Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Primijenjena matematika (studij)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mew_17
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (16:38:05)
Postovi: (29)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
39 = 39 - 0

PostPostano: 10:38 ned, 21. 9. 2014    Naslov: Primijenjena matematika Citirajte i odgovorite

Slično kao kolegica prije za računarstvo, imam par pitanja vezano uz diplomski studij primijenjene matematike.

1. Koje kolegije na preddiplomskom je bitno jako dobro svladati za ovaj studij? Nadovezano na to, ima li tako nekih izbornih kolegija koje je poželjno upisati?

2. Koliko je zahtjevan studij? Čula sam od mnogih kako misle da je to jako težak studij, pa me zanima zbog čega bi objektivno bio teži u odnosu na ostale?

3. Kakve su mogućnosti zaposlenja nakon ovog studija?
Slično kao kolegica prije za računarstvo, imam par pitanja vezano uz diplomski studij primijenjene matematike.

1. Koje kolegije na preddiplomskom je bitno jako dobro svladati za ovaj studij? Nadovezano na to, ima li tako nekih izbornih kolegija koje je poželjno upisati?

2. Koliko je zahtjevan studij? Čula sam od mnogih kako misle da je to jako težak studij, pa me zanima zbog čega bi objektivno bio teži u odnosu na ostale?

3. Kakve su mogućnosti zaposlenja nakon ovog studija?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 12:03 ned, 21. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Udaraj super snažno po diferencijalnim jednadžbama, javljaju se kroz cijeli studij pa je valjda očito potrebito. :)

Kontaktiraj voditelja studija i pitaj ga što netko sa nastavničkog smjera, jasno ti ne moraš biti dio tog skupa, mora imati položeno kao uvjet za studij - to će ti dati podatak na čemu je naglasak.(ovo zapravo smatram odličnim hintom :D )

I ja čujem od studenata da je studij težak. Što ga čini objektivno teškim? Možda primjesa i programiranja uz matematiku - neam pojma.
Udaraj super snažno po diferencijalnim jednadžbama, javljaju se kroz cijeli studij pa je valjda očito potrebito. Smile

Kontaktiraj voditelja studija i pitaj ga što netko sa nastavničkog smjera, jasno ti ne moraš biti dio tog skupa, mora imati položeno kao uvjet za studij - to će ti dati podatak na čemu je naglasak.(ovo zapravo smatram odličnim hintom Very Happy )

I ja čujem od studenata da je studij težak. Što ga čini objektivno teškim? Možda primjesa i programiranja uz matematiku - neam pojma.



_________________
...He never had looked less like captain of any-thing, even his own soul.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 23:55 ned, 21. 9. 2014    Naslov: Re: Primijenjena matematika Citirajte i odgovorite

[quote="mew_17"]Slično kao kolegica prije za računarstvo, imam par pitanja vezano uz diplomski studij primijenjene matematike.

1. Koje kolegije na preddiplomskom je bitno jako dobro svladati za ovaj studij? Nadovezano na to, ima li tako nekih izbornih kolegija koje je poželjno upisati?[/quote]
Za prvi semestar su jako bitni Prog 1 i Prog 2. Na ZR1 se gotovo od prvog dana očekuje da znaš C, i svaki dan se koriste petlje, polja, dinamička alokacija i funkcije. Za NA1 su bitni LA1, LA2 i Vektorski (Numerička matematika se samo par puta spomene). Isto treba i za NP, ali također i DIFRAF (početna poglavlja o topološkim pojmovima). Za PDJ1 su bitni DIFRAF (skoro sve) i INTRAF (barem baratanje s teoremima o zamjeni varijabli i o divergenciji), a gradivo obrađeno na MMF-u se ponavlja. Tu i tamo, a i kasnije, su bitni Mjera i Integral, ODJ i RP1 (C++ se koristi kod NRPDJ-a).
Od izbornih kolegija, ima smisla odabrati Markovljeve lance ili Iterativne metode. Ako upišeš Markovljeve, riješiš se jednog zahtjevnog kolegija unaprijed i onda moraš odrabrati neki zamjenski kolegij na drugoj godini (jedna dobra strana smjera Primijenjene matematike je što ti bilo što može biti izborni/zamjena, čak i kolegiji s drugih smjerova). Ako upišeš Iterativne metode, bit će ti lakše na NA1, no NA1 nije toliko zahtjevna da je to nužno.

[quote="mew_17"]2. Koliko je zahtjevan studij? Čula sam od mnogih kako misle da je to jako težak studij, pa me zanima zbog čega bi objektivno bio teži u odnosu na ostale?[/quote]
Lagano nije. Koliko je teško ovisi o osobnom angažmanu. Jedan veliki nedostatak ovog smjera je što ima malo kolokvija, a puno usmenih. Stoga, pri kraju semestra se uvijek nakupe projekti i završni ispiti, i ako se ne pripremiš kroz semestar, loše ćeš završiti.
PDJ1 i PDJ2 su na glasu kao vrlo teški kolegiji, no većina težine (po mom mišljenju) leži u količini gradiva. U tom pogledu je NP jednako težak kolegij (ako ne i više jer se rade apstraktnije stvari). Dakle, priprema je sve.
Točno je da je Primijenjena matematika vrlo "široka", tj. trebaš dobro poznavati teoriju i praksu (numeriku). To možda čini ovaj smjer zahtjevnijim, ali to je i jedna od čari.

[quote="mew_17"]3. Kakve su mogućnosti zaposlenja nakon ovog studija?[/quote]
Ne znam. Bilo bi lijepo znati točne podatke. Jedine ljude iz prijašnjih generacija za koje znam su trenutno na doktorskom studiju, u Hrvatskoj iil vani. Što se tiče poslova, čuo sam priče da nije moguće naći posao u struci u Hrvatskoj, već samo kao programer, što je otprilike blisko ovoj struci. Nemam egzaktne podatke, ali možda netko drugi ima...
mew_17 (napisa):
Slično kao kolegica prije za računarstvo, imam par pitanja vezano uz diplomski studij primijenjene matematike.

1. Koje kolegije na preddiplomskom je bitno jako dobro svladati za ovaj studij? Nadovezano na to, ima li tako nekih izbornih kolegija koje je poželjno upisati?

Za prvi semestar su jako bitni Prog 1 i Prog 2. Na ZR1 se gotovo od prvog dana očekuje da znaš C, i svaki dan se koriste petlje, polja, dinamička alokacija i funkcije. Za NA1 su bitni LA1, LA2 i Vektorski (Numerička matematika se samo par puta spomene). Isto treba i za NP, ali također i DIFRAF (početna poglavlja o topološkim pojmovima). Za PDJ1 su bitni DIFRAF (skoro sve) i INTRAF (barem baratanje s teoremima o zamjeni varijabli i o divergenciji), a gradivo obrađeno na MMF-u se ponavlja. Tu i tamo, a i kasnije, su bitni Mjera i Integral, ODJ i RP1 (C++ se koristi kod NRPDJ-a).
Od izbornih kolegija, ima smisla odabrati Markovljeve lance ili Iterativne metode. Ako upišeš Markovljeve, riješiš se jednog zahtjevnog kolegija unaprijed i onda moraš odrabrati neki zamjenski kolegij na drugoj godini (jedna dobra strana smjera Primijenjene matematike je što ti bilo što može biti izborni/zamjena, čak i kolegiji s drugih smjerova). Ako upišeš Iterativne metode, bit će ti lakše na NA1, no NA1 nije toliko zahtjevna da je to nužno.

mew_17 (napisa):
2. Koliko je zahtjevan studij? Čula sam od mnogih kako misle da je to jako težak studij, pa me zanima zbog čega bi objektivno bio teži u odnosu na ostale?

Lagano nije. Koliko je teško ovisi o osobnom angažmanu. Jedan veliki nedostatak ovog smjera je što ima malo kolokvija, a puno usmenih. Stoga, pri kraju semestra se uvijek nakupe projekti i završni ispiti, i ako se ne pripremiš kroz semestar, loše ćeš završiti.
PDJ1 i PDJ2 su na glasu kao vrlo teški kolegiji, no većina težine (po mom mišljenju) leži u količini gradiva. U tom pogledu je NP jednako težak kolegij (ako ne i više jer se rade apstraktnije stvari). Dakle, priprema je sve.
Točno je da je Primijenjena matematika vrlo "široka", tj. trebaš dobro poznavati teoriju i praksu (numeriku). To možda čini ovaj smjer zahtjevnijim, ali to je i jedna od čari.

mew_17 (napisa):
3. Kakve su mogućnosti zaposlenja nakon ovog studija?

Ne znam. Bilo bi lijepo znati točne podatke. Jedine ljude iz prijašnjih generacija za koje znam su trenutno na doktorskom studiju, u Hrvatskoj iil vani. Što se tiče poslova, čuo sam priče da nije moguće naći posao u struci u Hrvatskoj, već samo kao programer, što je otprilike blisko ovoj struci. Nemam egzaktne podatke, ali možda netko drugi ima...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 2:54 pon, 22. 9. 2014    Naslov: Re: Primijenjena matematika Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]čuo sam priče da nije moguće naći posao u struci u Hrvatskoj[/quote]
Nije moguce niti igdje drugdje jer primijenjena matematika nije struka, niti, osim u akademskom smislu, postoji posao primijenjenog matematicara.

Poanta studija primijenjene matematike je da vas osposobi za rjesavanje i modeliranje raznih problema koristeci znanja matematike, a te vjestine su trazene i u biznisu i u industriji.
pmli (napisa):
čuo sam priče da nije moguće naći posao u struci u Hrvatskoj

Nije moguce niti igdje drugdje jer primijenjena matematika nije struka, niti, osim u akademskom smislu, postoji posao primijenjenog matematicara.

Poanta studija primijenjene matematike je da vas osposobi za rjesavanje i modeliranje raznih problema koristeci znanja matematike, a te vjestine su trazene i u biznisu i u industriji.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 18:10 pon, 22. 9. 2014    Naslov: Re: Primijenjena matematika Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="pmli"]čuo sam priče da nije moguće naći posao u struci u Hrvatskoj[/quote]
Nije moguce niti igdje drugdje jer primijenjena matematika nije struka, niti, osim u akademskom smislu, postoji posao primijenjenog matematicara.

Poanta studija primijenjene matematike je da vas osposobi za rjesavanje i modeliranje raznih problema koristeci znanja matematike, a te vjestine su trazene i u biznisu i u industriji.[/quote]
Ok, mislio sam onda reći da kruže priče da ne postoje biznisi ili industrije u Hrvatskoj koje traže osobu s vještinama koje daje studij primijenjene matematike. Kako god, mislim da su te vještine tražene u svijetu (par zgodnih linkova: [url=http://www.forbes.com/pictures/lmj45jgfi/no-10-applied-mathematics/]link1[/url], [url=http://www.siam.org/careers/thinking.php]link2[/url]),
goranm (napisa):
pmli (napisa):
čuo sam priče da nije moguće naći posao u struci u Hrvatskoj

Nije moguce niti igdje drugdje jer primijenjena matematika nije struka, niti, osim u akademskom smislu, postoji posao primijenjenog matematicara.

Poanta studija primijenjene matematike je da vas osposobi za rjesavanje i modeliranje raznih problema koristeci znanja matematike, a te vjestine su trazene i u biznisu i u industriji.

Ok, mislio sam onda reći da kruže priče da ne postoje biznisi ili industrije u Hrvatskoj koje traže osobu s vještinama koje daje studij primijenjene matematike. Kako god, mislim da su te vještine tražene u svijetu (par zgodnih linkova: link1, link2),


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mew_17
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 07. 2011. (16:38:05)
Postovi: (29)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
39 = 39 - 0

PostPostano: 19:51 pon, 22. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Puno hvala, ovo su jako korisne informacije =)
Puno hvala, ovo su jako korisne informacije =)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tihana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 06. 2006. (13:26:54)
Postovi: (30D)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
134 = 153 - 19
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 8:07 uto, 23. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam završila primijenjenu prije 2 godine i radim kao java software developer (programer). Posao sam našla odmah (1.oglas na koji sam se javila).
Nas 5 sa smjera programiramo, jedna cura radi sa mrežama, par ih je na doktorskom a za par ljudi sam čula da rade u školi (ne znam gdje su svi završili). Jedna cura radi najbliže struci ali vani u Njemačkoj

I nije mi žao što sam upisala taj smjer, žao mi je što tokom studija nisam učila programirati u Javi jer mislim da je jako korisna. Bilo bi odlično da se uvede (barem izborni) kolegij u kojem bi se učila Java i u nekom alatu (npr NetBeans) napravila aplikacija. Jučer sam pratila jedan youtube video i napravila mini aplikaciju u manje od pola sata. Predobro :D
Ja sam završila primijenjenu prije 2 godine i radim kao java software developer (programer). Posao sam našla odmah (1.oglas na koji sam se javila).
Nas 5 sa smjera programiramo, jedna cura radi sa mrežama, par ih je na doktorskom a za par ljudi sam čula da rade u školi (ne znam gdje su svi završili). Jedna cura radi najbliže struci ali vani u Njemačkoj

I nije mi žao što sam upisala taj smjer, žao mi je što tokom studija nisam učila programirati u Javi jer mislim da je jako korisna. Bilo bi odlično da se uvede (barem izborni) kolegij u kojem bi se učila Java i u nekom alatu (npr NetBeans) napravila aplikacija. Jučer sam pratila jedan youtube video i napravila mini aplikaciju u manje od pola sata. Predobro Very Happy



_________________
I aim to misbehave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
banank0
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 06. 2013. (13:36:04)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 2

PostPostano: 10:08 ned, 28. 9. 2014    Naslov: Citirajte i odgovorite

koje izborne module preporučujete da se upišu i zašto?:D
koje izborne module preporučujete da se upišu i zašto?Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan