Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

generirajuce stablo grafa

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 22:03 čet, 2. 9. 2004    Naslov: generirajuce stablo grafa Citirajte i odgovorite

generirajuce stablo grafa nije jedinstveno, oukej.
generirajuce stablo grafa nije jedinstveno cak niti za odredjen odabir korijena tog stabla(pocetnog cvora u jednom od dva na vjezbama prouCavana algoritma - nazvali smo ih "u sirinu" i "u dubinu", oba su rekurzivna..mogu kasnije raspisati ako bude potrebno.)

zadatak: dana je sahovska ploca 4*4, konj je na A1.
1. moze li se konj dovesti na A4?
2. na koja se sve polja konj moze dovesti (iz A1)?
3. pronadjite najmanji broj koraka u koji se konj moze dovesti na ta polja(iz gornjeg pitanja).
Izmodelirajte problem u teoriji grafova i odgovorite na pitanja!

polja ploce (A1, ..A4, B1...B4, ....D1..D4) su cvorovi grafa. odredi se jedno generirajuce stablo toga grafa.
iz grafa je "ocito" da se konj moze dovesti do A4, stovise, moze se dovesti do svih polja na ploci.
cini mi se i da je minimalni broj koraka u kojem se konj moze dovesti od odabranog pocetnog polja (korjena gen. stabla) do proizvoljno odabranog cvora grafa neovisan o izboru generirajuceg stabla. kao da su "isti cvorovi na istim nivoima u svakom generirajucem stablu".
ali mi nije potpuno jasno zasto bi bilo tako, ako je.
molim pomoc? :oops:

i, btw, ima li netko tko je redovito vodio biljeske na predavanjima prof. Caklovica, a tko bi iste ustupio na koji dan iduci tjedan (s poc. 06.09.)?
generirajuce stablo grafa nije jedinstveno, oukej.
generirajuce stablo grafa nije jedinstveno cak niti za odredjen odabir korijena tog stabla(pocetnog cvora u jednom od dva na vjezbama prouCavana algoritma - nazvali smo ih "u sirinu" i "u dubinu", oba su rekurzivna..mogu kasnije raspisati ako bude potrebno.)

zadatak: dana je sahovska ploca 4*4, konj je na A1.
1. moze li se konj dovesti na A4?
2. na koja se sve polja konj moze dovesti (iz A1)?
3. pronadjite najmanji broj koraka u koji se konj moze dovesti na ta polja(iz gornjeg pitanja).
Izmodelirajte problem u teoriji grafova i odgovorite na pitanja!

polja ploce (A1, ..A4, B1...B4, ....D1..D4) su cvorovi grafa. odredi se jedno generirajuce stablo toga grafa.
iz grafa je "ocito" da se konj moze dovesti do A4, stovise, moze se dovesti do svih polja na ploci.
cini mi se i da je minimalni broj koraka u kojem se konj moze dovesti od odabranog pocetnog polja (korjena gen. stabla) do proizvoljno odabranog cvora grafa neovisan o izboru generirajuceg stabla. kao da su "isti cvorovi na istim nivoima u svakom generirajucem stablu".
ali mi nije potpuno jasno zasto bi bilo tako, ako je.
molim pomoc? Embarassed

i, btw, ima li netko tko je redovito vodio biljeske na predavanjima prof. Caklovica, a tko bi iste ustupio na koji dan iduci tjedan (s poc. 06.09.)?



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:41 čet, 2. 9. 2004    Naslov: Re: generirajuce stablo grafa Citirajte i odgovorite

[quote="defar"]cini mi se i da je minimalni broj koraka u kojem se konj moze dovesti od odabranog pocetnog polja (korjena gen. stabla) do proizvoljno odabranog cvora grafa neovisan o izboru generirajuceg stabla. kao da su "isti cvorovi na istim nivoima u svakom generirajucem stablu".
ali mi nije potpuno jasno zasto bi bilo tako, ako je.[/quote]

Malo sam pozaboravljao te stvari :oops: ali cini mi se da nije tako. :|

Broj "1" oznacav korijen, "2" je cvor na koji smo skocili iz jedinice, itd. 8) Dakle, bridovi stabla su sve spojnice ([i]k[/i], [i]k[/i]+1). :D

[code:1]10 7 12 3
15 4 9 6
8 11 2 13
1 14 5 o

6 3 4 3
3 2 5 4
4 5 2 3
1 4 3 6[/code:1]

Dakle, u prvom imamo setnju, s jednim "promasenim" poljem u koje se lako skoci iz vrha 9 ili 11 :arrow: stablo. Broj koraka od 1 do 15 je 14. 8)

U drugom skocimo s 1 gdjegod mozemo i to su dvojke. Zatim iz svake dvojke gdjegod ide => trojke. Na taj nacin dobijemo pravi minimalni broj skokova od 1 do bilo kojeg polja (5). :D

A oba stabla su generirajuca jer sadrze sve vrhove grafa (ako sam dobro zapamtio definiciju generirajuceg stabla ;)).
defar (napisa):
cini mi se i da je minimalni broj koraka u kojem se konj moze dovesti od odabranog pocetnog polja (korjena gen. stabla) do proizvoljno odabranog cvora grafa neovisan o izboru generirajuceg stabla. kao da su "isti cvorovi na istim nivoima u svakom generirajucem stablu".
ali mi nije potpuno jasno zasto bi bilo tako, ako je.


Malo sam pozaboravljao te stvari Embarassed ali cini mi se da nije tako. Neutral

Broj "1" oznacav korijen, "2" je cvor na koji smo skocili iz jedinice, itd. Cool Dakle, bridovi stabla su sve spojnice (k, k+1). Very Happy

Kod:
10  7 12  3
15  4  9  6
 8 11  2 13
 1 14  5  o

 6  3  4  3
 3  2  5  4
 4  5  2  3
 1  4  3  6


Dakle, u prvom imamo setnju, s jednim "promasenim" poljem u koje se lako skoci iz vrha 9 ili 11 Arrow stablo. Broj koraka od 1 do 15 je 14. Cool

U drugom skocimo s 1 gdjegod mozemo i to su dvojke. Zatim iz svake dvojke gdjegod ide ⇒ trojke. Na taj nacin dobijemo pravi minimalni broj skokova od 1 do bilo kojeg polja (5). Very Happy

A oba stabla su generirajuca jer sadrze sve vrhove grafa (ako sam dobro zapamtio definiciju generirajuceg stabla Wink).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 23:07 čet, 2. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

hm, ja sam se prebacila na jutarnji turnus (znaci sad mi je vec vrijeme za kakao i crtic prije spavanja), pa cu se tek ujutro upustit u detaljnije iscitavanje tvog odgovora na kojem iskreno zahvaljujem.

do tad...hm, generirajuce stablo je graf koji je stablo, ciji skup vrhova je jednak skupu vrhova zadanog grafa, ali i skup spojnica mu je podskup skupa spojniCa pocetnog grafa. ne znam jel ti to mijenja ista rezoniranje.

medjutim, ako je broj minimalnih koraka ovisan o izboru generirajuceg stabla, onda ne moze u biljeznici pisat kao odgovor na trece pitanje -"vidi s grafa" pored proizvoljnog gen. stabla (jerbo jedna zena ima u biljeznici jedno, a druga drugo) :/

ako postoji jedno na odredjeni nacin konstruirano g. stablo za koji je broj koraka do svakog cvora minimalan, onda super...al, uh, idem razmislit.
hm, ja sam se prebacila na jutarnji turnus (znaci sad mi je vec vrijeme za kakao i crtic prije spavanja), pa cu se tek ujutro upustit u detaljnije iscitavanje tvog odgovora na kojem iskreno zahvaljujem.

do tad...hm, generirajuce stablo je graf koji je stablo, ciji skup vrhova je jednak skupu vrhova zadanog grafa, ali i skup spojnica mu je podskup skupa spojniCa pocetnog grafa. ne znam jel ti to mijenja ista rezoniranje.

medjutim, ako je broj minimalnih koraka ovisan o izboru generirajuceg stabla, onda ne moze u biljeznici pisat kao odgovor na trece pitanje -"vidi s grafa" pored proizvoljnog gen. stabla (jerbo jedna zena ima u biljeznici jedno, a druga drugo) Ehm?

ako postoji jedno na odredjeni nacin konstruirano g. stablo za koji je broj koraka do svakog cvora minimalan, onda super...al, uh, idem razmislit.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 23:15 čet, 2. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

ah, shvacam otprilike sto si htio reci, i ima mi smisla...mislis, ovaj "lepezasti" algoritam gdje se obradjuje "nivo po nivo" producira stablo s minimalnim brojem koraka do svakog cvora...al jos uvijek mi je sve to modeliranje tako "u zraku", pola toga ne znam kako da nazovem ili kazem...no, hvala puno, za sada smo na dobrom tragu, a uostalom, cini mi se da se kasnije i definiraju tocnije "minimalna stabla" i svasta.
ah, shvacam otprilike sto si htio reci, i ima mi smisla...mislis, ovaj "lepezasti" algoritam gdje se obradjuje "nivo po nivo" producira stablo s minimalnim brojem koraka do svakog cvora...al jos uvijek mi je sve to modeliranje tako "u zraku", pola toga ne znam kako da nazovem ili kazem...no, hvala puno, za sada smo na dobrom tragu, a uostalom, cini mi se da se kasnije i definiraju tocnije "minimalna stabla" i svasta.



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:19 čet, 2. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="defar"]do tad...hm, generirajuce stablo je graf koji je stablo, ciji skup vrhova je jednak skupu vrhova zadanog grafa, ali i skup spojnica mu je podskup skupa spojniCa pocetnog grafa. ne znam jel ti to mijenja ista rezoniranje.[/quote]

Tocno takvoga sam ga i ja upamtio. :D

Spojnice u grafu su izmedju vrhova izmedju kojih konj moze doci u jednom skoku, ne? :)

[quote="defar"]medjutim, ako je broj minimalnih koraka ovisan o izboru generirajuceg stabla, onda ne moze u biljeznici pisat kao odgovor na trece pitanje -"vidi s grafa" pored proizvoljnog gen. stabla (jerbo jedna zena ima u biljeznici jedno, a druga drugo) :/[/quote]

Kad nacrtas moje grafove... Mozda sam negdje pogrijesio, ali ne vidim gdje... :? Sigurna si da nema jos neki uvjet na to stablo (ne opcenito generirajuce, nego bas u ovom slucaju)? :-k

[quote="defar"]ako postoji jedno na odredjeni nacin konstruirano g. stablo za koji je broj koraka do svakog cvora minimalan, onda super...al, uh, idem razmislit.[/quote]

Pa, to bi bilo ovo koje sam drugo generirao, a objasnih postupak. 8) Generiranje "u sirinu" (ono prvo je "u dubinu"). :D
defar (napisa):
do tad...hm, generirajuce stablo je graf koji je stablo, ciji skup vrhova je jednak skupu vrhova zadanog grafa, ali i skup spojnica mu je podskup skupa spojniCa pocetnog grafa. ne znam jel ti to mijenja ista rezoniranje.


Tocno takvoga sam ga i ja upamtio. Very Happy

Spojnice u grafu su izmedju vrhova izmedju kojih konj moze doci u jednom skoku, ne? Smile

defar (napisa):
medjutim, ako je broj minimalnih koraka ovisan o izboru generirajuceg stabla, onda ne moze u biljeznici pisat kao odgovor na trece pitanje -"vidi s grafa" pored proizvoljnog gen. stabla (jerbo jedna zena ima u biljeznici jedno, a druga drugo) Ehm?


Kad nacrtas moje grafove... Mozda sam negdje pogrijesio, ali ne vidim gdje... Confused Sigurna si da nema jos neki uvjet na to stablo (ne opcenito generirajuce, nego bas u ovom slucaju)? Think

defar (napisa):
ako postoji jedno na odredjeni nacin konstruirano g. stablo za koji je broj koraka do svakog cvora minimalan, onda super...al, uh, idem razmislit.


Pa, to bi bilo ovo koje sam drugo generirao, a objasnih postupak. Cool Generiranje "u sirinu" (ono prvo je "u dubinu"). Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
defar
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2004. (01:37:19)
Postovi: (152)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 0

PostPostano: 23:21 čet, 2. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

aha, ovo ti je ploca!! :lol: :boliglava:
pa da, ustvari si ti to sasvim dobro primjerom objasnio.
stovise, dokazao da minimalan broj koraka ovisi o izboru generirajuceg stabla,
i naslutio da Se za bas tako kakojeopisano konstr. stablo dobije pravi min. br. skokova. :D
hvala, i laku nocicu. :morning:


p.s. nemas pojma koliko pocinjem cijeniti ungarov cjelokupni trud oko jasnoce i funkcionalnosti oznaka, ukljucujuci i opsezan predgovor s citavim grckim alfabetom na drugoj stranici :)
aha, ovo ti je ploca!! Laughing Boli glava
pa da, ustvari si ti to sasvim dobro primjerom objasnio.
stovise, dokazao da minimalan broj koraka ovisi o izboru generirajuceg stabla,
i naslutio da Se za bas tako kakojeopisano konstr. stablo dobije pravi min. br. skokova. Very Happy
hvala, i laku nocicu. #morning


p.s. nemas pojma koliko pocinjem cijeniti ungarov cjelokupni trud oko jasnoce i funkcionalnosti oznaka, ukljucujuci i opsezan predgovor s citavim grckim alfabetom na drugoj stranici Smile



_________________
`To begin with, a dog's not mad. You grant that? 'Well, then,' the Cat went on, `you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan