Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Jordanova forma, Jordanova baza (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Muto
Gost





PostPostano: 15:06 sri, 24. 10. 2012    Naslov: Jordanova forma, Jordanova baza Citirajte i odgovorite

Molila bih ako može netko pojasniti kako se određuje neka Jordanova baza nekog operatora.

Npr. zadatak 2.1.7. iz ovogodišnjih vježbi, zadan je operator A svojim matričnim prikazom (m-ca 4x4) u kanonskoj bazi (e).

A (e)= 1 1 -1 -1 (sva 4 reda su jednaka)

Jasno mi je kako se odredi Jordanova forma, ali ne kužim kod određivanja Jordanove baze zašto tražimo bazu za koju vrijedi da je:

N(f1)=0, N(f2)=f1, N(f3)=N(f4)=0..od kud nam ti uvjeti?
Molila bih ako može netko pojasniti kako se određuje neka Jordanova baza nekog operatora.

Npr. zadatak 2.1.7. iz ovogodišnjih vježbi, zadan je operator A svojim matričnim prikazom (m-ca 4x4) u kanonskoj bazi (e).

A (e)= 1 1 -1 -1 (sva 4 reda su jednaka)

Jasno mi je kako se odredi Jordanova forma, ali ne kužim kod određivanja Jordanove baze zašto tražimo bazu za koju vrijedi da je:

N(f1)=0, N(f2)=f1, N(f3)=N(f4)=0..od kud nam ti uvjeti?


[Vrh]
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 23:02 sri, 24. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

zato što ćeš u toj bazi imati onu lijepu matricu koja ima samo jedinice iznad dijagonale (pretpostavljam da te to zanimalo) a za teorijsku podlogu ti je najbolje pogledati u predavanja
zato što ćeš u toj bazi imati onu lijepu matricu koja ima samo jedinice iznad dijagonale (pretpostavljam da te to zanimalo) a za teorijsku podlogu ti je najbolje pogledati u predavanja



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:28 sri, 24. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jordanova dekompozicija (ja sam matricar; vi mozda drugacije zapisujete, no trebalo bi biti jasno):
[tex]A = S \mathcal{J} S^{-1}[/tex]
je slicnost matrice s njenom Jordanovom formom [tex]\mathcal{J}[/tex]. Pomnozi to sdesna s matricom slicnosti [tex]S[/tex]:
[tex]AS = S \mathcal{J}[/tex]
Sad oznaci stupce matrice [tex]S[/tex] (sto su, btw, generalizirani svojstveni vektori) sa [tex]s_i, i \in \{1,2,3,4\},[/tex] i dobit ces:
[tex]As_1 = 0, \quad As_2 = s_1, \quad As_3 = 0, \quad As_4 = 0.[/tex]
Jordanova dekompozicija (ja sam matricar; vi mozda drugacije zapisujete, no trebalo bi biti jasno):
[tex]A = S \mathcal{J} S^{-1}[/tex]
je slicnost matrice s njenom Jordanovom formom [tex]\mathcal{J}[/tex]. Pomnozi to sdesna s matricom slicnosti [tex]S[/tex]:
[tex]AS = S \mathcal{J}[/tex]
Sad oznaci stupce matrice [tex]S[/tex] (sto su, btw, generalizirani svojstveni vektori) sa [tex]s_i, i \in \{1,2,3,4\},[/tex] i dobit ces:
[tex]As_1 = 0, \quad As_2 = s_1, \quad As_3 = 0, \quad As_4 = 0.[/tex]



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Muto
Gost





PostPostano: 8:18 pet, 26. 10. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, hvala na odgovorima. :)
Ok, hvala na odgovorima. Smile


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan