Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

jos malo pa 2.kolokvij (2012.) (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kikota
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (17:09:30)
Postovi: (22)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 6
Lokacija: Dalmacijaa <3

PostPostano: 18:36 pet, 30. 12. 2011    Naslov: jos malo pa 2.kolokvij (2012.) Citirajte i odgovorite

evo teme da malo diskutiramo o rjesenim zadacima s proslogodisnjih kolokvija, za nejasnoće i slično... pa dragi kolege bili netko mogao detaljno objasnit 3. zadatak s proslogodisnjeg kolokvija ili neki sličan??? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-1011-kol2.pdf hvalaaa
evo teme da malo diskutiramo o rjesenim zadacima s proslogodisnjih kolokvija, za nejasnoće i slično... pa dragi kolege bili netko mogao detaljno objasnit 3. zadatak s proslogodisnjeg kolokvija ili neki sličan??? http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-1011-kol2.pdf hvalaaa



_________________
i najduži put počinje prvim korakom... i tako sam ja upisala pmf...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 14:15 ned, 1. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo pokazat ću taj 3. od A grupe (ovaj od B grupe sam pokazao na demonstraturama, ista je ideja samo ima malo više pisanja).

Najvažnije kod tih zadataka sa infimumom i supremumom jest naslutiti rješenje. Dakle, upitajmo se: koliko najmanje, a koliko najviše može iznositi [tex]\sqrt[mn]{m+n}[/tex]?

Nakon malo razmišljanja zaključujemo: što su [tex]m, n[/tex] manji, izraz je veći. Zaista, stavimo li [tex]m = n = 1[/tex] dobit ćemo vrijednost [tex]2[/tex], a stavimo li kakve veće [tex]m, n[/tex] (npr 1-2, 2-2, 1-3 ili slično), dobivamo manje vrijednosti izraza. Odatle naslućujemo da je supremum [tex]2[/tex].

Budući da smo vidjeli da se taj supremum zaista postiže, i to za [tex]m=n=1[/tex], još treba pokazati da se ne može postići nijedna veća vrijednost, tj. dokazujemo [tex]\sqrt[mn]{m+n}\le 2[/tex] što je ekvivalentno s [tex]m+n\le 2^{mn}[/tex]. Ovo možemo dokazati na razne načine: jedan način je da fiksiramo [tex]m[/tex] pa radimo indukciju po [tex]n[/tex]. Drugi način je jednostavniji: za [tex]m, n \ge 2[/tex] je [tex]m+n\le mn[/tex], pa nam u tom slučaju preostaje dokazati [tex]mn\le 2^{mn}[/tex] što je očito. Ako je pak [tex]m=1[/tex] (ili [tex]n=1[/tex]), treba dokazati [tex]n+1\le 2^{n}[/tex] što je isto očito (npr. indukcijom).

To je što se tiče supremuma. Znači vidjeli smo da se on postiže za najmanje [tex]m, n[/tex]. Prirodno je pogledati što se događa kad su [tex]m, n[/tex] jako veliki. Recimo tisuću. Tada imamo milijunti korijen iz dvije tisuće, što je približno jednako jedan. I inače, što su [tex]m, n[/tex] veći, to je umnožak [tex]mn[/tex] puno ogromniji od zbroja [tex]m+n[/tex], pa imamo neki brutalan korijen iz nečeg što je u usporedbi s time relativno maleno - a kad nešto korjenujemo do besvijesti, obično dobijemo (skoro) jedinicu.

Znači naslućujemo da infimum jednak [tex]1[/tex]. On se očito ne može postići jer je uvijek [tex]\sqrt[mn]{m+n}> 1[/tex], stoga moramo dokazati da mu se možemo proizvoljno približiti. A to ćemo dokazati tako da nađemo neki niz u skupu [tex]A[/tex] koji teži u [tex]1[/tex]. Ne trebamo biti posebno domišljati, uzmimo [tex]m=n=k[/tex] i niz [tex]a_k=\sqrt[k\cdot k]{k+k}[/tex]. Da on teži u [tex]1[/tex], pokazujemo pomoću teorema o sendviču: jasno je [tex]1<a_k[/tex], a za gornju ogradu primijetimo da niz [tex]\sqrt[k]{k}[/tex] teži u [tex]1[/tex] - to vam je nadam se poznato s vježbi - pa ćemo samo pokazati [tex]a_k\le \sqrt[k]{k}\quad \iff \quad \sqrt[k^2]{2k}\le \sqrt[k]{k}\quad \iff \quad 2k\le k^k[/tex], što je očito za [tex]k\ge 2[/tex]. Rezimirajmo: za [tex]k\ge 2[/tex] imamo sendvič [tex]1\le a_k\le \sqrt[k]{k}[/tex], pa je [tex]\lim_{k\to\infty}a_k = 1[/tex], dakle možemo se približiti jedinici proizvoljno blizu pa je [tex]1[/tex] zaista infimum.
Evo pokazat ću taj 3. od A grupe (ovaj od B grupe sam pokazao na demonstraturama, ista je ideja samo ima malo više pisanja).

Najvažnije kod tih zadataka sa infimumom i supremumom jest naslutiti rješenje. Dakle, upitajmo se: koliko najmanje, a koliko najviše može iznositi [tex]\sqrt[mn]{m+n}[/tex]?

Nakon malo razmišljanja zaključujemo: što su [tex]m, n[/tex] manji, izraz je veći. Zaista, stavimo li [tex]m = n = 1[/tex] dobit ćemo vrijednost [tex]2[/tex], a stavimo li kakve veće [tex]m, n[/tex] (npr 1-2, 2-2, 1-3 ili slično), dobivamo manje vrijednosti izraza. Odatle naslućujemo da je supremum [tex]2[/tex].

Budući da smo vidjeli da se taj supremum zaista postiže, i to za [tex]m=n=1[/tex], još treba pokazati da se ne može postići nijedna veća vrijednost, tj. dokazujemo [tex]\sqrt[mn]{m+n}\le 2[/tex] što je ekvivalentno s [tex]m+n\le 2^{mn}[/tex]. Ovo možemo dokazati na razne načine: jedan način je da fiksiramo [tex]m[/tex] pa radimo indukciju po [tex]n[/tex]. Drugi način je jednostavniji: za [tex]m, n \ge 2[/tex] je [tex]m+n\le mn[/tex], pa nam u tom slučaju preostaje dokazati [tex]mn\le 2^{mn}[/tex] što je očito. Ako je pak [tex]m=1[/tex] (ili [tex]n=1[/tex]), treba dokazati [tex]n+1\le 2^{n}[/tex] što je isto očito (npr. indukcijom).

To je što se tiče supremuma. Znači vidjeli smo da se on postiže za najmanje [tex]m, n[/tex]. Prirodno je pogledati što se događa kad su [tex]m, n[/tex] jako veliki. Recimo tisuću. Tada imamo milijunti korijen iz dvije tisuće, što je približno jednako jedan. I inače, što su [tex]m, n[/tex] veći, to je umnožak [tex]mn[/tex] puno ogromniji od zbroja [tex]m+n[/tex], pa imamo neki brutalan korijen iz nečeg što je u usporedbi s time relativno maleno - a kad nešto korjenujemo do besvijesti, obično dobijemo (skoro) jedinicu.

Znači naslućujemo da infimum jednak [tex]1[/tex]. On se očito ne može postići jer je uvijek [tex]\sqrt[mn]{m+n}> 1[/tex], stoga moramo dokazati da mu se možemo proizvoljno približiti. A to ćemo dokazati tako da nađemo neki niz u skupu [tex]A[/tex] koji teži u [tex]1[/tex]. Ne trebamo biti posebno domišljati, uzmimo [tex]m=n=k[/tex] i niz [tex]a_k=\sqrt[k\cdot k]{k+k}[/tex]. Da on teži u [tex]1[/tex], pokazujemo pomoću teorema o sendviču: jasno je [tex]1<a_k[/tex], a za gornju ogradu primijetimo da niz [tex]\sqrt[k]{k}[/tex] teži u [tex]1[/tex] - to vam je nadam se poznato s vježbi - pa ćemo samo pokazati [tex]a_k\le \sqrt[k]{k}\quad \iff \quad \sqrt[k^2]{2k}\le \sqrt[k]{k}\quad \iff \quad 2k\le k^k[/tex], što je očito za [tex]k\ge 2[/tex]. Rezimirajmo: za [tex]k\ge 2[/tex] imamo sendvič [tex]1\le a_k\le \sqrt[k]{k}[/tex], pa je [tex]\lim_{k\to\infty}a_k = 1[/tex], dakle možemo se približiti jedinici proizvoljno blizu pa je [tex]1[/tex] zaista infimum.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikota
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (17:09:30)
Postovi: (22)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 6
Lokacija: Dalmacijaa <3

PostPostano: 14:57 pon, 2. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala satjaaa....
hvala satjaaa....



_________________
i najduži put počinje prvim korakom... i tako sam ja upisala pmf...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
malalodacha
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (17:06:13)
Postovi: (79)16
Sarma = la pohva - posuda
-24 = 9 - 33

PostPostano: 20:36 pon, 2. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

može objašnjenje 2. zadatak pod b, a grupa? i je li rješenje 2.a) 4/5??
može objašnjenje 2. zadatak pod b, a grupa? i je li rješenje 2.a) 4/5??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
satja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 05. 2010. (10:44:17)
Postovi: (F1)16
Sarma = la pohva - posuda
73 = 78 - 5

PostPostano: 21:48 pon, 2. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, 2a) je 4/5.

2b) odmah vuče na Stolzov teorem. Po njemu nas zapravo zanima [dtex]\lim_n\frac{\frac 1{2n+1}}{\ln(n+1)-\ln n} = \lim_n\frac{1}{(2n+1)\ln(1+\frac 1 n)}.[/dtex]
Znamo da [tex](1+\frac 1 n)^n\to e[/tex], pa možemo naštimati na taj oblik: [dtex]\lim_n\frac{1}{(2n+1)\ln(1+\frac 1 n)} = \lim_n\frac{1}{2\ln(1+\frac 1 n)^n + \ln(1+\frac 1 n)}=\frac{1}{2\ln e+\ln 1} = \frac{1}{2}.[/dtex]
Da, 2a) je 4/5.

2b) odmah vuče na Stolzov teorem. Po njemu nas zapravo zanima [dtex]\lim_n\frac{\frac 1{2n+1}}{\ln(n+1)-\ln n} = \lim_n\frac{1}{(2n+1)\ln(1+\frac 1 n)}.[/dtex]
Znamo da [tex](1+\frac 1 n)^n\to e[/tex], pa možemo naštimati na taj oblik: [dtex]\lim_n\frac{1}{(2n+1)\ln(1+\frac 1 n)} = \lim_n\frac{1}{2\ln(1+\frac 1 n)^n + \ln(1+\frac 1 n)}=\frac{1}{2\ln e+\ln 1} = \frac{1}{2}.[/dtex]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikota
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (17:09:30)
Postovi: (22)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 6
Lokacija: Dalmacijaa <3

PostPostano: 9:20 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajde molin te napisi i rjesenja ostalih zadataka koje si rjesio Mala ludačo
ajde molin te napisi i rjesenja ostalih zadataka koje si rjesio Mala ludačo



_________________
i najduži put počinje prvim korakom... i tako sam ja upisala pmf...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 10:22 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel moze netko rijesiti 1.zadatak iz A grupe?
jel moze netko rijesiti 1.zadatak iz A grupe?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 12:20 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="angelika"]jel moze netko rijesiti 1.zadatak iz A grupe?[/quote]

ja sam dobio da je 1 ali uz uvjet da je n>=3 nisam siguran jel to dobro

[size=9][color=#999999]Added after 5 minutes:[/color][/size]

zapravo n>=2
angelika (napisa):
jel moze netko rijesiti 1.zadatak iz A grupe?


ja sam dobio da je 1 ali uz uvjet da je n>=3 nisam siguran jel to dobro

Added after 5 minutes:

zapravo n>=2



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikota
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (17:09:30)
Postovi: (22)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 6
Lokacija: Dalmacijaa <3

PostPostano: 12:54 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

napišeš prvih nekoliko članova niza... i primjetiš da je nakon 3. člana niz rastući i da ide prema 1. onda kre4neš to dokazivat:
1) dokaz da je niz omeđen odozgo međom M=1 mat. indukcijom:
baza: treći član niza je <= 1.
pretpostavka an+1<=1 <--> -4/ an - 5 <=1 <--> bla bla... 1>=an dokaz gotov!
2) dokazivanje monotonosti, tj. da je nakon trećeg člana niz rastući:
baza: a3<=a4
pretp: an<= an+1 za neki neN...
koraK: an+1<= an+2 <--> bla bla bla.... an+1>= an, mat.indukcijom dokazano da je rastući...
zaključak s obzirom da je rasstući i omeđen odozgo konvergentan je i ima limes:
L= -4/L-5..... rjesit kvadratnu jednadzbu s rjesenjem:
L1=1 i L2=4--- otpada jer smo dokazali da je an<=1...
dakle: lim(an)=1 ;)

moze neko lipo detaljno objasnit 4. zadatak bilo koja grupa od lani??? hvala ;)
napišeš prvih nekoliko članova niza... i primjetiš da je nakon 3. člana niz rastući i da ide prema 1. onda kre4neš to dokazivat:
1) dokaz da je niz omeđen odozgo međom M=1 mat. indukcijom:
baza: treći član niza je <= 1.
pretpostavka an+1<=1 <--> -4/ an - 5 <=1 <--> bla bla... 1>=an dokaz gotov!
2) dokazivanje monotonosti, tj. da je nakon trećeg člana niz rastući:
baza: a3<=a4
pretp: an<= an+1 za neki neN...
koraK: an+1<= an+2 <--> bla bla bla.... an+1>= an, mat.indukcijom dokazano da je rastući...
zaključak s obzirom da je rasstući i omeđen odozgo konvergentan je i ima limes:
L= -4/L-5..... rjesit kvadratnu jednadzbu s rjesenjem:
L1=1 i L2=4--- otpada jer smo dokazali da je an<=1...
dakle: lim(an)=1 Wink

moze neko lipo detaljno objasnit 4. zadatak bilo koja grupa od lani??? hvala Wink



_________________
i najduži put počinje prvim korakom... i tako sam ja upisala pmf...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 13:39 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-1011-kol2.pdf

prva grupa

4.a brojnik svedi na tablicni
nazivnik i brojnik pomnozi sa sqrt(ch(3x))+1
nakon toga nazivnik svedi na tablicni
x^2 u brojniku i nazivniku se pokrati, izracunaj limes

4.b napravi supstituciju t=x-1
svedi brojnik na tablicni, nazivnik na tablicni
t u brojniku i nazivniku se pokrati, izracunaj limes

druga grupa 4 zadatak se identicno rjesava

ne znam bas koliko ovo pomaze, jel netko moze rec gdje mogu pogledat kako se uredno mogu pisati matematicki izrazi.
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/analiza/kolokviji/ma1-1011-kol2.pdf

prva grupa

4.a brojnik svedi na tablicni
nazivnik i brojnik pomnozi sa sqrt(ch(3x))+1
nakon toga nazivnik svedi na tablicni
x^2 u brojniku i nazivniku se pokrati, izracunaj limes

4.b napravi supstituciju t=x-1
svedi brojnik na tablicni, nazivnik na tablicni
t u brojniku i nazivniku se pokrati, izracunaj limes

druga grupa 4 zadatak se identicno rjesava

ne znam bas koliko ovo pomaze, jel netko moze rec gdje mogu pogledat kako se uredno mogu pisati matematicki izrazi.



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
malalodacha
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 10. 2011. (17:06:13)
Postovi: (79)16
Sarma = la pohva - posuda
-24 = 9 - 33

PostPostano: 14:00 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

prvi zadatak se dobije rješenje 1. prvi član je 6, a onda od 2. člana pa nadalje nijednom neće doseći 1. Indukcijom se dokaže da je 1 gornja ograda od niza ne računajući prvi član, niz je rastući, i kada se po limesu rješava dobije se 1. ja mislim da je tako :)


stigao je već odgovor :)
prvi zadatak se dobije rješenje 1. prvi član je 6, a onda od 2. člana pa nadalje nijednom neće doseći 1. Indukcijom se dokaže da je 1 gornja ograda od niza ne računajući prvi član, niz je rastući, i kada se po limesu rješava dobije se 1. ja mislim da je tako Smile


stigao je već odgovor Smile




Zadnja promjena: malalodacha; 14:01 uto, 3. 1. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
angelika
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2011. (17:26:51)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 14:01 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kikota"]napišeš prvih nekoliko članova niza... i primjetiš da je nakon 3. člana niz rastući i da ide prema 1. onda kre4neš to dokazivat:
1) dokaz da je niz omeđen odozgo međom M=1 mat. indukcijom:
baza: treći član niza je <= 1.
pretpostavka an+1<=1 <--> -4/ an - 5 <=1 <--> bla bla... 1>=an dokaz gotov!
2) dokazivanje monotonosti, tj. da je nakon trećeg člana niz rastući:
baza: a3<=a4
pretp: an<= an+1 za neki neN...
koraK: an+1<= an+2 <--> bla bla bla.... an+1>= an, mat.indukcijom dokazano da je rastući...
zaključak s obzirom da je rasstući i omeđen odozgo konvergentan je i ima limes:
L= -4/L-5..... rjesit kvadratnu jednadzbu s rjesenjem:
L1=1 i L2=4--- otpada jer smo dokazali da je an<=1...
dakle: lim(an)=1 ;)

moze neko lipo detaljno objasnit 4. zadatak bilo koja grupa od lani??? hvala ;)[/quote]


mene je mucilo to sto raste tek od treceg clana, al sad kuzim. Hvala :)
kikota (napisa):
napišeš prvih nekoliko članova niza... i primjetiš da je nakon 3. člana niz rastući i da ide prema 1. onda kre4neš to dokazivat:
1) dokaz da je niz omeđen odozgo međom M=1 mat. indukcijom:
baza: treći član niza je ⇐ 1.
pretpostavka an+1⇐1 ↔ -4/ an - 5 ⇐1 ↔ bla bla... 1>=an dokaz gotov!
2) dokazivanje monotonosti, tj. da je nakon trećeg člana niz rastući:
baza: a3⇐a4
pretp: an⇐ an+1 za neki neN...
koraK: an+1⇐ an+2 ↔ bla bla bla.... an+1>= an, mat.indukcijom dokazano da je rastući...
zaključak s obzirom da je rasstući i omeđen odozgo konvergentan je i ima limes:
L= -4/L-5..... rjesit kvadratnu jednadzbu s rjesenjem:
L1=1 i L2=4— otpada jer smo dokazali da je an⇐1...
dakle: lim(an)=1 Wink

moze neko lipo detaljno objasnit 4. zadatak bilo koja grupa od lani??? hvala Wink



mene je mucilo to sto raste tek od treceg clana, al sad kuzim. Hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:15 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel moze netko rijesit i objasnit 2.a) iz kolokvija 2009./10. iz bilo koje grupe?
jel moze netko rijesit i objasnit 2.a) iz kolokvija 2009./10. iz bilo koje grupe?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 18:43 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5_ra"]jel moze netko rijesit i objasnit 2.a) iz kolokvija 2009./10. iz bilo koje grupe?[/quote]

Prva grupa: napiši tanh kao kvocijent i onda ćeš uspjeti izlučiti sinh; onda imaš dva faktora, odvoji korijen i svakog "napadni" limesom pojedinačno.
Ako ne pogriješih, meni ispada e * 1 = e.
5_ra (napisa):
jel moze netko rijesit i objasnit 2.a) iz kolokvija 2009./10. iz bilo koje grupe?


Prva grupa: napiši tanh kao kvocijent i onda ćeš uspjeti izlučiti sinh; onda imaš dva faktora, odvoji korijen i svakog "napadni" limesom pojedinačno.
Ako ne pogriješih, meni ispada e * 1 = e.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kikota
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (17:09:30)
Postovi: (22)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 6
Lokacija: Dalmacijaa <3

PostPostano: 18:56 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a 1.zad od 2009/2010.... zbunjuje me onaj an+2=... neznan kako bi dokazala monotonost?' :oops:
a 1.zad od 2009/2010.... zbunjuje me onaj an+2=... neznan kako bi dokazala monotonost?' Embarassed



_________________
i najduži put počinje prvim korakom... i tako sam ja upisala pmf...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 19:02 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prva grupa: napiši tanh kao kvocijent i onda ćeš uspjeti izlučiti sinh; onda imaš dva faktora, odvoji korijen i svakog "napadni" limesom pojedinačno.
Ako ne pogriješih, meni ispada e * 1 = e.[/quote]

ja to odvojim na korijene i onda dalje ne kuzim sta treba radit...jel moze postupak :oops:
Prva grupa: napiši tanh kao kvocijent i onda ćeš uspjeti izlučiti sinh; onda imaš dva faktora, odvoji korijen i svakog "napadni" limesom pojedinačno.
Ako ne pogriješih, meni ispada e * 1 = e.[/quote]

ja to odvojim na korijene i onda dalje ne kuzim sta treba radit...jel moze postupak Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 19:43 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5_ra"]
ja to odvojim na korijene i onda dalje ne kuzim sta treba radit...jel moze postupak :oops:[/quote]

Imaš n-ti korijen od sh(n) - njegov je limes e.
E sad, kako to? Pa raspišeš po definiciji i promatraš što se događa za jako (jako) velike n-ove: sve se nekako zanemaruje osim e^n, a kako imaš n-ti korijen, ostaje ti e.
Ja ovo sad govorim intuitivno jer nisam formalno rješavao zadatak, ali vjerojatno se dokaže teoremom o sendviču (npr. (e^n * 0.5)^1/n isto teži u e, nadam se da shvaćaš ideju).

E sad, ostaje ti (1+ 1/ch(n))^1/n. Isto rezoniranje i ovdje; za jako velike n-ove, 1/ch(n) ide u 0 i ostaje n-ti korijen od 1. Malo formalnije:
limes uđe pod korijen (korijen je neprekidna f-ja pa se to može), rastaviš na zbroj limesa što je: lim(1)=1 i lim(1/chn)=0 jer je ch(n) rastuća f-ja na prirodnim brojevima.
Sveukupno, limes je 1.

Sad pomnožimo e i 1 i dobijemo e.

Shvaćam da je ovo vrlo matematički neprecizno i volio bih vidjeti i ja potpuna i/ili drukčija rješenja. :D
5_ra (napisa):

ja to odvojim na korijene i onda dalje ne kuzim sta treba radit...jel moze postupak Embarassed


Imaš n-ti korijen od sh(n) - njegov je limes e.
E sad, kako to? Pa raspišeš po definiciji i promatraš što se događa za jako (jako) velike n-ove: sve se nekako zanemaruje osim e^n, a kako imaš n-ti korijen, ostaje ti e.
Ja ovo sad govorim intuitivno jer nisam formalno rješavao zadatak, ali vjerojatno se dokaže teoremom o sendviču (npr. (e^n * 0.5)^1/n isto teži u e, nadam se da shvaćaš ideju).

E sad, ostaje ti (1+ 1/ch(n))^1/n. Isto rezoniranje i ovdje; za jako velike n-ove, 1/ch(n) ide u 0 i ostaje n-ti korijen od 1. Malo formalnije:
limes uđe pod korijen (korijen je neprekidna f-ja pa se to može), rastaviš na zbroj limesa što je: lim(1)=1 i lim(1/chn)=0 jer je ch(n) rastuća f-ja na prirodnim brojevima.
Sveukupno, limes je 1.

Sad pomnožimo e i 1 i dobijemo e.

Shvaćam da je ovo vrlo matematički neprecizno i volio bih vidjeti i ja potpuna i/ili drukčija rješenja. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
5_ra
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2011. (15:37:14)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:04 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

eh pa sad je puno jasnije :D
hvala puno!
eh pa sad je puno jasnije Very Happy
hvala puno!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 21:22 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kikota"]a 1.zad od 2009/2010.... zbunjuje me onaj an+2=... neznan kako bi dokazala monotonost?' :oops:[/quote]

Indukcijom, jakom indukcijom. :D

Dakle, ne pretpostaviš samo da vrijedi za neki n monotonost, nego da vrijedi i za sve brojeve manje od n (ako se sjećaš, tako smo na EM dokazali da se svaki prirodan broj može napisati kao umnožak prostih brojeva).

@5_ra: ništa :)
kikota (napisa):
a 1.zad od 2009/2010.... zbunjuje me onaj an+2=... neznan kako bi dokazala monotonost?' Embarassed


Indukcijom, jakom indukcijom. Very Happy

Dakle, ne pretpostaviš samo da vrijedi za neki n monotonost, nego da vrijedi i za sve brojeve manje od n (ako se sjećaš, tako smo na EM dokazali da se svaki prirodan broj može napisati kao umnožak prostih brojeva).

@5_ra: ništa Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Shaman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 09. 2011. (22:21:43)
Postovi: (76)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 23:14 uto, 3. 1. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="5_ra"]jel moze netko rijesit i objasnit 2.a) iz kolokvija 2009./10. iz bilo koje grupe?[/quote]

(sh(n))^(1/n)<=(sh(n)+th(n))^(1/n)<=(sh(n)+1)^(1/n)
raspises sh(n), ocito e^(-n) ide u 0 a ((e^n)/2)^(1/n) mozes napisati kao
((e^n)^(1/n))*((1/2)^(1/n)) sto ocito ide u e, na slican nacin dobis i gornju ogradu da je e pa po teoremu o sendvicu i limes trazenog niza je e.
5_ra (napisa):
jel moze netko rijesit i objasnit 2.a) iz kolokvija 2009./10. iz bilo koje grupe?


(sh(n))^(1/n)⇐(sh(n)+th(n))^(1/n)⇐(sh(n)+1)^(1/n)
raspises sh(n), ocito e^(-n) ide u 0 a ((e^n)/2)^(1/n) mozes napisati kao
((e^n)^(1/n))*((1/2)^(1/n)) sto ocito ide u e, na slican nacin dobis i gornju ogradu da je e pa po teoremu o sendvicu i limes trazenog niza je e.



_________________
it was merely a setback
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 1 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan