Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

17.9.2003.
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 16:13 pon, 31. 1. 2005    Naslov: 17.9.2003. Citirajte i odgovorite

1.Treba izracunati ocekivanje slucajne varijable, cija je razdioba zadana sa: prvi red 2 4 5 7 8 .... a drugi red: 0.5^2 0.5^3 0.5^4 0.5^5 ... Zapravo ne znam ovo zapisati u obliku reda.


2. U kutiji se nalazi 5 bijelih i 95 crnih kuglica. Izvlacimo po jednu, utvrdujemo joj boju i vracamo u kutiju. Trazi se potreban broj izvlacenja da bi s vjerojatnoscu 0.95 bilo izvuceno barem 6 bijelih kuglica. Pretpostavio sam da je broj potrebnih izvlacenja n, te definirao sluc. var. koja broji broj izvucenih bijelih kuglica, i po integralnom Moivre-laplaceu trazio p(6<=X<=n)=0.95, no dobije se psi(nesto ovisno o n) + psi(nesto drugo ovisno o n)=0.95. Kako iz toga izvuci n ??? (valjda se podrazumijeva n!=beskonacno) Hvala!
1.Treba izracunati ocekivanje slucajne varijable, cija je razdioba zadana sa: prvi red 2 4 5 7 8 .... a drugi red: 0.5^2 0.5^3 0.5^4 0.5^5 ... Zapravo ne znam ovo zapisati u obliku reda.


2. U kutiji se nalazi 5 bijelih i 95 crnih kuglica. Izvlacimo po jednu, utvrdujemo joj boju i vracamo u kutiju. Trazi se potreban broj izvlacenja da bi s vjerojatnoscu 0.95 bilo izvuceno barem 6 bijelih kuglica. Pretpostavio sam da je broj potrebnih izvlacenja n, te definirao sluc. var. koja broji broj izvucenih bijelih kuglica, i po integralnom Moivre-laplaceu trazio p(6<=X<=n)=0.95, no dobije se psi(nesto ovisno o n) + psi(nesto drugo ovisno o n)=0.95. Kako iz toga izvuci n ??? (valjda se podrazumijeva n!=beskonacno) Hvala!


[Vrh]
Kasiopeja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 11. 2002. (18:19:29)
Postovi: (5F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 9:19 uto, 1. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

U drugom zadatku gledaj P(6<=X<=100)=0.95. Ali ipak ostaje u n u xn.
U drugom zadatku gledaj P(6<=X<=100)=0.95. Ali ipak ostaje u n u xn.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:08 uto, 1. 2. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. razbijes red u dvije reda. Prvi sadrzi 2,5,8... a drugi 4, 7, 10...
Sada je ocito da je razlika izmedu elemenata obje sume 3 tako da sada imas 2 reda,
sumu od 1..beskonacno od (3n-1)*(1/2)na 2n , te
sumu od 1..beskonacno od (3n+1)*(1/2)na 2n+1 .
To sad lagano izracunas i suma ta dva reda ce biti trazeno EX!

2. Prvo ce biti 1 zato jer je to siguran dogadaj (sto znaci da sadrzi sve moguce ishode pokusa jer moze biti 0,1,2... ili n uspjeha),
tako da sada imas fi(6- ...)=0.05 i dalje ces lagano...
1. razbijes red u dvije reda. Prvi sadrzi 2,5,8... a drugi 4, 7, 10...
Sada je ocito da je razlika izmedu elemenata obje sume 3 tako da sada imas 2 reda,
sumu od 1..beskonacno od (3n-1)*(1/2)na 2n , te
sumu od 1..beskonacno od (3n+1)*(1/2)na 2n+1 .
To sad lagano izracunas i suma ta dva reda ce biti trazeno EX!

2. Prvo ce biti 1 zato jer je to siguran dogadaj (sto znaci da sadrzi sve moguce ishode pokusa jer moze biti 0,1,2... ili n uspjeha),
tako da sada imas fi(6- ...)=0.05 i dalje ces lagano...


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan