Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nagradni zadatak br. 4
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:16 čet, 14. 11. 2002    Naslov: Nagradni zadatak br. 4 Citirajte i odgovorite

Na matematickom natjecanju sudjelovalo je devet ucenika. Svaki zadatak rijesila su tri ucenika. Za svaka dva ucenika postoji jedan zadatak koji su oboje rijesili. Koliko je ukupno zadataka postavljeno?
Na matematickom natjecanju sudjelovalo je devet ucenika. Svaki zadatak rijesila su tri ucenika. Za svaka dva ucenika postoji jedan zadatak koji su oboje rijesili. Koliko je ukupno zadataka postavljeno?




Zadnja promjena: krcko; 21:25 pet, 15. 11. 2002; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 23:25 čet, 14. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

12?
12?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:11 pet, 15. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da. Zasto?
Da. Zasto?



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 13:31 pet, 15. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

(9 povrh 2)/3, tj. 12 zadataka.

Zapravo se trazi broj trojki iz skupa {1,2,3,4,5,6,7,8,9} takvih da se u razlicitim trojkama ne nalaze isti parovi. Npr. u (1,2,3) i (1,2,4) se nalazi isti par.

Svaka trojka ima u sebi tri para - gledamo sve razlicite parove i po tri para podijelimo u jednu trojku. Kako ima (9 povrh 2) razlicitih parova tako je konacno rjesenje (9 povrh 2)/3.

Nadam se da sam bio jasan.
(9 povrh 2)/3, tj. 12 zadataka.

Zapravo se trazi broj trojki iz skupa {1,2,3,4,5,6,7,8,9} takvih da se u razlicitim trojkama ne nalaze isti parovi. Npr. u (1,2,3) i (1,2,4) se nalazi isti par.

Svaka trojka ima u sebi tri para - gledamo sve razlicite parove i po tri para podijelimo u jednu trojku. Kako ima (9 povrh 2) razlicitih parova tako je konacno rjesenje (9 povrh 2)/3.

Nadam se da sam bio jasan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:53 pet, 15. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha... zadatak se identificira s troclanim skupom ucenika (koji su ga rijesili). Uvjet "za svaka dva ucenika tocno jedan zajednicki zadatak" znaci da je svaki dvoclan skup ucenika sadrzan u tocno jednom "zadatku" (troclanom skupu). Troclan skup pokriva 3 para pa se ukupan broj parova dijeli s 3...

Ali jedna stvar ostaje otvorena - je li opisana situacija uopce moguca?

Treba naci 12 troclanih podskupova od {1,2,...,9} koji pokrivaju svaki par (dvoclan podskup) tocno jednom. Alternativno, treba popuniti 9x12 matricu nulama i jedinicama (reci - ucenici, stupci - zadaci). Jedinica znaci da je ucenik rijesio zadatak, nula da ga nije rijesio. U svakom stupcu treba biti tri jedinice (svaki zadatak rijesilo 3 ucenika). Svaki par redaka mora imati tocno jednu jedinicu na zajednickom mjestu (dva ucenika rijesila zajedno jedan zadatak).

Ako nekoga veseli neka pokusa napraviti, moguce je. Samo molim Vsegu da ga ne opali perlushinom, jer cu povecati parametre pa bu se opet vidlo da algoritam ima hipereskponencijalnu slozenost :)
Aha... zadatak se identificira s troclanim skupom ucenika (koji su ga rijesili). Uvjet "za svaka dva ucenika tocno jedan zajednicki zadatak" znaci da je svaki dvoclan skup ucenika sadrzan u tocno jednom "zadatku" (troclanom skupu). Troclan skup pokriva 3 para pa se ukupan broj parova dijeli s 3...

Ali jedna stvar ostaje otvorena - je li opisana situacija uopce moguca?

Treba naci 12 troclanih podskupova od {1,2,...,9} koji pokrivaju svaki par (dvoclan podskup) tocno jednom. Alternativno, treba popuniti 9x12 matricu nulama i jedinicama (reci - ucenici, stupci - zadaci). Jedinica znaci da je ucenik rijesio zadatak, nula da ga nije rijesio. U svakom stupcu treba biti tri jedinice (svaki zadatak rijesilo 3 ucenika). Svaki par redaka mora imati tocno jednu jedinicu na zajednickom mjestu (dva ucenika rijesila zajedno jedan zadatak).

Ako nekoga veseli neka pokusa napraviti, moguce je. Samo molim Vsegu da ga ne opali perlushinom, jer cu povecati parametre pa bu se opet vidlo da algoritam ima hipereskponencijalnu slozenost Smile



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 8:22 uto, 26. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Treba naci 12 troclanih podskupova od {1,2,...,9} koji pokrivaju svaki par (dvoclan podskup) tocno jednom. Alternativno, treba popuniti 9x12 matricu nulama i jedinicama (reci - ucenici, stupci - zadaci). Jedinica znaci da je ucenik rijesio zadatak, nula da ga nije rijesio. U svakom stupcu treba biti tri jedinice (svaki zadatak rijesilo 3 ucenika). Svaki par redaka mora imati tocno jednu jedinicu na zajednickom mjestu (dva ucenika rijesila zajedno jedan zadatak).

Ako nekoga veseli neka pokusa napraviti, moguce je. [/quote]

Mene bas i ne veseli, ali sam pokusao napraviti (i, gle cuda - moguce je).
Ovo ce malo bezveze izgledati, ali evo:

[code:1]
1 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0
1 0 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0
1 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 1
0 1 0 1 0 0 0 1 1 0 0 0
0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 1
0 1 0 0 0 1 0 0 0 1 1 0
0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
0 0 1 0 1 0 0 0 1 1 0 0
0 0 1 0 0 1 1 1 0 0 0 0
[/code:1]

Ako nekog veseli neka provjerava :)
krcko (napisa):
Treba naci 12 troclanih podskupova od {1,2,...,9} koji pokrivaju svaki par (dvoclan podskup) tocno jednom. Alternativno, treba popuniti 9x12 matricu nulama i jedinicama (reci - ucenici, stupci - zadaci). Jedinica znaci da je ucenik rijesio zadatak, nula da ga nije rijesio. U svakom stupcu treba biti tri jedinice (svaki zadatak rijesilo 3 ucenika). Svaki par redaka mora imati tocno jednu jedinicu na zajednickom mjestu (dva ucenika rijesila zajedno jedan zadatak).

Ako nekoga veseli neka pokusa napraviti, moguce je.


Mene bas i ne veseli, ali sam pokusao napraviti (i, gle cuda - moguce je).
Ovo ce malo bezveze izgledati, ali evo:

Kod:

1 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0
1 0 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0
1 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 1
0 1 0 1 0 0 0 1 1 0 0 0
0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 1
0 1 0 0 0 1 0 0 0 1 1 0
0 0 1 1 0 0 0 0 0 0 1 1
0 0 1 0 1 0 0 0 1 1 0 0
0 0 1 0 0 1 1 1 0 0 0 0


Ako nekog veseli neka provjerava Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:20 uto, 26. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

Oj, Voide!

Je l' to "na ruke" ili ima kakva zgodna... Perlushina? 8)
Oj, Voide!

Je l' to "na ruke" ili ima kakva zgodna... Perlushina? Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Void
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 11. 2002. (18:08:22)
Postovi: (FA)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0

PostPostano: 17:04 uto, 26. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Oj, Voide!

Je l' to "na ruke" ili ima kakva zgodna... Perlushina? 8)[/quote]

Otkad je to bilo kakva Perlushina zgodna? :)

Na ruke, skroz naskroz... trebalo mi je cak 2 minute.

Krcko, kad ce novi nagradni zadatak? (Domoroci su nemirni)
Dok ne dodje novi zadatak odoh ja na spavanac :sleeping:
vsego (napisa):
Oj, Voide!

Je l' to "na ruke" ili ima kakva zgodna... Perlushina? Cool


Otkad je to bilo kakva Perlushina zgodna? Smile

Na ruke, skroz naskroz... trebalo mi je cak 2 minute.

Krcko, kad ce novi nagradni zadatak? (Domoroci su nemirni)
Dok ne dodje novi zadatak odoh ja na spavanac #Sleep


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 9:14 sri, 27. 11. 2002    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Void"]Ako nekog veseli neka provjerava :)[/quote]

S velikim zadovoljstvom sam provjerio i ustanovio da je dobro :fadein:

[quote="Void"]Krcko, kad ce novi nagradni zadatak? (Domoroci su nemirni)[/quote]

Bude skoro.. do tada evo vam jedan otvoreni problem. Treba napraviti malo vecu matricu slicnu ovoj (ili dokazati da je nemoguce). Matrica ima 51 redak, 85 stupaca, 10 jedinica u svakom retku i 6 u svakom stupcu. Kljucna stvar je naravno da parovi redaka imaju po jednu zajednicku jedinicu. Za upucene, trazimo incidencijsku matricu Steinerovog dizajna 2-(51,6,1).

Ko sto rekoh radi se o otvorenom problemu (nitko ne zna postoji li tako nesto ili ne postoji), ali nadam se da ce bar privremeno utaziti domorodacke strasti.
Void (napisa):
Ako nekog veseli neka provjerava Smile


S velikim zadovoljstvom sam provjerio i ustanovio da je dobro #Fade in

Void (napisa):
Krcko, kad ce novi nagradni zadatak? (Domoroci su nemirni)


Bude skoro.. do tada evo vam jedan otvoreni problem. Treba napraviti malo vecu matricu slicnu ovoj (ili dokazati da je nemoguce). Matrica ima 51 redak, 85 stupaca, 10 jedinica u svakom retku i 6 u svakom stupcu. Kljucna stvar je naravno da parovi redaka imaju po jednu zajednicku jedinicu. Za upucene, trazimo incidencijsku matricu Steinerovog dizajna 2-(51,6,1).

Ko sto rekoh radi se o otvorenom problemu (nitko ne zna postoji li tako nesto ili ne postoji), ali nadam se da ce bar privremeno utaziti domorodacke strasti.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan