Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zasto C umjesto Pascala
WWW:
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 23:05 sri, 6. 10. 2004    Naslov: Zasto C umjesto Pascala Citirajte i odgovorite

Mozda je tema vec bila na repertuaru, ali ipak....

Zanima me zasto je uveden kolegij c umjesto pascala. Istina je da nisam vidio program c-a ali pretpostavljam da se rade iste stvari koje su se radile i na pascalu (deklaracije, grananje, petlje, datoteke i nesto malo pointera)

Moje misljenje je da se tak i tak rade stvari u kojima su, reci cu to tako, pascal i c "jednaki" tj. ne rade se stvari u kojima c prednjaci ispred pascala.
Mozda je tema vec bila na repertuaru, ali ipak....

Zanima me zasto je uveden kolegij c umjesto pascala. Istina je da nisam vidio program c-a ali pretpostavljam da se rade iste stvari koje su se radile i na pascalu (deklaracije, grananje, petlje, datoteke i nesto malo pointera)

Moje misljenje je da se tak i tak rade stvari u kojima su, reci cu to tako, pascal i c "jednaki" tj. ne rade se stvari u kojima c prednjaci ispred pascala.


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:18 sri, 6. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas [b]slican[/b] topic [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=1077]ovdje[/url], ali necu ovo lockati jer nije bas isto. :)

Ja podrzavam Pascal, ali evo primjer koji ces malo teze prevesti u Pascal, a radi se na Cu:

[code:1]main() {
int *x, n, i;
scanf("%d", &n);
x = (int *)malloc(n * sizeof(int));
for (i = 0; i < n; i++) scanf("%d", x+i);
for (i = n - 1; i >= 0; i--) printf("%d\n", x[i]);
free(x);
}[/code:1]

Dakle, dinamicko alociranje memorije za nizove. :-s Izvedivo u Pascalu, ali ne jednostavno. :(

S druge strane, ako zelim [b]Mocno[/b], onda treba ici na :bow: Perl. :bow: ;)
Imas slican topic ovdje, ali necu ovo lockati jer nije bas isto. Smile

Ja podrzavam Pascal, ali evo primjer koji ces malo teze prevesti u Pascal, a radi se na Cu:

Kod:
main() {
  int *x, n, i;
  scanf("%d", &n);
  x = (int *)malloc(n * sizeof(int));
  for (i = 0; i < n; i++) scanf("%d", x+i);
  for (i = n - 1; i >= 0; i--) printf("%d\n", x[i]);
  free(x);
}


Dakle, dinamicko alociranje memorije za nizove. Eh? Izvedivo u Pascalu, ali ne jednostavno. Sad

S druge strane, ako zelim Mocno, onda treba ici na I bow before you Perl. I bow before you Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 23:19 sri, 6. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Smijem ti samo ispravit jednu sitnu greškicu!

Repertoar se piše sa o, ne sa u.

:)

Kolko se ja sjećam pascala, on baš i nema neku sofisticiranu tehnoloiju pointera, a što se tiče elegancije sintakse jezika c definitivno prednjači i to smo svakako radili. Gle, stvar je očigledno u tome da ti je cijeli ovaj kolegij Programiranje (C) zapravo uvod + nešto algoritama i trikova za sve neuke ljude u svijet programiranja u C-u. Stvar je samo u tome da je Pascal u mnogočemu jezik starije generacije i kao takav definitivno arhaizam od programskog jezika. I budući da nisi vidio program C-a, ne znaš onda da se obrađuju ipak i neke malo sofisticiranije stvari od onih koje si spomenuo.

U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim. Kad već ovaj faks trpi "sramotu" da se na takvom kolegiju prve godine ne radi C++, nego njegov srednjovječni predak C, mislim da bi bio veliki korak unatrag raditi Pascal.

A deklaracije, grananje, petlje i nešto malo pointera se, kolko se sjećam rade na uvodu u računarstvo, dok se na C-u dosta konkretnije obrađuju, sjećam se sa svog usmenog :).
Smijem ti samo ispravit jednu sitnu greškicu!

Repertoar se piše sa o, ne sa u.

Smile

Kolko se ja sjećam pascala, on baš i nema neku sofisticiranu tehnoloiju pointera, a što se tiče elegancije sintakse jezika c definitivno prednjači i to smo svakako radili. Gle, stvar je očigledno u tome da ti je cijeli ovaj kolegij Programiranje (C) zapravo uvod + nešto algoritama i trikova za sve neuke ljude u svijet programiranja u C-u. Stvar je samo u tome da je Pascal u mnogočemu jezik starije generacije i kao takav definitivno arhaizam od programskog jezika. I budući da nisi vidio program C-a, ne znaš onda da se obrađuju ipak i neke malo sofisticiranije stvari od onih koje si spomenuo.

U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim. Kad već ovaj faks trpi "sramotu" da se na takvom kolegiju prve godine ne radi C++, nego njegov srednjovječni predak C, mislim da bi bio veliki korak unatrag raditi Pascal.

A deklaracije, grananje, petlje i nešto malo pointera se, kolko se sjećam rade na uvodu u računarstvo, dok se na C-u dosta konkretnije obrađuju, sjećam se sa svog usmenog Smile.



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:26 sri, 6. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Blockflöte"]U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim. Kad već ovaj faks trpi "sramotu" da se na takvom kolegiju prve godine ne radi C++, nego njegov srednjovječni predak C, mislim da bi bio veliki korak unatrag raditi Pascal.[/quote]

:shock:

Sram bilo Linusa sto je kernel Linuxa napisao u Cu, a ne C++u. :rotfl:

C++ je objektni i to je dobro, ali [b]ne uvijek[/b] :!: Trust me, objektno programiranje mi je bila tema za diplomski (iako su na obavijesti napisali "[i]objekt[b]iv[/b]no programiranje[/i]" :lol:).

I dalje tvrdim da je C/C++ ok za vecinu [b]programera[/b], [b]sistemaca[/b] i slicnih, no [b]NE[/b] i za raznorazne matematicare kojima bi, recimo, FORTRAN bio daleko prikladniji. 8) A ovo je jos uvijek [b]matematicki[/b] faklutet... :)

Da ne govorim o Delphi/Kylixu... :o Skroz dobra "alternativa" C/C++u... 8)
Blockflöte (napisa):
U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim. Kad već ovaj faks trpi "sramotu" da se na takvom kolegiju prve godine ne radi C++, nego njegov srednjovječni predak C, mislim da bi bio veliki korak unatrag raditi Pascal.


Shocked

Sram bilo Linusa sto je kernel Linuxa napisao u Cu, a ne C++u. Valjam se po podu od smijeha

C++ je objektni i to je dobro, ali ne uvijek Exclamation Trust me, objektno programiranje mi je bila tema za diplomski (iako su na obavijesti napisali "objektivno programiranje" Laughing).

I dalje tvrdim da je C/C++ ok za vecinu programera, sistemaca i slicnih, no NE i za raznorazne matematicare kojima bi, recimo, FORTRAN bio daleko prikladniji. Cool A ovo je jos uvijek matematicki faklutet... Smile

Da ne govorim o Delphi/Kylixu... Surprised Skroz dobra "alternativa" C/C++u... Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:50 sri, 6. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Gle, stvar je očigledno u tome da ti je cijeli ovaj kolegij Programiranje (C) zapravo uvod + nešto algoritama i trikova za sve neuke ljude u svijet programiranja u C-u[/quote]

To i ja kazem samo bez ovog zadnjeg "u C-u"

[quote]Stvar je samo u tome da je Pascal u mnogočemu jezik starije generacije i kao takav definitivno arhaizam od programskog jezika.[/quote]

Kakve to ima veze?
Po toj logici trebalo bi uciti Visual C# .NET (isprika linuxasima) ili nesto slicno
Zar nije poanta da se ljude nauci razmisljati?

[quote]U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim.[/quote]

Sve ima svoje prednosti i mane

[quote]I dalje tvrdim da je C/C++ ok za vecinu programera, sistemaca i slicnih, no NE i za raznorazne matematicare kojima bi, recimo, FORTRAN bio daleko prikladniji. Cool A ovo je jos uvijek matematicki faklutet... Smile[/quote]

U potpunosti se slazem (makar je FORTRAN jako star :D )
Citat:
Gle, stvar je očigledno u tome da ti je cijeli ovaj kolegij Programiranje (C) zapravo uvod + nešto algoritama i trikova za sve neuke ljude u svijet programiranja u C-u


To i ja kazem samo bez ovog zadnjeg "u C-u"

Citat:
Stvar je samo u tome da je Pascal u mnogočemu jezik starije generacije i kao takav definitivno arhaizam od programskog jezika.


Kakve to ima veze?
Po toj logici trebalo bi uciti Visual C# .NET (isprika linuxasima) ili nesto slicno
Zar nije poanta da se ljude nauci razmisljati?

Citat:
U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim.


Sve ima svoje prednosti i mane

Citat:
I dalje tvrdim da je C/C++ ok za vecinu programera, sistemaca i slicnih, no NE i za raznorazne matematicare kojima bi, recimo, FORTRAN bio daleko prikladniji. Cool A ovo je jos uvijek matematicki faklutet... Smile


U potpunosti se slazem (makar je FORTRAN jako star Very Happy )


[Vrh]
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 2:24 čet, 7. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moram se pokorit objektivnim argumentima. Mislim da je glavni razlog zbog kojeg se uči C razvikanost istog do nekih većih granica...možda griješim, sam Bog zna da nisam puno razmišljao o tome :)

[quote="vsego"]
Sram bilo Linusa sto je kernel Linuxa napisao u Cu, a ne C++u.
[/quote]

Izrod, primitivac ([size=7]Genij[/size] :D.

[quote="vsego"]
... "objektivno programiranje"...
[/quote]

:rotfl:

[quote="vsego"]
S druge strane, ako zelim Mocno, onda treba ici na Perl.
[/quote]

So I've heard! Morat ću iskoristit sad masu nadolazećeg slobodnog vremena da se pozabavim osnovama perla...

[quote="Gast"]
To i ja kazem samo bez ovog zadnjeg "u C-u"
[/quote]

Tad nam se izlaganja oko te sitnice razilaze :).

[quote="Guest"]
Kakve to ima veze?
Po toj logici trebalo bi uciti Visual C# .NET (isprika linuxasima) ili nesto slicno
Zar nije poanta da se ljude nauci razmisljati?
[/quote]

U usporedbi s Pascalom, C je jezik višeg stupnja, a opet na tu negdje nivou, osnovnom... O objektIVno(:lol:) orjentiranim okružjima znam jako malo, ali mislim da su kompleksnija od osnova običnog C-a.

[quote="Gosto"]
Sve ima svoje prednosti i mane
[/quote]

Moj did je govoria(i govori): "U dobrog konja sto mana, a u lošeg samo jedna:Ne valja!"

:D

(što ga kakim)

Ja u biti nekako sanjam da bi nas matematičare, pogotovo one koji bi se specijalizirali za računarstvo trebalo naučiti pregršt programskih jezika, za pregršt nebrojenih namjena, tako da svi samouki geekovi nam na tome pozavide!

+I ja gajim posebnu ljubav prema pascalu, jer sam kroz srednju igrom slučaja umjesto gnuovog c-a imao gnuov freepascal i bome sam mnogo pisao u njemu.

Ali kao jezik opće namjene koji se obavezno uči na PRVOJ godini studija matematike, ostaje mi na izboru C, pogotovo ako je to nekome prvi jezik koji u životu vidi(programski).
Moram se pokorit objektivnim argumentima. Mislim da je glavni razlog zbog kojeg se uči C razvikanost istog do nekih većih granica...možda griješim, sam Bog zna da nisam puno razmišljao o tome Smile

vsego (napisa):

Sram bilo Linusa sto je kernel Linuxa napisao u Cu, a ne C++u.


Izrod, primitivac (Genij Very Happy.

vsego (napisa):

... "objektivno programiranje"...


Valjam se po podu od smijeha

vsego (napisa):

S druge strane, ako zelim Mocno, onda treba ici na Perl.


So I've heard! Morat ću iskoristit sad masu nadolazećeg slobodnog vremena da se pozabavim osnovama perla...

Gast (napisa):

To i ja kazem samo bez ovog zadnjeg "u C-u"


Tad nam se izlaganja oko te sitnice razilaze Smile.

Guest (napisa):

Kakve to ima veze?
Po toj logici trebalo bi uciti Visual C# .NET (isprika linuxasima) ili nesto slicno
Zar nije poanta da se ljude nauci razmisljati?


U usporedbi s Pascalom, C je jezik višeg stupnja, a opet na tu negdje nivou, osnovnom... O objektIVno(Laughing) orjentiranim okružjima znam jako malo, ali mislim da su kompleksnija od osnova običnog C-a.

Gosto (napisa):

Sve ima svoje prednosti i mane


Moj did je govoria(i govori): "U dobrog konja sto mana, a u lošeg samo jedna:Ne valja!"

Very Happy

(što ga kakim)

Ja u biti nekako sanjam da bi nas matematičare, pogotovo one koji bi se specijalizirali za računarstvo trebalo naučiti pregršt programskih jezika, za pregršt nebrojenih namjena, tako da svi samouki geekovi nam na tome pozavide!

+I ja gajim posebnu ljubav prema pascalu, jer sam kroz srednju igrom slučaja umjesto gnuovog c-a imao gnuov freepascal i bome sam mnogo pisao u njemu.

Ali kao jezik opće namjene koji se obavezno uči na PRVOJ godini studija matematike, ostaje mi na izboru C, pogotovo ako je to nekome prvi jezik koji u životu vidi(programski).



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ruda
Gost





PostPostano: 11:37 čet, 7. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim. Kad već ovaj faks trpi "sramotu" da se na takvom kolegiju prve godine ne radi C++, nego njegov srednjovječni predak C, mislim da bi bio veliki korak unatrag raditi Pascal. [/quote]

Ja se uopce ne slazem s ovim. Logika programiranja u C-u je totalno drugacija od one u C++ (barem bi TREBALA biti). Mnogo ljudi se lupa sakom u prsa i tvrdi kako zna C++ samo zato sto, eto, vise ne koristi printf() nego cout. A gdje su tu prednosti C++a? Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei? Ono...cuj... kuzis...lega... sorry... al imas ti jos puno za naucit :)

Malo sam skrenuo s teme, molim moderatora da mi oprosti :)

Koliko god volim C, moj izbor bio ipak pao na Pascal, iz svih gore navedenih razloga, i onih navedenih na topicu ciji je link dan gore.
Citat:
U krajnju ruku, usporedi C sa C++ i vidjet ćeš da ga se mož jako smatrati zastarjelim. Kad već ovaj faks trpi "sramotu" da se na takvom kolegiju prve godine ne radi C++, nego njegov srednjovječni predak C, mislim da bi bio veliki korak unatrag raditi Pascal.


Ja se uopce ne slazem s ovim. Logika programiranja u C-u je totalno drugacija od one u C++ (barem bi TREBALA biti). Mnogo ljudi se lupa sakom u prsa i tvrdi kako zna C++ samo zato sto, eto, vise ne koristi printf() nego cout. A gdje su tu prednosti C++a? Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei? Ono...cuj... kuzis...lega... sorry... al imas ti jos puno za naucit Smile

Malo sam skrenuo s teme, molim moderatora da mi oprosti Smile

Koliko god volim C, moj izbor bio ipak pao na Pascal, iz svih gore navedenih razloga, i onih navedenih na topicu ciji je link dan gore.


[Vrh]
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 14:25 čet, 7. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ruda"]Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei?[/quote]

To, kolega! :headbanging:

Btw, s iznimkom templateova (koji su stvar pretprocesora, a ne same objektne paradigme), Delphi/Kylix podrzavaju sve navedeno. :verycool:

(Perl takodjer ;))
Ruda (napisa):
Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei?


To, kolega! Headbanging

Btw, s iznimkom templateova (koji su stvar pretprocesora, a ne same objektne paradigme), Delphi/Kylix podrzavaju sve navedeno. Very cool

(Perl takodjer Wink)



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 15:50 čet, 7. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Ruda"]Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei?[/quote]

To, kolega! :headbanging:

Btw, s iznimkom templateova (koji su stvar pretprocesora, a ne same objektne paradigme), Delphi/Kylix podrzavaju sve navedeno. :verycool:

(Perl takodjer ;))[/quote]

Perl podržava i templateove. ( eval"" ) Kao i hrpu stvari koje ćemo tek izmisliti. :-D
vsego (napisa):
Ruda (napisa):
Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei?


To, kolega! Headbanging

Btw, s iznimkom templateova (koji su stvar pretprocesora, a ne same objektne paradigme), Delphi/Kylix podrzavaju sve navedeno. Very cool

(Perl takodjer Wink)


Perl podržava i templateove. ( eval"" ) Kao i hrpu stvari koje ćemo tek izmisliti. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Blockflöte
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 01. 2004. (17:04:46)
Postovi: (1AB)16
Sarma = la pohva - posuda
= 11 - 2
Lokacija: Zg

PostPostano: 1:49 pet, 8. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ruda"]
Ja se uopce ne slazem s ovim. Logika programiranja u C-u je totalno drugacija od one u C++ (barem bi TREBALA biti). Mnogo ljudi se lupa sakom u prsa i tvrdi kako zna C++ samo zato sto, eto, vise ne koristi printf() nego cout. A gdje su tu prednosti C++a? Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei?
[/quote]

My bad. Hej, Čak znam i o čemu pričaš, oko većine stvari :) Ne osporavam da trebam puno naučit, pa tek sam na prvoj godini :)

Ali ipak mislim da je C dobar...ne...logičan izbor, isto kao što je Pascal bio logičan izbor, čisto zato što je, bar iz moje perspektive aktualan. Ne Pascal, koliko god bio prikladniji u nekim pogledima, bar ne na prvoj godini, di su svi izmješani i uopće nekima neće "trebati" to programiranje kasnije. Lagano mi je ova tema pandorina kutija i nisam siguran imam li jasno definirano mišljenje o njoj. U biti mi je tak svejedno u čemu programiram, dok god program efikasno radi ono kaj hoću da radi :?.

:)
Ruda (napisa):

Ja se uopce ne slazem s ovim. Logika programiranja u C-u je totalno drugacija od one u C++ (barem bi TREBALA biti). Mnogo ljudi se lupa sakom u prsa i tvrdi kako zna C++ samo zato sto, eto, vise ne koristi printf() nego cout. A gdje su tu prednosti C++a? Objekti? Polymorphing? Inheritance? Overloading? Templatei?


My bad. Hej, Čak znam i o čemu pričaš, oko većine stvari Smile Ne osporavam da trebam puno naučit, pa tek sam na prvoj godini Smile

Ali ipak mislim da je C dobar...ne...logičan izbor, isto kao što je Pascal bio logičan izbor, čisto zato što je, bar iz moje perspektive aktualan. Ne Pascal, koliko god bio prikladniji u nekim pogledima, bar ne na prvoj godini, di su svi izmješani i uopće nekima neće "trebati" to programiranje kasnije. Lagano mi je ova tema pandorina kutija i nisam siguran imam li jasno definirano mišljenje o njoj. U biti mi je tak svejedno u čemu programiram, dok god program efikasno radi ono kaj hoću da radi Confused.

Smile



_________________
-山よ,山よ! 山は活きて居る!-
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 13:10 sub, 9. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja imam jedno onako polu glupo pitanje, koja je razlika izmedu C++ i C# :?: Znam da je C# od microsofta i da se u sintaksi malo razlikuje, ali koja je ona bas bitna razlika? Ili je to microsoft samo izdao, da moze reci: "Mi imamo svoju verziju C-a, koja je najbolja!!!" :2gunfire:
Ja imam jedno onako polu glupo pitanje, koja je razlika izmedu C++ i C# Question Znam da je C# od microsofta i da se u sintaksi malo razlikuje, ali koja je ona bas bitna razlika? Ili je to microsoft samo izdao, da moze reci: "Mi imamo svoju verziju C-a, koja je najbolja!!!" #2gunfire



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ahri
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 11. 2003. (23:16:07)
Postovi: (193)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 3:04 ned, 10. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa dosta je razlicit...
kao da pitas "koja je razlika izmedju Ca i Pascala, samo u sintaksi?" :)

izmedju ostalog, ima gr0 toga unaprijed iskodiranog u libraryima, jos je vise OO...
pa dosta je razlicit...
kao da pitas "koja je razlika izmedju Ca i Pascala, samo u sintaksi?" :)

izmedju ostalog, ima gr0 toga unaprijed iskodiranog u libraryima, jos je vise OO...



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 12:58 ned, 10. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne može se tako lako reći je li jezik A [i]objektniji[/i] od jezika B.

C++ je deklarativniji, njegova OOP je bliža načinu kako mi razmišljamo o `objektima' oko nas, tj. preciznije izražava odnose, zajedničke osobine i kvalitativne značajke objekata i procesâ koje modeliramo na neki formalni način (u ovom slučaju programom). Mehanizmi koji to olakšavaju su višestruko nasljeđivanje s finom kontrolom pristupa i templatei.

S druge strane, C# je praktičniji, možda i zato što je besramno pokrao Javu, dodao joj par zgodnih stvari, maknuo pokoju lošu i zamornu (npr. obligatni exception handling za određene podklase iznimaka :weee: ), ali nažalost i previše dobrih.

C# je elegantan, čist, pojednostavljen (da ne velim uškopljen) OO jezik. Ako bismo ga s nekim mogli (i trebali) usporediti obzirom na [i]objektnost[/i], to je Java, a ne C++. I zbilja, gledajući kriterij "sve je objekt" C# je `praviji' objektni jezik jer su i primitivni (cjelobrojni, logički, znakovni i floating-point) tipovi uronjeni u objektnu hijerarhiju te je autoboxing realiziran, a u Javi je tek na pomolu.

C# ima hrpu konstrukata koji se mogu odglumiti u drugim jezicima, a tu su da pojednostave i uljepšaju kôd, kao delegati, eventi, atributi, property... Ništa spektakularno, zbog čega bi se netko odrekao svog materinjeg programskog jezika. Također, serijalizacija i refleksija, pravi razlozi zašto bi netko htio sa C++a preći na nešto drugo, prisutne su i u Javi i u C#u.

Ono u čemu je C# bolji od Jave, IMHO, je Reflection.Emit, mogućnost generiranja tipova u run-timeu. Kako tek učim C#, nisam je imao prilike isprobati na djelu, ali obećava. Također, podržava boost performansi tako da ne virtualizira metode po defaultu, iako je sintaksa traljavija no u C++u za istu stvar.

Java, pak, meni srcu od C# draža, ima svoje adute. Govorim samo kao jezik, jer profesionalne pakete nisam, niti ću vjerovatno tako skoro, htjeti ili morati koristiti. Javina podrška sinkronizaciji je transparentnija, kod numerike se ostavlja mogućnost ili korištenja veće FP preciznosti ili IEEE striktnih operacija, dok kod C#a nisam taj podatak uspio naći u 5 min traženja - a morao bi biti prosječnom koderu dostupan i brže. Također, Javin GUI mi je ljepši i ima zgodne teme (no, ovo je čisto subjektivni kriterij), a svi su principi (npr. paketi, JARovi...) i alati nekako jednostavniji i suvisliji (barem zasad, dok se ne upoznam s mračnom MS stranom).

Eto, toliko iz mog skromnog viđenja stvari.
Ne može se tako lako reći je li jezik A objektniji od jezika B.

C++ je deklarativniji, njegova OOP je bliža načinu kako mi razmišljamo o `objektima' oko nas, tj. preciznije izražava odnose, zajedničke osobine i kvalitativne značajke objekata i procesâ koje modeliramo na neki formalni način (u ovom slučaju programom). Mehanizmi koji to olakšavaju su višestruko nasljeđivanje s finom kontrolom pristupa i templatei.

S druge strane, C# je praktičniji, možda i zato što je besramno pokrao Javu, dodao joj par zgodnih stvari, maknuo pokoju lošu i zamornu (npr. obligatni exception handling za određene podklase iznimaka Weeeeeee!!!!!!!!!!! ), ali nažalost i previše dobrih.

C# je elegantan, čist, pojednostavljen (da ne velim uškopljen) OO jezik. Ako bismo ga s nekim mogli (i trebali) usporediti obzirom na objektnost, to je Java, a ne C++. I zbilja, gledajući kriterij "sve je objekt" C# je `praviji' objektni jezik jer su i primitivni (cjelobrojni, logički, znakovni i floating-point) tipovi uronjeni u objektnu hijerarhiju te je autoboxing realiziran, a u Javi je tek na pomolu.

C# ima hrpu konstrukata koji se mogu odglumiti u drugim jezicima, a tu su da pojednostave i uljepšaju kôd, kao delegati, eventi, atributi, property... Ništa spektakularno, zbog čega bi se netko odrekao svog materinjeg programskog jezika. Također, serijalizacija i refleksija, pravi razlozi zašto bi netko htio sa C++a preći na nešto drugo, prisutne su i u Javi i u C#u.

Ono u čemu je C# bolji od Jave, IMHO, je Reflection.Emit, mogućnost generiranja tipova u run-timeu. Kako tek učim C#, nisam je imao prilike isprobati na djelu, ali obećava. Također, podržava boost performansi tako da ne virtualizira metode po defaultu, iako je sintaksa traljavija no u C++u za istu stvar.

Java, pak, meni srcu od C# draža, ima svoje adute. Govorim samo kao jezik, jer profesionalne pakete nisam, niti ću vjerovatno tako skoro, htjeti ili morati koristiti. Javina podrška sinkronizaciji je transparentnija, kod numerike se ostavlja mogućnost ili korištenja veće FP preciznosti ili IEEE striktnih operacija, dok kod C#a nisam taj podatak uspio naći u 5 min traženja - a morao bi biti prosječnom koderu dostupan i brže. Također, Javin GUI mi je ljepši i ima zgodne teme (no, ovo je čisto subjektivni kriterij), a svi su principi (npr. paketi, JARovi...) i alati nekako jednostavniji i suvisliji (barem zasad, dok se ne upoznam s mračnom MS stranom).

Eto, toliko iz mog skromnog viđenja stvari.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ruda
Gost





PostPostano: 17:58 pon, 11. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmmm... ma kakva Java, kakav C#... Jave sam se dohvatio tek kad sam htio napraviti neku malu aplikacijicu za svoj Siemens C55... i nakon toga sam se ohladio :)

A sto se tice VS .Neta, njega uvijek imam instaliranog, iako sam jos uvijek vjeran VS 6ici i "pure" C++u... mrzim sve ine dodatke tipa MFC, a kamoli da bih jos trazio od usera da instalira tamo neki VM samo da bi mogao pokrenuti moji aplikaciju....
Hmmm... ma kakva Java, kakav C#... Jave sam se dohvatio tek kad sam htio napraviti neku malu aplikacijicu za svoj Siemens C55... i nakon toga sam se ohladio Smile

A sto se tice VS .Neta, njega uvijek imam instaliranog, iako sam jos uvijek vjeran VS 6ici i "pure" C++u... mrzim sve ine dodatke tipa MFC, a kamoli da bih jos trazio od usera da instalira tamo neki VM samo da bi mogao pokrenuti moji aplikaciju....


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:45 uto, 9. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko ja tnam, C++ nije objekto orijentiran vec je "multipardigm language".

I BTW, C++ je odlican, ne nuzno najbolji. Niti je low level, niti je apstraktan.
Koliko ja tnam, C++ nije objekto orijentiran vec je "multipardigm language".

I BTW, C++ je odlican, ne nuzno najbolji. Niti je low level, niti je apstraktan.


[Vrh]
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 19:15 sri, 10. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ruda"]
A sto se tice VS .Neta, njega uvijek imam instaliranog, iako sam jos uvijek vjeran VS 6ici i "pure" C++u...[/quote]

Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++

[quote]
a kamoli da bih jos trazio od usera da instalira tamo neki VM samo da bi mogao pokrenuti moji aplikaciju....[/quote]

S ovim se apsolutno slazem :klapklap:
Ruda (napisa):

A sto se tice VS .Neta, njega uvijek imam instaliranog, iako sam jos uvijek vjeran VS 6ici i "pure" C++u...


Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++

Citat:

a kamoli da bih jos trazio od usera da instalira tamo neki VM samo da bi mogao pokrenuti moji aplikaciju....


S ovim se apsolutno slazem Toooooo, majstoreeeee!



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 22:18 sri, 10. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"]
Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++
[/quote]

Samo se 2 kompajlera (za koje čuh) u široj uporabi hvale da 100% poštuju C++ standard, a oba su komercijalna, malo poznata i neshvatljivo teško dostupna :( Ipak, g++ je odlična (ali nipošto savršena) aproksimacija The Kompajlera.

[quote="Ruda"][quote="mdoko"]a kamoli da bih jos trazio od usera da instalira tamo neki VM samo da bi mogao pokrenuti moji aplikaciju....[/quote]

S ovim se apsolutno slazem :klapklap:[/quote]

:? Ali niti C++ runtime library nije nužan dio (svakog) OSa. Nije POSIX (za one koji još o njemu sanjaju i u njega vjeruju). U MS-svijetu GNU libstdc++ nije nešto po defaultu distribuirano, a MSov library nije free. Dakle, možeš usera zatrpati multimegabajtnim statički linkanim softverom ili instalirati dinamički library, a to nije (filozofski, ne tehnički, naravno) tako daleko od bauka VMova (hint: Cygwin).
mdoko (napisa):

Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++


Samo se 2 kompajlera (za koje čuh) u široj uporabi hvale da 100% poštuju C++ standard, a oba su komercijalna, malo poznata i neshvatljivo teško dostupna Sad Ipak, g++ je odlična (ali nipošto savršena) aproksimacija The Kompajlera.

Ruda (napisa):
mdoko (napisa):
a kamoli da bih jos trazio od usera da instalira tamo neki VM samo da bi mogao pokrenuti moji aplikaciju....


S ovim se apsolutno slazem Toooooo, majstoreeeee!


Confused Ali niti C++ runtime library nije nužan dio (svakog) OSa. Nije POSIX (za one koji još o njemu sanjaju i u njega vjeruju). U MS-svijetu GNU libstdc++ nije nešto po defaultu distribuirano, a MSov library nije free. Dakle, možeš usera zatrpati multimegabajtnim statički linkanim softverom ili instalirati dinamički library, a to nije (filozofski, ne tehnički, naravno) tako daleko od bauka VMova (hint: Cygwin).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 16:27 pet, 12. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="Ruda"]
A sto se tice VS .Neta, njega uvijek imam instaliranog, iako sam jos uvijek vjeran VS 6ici i "pure" C++u...[/quote]

Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++

S ovim se apsolutno slazem :klapklap:[/quote]

A mi jadni na faksu naučili programirati u standardnom C++ :D . Ma daj, što fali VC6.0 osim partial specialization. VC++2005 Express je to sve popravia.

Uostalom. pored VC++, sve ostalo je smeće.

:twisted: VC6.0 lives
mdoko (napisa):
Ruda (napisa):

A sto se tice VS .Neta, njega uvijek imam instaliranog, iako sam jos uvijek vjeran VS 6ici i "pure" C++u...


Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++

S ovim se apsolutno slazem Toooooo, majstoreeeee!


A mi jadni na faksu naučili programirati u standardnom C++ Very Happy . Ma daj, što fali VC6.0 osim partial specialization. VC++2005 Express je to sve popravia.

Uostalom. pored VC++, sve ostalo je smeće.

Twisted Evil VC6.0 lives


[Vrh]
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 10:13 sub, 13. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]A mi jadni na faksu naučili programirati u standardnom C++ :D . Ma daj, što fali VC6.0 osim partial specialization. VC++2005 Express je to sve popravia.

Uostalom. pored VC++, sve ostalo je smeće.

:twisted: VC6.0 lives[/quote]
Shvacam potrebu za anonimnoscu poslije ovakve izjave :lol:
Anonymous (napisa):
A mi jadni na faksu naučili programirati u standardnom C++ Very Happy . Ma daj, što fali VC6.0 osim partial specialization. VC++2005 Express je to sve popravia.

Uostalom. pored VC++, sve ostalo je smeće.

Twisted Evil VC6.0 lives

Shvacam potrebu za anonimnoscu poslije ovakve izjave Laughing



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Ruda
Gost





PostPostano: 0:56 uto, 16. 11. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[b]mdoko je napisao:[/b][quote]Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++
[/quote] Heh... jadna baba onom koji radi sa g++ :) dok sam ja radio s njim (a ima vec par godina) bio je spor ko smrt u transu :) ja ne trazim od kompajlera da bude standardan vec da radi na platformi za koju programiram. Ne znam sta te muci oko MS C++ kompajlera... inace se profesionalno bavim programiranjem COM/ActiveX komponenti, pa ak mi uspijes kompajlirat tako nesto sa GNU g++, javi mi ;)
mdoko je napisao:
Citat:
Zanimljivo je govoriti o pure C++u zajedno sa VS6, jer je kompajler za C++ u toj verziji tako nestandardan da to granici sa bezobrazlukom. Ako zelis pravi C++ koristi GNU g++
Heh... jadna baba onom koji radi sa g++ Smile dok sam ja radio s njim (a ima vec par godina) bio je spor ko smrt u transu Smile ja ne trazim od kompajlera da bude standardan vec da radi na platformi za koju programiram. Ne znam sta te muci oko MS C++ kompajlera... inace se profesionalno bavim programiranjem COM/ActiveX komponenti, pa ak mi uspijes kompajlirat tako nesto sa GNU g++, javi mi Wink


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan