Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadaci s kolokvija
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Zenon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2011. (19:14:43)
Postovi: (2B1)16
Sarma: -
Lokacija: [tex]\pm\infty[/tex]

PostPostano: 13:14 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ceps"]Pa, ja bih prvo nacrtao skupove [latex]|x-1| \leq y[/latex] i [latex]y \leq arctg(x)[/latex]...[/quote]
Također možeš i ovako [tex]0\leq \vert x-1\vert \leq y\leq \arctan x\leq \frac{\pi}{2}[/tex], dakle [tex]0\leq y \leq \frac{\pi}{2}[/tex]. Još imaš [tex]\vert x-1\vert \leq \frac{\pi}{2}[/tex] i to lako riješiš sa znanjem iz analize.
ceps (napisa):
Pa, ja bih prvo nacrtao skupove i ...

Također možeš i ovako [tex]0\leq \vert x-1\vert \leq y\leq \arctan x\leq \frac{\pi}{2}[/tex], dakle [tex]0\leq y \leq \frac{\pi}{2}[/tex]. Još imaš [tex]\vert x-1\vert \leq \frac{\pi}{2}[/tex] i to lako riješiš sa znanjem iz analize.



_________________
It's a wonderful, wonderful life!
[tex]\heartsuit \ \mathcal{PMF-MO} \ \heartsuit[/tex]
[tex]\mathbb Z\Sigma\mathbb N\emptyset\mathbb N[/tex]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 13:54 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1%281%29.pdf

može 5 b) i c)

pod b) bi pokazala da je A povezan i onda bi slijedilo da je f(A) povezan jer je f neprekdina (ako ispadne da je povezano)

a kako onda za povezanost putevima, znamo da ako je A povezan putevima da je A povezan, vrijedi li obrat??[/quote]
U ovom slucaju vrijedi obrat jer f(A) je podskup skupa [tex]\mathbb{R}[/tex], a tamo je svaki povezan skup (bio on otvoren ili zatvoren) ujedno i putevima povezan (za razliku od [tex]\mathbb{R}^n[/tex], za [tex]n\geq 2[/tex], gdje samo za otvorene skupove mozemo tvrditi da su povezani putevima ako i samo ako su povezani).
[quote]a pod c) nemam baš ideja kakve funckije bi uzela :S [/quote]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=0,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=1,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=2.[/tex]
[quote]prema propoziciji 8.6, segment [a,b] podskup od R je povezan
vrijedi li onda da je segment [a,b] x [a,b] podskup od R^2 povezan?[/quote]Vrijedi, ali ipak moras naci konkretan put izmedju dvije tocke u A (jer nisam siguran da ste imali teorem oblika da je produkt povezanih prostora povezan). Ali tu je lako naci put, ako su (a,b) i (c,d) dvije tocke u A, onda povuci duzinu od (a,b) do (c,b) i onda od (c,b) do (c,d). Nacrtaj si sliku i formalnije i preciznije zapisi to.
pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1%281%29.pdf

može 5 b) i c)

pod b) bi pokazala da je A povezan i onda bi slijedilo da je f(A) povezan jer je f neprekdina (ako ispadne da je povezano)

a kako onda za povezanost putevima, znamo da ako je A povezan putevima da je A povezan, vrijedi li obrat??

U ovom slucaju vrijedi obrat jer f(A) je podskup skupa [tex]\mathbb{R}[/tex], a tamo je svaki povezan skup (bio on otvoren ili zatvoren) ujedno i putevima povezan (za razliku od [tex]\mathbb{R}^n[/tex], za [tex]n\geq 2[/tex], gdje samo za otvorene skupove mozemo tvrditi da su povezani putevima ako i samo ako su povezani).
Citat:
a pod c) nemam baš ideja kakve funckije bi uzela :S

[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=0,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=1,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=2.[/tex]
Citat:
prema propoziciji 8.6, segment [a,b] podskup od R je povezan
vrijedi li onda da je segment [a,b] x [a,b] podskup od R^2 povezan?
Vrijedi, ali ipak moras naci konkretan put izmedju dvije tocke u A (jer nisam siguran da ste imali teorem oblika da je produkt povezanih prostora povezan). Ali tu je lako naci put, ako su (a,b) i (c,d) dvije tocke u A, onda povuci duzinu od (a,b) do (c,b) i onda od (c,b) do (c,d). Nacrtaj si sliku i formalnije i preciznije zapisi to.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 14:05 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Zenon"][quote="ceps"]Pa, ja bih prvo nacrtao skupove [latex]|x-1| \leq y[/latex] i [latex]y \leq arctg(x)[/latex]...[/quote]
Također možeš i ovako [tex]0\leq \vert x-1\vert \leq y\leq \arctan x\leq \frac{\pi}{2}[/tex], dakle [tex]0\leq y \leq \frac{\pi}{2}[/tex]. Još imaš [tex]\vert x-1\vert \leq \frac{\pi}{2}[/tex] i to lako riješiš sa znanjem iz analize.[/quote]

e super, tako sam i ja ;)

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes:[/color][/size]

[quote="goranm"][quote="pedro"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1%281%29.pdf

može 5 b) i c)

pod b) bi pokazala da je A povezan i onda bi slijedilo da je f(A) povezan jer je f neprekdina (ako ispadne da je povezano)

a kako onda za povezanost putevima, znamo da ako je A povezan putevima da je A povezan, vrijedi li obrat??[/quote]
U ovom slucaju vrijedi obrat jer f(A) je podskup skupa [tex]\mathbb{R}[/tex], a tamo je svaki povezan skup (bio on otvoren ili zatvoren) ujedno i putevima povezan (za razliku od [tex]\mathbb{R}^n[/tex], za [tex]n\geq 2[/tex], gdje samo za otvorene skupove mozemo tvrditi da su povezani putevima ako i samo ako su povezani).
[quote]a pod c) nemam baš ideja kakve funckije bi uzela :S [/quote]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=0,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=1,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=2.[/tex]
[quote]prema propoziciji 8.6, segment [a,b] podskup od R je povezan
vrijedi li onda da je segment [a,b] x [a,b] podskup od R^2 povezan?[/quote]Vrijedi, ali ipak moras naci konkretan put izmedju dvije tocke u A (jer nisam siguran da ste imali teorem oblika da je produkt povezanih prostora povezan). Ali tu je lako naci put, ako su (a,b) i (c,d) dvije tocke u A, onda povuci duzinu od (a,b) do (c,b) i onda od (c,b) do (c,d). Nacrtaj si sliku i formalnije i preciznije zapisi to.[/quote]

hvala :D

i što se onda još može zaključit iz svega toga o f(A) ?
Zenon (napisa):
ceps (napisa):
Pa, ja bih prvo nacrtao skupove i ...

Također možeš i ovako [tex]0\leq \vert x-1\vert \leq y\leq \arctan x\leq \frac{\pi}{2}[/tex], dakle [tex]0\leq y \leq \frac{\pi}{2}[/tex]. Još imaš [tex]\vert x-1\vert \leq \frac{\pi}{2}[/tex] i to lako riješiš sa znanjem iz analize.


e super, tako sam i ja Wink

Added after 6 minutes:

goranm (napisa):
pedro (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2010-11/kolokvij1%281%29.pdf

može 5 b) i c)

pod b) bi pokazala da je A povezan i onda bi slijedilo da je f(A) povezan jer je f neprekdina (ako ispadne da je povezano)

a kako onda za povezanost putevima, znamo da ako je A povezan putevima da je A povezan, vrijedi li obrat??

U ovom slucaju vrijedi obrat jer f(A) je podskup skupa [tex]\mathbb{R}[/tex], a tamo je svaki povezan skup (bio on otvoren ili zatvoren) ujedno i putevima povezan (za razliku od [tex]\mathbb{R}^n[/tex], za [tex]n\geq 2[/tex], gdje samo za otvorene skupove mozemo tvrditi da su povezani putevima ako i samo ako su povezani).
Citat:
a pod c) nemam baš ideja kakve funckije bi uzela :S

[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=0,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=1,[/tex]
[tex]f\colon A \to \mathbb{R}, f(x,y)=2.[/tex]
Citat:
prema propoziciji 8.6, segment [a,b] podskup od R je povezan
vrijedi li onda da je segment [a,b] x [a,b] podskup od R^2 povezan?
Vrijedi, ali ipak moras naci konkretan put izmedju dvije tocke u A (jer nisam siguran da ste imali teorem oblika da je produkt povezanih prostora povezan). Ali tu je lako naci put, ako su (a,b) i (c,d) dvije tocke u A, onda povuci duzinu od (a,b) do (c,b) i onda od (c,b) do (c,d). Nacrtaj si sliku i formalnije i preciznije zapisi to.


hvala Very Happy

i što se onda još može zaključit iz svega toga o f(A) ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:35 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="slonic~tonic"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_1.pdf

1. zadatak pod b)
kako definirati radijus r?? :/
hvala unaprijed..[/quote]
Nacrtaj si sliku. Prvo sto mozes primijetiti da je taj cilindar neomedjen po z koordinati i da ce radijus praviti probleme samo ako udara ili probija rub cilindra po x i y koordinatama.

Fiksiraj neki [tex]z_0\in\mathbb{R}[/tex] i promatraj tocku [tex](x,y,z_0)\in A[/tex]. Ta tocka lezi na [u]krugu[/u] sa sredistem u [tex](0,0,z_0)[/tex] i s radijusom 1 (nacrtaj sliku!). Neka je [tex]r=1-d((x,y,z_0),(0,0,z_0))[/tex]. Onda otvoren krug oko tocke [tex](x,y,z_0)[/tex] i s radijusom [tex]\frac12r[/tex] lezi u potpunosti unutar kruga [tex]\left\{(x,y,z_0)~|~x^2+y^2<1\right\}[/tex]. Kako je za skup A koordinata z neomedjena, onda i otvorena kugla [tex]K((x,y,z_0),\frac12r)[/tex] lezi u potpunosti u A.

[size=9][color=#999999]Added after 13 minutes:[/color][/size]

[quote="pedro"]i što se onda još može zaključit iz svega toga o f(A) ?[/quote]
Pitanje glasi sto se jos moze sakljuciti o A, ne o f(A). Mozda bi tebi bilo korisnije da sama razmislis sto se moze reci o A (iako sam te malo prije ispravio da zadatak pita za A, ne za f(A), to ne iskljucuje da mozes pricati o slici od A. Npr, prema a), kakav skup slika ne moze biti?).
slonic~tonic (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_1.pdf

1. zadatak pod b)
kako definirati radijus r?? Ehm?
hvala unaprijed..

Nacrtaj si sliku. Prvo sto mozes primijetiti da je taj cilindar neomedjen po z koordinati i da ce radijus praviti probleme samo ako udara ili probija rub cilindra po x i y koordinatama.

Fiksiraj neki [tex]z_0\in\mathbb{R}[/tex] i promatraj tocku [tex](x,y,z_0)\in A[/tex]. Ta tocka lezi na krugu sa sredistem u [tex](0,0,z_0)[/tex] i s radijusom 1 (nacrtaj sliku!). Neka je [tex]r=1-d((x,y,z_0),(0,0,z_0))[/tex]. Onda otvoren krug oko tocke [tex](x,y,z_0)[/tex] i s radijusom [tex]\frac12r[/tex] lezi u potpunosti unutar kruga [tex]\left\{(x,y,z_0)~|~x^2+y^2<1\right\}[/tex]. Kako je za skup A koordinata z neomedjena, onda i otvorena kugla [tex]K((x,y,z_0),\frac12r)[/tex] lezi u potpunosti u A.

Added after 13 minutes:

pedro (napisa):
i što se onda još može zaključit iz svega toga o f(A) ?

Pitanje glasi sto se jos moze sakljuciti o A, ne o f(A). Mozda bi tebi bilo korisnije da sama razmislis sto se moze reci o A (iako sam te malo prije ispravio da zadatak pita za A, ne za f(A), to ne iskljucuje da mozes pricati o slici od A. Npr, prema a), kakav skup slika ne moze biti?).



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
thinkpink223
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (09:24:57)
Postovi: (12)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 14:43 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel mi netko može reći rješenje 4 zd http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf

Meni ispada da je u svim točkama neprekidna, ali tu mi nešto smrdi :P

ispravak , 3 zad
Jel mi netko može reći rješenje 4 zd http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf

Meni ispada da je u svim točkama neprekidna, ali tu mi nešto smrdi Razz

ispravak , 3 zad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
slonic~tonic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2011. (14:16:34)
Postovi: (84)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 4

PostPostano: 15:23 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
a moze i 4 zad :D, ako nije problem
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
a moze i 4 zad Very Happy, ako nije problem



_________________
Lakše je naučiti matematiku nego raditi bez nje.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
thinkpink223
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2011. (09:24:57)
Postovi: (12)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 15:42 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="slonic~tonic"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
a moze i 4 zad :D, ako nije problem[/quote]

Mislim da tu gledaš restrikciju na skup A(x<1) i skup B(x>1). Vrijednosti tih restrikcija kad (x,y)->(1,y0) će uvijek biti različite što znači da je funkcija prekidna u tim točkama. Neka me netko ispravi ako nije, ja to tako shvaćam.
slonic~tonic (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
a moze i 4 zad Very Happy, ako nije problem


Mislim da tu gledaš restrikciju na skup A(x<1) i skup B(x>1). Vrijednosti tih restrikcija kad (x,y)→(1,y0) će uvijek biti različite što znači da je funkcija prekidna u tim točkama. Neka me netko ispravi ako nije, ja to tako shvaćam.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nuclear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2011. (17:40:12)
Postovi: (74)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 20 - 10

PostPostano: 16:21 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]

5. zadatak

a)

pretpostavimo da A1 U A2 nije povezan skup
tada postoje

U,V neprazni
U,V otvoreni,
U U V = A1 U A2
i U presjek V disjunktan

uzmimo npr da je c iz A1 U A2
slijedi da postoji X, Y neprazni, otvoreni, disjunktni

-> X otvoren u A1, tj X = A1 presjek U
-> Y otvoren u A2, tj Y = A2 presjek V

kako sad znamo da je c i u X i u Y pa onda slijedi da X presjek Y nije disjunktan pa opet slijedi da postoji neki element koji se nalazi u U presjek V pa dolazi do kontradikcije.
(jel to možda slijedi iz pretpostavke zadatka, da A1 presjek A2 nije disjunktan ?) Pa je zato c i iz X i iz Y, što slijedi da U presjek V nije disjunktan pa ne postoje takvi Skupovi na koje se može rastaviti, tj skup A1 U A2 je povezan[/quote]

Imam jak osjećaj da ti to uopće nije dobro. Zapravo sam 100% sigurna..prvo, ako postoje U i V otvoreni u [latex]A_1 U A_2[/latex] onda postoje X,Y otvoreni u [latex]R^n[/latex] takvi da je U=[latex]A_1 U A_2[/latex] presjek X itd...Drugo, jer si uzela da je c iz [latex]A_1 U A_2[/latex], a oni su međusobno disjunktni slijedi da je c tek iz jednog od njih, pa je nemoguće da bude i u X i u Y (uostalom ne možeš reći da je X zapravo opet [latex]A_1[/latex] itd), pa nemaš kontradikciju.

Ali bih voljela ako netko zna dobro rješenje? Ne mogu uzeti dokaz od teorema da je unija povezanih skupova od kojih svi sadrže neki c opet povezan skup? Čini mi se da ne mogu jer su A1 i A2 disjunktni..
pedro (napisa):


5. zadatak

a)

pretpostavimo da A1 U A2 nije povezan skup
tada postoje

U,V neprazni
U,V otvoreni,
U U V = A1 U A2
i U presjek V disjunktan

uzmimo npr da je c iz A1 U A2
slijedi da postoji X, Y neprazni, otvoreni, disjunktni

→ X otvoren u A1, tj X = A1 presjek U
→ Y otvoren u A2, tj Y = A2 presjek V

kako sad znamo da je c i u X i u Y pa onda slijedi da X presjek Y nije disjunktan pa opet slijedi da postoji neki element koji se nalazi u U presjek V pa dolazi do kontradikcije.
(jel to možda slijedi iz pretpostavke zadatka, da A1 presjek A2 nije disjunktan ?) Pa je zato c i iz X i iz Y, što slijedi da U presjek V nije disjunktan pa ne postoje takvi Skupovi na koje se može rastaviti, tj skup A1 U A2 je povezan


Imam jak osjećaj da ti to uopće nije dobro. Zapravo sam 100% sigurna..prvo, ako postoje U i V otvoreni u onda postoje X,Y otvoreni u takvi da je U= presjek X itd...Drugo, jer si uzela da je c iz , a oni su međusobno disjunktni slijedi da je c tek iz jednog od njih, pa je nemoguće da bude i u X i u Y (uostalom ne možeš reći da je X zapravo opet itd), pa nemaš kontradikciju.

Ali bih voljela ako netko zna dobro rješenje? Ne mogu uzeti dokaz od teorema da je unija povezanih skupova od kojih svi sadrže neki c opet povezan skup? Čini mi se da ne mogu jer su A1 i A2 disjunktni..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
PermutiranoPrase
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2011. (16:08:19)
Postovi: (F4)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
10 = 17 - 7

PostPostano: 18:22 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kol. 2009./2010., 4. zadatak.

Imam niz [tex]a^k[/tex] u [tex] \mathbb{R}[/tex]. Dokaži: [tex]\displaystyle \sum_{i=1}^k |a_i^k|^2[/tex] akko [tex]|a_i|^k \rightarrow 0[/tex], za svaki i.

Kako ovo formalno dokazati? Meni je tvrdnja nekako... očita. Pretrivijalna. U oba smjera. Imam osjećaj da je to krivo. :D Npr., za jedan smjer: [tex]|a^k|^2[/tex] su neneg. vrijednosti. Ako suma tih neneg. vrijednosti teži u 0, očito je da svaka od tih neneg.vrijednosti teži u 0. A jer su to kvadrati koji teže u 0, očito i sam [tex]|a^k|[/tex] teži u 0. Iz toga očito [tex]a^k[/tex] teži u 0. :roll: Očito.
Kol. 2009./2010., 4. zadatak.

Imam niz [tex]a^k[/tex] u [tex] \mathbb{R}[/tex]. Dokaži: [tex]\displaystyle \sum_{i=1}^k |a_i^k|^2[/tex] akko [tex]|a_i|^k \rightarrow 0[/tex], za svaki i.

Kako ovo formalno dokazati? Meni je tvrdnja nekako... očita. Pretrivijalna. U oba smjera. Imam osjećaj da je to krivo. Very Happy Npr., za jedan smjer: [tex]|a^k|^2[/tex] su neneg. vrijednosti. Ako suma tih neneg. vrijednosti teži u 0, očito je da svaka od tih neneg.vrijednosti teži u 0. A jer su to kvadrati koji teže u 0, očito i sam [tex]|a^k|[/tex] teži u 0. Iz toga očito [tex]a^k[/tex] teži u 0. Rolling Eyes Očito.



_________________
With great power comes great electricity bill.
n!!!!
Theorem 2: Alexander the Great did not exist and he had an infinite number of limbs.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
27re
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (16:07:02)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 18:40 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ceps"]
Pa, ja bih prvo nacrtao skupove [latex]|x-1| \leq y[/latex] i [latex]y \leq arctg(x)[/latex], to su obična područja ispod/iznad grafa funkcija [latex]f(x) = |x-1|[/latex] i [latex]f(x) = arctg(x)[/latex]. Onda pogledaš njihov presjek (to je upravo ovaj naš skup). Vidiš da je omeđen i vidiš u kakvu bi ga kuglu ''strpala'' iz crteža.[/quote]

Zar nije takav (vizualni) dokaz nešto tipa Venovi dijagrami kod dokazivanja skupovnih inkluzija tj. takav dokaz ne smatramo službenim dokazom??
Ja presretna ako je crtež dovoljan ali mi se čini da to na kolokviju nije dovoljno (?)
ceps (napisa):

Pa, ja bih prvo nacrtao skupove i , to su obična područja ispod/iznad grafa funkcija i . Onda pogledaš njihov presjek (to je upravo ovaj naš skup). Vidiš da je omeđen i vidiš u kakvu bi ga kuglu ''strpala'' iz crteža.


Zar nije takav (vizualni) dokaz nešto tipa Venovi dijagrami kod dokazivanja skupovnih inkluzija tj. takav dokaz ne smatramo službenim dokazom??
Ja presretna ako je crtež dovoljan ali mi se čini da to na kolokviju nije dovoljno (?)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 19:27 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Kako ovo formalno dokazati?[/quote]

Izvadi korijen od [latex]\displaystyle \sum_{i=1}^k |a_i^k|^2[/latex] i to bi znachilo da

[latex]\mid\mid a_{i}^k\mid\mid \to 0[/latex]

a onda je dokaz dalje analogan kao i u skripti.Samo mislim da je jako bitno da spomenuti da je korijen neprekidna f-ja pa iz toga ovo sve slijedi,inache da nije ne bi nuzno slijedilo,npr;

niz [latex]\frac{1}{n}\leadsto 0[/latex] kada [latex]n \leadsto \infty[/latex]

ali [latex]\lceil \frac{1}{n}\rceil\leadsto 1[/latex] kada [latex]n \leadsto \infty[/latex]
jer je f-ja ceil prekidna

[quote]Ali bih voljela ako netko zna dobro rješenje? Ne mogu uzeti dokaz od teorema da je unija povezanih skupova od kojih svi sadrže neki c opet povezan skup? Čini mi se da ne mogu jer su A1 i A2 disjunktni..[/quote]
Zasto mislis da su disjunktni? :-k Mislim da bi ta prop.bash fino doshla ovdje,ali dobro mozda moze i ovako :

[latex]A,B[/latex]su dakle povezani u [latex]\mathbb{R^n}[/latex].Ok.
Neka je [latex]D=A\cap B\neq \emptyset[/latex] i [latex]C=A\cup B[/latex].Pa mozemo pretp da C nije povezan tada [latex]\exists [/latex] otvoreni [latex]X,Y\subteq \mathbb{R^n}[/latex] t.d.[latex]X\cap Y=\emptyset[/latex] [latex]C\cap X\neq\emptyset[/latex] i [latex]C\cap Y\neq\emptyset[/latex] i [latex]C=(C\cap Y)\cup(C\cap X)[/latex]
Dalje,
[latex]A=A\cap C=A\cap[(C\cap Y)\cup(C\cap X)][/latex] tj,
[latex]A=(A\cap X)\cup(A\cap Y)[/latex] e sada posto je A povezan jedina takva mogucnost je kada je jedan od ta dva jednak samom skupu A, a jedan mora biti jednak [latex]\emptyset[/latex] pa mogu B.S.O. prept.da je [latex]A\cap Y=\emptyset \rightarrow A\cap X=A\rightarrow D\cap X=D\neq\emptyset[/latex]

Analaogno se dobije i da je [latex]B=(B\cap X)\cup(B\cap Y)[/latex]
i kako je i on povezan vrijedi da je [latex]B\cap X=\emptyset[/latex] ili
[latex]B\cap Y=\emptyset[/latex]
Ako je [latex]B\cap X=\emptyset[/latex] [latex]\rightarrow D\cap X=\emptyset \rightarrow[/latex] :boks2:
a ako je [latex]B\cap Y=\emptyset \rightarrow (A\cup B)\cap Y=\emptyset \rightarrow[/latex] :boks2:

gdje mi :boks2: oznachava kontradikciju :D
Citat:
Kako ovo formalno dokazati?


Izvadi korijen od i to bi znachilo da



a onda je dokaz dalje analogan kao i u skripti.Samo mislim da je jako bitno da spomenuti da je korijen neprekidna f-ja pa iz toga ovo sve slijedi,inache da nije ne bi nuzno slijedilo,npr;

niz kada

ali kada
jer je f-ja ceil prekidna

Citat:
Ali bih voljela ako netko zna dobro rješenje? Ne mogu uzeti dokaz od teorema da je unija povezanih skupova od kojih svi sadrže neki c opet povezan skup? Čini mi se da ne mogu jer su A1 i A2 disjunktni..

Zasto mislis da su disjunktni? Think Mislim da bi ta prop.bash fino doshla ovdje,ali dobro mozda moze i ovako :

su dakle povezani u .Ok.
Neka je i .Pa mozemo pretp da C nije povezan tada otvoreni t.d. i i
Dalje,
tj,
e sada posto je A povezan jedina takva mogucnost je kada je jedan od ta dva jednak samom skupu A, a jedan mora biti jednak pa mogu B.S.O. prept.da je

Analaogno se dobije i da je
i kako je i on povezan vrijedi da je ili

Ako je Box
a ako je Box

gdje mi Box oznachava kontradikciju Very Happy



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 20:33 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="frutabella"][quote="goranm"][quote="frutabella"]da li je dovoljno ovo chx-y<= 1 0<=1/(x^2) - y da bismo rekli da smo ogranicili varijable i da vrijedi x,y, € [0,1]?[/quote]
Mozes li na temelju toga pronaci konkretan pravokutnik ili konkretnu kuglu koja obuhvaca citav skup?[/quote]

Naravno da ne. :oops:

Ali zato mogu sa ovim sigurno,

varijabla x:

chx-1>=0
1/(x^2)<=1 iz toga slijedi x € [0,1]


Ali imam i chx-1<=y<=1 ----> chx<=2 ----> |x|<= Arch2

varijabla y:

0<= y <= 1/(x^2) <= 1 pa je y€[0,1]


Znaci radijus kruznice bi onda trebao biti max ||(x,y)||?

8) Sto bi rekao asistent Vidak, ukljucite malo ono sto imate u svojim glavama. 8)[/quote]


Kako ti iz uvjeta za x mozes zakljucit da je on iz (0,1)
chx-1 je uvijek veće ili jednako 0 za svaki x?
a i ovo za x^2 vrijedi za svaki x
frutabella (napisa):
goranm (napisa):
frutabella (napisa):
da li je dovoljno ovo chx-y⇐ 1 0⇐1/(x^2) - y da bismo rekli da smo ogranicili varijable i da vrijedi x,y, € [0,1]?

Mozes li na temelju toga pronaci konkretan pravokutnik ili konkretnu kuglu koja obuhvaca citav skup?


Naravno da ne. Embarassed

Ali zato mogu sa ovim sigurno,

varijabla x:

chx-1>=0
1/(x^2)⇐1 iz toga slijedi x € [0,1]


Ali imam i chx-1⇐y⇐1 ----> chx⇐2 ----> |x|⇐ Arch2

varijabla y:

0⇐ y ⇐ 1/(x^2) ⇐ 1 pa je y€[0,1]


Znaci radijus kruznice bi onda trebao biti max ||(x,y)||?

Cool Sto bi rekao asistent Vidak, ukljucite malo ono sto imate u svojim glavama. Cool



Kako ti iz uvjeta za x mozes zakljucit da je on iz (0,1)
chx-1 je uvijek veće ili jednako 0 za svaki x?
a i ovo za x^2 vrijedi za svaki x


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
simon11
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2011. (21:02:52)
Postovi: (7C)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
23 = 25 - 2
Lokacija: FunkyTown

PostPostano: 20:48 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Kako ti iz uvjeta za x mozes zakljucit da je on iz (0,1) [/quote] Ne moze :D

ovo je u redu [latex]0\leq ch(x)-1\leq y\leq \frac{1}{1+x^2}\leq 1[/latex]
dakle [latex]y\in [0,1][/latex]

[quote]Ja presretna ako je crtež dovoljan ali mi se čini da to na kolokviju nije dovoljno[/quote]
Sam crtez nije dovoljan,ali ako se dobro nacrta kao npr u ovom primjeru moze se primijetiti da je x u granicama tamo gdje chx-1=1 jer taj interval sadrzi tocke koje se dobiju rjesenjem jednadzbe [latex]ch(x)-1=\frac{1}{1+x^2}[/latex].Dakle [latex]x\in[-Arcosh(2),Arcosh(2)][/latex],ako ti se to ne svidja uzmi [latex]x\in [\lfloor -Arcosh(2) \rfloor -5,\lfloor Arcosh(2) \rfloor +5][/latex] ili neshto tome slicno..
Citat:
Kako ti iz uvjeta za x mozes zakljucit da je on iz (0,1)
Ne moze Very Happy

ovo je u redu
dakle

Citat:
Ja presretna ako je crtež dovoljan ali mi se čini da to na kolokviju nije dovoljno

Sam crtez nije dovoljan,ali ako se dobro nacrta kao npr u ovom primjeru moze se primijetiti da je x u granicama tamo gdje chx-1=1 jer taj interval sadrzi tocke koje se dobiju rjesenjem jednadzbe .Dakle ,ako ti se to ne svidja uzmi ili neshto tome slicno..



_________________
#Usa
getting recognized
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
27re
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (16:07:02)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 21:43 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]

dobila sam da je derivacija 0, tj dobila sam 2 x 1 matricu sa svim elementima jednakim 0 :!:[/quote]

A od kad je zabranjeno da je derivacija funkcije jednaka 0? :D
To samo znači da funkcija (u ovom slučaju više varijabli) u tom smjeru([u]smjeru vektora e[/u]) ne doživljava nikakvu promjenu tj. ima konstantno ponašanje.

[quote="simon11"]

[quote]Ja presretna ako je crtež dovoljan ali mi se čini da to na kolokviju nije dovoljno[/quote]
Sam crtez nije dovoljan,ali ako se dobro nacrta kao npr u ovom primjeru moze se primijetiti da je x u granicama tamo gdje chx-1=1 jer taj interval sadrzi tocke koje se dobiju rjesenjem jednadzbe [latex]ch(x)-1=\frac{1}{1+x^2}[/latex].Dakle [latex]x\in[-Arcosh(2),Arcosh(2)][/latex],ako ti se to ne svidja uzmi [latex]x\in [\lfloor -Arcosh(2) \rfloor -5,\lfloor Arcosh(2) \rfloor +5][/latex] ili neshto tome slicno..[/quote]

Predivno, hvala :D
pedro (napisa):


dobila sam da je derivacija 0, tj dobila sam 2 x 1 matricu sa svim elementima jednakim 0 Exclamation


A od kad je zabranjeno da je derivacija funkcije jednaka 0? Very Happy
To samo znači da funkcija (u ovom slučaju više varijabli) u tom smjeru(smjeru vektora e) ne doživljava nikakvu promjenu tj. ima konstantno ponašanje.

simon11 (napisa):


Citat:
Ja presretna ako je crtež dovoljan ali mi se čini da to na kolokviju nije dovoljno

Sam crtez nije dovoljan,ali ako se dobro nacrta kao npr u ovom primjeru moze se primijetiti da je x u granicama tamo gdje chx-1=1 jer taj interval sadrzi tocke koje se dobiju rjesenjem jednadzbe .Dakle ,ako ti se to ne svidja uzmi ili neshto tome slicno..


Predivno, hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
frutabella
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 10. 2010. (16:35:36)
Postovi: (24E)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 42 - 47

PostPostano: 22:40 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"][quote="frutabella"][quote="goranm"][quote="frutabella"]da li je dovoljno ovo chx-y<= 1 0<=1/(x^2) - y da bismo rekli da smo ogranicili varijable i da vrijedi x,y, € [0,1]?[/quote]
Mozes li na temelju toga pronaci konkretan pravokutnik ili konkretnu kuglu koja obuhvaca citav skup?[/quote]

Naravno da ne. :oops:

Ali zato mogu sa ovim sigurno,

varijabla x:

chx-1>=0
1/(x^2)<=1 iz toga slijedi x € [0,1]


Ali imam i chx-1<=y<=1 ----> chx<=2 ----> |x|<= Arch2

varijabla y:

0<= y <= 1/(x^2) <= 1 pa je y€[0,1]


Znaci radijus kruznice bi onda trebao biti max ||(x,y)||?

8) Sto bi rekao asistent Vidak, ukljucite malo ono sto imate u svojim glavama. 8)[/quote]


Kako ti iz uvjeta za x mozes zakljucit da je on iz (0,1)
chx-1 je uvijek veće ili jednako 0 za svaki x?
a i ovo za x^2 vrijedi za svaki x[/quote]

Uf, da, istina. Pa onda je x ogranicen između -Arch2 i Arch2, zar ne?
BlameGame (napisa):
frutabella (napisa):
goranm (napisa):
frutabella (napisa):
da li je dovoljno ovo chx-y⇐ 1 0⇐1/(x^2) - y da bismo rekli da smo ogranicili varijable i da vrijedi x,y, € [0,1]?

Mozes li na temelju toga pronaci konkretan pravokutnik ili konkretnu kuglu koja obuhvaca citav skup?


Naravno da ne. Embarassed

Ali zato mogu sa ovim sigurno,

varijabla x:

chx-1>=0
1/(x^2)⇐1 iz toga slijedi x € [0,1]


Ali imam i chx-1⇐y⇐1 ----> chx⇐2 ----> |x|⇐ Arch2

varijabla y:

0⇐ y ⇐ 1/(x^2) ⇐ 1 pa je y€[0,1]


Znaci radijus kruznice bi onda trebao biti max ||(x,y)||?

Cool Sto bi rekao asistent Vidak, ukljucite malo ono sto imate u svojim glavama. Cool



Kako ti iz uvjeta za x mozes zakljucit da je on iz (0,1)
chx-1 je uvijek veće ili jednako 0 za svaki x?
a i ovo za x^2 vrijedi za svaki x


Uf, da, istina. Pa onda je x ogranicen između -Arch2 i Arch2, zar ne?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
BlameGame
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 09. 2011. (19:17:53)
Postovi: (6C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 3

PostPostano: 23:04 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako je A zatvoren (u R^n) i f neporekidna, da li je f(A) nuzno zatvoren(on je u R)?
Ako je A zatvoren (u R^n) i f neporekidna, da li je f(A) nuzno zatvoren(on je u R)?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sasha.f
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2011. (20:04:19)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 23:09 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf
1. b) jel dovoljno samo odrediti radijus?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf
1. b) jel dovoljno samo odrediti radijus?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
student_92
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 09. 2011. (16:31:46)
Postovi: (B9)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 16 - 6

PostPostano: 23:24 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može li pomoć oko zadatka broj 6 iz kolokvija http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_1.pdf?

[size=9][color=#999999]Added after 4 minutes:[/color][/size]

[quote="sasha.f"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf
1. b) jel dovoljno samo odrediti radijus?[/quote]

Ne, uzmi proizvoljnu točku iz [tex]K(a, r)[/tex], gdje je [tex]a \in A[/tex] i onda za nju moraš pokazati da je u skupu [tex]A[/tex], tj. da zadovoljava uvjete kojima je on opisan. Ako si na to mislio/la.
Može li pomoć oko zadatka broj 6 iz kolokvija http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2007-08/DRFVVkol_1.pdf?

Added after 4 minutes:

sasha.f (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf
1. b) jel dovoljno samo odrediti radijus?


Ne, uzmi proizvoljnu točku iz [tex]K(a, r)[/tex], gdje je [tex]a \in A[/tex] i onda za nju moraš pokazati da je u skupu [tex]A[/tex], tj. da zadovoljava uvjete kojima je on opisan. Ako si na to mislio/la.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 23:53 ned, 4. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="BlameGame"]Ako je A zatvoren (u R^n) i f neporekidna, da li je f(A) nuzno zatvoren(on je u R)?[/quote]
Nije. Uzmi [tex]A=\mathbb{R},f\colon\mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=\arctan x[/tex]. Onda je [tex]f(A)=f(\mathbb{R})=\left<-\frac\pi 2,\frac\pi 2\right>[/tex].

Slicno, ako je A otvoren i f neprekidna, f(A) opet ne mora nuzno biti otvoren. Kontraprimjer u tom slucaju je [tex]A=\mathbb{R},f\colon\mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=\sin x[/tex].

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes:[/color][/size]

[quote="sasha.f"]http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf
1. b) jel dovoljno samo odrediti radijus?[/quote]
Je, iako je potrebno obrazloziti zasto bas taj radijus.
BlameGame (napisa):
Ako je A zatvoren (u R^n) i f neporekidna, da li je f(A) nuzno zatvoren(on je u R)?

Nije. Uzmi [tex]A=\mathbb{R},f\colon\mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=\arctan x[/tex]. Onda je [tex]f(A)=f(\mathbb{R})=\left←\frac\pi 2,\frac\pi 2\right>[/tex].

Slicno, ako je A otvoren i f neprekidna, f(A) opet ne mora nuzno biti otvoren. Kontraprimjer u tom slucaju je [tex]A=\mathbb{R},f\colon\mathbb{R}\to\mathbb{R}, f(x)=\sin x[/tex].

Added after 6 minutes:

sasha.f (napisa):
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2009-10-kol1/kol1_0910.pdf
1. b) jel dovoljno samo odrediti radijus?

Je, iako je potrebno obrazloziti zasto bas taj radijus.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
sasha.f
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 10. 2011. (20:04:19)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 0:15 pon, 5. 11. 2012    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
5. a) A ne mora biti zatvoren u K pa prema tome ni kompaktan?
http://web.math.pmf.unizg.hr/nastava/difraf/dif/2008-09/kolokvij1.pdf
5. a) A ne mora biti zatvoren u K pa prema tome ni kompaktan?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Stranica 6 / 10.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan