Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rješenja još nekih ispita iz 2011./12., difraf
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 12:56 pet, 4. 1. 2013    Naslov: Rješenja još nekih ispita iz 2011./12., difraf Citirajte i odgovorite

U prilogu stavljam svoja rješenja preostalih ispita iz godine 2011./12., dakle drugog kolokvija, završnog ispita te popravnog ispita. :)

Opet, stavljam ovo zbog ideja rješavanja nekih zadataka, tako da je lako moguće da je nešto od ovoga krivo, makar sam provjeravao više puta. Unaprijed isprike na tome!
Dapače, u jednom zadatku postoji tvrdnja koju nisam uspio argumentirati (manjak vremena ili neznanja, ili oboje :P), pa, kao što sam i tamo napisao, potičem ispravak danog rješenja. :)

U slučaju kojekakvih grešaka, slobodno napišite ovdje i ispravite ih ako možete, a u slučaju nekih većih grešaka, i ako uhvatim vremena, otipkat ću novu verziju rješenja (tog zadatka).

Eto, pa uživajte! :D
U prilogu stavljam svoja rješenja preostalih ispita iz godine 2011./12., dakle drugog kolokvija, završnog ispita te popravnog ispita. Smile

Opet, stavljam ovo zbog ideja rješavanja nekih zadataka, tako da je lako moguće da je nešto od ovoga krivo, makar sam provjeravao više puta. Unaprijed isprike na tome!
Dapače, u jednom zadatku postoji tvrdnja koju nisam uspio argumentirati (manjak vremena ili neznanja, ili oboje Razz), pa, kao što sam i tamo napisao, potičem ispravak danog rješenja. Smile

U slučaju kojekakvih grešaka, slobodno napišite ovdje i ispravite ih ako možete, a u slučaju nekih većih grešaka, i ako uhvatim vremena, otipkat ću novu verziju rješenja (tog zadatka).

Eto, pa uživajte! Very Happy





Difraf popravni.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Difraf popravni.pdf
 Filesize:  139.16 KB
 Downloaded:  791 Time(s)


Difraf zavrsni.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Difraf zavrsni.pdf
 Filesize:  166.26 KB
 Downloaded:  830 Time(s)


Difraf drugi kolokvij.pdf
 Description:

Download
 Filename:  Difraf drugi kolokvij.pdf
 Filesize:  151.68 KB
 Downloaded:  1317 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
27re
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 10. 2010. (16:07:02)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3

PostPostano: 22:20 pet, 4. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

5. zadatak Taylor (u drugom kolokviju)
parc.der. yxf(x,y)=xyf(x,y)=e^(xy) + xye^(xy)
umjesto yxf(x,y)=xyf(x,y)= xye^(xy)

pošto je ye^(xy) produkt funkcija kada deriviramo po y
(analogno xe^(xy) za xyf)
5. zadatak Taylor (u drugom kolokviju)
parc.der. yxf(x,y)=xyf(x,y)=e^(xy) + xye^(xy)
umjesto yxf(x,y)=xyf(x,y)= xye^(xy)

pošto je ye^(xy) produkt funkcija kada deriviramo po y
(analogno xe^(xy) za xyf)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 22:36 pet, 4. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Istina! To malo mijenja rješenja u a) i c), dok barem b), na sreću, ostaje isto. :)
Hvala! :)
Istina! To malo mijenja rješenja u a) i c), dok barem b), na sreću, ostaje isto. Smile
Hvala! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Bole13
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2008. (00:33:50)
Postovi: (5A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 13:50 sub, 5. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije mi jasan ovaj ostatak polinoma iz a) dijela 5. zadatka u 2. kolokviju.
Čini mi se kao da si gledao 3. diferencijal u točki (0, 0) umjesto u (a1, b1).
Nije mi jasan ovaj ostatak polinoma iz a) dijela 5. zadatka u 2. kolokviju.
Čini mi se kao da si gledao 3. diferencijal u točki (0, 0) umjesto u (a1, b1).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 14:13 sub, 5. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jako zanimljivo, meni to uopće nije bilo čudno kada sam gledao. :) Ali dobro, od toliko teksta i kratkog vremena bitno mi je samo da su rješenja idejno dobra. :)
Hvala! :)
(A zahvale i unaprijed onima koji budu ispravljali greške, da ne postam svaki put samo zbog toga. :P)
Jako zanimljivo, meni to uopće nije bilo čudno kada sam gledao. Smile Ali dobro, od toliko teksta i kratkog vremena bitno mi je samo da su rješenja idejno dobra. Smile
Hvala! Smile
(A zahvale i unaprijed onima koji budu ispravljali greške, da ne postam svaki put samo zbog toga. Razz)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ryssa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 12. 2011. (00:10:28)
Postovi: (57)16
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 1

PostPostano: 3:51 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni baš nije jasno kako u 5. a) odrediti [tex]D^{2}f(0,0)[/tex] odnosno Hesseovu matricu jer je ona izgleda ovako [latex]Hf(x,y)=\begin{bmatrix}
e^{xy}y^{2}+2 & e^{xy}(xy+1) \\
e^{xy}(xy+1) & e^{xy}x^{2}
\end{bmatrix}[/latex] Uvrštavanjem x=0 i y=0 na primjer na mjestu [tex]a_{12}[/tex] dobijemo [tex]e^{0*0}(0*0+1)[/tex]. Je li to određen izraz?
Meni baš nije jasno kako u 5. a) odrediti [tex]D^{2}f(0,0)[/tex] odnosno Hesseovu matricu jer je ona izgleda ovako Uvrštavanjem x=0 i y=0 na primjer na mjestu [tex]a_{12}[/tex] dobijemo [tex]e^{0*0}(0*0+1)[/tex]. Je li to određen izraz?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 12:27 ned, 6. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

imam pitanje za 6. a) iz 2 Kolokvija

kada smo rekli da je Df(x) pozitivno definitna matrica jesmo li mogli samo prema Sylvesterovom kriteriju reć da je njegova determinanta različlita od nule? i tako prema tm o inv. pres f je ivertibilna na nekoj okolini točke x jer zadovoljava sve uvjete?
imam pitanje za 6. a) iz 2 Kolokvija

kada smo rekli da je Df(x) pozitivno definitna matrica jesmo li mogli samo prema Sylvesterovom kriteriju reć da je njegova determinanta različlita od nule? i tako prema tm o inv. pres f je ivertibilna na nekoj okolini točke x jer zadovoljava sve uvjete?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
štrumfeta
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2011. (19:36:55)
Postovi: (36)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 9:14 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

može pitanje iz završnog prvi zadatak,zašto su kod z i y uključeni rubovi? :oops: :oops:
može pitanje iz završnog prvi zadatak,zašto su kod z i y uključeni rubovi? Embarassed Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 19:40 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

završni

4 d) zadatak, možeš malo bolje pojasnit rješenje ? i zašto si uzeo baš tu fun?
završni

4 d) zadatak, možeš malo bolje pojasnit rješenje ? i zašto si uzeo baš tu fun?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vishykc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2010. (14:38:08)
Postovi: (6A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 12
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:30 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Štrumfeta A, da, u pravu si, čini mi se... e^x je već broj koji je > 0 barem proizvoljno malo pa ostali moraju biti < 1. Ali to očito nije ni potrebno tolko precizno, često je i prof. Šikić stavljal <= dok može biti i <. Ovo se ocijenjuje tako za ograničenost pa je valjda uzeto <= da bude Kart. produkt segmenata, a ako to omeđimo kuglom, onda je očito i ovo ograničeno jer <= predstavlja širi skup pa je i ocjena slika. U ovom slučaju od viška glava ne boli, baš naprotiv, ocijenimo već većim skupom pa onda još većom kuglom. Tu je sad puno teksta, nije sve precizno mat., al valjda je to dobro i skužiš intuitivno o čem se radi :wink:
@Štrumfeta A, da, u pravu si, čini mi se... e^x je već broj koji je > 0 barem proizvoljno malo pa ostali moraju biti < 1. Ali to očito nije ni potrebno tolko precizno, često je i prof. Šikić stavljal <= dok može biti i <. Ovo se ocijenjuje tako za ograničenost pa je valjda uzeto <= da bude Kart. produkt segmenata, a ako to omeđimo kuglom, onda je očito i ovo ograničeno jer <= predstavlja širi skup pa je i ocjena slika. U ovom slučaju od viška glava ne boli, baš naprotiv, ocijenimo već većim skupom pa onda još većom kuglom. Tu je sad puno teksta, nije sve precizno mat., al valjda je to dobro i skužiš intuitivno o čem se radi Wink



_________________
U matematici se sve smije, osim pogriješiti!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Phoenix
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 05. 2010. (18:46:07)
Postovi: (164)16
Sarma: -

PostPostano: 23:03 sub, 19. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

pedro, apsolutno je svejedno koju funkciju uzmeš, sve dok nije konstanta, jel. ;) Osobno sam odabrao ovu jer sam primijetio da je dan skup točaka s točno određenim udaljenostima od središta (većeg od [tex]1[/tex] i manjeg od [tex]2[/tex]), kao što sam spomenuo i u b) dijelu istog zadatka. :)

Vishykc, bravo! Karma+. ;)
pedro, apsolutno je svejedno koju funkciju uzmeš, sve dok nije konstanta, jel. Wink Osobno sam odabrao ovu jer sam primijetio da je dan skup točaka s točno određenim udaljenostima od središta (većeg od [tex]1[/tex] i manjeg od [tex]2[/tex]), kao što sam spomenuo i u b) dijelu istog zadatka. Smile

Vishykc, bravo! Karma+. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pedro
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 10. 2010. (14:08:21)
Postovi: (19B)16
Sarma = la pohva - posuda
-22 = 16 - 38

PostPostano: 13:32 ned, 20. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

POPRAVNI. 1 zad a)

malo glupo pitanje, ali mogu li K\L zapisati kao K U (K presjek L)? Ali opet po rješenjima piše da nije otvoren skup, a ja bi po ovome dobila da je otvoren skup. U čem je problem?
POPRAVNI. 1 zad a)

malo glupo pitanje, ali mogu li K\L zapisati kao K U (K presjek L)? Ali opet po rješenjima piše da nije otvoren skup, a ja bi po ovome dobila da je otvoren skup. U čem je problem?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:11 ned, 20. 1. 2013    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pedro"]POPRAVNI. 1 zad a)

malo glupo pitanje, ali mogu li K\L zapisati kao K U (K presjek L)? Ali opet po rješenjima piše da nije otvoren skup, a ja bi po ovome dobila da je otvoren skup. U čem je problem?[/quote]
U tome sto je [tex]K\cup(K\cap L)=K[/tex]. Opcenito je [tex]K\setminus L=K\cap L^c[/tex]
pedro (napisa):
POPRAVNI. 1 zad a)

malo glupo pitanje, ali mogu li K\L zapisati kao K U (K presjek L)? Ali opet po rješenjima piše da nije otvoren skup, a ja bi po ovome dobila da je otvoren skup. U čem je problem?

U tome sto je [tex]K\cup(K\cap L)=K[/tex]. Opcenito je [tex]K\setminus L=K\cap L^c[/tex]



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan