Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

gubitak prava na studiranje (studij)
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:37 sri, 1. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goc9999"]ideja bolonje je da se kolegij koji padnes u prvom semestru, upise u drugom,...[/quote]

Ne, "ideja Bolonje" (ako tako nesto uopce postoji mimo ovoga sto je Krcko naveo) je da studenti redovito rade i uce, pa zavrsni ispit bude formalnost... ne zato jer on to je, nego zato jer studenti tada jako dobro barataju gradivom.

Primjecujes li u Tvrtkovim textovima "studenti padaju i odmah iduci semestar upisuju isto i tako unedogled"? Znas, on je PhD student bas na Zapadu, i to ne neko bezvezno sveuciliste (pustit cu ga da sam objasnjava gdje je, ako to zeli).

@happyja7: Ocekujes da ti netko ovdje da garanciju da netko drugi nesto pouzdano zna? Moj odgovor je: pouzdano ne zna nitko. No, safest bet ti je da pitas pomocnika za nastavu. On ako ne zna, vjerojatno ima ideju od koga saznati.
goc9999 (napisa):
ideja bolonje je da se kolegij koji padnes u prvom semestru, upise u drugom,...


Ne, "ideja Bolonje" (ako tako nesto uopce postoji mimo ovoga sto je Krcko naveo) je da studenti redovito rade i uce, pa zavrsni ispit bude formalnost... ne zato jer on to je, nego zato jer studenti tada jako dobro barataju gradivom.

Primjecujes li u Tvrtkovim textovima "studenti padaju i odmah iduci semestar upisuju isto i tako unedogled"? Znas, on je PhD student bas na Zapadu, i to ne neko bezvezno sveuciliste (pustit cu ga da sam objasnjava gdje je, ako to zeli).

@happyja7: Ocekujes da ti netko ovdje da garanciju da netko drugi nesto pouzdano zna? Moj odgovor je: pouzdano ne zna nitko. No, safest bet ti je da pitas pomocnika za nastavu. On ako ne zna, vjerojatno ima ideju od koga saznati.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goc9999
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2003. (19:31:20)
Postovi: (238)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 27 - 22
Lokacija: Utrina

PostPostano: 17:26 sri, 1. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

@sego:objasni za tvrtka, jer iz tvog posta nisam nista skuzio :D

@krcko:napisao sam da je to [b]mozda [/b]moj zakljucak
@sego:objasni za tvrtka, jer iz tvog posta nisam nista skuzio Very Happy

@krcko:napisao sam da je to mozda moj zakljucak



_________________
10100111001
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 2:46 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na stranim sveusilistima ne odrzavaju se svi kolegiji svaki semestar.
Kod mene se samo osnovni (masovni) kolegiji tipa Calculus I, II i III, ODJ... odrzavaju svaki semestar.

Proci kolegij (bar masovni) je relativno lako. Ocjene se daju od 0,0.7,0.8, do 3.9,4.0 (sve ispod 0.7 je pad kolegija - 0). Problem je u tome sto da bi upisao Calculus II, moras iz Calculusa I imat bar ocjenu 2.0 (to je kao da trazimo 3 za kolegij sljedbenik). Upisat kolegij mozes samo 2 puta.


Ja sam na javnom sveucilistu, studenti placaju od 9000-20000$ skolarine godisnje, ne uzivaju nikakve pogodnosti, smjestaj u domovima je skuplji nego van njih, zdravstveno osiguranje placaju, beneficije na prehranu nemaju . . .

Ja drzim nastavu za dvije grupe od po 30 studenata dva puta tjedno (sveukupno 5 sati) za Calculus I. Sve zadatke imam spremene, kolokvije i zavrsne ne sastavljam, to rade profesori. Zajedno s profesorom sudjelujem u ispravljanju kolokvija i zavrsnog. Profesori obicno imaju 2 grupe (za isti predmet) od po 90 studenata.

Za neke predmete te brojke (za asistente) mogu ici do 40 studenata (odnosno 120 za profesora).

Asistenti u ZG-u su prepotereceni, protivno kolektivnom ugovoru (koji svakom od njih jamci grupu do 30 studenata).

Ako ce se vec dozvoliti ponavljanje kolegija vise od 2 puta neka se nadje nacin da to ne bude dodatno opterecenje asistentima.

Ako zn. novaci ne uspiju doktorirat, to je izgubljenih 6 godina.
Na stranim sveusilistima ne odrzavaju se svi kolegiji svaki semestar.
Kod mene se samo osnovni (masovni) kolegiji tipa Calculus I, II i III, ODJ... odrzavaju svaki semestar.

Proci kolegij (bar masovni) je relativno lako. Ocjene se daju od 0,0.7,0.8, do 3.9,4.0 (sve ispod 0.7 je pad kolegija - 0). Problem je u tome sto da bi upisao Calculus II, moras iz Calculusa I imat bar ocjenu 2.0 (to je kao da trazimo 3 za kolegij sljedbenik). Upisat kolegij mozes samo 2 puta.


Ja sam na javnom sveucilistu, studenti placaju od 9000-20000$ skolarine godisnje, ne uzivaju nikakve pogodnosti, smjestaj u domovima je skuplji nego van njih, zdravstveno osiguranje placaju, beneficije na prehranu nemaju . . .

Ja drzim nastavu za dvije grupe od po 30 studenata dva puta tjedno (sveukupno 5 sati) za Calculus I. Sve zadatke imam spremene, kolokvije i zavrsne ne sastavljam, to rade profesori. Zajedno s profesorom sudjelujem u ispravljanju kolokvija i zavrsnog. Profesori obicno imaju 2 grupe (za isti predmet) od po 90 studenata.

Za neke predmete te brojke (za asistente) mogu ici do 40 studenata (odnosno 120 za profesora).

Asistenti u ZG-u su prepotereceni, protivno kolektivnom ugovoru (koji svakom od njih jamci grupu do 30 studenata).

Ako ce se vec dozvoliti ponavljanje kolegija vise od 2 puta neka se nadje nacin da to ne bude dodatno opterecenje asistentima.

Ako zn. novaci ne uspiju doktorirat, to je izgubljenih 6 godina.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 5:36 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, čisto usporedbe radi, kako stvari izgledaju na Cambridgeu, na trogodišnjem (preddiplomskom) studiju computer sciencea.

[quote="Matko Botinčan"]Provedba ispita je takodjer vrlo specificna (rekao bih cak nevjerojatna) -- ispiti iz svih kolegija odvijaju se par dana za redom u jednom tjednu lipnja ( http://www.cl.cam.ac.uk/teaching/exams/dates.html ) -- postoji samo jedan jedini "ispitni rok" u cijeloj godini i nema nikakvog "skupljanja bodova" tokom godine kroz domace zadace i kolokvije (zapravo, za neke predmete postoje zadace koje su iskljucivo eliminacijskog karaktera da bi se uopce moglo pristupiti polaganju ispita). Ispiti su grupirani u tzv. Papere i svaki dan se polaze jedan Paper. To npr. polaganje PartIB cini osobito teskim jer se Paperi pisu 4 dana zaredom i sveukupno obuhvacaju vise od 20 kolegija. Kako se cijela ispitna godina polaze odjednom, godinu nije moguce poloziti parcijalno (a nema niti govora o polaganju pojedinog kolegija). Na kraju studija sumiraju se bodovi iz svih Papera i na temelju toga se odredjuje rang studenta.

Paperi se sastoje od provjere teorijskog znanja i problemskih zadataka. U kolegijima s kojima sam se do sada susreo (tj. iz kojih sam drzao supervisione) nisam vidio niti jedan "sablonski" zadatak. Zadaci znaju biti stvarno teski te zahtjevaju visok stupanj tehnicke uvjezbanosti i poznavanja teorije. Dodatnu "zamku" studentima predstavlja to sto u zadacima na paperima znaju kombinirati podrucja iz razlicitih kolegija, tako da se pojedini kolegiji niti ne mogu uciti u "izolaciji".[/quote]
Evo, čisto usporedbe radi, kako stvari izgledaju na Cambridgeu, na trogodišnjem (preddiplomskom) studiju computer sciencea.

Matko Botinčan (napisa):
Provedba ispita je takodjer vrlo specificna (rekao bih cak nevjerojatna) – ispiti iz svih kolegija odvijaju se par dana za redom u jednom tjednu lipnja ( http://www.cl.cam.ac.uk/teaching/exams/dates.html ) – postoji samo jedan jedini "ispitni rok" u cijeloj godini i nema nikakvog "skupljanja bodova" tokom godine kroz domace zadace i kolokvije (zapravo, za neke predmete postoje zadace koje su iskljucivo eliminacijskog karaktera da bi se uopce moglo pristupiti polaganju ispita). Ispiti su grupirani u tzv. Papere i svaki dan se polaze jedan Paper. To npr. polaganje PartIB cini osobito teskim jer se Paperi pisu 4 dana zaredom i sveukupno obuhvacaju vise od 20 kolegija. Kako se cijela ispitna godina polaze odjednom, godinu nije moguce poloziti parcijalno (a nema niti govora o polaganju pojedinog kolegija). Na kraju studija sumiraju se bodovi iz svih Papera i na temelju toga se odredjuje rang studenta.

Paperi se sastoje od provjere teorijskog znanja i problemskih zadataka. U kolegijima s kojima sam se do sada susreo (tj. iz kojih sam drzao supervisione) nisam vidio niti jedan "sablonski" zadatak. Zadaci znaju biti stvarno teski te zahtjevaju visok stupanj tehnicke uvjezbanosti i poznavanja teorije. Dodatnu "zamku" studentima predstavlja to sto u zadacima na paperima znaju kombinirati podrucja iz razlicitih kolegija, tako da se pojedini kolegiji niti ne mogu uciti u "izolaciji".



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 9:40 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm.. za nekog tko već dvije godine ima problema samo s programiranjem (što bi moglo biti potencijalno s njegovim daljnjim ''nasljednicima'') bi bilo preporučljivo da odmah sad odustane, a ne da riskira sve te godine da ga na kraju sačeka gubitak prava studiranja, jel? (odnosi se na interval 6 godina na preddiplomskom)
hm.. za nekog tko već dvije godine ima problema samo s programiranjem (što bi moglo biti potencijalno s njegovim daljnjim ''nasljednicima'') bi bilo preporučljivo da odmah sad odustane, a ne da riskira sve te godine da ga na kraju sačeka gubitak prava studiranja, jel? (odnosi se na interval 6 godina na preddiplomskom)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:42 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bilo bi preporucljivo da sjedne za racunalo i nauci se programirati.
Bilo bi preporucljivo da sjedne za racunalo i nauci se programirati.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goc9999
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2003. (19:31:20)
Postovi: (238)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 27 - 22
Lokacija: Utrina

PostPostano: 11:23 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo su fakat bolesni uvjeti, ali opet Cambridge je Cambridge.

ali opet, ja se sjecam asistenata koji su nam pricali kako su se prije polagali ispiti na matematici. imao si svake subote ispitni rok, mogao si izaci na ispit bezbroj puta i jednostavno, ovo je citat "ako nisi neki kolegij volio ili ti nije isao, ispraksao si se na ispitu iz njega" - ovo nam je pricao asist. na UUR-u, al da me ubijes ne znam kako se zove, vise nije na nasem faxu.

ugl.ako smo imali tako labava pravila, kako to da nase diplomce ipak traze vani?? a nasi su totalne ljencine (i po bolonjskom a pogotovo po starom diplomskom studiju) prema studentima "razvijenih" zemalja?

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

ps.sto se tice racunarstva, ja sam to racunarstvo mrzio i fakat mi nije islo, ali sam ga radio i odjednom osjetis switch. nakon toga sam sve racunarske kolegije dao iz prve, a onda mi je matematika pocela stekat :D
ovo su fakat bolesni uvjeti, ali opet Cambridge je Cambridge.

ali opet, ja se sjecam asistenata koji su nam pricali kako su se prije polagali ispiti na matematici. imao si svake subote ispitni rok, mogao si izaci na ispit bezbroj puta i jednostavno, ovo je citat "ako nisi neki kolegij volio ili ti nije isao, ispraksao si se na ispitu iz njega" - ovo nam je pricao asist. na UUR-u, al da me ubijes ne znam kako se zove, vise nije na nasem faxu.

ugl.ako smo imali tako labava pravila, kako to da nase diplomce ipak traze vani?? a nasi su totalne ljencine (i po bolonjskom a pogotovo po starom diplomskom studiju) prema studentima "razvijenih" zemalja?

Added after 3 minutes:

ps.sto se tice racunarstva, ja sam to racunarstvo mrzio i fakat mi nije islo, ali sam ga radio i odjednom osjetis switch. nakon toga sam sve racunarske kolegije dao iz prve, a onda mi je matematika pocela stekat Very Happy



_________________
10100111001
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
andreao
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2005. (12:08:18)
Postovi: (46F)16
Sarma = la pohva - posuda
35 = 192 - 157
Lokacija: SK

PostPostano: 13:13 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Bilo bi preporucljivo da sjedne za racunalo i nauci se programirati.[/quote]

Upravo tako. Ni meni nije programiranje išlo bog zna kako (padala u depru čim bi vidla zadatak duži od dva reda :lol: ), al cijelo jedno ljeto sam samo to radila i to po minimalno 4 sata dnevno i u 9 mj. pala trojkica u index :D ... tad smo imali popravne u 9 mj, neznam kak je sad.
meni je sad milina. znam se snać za čas posla, tak da uvati knjigu u ruke i idi kod po kod i bit ćeš bez frke :D
krcko (napisa):
Bilo bi preporucljivo da sjedne za racunalo i nauci se programirati.


Upravo tako. Ni meni nije programiranje išlo bog zna kako (padala u depru čim bi vidla zadatak duži od dva reda Laughing ), al cijelo jedno ljeto sam samo to radila i to po minimalno 4 sata dnevno i u 9 mj. pala trojkica u index Very Happy ... tad smo imali popravne u 9 mj, neznam kak je sad.
meni je sad milina. znam se snać za čas posla, tak da uvati knjigu u ruke i idi kod po kod i bit ćeš bez frke Very Happy



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Darija.x
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 07. 2008. (18:31:47)
Postovi: (34)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Velika Gorica

PostPostano: 14:05 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

a što ako mi se desi pad bez obzira na trud ili slično, pa što onda, kako onda
kad si na ovakvom faksu, i kad nakon nekoliko godina dođeš u situaciju da radi toga izgubiš pravo na studiranje, mislim da je to strava
to faks je u koji se ful treba ulagati, i ogroman je poraz da nakon sveg (što je najgore) ispadne godine, živci i psiha u vjetar

p.s. hvala, dragi ste, motivirajuci naravno :)
a što ako mi se desi pad bez obzira na trud ili slično, pa što onda, kako onda
kad si na ovakvom faksu, i kad nakon nekoliko godina dođeš u situaciju da radi toga izgubiš pravo na studiranje, mislim da je to strava
to faks je u koji se ful treba ulagati, i ogroman je poraz da nakon sveg (što je najgore) ispadne godine, živci i psiha u vjetar

p.s. hvala, dragi ste, motivirajuci naravno Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:09 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jedan pad nikoga nece kostati prava studija. Pricamo o tome da netko studira 3 godine dulje nego je predvidjeno i [b]ne[/b] zavrsi. To su barem 4 pada istog kolegija (i to ne bilo kojeg, nego nekog koji ima sljedbenike na svim kasnijim godinama; inace treba i vise padova) ili puno vise padova razlicitih kolegija.

Sto se truda tice, stvar nije crno bijela. Evo samo nekoliko primjera:
1. Mozda osoba samo prica da se trudi (samo)zavaravanje,
2. Mozda se osoba trudi na krivi nacin (npr. stotine sati listanja "Shegine skripte" nece nikoga nauciti programirati dok sam ne sjedne i suoci se s compilerom),
3. Mozda osobi jednostavno ne lezi ono sto se na MO uci; nisu svi za sve i u tome nema sramote. Razumijem da je tesko priznati si tako nesto, ali odgadjanje suocavanja s tom cinjenicom samo produljuje agoniju.
(iskreno, mislim da je ovih pod 3 jako malo)

Mozemo sada razvlaciti extremne price (za svaki kolokvijski tjedan netko u familiji umre, kronicne bolesti,...), no "pravila igre" se ne slazu prema iznimkama. Njih se rjesava iznimno (npr. molbama), a sama pravila se rade prema vecinskoj situaciji.

A vecinska situacija kaze da je na studentu da studira. Odatle i oni uvjeti koje je goc9999 proglasio "bolesnima", a zapravo se samo baziraju na ne bas nerazumnim pretpostavkama:
1. studenta zanima ono sto je upisao (koliko vas je znalo da hoce bas MO i nigdje drugdje niste niti pokusali?),
2. student studira i to mu je zapravo non-stop "posao" (koliko sati dnevno se bavite studijem, ne racunajuci pohadjanje predavanja i vjezbi?),
3. student placa studij i zeli za to dobiti vrhunsko zanje i papir koji se itekako cijeni (budite iskreni: koliko vas hoce ocjenu, a za znanje vas nije briga?).

Nije to ni tako ludo od njih, zar ne?

P.S. Pod 3 spadaju pitanja "sto teba znati za dva", "mogu li dobiti bod vise (ali me uopce ne zanima niti sto mi je krivo, a kamoli kako se to ispravno radi)",... sve su to pitanja s kojima se redovito susrecemo, a nekako su mi nespojiva s konceptom "dosao sam studirati (tj. [url=http://hjp.srce.hr/index.php?show=search_by_id&id=d1plWBU%3D&keyword=studirati]temeljito proučavati, pristupiti čemu studijski, studiozno se baviti čime[/url])".
Jedan pad nikoga nece kostati prava studija. Pricamo o tome da netko studira 3 godine dulje nego je predvidjeno i ne zavrsi. To su barem 4 pada istog kolegija (i to ne bilo kojeg, nego nekog koji ima sljedbenike na svim kasnijim godinama; inace treba i vise padova) ili puno vise padova razlicitih kolegija.

Sto se truda tice, stvar nije crno bijela. Evo samo nekoliko primjera:
1. Mozda osoba samo prica da se trudi (samo)zavaravanje,
2. Mozda se osoba trudi na krivi nacin (npr. stotine sati listanja "Shegine skripte" nece nikoga nauciti programirati dok sam ne sjedne i suoci se s compilerom),
3. Mozda osobi jednostavno ne lezi ono sto se na MO uci; nisu svi za sve i u tome nema sramote. Razumijem da je tesko priznati si tako nesto, ali odgadjanje suocavanja s tom cinjenicom samo produljuje agoniju.
(iskreno, mislim da je ovih pod 3 jako malo)

Mozemo sada razvlaciti extremne price (za svaki kolokvijski tjedan netko u familiji umre, kronicne bolesti,...), no "pravila igre" se ne slazu prema iznimkama. Njih se rjesava iznimno (npr. molbama), a sama pravila se rade prema vecinskoj situaciji.

A vecinska situacija kaze da je na studentu da studira. Odatle i oni uvjeti koje je goc9999 proglasio "bolesnima", a zapravo se samo baziraju na ne bas nerazumnim pretpostavkama:
1. studenta zanima ono sto je upisao (koliko vas je znalo da hoce bas MO i nigdje drugdje niste niti pokusali?),
2. student studira i to mu je zapravo non-stop "posao" (koliko sati dnevno se bavite studijem, ne racunajuci pohadjanje predavanja i vjezbi?),
3. student placa studij i zeli za to dobiti vrhunsko zanje i papir koji se itekako cijeni (budite iskreni: koliko vas hoce ocjenu, a za znanje vas nije briga?).

Nije to ni tako ludo od njih, zar ne?

P.S. Pod 3 spadaju pitanja "sto teba znati za dva", "mogu li dobiti bod vise (ali me uopce ne zanima niti sto mi je krivo, a kamoli kako se to ispravno radi)",... sve su to pitanja s kojima se redovito susrecemo, a nekako su mi nespojiva s konceptom "dosao sam studirati (tj. temeljito proučavati, pristupiti čemu studijski, studiozno se baviti čime)".



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:58 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goc9999"]ugl.ako smo imali tako labava pravila, kako to da nase diplomce ipak traze vani?? a nasi su totalne ljencine (i po bolonjskom a pogotovo po starom diplomskom studiju) prema studentima "razvijenih" zemalja?[/quote]
To da nas traže i nije baš prava riječ. Nije da vani ulažu neki poseban trud u dovođenje ljudi iz Hrvatske, već se osoba javi budućem poslodavaocu ili akademskoj instituciji i onda oni procijenjuju na temelju prijašnjeg iskustva, ocjena, preporuka, rejtingu fakulteta itd. da li zadovoljava njihove uvjete.

Što se Cambridgea tiče, za computer science nisam nikada gledao što se traži, no npr. ispit za Master of Advanced Study (nešto kao naš diplomski) funkcionira na istom principu koji je Matko Botinčan opisao (godinu dana predavanja i onda [url=http://www.maths.cam.ac.uk/postgrad/mathiii/examtimetable.pdf]par dana provjere[/url]), ali svatko tko je kod nas na preddiplomskom dao većinu kolegija sa 4 ili 5 ne bi smio imati problema s polaganjem tog ispita.
goc9999 (napisa):
ugl.ako smo imali tako labava pravila, kako to da nase diplomce ipak traze vani?? a nasi su totalne ljencine (i po bolonjskom a pogotovo po starom diplomskom studiju) prema studentima "razvijenih" zemalja?

To da nas traže i nije baš prava riječ. Nije da vani ulažu neki poseban trud u dovođenje ljudi iz Hrvatske, već se osoba javi budućem poslodavaocu ili akademskoj instituciji i onda oni procijenjuju na temelju prijašnjeg iskustva, ocjena, preporuka, rejtingu fakulteta itd. da li zadovoljava njihove uvjete.

Što se Cambridgea tiče, za computer science nisam nikada gledao što se traži, no npr. ispit za Master of Advanced Study (nešto kao naš diplomski) funkcionira na istom principu koji je Matko Botinčan opisao (godinu dana predavanja i onda par dana provjere), ali svatko tko je kod nas na preddiplomskom dao većinu kolegija sa 4 ili 5 ne bi smio imati problema s polaganjem tog ispita.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tvrtko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2006. (12:12:34)
Postovi: (10A)16
Sarma = la pohva - posuda
26 = 65 - 39
Lokacija: CCP 4345 / PMF-MO 225

PostPostano: 21:39 čet, 2. 6. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajd kad smo vec kod organizacije kolegija, ovako University of Washington, Seattle funkcionira:

[b]MATH 124 (Calculus I) [/b]
Nastava traje jedan kvartal (10 tjedana).
[b]Predavanja[/b] su PON/SRI/PET po 50 minuta u isto vrijeme (drzi profesor).
[b]Kviz sekcije[/b] (to je ono sto drzi asistent) UTO (80 minuta) i CET (50 minuta) u isto vrijeme (+/- pola sata). Na kviz sekcijama od 80 minuta se rade radni listovi, oko 4 zadatka (studenti ih sami rade, mogu pitat za pomoc), daju se povremeno kraci testovi ("kvizovi" koje je sastavio profesor) i odgovara se na pitanja studenata.

[b]Domace zadace[/b] su generirane putem racunalnog sustava webassign (svaki student dobije uglavnom na brojeve razlicitu zadacu), ima i zahtjevnijih zadataka. Oko 9 zadaca svaka sa nesto vise od 30 problema- preko 300 sigurno. Svoja rjesenja studenti unose u sustav koji ih odmah i boduje. Ja samo na kraju skinem tablicu s bodovima.

[b]Dva kolokvija[/b] u 5. i 8. tjedan nastave (u terminu kviz sekcija koje traju 80 minuta). (Nastava ide normalno.) Profesor i 3 asistenta se nadju i u 3 sata isprave sve.

[b]Zavrsni ispit[/b] se pise 2.5 sata u subotu 10. tjedna. Isti dan, profesor i njegova 3 asistenta ih odmah i isprave. (Ovo je specificno za osnovne mat. predmete, ostali se pisu u ispitnom (11.) tjednu, kad nema nastave.)

[b]Ocjena[/b] se formira, ovisno o profesoru u kojem postotku, na temelju DZ-a, dolaska na nastavu, bodova na kvizovima, kolokvijima i zavrsnom ispitu.



Inace zaboravio sam napomenuti, tijekom svog studija, asistent ce vise puta u toku svog boravka biti [b]oslobodjen drzanja bilo kakve nastave[/b] (ovo je placeno od samog departmenta), te ce se moci potpuno posvetiti znanstvenom radu na doktoratu u vise kvartala. Ako nadje mentora koji ima jake izvore financiranja, mozda nastavu, nakon sto odabere mentora nikad vise nece ni drzati.
Ajd kad smo vec kod organizacije kolegija, ovako University of Washington, Seattle funkcionira:

MATH 124 (Calculus I)
Nastava traje jedan kvartal (10 tjedana).
Predavanja su PON/SRI/PET po 50 minuta u isto vrijeme (drzi profesor).
Kviz sekcije (to je ono sto drzi asistent) UTO (80 minuta) i CET (50 minuta) u isto vrijeme (+/- pola sata). Na kviz sekcijama od 80 minuta se rade radni listovi, oko 4 zadatka (studenti ih sami rade, mogu pitat za pomoc), daju se povremeno kraci testovi ("kvizovi" koje je sastavio profesor) i odgovara se na pitanja studenata.

Domace zadace su generirane putem racunalnog sustava webassign (svaki student dobije uglavnom na brojeve razlicitu zadacu), ima i zahtjevnijih zadataka. Oko 9 zadaca svaka sa nesto vise od 30 problema- preko 300 sigurno. Svoja rjesenja studenti unose u sustav koji ih odmah i boduje. Ja samo na kraju skinem tablicu s bodovima.

Dva kolokvija u 5. i 8. tjedan nastave (u terminu kviz sekcija koje traju 80 minuta). (Nastava ide normalno.) Profesor i 3 asistenta se nadju i u 3 sata isprave sve.

Zavrsni ispit se pise 2.5 sata u subotu 10. tjedna. Isti dan, profesor i njegova 3 asistenta ih odmah i isprave. (Ovo je specificno za osnovne mat. predmete, ostali se pisu u ispitnom (11.) tjednu, kad nema nastave.)

Ocjena se formira, ovisno o profesoru u kojem postotku, na temelju DZ-a, dolaska na nastavu, bodova na kvizovima, kolokvijima i zavrsnom ispitu.



Inace zaboravio sam napomenuti, tijekom svog studija, asistent ce vise puta u toku svog boravka biti oslobodjen drzanja bilo kakve nastave (ovo je placeno od samog departmenta), te ce se moci potpuno posvetiti znanstvenom radu na doktoratu u vise kvartala. Ako nadje mentora koji ima jake izvore financiranja, mozda nastavu, nakon sto odabere mentora nikad vise nece ni drzati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
tricky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 03. 2006. (23:22:39)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 8:42 čet, 7. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

zanima me da li ako smo upisali 2004 te godine , i imamo pravo 8 godina biti na preddiplomskom, trebamo predavati molbu za upis godine?
zanima me da li ako smo upisali 2004 te godine , i imamo pravo 8 godina biti na preddiplomskom, trebamo predavati molbu za upis godine?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bug
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 04. 2003. (17:31:11)
Postovi: (1A9)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 35 - 15
Lokacija: Kako kad!!

PostPostano: 9:08 čet, 7. 7. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebas predati onu molbu za mirovanje godine koju pokupis u urudjbenom...

Da vidis problema sa nama koji studiramo od 2002. A ostalo nam 1 ili 2 ispita na predipl.
Trebas predati onu molbu za mirovanje godine koju pokupis u urudjbenom...

Da vidis problema sa nama koji studiramo od 2002. A ostalo nam 1 ili 2 ispita na predipl.



_________________
Everybody Dies...
Nobody is perfect...

Non scholae, sed vitae discimus
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
vanja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2006. (16:38:26)
Postovi: (9E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2

PostPostano: 13:30 sri, 7. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam neka pitanja vezana za gubitak prava na studiranje, ali na DIPLOMSKOM studiju. Naime, sad će mi biti četvrta godina studiranja diplomskog studija i imam položene sve ispite osim diplomskog ispita.

Da li je najduže vrijeme studiranja na diplomskom studiju 4 godine?

Da li postoji ograničenje na to koliko se može puta ponavljati upis diplomskog rada/ispita (kao predmeta u semestru)?
Imam neka pitanja vezana za gubitak prava na studiranje, ali na DIPLOMSKOM studiju. Naime, sad će mi biti četvrta godina studiranja diplomskog studija i imam položene sve ispite osim diplomskog ispita.

Da li je najduže vrijeme studiranja na diplomskom studiju 4 godine?

Da li postoji ograničenje na to koliko se može puta ponavljati upis diplomskog rada/ispita (kao predmeta u semestru)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 14:07 sri, 7. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Najduze vrijeme studiranja (bez molbi, zamrzavanja, kerefeka i sl. manevara) je dvostruko dulje od predvidjenog vremena studija.
Dakle, 6god na preddiplomskom i 4god na diplomskom.

Važno je znati da se vrijeme studiranja pribrojavaju godine provedene na [b]SVIM[/b] studijima a ne samo na PMF-u.
Znaci ako ste studirali nesto prije PMF-a i te godine se pribrojavaju u ovih 6 za preddiplomski, odnosno 4 za diplomski.
Najduze vrijeme studiranja (bez molbi, zamrzavanja, kerefeka i sl. manevara) je dvostruko dulje od predvidjenog vremena studija.
Dakle, 6god na preddiplomskom i 4god na diplomskom.

Važno je znati da se vrijeme studiranja pribrojavaju godine provedene na SVIM studijima a ne samo na PMF-u.
Znaci ako ste studirali nesto prije PMF-a i te godine se pribrojavaju u ovih 6 za preddiplomski, odnosno 4 za diplomski.



_________________
Though your dreams be tossed and blown...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marlen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2007. (23:42:26)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 13 - 3
Lokacija: MedVEšČak

PostPostano: 15:13 sri, 7. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

znači li to da maksimalno možemo studirati 10 godina?

nije li možda maksimalno 8 godina pa ih mi iskoristimo kako znamo uz uvjet da preddipl. obavimo u maks 6 a diplomski u maks 4 godine?
Npr. ako na preddiplomskom provedemo 5 godina, diplomski moramo završiti u 3 godine kako nebi premašili 8 godina?

ne tvrdim da je tako, samo pitam jer mi je tih 8 ostalo negdje u sjećanju..
znači li to da maksimalno možemo studirati 10 godina?

nije li možda maksimalno 8 godina pa ih mi iskoristimo kako znamo uz uvjet da preddipl. obavimo u maks 6 a diplomski u maks 4 godine?
Npr. ako na preddiplomskom provedemo 5 godina, diplomski moramo završiti u 3 godine kako nebi premašili 8 godina?

ne tvrdim da je tako, samo pitam jer mi je tih 8 ostalo negdje u sjećanju..



_________________
u Meni vLaDa LudiLO
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goc9999
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 10. 2003. (19:31:20)
Postovi: (238)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 27 - 22
Lokacija: Utrina

PostPostano: 19:55 sri, 7. 9. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

preddipl i dipl su odvojeni studiji pa ne mozes kompenzirati sa jednog na drugi. onog dana kad upises dipl imas fore 4 godine (ako ne pauziras, jasno).
preddipl i dipl su odvojeni studiji pa ne mozes kompenzirati sa jednog na drugi. onog dana kad upises dipl imas fore 4 godine (ako ne pauziras, jasno).



_________________
10100111001
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vanja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 02. 2006. (16:38:26)
Postovi: (9E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 12 - 2

PostPostano: 13:48 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li maksimalno trajanje diplomskog studija od 4 godine vrijedi i ako se promjeni smjer diplomskog studija ? Sto ako se prebacim na neki drugi smjer diplomskog studija - koliko imam pravo studirati na tom smjeru? 4 godine od trenutka prebacivanja ili?
Da li maksimalno trajanje diplomskog studija od 4 godine vrijedi i ako se promjeni smjer diplomskog studija ? Sto ako se prebacim na neki drugi smjer diplomskog studija - koliko imam pravo studirati na tom smjeru? 4 godine od trenutka prebacivanja ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Swerz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2009. (21:30:28)
Postovi: (182)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
15 = 33 - 18

PostPostano: 16:38 pon, 9. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kumulativno 4god. Vrijedi i ako fakultet promijenis a kamoli smjer!
Kumulativno 4god. Vrijedi i ako fakultet promijenis a kamoli smjer!



_________________
Though your dreams be tossed and blown...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Sljedeće
Stranica 7 / 15.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan