Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kraj civilizacije?
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:31 čet, 9. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
[quote="Lord Sirius"]Ja mislim da ce John Titor nas spasiti.[/quote]

Ahoj Lorde, nije te dugo bilo! Nije mi jasno sto si htio rec al glavno da si se vratio :banana:[/quote]
Nice to be back.

Pa znas onaj, [url=www.johntitor.com]time-traveler[/url].
krcko (napisa):

Lord Sirius (napisa):
Ja mislim da ce John Titor nas spasiti.


Ahoj Lorde, nije te dugo bilo! Nije mi jasno sto si htio rec al glavno da si se vratio Dancing banana

Nice to be back.

Pa znas onaj, time-traveler.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 8:55 pet, 10. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="Crni"]Ti i tvoji mali hahari ste dobrodošli. To je barem trivijalno. :D[/quote]

S klincima unutra kvari se Mad Max efekt. Izgledamo vise kao, ne znam, ceski turisti.

[/quote]

Da fakat, izgleda da sam nekaj krivo pokopčal. :oops:
U svakom slučaju bumo uneka malo preuredili. Prvo bi trebalo promjenit' motor, jer talijanski nisu dovoljno izdržljivi na duge staze.
krcko (napisa):
Crni (napisa):
Ti i tvoji mali hahari ste dobrodošli. To je barem trivijalno. Very Happy


S klincima unutra kvari se Mad Max efekt. Izgledamo vise kao, ne znam, ceski turisti.



Da fakat, izgleda da sam nekaj krivo pokopčal. Embarassed
U svakom slučaju bumo uneka malo preuredili. Prvo bi trebalo promjenit' motor, jer talijanski nisu dovoljno izdržljivi na duge staze.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:27 pet, 10. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="Lord Sirius"]Ja mislim da ce John Titor nas spasiti.[/quote]
Ahoj Lorde, nije te dugo bilo! Nije mi jasno sto si htio rec al glavno da si se vratio :banana:[/quote]

http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2076

:wave:
krcko (napisa):
Lord Sirius (napisa):
Ja mislim da ce John Titor nas spasiti.

Ahoj Lorde, nije te dugo bilo! Nije mi jasno sto si htio rec al glavno da si se vratio Dancing banana


http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=2076

Wave



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
John Titor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2004. (01:02:43)
Postovi: (3)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 2:09 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

I've come to rescue you!
I've come to rescue you!



_________________
-He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past.- Cane
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 2:15 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="John Titor"]I've come to rescue you![/quote]
Oh, pa jos si premlad :P
Odigraj jos pokoju partiju command & conquera, pricekaj par godina, i onda se javi :D :) :twisted: :lol:
John Titor (napisa):
I've come to rescue you!

Oh, pa jos si premlad Razz
Odigraj jos pokoju partiju command & conquera, pricekaj par godina, i onda se javi Very Happy Smile Twisted Evil Laughing



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 2:31 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

C&C je bio jedna od boljih strategija za svoje vrijeme. Esp. Red Alert, bar što se priče tiče. Tj. Red Alert što se priče tiče, jer je C&C nadoštuklani Dune, a Dune je ipak, koliko god ta strategija bila prastara, rađena po epskoj sagi dostojnoj Tolkiena!

Ma pusti čovjeka. Ako zna riješenje svjetske energetske krize, nek ga iznese! Spasit će nam dglave.
C&C je bio jedna od boljih strategija za svoje vrijeme. Esp. Red Alert, bar što se priče tiče. Tj. Red Alert što se priče tiče, jer je C&C nadoštuklani Dune, a Dune je ipak, koliko god ta strategija bila prastara, rađena po epskoj sagi dostojnoj Tolkiena!

Ma pusti čovjeka. Ako zna riješenje svjetske energetske krize, nek ga iznese! Spasit će nam dglave.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:00 sub, 11. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:

[quote="Blockflöte"]a Dune je ipak, koliko god ta strategija bila prastara, rađena po epskoj sagi dostojnoj Tolkiena![/quote]

Mislim da bi bolje bilo reci da su Tolkienovi Gospodari dostojni da se usporeduju sa sagom o Dini, a ne obrnuto, jer po meni, Dune je slozenija i kompleksnija knjiga nego Gospodari (no samo ona dina koju je pisao F. Herbert)

btw. Vsego, kako napredujes sa Dinom?
Off-topic

Blockflöte (napisa):
a Dune je ipak, koliko god ta strategija bila prastara, rađena po epskoj sagi dostojnoj Tolkiena!


Mislim da bi bolje bilo reci da su Tolkienovi Gospodari dostojni da se usporeduju sa sagom o Dini, a ne obrnuto, jer po meni, Dune je slozenija i kompleksnija knjiga nego Gospodari (no samo ona dina koju je pisao F. Herbert)

btw. Vsego, kako napredujes sa Dinom?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 17:28 ned, 12. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa mislim da su tu negdje. Jedino je Tolkien svoj svijet opisao u tri ili četiri knjige, a Herbert se potrudio sve to izliti u malo više romana. Što Herberta čini neopisivo zanimljivijim, naravno...

A što se tiče podviga njegovog potomka i mr. Andersona :), nije loše ispalo, odražava potrbnu kompleksnost cjelokupne slike i čak bi preporučio svima koji su novi u Dune priči da prvo pročitaju ove prequele. Kad svi izađu, that is...

Uostalom, mislim, cijela ova nova stvar nije ispala toliko lov na zaradu, koliko lijep ukras djelima F.Herberta. Jedino je prijevod užasno traljav.

Knjige F. Herberta sam čitao dosta davno i, interesantno, u Beogradskom izdanju i na ekavici pa se baš i ne sjećam o čemu se točno radilo, ali definitivno je cijela stvar strašno fascinantna i F.Herbert bi se trebao, uz Tolkiena, Wellsa i Vernea, mada se on spominje, spominjati u našim udžbenicima kao bitniji začetnik jedne grane književnosti.

Uzgred, koje dijelove čitaš, vsego?
Pa mislim da su tu negdje. Jedino je Tolkien svoj svijet opisao u tri ili četiri knjige, a Herbert se potrudio sve to izliti u malo više romana. Što Herberta čini neopisivo zanimljivijim, naravno...

A što se tiče podviga njegovog potomka i mr. Andersona Smile, nije loše ispalo, odražava potrbnu kompleksnost cjelokupne slike i čak bi preporučio svima koji su novi u Dune priči da prvo pročitaju ove prequele. Kad svi izađu, that is...

Uostalom, mislim, cijela ova nova stvar nije ispala toliko lov na zaradu, koliko lijep ukras djelima F.Herberta. Jedino je prijevod užasno traljav.

Knjige F. Herberta sam čitao dosta davno i, interesantno, u Beogradskom izdanju i na ekavici pa se baš i ne sjećam o čemu se točno radilo, ali definitivno je cijela stvar strašno fascinantna i F.Herbert bi se trebao, uz Tolkiena, Wellsa i Vernea, mada se on spominje, spominjati u našim udžbenicima kao bitniji začetnik jedne grane književnosti.

Uzgred, koje dijelove čitaš, vsego?



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:45 ned, 12. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blockflöte"]A što se tiče podviga njegovog potomka i mr. Andersona :), nije loše ispalo, odražava potrbnu kompleksnost cjelokupne slike i čak bi preporučio svima koji su novi u Dune priči da prvo pročitaju ove prequele. Kad svi izađu, that is...[/quote]

Ja sam poceo od prva tri prequela ("[i]Kuca Atreides[/i]",...) i cini mi se da je to najbolji put. 8) Butlerijanski dzihadi mi se ne cine kao dobar pocetak, ali nisam citao, pa necu suditi. 8)

Prequeli su vishe akcijski i manje filozofski, sto nekima mozda odgovara. :) Odgovaralo i meni, no (za) sada mi je cetvrta knjiga originala ("[i]The God Emperor of Dune[/i]") najbolja. :)

[quote="Blockflöte"]Uostalom, mislim, cijela ova nova stvar nije ispala toliko lov na zaradu, koliko lijep ukras djelima F.Herberta. Jedino je prijevod užasno traljav.[/quote]

Agreed, sto se knjiga tice. :) Prijevod prva tri prequela mi je bio ok... :)

[quote="Blockflöte"]Uzgred, koje dijelove čitaš, vsego?[/quote]

Trenutno sam na petoj knjizi ("[i]Heretics of Dune[/i]"). :) O dobroti studenata koje cuvam (npr. u srijedu ujutro u 001) ce ovisiti moj daljnji napredak s citanjem... ;)

Samo, ovo sve skupa nema veze s opstankom civilizacije, sto je ipak tema topica... :|
Blockflöte (napisa):
A što se tiče podviga njegovog potomka i mr. Andersona Smile, nije loše ispalo, odražava potrbnu kompleksnost cjelokupne slike i čak bi preporučio svima koji su novi u Dune priči da prvo pročitaju ove prequele. Kad svi izađu, that is...


Ja sam poceo od prva tri prequela ("Kuca Atreides",...) i cini mi se da je to najbolji put. Cool Butlerijanski dzihadi mi se ne cine kao dobar pocetak, ali nisam citao, pa necu suditi. Cool

Prequeli su vishe akcijski i manje filozofski, sto nekima mozda odgovara. Smile Odgovaralo i meni, no (za) sada mi je cetvrta knjiga originala ("The God Emperor of Dune") najbolja. Smile

Blockflöte (napisa):
Uostalom, mislim, cijela ova nova stvar nije ispala toliko lov na zaradu, koliko lijep ukras djelima F.Herberta. Jedino je prijevod užasno traljav.


Agreed, sto se knjiga tice. Smile Prijevod prva tri prequela mi je bio ok... Smile

Blockflöte (napisa):
Uzgred, koje dijelove čitaš, vsego?


Trenutno sam na petoj knjizi ("Heretics of Dune"). Smile O dobroti studenata koje cuvam (npr. u srijedu ujutro u 001) ce ovisiti moj daljnji napredak s citanjem... Wink

Samo, ovo sve skupa nema veze s opstankom civilizacije, sto je ipak tema topica... Neutral



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 17:53 ned, 12. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako ne...A nisi čitao Butlerijanski džihad? :idea: Tamo ti se ljudska rasa bori nasmrt za opstanak civilizacije i istrebljenje demonskih hordi čudovišnih strojeva.

Onda valjda samo butlerijanski. Zvuči kao da je netko prepisivao iz nekog istočnijeg (i traljavog), ili južnijeg izdanja i onda na nekim mjestima gdje je da+prezent pretvarao u infinitiv, zaboravio obrisati da i to dok se ne uživiš u priču zna iritirati.

Sad treba samo rupu popuniti(2 butlerijanska i Corrino :oops: ) i potražiti hrvatskija izdanja originala...

Ma sve jasno, silencing myself.
Kako ne...A nisi čitao Butlerijanski džihad? Idea Tamo ti se ljudska rasa bori nasmrt za opstanak civilizacije i istrebljenje demonskih hordi čudovišnih strojeva.

Onda valjda samo butlerijanski. Zvuči kao da je netko prepisivao iz nekog istočnijeg (i traljavog), ili južnijeg izdanja i onda na nekim mjestima gdje je da+prezent pretvarao u infinitiv, zaboravio obrisati da i to dok se ne uživiš u priču zna iritirati.

Sad treba samo rupu popuniti(2 butlerijanska i Corrino Embarassed ) i potražiti hrvatskija izdanja originala...

Ma sve jasno, silencing myself.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 20:53 ned, 12. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blockflöte"]Kako ne...A nisi čitao Butlerijanski džihad? :idea: Tamo ti se ljudska rasa bori nasmrt za opstanak civilizacije i istrebljenje demonskih hordi čudovišnih strojeva.

Onda valjda samo butlerijanski. Zvuči kao da je netko prepisivao iz nekog istočnijeg (i traljavog), ili južnijeg izdanja i onda na nekim mjestima gdje je da+prezent pretvarao u infinitiv, zaboravio obrisati da i to dok se ne uživiš u priču zna iritirati.

Sad treba samo rupu popuniti(2 butlerijanska i Corrino :oops: ) i potražiti hrvatskija izdanja originala...

Ma sve jasno, silencing myself.[/quote]
Tko prevodi dinu na hrvatski? Citao sam par knjiga koje je Predrag Raos preveo, i on dosta dobro prevodi takve stvari.
Prve cetiri knjige sam procitao na ekavici, a jednog dana mi je puklo i otisao sam u algoritam po sve nastavke (tada ih je bilo samo 6) na engleskom i mogu reci da sam imao puno veci dozivljaj cijele atmosfere i svih događanja kada sam citao na engleskom jeziku (a to bi i trebalo biti logicno, jer se u prijevodu uvijek mora nesto izgubiti).
Od cijele te ideje dine, najvise mi je zao filma. Ne zato sto je film los (gledajuci ga kao zasebnu cjelinu, tj. ako se ne obazira na knjige, nije uopce los), nego zato sto ga se cesto usporedivalo sa star warsima (i star warsi su pokupili sve hvale sto se tice specijalnih efekata itd itd), koji su ipak bili dosta vise komercijalno orijentirani nego umjetnicki. Dok se u dini vise tezilo na ostvarenju atmosfere, sto su i uspjeli, te gnjusnosti nekih likova (vjerojatno stingova najbolja uloga). frank herbert je odmah na pocetku rekao da nece preslikavati knjigu na film, no neznam zasto su mnogi mislili da je to pokusavao.

a sad, natrag ontopic :D
Blockflöte (napisa):
Kako ne...A nisi čitao Butlerijanski džihad? Idea Tamo ti se ljudska rasa bori nasmrt za opstanak civilizacije i istrebljenje demonskih hordi čudovišnih strojeva.

Onda valjda samo butlerijanski. Zvuči kao da je netko prepisivao iz nekog istočnijeg (i traljavog), ili južnijeg izdanja i onda na nekim mjestima gdje je da+prezent pretvarao u infinitiv, zaboravio obrisati da i to dok se ne uživiš u priču zna iritirati.

Sad treba samo rupu popuniti(2 butlerijanska i Corrino Embarassed ) i potražiti hrvatskija izdanja originala...

Ma sve jasno, silencing myself.

Tko prevodi dinu na hrvatski? Citao sam par knjiga koje je Predrag Raos preveo, i on dosta dobro prevodi takve stvari.
Prve cetiri knjige sam procitao na ekavici, a jednog dana mi je puklo i otisao sam u algoritam po sve nastavke (tada ih je bilo samo 6) na engleskom i mogu reci da sam imao puno veci dozivljaj cijele atmosfere i svih događanja kada sam citao na engleskom jeziku (a to bi i trebalo biti logicno, jer se u prijevodu uvijek mora nesto izgubiti).
Od cijele te ideje dine, najvise mi je zao filma. Ne zato sto je film los (gledajuci ga kao zasebnu cjelinu, tj. ako se ne obazira na knjige, nije uopce los), nego zato sto ga se cesto usporedivalo sa star warsima (i star warsi su pokupili sve hvale sto se tice specijalnih efekata itd itd), koji su ipak bili dosta vise komercijalno orijentirani nego umjetnicki. Dok se u dini vise tezilo na ostvarenju atmosfere, sto su i uspjeli, te gnjusnosti nekih likova (vjerojatno stingova najbolja uloga). frank herbert je odmah na pocetku rekao da nece preslikavati knjigu na film, no neznam zasto su mnogi mislili da je to pokusavao.

a sad, natrag ontopic Very Happy



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 21:31 ned, 12. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]Prve cetiri knjige sam procitao na ekavici, a jednog dana mi je puklo i otisao sam u algoritam po sve nastavke (tada ih je bilo samo 6) na engleskom
....
a sad, natrag ontopic :D[/quote]
:OT: ne mogu odoljeti :cry: :
Vojvoda Leto (u djeci arakkisa): [i]"izlaste van iz tog gusenicara il cu da ga raspolutim laserskim revolverom!"[/i] :rotfl:
Lord Sirius (napisa):
Prve cetiri knjige sam procitao na ekavici, a jednog dana mi je puklo i otisao sam u algoritam po sve nastavke (tada ih je bilo samo 6) na engleskom
....
a sad, natrag ontopic Very Happy

Off-topic ne mogu odoljeti Crying or Very sad :
Vojvoda Leto (u djeci arakkisa): "izlaste van iz tog gusenicara il cu da ga raspolutim laserskim revolverom!" Valjam se po podu od smijeha



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 3:15 pon, 13. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jok

:OT:

[quote="Sirius"]
Tko prevodi dinu na hrvatski? Citao sam par knjiga koje je Predrag Raos preveo, i on dosta dobro prevodi takve stvari.
[/quote]

Stvarno se sad ne mogu sjetit, ali neka žena je bila, mada je bolje da to ni ne navodim, jer zvuči kao diskriminacija. Sjetit ću se još, ili ću posuditi knjigu pa se oda sjetiti! Uglavnom, sjetit ću se!

Raos je, ako izuzmemo par bisera (koje ja nisam niti uočio, nego frend koji je na filozofskom hrv.-pov.)fenomenalno preveo cijelu jednu zbirku H.G.Wellsa, koja sadrži "Rat svjetova", "Vremenski stroj" i sad nisam siguran jel' možda još nešto. Čovjek je totalni ekscentrik, ali mu elokvencije i profesionalnosti ne manjka, u prijevodima. Mada moram reći da je totalno razbarušio Pratchettovu "Boju magije", u pokušaju da bude temeljit. Mislim, sve je bilo ok, samo je Rincewinda prozvao Frčlopir, a ne znam Ankh-Morpork Ankh-Svinjogoj ili tako nešto, što jest dosljedno, ali uzrokuje gubitak dostojanstva priče u nekoj mjeri...

Mislim, Rincewind je nešto tipa Rifljaj Vjetar.Rifljaj kao veš....

Preporučam njegov "Brodolom kod Thule". Dvodjelni roman kojem ne manjka kvantitete, a djeluje, po meni, kao kritički esej čovječanstva kroz prizmatsku leću svijeta budućnosti u kojoj je gro toga zamrlo od ljudskog duha i poprilično slikovito iskazuje autorove frustracije. Konkretne kritičke frustracije.

Meni odlične prijevode ima Mihaela Velina, koja je fenomenalno izvela ja mislim svih deset Amberskih kronika. Skroz je odlično skinula boemsku zafrkantsku shemu koju je Zelazny koristio.

Zlatko Crnković i Harry Potter, jako dobar prijevod.

Meni se Dina Film uopće ne sviđa. Pokušali su jako puno toga potrpati u jako malo vremena i ispalo je, po meni, da film liči na foršpan nekog većeg ostvarenja ili serije ili nečega. Serija je, ono malo što sam vidio dosta dobro izvedena. Više liči na kazališnu predstavu, što mi se sviđa, jer je cijela ta epska shema Herberta rođena za kazalište.

A možda bi bilo dobro da se sad neko sjeti napraviti film. Ili gro filmova. to bi možda na nešto ličilo? Da neko ovo posplita? Ko Gospodar prstenova. Meni se ti filmovi jako sviđaju, s obzirom na to ako su mogli loše ispasti.

[quote="Zub"]
Vojvoda Leto (u djeci arakkisa): "izlaste van iz tog gusenicara il cu da ga raspolutim laserskim revolverom!"
[/quote]

Valjda u "Deci Arakisa" :)

Čovječe, probaj Pratchetta na ekavici čitati. Ja sam u biti većinu Discworlda prožvakao na crno na ekavici, jer mi je poznanik nabavljao pa sam posuđivao! To je hillarious. Teri Pračet...

Inače je ovako zanimljiva činjenica, dok sam čitao ovo na ekavici što se dalo u knjižnicama nabaviti, nonstop sam žderao kruha, nešto, sira i origana. Tak da meni cimet nula bodova. Melange=Origano.

A sad ontopic!

Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase. Potencijalno onih aliena koji već dosta dugo kruže ko našeg svijet ai za koje svi tvrde da nas uhode i promatraju? Što vi forumaši mislite o tome
:)
Jok

Off-topic

Sirius (napisa):

Tko prevodi dinu na hrvatski? Citao sam par knjiga koje je Predrag Raos preveo, i on dosta dobro prevodi takve stvari.


Stvarno se sad ne mogu sjetit, ali neka žena je bila, mada je bolje da to ni ne navodim, jer zvuči kao diskriminacija. Sjetit ću se još, ili ću posuditi knjigu pa se oda sjetiti! Uglavnom, sjetit ću se!

Raos je, ako izuzmemo par bisera (koje ja nisam niti uočio, nego frend koji je na filozofskom hrv.-pov.)fenomenalno preveo cijelu jednu zbirku H.G.Wellsa, koja sadrži "Rat svjetova", "Vremenski stroj" i sad nisam siguran jel' možda još nešto. Čovjek je totalni ekscentrik, ali mu elokvencije i profesionalnosti ne manjka, u prijevodima. Mada moram reći da je totalno razbarušio Pratchettovu "Boju magije", u pokušaju da bude temeljit. Mislim, sve je bilo ok, samo je Rincewinda prozvao Frčlopir, a ne znam Ankh-Morpork Ankh-Svinjogoj ili tako nešto, što jest dosljedno, ali uzrokuje gubitak dostojanstva priče u nekoj mjeri...

Mislim, Rincewind je nešto tipa Rifljaj Vjetar.Rifljaj kao veš....

Preporučam njegov "Brodolom kod Thule". Dvodjelni roman kojem ne manjka kvantitete, a djeluje, po meni, kao kritički esej čovječanstva kroz prizmatsku leću svijeta budućnosti u kojoj je gro toga zamrlo od ljudskog duha i poprilično slikovito iskazuje autorove frustracije. Konkretne kritičke frustracije.

Meni odlične prijevode ima Mihaela Velina, koja je fenomenalno izvela ja mislim svih deset Amberskih kronika. Skroz je odlično skinula boemsku zafrkantsku shemu koju je Zelazny koristio.

Zlatko Crnković i Harry Potter, jako dobar prijevod.

Meni se Dina Film uopće ne sviđa. Pokušali su jako puno toga potrpati u jako malo vremena i ispalo je, po meni, da film liči na foršpan nekog većeg ostvarenja ili serije ili nečega. Serija je, ono malo što sam vidio dosta dobro izvedena. Više liči na kazališnu predstavu, što mi se sviđa, jer je cijela ta epska shema Herberta rođena za kazalište.

A možda bi bilo dobro da se sad neko sjeti napraviti film. Ili gro filmova. to bi možda na nešto ličilo? Da neko ovo posplita? Ko Gospodar prstenova. Meni se ti filmovi jako sviđaju, s obzirom na to ako su mogli loše ispasti.

Zub (napisa):

Vojvoda Leto (u djeci arakkisa): "izlaste van iz tog gusenicara il cu da ga raspolutim laserskim revolverom!"


Valjda u "Deci Arakisa" Smile

Čovječe, probaj Pratchetta na ekavici čitati. Ja sam u biti većinu Discworlda prožvakao na crno na ekavici, jer mi je poznanik nabavljao pa sam posuđivao! To je hillarious. Teri Pračet...

Inače je ovako zanimljiva činjenica, dok sam čitao ovo na ekavici što se dalo u knjižnicama nabaviti, nonstop sam žderao kruha, nešto, sira i origana. Tak da meni cimet nula bodova. Melange=Origano.

A sad ontopic!

Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase. Potencijalno onih aliena koji već dosta dugo kruže ko našeg svijet ai za koje svi tvrde da nas uhode i promatraju? Što vi forumaši mislite o tome
Smile



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:11 pon, 13. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blockflöte"][quote="Sirius"]
Tko prevodi dinu na hrvatski? Citao sam par knjiga koje je Predrag Raos preveo, i on dosta dobro prevodi takve stvari.
[/quote]

Raos je, ako izuzmemo par bisera (koje ja nisam niti uočio, nego frend koji je na filozofskom hrv.-pov.)fenomenalno preveo cijelu jednu zbirku H.G.Wellsa, koja sadrži "Rat svjetova", "Vremenski stroj" i sad nisam siguran jel' možda još nešto. Čovjek je totalni ekscentrik, ali mu elokvencije i profesionalnosti ne manjka, u prijevodima.[/quote]

Raos dobro prevodi knjige koje mu se svidjaju. Jednom sam citao neki glupi SF roman kojeg je preveo (ne sjecam se imena) i bilo je jako ocito da ga i on smatra glupim. Uzasno se trudio u prijevodu istaknuti sve lose strane te knjige :)

Sto se tice njegovih romana, Brodolom kod Thule mi je malo naporan ali Supermacak Cici je super :thumbup:

[quote="Blockflöte"]A sad ontopic!

Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase. Potencijalno onih aliena koji već dosta dugo kruže ko našeg svijet ai za koje svi tvrde da nas uhode i promatraju? Što vi forumaši mislite o tome
:)[/quote]

Koji patetican pokusaj vracanja topicu :lol:
Blockflöte (napisa):
Sirius (napisa):

Tko prevodi dinu na hrvatski? Citao sam par knjiga koje je Predrag Raos preveo, i on dosta dobro prevodi takve stvari.


Raos je, ako izuzmemo par bisera (koje ja nisam niti uočio, nego frend koji je na filozofskom hrv.-pov.)fenomenalno preveo cijelu jednu zbirku H.G.Wellsa, koja sadrži "Rat svjetova", "Vremenski stroj" i sad nisam siguran jel' možda još nešto. Čovjek je totalni ekscentrik, ali mu elokvencije i profesionalnosti ne manjka, u prijevodima.


Raos dobro prevodi knjige koje mu se svidjaju. Jednom sam citao neki glupi SF roman kojeg je preveo (ne sjecam se imena) i bilo je jako ocito da ga i on smatra glupim. Uzasno se trudio u prijevodu istaknuti sve lose strane te knjige Smile

Sto se tice njegovih romana, Brodolom kod Thule mi je malo naporan ali Supermacak Cici je super Thumb up!

Blockflöte (napisa):
A sad ontopic!

Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase. Potencijalno onih aliena koji već dosta dugo kruže ko našeg svijet ai za koje svi tvrde da nas uhode i promatraju? Što vi forumaši mislite o tome
Smile


Koji patetican pokusaj vracanja topicu Laughing



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 16:19 pon, 13. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
Koji patetican pokusaj vracanja topicu
[/quote]

Gle, važna je namjera! [size=7]Nije da sam se trudio[/size] :lol:
krcko (napisa):

Koji patetican pokusaj vracanja topicu


Gle, važna je namjera! Nije da sam se trudio Laughing



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Vincent Van Ear
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 08. 2004. (11:29:05)
Postovi: (175)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 1 - 2

PostPostano: 11:13 uto, 14. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase. Potencijalno onih aliena koji već dosta dugo kruže ko našeg svijet ai za koje svi tvrde da nas uhode i promatraju? Što vi forumaši mislite o tome [/quote]

Ja tu invaziju vidim u obliku Buševih univerzalnih vojnika.
Citat:
Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase. Potencijalno onih aliena koji već dosta dugo kruže ko našeg svijet ai za koje svi tvrde da nas uhode i promatraju? Što vi forumaši mislite o tome


Ja tu invaziju vidim u obliku Buševih univerzalnih vojnika.



_________________
Samo sam jedan čovjek,
samo jedan pakao.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mLijekO
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2003. (13:40:55)
Postovi: (A2)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:08 uto, 14. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ja planiram preurediti jedan mali salaš koji moj babo ima preurediti u anarhističko-ekološku farmu!
I možda imati par vilenjaka tamo.
A ako Borni treba, napravit ću i kućicu za vrtne patuljke... i izlaz u šumu za njih!

Ali, to radim enovisno o smaku svijeta. Dost mi je ove trule hrane kojom nas šopaju! namelju mi pileće kosti i žile, i to je kao pileći filet. Pohani....

....


A sad malo ozbiljnije...

Mislim da je svijet u tako očajnom stanju da su nam Vulkanci jedini spas!!!

To je najizglednije. Ili iznimno učikovita zelena ekonomija. Reciklirati sve. SVE! :wink:
Da, ja planiram preurediti jedan mali salaš koji moj babo ima preurediti u anarhističko-ekološku farmu!
I možda imati par vilenjaka tamo.
A ako Borni treba, napravit ću i kućicu za vrtne patuljke... i izlaz u šumu za njih!

Ali, to radim enovisno o smaku svijeta. Dost mi je ove trule hrane kojom nas šopaju! namelju mi pileće kosti i žile, i to je kao pileći filet. Pohani....

....


A sad malo ozbiljnije...

Mislim da je svijet u tako očajnom stanju da su nam Vulkanci jedini spas!!!

To je najizglednije. Ili iznimno učikovita zelena ekonomija. Reciklirati sve. SVE! Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 13:32 uto, 14. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

U jednom je trenutku djelovalo dosta prikladno:
[size=9]pitao sam jane za bizant
nije znala
samo je gledala kao da sluti
teški pokrov kamenih vjekova
zid plaća
krv
i stoičku crtu na licima anđela
i plamen
i rađanje
i smrt
znam da je to osjetila
vidio sam odsjaj iza njenih leđa
rekla je
možda sve počinje bez valjanog razloga
možda sve počinje iz plavog
zvuk sječiva dok vibrira
ili pjesma
s one strane doživljenog
mozda čelik
i to samo za trenutak pod svjetlom
kad zablista
možda ti se sviđa da budeč tinta
možda ti se sviđa da budeč slavan
to nikad nećeš saznati honey
pustio sam da me uzme sebi
jer sam stvarno čuo pjesmu oklopnika
i udarce od kojih pucaju kosti
i krikova
i metež
i sjeću roblja bez imena
i koliko god izgleda glupo
znao sam da se omča steže oko carskog vrata
i da novi kalif vec zasjeda na mokrim jastucima
iznad prijestolja
rekla je
što bi se dogodilo da su zaorali rim
kao što su slali stoku
da pase nad kartagom
ili
da otrgneš jednu vlas za spas vrste
da li bi to uradio honey
ili
da si ohol
pa da te bogovi provedu kroz devet svjetova
a onda te vrate ugašenog
kao mrtvu haringu
zar bi to zelio honey[/size]
U jednom je trenutku djelovalo dosta prikladno:
pitao sam jane za bizant
nije znala
samo je gledala kao da sluti
teški pokrov kamenih vjekova
zid plaća
krv
i stoičku crtu na licima anđela
i plamen
i rađanje
i smrt
znam da je to osjetila
vidio sam odsjaj iza njenih leđa
rekla je
možda sve počinje bez valjanog razloga
možda sve počinje iz plavog
zvuk sječiva dok vibrira
ili pjesma
s one strane doživljenog
mozda čelik
i to samo za trenutak pod svjetlom
kad zablista
možda ti se sviđa da budeč tinta
možda ti se sviđa da budeč slavan
to nikad nećeš saznati honey
pustio sam da me uzme sebi
jer sam stvarno čuo pjesmu oklopnika
i udarce od kojih pucaju kosti
i krikova
i metež
i sjeću roblja bez imena
i koliko god izgleda glupo
znao sam da se omča steže oko carskog vrata
i da novi kalif vec zasjeda na mokrim jastucima
iznad prijestolja
rekla je
što bi se dogodilo da su zaorali rim
kao što su slali stoku
da pase nad kartagom
ili
da otrgneš jednu vlas za spas vrste
da li bi to uradio honey
ili
da si ohol
pa da te bogovi provedu kroz devet svjetova
a onda te vrate ugašenog
kao mrtvu haringu
zar bi to zelio honey



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
steelworker
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 25. 04. 2003. (11:21:04)
Postovi: (698)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 50 - 6
Lokacija: 4-dimensional space-time continuum. Or some 11-dimensional continuum? Dunna, it's all relative.

PostPostano: 9:52 sri, 15. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]Ja mislim da ce John Titor nas spasiti.[/quote]

The Lord is back. Thank heavens! ;)

Ali kak bu nas on to spasil? Pretpostavimo na trenutak da je pravi; pa vec je otisel natrag (naprijed :? ) sa strojcekom i kompom koji im treba u buducnosti, a ne nama. Puno ljudi ne zna za njega, a vecina kojih zna ne vjeruje. Dobro,vazno je da povjeruje ona nekolicina mocnih, ali nekak sumnjam da bu do toga doslo...

--------

@prijelaz na nove tehnologije

SCENARIO 1:
Bas mi je neki dan u tramvaju doslo da bi se cist pristojno moglo prijeci na nove tehnologije kad bi cijeli svijet zajednicki zapeo. U tih par (2-3) prijelaznih desetljeca koja bi morala ubrzo poceti pod vodstvom UN u cjelom svijetu vlade zemalja uvedu stroge zakone:

1) [b]zabrane upotrebu osobnih automobila na pogon naftom/benzinom [/b](naravno Svjetska banka i ostali daju povoljne kredite (posebno povoljne u siromasnijim zemljama) za kupnju novih autica na struju odnosno vodik - autoindustrija bi imala posla enormno vise nego ikad i mogla bi pokretati ekonomiju i siromasnijih zemalja, ako bi tamo bile tvornice zbog jeftinije radne snage (a ekonomiju bogatih bi drzala high-tech istrazivanja novih tehnologija i izrada high-tech vlakova. Zasto vlakova? Zbog 2) )).

1a) [b]Na (preostalu) naftu bi mogli ici samo radni i industrijski strojevi za koje jos nije nadjena kvalitetna nenaftna alternativa. Dobro i zrakoplovi.[/b]

2) Opet uz jako povoljne kredite, poklone itd. se izgrade guste zeljeznicke mreze medju gradovima (jer tehnologija nenaftnih osobnih vozila nije tak kvalitetna da se mozes vozikati cross-county). Pa se medju gradovima putuje vlakom (mogli bi cak i aute trpati u vlak). A Krcko na svoje kljuse i po nasim praznim autocestama... :lol: ;) (koje cemo otplatiti tek kad nestane nafte, a postat ce dotrajale taman kad tehnologija nepreduje dovoljno da se opet mozemo vozik okolo auticima). I izgrade se kvalitetni javni gradski prijevozi u kombinaciji s vlakovima kako bi se zapravo sto manje koristili auti. I lokalni dostavni vlakovi, od cijih bi stanica dalje mali nenaftni kombiji razvozoli robu do ducana.

3) [b]Masovno bildanje nuklearki za pogon strujom svih tih[/b] vlakova, podzemnih, tramvaja, trolejbusa... A nuklearni otpad u nuzdi lansirati u nekakve kontenjere u svemir? (dok se ne nadje bolji izvor energije) i pristupacnije cijene solarnih ploca za opskrbu kucanstava (zapravo, uvesti obaveznu upotrebu solarnih ploca). Tu je sad pitanje sto sa milijardama siromasnih koji jedva da zive u necemu sto se moze nazvati kuca (bogati poklone kuce (uff, sve vise pocinjem zvucati kao Star Trek))

I tak se preostala nafta trosi na neophodno dok se s druge strane punom parom radi na tehnologijama koje ce zamjeniti naftne.

Zapravo 2) se vec pocelo dogadjati u Njemackoj i Francuskoj gdje velika vecina ljudi putuje vlakom (malim lokalnim linijama) na posao. (skuzili su da SAD i UK idu osvojati zemlje da se docepaju preostale nafte, tak da se oni ranije pocinju pripremati za nestanak).

Ali naravno da se to dogodi u cijelom svijetu, trebalo bi puno dobre volje i racionalizacije, te snazno centralno svjetsko vodstvo (UN) koje bi imalo snagu i ovlasti da natjera neposlusne na pravi put i brani siromasne od iskoristavanja od strane bogatih.

A nazalost, mislim da SAD nije spreman na nikakve racionalizacije, jer je njihovim politicarima lakse upravljati dok im se cijela populacija lijepo goji, nego da ih tjeraju na racionalizaciju koja je po meni nuzna ako se zelimo svi izvuci iz ovog.

Kaj vi mislite?

I onda se sjetim El Busho izjave da on stvara povijest, svijestan je toga i uziva u tome. Kaj je sve smislil taj [i]njegov[/i] think-tank; da SAD pokori neposlusne i da oni postanu ta centralna svjetska vlada (SCENARIO2, sto po meni ne bu dobro jer bi gledali samo na svoju korist) ili je ipak samo u pitanju kratkovidno onesposobljavanje neprijatelja Izraela i osvajanje nafte tak da je SAD ima dovoljno dok je on ziv?

.....

Joj, Krcko kaj mi radis. Ja zbog ovog tvog topica ozbiljno razmisljam da nikad ne kupim autic(naftni) i da zapnem na javni prijevoz i bic. I da sto manje koristim naftne proizvode, tak da bar malo pomognem tome da ne dodje do 4. svjetskog rata.

Sad bu Bily rekla [i]Ne, bas zato trebas vise trosit, nasopat se naftom dok je ima. Bas te briga ak bu ti djeca u neklearnom oblaku...[/i] :blju:

---------

@alien invasion

Pa ja nekak vidim tri slucaja:

1) Dodju svemirci vele [i]Bok. Mi smo tu, al vam se necemo nis mjesat, sam smo dosli rec "Bok"[/i] - i onda nema kraja civilizacije neo bi vjerojatno jos vise procvjetala jer bi se valjda konacno svi ljudi ujedinili kad bi vidli da nisu sami.

2) Dodju svemirci i pobrisu nas ili nas pretvore u roblje i zauzmu zemlju radi resursa - kraj civilizacije

3) Dodju svemirci i vele [i]Di ste covci, kaj ima? :mrgreen: Cujte, ova vasa tehnologija vam i nije bogzna kaj (jedino kaj su va cevabdzinice zaaakon), bumo vam mi lijepo pokazali nasu pa nju koristite, bu vam lakse i nitko ne bu gladan, a vi nas naucite kak se rade cevapi.[/i] - opet kraj nase civilizacije zivljenja jer bi presli na njihovu, ili na neki hibrid (makar bi ocuvali kulturu).

I sad:

[quote="Frula"]Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase.[/quote]

Pa dva kraja i jedan ne-kraj => mogucnost za kraj civilizacije je (200/3)% ako pretpostavimo da su sva tri slucaja jednako vjerojatna. :lol:

Live long and prosper!
Lord Sirius (napisa):
Ja mislim da ce John Titor nas spasiti.


The Lord is back. Thank heavens! Wink

Ali kak bu nas on to spasil? Pretpostavimo na trenutak da je pravi; pa vec je otisel natrag (naprijed Confused ) sa strojcekom i kompom koji im treba u buducnosti, a ne nama. Puno ljudi ne zna za njega, a vecina kojih zna ne vjeruje. Dobro,vazno je da povjeruje ona nekolicina mocnih, ali nekak sumnjam da bu do toga doslo...

--------

@prijelaz na nove tehnologije

SCENARIO 1:
Bas mi je neki dan u tramvaju doslo da bi se cist pristojno moglo prijeci na nove tehnologije kad bi cijeli svijet zajednicki zapeo. U tih par (2-3) prijelaznih desetljeca koja bi morala ubrzo poceti pod vodstvom UN u cjelom svijetu vlade zemalja uvedu stroge zakone:

1) zabrane upotrebu osobnih automobila na pogon naftom/benzinom (naravno Svjetska banka i ostali daju povoljne kredite (posebno povoljne u siromasnijim zemljama) za kupnju novih autica na struju odnosno vodik - autoindustrija bi imala posla enormno vise nego ikad i mogla bi pokretati ekonomiju i siromasnijih zemalja, ako bi tamo bile tvornice zbog jeftinije radne snage (a ekonomiju bogatih bi drzala high-tech istrazivanja novih tehnologija i izrada high-tech vlakova. Zasto vlakova? Zbog 2) )).

1a) Na (preostalu) naftu bi mogli ici samo radni i industrijski strojevi za koje jos nije nadjena kvalitetna nenaftna alternativa. Dobro i zrakoplovi.

2) Opet uz jako povoljne kredite, poklone itd. se izgrade guste zeljeznicke mreze medju gradovima (jer tehnologija nenaftnih osobnih vozila nije tak kvalitetna da se mozes vozikati cross-county). Pa se medju gradovima putuje vlakom (mogli bi cak i aute trpati u vlak). A Krcko na svoje kljuse i po nasim praznim autocestama... Laughing Wink (koje cemo otplatiti tek kad nestane nafte, a postat ce dotrajale taman kad tehnologija nepreduje dovoljno da se opet mozemo vozik okolo auticima). I izgrade se kvalitetni javni gradski prijevozi u kombinaciji s vlakovima kako bi se zapravo sto manje koristili auti. I lokalni dostavni vlakovi, od cijih bi stanica dalje mali nenaftni kombiji razvozoli robu do ducana.

3) Masovno bildanje nuklearki za pogon strujom svih tih vlakova, podzemnih, tramvaja, trolejbusa... A nuklearni otpad u nuzdi lansirati u nekakve kontenjere u svemir? (dok se ne nadje bolji izvor energije) i pristupacnije cijene solarnih ploca za opskrbu kucanstava (zapravo, uvesti obaveznu upotrebu solarnih ploca). Tu je sad pitanje sto sa milijardama siromasnih koji jedva da zive u necemu sto se moze nazvati kuca (bogati poklone kuce (uff, sve vise pocinjem zvucati kao Star Trek))

I tak se preostala nafta trosi na neophodno dok se s druge strane punom parom radi na tehnologijama koje ce zamjeniti naftne.

Zapravo 2) se vec pocelo dogadjati u Njemackoj i Francuskoj gdje velika vecina ljudi putuje vlakom (malim lokalnim linijama) na posao. (skuzili su da SAD i UK idu osvojati zemlje da se docepaju preostale nafte, tak da se oni ranije pocinju pripremati za nestanak).

Ali naravno da se to dogodi u cijelom svijetu, trebalo bi puno dobre volje i racionalizacije, te snazno centralno svjetsko vodstvo (UN) koje bi imalo snagu i ovlasti da natjera neposlusne na pravi put i brani siromasne od iskoristavanja od strane bogatih.

A nazalost, mislim da SAD nije spreman na nikakve racionalizacije, jer je njihovim politicarima lakse upravljati dok im se cijela populacija lijepo goji, nego da ih tjeraju na racionalizaciju koja je po meni nuzna ako se zelimo svi izvuci iz ovog.

Kaj vi mislite?

I onda se sjetim El Busho izjave da on stvara povijest, svijestan je toga i uziva u tome. Kaj je sve smislil taj njegov think-tank; da SAD pokori neposlusne i da oni postanu ta centralna svjetska vlada (SCENARIO2, sto po meni ne bu dobro jer bi gledali samo na svoju korist) ili je ipak samo u pitanju kratkovidno onesposobljavanje neprijatelja Izraela i osvajanje nafte tak da je SAD ima dovoljno dok je on ziv?

.....

Joj, Krcko kaj mi radis. Ja zbog ovog tvog topica ozbiljno razmisljam da nikad ne kupim autic(naftni) i da zapnem na javni prijevoz i bic. I da sto manje koristim naftne proizvode, tak da bar malo pomognem tome da ne dodje do 4. svjetskog rata.

Sad bu Bily rekla Ne, bas zato trebas vise trosit, nasopat se naftom dok je ima. Bas te briga ak bu ti djeca u neklearnom oblaku... Krcko kaze 'blju' - sto vise reci?

---------

@alien invasion

Pa ja nekak vidim tri slucaja:

1) Dodju svemirci vele Bok. Mi smo tu, al vam se necemo nis mjesat, sam smo dosli rec "Bok" - i onda nema kraja civilizacije neo bi vjerojatno jos vise procvjetala jer bi se valjda konacno svi ljudi ujedinili kad bi vidli da nisu sami.

2) Dodju svemirci i pobrisu nas ili nas pretvore u roblje i zauzmu zemlju radi resursa - kraj civilizacije

3) Dodju svemirci i vele Di ste covci, kaj ima? Mr. Green Cujte, ova vasa tehnologija vam i nije bogzna kaj (jedino kaj su va cevabdzinice zaaakon), bumo vam mi lijepo pokazali nasu pa nju koristite, bu vam lakse i nitko ne bu gladan, a vi nas naucite kak se rade cevapi. - opet kraj nase civilizacije zivljenja jer bi presli na njihovu, ili na neki hibrid (makar bi ocuvali kulturu).

I sad:

Frula (napisa):
Koliko je zapravo moguće da kraj civilizacije izazove invazija neke vanzemaljske rase.


Pa dva kraja i jedan ne-kraj => mogucnost za kraj civilizacije je (200/3)% ako pretpostavimo da su sva tri slucaja jednako vjerojatna. Laughing

Live long and prosper!



_________________
I live like this 'cause I like it
And I've seen too much to pretend
You can't ignore the beauty in the things that you love
Like you can't stand the hatred and the lies
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:22 sri, 15. 9. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="steelworker"]@prijelaz na nove tehnologije

SCENARIO 1:
Bas mi je neki dan u tramvaju... /ooogromni CUT/

Kaj vi mislite?[/quote]

Ne znam, ipak mi se cini vjerojatnije da ce se na nebu upaliti veliki GAME OVER :lol:

[quote="steelworker"]Joj, Krcko kaj mi radis. Ja zbog ovog tvog topica ozbiljno razmisljam da nikad ne kupim autic(naftni) i da zapnem na javni prijevoz i bic. I da sto manje koristim naftne proizvode, tak da bar malo pomognem tome da ne dodje do 4. svjetskog rata.[/quote]

:crazyeyes: :-s :sillyroll: :hehe: :crazy:

[quote="steelworker"]1) Dodju svemirci vele [i]Bok. Mi smo tu, al vam se necemo nis mjesat, sam smo dosli rec "Bok"[/i][/quote]

Presli smo 300 svjetlosnih godina, rekli vam "Bok" i idemo sad brzo nazad prije nego sto se rucak ohladi...

[quote="steelworker"]2) Dodju svemirci i pobrisu nas ili nas pretvore u roblje i zauzmu zemlju radi resursa[/quote]

A mi njima [i]Potroslil smo vam svu naftu...[/i] :PP

[quote="steelworker"]3) Dodju svemirci i vele [i]Di ste covci, kaj ima? :mrgreen: Cujte, ova vasa tehnologija vam i nije bogzna kaj (jedino kaj su va cevabdzinice zaaakon), bumo vam mi lijepo pokazali nasu pa nju koristite, bu vam lakse i nitko ne bu gladan, a vi nas naucite kak se rade cevapi.[/i][/quote]

Dodju kauboji indijancima i vele "ovi vasi lukovi i strijele nisu bogznakaj, bumo vam dali puske pa bute se mogli puno bolje ubijat".

Ovo s cevapima me malo brine. Ako ih alieni mogu jest, onda mogu jest i nas. A ima nas znatno vise od prasaca, telaca i ostale stoke krupnog zuba.
steelworker (napisa):
@prijelaz na nove tehnologije

SCENARIO 1:
Bas mi je neki dan u tramvaju... /ooogromni CUT/

Kaj vi mislite?


Ne znam, ipak mi se cini vjerojatnije da ce se na nebu upaliti veliki GAME OVER Laughing

steelworker (napisa):
Joj, Krcko kaj mi radis. Ja zbog ovog tvog topica ozbiljno razmisljam da nikad ne kupim autic(naftni) i da zapnem na javni prijevoz i bic. I da sto manje koristim naftne proizvode, tak da bar malo pomognem tome da ne dodje do 4. svjetskog rata.


#Crazy Eh? silly + roll Ovo je zabavno Danas sam lud(a)...

steelworker (napisa):
1) Dodju svemirci vele Bok. Mi smo tu, al vam se necemo nis mjesat, sam smo dosli rec "Bok"


Presli smo 300 svjetlosnih godina, rekli vam "Bok" i idemo sad brzo nazad prije nego sto se rucak ohladi...

steelworker (napisa):
2) Dodju svemirci i pobrisu nas ili nas pretvore u roblje i zauzmu zemlju radi resursa


A mi njima Potroslil smo vam svu naftu... Weeee-heeee!!!

steelworker (napisa):
3) Dodju svemirci i vele Di ste covci, kaj ima? Mr. Green Cujte, ova vasa tehnologija vam i nije bogzna kaj (jedino kaj su va cevabdzinice zaaakon), bumo vam mi lijepo pokazali nasu pa nju koristite, bu vam lakse i nitko ne bu gladan, a vi nas naucite kak se rade cevapi.


Dodju kauboji indijancima i vele "ovi vasi lukovi i strijele nisu bogznakaj, bumo vam dali puske pa bute se mogli puno bolje ubijat".

Ovo s cevapima me malo brine. Ako ih alieni mogu jest, onda mogu jest i nas. A ima nas znatno vise od prasaca, telaca i ostale stoke krupnog zuba.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 2 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan