Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Konstruktivne metode u geometriji 2011/2012.

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Tokalah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2011. (20:23:39)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: somewhere out in space

PostPostano: 1:44 uto, 13. 3. 2012    Naslov: Konstruktivne metode u geometriji 2011/2012. Citirajte i odgovorite

ovak, zanima me kada će biti test iz KMG?
Mozemo li mijenjati grupe ili baš moramo doći pisati test u grupu u koju spadamo po prezimenu?

Hvala
ovak, zanima me kada će biti test iz KMG?
Mozemo li mijenjati grupe ili baš moramo doći pisati test u grupu u koju spadamo po prezimenu?

Hvala



_________________
Svaki događaj ima utjecaj na sve druge pojave i događaje unutar cjeline svemira!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:58 sri, 14. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Test se piše idući tjedan...Obavezno se piše u onoj grupi kojoj pripadaš po prezimenu i nema promjene grupa zbog potencijalne gužve na testu..
Test se piše idući tjedan...Obavezno se piše u onoj grupi kojoj pripadaš po prezimenu i nema promjene grupa zbog potencijalne gužve na testu..


[Vrh]
Mr.M_G
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2005. (10:20:53)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 21 - 2

PostPostano: 7:52 čet, 15. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može neko napisat do kuda je došla grupa u petak?
Može neko napisat do kuda je došla grupa u petak?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tokalah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2011. (20:23:39)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: somewhere out in space

PostPostano: 2:55 ned, 18. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.M_G"]Može neko napisat do kuda je došla grupa u petak?[/quote]

ne znam što se radilo u petak, ali u četvrtak na vježbama smo zadnje radili translacije.

[size=9][color=#999999]Added after 5 minutes:[/color][/size]

Bi li netko bio ljubazan pa napisao u kratko opis konstrukcije za neki od sljedećih zadataka iz 1. zadaće: 5.,6., 12.,14. :)
Mr.M_G (napisa):
Može neko napisat do kuda je došla grupa u petak?


ne znam što se radilo u petak, ali u četvrtak na vježbama smo zadnje radili translacije.

Added after 5 minutes:

Bi li netko bio ljubazan pa napisao u kratko opis konstrukcije za neki od sljedećih zadataka iz 1. zadaće: 5.,6., 12.,14. Smile



_________________
Svaki događaj ima utjecaj na sve druge pojave i događaje unutar cjeline svemira!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kenny
Petica iz zalaganja
Petica iz zalaganja


Pridružen/a: 28. 03. 2003. (09:18:36)
Postovi: (3B7)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
43 = 94 - 51
Lokacija: ...somewhere over the rainbow...

PostPostano: 14:21 ned, 18. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]5. zadatak: Konstruirajte kvadrat tako da je povrsina kvadrata kojemu je stranica dijagonala trazenog kvadrata jednaka povrsini danog pravokutnik.[/quote]

Moram priznati da me zadatak na prvu zbunio dok nisam to išao skicirati. Treba jaaaaako pažljivo čitati zadatak. Dakle, dan je pravokutnik kojemu su duljina stranica [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex]. Treba konstruirati kvadrat (neka je duljina njegove stranice [tex]d[/tex]) kojemu je površina jednaka površini danog pravokutnika. Odnosno, vrijedi [tex]d^2 = a\cdot b \Rightarrow d = \sqrt{a\cdot b}[/tex]. Tj. duljina stranice je geometrijska sredina duljina stranica danog pravokutnika (poznata konstrukcija). E sad, taj kvadrat kojeg dobiješ...njegova je stranica dijagonala traženog kvadrata. Valjda ti je jasno kako konstruirati kvadrat ako ti je dana dijagonala. ;)

[quote]6. zadatak: Zadane su dužine duljina [tex]a[/tex] i [tex]d[/tex]. Konstruirajte kvadrat čija je površina jednaka površini pravokutnika
ABCD kojemu je [tex]|AB| = a[/tex], a [tex]|AC| = d[/tex]. [/quote]

Slično kao u prethodnom zadatku. Prvo treba konstruirati taj pravokutnik, što je jednostavno (zadatak je sličan zadatku konstrukcije pravokutnog trokuta ako je poznata jedna kateta i hipotenuza). Kad konstruiraš taj pravokutnik imaš i duljine njegovih stranica. Kao u gornjem zadatku, stranica kvadrata je geometrijska sredina duljina stranica danog pravokutnika.

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

[quote]12. zadatak: Konstruirajte [tex]\triangle ABC[/tex] kojemu je zadana duljina [tex]c[/tex] stranice [tex]\overline{AB}[/tex], duljina [tex]t_a[/tex] težišnice iz vrha [tex]A[/tex] i udaljenost [tex]d[/tex] vrha [tex]B[/tex] od težista [tex]T[/tex] trokuta [tex]\triangle ABC[/tex].[/quote]

Pretpostavi da je zadatak rješen i nacrtaj skicu sa svim poznatim elementima. Primijeti da je [tex]d(B, T) = d[/tex] ustvari [tex]\frac 2 3 t_b[/tex] te da je [tex]d(A, T) = \frac 2 3 t_a[/tex]. Prvo što možeš napraviti jest trokut [tex]\triangle ABT[/tex]. Najjednostavniji način kako možeš završiti zadatak jest konstruirati polovište stranice [tex]\overline{AB}[/tex], potom provući pravac kroz točke [tex]P_{\overline{AB}}[/tex] i [tex]T[/tex] te konačno duljinu [tex]|TP_{\overline{AB}}|[/tex] prebaciti dva puta po tom pravcu s druge strane točke [tex]T[/tex]. Razmisli zašto dva puta. ;)

[size=9][color=#999999]Added after 7 minutes:[/color][/size]

[quote]14. zadatak: Konstruirajte romb kojemu je zadana duljina stranice i duljina visine.[/quote]

Nacrtaj kao da je riješen zadatak sa svim poznatim elementima. Primijeti pravokutni trokut (neću ti reći koji :P). Znači, ponovno imaš kao prije: konstrukciju pravokutnog trokuta ako je poznata duljina hipotenuze i jedne katete. Onda samo ovu drugu katetu produžiš na način da ta stranica i dijagonala budu jednake. Dalje nadopuniš do romba.
Citat:
5. zadatak: Konstruirajte kvadrat tako da je povrsina kvadrata kojemu je stranica dijagonala trazenog kvadrata jednaka povrsini danog pravokutnik.


Moram priznati da me zadatak na prvu zbunio dok nisam to išao skicirati. Treba jaaaaako pažljivo čitati zadatak. Dakle, dan je pravokutnik kojemu su duljina stranica [tex]a[/tex] i [tex]b[/tex]. Treba konstruirati kvadrat (neka je duljina njegove stranice [tex]d[/tex]) kojemu je površina jednaka površini danog pravokutnika. Odnosno, vrijedi [tex]d^2 = a\cdot b \Rightarrow d = \sqrt{a\cdot b}[/tex]. Tj. duljina stranice je geometrijska sredina duljina stranica danog pravokutnika (poznata konstrukcija). E sad, taj kvadrat kojeg dobiješ...njegova je stranica dijagonala traženog kvadrata. Valjda ti je jasno kako konstruirati kvadrat ako ti je dana dijagonala. Wink

Citat:
6. zadatak: Zadane su dužine duljina [tex]a[/tex] i [tex]d[/tex]. Konstruirajte kvadrat čija je površina jednaka površini pravokutnika
ABCD kojemu je [tex]|AB| = a[/tex], a [tex]|AC| = d[/tex].


Slično kao u prethodnom zadatku. Prvo treba konstruirati taj pravokutnik, što je jednostavno (zadatak je sličan zadatku konstrukcije pravokutnog trokuta ako je poznata jedna kateta i hipotenuza). Kad konstruiraš taj pravokutnik imaš i duljine njegovih stranica. Kao u gornjem zadatku, stranica kvadrata je geometrijska sredina duljina stranica danog pravokutnika.

Added after 7 minutes:

Citat:
12. zadatak: Konstruirajte [tex]\triangle ABC[/tex] kojemu je zadana duljina [tex]c[/tex] stranice [tex]\overline{AB}[/tex], duljina [tex]t_a[/tex] težišnice iz vrha [tex]A[/tex] i udaljenost [tex]d[/tex] vrha [tex]B[/tex] od težista [tex]T[/tex] trokuta [tex]\triangle ABC[/tex].


Pretpostavi da je zadatak rješen i nacrtaj skicu sa svim poznatim elementima. Primijeti da je [tex]d(B, T) = d[/tex] ustvari [tex]\frac 2 3 t_b[/tex] te da je [tex]d(A, T) = \frac 2 3 t_a[/tex]. Prvo što možeš napraviti jest trokut [tex]\triangle ABT[/tex]. Najjednostavniji način kako možeš završiti zadatak jest konstruirati polovište stranice [tex]\overline{AB}[/tex], potom provući pravac kroz točke [tex]P_{\overline{AB}}[/tex] i [tex]T[/tex] te konačno duljinu [tex]|TP_{\overline{AB}}|[/tex] prebaciti dva puta po tom pravcu s druge strane točke [tex]T[/tex]. Razmisli zašto dva puta. Wink

Added after 7 minutes:

Citat:
14. zadatak: Konstruirajte romb kojemu je zadana duljina stranice i duljina visine.


Nacrtaj kao da je riješen zadatak sa svim poznatim elementima. Primijeti pravokutni trokut (neću ti reći koji Razz). Znači, ponovno imaš kao prije: konstrukciju pravokutnog trokuta ako je poznata duljina hipotenuze i jedne katete. Onda samo ovu drugu katetu produžiš na način da ta stranica i dijagonala budu jednake. Dalje nadopuniš do romba.



_________________
Dvije stvari su beskonacne: svemir i ljudska glupost. Za ono prvo nisam siguran.

by A.Einstein
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tokalah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2011. (20:23:39)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: somewhere out in space

PostPostano: 17:36 pon, 19. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mnogo hvala Kenny :)

Koji zadaci su se pisali na testu u ponedjeljak?
Mnogo hvala Kenny Smile

Koji zadaci su se pisali na testu u ponedjeljak?



_________________
Svaki događaj ima utjecaj na sve druge pojave i događaje unutar cjeline svemira!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
k
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 06. 2011. (23:45:15)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:37 pon, 19. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobila sam informaciju da su u jednoj grupi bili 6. i 12. zadatak..
Dobila sam informaciju da su u jednoj grupi bili 6. i 12. zadatak..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tokalah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2011. (20:23:39)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: somewhere out in space

PostPostano: 19:45 ned, 8. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

kada će biti masovne konzultacije prije 1. kolokvija?
Asist. Kitanov je rekla da bi trebale biti u ponedjeljak prije kolokvija, ali da se na forumu dogovorimo za točno vreme
kada će biti masovne konzultacije prije 1. kolokvija?
Asist. Kitanov je rekla da bi trebale biti u ponedjeljak prije kolokvija, ali da se na forumu dogovorimo za točno vreme



_________________
Svaki događaj ima utjecaj na sve druge pojave i događaje unutar cjeline svemira!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Katharsis
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 05. 2010. (21:42:55)
Postovi: (48)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 17 - 3

PostPostano: 13:31 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Konzultacije će biti u ponedjeljak, 16. 4. u 18h.
Sastanak pred oglasnom pločom.

Ksenija Kitanov
Konzultacije će biti u ponedjeljak, 16. 4. u 18h.
Sastanak pred oglasnom pločom.

Ksenija Kitanov



_________________
VVorldVVithoutEnd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ggg
Gost





PostPostano: 16:30 uto, 10. 4. 2012    Naslov: hh Citirajte i odgovorite

Gdje su rezultati blic,ja to još uvijek nisam našao?
Gdje su rezultati blic,ja to još uvijek nisam našao?


[Vrh]
JJ
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 10. 2010. (14:35:40)
Postovi: (34)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 1

PostPostano: 18:44 uto, 10. 4. 2012    Naslov: Re: hh Citirajte i odgovorite

[quote="ggg"]Gdje su rezultati blic,ja to još uvijek nisam našao?[/quote]

http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=17847 :)
ggg (napisa):
Gdje su rezultati blic,ja to još uvijek nisam našao?


http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=17847 Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tokalah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2011. (20:23:39)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: somewhere out in space

PostPostano: 13:27 pon, 7. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje za asistentice:
Možete li molim postaviti zadatke s ovogodišnjeg kolokvija na forum ili na službenu stranicu? hvala!
Pitanje za asistentice:
Možete li molim postaviti zadatke s ovogodišnjeg kolokvija na forum ili na službenu stranicu? hvala!



_________________
Svaki događaj ima utjecaj na sve druge pojave i događaje unutar cjeline svemira!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
čudo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2010. (23:31:54)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 7:11 uto, 8. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ulazi li druga zadaca u drugi blic, s obzirom da se odnosi na prvi dio gradiva?
ulazi li druga zadaca u drugi blic, s obzirom da se odnosi na prvi dio gradiva?



_________________
Uđe derivacija u birtiju...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:34 uto, 8. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Asistentica Kitanov je rekla da ne ulazi.
Asistentica Kitanov je rekla da ne ulazi.


[Vrh]
Mr.M_G
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 05. 2005. (10:20:53)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
19 = 21 - 2

PostPostano: 16:56 uto, 8. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zna li se kada je drugi test?
Zna li se kada je drugi test?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
didit
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 01. 2011. (18:28:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:23 pet, 11. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Asistentica Kitanov je rekla da ce biti zadnji tjedan prije kolokvija.
Asistentica Kitanov je rekla da ce biti zadnji tjedan prije kolokvija.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
čudo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2010. (23:31:54)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 15:03 sub, 12. 5. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

u tom slucaju, bilo bi dobro da se zadaca uskoro i pojavi.
u tom slucaju, bilo bi dobro da se zadaca uskoro i pojavi.



_________________
Uđe derivacija u birtiju...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Tokalah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2011. (20:23:39)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: somewhere out in space

PostPostano: 14:32 čet, 21. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kakav vam je bio jučerašnji popravni kolokvij? Težak? Kako ste rijesili onaj zadatak s elipsom i onaj 2., mislim da se zad.rjesavao centralnom simetrijom..
Kakav vam je bio jučerašnji popravni kolokvij? Težak? Kako ste rijesili onaj zadatak s elipsom i onaj 2., mislim da se zad.rjesavao centralnom simetrijom..



_________________
Svaki događaj ima utjecaj na sve druge pojave i događaje unutar cjeline svemira!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 14:41 čet, 21. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tokalah"]Kakav vam je bio jučerašnji popravni kolokvij? Težak? Kako ste rijesili onaj zadatak s elipsom i onaj 2., mislim da se zad.rjesavao centralnom simetrijom..[/quote]

bio je bar 5-6 klasa tezi od obicnog kolokvija, uvjeti pisanja nisu bas bili najhumaniji (bilo je rpevruce, ja osobno nisam mogao ni disat kamoli razmisljati koliko je bilo vruce i zagusljivo... k tome jos u 9 ujutro ;) )

2 je bio centralna, a elipsa... tu je bilo vise stvari (po meni... ali neznam da li mi je tocno pa necu govoriti previse o zadacima)
Tokalah (napisa):
Kakav vam je bio jučerašnji popravni kolokvij? Težak? Kako ste rijesili onaj zadatak s elipsom i onaj 2., mislim da se zad.rjesavao centralnom simetrijom..


bio je bar 5-6 klasa tezi od obicnog kolokvija, uvjeti pisanja nisu bas bili najhumaniji (bilo je rpevruce, ja osobno nisam mogao ni disat kamoli razmisljati koliko je bilo vruce i zagusljivo... k tome jos u 9 ujutro Wink )

2 je bio centralna, a elipsa... tu je bilo vise stvari (po meni... ali neznam da li mi je tocno pa necu govoriti previse o zadacima)



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Tokalah
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2011. (20:23:39)
Postovi: (28)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0
Lokacija: somewhere out in space

PostPostano: 20:39 pet, 22. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

tak je i meni bilo...vruće za poludit,jos mi je sunce tuklo pored prozora... nije čak ni toliko tezak,ali treba dosta mislit i sjetit se..tak da mi je 2 h bilo definitivno premalo.. nadam se da ce asistentice spustit bodovni prag :)
tak je i meni bilo...vruće za poludit,jos mi je sunce tuklo pored prozora... nije čak ni toliko tezak,ali treba dosta mislit i sjetit se..tak da mi je 2 h bilo definitivno premalo.. nadam se da ce asistentice spustit bodovni prag Smile



_________________
Svaki događaj ima utjecaj na sve druge pojave i događaje unutar cjeline svemira!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Matematički kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan