Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kombinatorika
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 19, 20, 21  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kombinatorika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
nuala
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2011. (14:26:29)
Postovi: (33)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 12:36 uto, 15. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

može :)
može Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tinker bell
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 10. 2009. (08:46:34)
Postovi: (47)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2

PostPostano: 12:39 uto, 15. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel ima jos netko ko bi htio ujutro odgovarat? imam termin u 9 a pasalo bi mi kasnije..
jel ima jos netko ko bi htio ujutro odgovarat? imam termin u 9 a pasalo bi mi kasnije..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:59 uto, 15. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

dajte ljudi pomagajte :) 1 zadatak, 2.kolokvij ako je netko bio na uvidu pa vidio kako to treba rijesiti ili zna otprije :)
dajte ljudi pomagajte Smile 1 zadatak, 2.kolokvij ako je netko bio na uvidu pa vidio kako to treba rijesiti ili zna otprije Smile


[Vrh]
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 15:39 uto, 15. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja (i još dvoje ljudi :D ) sam bila na uvidu.

[tex]A_i[/tex] = "par koji je sjedio u i-toj klupi ponovno sjedi zajedno"
[tex]|A_I |= | A_{i1} \cap A_{i2} \cap A_{i3} \cap ... \cap A_{ik} | = n(n-1)(n-2)...(n-k+1)*2^k*(2n-2k)![/tex]

Dakle imamo k parova koji su sjedili skupa na prvom satu. Na drugom satu uzmemo njih k koji su već skupa s(i)jedili. :) Prvi par možemo smjestiti na n načina (jer je n klupa), drugi par na n-1 načina itd. do (n-k+1). para, onda imamo 2^k jer za svaki od k parova imamo dvije mogućnosti za smjestiti ga (hoće li sjediti lijevo ili desno u klupi) i na kraju imamo preostale učenike koje smještamo proizvoljno na preostala mjesta.

Konačni izraz za FUI je

[tex]\sum\limits_{k=0}^n \dbinom{n}{k}*(-1)^k*\dbinom{n}{k}*k!*2^k*(2n-2k)![/tex], pri čemu je [tex]\dbinom{n}{k}*k! = n(n-1)(n-2)...(n-k+1)[/tex] iz gornjeg izraza.

Valjda nisam ništa zeznula. :)

Ja ponavljam svoju molbu, drugi zadatak iz prvog kolokvija: metodom ekspanzije i kontrakcije riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex].
Ja (i još dvoje ljudi Very Happy ) sam bila na uvidu.

[tex]A_i[/tex] = "par koji je sjedio u i-toj klupi ponovno sjedi zajedno"
[tex]|A_I |= | A_{i1} \cap A_{i2} \cap A_{i3} \cap ... \cap A_{ik} | = n(n-1)(n-2)...(n-k+1)*2^k*(2n-2k)![/tex]

Dakle imamo k parova koji su sjedili skupa na prvom satu. Na drugom satu uzmemo njih k koji su već skupa s(i)jedili. Smile Prvi par možemo smjestiti na n načina (jer je n klupa), drugi par na n-1 načina itd. do (n-k+1). para, onda imamo 2^k jer za svaki od k parova imamo dvije mogućnosti za smjestiti ga (hoće li sjediti lijevo ili desno u klupi) i na kraju imamo preostale učenike koje smještamo proizvoljno na preostala mjesta.

Konačni izraz za FUI je

[tex]\sum\limits_{k=0}^n \dbinom{n}{k}*(-1)^k*\dbinom{n}{k}*k!*2^k*(2n-2k)![/tex], pri čemu je [tex]\dbinom{n}{k}*k! = n(n-1)(n-2)...(n-k+1)[/tex] iz gornjeg izraza.

Valjda nisam ništa zeznula. Smile

Ja ponavljam svoju molbu, drugi zadatak iz prvog kolokvija: metodom ekspanzije i kontrakcije riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex].



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 15:53 uto, 15. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvalaaaaa, hvalaa!!! :))
hvalaaaaa, hvalaa!!! Smile)


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:35 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može netko riješiti 3. i 7.zadatak iz prvog kolokvija?
Može netko riješiti 3. i 7.zadatak iz prvog kolokvija?


[Vrh]
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 20:00 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Može netko riješiti 3. i 7.zadatak iz prvog kolokvija?[/quote]

2. i 3. zad imaš u knjizi Concrete Mathematics koja je na netu http://www.matematica.net/portal/e-books/Graham%20-%20Knuth%20-%20Patashnik%20-%20%20Concrete%20Mathematics.pdf

Je li bi netko mogao riješiti 6. i 7. iz prvog kolokvija?
Anonymous (napisa):
Može netko riješiti 3. i 7.zadatak iz prvog kolokvija?


2. i 3. zad imaš u knjizi Concrete Mathematics koja je na netu http://www.matematica.net/portal/e-books/Graham%20-%20Knuth%20-%20Patashnik%20-%20%20Concrete%20Mathematics.pdf

Je li bi netko mogao riješiti 6. i 7. iz prvog kolokvija?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:19 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja ne vidim rjesenje 3.zadatka u toj knjizi.. ima samo za c^x, a u kolokviju je c^ (padajuci faktorijel x)... nije bas isto.. ili?
ja ne vidim rjesenje 3.zadatka u toj knjizi.. ima samo za c^x, a u kolokviju je c^ (padajuci faktorijel x)... nije bas isto.. ili?


[Vrh]
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 22:20 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]ja ne vidim rjesenje 3.zadatka u toj knjizi.. ima samo za c^x, a u kolokviju je c^ (padajuci faktorijel x)... nije bas isto.. ili?[/quote]

2.27 pod excersises na kraju knjige su rješenja..a 2. zad je 2.14

[size=9][color=#999999]Added after 43 minutes:[/color][/size]

I jel bi netko mogao riješiti treći zadatak u 2. kolkoviju?
Anonymous (napisa):
ja ne vidim rjesenje 3.zadatka u toj knjizi.. ima samo za c^x, a u kolokviju je c^ (padajuci faktorijel x)... nije bas isto.. ili?


2.27 pod excersises na kraju knjige su rješenja..a 2. zad je 2.14

Added after 43 minutes:

I jel bi netko mogao riješiti treći zadatak u 2. kolkoviju?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sunny
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2007. (01:06:34)
Postovi: (153)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 30 - 18

PostPostano: 22:24 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima li koja dobra dusa da bi slikala predavanja nakon prvog kolokvija i poslala mi? Molim vas :)
Ima li koja dobra dusa da bi slikala predavanja nakon prvog kolokvija i poslala mi? Molim vas Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:47 sri, 16. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lafiel"]
Ja ponavljam svoju molbu, drugi zadatak iz prvog kolokvija: metodom ekspanzije i kontrakcije riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex].[/quote]

Ako se dobro sjecam kako sam ja to radila na kolokviju, islo je to ovako (napisat cu ti samo pocetak, dalje ces znati sama :) )
napises da ti je k=suma (j=1 do k) od 1, pa imas sumu po k=1 do n i sumu j=1 do k od 2^k na to primjenis rocky road i dalje bi trebala znati :)[/quote][/tt][/code]
Lafiel (napisa):

Ja ponavljam svoju molbu, drugi zadatak iz prvog kolokvija: metodom ekspanzije i kontrakcije riješiti [tex]\sum\limits_{k=1}^n k*2^k[/tex].


Ako se dobro sjecam kako sam ja to radila na kolokviju, islo je to ovako (napisat cu ti samo pocetak, dalje ces znati sama Smile )
napises da ti je k=suma (j=1 do k) od 1, pa imas sumu po k=1 do n i sumu j=1 do k od 2^k na to primjenis rocky road i dalje bi trebala znati Smile[/quote][/tt][/code]


[Vrh]
Gost






PostPostano: 9:53 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel moze netko, tko je vec odgovarao danas, napisati svoje dozivljaje sa usmenog :D
Jel moze netko, tko je vec odgovarao danas, napisati svoje dozivljaje sa usmenog Very Happy


[Vrh]
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 11:47 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sve što do sad piše na topicu stoji, profesor je stvarno ugodan. [b]Do 10 sati nikoga nije pitao zadatke[/b], a neka od pitanja koja su se pojavljivala su: nekomutativni multinomni teorem, Lagrangeova formula inverzije, Newton-Leibnizova formula, Catalanovi brojevi, particije prirodnog broja, veza između surjekcija i particija.

Nekomutativni multinomni teorem je bio najčešće pitanje, to i Lagrangeova formula inverzije, s time da nijedno nije trebalo dokazati nego samo iskaz + objašnjenje što je što u tom iskazu. Mislim da je za pet možda trebalo znati ispričati dokaz Lagrangea, ali nije se tražio formalni dokaz.

Ja sam imala 59 bodova (49+10), pitao me particije prirodnog broja (definicije, formule, rekurziju za [tex]p_k(n)[/tex]) i iskaz tog nekomutativnog multinomnog teorema. Dobila sam 4 jer se nisam mogla sjetiti što su kombinacije. :D Tj. malo me zbunio profesor jer me pitao razliku između particija i kombinacija pa sam ja malo zazujala jer sam bila nervozna i čekala dva sata (došla sam sat vremena ranije na faks, a usmeni je kasnio), ali nije bilo potrebe za nervozom jer, kao što rekoh, profesor je stvarno maksimalno ugodan i toliko flegmatičan da sam ja odmah bila mirnija čim sam ušla unutra. :ok:
Sve što do sad piše na topicu stoji, profesor je stvarno ugodan. Do 10 sati nikoga nije pitao zadatke, a neka od pitanja koja su se pojavljivala su: nekomutativni multinomni teorem, Lagrangeova formula inverzije, Newton-Leibnizova formula, Catalanovi brojevi, particije prirodnog broja, veza između surjekcija i particija.

Nekomutativni multinomni teorem je bio najčešće pitanje, to i Lagrangeova formula inverzije, s time da nijedno nije trebalo dokazati nego samo iskaz + objašnjenje što je što u tom iskazu. Mislim da je za pet možda trebalo znati ispričati dokaz Lagrangea, ali nije se tražio formalni dokaz.

Ja sam imala 59 bodova (49+10), pitao me particije prirodnog broja (definicije, formule, rekurziju za [tex]p_k(n)[/tex]) i iskaz tog nekomutativnog multinomnog teorema. Dobila sam 4 jer se nisam mogla sjetiti što su kombinacije. Very Happy Tj. malo me zbunio profesor jer me pitao razliku između particija i kombinacija pa sam ja malo zazujala jer sam bila nervozna i čekala dva sata (došla sam sat vremena ranije na faks, a usmeni je kasnio), ali nije bilo potrebe za nervozom jer, kao što rekoh, profesor je stvarno maksimalno ugodan i toliko flegmatičan da sam ja odmah bila mirnija čim sam ušla unutra. O-kay!



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
KG
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (15:50:24)
Postovi: (30)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 13:23 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kaj je to nekomutativni multinomni teorem? Ja znam samo za multinomni teorem.
Kaj je to nekomutativni multinomni teorem? Ja znam samo za multinomni teorem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
*tika*
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:02:50)
Postovi: (5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 21:48 čet, 17. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel' bi netko mogao skenirati ili poslikati svoje biljeske s vjezbi i objaviti ih, molim vas... oops
Jel' bi netko mogao skenirati ili poslikati svoje biljeske s vjezbi i objaviti ih, molim vas... Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:51 ned, 20. 1. 2013    Naslov: Točno vrijeme Citirajte i odgovorite

Kada je točno popravni ispit :?:

21.1.2013. hh:mm
Kada je točno popravni ispit Question

21.1.2013. hh:mm


[Vrh]
grizly
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 01. 2011. (21:30:01)
Postovi: (27)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2

PostPostano: 16:59 ned, 20. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebao bi biti u 15 h, kad je bio i kolokvij... Vjerujem da će i ostali tada doći, tako da ako je ranije svi smo zazujali :lol:
Trebao bi biti u 15 h, kad je bio i kolokvij... Vjerujem da će i ostali tada doći, tako da ako je ranije svi smo zazujali Laughing



_________________
Nit' sam normalna nit' se s takvima družim
Tux, doing some gymnastics
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 19:38 čet, 31. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je li ikome upisana ocjena u Studomat?
Je li ikome upisana ocjena u Studomat?



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Megy Poe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 11. 2009. (23:14:52)
Postovi: (122)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 25 - 11

PostPostano: 1:25 sri, 6. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lafiel"]Je li ikome upisana ocjena u Studomat?[/quote]

Meni isto nije, a zar nismo svi već odavno gotovi s tim predmetom?
Lafiel (napisa):
Je li ikome upisana ocjena u Studomat?


Meni isto nije, a zar nismo svi već odavno gotovi s tim predmetom?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Lafiel
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2007. (09:56:59)
Postovi: (153)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
27 = 51 - 24

PostPostano: 12:15 sri, 6. 2. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bio je popravni nedavno pa nismo svi skroz gotovi, ali da, ovo traje jako dugo. A upisi završavaju za tjedan dana. :|
Bio je popravni nedavno pa nismo svi skroz gotovi, ali da, ovo traje jako dugo. A upisi završavaju za tjedan dana. Neutral



_________________
Weit von hier fällt Gold von den Sternen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Kombinatorika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 19, 20, 21  Sljedeće
Stranica 15 / 21.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan