Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci s kolokvija
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 1:06 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Tako je, jer [tex]\frac{x_n^2}{y_n^2} \rightarrow 0[/tex] (ovaj drugi faktor u predzadnjoj liniji), pa je [tex]1 \cdot 0 = 0[/tex]. :D
Eto, sad hrabro dalje! :D Što ako [tex]y = 0[/tex], a [tex]x \neq 0[/tex]? Tu ti neće ni trebati podnizovi, opet baci oko na [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex]. :)
A što ako obje koordinate idu u nulu? Buni li te malo ovaj [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] sad? Sad traži podnizove... :) Isprobavaj malo neke podnizove, što ti padne na pamet. :D Nastoj tražiti takve da [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] daju različite vrijednosti i uspjet ćeš. :)[/quote]


Ovako:

za slucaj (x,y)--->(xo, 0) dobijem limes da je xo^2 / 0, znaci ne postoji limes osim za xo^2=0. ([u]zasto si tu rekao da ne moram promatrati nizove? ) Mozda zato sto za xo=0 promatram u sljedecem koraku kad gledam (0, 0)?[/u]

Sad mi trebala naci nizove i dokazati da stvarno divergira, pa sam uzela

xn= xo + 1/n
yn= 1/n
^ (izraz u sinusu) ---> 0

pa je onda lim f(xn,yn) kada n ide u besk ---> beskonacno

Znaci funkcija nije neprekidna u tockama (x0, 0).


No, sad slucaj (0,0) :

Tu trebam naci nizove koji konvergiraju u 0, i limesi njihovih funkcijskih vrijednosti su razlicite.

npr. (xn,yn)=(1/n, 1/n) ---> (0,0), izraz u sinusu ^ tezi ka nuli također, pa je onda lim f(xn,yn) = 1

ali, za (xn, yn)=(1/n, 1/korjen(n)) ----> (0,0), izraz ^ tezi nuli, ali lim f(xn,yn)=0

Znaci u (0,0) funkcija nije neprekidna.


Zakljucak svega: (f* oznaka dodefinirane funk)

f*(x,y)=
{ f(x,y), na svojoj Df,

0, za (x,y)=(0,yo)
}


Jel to sad uredu, (jednom konacno :lol: ) ?
Phoenix (napisa):
Tako je, jer [tex]\frac{x_n^2}{y_n^2} \rightarrow 0[/tex] (ovaj drugi faktor u predzadnjoj liniji), pa je [tex]1 \cdot 0 = 0[/tex]. Very Happy
Eto, sad hrabro dalje! Very Happy Što ako [tex]y = 0[/tex], a [tex]x \neq 0[/tex]? Tu ti neće ni trebati podnizovi, opet baci oko na [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex]. Smile
A što ako obje koordinate idu u nulu? Buni li te malo ovaj [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] sad? Sad traži podnizove... Smile Isprobavaj malo neke podnizove, što ti padne na pamet. Very Happy Nastoj tražiti takve da [tex]\frac{x^2}{y^2}[/tex] daju različite vrijednosti i uspjet ćeš. Smile



Ovako:

za slucaj (x,y)→(xo, 0) dobijem limes da je xo^2 / 0, znaci ne postoji limes osim za xo^2=0. (zasto si tu rekao da ne moram promatrati nizove? ) Mozda zato sto za xo=0 promatram u sljedecem koraku kad gledam (0, 0)?

Sad mi trebala naci nizove i dokazati da stvarno divergira, pa sam uzela

xn= xo + 1/n
yn= 1/n
^ (izraz u sinusu) → 0

pa je onda lim f(xn,yn) kada n ide u besk → beskonacno

Znaci funkcija nije neprekidna u tockama (x0, 0).


No, sad slucaj (0,0) :

Tu trebam naci nizove koji konvergiraju u 0, i limesi njihovih funkcijskih vrijednosti su razlicite.

npr. (xn,yn)=(1/n, 1/n) → (0,0), izraz u sinusu ^ tezi ka nuli također, pa je onda lim f(xn,yn) = 1

ali, za (xn, yn)=(1/n, 1/korjen(n)) ----> (0,0), izraz ^ tezi nuli, ali lim f(xn,yn)=0

Znaci u (0,0) funkcija nije neprekidna.


Zakljucak svega: (f* oznaka dodefinirane funk)

f*(x,y)=
{ f(x,y), na svojoj Df,

0, za (x,y)=(0,yo)
}


Jel to sad uredu, (jednom konacno Laughing ) ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 1:22 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma zato sam i rekao da ti u tom slučaju ne trebaju podnizovi. :) Sve si već rekla: lijevi faktor (sinus) konvergira u [tex]1[/tex], desni faktor (razlomak) divergira u beskonačnost, pa cijeli izraz divergira u beskonačnost. Ali ni s nizovima nije krivo, ako ti je tako lakše. :D
I da, dobro si riješila cijeli zadatak. :D Jednom konačno! 8)
Ma zato sam i rekao da ti u tom slučaju ne trebaju podnizovi. Smile Sve si već rekla: lijevi faktor (sinus) konvergira u [tex]1[/tex], desni faktor (razlomak) divergira u beskonačnost, pa cijeli izraz divergira u beskonačnost. Ali ni s nizovima nije krivo, ako ti je tako lakše. Very Happy
I da, dobro si riješila cijeli zadatak. Very Happy Jednom konačno! Cool


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 1:39 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Phoenix"]Ma zato sam i rekao da ti u tom slučaju ne trebaju podnizovi. :) Sve si već rekla: lijevi faktor (sinus) konvergira u [tex]1[/tex], desni faktor (razlomak) divergira u beskonačnost, pa cijeli izraz divergira u beskonačnost. Ali ni s nizovima nije krivo, ako ti je tako lakše. :D
I da, dobro si riješila cijeli zadatak. :D Jednom konačno! 8)[/quote]

Hvala tebi puno sto si me strpljivo upucivao. :D :thankyou2:
Phoenix (napisa):
Ma zato sam i rekao da ti u tom slučaju ne trebaju podnizovi. Smile Sve si već rekla: lijevi faktor (sinus) konvergira u [tex]1[/tex], desni faktor (razlomak) divergira u beskonačnost, pa cijeli izraz divergira u beskonačnost. Ali ni s nizovima nije krivo, ako ti je tako lakše. Very Happy
I da, dobro si riješila cijeli zadatak. Very Happy Jednom konačno! Cool


Hvala tebi puno sto si me strpljivo upucivao. Very Happy Yet another 'Thank you' sign


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
quark
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2011. (16:47:39)
Postovi: (DA)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
20 = 26 - 6

PostPostano: 4:10 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije zadatak s kolokvija, ali [url=http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/zadaca2_dodatna.pdf]eto[/url]:
Dakle, treba dokazati da je Cantorov trijadski skup kompaktan.

Ograničenost je očita, a zatvorenost: [tex]F_n[/tex] je unija konačnih n-segmenata pa je to zatvoren skup, a onda beskonačni presjek svih tih zatvorenih skupova opet je zatvoren skup.
Zapravo moje pitanje glasi zašto je to u dodatnim zadacima? :D

P.S. Čim sam vidio presjek (tj. uniju), išao sam izračunati njegovu duljinu i ispada 0? (duljina svih uklonjenih intervala 1/3 + 2/9 + 4/27 +... = geo. red = 1) :shock:
Nije zadatak s kolokvija, ali eto:
Dakle, treba dokazati da je Cantorov trijadski skup kompaktan.

Ograničenost je očita, a zatvorenost: [tex]F_n[/tex] je unija konačnih n-segmenata pa je to zatvoren skup, a onda beskonačni presjek svih tih zatvorenih skupova opet je zatvoren skup.
Zapravo moje pitanje glasi zašto je to u dodatnim zadacima? Very Happy

P.S. Čim sam vidio presjek (tj. uniju), išao sam izračunati njegovu duljinu i ispada 0? (duljina svih uklonjenih intervala 1/3 + 2/9 + 4/27 +... = geo. red = 1) Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
azul
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 10. 2012. (11:18:57)
Postovi: (1)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:01 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
Moze pomoc oko 4.zad?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
Moze pomoc oko 4.zad?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kiara
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 11. 2011. (23:22:57)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 4

PostPostano: 11:58 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dokazite da je skup A = {(x, y) : x^2 + y^2 > 4; y < 6} otvoren skup u R2 koristeci:
a) neprekidnost preslikavanja,
b) defniciju otvorenog skupa.

Ako mi netko moze pomoci s ovim pod b)? Ne mogu nikako pokazati to,a ne čini mi se toliko problematično. Hvala!
Dokazite da je skup A = {(x, y) : x^2 + y^2 > 4; y < 6} otvoren skup u R2 koristeci:
a) neprekidnost preslikavanja,
b) defniciju otvorenog skupa.

Ako mi netko moze pomoci s ovim pod b)? Ne mogu nikako pokazati to,a ne čini mi se toliko problematično. Hvala!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 12:12 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad skiciraš skup, primjetit ćeš da želiš naći radijus takav da tvoja kugla ne prelazi pravac [tex]y=6[/tex], kao ni kružnicu [tex]x^2+y^2=4[/tex].
Dakle, uzmi udaljenost proizvoljne točke od pravca, pa onda od kružnice, i onda pokaži da je to ta tražena otvorena kugla.

To ti je hint. Ako si totalno odustala, evo ti rješenje:
[tex]r := \min \left\{ 6-y_0, ||(x_0,y_0)||-2 \right\}[/tex] za kružnicu oko točke [tex](x_0,y_0)[/tex] oko skupa.
(Prvi argument ti je jasan, a za drugi gledam udaljenost točke od ishodišta i oduzmem "komad" koji se nalazi unutar kružnice, a to je sama duljina radijusa - [tex]2[/tex].)
Kad skiciraš skup, primjetit ćeš da želiš naći radijus takav da tvoja kugla ne prelazi pravac [tex]y=6[/tex], kao ni kružnicu [tex]x^2+y^2=4[/tex].
Dakle, uzmi udaljenost proizvoljne točke od pravca, pa onda od kružnice, i onda pokaži da je to ta tražena otvorena kugla.

To ti je hint. Ako si totalno odustala, evo ti rješenje:
[tex]r := \min \left\{ 6-y_0, ||(x_0,y_0)||-2 \right\}[/tex] za kružnicu oko točke [tex](x_0,y_0)[/tex] oko skupa.
(Prvi argument ti je jasan, a za drugi gledam udaljenost točke od ishodišta i oduzmem "komad" koji se nalazi unutar kružnice, a to je sama duljina radijusa - [tex]2[/tex].)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 14:32 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel bi mogli iz skripte, i 5.,6., 7. od zadatka 9.5. ukratko

Ako ostavis adresu saljem cokoladu :DD
Jel bi mogli iz skripte, i 5.,6., 7. od zadatka 9.5. ukratko

Ako ostavis adresu saljem cokoladu Very HappyD


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 18:14 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

5. [tex](x_n,y_n)=(\frac{1}{n^4}+\frac{1}{n},-\frac{1}{n})[/tex].
6. [tex](x_n,y_n)=(\frac{1}{n},0)[/tex] (zapravo, [tex](x_n,0)[/tex], [tex]x_n \rightarrow 0[/tex] bilo kakav sve dok teži u nulu).
7. [tex](x^2+y^2)( \ln(x^2+y^2)-1) = x^2 \ln(x^2+y^2) + y^2 \ln(x^2+y^2) - (x^2+y^2) \geq x^2 \ln x^2 + y^2 \ln y^2 - (x^2 +y^2) \rightarrow 0[/tex]. Primijeti da je [tex]\displaystyle \lim_{x \rightarrow 0} (x^2 \ln x^2) = 0[/tex] (L'Hospital).
Uz to, za [tex](x,y) \in \mathbb{R}^2[/tex] takve da je [tex]x^2+y^2 \leq e[/tex] vrijedi [tex](x^2+y^2)( \ln(x^2+y^2)-1 ) \leq (x^2+y^2) (1-1) = 0[/tex].
Dakle, [tex]\displaystyle \lim_{(x,y) \rightarrow (0,0)}f(x,y) = 0[/tex].

Adresu ne dam. :P
5. [tex](x_n,y_n)=(\frac{1}{n^4}+\frac{1}{n},-\frac{1}{n})[/tex].
6. [tex](x_n,y_n)=(\frac{1}{n},0)[/tex] (zapravo, [tex](x_n,0)[/tex], [tex]x_n \rightarrow 0[/tex] bilo kakav sve dok teži u nulu).
7. [tex](x^2+y^2)( \ln(x^2+y^2)-1) = x^2 \ln(x^2+y^2) + y^2 \ln(x^2+y^2) - (x^2+y^2) \geq x^2 \ln x^2 + y^2 \ln y^2 - (x^2 +y^2) \rightarrow 0[/tex]. Primijeti da je [tex]\displaystyle \lim_{x \rightarrow 0} (x^2 \ln x^2) = 0[/tex] (L'Hospital).
Uz to, za [tex](x,y) \in \mathbb{R}^2[/tex] takve da je [tex]x^2+y^2 \leq e[/tex] vrijedi [tex](x^2+y^2)( \ln(x^2+y^2)-1 ) \leq (x^2+y^2) (1-1) = 0[/tex].
Dakle, [tex]\displaystyle \lim_{(x,y) \rightarrow (0,0)}f(x,y) = 0[/tex].

Adresu ne dam. Razz


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 21:12 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :D

Al evo opet pitanje, 7. zadatak, izraz je veci od nule, ali zasto iz toga slijedi da sve ide u 0? tj. da mu je lim 0

[size=9][color=#999999]Added after 19 minutes:[/color][/size]

Dokazite da je A= (x,y) e R t.d. x^2 +y^2 > 4 i y < 6 otvoren?

[size=9][color=#999999]Added after 1 minutes:[/color][/size]

Dokazite da je RxR \ (0,0) otvoren? I ne mozemo napisat je komplement zatvoren

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

Nadite otvoren pokrivač skupa <0,1) koji nema konačan potpokrivač, znači nula uključena :D
Hvala Very Happy

Al evo opet pitanje, 7. zadatak, izraz je veci od nule, ali zasto iz toga slijedi da sve ide u 0? tj. da mu je lim 0

Added after 19 minutes:

Dokazite da je A= (x,y) e R t.d. x^2 +y^2 > 4 i y < 6 otvoren?

Added after 1 minutes:

Dokazite da je RxR \ (0,0) otvoren? I ne mozemo napisat je komplement zatvoren

Added after 2 minutes:

Nadite otvoren pokrivač skupa <0,1) koji nema konačan potpokrivač, znači nula uključena Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 21:57 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1%281%29.pdf


zadatak 3.

ja sam ovako to rješila

značii, Df= R2 \ {(0,y): y iz R}
skup gomilišta od Df je cijeli R2

moramo provjeriti neprekidnost u točkama oblika (0,y0)

prvo sam uzela za točku (0,0)
i dobijem da je

f(x,0) = 1/x * sinx -> konvergira k 1 kada x->0

sada sam uzela točke (0,y0) gdje y0 nije 0 i dobijem

f(x,y)= 1/x * sin(x^3 /x^2+y0^2) = ( sin(x^3 /x^2+y0^2) / [(x^3 / (x^2+y0^2) ) * ( (x^2+y0^2) / x^2 )] ) -> konvergira k 0 kada x ->0

i znači uspjeli smo dodefinirati funkciju da je neprekidna na cijelom gomilištu s:

g (x,y) == 0, za (0,y), y iz R\{0}
1, za (x,y) = (0,0)
f(x,y), Df


je li to uredu? i ispričavam se na neurednom načinu zapisa :oops:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1%281%29.pdf


zadatak 3.

ja sam ovako to rješila

značii, Df= R2 \ {(0,y): y iz R}
skup gomilišta od Df je cijeli R2

moramo provjeriti neprekidnost u točkama oblika (0,y0)

prvo sam uzela za točku (0,0)
i dobijem da je

f(x,0) = 1/x * sinx → konvergira k 1 kada x→0

sada sam uzela točke (0,y0) gdje y0 nije 0 i dobijem

f(x,y)= 1/x * sin(x^3 /x^2+y0^2) = ( sin(x^3 /x^2+y0^2) / [(x^3 / (x^2+y0^2) ) * ( (x^2+y0^2) / x^2 )] ) → konvergira k 0 kada x →0

i znači uspjeli smo dodefinirati funkciju da je neprekidna na cijelom gomilištu s:

g (x,y) == 0, za (0,y), y iz R\{0}
1, za (x,y) = (0,0)
f(x,y), Df


je li to uredu? i ispričavam se na neurednom načinu zapisa Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 22:33 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]jel dovoljno uzeti restrikcije x=y, limes ispade 1, i x=-y limes ispadne 0 i vidimo da se ne može dodefinirati na (0,0)
??[/quote]

zašto x=-y? Mislim da je [latex]D_f=R^2\backslash\{(x,0);x \in R \cup (0,y);y \in R\}[/latex]

Dalje je rješenje mislim 100% isto kao sto je Phoenix riješio s prošlogodišnjega kolokvija.Ja sam dobio,ako sam negdje fulao neka me netko ispravi :

[latex]f(x,y)= \left\{ \begin{array}{rcl}

(x+y)sin\frac{1}{x}sin\frac{1}{y} & \mbox{za} & (x,y) \in D_f \right \\

0 & \mbox{za} & (x,y)=(0,0);(x,y)=(0,\frac{1}{k\pi});(x,y)=(\frac{1}{k\pi},0). k\in Z \right \\

\end{array}\right.[/latex]
Citat:
jel dovoljno uzeti restrikcije x=y, limes ispade 1, i x=-y limes ispadne 0 i vidimo da se ne može dodefinirati na (0,0)
??


zašto x=-y? Mislim da je

Dalje je rješenje mislim 100% isto kao sto je Phoenix riješio s prošlogodišnjega kolokvija.Ja sam dobio,ako sam negdje fulao neka me netko ispravi :




_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 22:41 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="simon11"][quote]jel dovoljno uzeti restrikcije x=y, limes ispade 1, i x=-y limes ispadne 0 i vidimo da se ne može dodefinirati na (0,0)
??[/quote]

zašto x=-y? Mislim da je [latex]D_f=R^2\backslash\{(x,0);x \in R \cup (0,y);y \in R\}[/latex]

Dalje je rješenje mislim 100% isto kao sto je Phoenix riješio s prošlogodišnjega kolokvija.Ja sam dobio,ako sam negdje fulao neka me netko ispravi :

[latex]f(x,y)= \left\{ \begin{array}{rcl}

(x+y)sin\frac{1}{x}sin\frac{1}{y} & \mbox{za} & (x,y) \in D_f \right \\

0 & \mbox{za} & (x,y)=(0,0);(x,y)=(0,\frac{1}{k\pi});(x,y)=(\frac{1}{k\pi},0). k\in Z \right \\

\end{array}\right.[/latex][/quote]

da, imaš pravo, krivo sam definirala domenu

možeš raspisat za npr slučaj (x,0). još uvijek mi nije potpuno jasan postupak kod takvih zadataka :/
simon11 (napisa):
Citat:
jel dovoljno uzeti restrikcije x=y, limes ispade 1, i x=-y limes ispadne 0 i vidimo da se ne može dodefinirati na (0,0)
??


zašto x=-y? Mislim da je

Dalje je rješenje mislim 100% isto kao sto je Phoenix riješio s prošlogodišnjega kolokvija.Ja sam dobio,ako sam negdje fulao neka me netko ispravi :



da, imaš pravo, krivo sam definirala domenu

možeš raspisat za npr slučaj (x,0). još uvijek mi nije potpuno jasan postupak kod takvih zadataka Ehm?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 22:55 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene isto muči taj zadatak i ne vidim baš kako pomaze ako uzmes niz (0, 1/kpi) jer opet ti je opet na prvoj koordinati 0 a ona ti ne smije biti u nazivniku? ili?
mene isto muči taj zadatak i ne vidim baš kako pomaze ako uzmes niz (0, 1/kpi) jer opet ti je opet na prvoj koordinati 0 a ona ti ne smije biti u nazivniku? ili?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 23:30 pet, 2. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa,dakle ako je [latex]f(x,y)=(x+y)sin\frac{1}{x}sin\frac{1}{y}[/latex]

i sada npr promatram niz [latex](\frac{1}{n},y) \leadsto (0,y)[/latex] s tim da biram samo one y za koje vrijedi [latex]y\neq 0 [/latex] i [latex]sin\frac{1}{y} \neq 0[/latex]

Tada je [latex]f(\frac{1}{n},y)=(\frac{1}{n}+y)sin(n)sin\frac{1}{y}[/latex]

Sada je stvar u tome da kada [latex]n \leadsto \infty [/latex] sin se ponasa cudno,tj varira izmedju 1 i -1,a kako su ovo dvije konstante razlicite od 0 tada ovo divergira pa ne postoji limes za ove uvjete.

Ako je [latex]sin\frac{1}{y} = 0[/latex] i [latex]y\neq 0[/latex] sada mogu za ove uvjete promatrati niz [latex](\frac{1}{n},y_n) \leadsto (0,y)[/latex],ali sada vrijedi [latex]0 \leq \mid (\frac{1}{n}+y_n)sin(n)sin\frac{1}{y_n}\mid\leq\mid (\frac{1}{n}+y_n)sin\frac{1}{y_n}\mid[/latex] pa kada [latex]n \leadsto \infty [/latex] prema tm o sendvichu slijedi da limes postoji i iznosi 0.Dakle i to samo za one y za koje je [latex]sin\frac{1}{y}=0[/latex],a to je za [latex]y=\frac{1}{k\pi}[/latex] i isto tako i za drugu stranu pa poseban slucaj kada je [latex](x,y)=(0,0)[/latex].
Uglavnom,kao sto rekoh Pheonix je to sve uno bolje i detaljnije objasnio u svom rješenju.
Pa,dakle ako je

i sada npr promatram niz s tim da biram samo one y za koje vrijedi i

Tada je

Sada je stvar u tome da kada sin se ponasa cudno,tj varira izmedju 1 i -1,a kako su ovo dvije konstante razlicite od 0 tada ovo divergira pa ne postoji limes za ove uvjete.

Ako je i sada mogu za ove uvjete promatrati niz ,ali sada vrijedi pa kada prema tm o sendvichu slijedi da limes postoji i iznosi 0.Dakle i to samo za one y za koje je ,a to je za i isto tako i za drugu stranu pa poseban slucaj kada je .
Uglavnom,kao sto rekoh Pheonix je to sve uno bolje i detaljnije objasnio u svom rješenju.



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 0:00 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf

6. a) je li dovoljno samo napisati da je f neprekidna ako i samo ako su joj sve komponente neprekidne, a vidimo da jesu, pa samo tako pokažemo da je f neprekidna.

ne kužim zašto piše dokažite? trebamo li tu tvrdnju još dodatno dokazati?

b) može li netko to dokazati? znamo da uniformna neprekidnost povlači nepkredinost, ali obrnuta tvrdnja ne mora vrijediti

d) ???

[size=9][color=#999999]Added after 9 minutes:[/color][/size]

ovo pod d) pomnožimo li samo jacobijevu matricu s tim vektorom e/norma(e) ?

[size=9][color=#999999]Added after 3 minutes:[/color][/size]

ali onda mi je jacobijeva matrica dimenzije 2 x 3, a vektor 1 x 3. gdje griješim? :shock:
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf

6. a) je li dovoljno samo napisati da je f neprekidna ako i samo ako su joj sve komponente neprekidne, a vidimo da jesu, pa samo tako pokažemo da je f neprekidna.

ne kužim zašto piše dokažite? trebamo li tu tvrdnju još dodatno dokazati?

b) može li netko to dokazati? znamo da uniformna neprekidnost povlači nepkredinost, ali obrnuta tvrdnja ne mora vrijediti

d) ???

Added after 9 minutes:

ovo pod d) pomnožimo li samo jacobijevu matricu s tim vektorom e/norma(e) ?

Added after 3 minutes:

ali onda mi je jacobijeva matrica dimenzije 2 x 3, a vektor 1 x 3. gdje griješim? Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 0:16 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

a) Zapravo bi trebalo objasniti ovo "vidimo da su neprekidne", radi se o zbroju i razlici projekcija, a projekcije su nepekidne.
b) Kako su norme ekvivalentne možemo dokazivati u kojoj hoćemo meni se norma 1 činila dosta zgodna. U definiciji uniformne neprekidnosti uzmimo delta jednak epsilon polovina (d = e/2). Sada za x i y takve da je d(x,y)<d imamo zapravo raspisano po komponentama |x1-y1|+|x2-y2|+|x3-y3|<d. Sada pogledamo što je d(f(x),f(y)) = |x1-x3-y1+y3| + |x1+x2-y1-y2| što je po nejednakosti trokuta manje ili jednako od |x1-y1| + |x3-y3| + |x1-y1| + |x2-y2| što je (pogledaj udaljenost od x i y) definitivno manje ili jednako 2d(x,y) < 2d = e. Dakle f je uniformno neprekidna.
d) pogledaj propoziciju 11.13. s predavanja, trebaš samo pomnožiti danim vektorom (jer su ti ga baš dali normiranog).
Joj sorry tek sad vidim, vektor samo transponiraj :) i onda je ok
a) Zapravo bi trebalo objasniti ovo "vidimo da su neprekidne", radi se o zbroju i razlici projekcija, a projekcije su nepekidne.
b) Kako su norme ekvivalentne možemo dokazivati u kojoj hoćemo meni se norma 1 činila dosta zgodna. U definiciji uniformne neprekidnosti uzmimo delta jednak epsilon polovina (d = e/2). Sada za x i y takve da je d(x,y)<d imamo zapravo raspisano po komponentama |x1-y1|+|x2-y2|+|x3-y3|<d. Sada pogledamo što je d(f(x),f(y)) = |x1-x3-y1+y3| + |x1+x2-y1-y2| što je po nejednakosti trokuta manje ili jednako od |x1-y1| + |x3-y3| + |x1-y1| + |x2-y2| što je (pogledaj udaljenost od x i y) definitivno manje ili jednako 2d(x,y) < 2d = e. Dakle f je uniformno neprekidna.
d) pogledaj propoziciju 11.13. s predavanja, trebaš samo pomnožiti danim vektorom (jer su ti ga baš dali normiranog).
Joj sorry tek sad vidim, vektor samo transponiraj Smile i onda je ok



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 9:41 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="grizly"]a) Zapravo bi trebalo objasniti ovo "vidimo da su neprekidne", radi se o zbroju i razlici projekcija, a projekcije su nepekidne.
b) Kako su norme ekvivalentne možemo dokazivati u kojoj hoćemo meni se norma 1 činila dosta zgodna. U definiciji uniformne neprekidnosti uzmimo delta jednak epsilon polovina (d = e/2). Sada za x i y takve da je d(x,y)<d imamo zapravo raspisano po komponentama |x1-y1|+|x2-y2|+|x3-y3|<d. Sada pogledamo što je d(f(x),f(y)) = |x1-x3-y1+y3| + |x1+x2-y1-y2| što je po nejednakosti trokuta manje ili jednako od |x1-y1| + |x3-y3| + |x1-y1| + |x2-y2| što je (pogledaj udaljenost od x i y) definitivno manje ili jednako 2d(x,y) < 2d = e. Dakle f je uniformno neprekidna.
d) pogledaj propoziciju 11.13. s predavanja, trebaš samo pomnožiti danim vektorom (jer su ti ga baš dali normiranog).
Joj sorry tek sad vidim, vektor samo transponiraj :) i onda je ok[/quote]

a) da, da to uvijek prokomentiram kak smo radili i na vježbama :) samo me ovo dokažite buni, radije da bi piše pokaži :)

b) znači ti si na ovom djelu

|x1-y1| + |x3-y3| + |x1-y1| + |x2-y2| <= 2d(x,y) < 2d = e namještavao da dobiješ sam e na kraju i onda se pokaže da je funckija uniformno nepr, to je ideja?

c) hmm, nije mi jasno zašto transponirano?

[size=9][color=#999999]Added after 12 minutes:[/color][/size]

dobila sam da je derivacija 0, tj dobila sam 2 x 1 matricu sa svim elementima jednakim 0 :!:
grizly (napisa):
a) Zapravo bi trebalo objasniti ovo "vidimo da su neprekidne", radi se o zbroju i razlici projekcija, a projekcije su nepekidne.
b) Kako su norme ekvivalentne možemo dokazivati u kojoj hoćemo meni se norma 1 činila dosta zgodna. U definiciji uniformne neprekidnosti uzmimo delta jednak epsilon polovina (d = e/2). Sada za x i y takve da je d(x,y)<d imamo zapravo raspisano po komponentama |x1-y1|+|x2-y2|+|x3-y3|<d. Sada pogledamo što je d(f(x),f(y)) = |x1-x3-y1+y3| + |x1+x2-y1-y2| što je po nejednakosti trokuta manje ili jednako od |x1-y1| + |x3-y3| + |x1-y1| + |x2-y2| što je (pogledaj udaljenost od x i y) definitivno manje ili jednako 2d(x,y) < 2d = e. Dakle f je uniformno neprekidna.
d) pogledaj propoziciju 11.13. s predavanja, trebaš samo pomnožiti danim vektorom (jer su ti ga baš dali normiranog).
Joj sorry tek sad vidim, vektor samo transponiraj Smile i onda je ok


a) da, da to uvijek prokomentiram kak smo radili i na vježbama Smile samo me ovo dokažite buni, radije da bi piše pokaži Smile

b) znači ti si na ovom djelu

|x1-y1| + |x3-y3| + |x1-y1| + |x2-y2| ⇐ 2d(x,y) < 2d = e namještavao da dobiješ sam e na kraju i onda se pokaže da je funckija uniformno nepr, to je ideja?

c) hmm, nije mi jasno zašto transponirano?

Added after 12 minutes:

dobila sam da je derivacija 0, tj dobila sam 2 x 1 matricu sa svim elementima jednakim 0 Exclamation


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 11:43 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Shaman"][quote="angelika"]Imam još jedno pitanje. Kako u 2. zadatku pokazati omeđenost/neomeđenost skupova K i L?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf[/quote]

za K mozes pretpostaviti da je ogranicen tj. K je podskup od K(0,r) gdje je r>0. Sada za tocku (1,1,2r,2r) vrijedi da je iz K i norma joj je veca od r sto je kontradikcija.
za L kad raspises vidis da je abs(x)+abs(y)+abs(max(w,z))<=1, kako su to sve nenegativni brojevi mozes svaku od apsolutnih vrijednosti ograniciti sa 1.
L podskup od [-1,1]^4 sto je podskup K(0,3).[/quote]

je li moguće za K ovako pokazati ograničenost:

vidimo da za svaki xw iz R postoji yz iz R za koje vrijedi xw = yz?

i kako si zaključio da je L podskup od K(0,3) :?: :oops:

[size=9][color=#999999]Added after 11 minutes:[/color][/size]

i može još pod c)

da je K presjek L kompaktan dokazat

[size=9][color=#999999]Added after 19 minutes:[/color][/size]

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf

5. zadatak

a)

pretpostavimo da A1 U A2 nije povezan skup
tada postoje

U,V neprazni
U,V otvoreni,
U U V = A1 U A2
i U presjek V disjunktan

uzmimo npr da je c iz A1 U A2
slijedi da postoji X, Y neprazni, otvoreni, disjunktni

-> X otvoren u A1, tj X = A1 presjek U
-> Y otvoren u A2, tj Y = A2 presjek V

kako sad znamo da je c i u X i u Y pa onda slijedi da X presjek Y nije disjunktan pa opet slijedi da postoji neki element koji se nalazi u U presjek V pa dolazi do kontradikcije.
(jel to možda slijedi iz pretpostavke zadatka, da A1 presjek A2 nije disjunktan ?) Pa je zato c i iz X i iz Y, što slijedi da U presjek V nije disjunktan pa ne postoje takvi Skupovi na koje se može rastaviti, tj skup A1 U A2 je povezan
Shaman (napisa):
angelika (napisa):
Imam još jedno pitanje. Kako u 2. zadatku pokazati omeđenost/neomeđenost skupova K i L?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf


za K mozes pretpostaviti da je ogranicen tj. K je podskup od K(0,r) gdje je r>0. Sada za tocku (1,1,2r,2r) vrijedi da je iz K i norma joj je veca od r sto je kontradikcija.
za L kad raspises vidis da je abs(x)+abs(y)+abs(max(w,z))⇐1, kako su to sve nenegativni brojevi mozes svaku od apsolutnih vrijednosti ograniciti sa 1.
L podskup od [-1,1]^4 sto je podskup K(0,3).


je li moguće za K ovako pokazati ograničenost:

vidimo da za svaki xw iz R postoji yz iz R za koje vrijedi xw = yz?

i kako si zaključio da je L podskup od K(0,3) Question Embarassed

Added after 11 minutes:

i može još pod c)

da je K presjek L kompaktan dokazat

Added after 19 minutes:

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf

5. zadatak

a)

pretpostavimo da A1 U A2 nije povezan skup
tada postoje

U,V neprazni
U,V otvoreni,
U U V = A1 U A2
i U presjek V disjunktan

uzmimo npr da je c iz A1 U A2
slijedi da postoji X, Y neprazni, otvoreni, disjunktni

→ X otvoren u A1, tj X = A1 presjek U
→ Y otvoren u A2, tj Y = A2 presjek V

kako sad znamo da je c i u X i u Y pa onda slijedi da X presjek Y nije disjunktan pa opet slijedi da postoji neki element koji se nalazi u U presjek V pa dolazi do kontradikcije.
(jel to možda slijedi iz pretpostavke zadatka, da A1 presjek A2 nije disjunktan ?) Pa je zato c i iz X i iz Y, što slijedi da U presjek V nije disjunktan pa ne postoje takvi Skupovi na koje se može rastaviti, tj skup A1 U A2 je povezan


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 17:13 sub, 3. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]je li to uredu? i ispričavam se na neurednom načinu zapisa [/quote]

Mislim da nije,jer si ovdje [quote]f(x,0) = 1/x * sinx -> konvergira k 1 kada x->0[/quote] uzela samo jednu jedinu restrikciju pa nisi mogla zakljuciti da to vrijedi,barem ne nuzno,cak:

[latex]f(x,y)=\frac{1}{x}sin\frac{x^3}{x^2+y^2}[/latex], promatram niz

[latex](\frac{1}{n},\frac{1}{n})\leadsto (0,0) [/latex] kada [latex]\ n \leadsto \infty[/latex]
i sada bash kao sto si napisala

[latex]f(x,y)=\frac{sin\frac{x^3}{x^2+y^2}}{\frac{x^3}{x^2+y^2}}\cdot \frac{x^2}{x^2+y^2}[/latex]
pa je, [latex]\lim_{n \to \infty}f(\frac{1}{n},\frac{1}{n})=\frac{1}{2}[/latex]
Dok za neki drugi niz,npr. [latex](\frac{1}{n},0)\leadsto (0,0) [/latex] kada [latex]\ n \leadsto \infty[/latex] vrijedi :
[latex]\lim_{n \to \infty}f(\frac{1}{n},0)=1[/latex].Dakle u tochki [latex](0,0)[/latex] uoce nema limesa.
Sada da bismo pokazali da u tochki [latex](0,y)\ y\neq 0[/latex] postoji limes potrebno je dokazati prema Heinovoj karakter.da SVI nizovi koji konvergiraju prema [latex](0,y)\ y\neq 0[/latex] da im niz slika kovergiraju prema [latex]f(0,y)\ y\neq 0[/latex].zato,uzimam prozvoljan niz [latex](x_n,y_n) \leadsto (0,y)\ y\neq 0[/latex] i tada je :
[latex]\lim_{n \to \infty}f(x_n,y_n)=0[/latex].
Dakle f-ju je moguce dodefinirati:

[latex]f(x,y)= \left\{ \begin{array}{rcl}

f(x,y)=\frac{1}{x}sin\frac{x^3}{x^2+y^2} & \mbox{za} & (x,y) \in D_f \right \\

0 & \mbox{za} & (x,y)=(0,y)\ y\neq 0 \right \\

\end{array}\right.[/latex]



[quote]je li moguće za K ovako pokazati ograničenost:[/quote]
Vech je kolega pokazao da taj skup nije ograničen tako shto je prept.suprotno i doshao do kontradikcije :D

[quote]da je K presjek L kompaktan dokazat[/quote]

Dakle i K i L su zatvoreni u [latex]R^n[/latex] (!) pa je im je presjek takoder zatvoren,ali je i ogranicen,zasto?
Zato što je [latex]K\cap L \subseteq L\subseteq K(0,3)[/latex] i to je to,dakle kompaktan je.

[quote]i kako si zaključio da je L podskup od K(0,3)[/quote]
Zamisli da imas n puta Kartezijv produkt od [latex][-1,1][/latex] ,on je isto ogranicen,samo promatraj najudaljeniju tocku koja moze biti od ishodista to je,npr [latex](1,1,\hdots 1)[/latex] pa je sigurno taj skup u kugli [latex]K(0,\lfloor \sqrt(n) \rfloor +1)[/latex].Nacrtaj si prvo kvadrat u [latex]R^2[/latex] pa kocku u [latex]R^3[/latex] to bi ti trebalo olakshati pa onda poopci na [latex]R^n[/latex] :)
Citat:
je li to uredu? i ispričavam se na neurednom načinu zapisa


Mislim da nije,jer si ovdje
Citat:
f(x,0) = 1/x * sinx → konvergira k 1 kada x→0
uzela samo jednu jedinu restrikciju pa nisi mogla zakljuciti da to vrijedi,barem ne nuzno,cak:

, promatram niz

kada
i sada bash kao sto si napisala


pa je,
Dok za neki drugi niz,npr. kada vrijedi :
.Dakle u tochki uoce nema limesa.
Sada da bismo pokazali da u tochki postoji limes potrebno je dokazati prema Heinovoj karakter.da SVI nizovi koji konvergiraju prema da im niz slika kovergiraju prema .zato,uzimam prozvoljan niz i tada je :
.
Dakle f-ju je moguce dodefinirati:





Citat:
je li moguće za K ovako pokazati ograničenost:

Vech je kolega pokazao da taj skup nije ograničen tako shto je prept.suprotno i doshao do kontradikcije Very Happy

Citat:
da je K presjek L kompaktan dokazat


Dakle i K i L su zatvoreni u (!) pa je im je presjek takoder zatvoren,ali je i ogranicen,zasto?
Zato što je i to je to,dakle kompaktan je.

Citat:
i kako si zaključio da je L podskup od K(0,3)

Zamisli da imas n puta Kartezijv produkt od ,on je isto ogranicen,samo promatraj najudaljeniju tocku koja moze biti od ishodista to je,npr pa je sigurno taj skup u kugli .Nacrtaj si prvo kvadrat u pa kocku u to bi ti trebalo olakshati pa onda poopci na Smile



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Stranica 4 / 10.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan