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:41 pon, 29. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

A totalno si u pravu.... :idea: :lol:
Ovo je ustvari F(X) = funkcija fi(Y), a ne F(X)= FI*(Y) ... [size=14] [tex]F(X)=\phi ( \frac{x-E(X)}{\sigma})[/tex][/size]
I do moje koncentracije je i do zbirke jer je zagrada skroz gore pomjerena.

Ništa, duša si. Between kada si spomenula ova pisanja slova FI i sl. evo ti LateX editor ovdje... http://www.codecogs.com/latex/eqneditor.php , to sam prije koristio i naucio dosta komandi.

PS. Super ti je i taj potpis, podsjeca me na mene. :sreca:

Hvala i pozdrav
A totalno si u pravu.... Idea Laughing
Ovo je ustvari F(X) = funkcija fi(Y), a ne F(X)= FI*(Y) ... [tex]F(X)=\phi ( \frac{x-E(X)}{\sigma})[/tex]
I do moje koncentracije je i do zbirke jer je zagrada skroz gore pomjerena.

Ništa, duša si. Between kada si spomenula ova pisanja slova FI i sl. evo ti LateX editor ovdje... http://www.codecogs.com/latex/eqneditor.php , to sam prije koristio i naucio dosta komandi.

PS. Super ti je i taj potpis, podsjeca me na mene. Trcim u krug od srece!

Hvala i pozdrav



_________________
.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 18:00 pon, 29. 8. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovoliko lijepih riječi nisam čula cijelo ljeto... možda bih trebala češće pomagati ljudima :P hvala za latex, možda i posluži jednom :)
ovoliko lijepih riječi nisam čula cijelo ljeto... možda bih trebala češće pomagati ljudima Razz hvala za latex, možda i posluži jednom Smile



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan