Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kolokvij 2012
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
weirdie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 11. 2005. (15:39:31)
Postovi: (69)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3
Lokacija: na svom aršinu prostora

PostPostano: 9:03 čet, 15. 3. 2012    Naslov: Kolokvij 2012 Citirajte i odgovorite

Kada je tocno termin prvog kolokvija iz TS?
Obzirom na pomak zbog Uskrsa.
Molim dobru dusicu za pomoc. Nisam se snasla. :/
Kada je tocno termin prvog kolokvija iz TS?
Obzirom na pomak zbog Uskrsa.
Molim dobru dusicu za pomoc. Nisam se snasla. Ehm?



_________________
don't let them change ya!
or even rearrange ya!
we've got a life to live. they say: only-only-only th fittest of the fittest shall survive!
stay alive! eh!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 9:50 čet, 15. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve lijepo piše na [url=http://www.math.pmf.unizg.hr/Default.aspx?sec=453]faskovskom webu[/url]. Ukratko, prvi kolokvij iz Teorije skupova je u [b]srijedu, 18. travnja 2012. u 15:00 sati[/b].
Sve lijepo piše na faskovskom webu. Ukratko, prvi kolokvij iz Teorije skupova je u srijedu, 18. travnja 2012. u 15:00 sati.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
weirdie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 11. 2005. (15:39:31)
Postovi: (69)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3
Lokacija: na svom aršinu prostora

PostPostano: 16:10 pet, 16. 3. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zahvaljujem!
zahvaljujem!



_________________
don't let them change ya!
or even rearrange ya!
we've got a life to live. they say: only-only-only th fittest of the fittest shall survive!
stay alive! eh!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
irena0102
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (11:49:52)
Postovi: (45)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 14:17 pet, 6. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze li mi netko reci dokle smo tocno dosli s gradivom na predavanjima, tj. koje sve gradivo ulazi u prvi kolokvij...?
moze li mi netko reci dokle smo tocno dosli s gradivom na predavanjima, tj. koje sve gradivo ulazi u prvi kolokvij...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
CrniVG
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (22:44:19)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 2 - 4

PostPostano: 14:59 pet, 6. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Počeli smo s uređenim skupovima, oni neće biti u prvom kolokviju.
Počeli smo s uređenim skupovima, oni neće biti u prvom kolokviju.



_________________
69 - jedini prost broj koji ima više od dva djelitelja
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 1:03 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako bi se rješio 5.zad. u drugoj grupi, tamo gdje je x!=y, za antisimetričnost? https://121083850337004081-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/starikolokvijiidrugaskolskazadaca/TS-kolokvij1-09.pdf?attachauth=ANoY7cocyTna72o0e6Phw4gIb57WlyWOrRmtvkOpCNMVUWn271cSRQ39GB15VfMEAhNukYxYxmL-Lr-xP3FcuCRwEt42ylJQMWj9xNano6A7l0NvKsKz4NDSkHPRk2SANho7aaerYFYu0A5TcQTaPVwZ7h77RxWoLFhyLyOL-g8i_JBcbJROYv-vEicgVKPz_OcU9WZBY-yQnpVZQY-6JjozlAykwwL-0GwgkvYwC-2VXa_zOzBiQG64lzXieR-EX7zujv5eEvcbg2utMyR9Uop4ctGj3DRapw%3D%3D&attredirects=0
dobijem kontradikciju :/
Kako bi se rješio 5.zad. u drugoj grupi, tamo gdje je x!=y, za antisimetričnost? https://121083850337004081-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/starikolokvijiidrugaskolskazadaca/TS-kolokvij1-09.pdf?attachauth=ANoY7cocyTna72o0e6Phw4gIb57WlyWOrRmtvkOpCNMVUWn271cSRQ39GB15VfMEAhNukYxYxmL-Lr-xP3FcuCRwEt42ylJQMWj9xNano6A7l0NvKsKz4NDSkHPRk2SANho7aaerYFYu0A5TcQTaPVwZ7h77RxWoLFhyLyOL-g8i_JBcbJROYv-vEicgVKPz_OcU9WZBY-yQnpVZQY-6JjozlAykwwL-0GwgkvYwC-2VXa_zOzBiQG64lzXieR-EX7zujv5eEvcbg2utMyR9Uop4ctGj3DRapw%3D%3D&attredirects=0
dobijem kontradikciju Ehm?



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 7:33 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavimo da imamo [latex]x, y[/latex] takve da je [latex]xQy[/latex] i [latex]yQx[/latex]. Uočimo definiciju od [latex]Q[/latex]: kada bi bilo [latex]x = y[/latex] ili [latex]y = x[/latex], trivijalno bi slijedilo [latex]x = y[/latex] čime bi bila dokazana antisimetričnost. Preostaje nam još slučaj kad je [latex]xRy[/latex] i [latex]yRx[/latex]. Sada antisimetričnost slijedi iz antisimetričnosti od [latex]R[/latex].
Potpuno je ista ideja i za tranzitivnost.

EDIT: sorry, sad vidim da pitas za slucaj kada je u definiciji [latex]x\neq y[/latex] meni je to učitalo kao 1. grupu :D:D
Ali kontradikciju i trebaš dobiti, samo valja obratiti pozornost na kontradkciju s čim: da se dokaže antisimetričnost, prvo treba pretpostaviti da postoje [latex]x, y[/latex] takvi da je [latex]xQy[/latex] i [latex]yQx[/latex]. U ovom slučaju će ta pretpostavka dovesti do kontradikcije, tj. dobije se [latex]x=y[/latex] i [latex]x\neq y[/latex], ali to ne znači da ne vrijedi antisimetričnost, već pretpostavka nije dobra, tj. uopće ne može doći do slučaja kada je [latex]xQy[/latex] i [latex]yQx[/latex], pa je antisimetričnost trivijalno zadovoljena. (Sjećam se profesora Pažanina kako je često to znao ilustrirati: "Nema gdje propasti!")
Pretpostavimo da imamo takve da je i . Uočimo definiciju od : kada bi bilo ili , trivijalno bi slijedilo čime bi bila dokazana antisimetričnost. Preostaje nam još slučaj kad je i . Sada antisimetričnost slijedi iz antisimetričnosti od .
Potpuno je ista ideja i za tranzitivnost.

EDIT: sorry, sad vidim da pitas za slucaj kada je u definiciji meni je to učitalo kao 1. grupu Very HappyVery Happy
Ali kontradikciju i trebaš dobiti, samo valja obratiti pozornost na kontradkciju s čim: da se dokaže antisimetričnost, prvo treba pretpostaviti da postoje takvi da je i . U ovom slučaju će ta pretpostavka dovesti do kontradikcije, tj. dobije se i , ali to ne znači da ne vrijedi antisimetričnost, već pretpostavka nije dobra, tj. uopće ne može doći do slučaja kada je i , pa je antisimetričnost trivijalno zadovoljena. (Sjećam se profesora Pažanina kako je često to znao ilustrirati: "Nema gdje propasti!")


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 12:25 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sory, radilo se o prvoj grupi, meni su se u glavi zamijenile jer sam prvo išla rješavati onu drugu grupu. Malo me buni ta logika, da li se to može shvatiti ovako: kako nam ne vrijedi x=y, onda ne vrijedi ni xQy i yQx (jer nam pretpostavka ne valja zbog dobivene kontradikcije, kako Flame reče), pa zbog obrata po kontrapoziciji trivijalno važi antisimetričnost? ili sam nešto krivo shvatila?
Sory, radilo se o prvoj grupi, meni su se u glavi zamijenile jer sam prvo išla rješavati onu drugu grupu. Malo me buni ta logika, da li se to može shvatiti ovako: kako nam ne vrijedi x=y, onda ne vrijedi ni xQy i yQx (jer nam pretpostavka ne valja zbog dobivene kontradikcije, kako Flame reče), pa zbog obrata po kontrapoziciji trivijalno važi antisimetričnost? ili sam nešto krivo shvatila?



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 12:54 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vrlo je jednostavo, u logici prvog reda se tvrdnja zapisuje ovako:

[latex]\forall x\forall y ((xQy \wedge yQx)\rightarrow (x=y))[/latex]

Mi smo ustvrdili da je [latex]xQy \wedge yQx [/latex] antitautologija, tj. ne vrijedi nikad. Ali [latex]0 \rightarrow P[/latex] je tautologija, bez obzira na [latex]P[/latex] pa je gornja formula valjanja.

Ako gledamo obrat po kontrapoziciji, imamo:

[latex]\exists x\exists y ((xQy \wedge yQx)\wedge (x\neq y))[/latex]

i sad slicno kao maloprije imamo da je [latex]0\wedge P[/latex] antitautologija bez obzira na [latex]P[/latex], pa formula nije istitinita niti za jedan [latex]x,y[/latex].

EDIT: ovdje se poprilicno slobodno razbacujem pojmovima poput tautologije i antitautologije, ali ciljao sam na razumljivost :)

Takodjer, jednostavno mozemo reci ovako, kad god je ispunjeno [latex]xQy \wedge yQx [/latex] nuzno mora biti [latex]x=y[/latex]. Ali ako premisa nikad nije ispunjena, nemamo problema :D
Vrlo je jednostavo, u logici prvog reda se tvrdnja zapisuje ovako:



Mi smo ustvrdili da je antitautologija, tj. ne vrijedi nikad. Ali je tautologija, bez obzira na pa je gornja formula valjanja.

Ako gledamo obrat po kontrapoziciji, imamo:



i sad slicno kao maloprije imamo da je antitautologija bez obzira na , pa formula nije istitinita niti za jedan .

EDIT: ovdje se poprilicno slobodno razbacujem pojmovima poput tautologije i antitautologije, ali ciljao sam na razumljivost Smile

Takodjer, jednostavno mozemo reci ovako, kad god je ispunjeno nuzno mora biti . Ali ako premisa nikad nije ispunjena, nemamo problema Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 13:35 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :D ide sarma
Hvala Very Happy ide sarma



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
patlidzan
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (19:17:28)
Postovi: (76)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 18:02 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

https://121083850337004081-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/starikolokvijiidrugaskolskazadaca/TS-kolokvij1-09.pdf?attachauth=ANoY7cqsCr5Z4bAAuzkN4U7HG-UHHxSO8bVfWeQHAfH-odtc4bMuyAvaXWJngtn1JKH_YXwvdiYq1e68u0QDCH0byIcQoKv-Tw8XGKTTzoikQNMDVqOof_6TJcQ9zh57mfJ45otJDnywGb222myiVg768Pxhvva0EWe-9lkUdEYzoZp8labbsXgwhHNXB9bd6KqQjFXOUSyd7tld6zomjFQ8WmnwU1hT9PqUXdZ9CXjXjQh0yuMR2cayJ_I9x4fl-ltCCmfFaCb_m0MyiCNdlxm4uLAsztYJ9qSFsCJRWJ5YCwK735-kSiY%3D&attredirects=1

JEL BI NETKO MOGAO RIJEŠIT 8. ZAD ,1.GRUPA .HVALA :)
https://121083850337004081-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/mathnastava/home/teorija-skupova/starikolokvijiidrugaskolskazadaca/TS-kolokvij1-09.pdf?attachauth=ANoY7cqsCr5Z4bAAuzkN4U7HG-UHHxSO8bVfWeQHAfH-odtc4bMuyAvaXWJngtn1JKH_YXwvdiYq1e68u0QDCH0byIcQoKv-Tw8XGKTTzoikQNMDVqOof_6TJcQ9zh57mfJ45otJDnywGb222myiVg768Pxhvva0EWe-9lkUdEYzoZp8labbsXgwhHNXB9bd6KqQjFXOUSyd7tld6zomjFQ8WmnwU1hT9PqUXdZ9CXjXjQh0yuMR2cayJ_I9x4fl-ltCCmfFaCb_m0MyiCNdlxm4uLAsztYJ9qSFsCJRWJ5YCwK735-kSiY%3D&attredirects=1

JEL BI NETKO MOGAO RIJEŠIT 8. ZAD ,1.GRUPA .HVALA Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 19:48 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jasno je da takvih funkcija ima manje ili jednako od [latex]2^{c}[/latex]. Postavlja se pitanje kako [latex]2^c[/latex] uloziti u trazeni skup. Ideja je naci funkciju koja na konacnom intervalu zadovoljava trazeno svojstvo (ovdje surjektivnost), a zatim naizmjenice "lijepiti" kopije te funkcije, odnosno proizvoljne funkcije na tom intervalu. Tako postizemo periodicnost.

Ovdje konkretno trebamo naci surjekciju s konacnog intervala na [latex]\mathbb{R}[/latex]. Meni recimo pada napamet [latex]\operatorname{tg}:\langle -\frac{\pi}{2}, \frac{\pi}{2} \rangle \rightarrow \mathbb{R}[/latex], ali moze posluziti bilo koja dok god je domena konacan interval. Sada definiramo preslikavanje

[latex]\phi : \mathbb{R}^{\langle -\frac{\pi}{2}, \frac{\pi}{2} \rangle} \rightarrow S[/latex]
[latex](\phi f)(x) := \left \{ \begin{array}{cl}
\operatorname{tg} x & ,\quad x\in \langle -\frac{\pi}{2}+2k\pi, \frac{\pi}{2}+2k\pi \rangle , \; k\in \mathbb{Z} \\
f(x-(2k+1)\pi) & ,\quad x\in \langle -\frac{\pi}{2}+(2k+1)\pi, \frac{\pi}{2}+(2k+1)\pi \rangle , \; k\in \mathbb{Z} \\
0 & ,\quad inace
\end{array}[/latex]

Tako definirano preslikavanje je injekcija (kao prosirenje funkcije [latex]f[/latex]), njena slika su surjektivne funkcije (zbog tangensa) te periodicne s periodom [latex]2\pi[/latex] zbog nacina kako smo definirali preslikavnje. Sada slijedi da je [latex]2^c = k(\mathbb{R}^{\langle -\frac{\pi}{2}, \frac{\pi}{2} \rangle}) \leq k(S)[/latex].

Bonus pitanje: sto ako bismo zahtijevali da su surjektivna periodicka preslikavanja na [latex]\mathbb{R}[/latex] jos i neprekidna?
Jasno je da takvih funkcija ima manje ili jednako od . Postavlja se pitanje kako uloziti u trazeni skup. Ideja je naci funkciju koja na konacnom intervalu zadovoljava trazeno svojstvo (ovdje surjektivnost), a zatim naizmjenice "lijepiti" kopije te funkcije, odnosno proizvoljne funkcije na tom intervalu. Tako postizemo periodicnost.

Ovdje konkretno trebamo naci surjekciju s konacnog intervala na . Meni recimo pada napamet , ali moze posluziti bilo koja dok god je domena konacan interval. Sada definiramo preslikavanje




Tako definirano preslikavanje je injekcija (kao prosirenje funkcije ), njena slika su surjektivne funkcije (zbog tangensa) te periodicne s periodom zbog nacina kako smo definirali preslikavnje. Sada slijedi da je .

Bonus pitanje: sto ako bismo zahtijevali da su surjektivna periodicka preslikavanja na jos i neprekidna?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 22:48 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Flame:
1) Može pomoć sa tvojim pitanjem u vezi neprekidnih?
2) Na vježbama smo imali ovakav zadatak: Koliko ima periodičkih funkcija s [latex]\mathbb{R}[/latex] u [latex]\mathbb{R}[/latex] koje svaku vrijednost iz intervala [latex]\langle 0, 1 \rangle[/latex] poprimaju beskonačno mnogo puta?
Definirali smo funkciju ovako:
[latex](\phi f)(x) := \left \{ \begin{array}{cl}
\operatorname{sin} \frac{1}{x} & ,\quad x\in \langle 2k, 2k+1 ] , \; k\in \mathbb{Z} \\
f(x) & ,\quad x\in \langle 2k+1, 2k+2 ] , \; k\in \mathbb{Z} \\
\end{array}[/latex]
[latex]f: \langle 1, 2] \to [10,11][/latex]
Sada me buni sljedeće: nismo li od funkcije f trebali "prekopirati" vrijednosti s domene od f, onako kako si ti to napravio? Jer, ovako f može na svakom tom intervalu drugačije izgledati pa neće biti periodično.
Skužih... f je definirana za x-eve iz <1,2] pa moramo prilagoditi x svakako :)
@Flame:
1) Može pomoć sa tvojim pitanjem u vezi neprekidnih?
2) Na vježbama smo imali ovakav zadatak: Koliko ima periodičkih funkcija s u koje svaku vrijednost iz intervala poprimaju beskonačno mnogo puta?
Definirali smo funkciju ovako:


Sada me buni sljedeće: nismo li od funkcije f trebali "prekopirati" vrijednosti s domene od f, onako kako si ti to napravio? Jer, ovako f može na svakom tom intervalu drugačije izgledati pa neće biti periodično.
Skužih... f je definirana za x-eve iz <1,2] pa moramo prilagoditi x svakako Smile



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće


Zadnja promjena: komaPMF; 23:22 uto, 17. 4. 2012; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 22:52 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Flame"]Bonus pitanje: sto ako bismo zahtijevali da su surjektivna periodicka preslikavanja na [latex]\mathbb{R}[/latex] jos i neprekidna?[/quote]
Tada bi odgovor bio 0 :wink:
Flame (napisa):
Bonus pitanje: sto ako bismo zahtijevali da su surjektivna periodicka preslikavanja na jos i neprekidna?

Tada bi odgovor bio 0 Wink



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Flame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 08. 2009. (02:14:39)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
19 = 23 - 4

PostPostano: 23:29 uto, 17. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="komaPMF"]@Flame:
1) Može pomoć sa tvojim pitanjem u vezi neprekidnih?
2) Na vježbama smo imali ovakav zadatak: Koliko ima periodičkih funkcija s [latex]\mathbb{R}[/latex] u [latex]\mathbb{R}[/latex] koje svaku vrijednost iz intervala [latex]\langle 0, 1 \rangle[/latex] poprimaju beskonačno mnogo puta?
Definirali smo funkciju ovako:
[latex](\phi f)(x) := \left \{ \begin{array}{cl}
\operatorname{sin} \frac{1}{x} & ,\quad x\in \langle 2k, 2k+1 ] , \; k\in \mathbb{Z} \\
f(x) & ,\quad x\in \langle 2k+1, 2k+2 ] , \; k\in \mathbb{Z} \\
\end{array}[/latex]
[latex]f: \langle 1, 2] \to [10,11][/latex]
Sada me buni sljedeće: nismo li od funkcije f trebali "prekopirati" vrijednosti s domene od f, onako kako si ti to napravio? Jer, ovako f može na svakom tom intervalu drugačije izgledati pa neće biti periodično.[/quote]

1) Evo asistent je pristigao u pomoc! :D
Razlog je jednostavan, ako je [latex]f[/latex] periodicka, onda ima neki period [latex]t[/latex] pa sve vrijednosti postize na segmentu [latex][0,t][/latex]. Ali posto je [latex]f[/latex] neprekidna, [latex]f([0,t])[/latex] je kompaktan, odnosno segment, dakle nemogu se postici sve vrijednosti iz [latex]\mathbb{R}[/latex]
2) Pretpostavljam da je rijec o lapsusu, jer funkcija [latex]f[/latex] u tim tockama uopce nije definirana. Mislim, lako ju je dodefinirati, ali to treba napraviti tako da je onda periodicna s periodom duljine intervala, sto sam ja u neku ruku i napravio.
komaPMF (napisa):
@Flame:
1) Može pomoć sa tvojim pitanjem u vezi neprekidnih?
2) Na vježbama smo imali ovakav zadatak: Koliko ima periodičkih funkcija s u koje svaku vrijednost iz intervala poprimaju beskonačno mnogo puta?
Definirali smo funkciju ovako:


Sada me buni sljedeće: nismo li od funkcije f trebali "prekopirati" vrijednosti s domene od f, onako kako si ti to napravio? Jer, ovako f može na svakom tom intervalu drugačije izgledati pa neće biti periodično.


1) Evo asistent je pristigao u pomoc! Very Happy
Razlog je jednostavan, ako je periodicka, onda ima neki period pa sve vrijednosti postize na segmentu . Ali posto je neprekidna, je kompaktan, odnosno segment, dakle nemogu se postici sve vrijednosti iz
2) Pretpostavljam da je rijec o lapsusu, jer funkcija u tim tockama uopce nije definirana. Mislim, lako ju je dodefinirati, ali to treba napraviti tako da je onda periodicna s periodom duljine intervala, sto sam ja u neku ruku i napravio.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
irena0102
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 02. 2010. (11:49:52)
Postovi: (45)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 17:22 ned, 22. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

da li zna itko kada ce rezultati..? :?
da li zna itko kada ce rezultati..? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
weirdie
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 11. 2005. (15:39:31)
Postovi: (69)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
11 = 14 - 3
Lokacija: na svom aršinu prostora

PostPostano: 8:40 pet, 27. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

pitanjce:

ne znam jel u meni stvar ili u linku, ali mi se ne otvaraju rezultati prvog klk.
moze li netko pliz stavit link ovdje na forum?
pitanjce:

ne znam jel u meni stvar ili u linku, ali mi se ne otvaraju rezultati prvog klk.
moze li netko pliz stavit link ovdje na forum?



_________________
don't let them change ya!
or even rearrange ya!
we've got a life to live. they say: only-only-only th fittest of the fittest shall survive!
stay alive! eh!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 10:04 pet, 27. 4. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="weirdie"]

ne znam jel u meni stvar ili u linku, ali mi se ne otvaraju rezultati prvog klk.
moze li netko pliz stavit link ovdje na forum?[/quote]
[url=https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0ArlWKZO8hXUGdFZwUFcyd25Da1I3Z1FDWUJTa0xPX0E&single=true&gid=6&output=pdf]Može.[/url]
weirdie (napisa):


ne znam jel u meni stvar ili u linku, ali mi se ne otvaraju rezultati prvog klk.
moze li netko pliz stavit link ovdje na forum?

Može.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
komaPMF
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 11. 2007. (10:23:41)
Postovi: (E6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 8 - 13
Lokacija: Over the roof

PostPostano: 17:27 ned, 3. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kolokvij 2011., druga grupa, zadatak 4.: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxtYXRobmFzdGF2YXxneDoxNzRlZjhhOWY3YmFmYzU2

Može li se to riješiti ovako:
Imamo niz nula i jedinica, napravimo bijekciju td ga preslikamo u broj 0,a0a1a2a3.... , a ako u nizu imamo sve jedinice, preslikamo ga u broj 1. Tako dobijemo u binarnom zapisu svaki broj iz [0,1]. i sad su skupovi slični ? Čini mi se da je ovo netočno, ali ništa bolje nisam mogla smisliti... Molim nekog da ukaže na greške :D
Kolokvij 2011., druga grupa, zadatak 4.: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxtYXRobmFzdGF2YXxneDoxNzRlZjhhOWY3YmFmYzU2

Može li se to riješiti ovako:
Imamo niz nula i jedinica, napravimo bijekciju td ga preslikamo u broj 0,a0a1a2a3.... , a ako u nizu imamo sve jedinice, preslikamo ga u broj 1. Tako dobijemo u binarnom zapisu svaki broj iz [0,1]. i sad su skupovi slični ? Čini mi se da je ovo netočno, ali ništa bolje nisam mogla smisliti... Molim nekog da ukaže na greške Very Happy



_________________
Granice mogućega možemo odrediti samo onda ako ih prijeđemo odlaskom u nemoguće
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 18:19 ned, 3. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="komaPMF"]Kolokvij 2011., druga grupa, zadatak 4.: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxtYXRobmFzdGF2YXxneDoxNzRlZjhhOWY3YmFmYzU2

Može li se to riješiti ovako:
Imamo niz nula i jedinica, napravimo bijekciju td ga preslikamo u broj 0,a0a1a2a3.... , a ako u nizu imamo sve jedinice, preslikamo ga u broj 1. Tako dobijemo u binarnom zapisu svaki broj iz [0,1]. i sad su skupovi slični ? Čini mi se da je ovo netočno, ali ništa bolje nisam mogla smisliti... Molim nekog da ukaže na greške :D[/quote]
Greška je u tome što to preslikavanje nije injekcija (pa onda ni sličnost), npr. [latex](0.0111\ldots)_2 = (0.1)_2 = \frac{1}{2}[/latex].
No, onda primijetiš da su [latex](0, 1, 1, 1, \ldots)[/latex] i [latex](1, 0, 0, 0, \ldots)[/latex] dva različita niza između kojih ne postoji neki treći niz, pa taj skup nizova s leksikografskim uređajem nije gust. Naprotiv, [latex]([0, 1], <)[/latex] je gust, dakle, to nisu slični skupovi.
komaPMF (napisa):
Kolokvij 2011., druga grupa, zadatak 4.: https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxtYXRobmFzdGF2YXxneDoxNzRlZjhhOWY3YmFmYzU2

Može li se to riješiti ovako:
Imamo niz nula i jedinica, napravimo bijekciju td ga preslikamo u broj 0,a0a1a2a3.... , a ako u nizu imamo sve jedinice, preslikamo ga u broj 1. Tako dobijemo u binarnom zapisu svaki broj iz [0,1]. i sad su skupovi slični ? Čini mi se da je ovo netočno, ali ništa bolje nisam mogla smisliti... Molim nekog da ukaže na greške Very Happy

Greška je u tome što to preslikavanje nije injekcija (pa onda ni sličnost), npr. .
No, onda primijetiš da su i dva različita niza između kojih ne postoji neki treći niz, pa taj skup nizova s leksikografskim uređajem nije gust. Naprotiv, je gust, dakle, to nisu slični skupovi.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Stranica 1 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan