Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Odrediti determinantu matrice u c++

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
oblak24
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 07. 2009. (20:48:46)
Postovi: (1B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 5

PostPostano: 12:32 pon, 5. 9. 2011    Naslov: Odrediti determinantu matrice u c++ Citirajte i odgovorite

Zadatak ide "Unosi se n e N, te kvadratana matrica A reda n.
Program treba izračunati determinantnu matrice A."

Pomoću Laplaceovih transformacija profesor je rekao da ne radim.
Treba upotrijebiti Gaussovu metodu eliminacije (pravila za mijenjanje redaka, pribrajanje i množenje te svođenje matrice na trokutnu matricu).

Zapisao mi je prve dvije - tri petlje (for) koje se odnose na mijenjanje redaka ako prvi red započinje nulom (što je potrebno kako bi se moglo redove ispod svoditi na nulu ako nisu već uređeni tako da matrica ima trokutni oblik).

Zatim je spomenuo "brojačnik" koji izbroji koliko su puta mijenjani retci te koji predznak treba ispisati (determinanta matrice mijenja predznak ako dva retka zamijene mjesto).

Na kraju programa treba upisati algoritam za množenje dijagonale matrice jer umnožak daje determinantu.

Program treba započeti s #include<stdio.h> i nije poželjno koristiti pokazivače (**) jer su komplicirani.

Problem je što ne znam kako započeti program ni kako ga završiti i nemam ideja.
Ako mi netko može savjetovati kakvu literaturu jer ne mogu na internetu ništa naći što bi mi pomoglo.
Ono što sam našla od kodova ne koristi mi jer se koriste neke oznake koje nismo ni učili, a ni koje razumijem.

Hm... help pleas. :cry:

Eh da... i učili smo sa printf i scanf umjesto cout i cin. Ne znam koja je tu razlika, ali valjda je ovo drugo jednostavnije. O.o
Zadatak ide "Unosi se n e N, te kvadratana matrica A reda n.
Program treba izračunati determinantnu matrice A."

Pomoću Laplaceovih transformacija profesor je rekao da ne radim.
Treba upotrijebiti Gaussovu metodu eliminacije (pravila za mijenjanje redaka, pribrajanje i množenje te svođenje matrice na trokutnu matricu).

Zapisao mi je prve dvije - tri petlje (for) koje se odnose na mijenjanje redaka ako prvi red započinje nulom (što je potrebno kako bi se moglo redove ispod svoditi na nulu ako nisu već uređeni tako da matrica ima trokutni oblik).

Zatim je spomenuo "brojačnik" koji izbroji koliko su puta mijenjani retci te koji predznak treba ispisati (determinanta matrice mijenja predznak ako dva retka zamijene mjesto).

Na kraju programa treba upisati algoritam za množenje dijagonale matrice jer umnožak daje determinantu.

Program treba započeti s #include<stdio.h> i nije poželjno koristiti pokazivače (**) jer su komplicirani.

Problem je što ne znam kako započeti program ni kako ga završiti i nemam ideja.
Ako mi netko može savjetovati kakvu literaturu jer ne mogu na internetu ništa naći što bi mi pomoglo.
Ono što sam našla od kodova ne koristi mi jer se koriste neke oznake koje nismo ni učili, a ni koje razumijem.

Hm... help pleas. Crying or Very sad

Eh da... i učili smo sa printf i scanf umjesto cout i cin. Ne znam koja je tu razlika, ali valjda je ovo drugo jednostavnije. O.o


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan