Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Geometrijski zadaci
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 20:23 sri, 6. 6. 2012    Naslov: Geometrijski zadaci Citirajte i odgovorite

Zapela sam na zadacima:

1. Odredite vrhove trokuta ABC ako mu je ortocentar točka H=(-1,3), stranica AB leži na pravcu 5x-3y+1=0, a stranica BC na pravcu -x+2y+4=0.

(odg: A=(4,0), B=(-2,-3), C=(2,7)*1/11)

ne znam dobiti A i C stranicu.

2. Odredite jednadžbu pravca koji sadrži sjecište pravaca 3x+y-5=0 i x-2y+10=0, a od točke C=(-1,-2) je udaljen za d=5.
Zapela sam na zadacima:

1. Odredite vrhove trokuta ABC ako mu je ortocentar točka H=(-1,3), stranica AB leži na pravcu 5x-3y+1=0, a stranica BC na pravcu -x+2y+4=0.

(odg: A=(4,0), B=(-2,-3), C=(2,7)*1/11)

ne znam dobiti A i C stranicu.

2. Odredite jednadžbu pravca koji sadrži sjecište pravaca 3x+y-5=0 i x-2y+10=0, a od točke C=(-1,-2) je udaljen za d=5.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Neno
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 02. 2008. (20:03:15)
Postovi: (98)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-33 = 19 - 52
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:06 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Re: Pomoć oko zadataka Citirajte i odgovorite

[quote="nuclear"]Zapela sam na zadacima:

1. Odredite vrhove trokuta ABC ako mu je ortocentar točka H=(-1,3), stranica AB leži na pravcu 5x-3y+1=0, a stranica BC na pravcu -x+2y+4=0.

(odg: A=(4,0), B=(-2,-3), C=(2,7)*1/11)

ne znam dobiti A i C stranicu.[/quote]
pravac 5x-3y+1=0, implicitno zadan, više volim eksplicitno zadan:
[latex]\frac{5x+1}{3}=y\\y_1=\frac53x+\frac13[/latex]
implicitno zadan pravac -x+2y+4=0, više volim eksplicitno zadan:
[latex]2y=x-4\\y_2=\frac{x-4}2=\frac12x-2[/latex]
čitam u zadatku, stranica AB leži na pravcu..., a stranica BC na pravcu..., znači da je točka B zajednička, da je B sjecište ta dva pravca, nađem ju metodom komparacije:
[latex]y_1=y_2\\
\frac53x+\frac13=\frac12x-2\quad/\cdot 6\\
10x+2=3x-12\\7x=-14\\x=-2\\y=(\frac12\cdot -2)-2=-3\\\boxed{B=(-2,-3)}[/latex]
Trokut. Sva 3 pravca na kojem leže visine trokuta sijeku se u točci koju nazivamo ortocentar H. A ja vidim na skici 2 pravca na kojem leže visine. Znači moram naći još 1 pravac na kojem leži visina trokuta. Koja je jednadžba tog pravca? prolazi kroz točke H=(-1,3) i B=(-2,-3):
[latex]y-3=\frac{-3-3}{-2+1}(x+1)\\y-3=6x+6\\y_3=6x+9[/latex]
Ortocentar H leži na pravcu na kojem leži visina trokuta, kojoj je jedan kraj vrh trokuta B a drugi kraj je nožište okomice (označio sam pravim kutem) spuštene iz tog vrha B na pravac na kojem leži nasuprotna stranica (nasuprotnu stranicu dobijem produljenjem dužine AC preko točke C. Ne znam gdje se točno nalazi točka C niti točka A, ali znam da obje točke leže na pravcu okomitom na pravac BH. koju informaciju mogu dobiti iz te okomitosti? jednadžbu pravca kroz A i C, jer za koeficijente smjera dvaju okomitih pravaca vrijedi [latex]k_1\cdot k_2=-1[/latex]
[latex]y_3=6x+9\implies k_1=6\\6\cdot k_2=-1\\k_2=-\frac 16[/latex]
pa je jednadžba pravca kroz A i C:
[latex]y_4=-\frac16x+\frac69[/latex]
Sad je lako. Točka A je sjecište pravaca y_2 i y_4:
[latex]\frac12x-2=-\frac16x+\frac69\\\frac23x=\frac83\\x=4\\y=\frac12\cdot4-2=0\\\boxed{A=(4,0)}[/latex]
Točka C je sjecište pravaca y_1 i y_4:
[latex]\frac53x+\frac13=-\frac16x+\frac69\\\frac{11}6x=\frac13\\x=\frac{2}{11}\\y=\frac53\cdot \frac{2}{11}+\frac13=\frac{10}{33}+\frac13=\frac{7}{11}\\\boxed{C=\left(\frac{2}{11},\frac{7}{11}\right)}[/latex]
Pogledaj skicu, desni klik miša na sličicu i klikni na Open link in new window, tako da možeš paralelno pratiti i tekst i skicu.
nuclear (napisa):
Zapela sam na zadacima:

1. Odredite vrhove trokuta ABC ako mu je ortocentar točka H=(-1,3), stranica AB leži na pravcu 5x-3y+1=0, a stranica BC na pravcu -x+2y+4=0.

(odg: A=(4,0), B=(-2,-3), C=(2,7)*1/11)

ne znam dobiti A i C stranicu.

pravac 5x-3y+1=0, implicitno zadan, više volim eksplicitno zadan:

implicitno zadan pravac -x+2y+4=0, više volim eksplicitno zadan:

čitam u zadatku, stranica AB leži na pravcu..., a stranica BC na pravcu..., znači da je točka B zajednička, da je B sjecište ta dva pravca, nađem ju metodom komparacije:

Trokut. Sva 3 pravca na kojem leže visine trokuta sijeku se u točci koju nazivamo ortocentar H. A ja vidim na skici 2 pravca na kojem leže visine. Znači moram naći još 1 pravac na kojem leži visina trokuta. Koja je jednadžba tog pravca? prolazi kroz točke H=(-1,3) i B=(-2,-3):

Ortocentar H leži na pravcu na kojem leži visina trokuta, kojoj je jedan kraj vrh trokuta B a drugi kraj je nožište okomice (označio sam pravim kutem) spuštene iz tog vrha B na pravac na kojem leži nasuprotna stranica (nasuprotnu stranicu dobijem produljenjem dužine AC preko točke C. Ne znam gdje se točno nalazi točka C niti točka A, ali znam da obje točke leže na pravcu okomitom na pravac BH. koju informaciju mogu dobiti iz te okomitosti? jednadžbu pravca kroz A i C, jer za koeficijente smjera dvaju okomitih pravaca vrijedi

pa je jednadžba pravca kroz A i C:

Sad je lako. Točka A je sjecište pravaca y_2 i y_4:

Točka C je sjecište pravaca y_1 i y_4:

Pogledaj skicu, desni klik miša na sličicu i klikni na Open link in new window, tako da možeš paralelno pratiti i tekst i skicu.





pravci 11_1.png
 Description:
 Filesize:  209.75 KB
 Viewed:  625 Time(s)

pravci 11_1.png


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 18:51 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2-1011.pdf

Molim vas netko 2. i 4.?

I dali ce bit zadaci poput ovog drugog ili to nece bit u ovom kolokviju
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2-1011.pdf

Molim vas netko 2. i 4.?

I dali ce bit zadaci poput ovog drugog ili to nece bit u ovom kolokviju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 18:54 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bit će i u ovom jedan s vektorima. Hint za drugi: površina trokuta je [tex]\frac 12 \vert \vec a \times \vec b\vert[/tex].
Bit će i u ovom jedan s vektorima. Hint za drugi: površina trokuta je [tex]\frac 12 \vert \vec a \times \vec b\vert[/tex].



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Studoš
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 05. 2012. (15:14:14)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 19:02 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2007/em2-kol2-2008.pdf

može pomoć oko 3. i 6.zad? :)
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2007/em2-kol2-2008.pdf

može pomoć oko 3. i 6.zad? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kiara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2011. (23:22:57)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 19:06 čet, 7. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2-1011.pdf

Molim vas netko 2. i 4.? [/quote]

2. Povrsina paralelograma ABCD ti je |AB x AD|,to je jednako 10. Povrsinu trokuta ABP racunas kao 1/2 |AB x AP|. Sada moras samo izraziti AP,pomocu AB i AD pomocu omjera koje imas,pa ces povrsinu trokuta izracunati jednostavno preko povrsine ABCD.

4. Ako je okomit na ravninu,onda mu je vektor smjera isti kao i vektor normale ravnine. I sada,ako sjece p,onda vektor smjera od p i od trazenog pravca zajedno s tockom proizvoljnom na p daje neku ravninu. Tako isto i s q,i sada te dvije ravnine u presjeku daju trazeni pravac.
BlameGame (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/kolokviji/kol2-1011.pdf

Molim vas netko 2. i 4.?


2. Povrsina paralelograma ABCD ti je |AB x AD|,to je jednako 10. Povrsinu trokuta ABP racunas kao 1/2 |AB x AP|. Sada moras samo izraziti AP,pomocu AB i AD pomocu omjera koje imas,pa ces povrsinu trokuta izracunati jednostavno preko povrsine ABCD.

4. Ako je okomit na ravninu,onda mu je vektor smjera isti kao i vektor normale ravnine. I sada,ako sjece p,onda vektor smjera od p i od trazenog pravca zajedno s tockom proizvoljnom na p daje neku ravninu. Tako isto i s q,i sada te dvije ravnine u presjeku daju trazeni pravac.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pandora
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:55:23)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 16:09 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala!
može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 18:52 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pandora"]može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala![/quote]

to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to
pandora (napisa):
može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala!


to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pandora
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:55:23)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 19:46 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Loo"][quote="pandora"]može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala![/quote]

to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to[/quote]

kako znam koeficjent ako je pravac u E3 ?

i nakon što dobijem jednadžbu pravca kroz A i B i vektor smjera tog pravca (0, -1, 2), što dalje mogu? ne mogu izabrat proizvoljnu točku T na tom pravcu, nego takvu da CT bude okomito na AB
uglavnom... nikako ne dobivam rješenje 24°58'
Loo (napisa):
pandora (napisa):
može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala!


to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to


kako znam koeficjent ako je pravac u E3 ?

i nakon što dobijem jednadžbu pravca kroz A i B i vektor smjera tog pravca (0, -1, 2), što dalje mogu? ne mogu izabrat proizvoljnu točku T na tom pravcu, nego takvu da CT bude okomito na AB
uglavnom... nikako ne dobivam rješenje 24°58'


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 19:57 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pandora"][quote="Loo"][quote="pandora"]može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala![/quote]

to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to[/quote]

kako znam koeficjent ako je pravac u E3 ?

i nakon što dobijem jednadžbu pravca kroz A i B i vektor smjera tog pravca (0, -1, 2), što dalje mogu? ne mogu izabrat proizvoljnu točku T na tom pravcu, nego takvu da CT bude okomito na AB
uglavnom... nikako ne dobivam rješenje 24°58'[/quote]

jao, oprosti, brzopleto sam zaključila da se radi o ravnini :oops:
znači, možeš naći jednadžbu pravca AB, onda odrediti ortogonalnu projekciju točke C na taj pravac. to ćeš napraviti tako da nađeš ravninu kojoj je vektor normale jednak smjeru pravca AB i koja sadrži točku C. sada je presjek te ravnine i pravca AB ortogonalna projekcija točke C na stranicu AB, pa leži na visini. sada imaš dvije točke pravca koji sadrži visinu :)
pandora (napisa):
Loo (napisa):
pandora (napisa):
može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala!


to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to


kako znam koeficjent ako je pravac u E3 ?

i nakon što dobijem jednadžbu pravca kroz A i B i vektor smjera tog pravca (0, -1, 2), što dalje mogu? ne mogu izabrat proizvoljnu točku T na tom pravcu, nego takvu da CT bude okomito na AB
uglavnom... nikako ne dobivam rješenje 24°58'


jao, oprosti, brzopleto sam zaključila da se radi o ravnini Embarassed
znači, možeš naći jednadžbu pravca AB, onda odrediti ortogonalnu projekciju točke C na taj pravac. to ćeš napraviti tako da nađeš ravninu kojoj je vektor normale jednak smjeru pravca AB i koja sadrži točku C. sada je presjek te ravnine i pravca AB ortogonalna projekcija točke C na stranicu AB, pa leži na visini. sada imaš dvije točke pravca koji sadrži visinu Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mignon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 09. 2010. (14:05:45)
Postovi: (B6)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
46 = 54 - 8
Lokacija: 206

PostPostano: 19:59 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pandora"]može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala![/quote]
Pravac na kojem je visina je određen sa sljedećim podacima:
prolazi kroz točku C & siječe pravac AB & okomit je na njega.

Dakle, može se naći na isti način kao da tražimo ortogonalnu projekciju točke C na pravac AB (nađemo ravninu koja sadrži točku C i okomita je na pravac AB, i onda u presjeku te ravnine i pravca AB dobijemo nožište visine.)
pandora (napisa):
može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala!

Pravac na kojem je visina je određen sa sljedećim podacima:
prolazi kroz točku C & siječe pravac AB & okomit je na njega.

Dakle, može se naći na isti način kao da tražimo ortogonalnu projekciju točke C na pravac AB (nađemo ravninu koja sadrži točku C i okomita je na pravac AB, i onda u presjeku te ravnine i pravca AB dobijemo nožište visine.)



_________________
Martina Stojić
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pandora
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:55:23)
Postovi: (1A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 20:01 ned, 17. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Loo"][quote="pandora"][quote="Loo"][quote="pandora"]može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala![/quote]

to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to[/quote]

kako znam koeficjent ako je pravac u E3 ?

i nakon što dobijem jednadžbu pravca kroz A i B i vektor smjera tog pravca (0, -1, 2), što dalje mogu? ne mogu izabrat proizvoljnu točku T na tom pravcu, nego takvu da CT bude okomito na AB
uglavnom... nikako ne dobivam rješenje 24°58'[/quote]

jao, oprosti, brzopleto sam zaključila da se radi o ravnini :oops:
znači, možeš naći jednadžbu pravca AB, onda odrediti ortogonalnu projekciju točke C na taj pravac. to ćeš napraviti tako da nađeš ravninu kojoj je vektor normale jednak smjeru pravca AB i koja sadrži točku C. sada je presjek te ravnine i pravca AB ortogonalna projekcija točke C na stranicu AB, pa leži na visini. sada imaš dvije točke pravca koji sadrži visinu :)[/quote]

e odlično! sve jasno, mnogo hvala :)
Loo (napisa):
pandora (napisa):
Loo (napisa):
pandora (napisa):
može pomoć oko ovog zadatka??

Odredi kut što ga zatvaraju težišnica i visina spuštene iz vrha C u trokutu s vrhovima A(2, 1, -1), B(2, 0, 1), C(0, 1, 1).

muči me određivanje jednadžbe pravca na kojem leži visina trokuta.

hvala!


to je visina na stranicu AB, jednadžbu pravca kroz dvije točke znaš, tj ne treba ti čak cijela jednadžba nego samo koeficijent smjera pravca AB. pnda uzmeš recipročnu i negativnu vrijednost tog koeficijenta i to je koeficijent smjera pravca na kojem je visina. i imaš točku C i to je to


kako znam koeficjent ako je pravac u E3 ?

i nakon što dobijem jednadžbu pravca kroz A i B i vektor smjera tog pravca (0, -1, 2), što dalje mogu? ne mogu izabrat proizvoljnu točku T na tom pravcu, nego takvu da CT bude okomito na AB
uglavnom... nikako ne dobivam rješenje 24°58'


jao, oprosti, brzopleto sam zaključila da se radi o ravnini Embarassed
znači, možeš naći jednadžbu pravca AB, onda odrediti ortogonalnu projekciju točke C na taj pravac. to ćeš napraviti tako da nađeš ravninu kojoj je vektor normale jednak smjeru pravca AB i koja sadrži točku C. sada je presjek te ravnine i pravca AB ortogonalna projekcija točke C na stranicu AB, pa leži na visini. sada imaš dvije točke pravca koji sadrži visinu Smile


e odlično! sve jasno, mnogo hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
logikaus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (17:55:23)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 10:36 uto, 19. 6. 2012    Naslov: udaljenost dva pravca Citirajte i odgovorite

Jel bi netko mogao raspisati kako se rjesava formula za udaljenost dva pravca odredenog dvjena tockama i vektorima smjera
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/materijali/formule1.pdf
[url]
ako je s1=(2,-4,3)
s2=(-2,3,4)
T1=(-5,3,-1)
T2=(3,-1,2)
Hvala.[/url]
Jel bi netko mogao raspisati kako se rjesava formula za udaljenost dva pravca odredenog dvjena tockama i vektorima smjera
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/em/EM2/materijali/formule1.pdf
[url]
ako je s1=(2,-4,3)
s2=(-2,3,4)
T1=(-5,3,-1)
T2=(3,-1,2)
Hvala.[/url]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 10:46 uto, 19. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebaš naći pravac okomit na oba pravca, napraviti presjek tog pravca s oba pravca i izračunati udaljenost između točaka. Tako bih ja radio jer ne znam formule na pamet niti mi ih se sada da otvarati :P
A ovako:
Smjer tog pravca okomitog na oba pravca dobiješ kao vektorski produkt vektora smjera oba pravca. S prvog pravca uzmeš bilo koju točku (imaš jednu već zadanu, pa nema puno mozganja) i kroz nju provućeš taj pravac. Zatim nađeš presjek drugog pravca s tim okomitim i izračunaš udaljenost između te točke presjeka i one odabrane na prvom pravcu.
Trebaš naći pravac okomit na oba pravca, napraviti presjek tog pravca s oba pravca i izračunati udaljenost između točaka. Tako bih ja radio jer ne znam formule na pamet niti mi ih se sada da otvarati Razz
A ovako:
Smjer tog pravca okomitog na oba pravca dobiješ kao vektorski produkt vektora smjera oba pravca. S prvog pravca uzmeš bilo koju točku (imaš jednu već zadanu, pa nema puno mozganja) i kroz nju provućeš taj pravac. Zatim nađeš presjek drugog pravca s tim okomitim i izračunaš udaljenost između te točke presjeka i one odabrane na prvom pravcu.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Loo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2012. (16:02:07)
Postovi: (D0)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
84 = 85 - 1

PostPostano: 11:47 uto, 19. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"]
S prvog pravca uzmeš bilo koju točku (imaš jednu već zadanu, pa nema puno mozganja) i kroz nju provućeš taj pravac. Zatim nađeš presjek drugog pravca s tim okomitim i izračunaš udaljenost između te točke presjeka i one odabrane na prvom pravcu.[/quote]

baš i ne, ne možeš uzeti bilo koju točku i reći da će normala baš tu sjeći pravac :P
zajedničku normalu tražiš tako da uzmeš vektor smjera jednog pravca, bilo koju točku s tog pravca i vektorski produkt smjerova oba pravca i odrediš ravninu razapetu s to troje. sada će presjek te ravnine s drugim pravcem biti točka gdje normala siječe taj pravac. ta točka je na normali, pa sada imaš vektor smjera normale (vektorski produkt smjerova pravaca) i jednu točku i možeš joj odrediti jednadžbu. sada odrediš sjecište normale s prvim pravcem i izračunaš udaljenost te točke od onog prvog presjeka i to je tražena udaljenost :)
Zenon (napisa):

S prvog pravca uzmeš bilo koju točku (imaš jednu već zadanu, pa nema puno mozganja) i kroz nju provućeš taj pravac. Zatim nađeš presjek drugog pravca s tim okomitim i izračunaš udaljenost između te točke presjeka i one odabrane na prvom pravcu.


baš i ne, ne možeš uzeti bilo koju točku i reći da će normala baš tu sjeći pravac Razz
zajedničku normalu tražiš tako da uzmeš vektor smjera jednog pravca, bilo koju točku s tog pravca i vektorski produkt smjerova oba pravca i odrediš ravninu razapetu s to troje. sada će presjek te ravnine s drugim pravcem biti točka gdje normala siječe taj pravac. ta točka je na normali, pa sada imaš vektor smjera normale (vektorski produkt smjerova pravaca) i jednu točku i možeš joj odrediti jednadžbu. sada odrediš sjecište normale s prvim pravcem i izračunaš udaljenost te točke od onog prvog presjeka i to je tražena udaljenost Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
logikaus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2011. (17:55:23)
Postovi: (45)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 11:54 uto, 19. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma mi smo rjesavali jedan zadatak i u njemu smo uzracunali taj s1, s2, T1 i T2 i na kraju je rekla da to samo uvrstimo u formulu i izracunamo, ali ja nikak ne mogu dobiti isto rješenje ko i ona pa bi zato htjela da netko to bas raspise
ma mi smo rjesavali jedan zadatak i u njemu smo uzracunali taj s1, s2, T1 i T2 i na kraju je rekla da to samo uvrstimo u formulu i izracunamo, ali ja nikak ne mogu dobiti isto rješenje ko i ona pa bi zato htjela da netko to bas raspise


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 16:56 uto, 19. 6. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Isprike :oops:

EDIT:
[quote="Loo"]baš i ne, ne možeš uzeti bilo koju točku i reći da će normala baš tu sjeći pravac :P
zajedničku normalu tražiš tako da uzmeš vektor smjera jednog pravca, bilo koju točku s tog pravca i vektorski produkt smjerova oba pravca i odrediš ravninu razapetu s to troje. sada će presjek te ravnine s drugim pravcem biti točka gdje normala siječe taj pravac. ta točka je na normali, pa sada imaš vektor smjera normale (vektorski produkt smjerova pravaca) i jednu točku i možeš joj odrediti jednadžbu. sada odrediš sjecište normale s prvim pravcem i izračunaš udaljenost te točke od onog prvog presjeka i to je tražena udaljenost :)[/quote]
Da, ovo je dobar postupak (tako smo radili i na vježbama). Tek sada sam uhvatio vremena da pogledam detaljno. Ubuduće ću se suzdržati brzopletih odgovora, pogotovo onih čija sam rješenja vizualizirao u 2D, a radimo u 3D. Još jednom isprike. :!:
Isprike Embarassed

EDIT:
Loo (napisa):
baš i ne, ne možeš uzeti bilo koju točku i reći da će normala baš tu sjeći pravac Razz
zajedničku normalu tražiš tako da uzmeš vektor smjera jednog pravca, bilo koju točku s tog pravca i vektorski produkt smjerova oba pravca i odrediš ravninu razapetu s to troje. sada će presjek te ravnine s drugim pravcem biti točka gdje normala siječe taj pravac. ta točka je na normali, pa sada imaš vektor smjera normale (vektorski produkt smjerova pravaca) i jednu točku i možeš joj odrediti jednadžbu. sada odrediš sjecište normale s prvim pravcem i izračunaš udaljenost te točke od onog prvog presjeka i to je tražena udaljenost Smile

Da, ovo je dobar postupak (tako smo radili i na vježbama). Tek sada sam uhvatio vremena da pogledam detaljno. Ubuduće ću se suzdržati brzopletih odgovora, pogotovo onih čija sam rješenja vizualizirao u 2D, a radimo u 3D. Još jednom isprike. Exclamation



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan