Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

lin. nezavisni stupci Jacobijeve matrice f-je f?!!?

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 19:26 sri, 6. 10. 2004    Naslov: lin. nezavisni stupci Jacobijeve matrice f-je f?!!? Citirajte i odgovorite

Koji je zahtjev na f-ju f da bi njeni stupci u Jacobijevoj matrici bili lin. nezavisni?
Bijektivnost??
Ima li koji slabiji zahtjev??

Help!!!!!!!!
Koji je zahtjev na f-ju f da bi njeni stupci u Jacobijevoj matrici bili lin. nezavisni?
Bijektivnost??
Ima li koji slabiji zahtjev??

Help!!!!!!!!


[Vrh]
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 13:55 čet, 7. 10. 2004    Naslov: Re: lin. nezavisni stupci Jacobijeve matrice f-je f?!!? Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Koji je zahtjev na f-ju f da bi njeni stupci u Jacobijevoj matrici bili lin. nezavisni?[/quote]

Hm. Ako govorimo o f: |R^n->|R^n (ista dimenzija domene i kodomene), to zapravo znači da Jacobijeva matrica mora biti regularna, odnosno jakobijan različit od nule. Sumnjam da postoji neki pametniji nužni uvjet... iako možeš pogledati Teorem o inverznoj funkciji (i priču o difeomorfizmima nakon njega) u knjizi iz MA3 za dovoljne uvjete.

[quote]Bijektivnost??

Ima li koji slabiji zahtjev??[/quote]

Čak ni bijektivnost nije dovoljna. Promotri f: |R^2->|R^2;(x,y)|->(x^3,y^3) . U ishodištu je Jacobijeva matrica nulmatrica, pa ipak je funkcija bijekcija.
((Nakon čitanja MA3, probaj zamijeniti "bijekcija" s "difeomorfizam".))
Anonymous (napisa):
Koji je zahtjev na f-ju f da bi njeni stupci u Jacobijevoj matrici bili lin. nezavisni?


Hm. Ako govorimo o f: |R^n→|R^n (ista dimenzija domene i kodomene), to zapravo znači da Jacobijeva matrica mora biti regularna, odnosno jakobijan različit od nule. Sumnjam da postoji neki pametniji nužni uvjet... iako možeš pogledati Teorem o inverznoj funkciji (i priču o difeomorfizmima nakon njega) u knjizi iz MA3 za dovoljne uvjete.

Citat:
Bijektivnost??

Ima li koji slabiji zahtjev??


Čak ni bijektivnost nije dovoljna. Promotri f: |R^2→|R^2;(x,y)|→(x^3,y^3) . U ishodištu je Jacobijeva matrica nulmatrica, pa ipak je funkcija bijekcija.
((Nakon čitanja MA3, probaj zamijeniti "bijekcija" s "difeomorfizam".))


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
alf
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (20:53:54)
Postovi: (30)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: ZG

PostPostano: 18:35 pet, 8. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zaboravio sam napisati da me zanima slucaj kada je domena R^m a kodomena R^n ??

B.T.W. hvala veky na prethodnom odgovoru
Zaboravio sam napisati da me zanima slucaj kada je domena R^m a kodomena R^n ??

B.T.W. hvala veky na prethodnom odgovoru


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 7:37 pon, 11. 10. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alf"]Zaboravio sam napisati da me zanima slucaj kada je domena R^m a kodomena R^n ??

B.T.W. hvala veky na prethodnom odgovoru[/quote]

Mhm. Dakle, u tom slučaju imamo m varijablî, a n parcijalnih funkcijâ, pa je Jacobijeva matrica tipa nxm .

Ako je n<m , mislim da je prilično jasno da stupci ne mogu biti nezavisni (ima ih više nego što je dimenzija prostora u kojem se nalaze).
Ako je n=m , to je ovo što sam opisao gore.
Ako je n>m , svest ćemo to na prethodni slučaj, ovako:
u tom slučaju, rang (po stupcima) Jacobijeve matrice jednak je n . Rang po stupcima jednak je rangu po recima, odnosno postoji n nezavisnih redaka među njih m . Drugim riječima, postoji n parcijalnih funkcijâ među njih m , takvih da, kad promatramo funkciju sastavljenu od samo tih parcijalnih funkcijâ, njen jakobijan je različit od nule. Trećim riječima, u |R^m postoji n-dimenzionalni potprostor (štoviše, razapet s nekih n vektora kanonske baze), takav da je projekcija naše funkcije na taj potprostor difeomorfiztam.

HTH,
alf (napisa):
Zaboravio sam napisati da me zanima slucaj kada je domena R^m a kodomena R^n ??

B.T.W. hvala veky na prethodnom odgovoru


Mhm. Dakle, u tom slučaju imamo m varijablî, a n parcijalnih funkcijâ, pa je Jacobijeva matrica tipa nxm .

Ako je n<m , mislim da je prilično jasno da stupci ne mogu biti nezavisni (ima ih više nego što je dimenzija prostora u kojem se nalaze).
Ako je n=m , to je ovo što sam opisao gore.
Ako je n>m , svest ćemo to na prethodni slučaj, ovako:
u tom slučaju, rang (po stupcima) Jacobijeve matrice jednak je n . Rang po stupcima jednak je rangu po recima, odnosno postoji n nezavisnih redaka među njih m . Drugim riječima, postoji n parcijalnih funkcijâ među njih m , takvih da, kad promatramo funkciju sastavljenu od samo tih parcijalnih funkcijâ, njen jakobijan je različit od nule. Trećim riječima, u |R^m postoji n-dimenzionalni potprostor (štoviše, razapet s nekih n vektora kanonske baze), takav da je projekcija naše funkcije na taj potprostor difeomorfiztam.

HTH,


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan